Japanska auta, da ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kredenac
Posts: 26
Joined: 12/11/2010 11:53

#1 Japanska auta, da ili ne?

Post by kredenac »

Zanima me Vase misljenje o japanskim automobilima. Kupiti ili ne?
Preciznije zanima me nesto ovako
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... =138325760

Ima li tko iskustva sa Subaru vozilima i kakva su?
Last edited by kredenac on 10/01/2011 23:22, edited 1 time in total.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: Made in JAPAN

Post by sheikh »

Japanska su vozila odlicna :)
veoma sigurna,pouzdana i veoma dobra sto se tice kradje :D
Kriminalci ih jos uvijek izbjegavaju.
Promjeni naziv teme :)
Raja misli da pitas o racunarima ili slicno :)
Subaru su odlicna vozila,imao sam iskustva sa suboru vozilima i veoma sam zadovoljan,u svakom smislu
ali nazalost o njihvoim suv-ovima ne mogu nesto vise reci,jer tu nemam iskustva :)
niko od porodice ili prijatelja nema suv subaru :D
ali generalno,ne sekiraj se za kvalitetu i sigurnost :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
sa srecom u kupovini
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#3 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Eborg »

Iskustva iz moje okoline su apsolutno pozitivna. Kada bih sada uzimao automobil ozbiljno bih razmislio recimo o Mitsubishiju! :thumbup:
User avatar
kredenac
Posts: 26
Joined: 12/11/2010 11:53

#4 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by kredenac »

Eborg wrote:Iskustva iz moje okoline su apsolutno pozitivna. Kada bih sada uzimao automobil ozbiljno bih razmislio recimo o Mitsubishiju! :thumbup:
Ja sam bacio oko na Carismu

pik.ba/artikal/484360/mitsubishi-carisma-1-9-did/

ili
Nissan Almeru pik.ba/artikal/444904/nissan-almera-1-8-automatik/

Stranica je pik tacka ba
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#5 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by AmADin_gospo »

Re: Japanska auta, da ili ne?
Kratko i jasno DA :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by mayab »

Naravno da za japanske aute, s time, da Subaru bas nije marka za siroke narodne mase, pogotovo kod nas, nema servisa i zastupnika, generalno troškali vozila, ali zato pravi 4WD
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#7 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by frngla »

sto da ne :) jako kvalitetna vozila s tim da su po mom ukusu (na unutrasnjost mislim) previse plasticna, drugo nista :)
saniiado
Posts: 143
Joined: 27/09/2010 08:21

#8 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by saniiado »

Prijatelju...

cestitam na dobrom 'oku'. Subaru je boli glava.

Radio sam za Subaru korporaciju u Chicagu i provozao sam kompletan vozni park barem 1000-2000km

Forester je jedan od standardnih Subaru modela koji je 'kruh i mlijeko' te kompanije.

Vecina Subaru-a ima njihov neprevazidjeni boxer motor koji je ultra lagan i pozicioniran poprilicno blizu centra vozila tako da je stabilnost neprikosnovena.

Sto se potrosnje tice nije bas ekonomican kao toyota ili honda ali je kada se kompletan paket uzme u obzir, kvalitet, jednostavnost, 'drzanje' cijene, fenomenalan 4wd drive (jedan od najboljih na svijetu - cak su strucnjaci iz Merca radili reverzibilni injzenjering na Subaru 4wd sistemu da bi implementirali sadasnji 4matic), Subaru je za te pare, zakon auto.

Ja sam dugo vremena vozio WRX Sti - FENOMENALAN auto. Dere svaku Hondu, Toyotu, Mitsu ... Plus 4 vrata.

Sem toga (barem u Americi) ne postoji Subaru koji je proizveden npr u Bangladesu ili Mexicu. 100% Japanese made.

Razgledaj malo i Nissan. Cuo sam od par Japanaca da je Nissan u Japanu broj 1. auto marka. Moja supruga vozi Nissan i fakat prave izuzetno dobra, ekonomicna i jaka auta.

Nakon rada u Subaru, kod mene je proradila "BIH genetika" tako da sam se odlucio za VW :D

Ako te sta jos interesuje javljaj! :bih: :sax:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#9 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by chuchumbamayumbe »

kredenac wrote:Zanima me Vase misljenje o japanskim automobilima. Kupiti ili ne?
Preciznije zanima me nesto ovako
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... =138325760

Ima li tko iskustva sa Subaru vozilima i kakva su?
Ne znam gdje živiš, u BiH ili vani?
Dobro razmisli o kupovini Subaru-a iz prostog razloga što ja nisam čuo niti za jedan ovlašteni ili bilo kakav drugi servis za Subaru-a.
Ja imam Hondu i imam sličan problem kada su u pitanju servisi. Sva sreća pa se nešto plaho i ne kvari, mehaniku će majstori usuditi da poprave (krajnice, kugle...), ali ako ti ode nešto na motoru, ako ti je portrebna dijagnostika, vjerovatno ništa prije Hrvatske ili Srbije?!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Bakir1 »

izbjegavaj auta koja su rijetka u njemackoj a ne ovdje.
sto se tice mitsubishija izbjegavaj gdi motore jer na nasem benzinu ne funkcionisu a kvarovi su skupi ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

A ko je to od vas cuo da je normalno koristen Subaru ili Honda, ili Toyota, ili Nissan, ili Daihatsu imao tac na motoru ??? Osim ako ga nije *eb'o k'o sansku kozu, pri tome bez ulja sve skupa...

Na svu srecu, japanci ih prave da se ne kvare... Nekad se desi da se neki dijelovi sekundarnih plastika mogu slomiti, posebno nakon >10 god. starosti, i nepaznje... Ali i to rijetko...

Savjet, ako si se bas zagrijao za tako nesto, potrazi sto noviji i bolji, makar i na maximumu tvojih finansija, jer to moze praviti razliku u godistu i kilometrazi i do 2-3 godine... Ako naletis... Ali budi oprezan, ja ne znam za Nijemca koji je jeftino dao dobrog japanca (ni neki drugi auto)... Dakle ako odudara u cijeni od slicnih, oprez, nesto tu smrdi...
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#12 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by sheikh »

Kad smo vec na ovoj temi o japancima :)
imam jedno pitanjce :)
Jucer sam uzeo Toyotu Land Cruiser 3.0 dizel 2006 godiste (da je provozam) :)
Kolega uzeo,full oprema,uistinu cool auto,robusno,udobno,sve u svemu korektno :) osim potrosnje :dance: :dance:
al nebitno :) Interesuje me druga stvar, 3.0 dizel, 4 cilindra, 163 konja :D
to mi je pravo neshvatljivo,dzip je tezak,pogon na svim tockovima,automatik,a opet malo konja da to izgura.
Samo sreca da nije VW-ov motor,pa bi rekli eto sta vam prodaju hehehehe :)
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#13 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by AdnanSA »

Moj role iz gorazda je uvezao sebi Subaru Forester 2004 godište iz Amerike sa 2,5 LITARA motorom i auto mjenjačem.
Ima svu opremu plus kožu na sjedištima. Meni izgleda super auto. Jedina je zamjerka na Subaru nešto veća potrošnja nego inaće i nedostatak servisa i rezervnih dijelova kod nas.
Vidio sam da ih u Americi i Kanadi podosta ljudi vozi ali ne ipak kao Hondu i Toyotu što su tamo narodna auta kao kod nas VW i Škoda. Rekao bih da Subaru voze aktivni ljudi sportisti, kao i gospoda koja neće da voze BMW ili Merca.
Subaru u Americi i Kanadi drži cijenu poput BMW. Naravno mislim na polovne.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

3.0 dizel, 4 cilindra, 163 konja
Ko kaze da je to malo konja ? Jesi li mu pogledao obrtni moment ? Taj auto se na moment vozi, a svaki cilindar mu skoro 800 kubika (Maruti Suzuki x4) ima, plus turbo... Za taj auto koji ima otpor zraka kao uspravan zid visak konja ne bi znacio nista, mozda bi mu max. brzina porasla sa 155 km/h na 163 km/h, ali kakvu to realnu razliku pravi ?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by HAVANA »

Japanska auta-Da
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#16 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by olensoner »

Subaru pravi odlicna i izdrzljiva auta, dobri 4x4 pogoni, zvuk, snaga i kvalitet motora na nivou. U Italiji ih policija koristi u nekim mjestima, takodjer sumari vozaju Land Cruiser-ere i Forest-ere, medjutim odrzavanje nije nimalo zahvalno, koliko znam u Bosni nema servisa, u Zagrebu ima jedan, ali su tanki, Slovenija takodjer nije im nesto servis, a u Italiji do Milana nema Subaru koncesionara kako treba... To je jedini minus kod tih auta ostalo je sve odlicno :thumbup:
@Sheikh, nije problem nikakv Toyoti izvuci jos konja iz tog LC-a, ali time se umanjuje izdrzljivosti i robustnost motora, u tome je stvar, bitno je da ima obrtnog momenta, ionako taj LC nije za potezanje od semafora do semafora...
User avatar
kredenac
Posts: 26
Joined: 12/11/2010 11:53

#17 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by kredenac »

Ne znam gdje živiš, u BiH ili vani?
Dobro razmisli o kupovini Subaru-a iz prostog razloga što ja nisam čuo niti za jedan ovlašteni ili bilo kakav drugi servis za Subaru-a.
Ja imam Hondu i imam sličan problem kada su u pitanju servisi. Sva sreća pa se nešto plaho i ne kvari, mehaniku će majstori usuditi da poprave (krajnice, kugle...), ali ako ti ode nešto na motoru, ako ti je portrebna dijagnostika, vjerovatno ništa prije Hrvatske ili Srbije?!
Živim u BiH, u Novom Travniku, a radim u Sarajevu. Vidio sam par ovih Subarua u Americi i to Forestera i Outback-a i odvalio sam na izgled, kada sam malo pogledao na netu o kvaliteti, vidim da je pravo auto, ali me zanima iz prve ruke ili od nekog od bivših ili sadašnjih vlasnika kakvi su za dijelove, mislim prvenstveno na cijenu jer znam da su kvalitetni jer Japanci ne daju nikome da im pravi dijelove za vozila, nisu ko švabe :-). U sarajevu sam vidio jednog Forestera, bordo boje na CD tablama, a bio je na našim prvo, prolazi često preko Bistrika gdje radim i sviđa mi se šta vidim!
Bio je jedan na PIK-u za 11 maraka i otišao je u roku mjesec dana, al nisam imao love tada, ma nemam ni sad ali se spremam za jedan uvoz iz Švabije, naravno za njega ću zakaćit kamp kućicu!

Također me posebno zanima kakvi su sa ugradnjom LPG-a (plina) jer mi je poznato da troše malo više nego što mi (BIh-anci) možemo da podnesemo!

P.S.
Subaru Forester nije SUV (terenac)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#18 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Jimmy_The_Saint »

Ama brate kupi za 500 kerma zastavu 101 kao dodatnu opremu, ako ti ikad išta rikne vozaš stojku dok ti ne dođe dio, mirna Bosna.

A stavljati plin u Subaru ti je grehota. Rađe sebi uzmi dizel ako ti je već tolika vuna. :-)
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#19 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by herbert mekfjuger »

sheikh wrote:Kad smo vec na ovoj temi o japancima :)
imam jedno pitanjce :)
Jucer sam uzeo Toyotu Land Cruiser 3.0 dizel 2006 godiste (da je provozam) :)
Kolega uzeo,full oprema,uistinu cool auto,robusno,udobno,sve u svemu korektno :) osim potrosnje :dance: :dance:
al nebitno :) Interesuje me druga stvar, 3.0 dizel, 4 cilindra, 163 konja :D
to mi je pravo neshvatljivo,dzip je tezak,pogon na svim tockovima,automatik,a opet malo konja da to izgura.

Samo sreca da nije VW-ov motor,pa bi rekli eto sta vam prodaju hehehehe :)
meni je neshvatljivo dokle više ovo... neki ljudi ili neće da shvate ili ne mogu... jarane moj, ne izvlače te konji, moment je taj što izvlači... Jesi kad vidio traktore kako izvlače, a imaju 2500-3000 kubika i 40 konja samo...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#20 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Jimmy_The_Saint »

Inžinjer je fulio taj razred đe se uči obrtni momenat. :D
User avatar
kredenac
Posts: 26
Joined: 12/11/2010 11:53

#21 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by kredenac »

Dajte mi odgovore vezane za temu, koga traktori zanimaju i obrtni moment neka otvori temu!

Mene zanima, ovim redoslijedom Subaru Forester (Outback), Mitsubishi (Carisma, Lancer, Galant), Nissan (Almera, Maxima, Primera), Toyota (Auris, Corolla).

Sve to da može vući kamp kuććicu, znaći slabiji motori, te dvoja vrata ne dolaze u obzir.

Također, budući da neki od navedenih modela nemaju Dieselsku izvedbu, LPG (bio on šteta ili ne) ugradnja je obvezna!

Molim Vas da se fokusirate na pomoć i savjete o navedenoj temi, a o momentu i toyoti negdje drugo!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#22 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Bakir1 »

cuj traktori,a ti bi da vozis na plin ili da kuhas :D
Outlander 2,0 mivec ali turbo stari dobri motor 4g63t,nisu na cijeni a plin ce gutati solidno.
ostali motori kada je u pitanju mitsu (ono sto ja znam) gdi ne voli bas plin i ne slazu se dobro
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#23 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Eborg »

U mojoj bližoj familiji ima jedan Mitsubishi Lancer iz 1998. god. Hvala Bogu do sada nije imao apsolutno nijedan problem i nikada se nije pokvario i ta osoba kaže da ga ne bi prodala ispod 10.000 KM koliko auto dobro sluša i kako je očuvano iako se svakodnevno koristi. :) Dakle, u Japance apsolutno vjerujem kada auto od skoro 13 godina radi k'o grom. :thumbup:
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#24 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by domaci.ba »

nista Mazda a?meni su njihova auta dobra,imali smo jednu podavno ma ne mos poderat.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

Lancer je omalen... Primera ili Corolla po meni... 2.0 litra po mogucnosti, 1.8 minimum ako ces plin, motor starijih konstrukcija uvijek bolje podnosi plin nego noviji... GDI ni pod razno, u njega ne ide plin nikako... I Mazda 6 bi ti mogla...
Post Reply