Jasni i nejasni ajeti?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#526 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote: Ma ja :D Allah im rek'o , niste vi stanovnici vatre vi samo nadzirete vatru da bolje gori, jes ' da je
i vama vrućina, ali takav je to pos'o .
Ma i arzi sam rek'o, ništa bez tevbe. :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#527 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote: Ma ja :D Allah im rek'o , niste vi stanovnici vatre vi samo nadzirete vatru da bolje gori, jes ' da je
i vama vrućina, ali takav je to pos'o .
Ma i arzi sam rek'o, ništa bez tevbe. :D
Nista bez te(v)be.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#528 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

6:67. Likulli nabain mustaqarrun. Svaka vijest ima svoj rok trajanja.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#529 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by zagortenej »

dadinjo33 wrote:6:67. Likulli nabain mustaqarrun. Svaka vijest ima svoj rok trajanja.
:D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#530 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote: Tebi je Muhamed izgleda bacio prašinu u oči , tako da ne razumiješ da ne možeš koristiti logiku i onda
upotrijebiti neko "čudo" i magičnu prašinu , da je na nekim mjestima ispraviš kad ne štima.
To je , u svijetu logike, i dalje neispravno rezonovanje.
Ovo "svoj odnos prema Allahu" je dogmatsko laganje jer to uopće ne piše u tom ajetu.
Piše "Allah neće izmjeniti stanje jednog naroda, dok ne promijene šta im je u nefsovima.
A kad Allah želi narodu zlo, tad tome nema odbijanja, a nemaju oni mimo Njega nikakva zaštitnika.
"
Namjerno sam uzeo ovaj prije pojednostavljeni prijevod, jer je ovdje previše paradoksa u jednom.
Dakle, po tebi , Allah traži da ljudi promjene svoj odnos spram njega ali istovremeno kaže da je on taj
koji odlučuje hoće li neko promjeniti taj odnos ili neće.
Također , da paradoks bude veći , nastavlja pa kaže "Ako On želi nekom narodu zlo , tome nema suprotstavljanja"
I onda kaže da ih samo On može zaštititi od Sebe :D
Allah traži da ljudi promjene svoj odnos spram njega ali istovremeno kaže da je on taj
koji odlučuje hoće li neko promjeniti taj odnos ili neće
.
a gdje to u ajetu pise da istovremeno Allah odlucuje hoće li neko promjeniti taj odnos ili neće?

42:13 ... Allah odabire za Svoju vjeru onoga koga On hoće i upućuje u nju onoga ko Mu se obrati.

znaci moze biti ovako stanje, da si teski nevjernik, tesko mrtvilo u srcu, da apsolutno nista ne osjecas prema vjeri bilo kojoj.
niti vjerujes u BOga.

Ali posatvis se iskreno, i zamolis Boze ako postojis daj mi uputu, (iskreno iz dubine svog srca) i Allah te na osnovu te iskrenosti moze ozivit srce pa da pocinjes da naginjes njemu, i da zelis uputu od njega.

tad moze biti ovo stanje:

16. Zar nije vrijeme da se vjernicima srca smekšaju kad se Allah i Istina koja se objavljuje spomene, i da oni ne budu kao oni kojima je još davno data Knjiga, pa su srca njihova, zato što je proteklo mnogo vremena, postala nemilosrdna, i mnogi od njih su nevjernici.

17. Znajte da Allah daje život već mrtvoj zemlji! Mi vam objašnjavamo dokaze da biste razumjeli.


znaci mrtvo srce, pa ga Allah ozivi tako sto ces traziti da ga Allah ozivi kroz iskrenost

i upućuje u nju onoga ko Mu se obrati

znaci biti iskren prema Bogu, i da se nema ni malo oholosti, jer oholost cini da Allah blokira covjeka od vjere.

Također , da paradoks bude veći , nastavlja pa kaže "Ako On želi nekom narodu zlo , tome nema suprotstavljanja"
I onda kaže da ih samo On može zaštititi od Sebe
znaci da ga druga ziva bica kao andjeli i dzinni nemogu sprijeciti da neserca desi ako hoce da se desi jednom narodu.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#531 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

Smrle opet si se navadio ajeta iz druge strane paradoksa.
Znaš i sam da piše na isto toliko mjesta "ali ako Allah nekoga ne uputi, niko ga ne može uputiti".
Tako da se ne možeš moliti za uputu , koja je dio tog procesa upućivanja, ako Allah to ne želi.
Trčiš za svojim repom , okrećeš se kao taj zvrk od zijanćerke, a misliš da ideš nekud , iako stojiš .
Nego pusti priču, Allah-Cjelina kaže da je slavimo kad god i da cjeli život treba provesti u slavlju.
Čuveni šejh Ramadanovski opet veli , a sve tumačeći ajet o svjetiljci :
Ni na istok ni na zapad
na sjever ni jug
nigdje nigdje bez Tebe se
vrtim još u krug


i onda derviš zagrli samog sebe i počne da kruži oko sebe

dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#532 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:Smrle opet si se navadio ajeta iz druge strane paradoksa.
Znaš i sam da piše na isto toliko mjesta "ali ako Allah nekoga ne uputi, niko ga ne može uputiti".
Tako da se ne možeš moliti za uputu , koja je dio tog procesa upućivanja, ako Allah to ne želi.
Trčiš za svojim repom , okrećeš se kao taj zvrk od zijanćerke, a misliš da ideš nekud , iako stojiš .
Nego pusti priču, Allah-Cjelina kaže da je slavimo kad god i da cjeli život treba provesti u slavlju.
Čuveni šejh Ramadanovski opet veli , a sve tumačeći ajet o svjetiljci :
Ni na istok ni na zapad
na sjever ni jug
nigdje nigdje bez Tebe se
vrtim još u krug


i onda derviš zagrli samog sebe i počne da kruži oko sebe

:thumbup:
...Obična ljubavna pjesma, obična ljubavna stvar, što kraja nema, a ni početka, la-la-la-la-la-la-la-la...

:serbo:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#533 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:6:67. Likulli nabain mustaqarrun. Svaka vijest ima svoj rok trajanja.
kakva je ovo lakrdija od od prevoda, cuj rok trajanja, kao nesto traje i izcezne poslije, nesto sto bude neupotrebljivo, kao kad istekne rok mlijeku u poslije nema fajde od njega nego se baca

67. svaki nagovještaj ima svoje vrijeme, i vi ćete znati!" (Korkut)

Abdel Haleem Every prophecy has its fixed time to be fulfilled: you will come to realize this.’

Muhammad Ahmed - Samira : A time is fixed for every prophecy; you will come to know in time.

Arthur John Arberry : Every tiding has its time appointed; you will surely know.'

Edward Henry Palmer : to every prophecy is a set time, and in the end ye shall know.'

Muhammad Marmaduke Pickthall : For every announcement there is a term, and ye will come to know.

Shakir : For every prophecy is a term, and you will come to know (it).
Sher Ali : For every prophecy there is a fixed time; and soon will you come to know.

kakav rok trajanja, kao da je mlijeko kojem je rok prosao prosle godine

nego pise jedna rijec a ne dvije, ta rijec je Mustaqarr, sta je to Mustaqarr?

To znaci boraviste, u tom gore kontekstu, znaci Vijest nagovjestaj ima svoje prebivaliste/boraviste u buducnosti kad treba da se desi, drugim rijecima prorocanstvo ima svoje fixirano vrijeme kad treba da se desi.

hajde da vidimo sta znaci ova rijec Mustaqarr ako sumnjas u mene

2:36 Faazallahuma alshshaytanu AAanha faakhrajahuma mimma kana feehi waqulna ihbitoo baAAdukum libaAAdin AAaduwwun walakum fee alardi mustaqarrun wamataAAun ila heenin

36. Tad učini šejtan da njih dvoje iz njega pokliznu, te ih izvede iz onog u čemu su bili. I rekosmo: “Siđite! Vi ste jedni drugima neprijatelj; a imaćete vi na Zemlji prebivalište i uživanje neko vrijeme.”

znaci nikakvo rok trajanja kako to ti predstvaljas kao dotrajalo mlijeko koje ce se baciti jer je dotrajalo.

jer ajet prije govori

66. Tvoj narod kaznu poriče, a ona je istina. Reci: "Ja nisam vaš čuvar, (Korkut)

pa kaze
67. svaki nagovjestaj/vijest ima svoje prebivaliste(zakazano vrijeme dogadjaja) a saznaćete

u ajetu 67 se spominje buduci dogadjaj kazna koja treba da se desi pa zato kaze svaka vijest o buducnosti ima svoje prebivaliste (zakazano vrijeme dogadjaja) kad ce se obistiniti.

zato ne palamudi u prazno.
Last edited by Smrcak15 on 10/07/2017 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#534 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

Mogu ti reći da je Allah ipak nepopravljivi romantičar :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#535 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Joj, Smrle, tebi ne vjerujem ni da kažeš da samo muljaš :D

http://www.islamawakened.org/quran/6/67/default.htm


Ali, jebo to, zaigraj malo, makar ne znao pjevati :janpi:
Last edited by dadinjo33 on 10/07/2017 23:15, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#536 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote:Smrle opet si se navadio ajeta iz druge strane paradoksa.
Znaš i sam da piše na isto toliko mjesta "ali ako Allah nekoga ne uputi, niko ga ne može uputiti".
Tako da se ne možeš moliti za uputu , koja je dio tog procesa upućivanja, ako Allah to ne želi.
Trčiš za svojim repom , okrećeš se kao taj zvrk od zijanćerke, a misliš da ideš nekud , iako stojiš .
"ali ako Allah nekoga ne uputi, niko ga ne može uputiti".
Allah je taj koji upucuje niko drugi, drugi su samo posrednici kad Allah upucuje
Tako da se ne možeš moliti za uputu , koja je dio tog procesa upućivanja, ako Allah to ne želi.
eh ovdje tvoje znanje prestaje, ako Allah to ne želi kazes

da si malo bolje citao Kuran znao bi

7:146. Odvratiću od znamenja Mojih one koji se budu bez ikakva osnova na Zemlji oholili. I kakav god oni dokaz vide neće ga vjerovati: ako vide pravi put – neće ga kao put prihvatiti, a ako vide stranputicu – kao put će je prihvatiti. To zato što će dokaze Naše poricati i što će prema njima ravnodušni biti.

1. oholost
2. poricanje prezentiranih dokaza
3. ravnodusnost prema dokazima, ma boli te briga sta god da se prezentira.


25. Ima onih koji dolaze da te slušaju, ali Mi smo na srca njihova zastore stavili, da Kur’an ne bi razumjeli, i gluhim ih učinili, pa i ako bi sve dokaze vidjeli, opet u njih ne bi povjerovali. A kada ti dolaze da se s tobom raspravljaju, govore oni koji ne vjeruju: "To su samo izmišljotine naroda davnašnjih!"

26. Oni zabranjuju da se u Kur’an vjeruje, i sami se od njega udaljavaju, i sami sebe upropaštavaju, a da i ne primjećuju
.

27. A da ti je vidjeti kako će, kad pred vatrom budu zadržani, reći: "Da nam je da povraćeni budemo, pa da dokaze Gospodara našeg ne poričemo i da vjernici postanemo!’

28. Ne, ne! Njima će očevidno postati ono što su prije krili; a kada bi i bili povraćeni, opet bi nastavili da rade ono što im je bilo zabranjeno, jer oni su doista lažljivci,

29. i rekli bi: "Nema života osim na ovom svijetu i mi nećemo biti oživljeni!’

30. A da ti je vidjeti kako će, kada pred Gospodarom svojim budu zaustavljeni i kad ih On upita: "Zar ovo nije istina?" – odgovoriti: "Jeste, tako nam Gospodara našeg!" – a i kako će On reći: "E pa iskusite onda patnju zbog toga što niste vjerovali!’

31. Oni koji ne vjeruju da će pred Allaha stati nastradaće kad im iznenada Čas oživljenja dođe, i reći će: "O, žalosti naše, šta smo sve na Zemlji propustili!" i grijehe svoje će na leđima svojim nositi, a užasno je ono što će uprtiti!


znaci Allah licno blokira nekoga da udje u vjeru samo iz razloga sto se pokaizva oholost i borba protiv njegovih dokaza, znaci u srcu je bolets, pa ta teznja ka borbi prema Boziji dokazima, pokusavajuci da se ospore

38. A oni koji se budu trudili da se dokazima Našim suprostave, da ih onemoguće, oni će biti kažnjeni".

jeli ti sad jasnije malo

velika je razlika velikog nevjernika koji iskreno se postavi prema Bogu bez oholosti i teznje da se bori protiv njega

i

velikog nevjenrika koji je ohol, i ima zelju da se bori protiv bozijih dokaza da ih onemougi, i ucini nistavnim pred narodom, takvima se Dzehennem oblizuje.

znaci ako je srce bolesno, tako sto ce se oholo ponasati prema Bogu i prema njegovim dokazima, takvi su krenuli putem propasti.

10. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu.

11. Kada im se kaže: "Ne remetite red na zemlji!" – odgovaraju: "Mi samo red uspostavljamo!"

12. Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.

13. Kad im se kaže: "Vjerujte kao što pravi ljudi vjeruju!" – oni odgovaraju: "Zar da vjerujemo u ono u što bezumni vjeruju?" – A, uistinu oni su bezumni, ali ne znaju.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#537 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

Smrle partibrejker , neće da popije jer je to "zlo" , a stavlja samo u štek boce vina u dženetu :D
Nego, vidi gore jel korkut šta slago u onom ajetu kojeg ti tako voliš , a voliš se i sa prijevodima baviti.
Jel šehid svjedok ili onaj koji je nešto saznao od nekoga ?
Last edited by Nurudin on 10/07/2017 23:21, edited 1 time in total.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#538 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:Smrle partibrejker , neće da popije jer je to "zlo" , a stavlja samo u štek boce vina u dženetu :D
Ma sad će ti on sliku rijeke džennetskog vina i pričati kako je i koliko ono ukusnije od ovosvjetskog :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#539 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote:Smrle partibrejker , neće da popije jer je to "zlo" , a stavlja samo u štek boce vina u dženetu :D
Ma sad će ti on sliku rijeke džennetskog vina i pričati kako je i koliko ono ukusnije od ovosvjetskog :D
Smrle je hurija u džennetu , samo mu to niko još nije rekao. :-D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#540 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote: Smrle je hurija u džennetu , samo mu to niko još nije rekao. :-D
Ma džennet je džennet, jebo ti to :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#541 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote: Smrle je hurija u džennetu , samo mu to niko još nije rekao. :-D
Ma džennet je džennet, jebo ti to :D
ashabi se hvale jedan drugom, joj jesam jednu djevicu maloprije uh! Onda ovaj drugi kaže "pa i ja sam! ali kako
da je djevica a bila s tobom prije mene?!"
Onda ga ovaj podsjeti "ali brate , taj i taj hadis kaže da će uvijek biti djevice"
ahaaa! jes' ja i zaboravio heheh
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#542 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote: ashabi se hvale jedan drugom, joj jesam jednu djevicu maloprije uh! Onda ovaj drugi kaže "pa i ja sam! ali kako
da je djevica a bila s tobom prije mene?!"
Onda ga ovaj podsjeti "ali brate , taj i taj hadis kaže da će uvijek biti djevice"
ahaaa! jes' ja i zaboravio heheh
:D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#543 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

Nurudin wrote:Smrle partibrejker , neće da popije jer je to "zlo" , a stavlja samo u štek boce vina u dženetu :D
Nego, vidi gore jel korkut šta slago u onom ajetu kojeg ti tako voliš , a voliš se i sa prijevodima baviti.
Jel šehid svjedok ili onaj koji je nešto saznao od nekoga ?
Smrle partibrejker , neće da popije jer je to "zlo" , a stavlja samo u štek boce vina u dženetu :D
kakav vakat dodje da alkoholicari tumace Kur'an vjernicima :-)

moj party nadam se ako Bog je u dzennetu a ne ovdje, i da i to sa dzennetskim vinom i ostalim picima
Jel šehid svjedok ili onaj koji je nešto saznao od nekoga ?
sehid je svjedok , sehid je posvjedocio svoju vjeru kad je dao zivot za sto se treba dati zivot.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#544 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote: ashabi se hvale jedan drugom, joj jesam jednu djevicu maloprije uh! Onda ovaj drugi kaže "pa i ja sam! ali kako
da je djevica a bila s tobom prije mene?!"
Onda ga ovaj podsjeti "ali brate , taj i taj hadis kaže da će uvijek biti djevice"
ahaaa! jes' ja i zaboravio heheh
:D
slijepac slijepca za ruku vodi u provaliju
Image

nasli se sprdati sa buducim svijetom

65. A ako ih zapitaš, oni će sigurno reći: "Mi smo samo razgovarali i zabavljali se." Reci: "Zar se niste Allahu i riječima Njegovim i Poslaniku Njegovu rugali?


11. Teško na taj Dan onima koji su poricali,
12. koji su se, ogrezli u laž, zabavljali!
13. na Dan kada će grubo u vatru džehennemsku biti gurnuti:
14. "Ovo je vatra koju ste poricali.
15. pa, je li ovo crna magija, ili vi ne vidite?
16. Pržite se u njoj, isto vam je trpjeli ili ne trpjeli, - to vam je kazna za ono što ste radili."
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#545 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Smrcak15 wrote: sehid je svjedok , sehid je posvjedocio svoju vjeru kad je dao zivot za sto se treba dati zivot.
Po mushafu je to faraon.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#546 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:
Smrcak15 wrote: sehid je svjedok , sehid je posvjedocio svoju vjeru kad je dao zivot za sto se treba dati zivot.
Po mushafu je to faraon.
zavisi u kojem kontekstu, ako faraon kaze ja sam svjedok (sehid) sto je vidio nesto pa svjedoci a nije mu to nikakva titula kao onome koji se naziva sehid kad pogine.

znaci da rijec svjedok/sehid zavisi u kojem je kontekstu, ako pricamo o svjedoku koji je poginuo to znaci taj je sehid , to je titula svjedok koji je posvjedocio svoje vjerovanje.

stvarno su ti glupe primjedbe, neznas kud si posao ni kud si dosao, htio bi nesto a ni sam neznas sta.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#547 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Ti ko da nikad nisi čitao mushaf. Pa faraon izrekao šehadet i utopio se. Šehid 1/1 po islamskom učenju.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#548 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:Ti ko da nikad nisi čitao mushaf. Pa faraon izrekao šehadet i utopio se. Šehid 1/1 po islamskom učenju.
u tim momentima sehadet ne pomaze, kada dusa dodje do kljucnih kostiju nema tu vise sehadeta.

90. I Mi prevedosmo preko mora sinove Israilove, a za petama su im bili faraon i vojnici njegovi progoneći ih ni krive ni dužne. A on, kad se poče daviti, uzviknu: "Ja vjerujem da nema boga osim Onoga u kojeg vjeruju sinovi Israilovi i ja se pokoravam!"

91. "Zar sada, a prije si neposlušan bio i razdor sijao?!

92. Danas ćemo izbaviti samo tijelo tvoje da bi bio poučan primjer onima poslije tebe", - ali mnogi ljudi su ravnodušni prema Našim poukama.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#549 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Da, šehid 1/1, džennetlija. A ti vidi đe ćeš završiti sa tolikim lažima na ovoj temi i na Allaha na onoj temi o Korkutovom prevodu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#550 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:Da, šehid 1/1, džennetlija. A ti vidi đe ćeš završiti sa tolikim lažima na ovoj temi i na Allaha na onoj temi o Korkutovom prevodu.
a neka je tebi faraon dzenetlija :lol: nemoj svega ti vise, polozio si :zid:
Locked