Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post Reply
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#1 Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by MikroBelaj »

Sta mislite o ovome?


Nacionalistima Tuzla trn u oku'; Neven Anđelić, profesor sa Regent's univerziteta u Londonu: ‘Kandidatura Jasmin Imamović za člana Predsjedništva BiH kao logičan izbor'; Gradonačelnik Tuzle: ‘Mislim da ima više ljudi i u SDP-u, i u DF-u, koji bi mogli da budu kandidati’


Ujedinjena ljevica, kao glavna protuteža nacionalnim strankama, će svoju ozbiljnost pokazati odabirom kandidata za člana Predsjedništva BiH na izborima 2018. godine. Iako u stranačkim centralama SDP-a i DF-a još uvijek poručuju da je rano o tome govoriti, stručnjaci napominju da je sada pravo vrijeme i da je odgovornost na Nerminu Nikšiću i Željku Komšiću velika.
Neven Anđelić, profesor sa Regent's univerziteta u Londonu, kazao je za Klix.ba da je odabir kandidata za člana Predsjedništva BiH prvenstveno simbolički bitan, što će demonstrirati dogovor i slogu između “ujedinjenjenih” lijevih partija SDP-a i DF-a, ali i drugih građanskih stranaka.”Godinu je do izbora, a sada se mora odlučiti ko je ta ličnost: visokopozicionirani član partije ili nezavisni intelektualac, aktivista… Svejedno je. Bitno je da se konačno odluči, sa stavom da je dobrodošao onaj ko hoće da ga podrži”, poručio je Anđelić.
“Napad” na Bošnjake
Profesor Anđelić napominje da bi po ustavu svaki član Predsjedništva BiH trebalo da predstavlja sve građane Bosne i Hercegovine, što trenutno nije slučaj. Zbog toga bi, navodi profesor, stranke lijevog spektra trebalo da kandiduju nekoga ko će predstavljati sve bh. građane, ali na poziciju bošnjačkog člana Predsjedništva.”Kada su nenacionalističke opcije uspijevale da se probiju na mjesto člana Predsjedništva, to je uvijek bilo na poziciji Hrvata. Vrlo su glasni prigovori iz redova hrvatskih nacionalističkih partija da politički sistem ide na njihovu štetu. Ne ulazeći u raspravu da li je to tačno, stranke ljevice bi trebale da to imaju u vidu. Činjenica je da je Željko Komšić, kad je bio izabran, većinu glasova dobio iz bošnjačkog dijela stanovništva. Stoga, bilo bi politički oportuno i moralno da se ovaj put pokuša osvojiti pozicija bošnjačkog člana Predsjedništva BiH”, poručio je profesor Anđelić za Klix.ba.
Dodao je da su do sada iz raznih razloga stranke ljevice preferirale poziciju hrvatskog člana Predsjedništva, ali da sada imaju vrlo dobru šansu da kandiduju nekog za bošnjačkog člana Predsjedništva.”To bi simbolično kazivalo da je sve moguće, da bi nekad u budućnosti mogla biti izabrana sva tri člana Predsjedništva koja će predstavljati sve građane Bosne i Hercegovine”, kazao je Anđelić.

Jasmin Imamović kao logičan izborU bh. javnom prostoru se već duže špekulira o potencijalnim kandidatima za članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine na izborima 2018. godine, a u naročitom je fokusu eventualni zajednički kandidat stranaka lijevog spektra.
Uz ostale, profesor Anđelić kao dobar izbor navodi trenutnog gradonačelnika Tuzle Jasmina Imamovića, što zbog dosadašnjih uspjeha, što zbog potencijalnog prevazilaženja jaza između Sarajeva i Tuzle.”Ja mislim da bi ozbiljni ljudi, koji se desetljećima bave politikom, morali shvatiti da, pored etničkih podjela, u Bosni i Hercegovini postoje regionalne podjele koje su potpuno zanemarene. Ali one postoje! Kao jedan korak u prevazilaženju tih podjela bi mogla biti kandidatura Jasmina Imamovića za člana Predsjedništva, kako bi se učinio prvi korak u prevazilaženju jaza između Sarajeva i Tuzle”, poručio je profesor Anđelić.

Dodao je da je nacionalistima Tuzla trn u oku, kao što im je u prethodnom periodu sarajevska Općina Centar bila trn u oku.”Tuzlu nikada, pored svih internih slabosti, nisu uspjeli pokoriti. Centar jesu, ali Tuzlu nisu. Zbog toga bi bilo veliko priznanje i glasačima, i običnom puku u Tuzli, da se nenacionalisti pokušaju ujediniti oko kandidata koji bi došao iz Tuzle. Gradonačelnik Imamović bi bio logičan izbor, kao prvi čovjek Tuzle sve ove godine!”, kazao je profesor Anđelić.

Istakao je da čvrsto vjeruje da bi svaki građanin Tuzle bio ponosan kada bi njegov gradonačelnik bio izabran na mjesto člana Predsjedništva BiH.”Naravno, građani Tuzle bi osjetili dijelom i gubitak, jer ne bi samo njih predstavljao, nego cijelu Bosnu i Hercegovinu”, kazao je Anđelić.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović izjavio je za Klix.ba da je njegova kandidatura za člana Predsjedništva BiH, po nekima, jedini logičan izbor, ali da u SDP-u nisu ni blizu razgovorima o listama i kandidatima. “Mi smo sad u fazi ujedinjavanja ljevice i drugih građanskih stranaka. To nam je trenutno jedina tema. Mislim da ima više ljudi i u SDP-u, i u DF-u, koji bi mogli da budu kandidati. Tu sebe ni po čemu ne smatram posebnim. To nikome od nas nije ni na kraj pameti, da razmišljamo o tome ko bi mogao biti kandidat. Fokus je okupiti sve lijeve i građanske partije”, rekao je Imamović.

Napomenuo je da se kandidature utvrđuju na proljeće, a da se sad dovršavaju programi i pravi tim iz više stranaka. “Mislim da je zemlja u velikoj krizi i da se mora dogoditi promjena. Prevažno je da sada na listama budu što jači ljudi, sa dobrim i besprijekornim biografijama. Ne razmišljam o tome, hipotetički za neku budućnost koja nije izborna. Imam važne i velike obaveze prema građanima Tuzle”, poručio je Imamović za Klix.ba.

Puno opcija, malo vremena
Profesor Neven Anđelić napominje da ima cijeli niz imena koja bi bila pametan izbor za kandidaturu na mjesto člana Predsjedništva BiH, a da je u poziciji da može utjecati i predlagati, da bi tu bilo nekoliko imena.”Ja lično da biram s Dinom Mustafićem bih se konsultovao. Ograđujem se – ne znam uopšte da li se čovjek izjašnjava kao Bošnjak. Po njegovim istupima, stavovima, mislim da bi on kao član Predsjedništva bio apsolutno prihvatljiv za sve tri etnike, osim za one radikalne nacionaliste. Neki ljudi kažu da je Mustafić toliko dobar u svojoj profesiji da neće da izađe iz profesije, da mu to ne treba… Pitanje je da li je voljan da se kandiduje”, kazao je Anđelić, dodavši da lideri lijevih partija imaju odgovornost da to ispitaju.
Dodao je da je Nerzuk Ćurak također veliki intelektualac, za kojeg također ne zna da li bi bio voljan da se kandiduje na mjesto člana Predsjedništva BiH, ali koji bi bio aspolutno prihvatljiv. “Ako hoćemo jedinstvo partija, imamo po mom sudu jednog od vodećih intelektualca Tarika Haverića, koji je u Našoj stranci. To bi bila neka mogućnost. Međutim, opet nisam siguran da li bi to njemu odgovaralo. Donekle je to i samožrtvovanje, naročito ako dolazi izvanpartijskih struktura. Dovodi u pitanje sav svoj posao… Profesor Esad Bajtal je po mom sudu potpuno prihvatljiv… Cijeli niz javnih ličnosti s visokim moralom, koji su cijenjeni… U raznim sredinama. Ali, sada je vrijeme”, istakao je profesor Neven Anđelić, napominjući da je velika odgovornost na Nerminu Nikšiću i Željku Komšiću, piše Klix.ba.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#2 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by bosan »

Nema on kapaciteta ni Tuzlu da vodi .
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#3 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Vipsilon »

Što se Lagumdžija razmaho, ali vidi se da je osenilio, sve kiks za kiksom.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#4 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by stari grad Visegrad »

O Jasmin Imamović znam samo najbolje.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Alfons Kauders »

Ne.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#6 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by fosna2014 »

Da mene postave pobijedio bih. SDA nema sanse. Ako bude jedan kandidat Ljevice onda je to gotova stvar.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#7 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:Ne.
Ja, za sada, nemam misljenje o tome.
Interesuje me pojasnjenje za tvoje "ne".
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#8 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne.
Ja, za sada, nemam misljenje o tome.
Interesuje me pojasnjenje za tvoje "ne".
- Mislim da nije covjek za takvu poziciju... To sto je neko bio popularan nacelnik ne znaci da ce biti super u Predsjednistvu (mogli bi onda Damira Hadzica kandidovat?).
- Mislim da ni on sam ne bi bio zainteresovan za takav angazman... Koliko znam, stranka ga je molila da se kandiduje za nacelnika prosli put, jer nisu imali boljeg, a njemu vise nije do tog.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#9 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by tranquil »

99 probnih balona :igrac:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Alfons Kauders »

tranquil wrote:99 probnih balona :igrac:
Pa realno, koga to i imaju nominovati, a da se vec nije kompromitovao i izblamirao proteklih godina? Ili da mu se ne smijesi zatvor kao Hadzicu? :D

Rumenka Becirovica eventualno, i to je to.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#11 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by tranquil »

Alfons Kauders wrote:
tranquil wrote:99 probnih balona :igrac:
Pa realno, koga to i imaju nominovati, a da se vec nije kompromitovao i izblamirao proteklih godina? Ili da mu se ne smijesi zatvor kao Hadzicu? :D

Rumenka Becirovica eventualno, i to je to.
Istina. Digao sam ruke od SDP-a već poodavno. Najveća opoziciona stranka, a kadrova šaka jada, nisu sposobni ponuditi neko nepotrošeno ime.

Nemam čak nešto puno protiv Imamovića, ali da je potrošen, jeste.

Da su kakva stranka, od sadašnjih parlamentaraca našao bi se barem jedan nekompromitovan, zanimljiv, koji je izgradio dovoljno prepoznatiljvo ime da se kandiduje. A takvog nemaju. Sve se vrte isti ljudi. Novi se klone politike.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#12 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Alfons Kauders »

tranquil wrote:
Alfons Kauders wrote:
tranquil wrote:99 probnih balona :igrac:
Pa realno, koga to i imaju nominovati, a da se vec nije kompromitovao i izblamirao proteklih godina? Ili da mu se ne smijesi zatvor kao Hadzicu? :D

Rumenka Becirovica eventualno, i to je to.
Istina. Digao sam ruke od SDP-a već poodavno. Najveća opoziciona stranka, a kadrova šaka jada, nisu sposobni ponuditi neko nepotrošeno ime.

Nemam čak nešto puno protiv Imamovića, ali da je potrošen, jeste.

Da su kakva stranka, od sadašnjih parlamentaraca našao bi se barem jedan nekompromitovan, zanimljiv, koji je izgradio dovoljno prepoznatiljvo ime da se kandiduje. A takvog nemaju. Sve se vrte isti ljudi. Novi se klone politike.
Naravno da nemaju kad su iz partije najurili svakog cija stopala nisu virila iz Zlajine guzice.

Sad nek nominuju... Sta ja znam... Hadzica? Rumenka? Damira Masica? Mozda opet Hadziomerovica? :-)

Uglavnom, Jasmin nece. U potpunosti ga razumijem. Ne bih ni ja. Zasto se brukati na kraju karijere?

Bolje da ostane upamcen kao solidan gradonacelnik Tuzle, nego kao propali kandidat propale partije. Koji ce mu to kurac u zivotu po stare dane?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#13 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
seln wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne.
Ja, za sada, nemam misljenje o tome.
Interesuje me pojasnjenje za tvoje "ne".
- Mislim da nije covjek za takvu poziciju... To sto je neko bio popularan nacelnik ne znaci da ce biti super u Predsjednistvu (mogli bi onda Damira Hadzica kandidovat?).
- Mislim da ni on sam ne bi bio zainteresovan za takav angazman... Koliko znam, stranka ga je molila da se kandiduje za nacelnika prosli put, jer nisu imali boljeg, a njemu vise nije do tog.
Pa, sad... za Jasminom se ne vuce toliko repova kao za Damirom.
2006 i 2010 SDP nije kandidovao nikoga na poziciju bosnjackog clana. 2014 su kandidirali Bakira Hadziomerovica(!). Stvarno, tesko je biti gori kandidat od njega.
Mislim da bi SDP, ako zeli biti dosljedan, trebao kandidirati ljude iz sve tri nacije. Naravno, tako rizikuje rasipanje glasova, ali... sa iole prihvatljivim kandidatom Bosnjakom bi pomeli Baketa i Tornjaka. Ostala dvojica bi, ako nista drugo, nervirali sloznu bracu (Milu i Dragu).
Eh, ako Jasmin ne zeli da se kandiduje.. sta se moze, trazi dalje.
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Truba »

nikad čuo za tog jasmimovića

glasujem za fahru
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by seln »

tranquil wrote:Sve se vrte isti ljudi. Novi se klone politike.
To me ni malo ne cudi. Svako ko ima mrvu obraza ne zeli biti doveden u vezu s politikom, jer su ovi dosadasnji sjebali ionako minoran ugled politicara.
U politiku idu jos samo oni uhljebdzije, djon obraz, nisko celo, labrnja ko vrata na magazi... sto ce reci Zahiragic, Dautovic and co.
I u tome je tragedija nase politike... cuvanje obraza omogucava tipove kao sto je Zahiragic.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by SaraFina »

Jasmin je ko Bandić. Narodski i lokalni čoJk ali nema kapaciteta za nešto više.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by seln »

Black swan wrote:nikad čuo za tog jasmimovića

glasujem za fahru
Ma hajte, molim vas.

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
seln wrote: Ja, za sada, nemam misljenje o tome.
Interesuje me pojasnjenje za tvoje "ne".
- Mislim da nije covjek za takvu poziciju... To sto je neko bio popularan nacelnik ne znaci da ce biti super u Predsjednistvu (mogli bi onda Damira Hadzica kandidovat?).
- Mislim da ni on sam ne bi bio zainteresovan za takav angazman... Koliko znam, stranka ga je molila da se kandiduje za nacelnika prosli put, jer nisu imali boljeg, a njemu vise nije do tog.
Pa, sad... za Jasminom se ne vuce toliko repova kao za Damirom.
2006 i 2010 SDP nije kandidovao nikoga na poziciju bosnjackog clana. 2014 su kandidirali Bakira Hadziomerovica(!). Stvarno, tesko je biti gori kandidat od njega.
Mislim da bi SDP, ako zeli biti dosljedan, trebao kandidirati ljude iz sve tri nacije. Naravno, tako rizikuje rasipanje glasova, ali... sa iole prihvatljivim kandidatom Bosnjakom bi pomeli Baketa i Tornjaka. Ostala dvojica bi, ako nista drugo, nervirali sloznu bracu (Milu i Dragu).
Eh, ako Jasmin ne zeli da se kandiduje.. sta se moze, trazi dalje.
Pomeli bi kurac moj kad nemaju kandidata. :D Vec su im kandidat isti lik koji je izabran 2006 i 2010 :D

I gradonacelnik Tuzle kojeg se sjete jedino kad neko od sarajevskih kadrova SDP nije dostupan (najcesce jer je u zatvoru ili na sudjenju).

To je krajnji domet SDP i DF... Nominovati lika koji je vec bio na poziciji dva mandata... I pokusati nafurati drugog da se kandiduje, iako to covjek ne zeli, jer jebiga ostali imaju previse krivicnih prijava i nekretnina oko Sarajeva.

I sad ko fol treba glasati za njih? :D Ni njihovi clanovi nece s njima, a nije ih stid traziti od raje da glasa za njih... I da treci put glasa za Komsica... :D

Koji debili
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by muha_sa »

šta inace rade ovi clanovi predsjedništva i kakve su im ovlasti :?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#20 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by cyprus »

Ako će se ići na varijantu patriotskog populizma onda je najbolje Denisa Bećirovića... Ono što on priča će se svakako dalje čuti iz predsjedničke fotelje, nego iz poslaničke klupe... Koliko je to sve skupa svrsishodno ne znam, ali svakako je bolje rješenje nego kandidovat Hrvata...

A Jasmina ni ja ne vidim kao člana predsjedništva...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#21 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by mO k3 »

Pa imamo dva bosnjacka v clana koje cemo da izaberemo
Kukic ili komsic i jasmin :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#22 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by hAZNADAR »

Domaca "ljevica" nazalost i dalje misli da necija harizma i licnost mijenja sve. Dzabe ti Kurta umjesto Murte ako je ista skola.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#23 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by seln »

hAZNADAR wrote:Domaca "ljevica" nazalost i dalje misli da necija harizma i licnost mijenja sve. Dzabe ti Kurta umjesto Murte ako je ista skola.
Ne mijenja sve, ali mijenja bar sliku. Ako zeli nekoga bez harizme i licnosti, vec je tu:

Image
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#24 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by putokaz1 »

mO k3 wrote:Pa imamo dva bosnjacka v clana koje cemo da izaberemo
Kukic ili komsic i jasmin :mrgreen:
Kukić Komšić Bećirević Imamović ne bi me iznanadilo da se i Bajrović kandiduje da imamo 5 ''lijevih'' jedna Desni
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#25 Re: Jasmin Imamovic za Bosnjackog clana predsjednistva BiH

Post by arzuhal »

Čuj Jasmin Imamović za bošnjačkog člana...Pa valjda je još uslov da kandiduješ Bošnjaka za bošnjačkog člana, nastranu diskriminatorni Ustav ili Izborni zakon? :?
Post Reply