Jasni i nejasni ajeti?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#501 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

Nurudin wrote:Kad kažeš "cjelina" , to je samo privremena "hrana". Um će odmah pokušati da zamisli cjelinu
što je nemoguće, isto kao što je nemoguće da zamisli ništa, što je suštinsko značenje "ruhul-kudusa" ili "sveto ništa" :lol:
Eh, tu ti niko osim Allaha ne može pomoći :D
Hwalaaa, pomogao si mi. :)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#502 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

zijancer wrote:jin i jang su ti rodenje i radanje
a šta je to sve skupa zajedno ?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#503 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

zijancer wrote:mozda se treba upitati sta je izvan toga
šta je izvan cjeline ? :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#504 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by zijancer »

mene odusevljava jednostavnost Kur'anskih ajeta
koliko jednostavnije od “Allah vam naređuje da zakoljete kravu” moze biti.
Meni dovoljno. a vas ostavljam tom kursu sa srednjiput.com ili gdje vec ste
:)
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#505 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

zijancer wrote:mene odusevljava jednostavnost Kur'anskih ajeta
koliko jednostavnije od “Allah vam naređuje da zakoljete kravu” moze biti.
Meni dovoljno. a vas ostavljam tom kursu sa srednjiput.com ili gdje vec ste
:)
Ali, dusxice, ako ne koristimo komplikovane i duhovnjacke izraze, kako ce neko da primeti da smo nacitani i nadimljeni? :D
Naravno da se moze to kazat u recenicu-dve, al gde je tu car. :-D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#506 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

zijancer wrote:mene odusevljava jednostavnost Kur'anskih ajeta
koliko jednostavnije od “Allah vam naređuje da zakoljete kravu” moze biti.
Meni dovoljno. a vas ostavljam tom kursu sa srednjiput.com ili gdje vec ste
:)
as simple as death :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#507 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
zijancer wrote:mene odusevljava jednostavnost Kur'anskih ajeta
koliko jednostavnije od “Allah vam naređuje da zakoljete kravu” moze biti.
Meni dovoljno. a vas ostavljam tom kursu sa srednjiput.com ili gdje vec ste
:)
as simple as death :D
Inače, imam ja kravu za prodati. Kome treba za kurbana. Kad udariš jednim njenim djelom mrtvaca, on oživi.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#508 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Kojim dijelom po kojem dijelu?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#509 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

I govore: "Milostivi je uzeo dijete." Slava Njemu! Naprotiv, robovi su (to) cijenjeni
Ne pretiču Ga govorom, i oni po naredbi Njegovoj rade.
Zna šta je pred njima i šta je iza njih. I neće (oni) posredovati, izuzev za onog s kim bude zadovoljan. A oni od straha pred Njim strepe.
A ko od njih kaže: "Uistinu, ja sam bog pored Njega", pa tog takvog ćemo platiti Džehennemom. Tako plaćamo zalime
Zar oni koji ne vjeruju ne vide da su nebesa i Zemlja bili zatvorena (cjelina), pa smo ih rastrgali. A od vode smo načinili svaku živu stvar. Pa zar neće vjerovati?


Eto tako je jednostavno , robovi sve rade po naredbi . Osim ovih što se znaju proglasiti bogom.
Da nije i to po naredbi :?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#510 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:Kojim dijelom po kojem dijelu?
eh, to ne znam , a i mene zanima :D Treba mi uputstvo uz kravu , inače je neću moći prodati
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#511 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

Ima Nasrudin-hodza fin tutorijal o prodaji krave. :-D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#512 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Towelie wrote:Ima Nasrudin-hodza fin tutorijal o prodaji krave. :-D
Fatiha svakako nije dio mushafa. Sav mushaf se svodi na put od krave do nnas.
Neki kazu da je tutorijal aka uputstvo aka uputa vrjednija nego krava :P
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#513 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Towelie wrote:Ima Nasrudin-hodza fin tutorijal o prodaji krave. :-D
Fatiha svakako nije dio mushafa. Sav mushaf se svodi na put od krave do nnas.
Neki kazu da je tutorijal aka uputstvo aka uputa vrjednija nego krava :P
:lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#514 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

Kakvi su to suptilni skecevi za finu forumsku raju u raju. Ma, milina. :-D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#515 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Towelie wrote:Kakvi su to suptilni skecevi za finu forumsku raju iz raja. Ma, milina. :-D
Tu smo gdje smo, nije tijesno. Neka i tih FIN-ovaca, u dzennet nece samo ko ne bude htio :lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#516 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

dadinjo33 wrote:
Towelie wrote:Kakvi su to suptilni skecevi za finu forumsku raju iz raja. Ma, milina. :-D
Tu smo gdje smo, nije tijesno. Neka i tih FIN-ovaca, u dzennet nece samo ko ne bude htio :lol:
Jest, mi zovemo dodji ko god da si, makar stoput bio finovac, vakav-nakav.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#517 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

Još jedan dogmatsko-korkutovski biser

Korkut : Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?

Mlivo : Pokazivaćemo im znakove Naše na horizontima i u dušama njihovim, dok im ne bude jasno da je on Istina. Zar nije dovoljno, Gospodar tvoj, što je On nad svakom stvari svjedok?

شَهِيدٌ
šehidun -svjedočenje

Korkut kaže da je Allah "obaviješten" iako piše da je svjedok, znači tu je svjedoči nad svakom stvari direktno.
Nastavlja lagati

Korkut : Oni sumnjaju da će pred Gospodara svoga stati, a On znanjem Svojim obuhvaća sve.
Mlivo : Uistinu! Oni su u sumnji o susretu Gospodara svog! Besumnje! Uistinu! On je svake stvari Okružitelj!

Možda neko pomisli, ma hajd obuhvaća znanje i okružuje stvari je isto. Međutim , svjedok nema šta znati ni
biti obavještavan , on je prisutan događaju .
Ali šta bi onda meleki na nebu i ramenima radili kod Korkuta .
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#518 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Fin-novac, hurije jos bolje, jos za Allahovim licem da je.malo volje, a i ona je Njegova :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#519 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:Još jedan dogmatsko-korkutovski biser

Korkut : Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?

Mlivo : Pokazivaćemo im znakove Naše na horizontima i u dušama njihovim, dok im ne bude jasno da je on Istina. Zar nije dovoljno, Gospodar tvoj, što je On nad svakom stvari svjedok?

شَهِيدٌ
šehidun -svjedočenje

Korkut kaže da je Allah "obaviješten" iako piše da je svjedok, znači tu je svjedoči nad svakom stvari direktno.
Nastavlja lagati

Korkut : Oni sumnjaju da će pred Gospodara svoga stati, a On znanjem Svojim obuhvaća sve.
Mlivo : Uistinu! Oni su u sumnji o susretu Gospodara svog! Besumnje! Uistinu! On je svake stvari Okružitelj!

Možda neko pomisli, ma hajd obuhvaća znanje i okružuje stvari je isto. Međutim , svjedok nema šta znati ni
biti obavještavan , on je prisutan događaju .
Ali šta bi onda meleki na nebu i ramenima radili kod Korkuta .
Jos drugdje mushaf kaze da je Allah dovoljan svjedok :shock:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#520 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Allah: Ja sam dovoljan svjedok.
Mujo:Allaha ti, Allaše i Hačče, pusti mene da ja malo svjedocim.


:mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#521 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Towelie »

Jasan je Mujov vapaj, sto bi samo slusao price naroda dnevnih, kad mozes i sam da pricas svoju pricu. :-D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#522 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote:Još jedan dogmatsko-korkutovski biser

Korkut : Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?

Mlivo : Pokazivaćemo im znakove Naše na horizontima i u dušama njihovim, dok im ne bude jasno da je on Istina. Zar nije dovoljno, Gospodar tvoj, što je On nad svakom stvari svjedok?

شَهِيدٌ
šehidun -svjedočenje

Korkut kaže da je Allah "obaviješten" iako piše da je svjedok, znači tu je svjedoči nad svakom stvari direktno.
Nastavlja lagati

Korkut : Oni sumnjaju da će pred Gospodara svoga stati, a On znanjem Svojim obuhvaća sve.
Mlivo : Uistinu! Oni su u sumnji o susretu Gospodara svog! Besumnje! Uistinu! On je svake stvari Okružitelj!

Možda neko pomisli, ma hajd obuhvaća znanje i okružuje stvari je isto. Međutim , svjedok nema šta znati ni
biti obavještavan , on je prisutan događaju .
Ali šta bi onda meleki na nebu i ramenima radili kod Korkuta .
Jos drugdje mushaf kaze da je Allah dovoljan svjedok :shock:
ostaše meleci bez posla :lol: Možda zato počnu glumiti bogove, kao u prijašnjim ajetima.
Allah im dao otkaz, oni postali hodže , muftije i pape , i dalje glume da idu na pos'o u allahovu firmu.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#523 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote: ostaše meleci bez posla :lol: Možda zato počnu glumiti bogove, kao u prijašnjim ajetima.
Allah im dao otkaz, oni postali hodže , muftije i pape , i dalje glume da idu na pos'o u allahovu firmu.
Ma svakako onaj ajet i kaze da su iskljucivo meleki ashabu-n-nar, stanovnici vatre :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#524 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote: ostaše meleci bez posla :lol: Možda zato počnu glumiti bogove, kao u prijašnjim ajetima.
Allah im dao otkaz, oni postali hodže , muftije i pape , i dalje glume da idu na pos'o u allahovu firmu.
Ma svakako onaj ajet i kaze da su iskljucivo meleki ashabu-n-nar, stanovnici vatre :D
Ma ja :D Allah im rek'o , niste vi stanovnici vatre vi samo nadzirete vatru da bolje gori, jes ' da je
i vama vrućina, ali takav je to pos'o .
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#525 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by zijancer »

Image
Locked