Jahorina!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1151 Re: Jahorina!

Post by mirota »

petunija wrote: 21/03/2023 08:23
mirota wrote: 21/03/2023 08:18 kako god neka nama Jahe, Bjele...samo da se skija.
:thumbup: tako je, svakom na volju
Jedino, zaboravio si dodati Ravnu :D
A cuo sam da nije nesto, nisam probao...a ima i Kupres jbg
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1152 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Ne slušaj nego sam provjeri :D
Kupres je podaleko, da nije rado bih otišla i "pogledala" :-D
splinter
Posts: 7445
Joined: 08/10/2011 12:28

#1153 Re: Jahorina!

Post by splinter »

Proteklih dana dok je bilo snijega još i više, skoro svaku noć prebacim na TV-u na web cam BH telecoma i vidim da u ponoć, čak i iza ponoći piči gondola na Jahorini regularno, osvjetljena LED svijetlima, raja skija normala, kao da je podne.
Ušminkano, nema šta.
Ali na Jahorinu ( iako sam praktički zimi odrastao tamo ) ne idem već par godina. Nema mi više ništa ponuditi za trošak borakva gore što bi mene impresioniralo, a od svih sadržaja zanimaju me jedino staze, kvalitet skinjanja i horizontalnog prevoza. Na Jahorini ma možda čak i previše žičara i liftova u odnosu na dužinu staza, što ne stavra gužvu u transportu ali stvara na stazi. U svakom slučaju Jahorina je baš pitoma planina.
Bjelašnica mi je s druge strane uvijek bila divlja, prava planina za "muškog" skijanja. Dužina staza kada se pokope uslovi ( visina snijega, temp, optimalan broj skijaša ) za ove prostore je impozantna. Što se tiče vertikalnog transporta ovdje fali jedna kvalitetna gondola. Popravili su malo stvari sa četverosjedom, pa je sad u subotu npr bila gužva na šestosjedu, ali četverosjed je bio prazan.
Zamjerka , barem meni i to je velika je zapostavljanje vrha Bjelašnice i nedostatak do istog ozbiljnim transportom, odnosno pristupom žičari. Ski lift Kotlovi su previše neozbiljni u 2023.godini ako hoćeš da ti raja posjećuje vrh olimpijske planine cijele godine.
Na kraju nekako mi je dobitna komibinacija zadnjih par godina bila Ravna planina, barem neki početak sezone dok tijelo ne ojača za Bjelašnice. :-D
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1154 Re: Jahorina!

Post by petunija »

tooo @splinter :thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1155 Re: Jahorina!

Post by _Reds_ »

Na Bjelašnici treba kuveta da se skija :), ali je adrenalin puno jači.

Na Jahorini su staze blaze, pa samim time su dobre za početnike. Bjelašnica nema puno staza za početnike, i probijanje staza na Šiljak, tj. Šiljak - Štinji Do pi po meni bila dobro rješenje. Naravno Bjelašnici fali gondola.


I kao što splinter reče na Jahorini vikendom zna biti gužva da nema šanse da smiješ pusititi skiju, mozak ti mora raditi 200 na sat da pazis da nekoga ne pokupiš ili da neko ne napravi nagli zavoj i pravo pred tebe.

Pored toga Jahorina je dosta skuplja, pa ko šta voi može da probere.
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#1156 Re: Jahorina!

Post by teuta06 »

moram suprugu pokazati ovu temu...ja stalno govorim da mi se ne da na Bjelasnicu, jer su teže i zahtjevnije staze (sama činjenica da je na olimpijskim igrama bjelašnica bila za muskarce, a Jahorina za zene, govori u prilog tome kakva je planina), pa se bojim ici gore, ali ne on ne da reci, kao mogu ja to... pa mozda i mogu, ali evo svi se slažu da je Bjelašnica zahtjevnija
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1157 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 20:46
Ateista wrote: 20/03/2023 20:37

Gradnja na Bjelasnici je prica za sebe, ono sto su uradili je pravi urbicid i neko bi trebao zavrsiti u zatvoru sto je onako nesto dopustio.
Sve na Bjelašnici je izgradjeno po rp i razvojnom planu koji je usvojen prije desetak plus godina , veci urbicid po tom pitanju je na Jahorini gdje bulvalno na stazama nicu betonski monstrumi i gdje nema nikakvog tijela koje bi govorilo kakva arhitektura mora biti na Bjelašnici barem svi prate manje vise slican izgled

Image

Nomad je vrhunski ispao
Ne kazem da ne postoji plan i da nema dobrih pojedinacnih projekata, ali urbanisticki gledano kako su sve nakrcali je ono urbicid. Na jahorini su hoteli bar razudjeni, s tim sto i sama jahorina ima vise prostora i mogucnosti za tako nesto. Ne kazem da nema gresaka i na jahorini, ali imas osjecaj da si na planini, na bjelasnici u donjem dijelu kao na alipasinom. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1158 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

neki wrote: 21/03/2023 08:16
Ateista wrote: 20/03/2023 20:37

Gradnja na Bjelasnici je prica za sebe, ono sto su uradili je pravi urbicid i neko bi trebao zavrsiti u zatvoru sto je onako nesto dopustio.
Čekaj da vidiš Jahorinu dok izgrade samo ovo što su ove godine započeli.
Bjelašnica će biti urbanistički raj u poređenju sa onim što čeka Jahorinu..
Moguce, ne kazem da nece i nju unistiti, ali ovo do sad je jos sa mjerom, bar sto se sjecam zadnji put kad sam bio.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1159 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

teuta06 wrote: 21/03/2023 09:10 moram suprugu pokazati ovu temu...ja stalno govorim da mi se ne da na Bjelasnicu, jer su teže i zahtjevnije staze (sama činjenica da je na olimpijskim igrama bjelašnica bila za muskarce, a Jahorina za zene, govori u prilog tome kakva je planina), pa se bojim ici gore, ali ne on ne da reci, kao mogu ja to... pa mozda i mogu, ali evo svi se slažu da je Bjelašnica zahtjevnija
Na Bjelašnici je napravljena staza za muški spust samo iz tehničkih razloga jer ima određeni limit vrha i cilja staze.Podatak se može naći,da ne lupam cifru ali ne može se staza praviti ako nema visinske razlike recimo 500 metara.
Vrh Jahorinr je 1912 a Bjelašnice 2066 metara n.v.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#1160 Re: Jahorina!

Post by Ali_G »

Bjelasnica zaostaje za Jahorinom u svakom segmentu. Na strani ko voli blaze ko jace staze, svaki segment na Jahorini je jaci. Njihov glavni problem je prevelika guzva
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1161 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

splinter wrote: 21/03/2023 08:34 Proteklih dana dok je bilo snijega još i više, skoro svaku noć prebacim na TV-u na web cam BH telecoma i vidim da u ponoć, čak i iza ponoći piči gondola na Jahorini regularno, osvjetljena LED svijetlima, raja skija normala, kao da je podne.
Ušminkano, nema šta.
Ali na Jahorinu ( iako sam praktički zimi odrastao tamo ) ne idem već par godina. Nema mi više ništa ponuditi za trošak borakva gore što bi mene impresioniralo, a od svih sadržaja zanimaju me jedino staze, kvalitet skinjanja i horizontalnog prevoza. Na Jahorini ma možda čak i previše žičara i liftova u odnosu na dužinu staza, što ne stavra gužvu u transportu ali stvara na stazi. U svakom slučaju Jahorina je baš pitoma planina.
Bjelašnica mi je s druge strane uvijek bila divlja, prava planina za "muškog" skijanja. Dužina staza kada se pokope uslovi ( visina snijega, temp, optimalan broj skijaša ) za ove prostore je impozantna. Što se tiče vertikalnog transporta ovdje fali jedna kvalitetna gondola. Popravili su malo stvari sa četverosjedom, pa je sad u subotu npr bila gužva na šestosjedu, ali četverosjed je bio prazan.
Zamjerka , barem meni i to je velika je zapostavljanje vrha Bjelašnice i nedostatak do istog ozbiljnim transportom, odnosno pristupom žičari. Ski lift Kotlovi su previše neozbiljni u 2023.godini ako hoćeš da ti raja posjećuje vrh olimpijske planine cijele godine.
Na kraju nekako mi je dobitna komibinacija zadnjih par godina bila Ravna planina, barem neki početak sezone dok tijelo ne ojača za Bjelašnice. :-D
:thumbup:

Bjelasnici bas fali gondola.
Na kotlove nikad nisam imao priliku da odem, nikad nisam naletio da radi, to je bas steta i na tome bi trebali poraditi, a bio sam kad je bilo i dovoljno snijega i fino vrijeme bez vjetra, bezveze im je to bas.
Cetvorosjed su pretvorili u trosjed, valjda ne moze podnijeti tezinu, i generalno je velika fula jer je spor i sjedalice su previse rijetko postavljene, ali hajd bar malo rastereti ostale liftove.
Sve u svemu, legla mi je bjelasnica pravo sto se tice staza, prije sam isto isao na jahorinu, duzina je i bez kotlova solidna, staze meni licno ok, ima zahtjevnih ali mi nisu problematicne, cak i sin od 6 godina bez problema ide na sve staze sa mnom. Cijena ok za nase uslove. Samo sto me slomi i iduci dan ne budem ni za sta,ali to je i do mene sto ne pravim pauze nikako. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1162 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

teuta06 wrote: 21/03/2023 09:10 moram suprugu pokazati ovu temu...ja stalno govorim da mi se ne da na Bjelasnicu, jer su teže i zahtjevnije staze (sama činjenica da je na olimpijskim igrama bjelašnica bila za muskarce, a Jahorina za zene, govori u prilog tome kakva je planina), pa se bojim ici gore, ali ne on ne da reci, kao mogu ja to... pa mozda i mogu, ali evo svi se slažu da je Bjelašnica zahtjevnija
Jesu zahtjevnije, ali moze se naci skroz fina staza sa vrha koja nije preteska, pogotovo druga polovina je bas skroz lagana kad se ide na kolijevku.
Mozda malo vise umori, ali ko nije pocetnik mislim da moze bez problema.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1163 Re: Jahorina!

Post by baja »

Bjelašnici fali dosta toga nažalost. I ko što neko reče tu je najbitnije pitanje gazdovanja, čim se više ljudi pita mrka kapa.
Ali je volim iako se teško poklope svi preduslovi. u FEB sam čekao do 40 min na žicu.

Ostatak sezone se prebacio na Jahorinu i nisam čekao više od 5-6 min a nisu vala ni neke gužve na stazi. Petrol karta dnevna 46keka, nema dalje...a ima još neki vaučer je bilo nešto nešto..

Ravna mi ne odgovara, ne volim onaj umjetni snijeg.
Last edited by baja on 21/03/2023 10:04, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1164 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

PM72 wrote: 21/03/2023 09:44
teuta06 wrote: 21/03/2023 09:10 moram suprugu pokazati ovu temu...ja stalno govorim da mi se ne da na Bjelasnicu, jer su teže i zahtjevnije staze (sama činjenica da je na olimpijskim igrama bjelašnica bila za muskarce, a Jahorina za zene, govori u prilog tome kakva je planina), pa se bojim ici gore, ali ne on ne da reci, kao mogu ja to... pa mozda i mogu, ali evo svi se slažu da je Bjelašnica zahtjevnija
Na Bjelašnici je napravljena staza za muški spust samo iz tehničkih razloga jer ima određeni limit vrha i cilja staze.Podatak se može naći,da ne lupam cifru ali ne može se staza praviti ako nema visinske razlike recimo 500 metara.
Vrh Jahorinr je 1912 a Bjelašnice 2066 metara n.v.
Jeste, ali i realno ima tezih i zahtjevnijih staza.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1165 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

Ateista wrote: 21/03/2023 10:02
PM72 wrote: 21/03/2023 09:44

Na Bjelašnici je napravljena staza za muški spust samo iz tehničkih razloga jer ima određeni limit vrha i cilja staze.Podatak se može naći,da ne lupam cifru ali ne može se staza praviti ako nema visinske razlike recimo 500 metara.
Vrh Jahorinr je 1912 a Bjelašnice 2066 metara n.v.
Jeste, ali i realno ima tezih i zahtjevnijih staza.
Ko sa vrha sleti spustom do međustanice-kapu skidam.Ostalo je,što bi rekli-prdimahovina
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1166 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

PM72 wrote: 21/03/2023 10:23
Ateista wrote: 21/03/2023 10:02

Jeste, ali i realno ima tezih i zahtjevnijih staza.
Ko sa vrha sleti spustom do međustanice-kapu skidam.Ostalo je,što bi rekli-prdimahovina
Kad sam bio mladji znao sam na jahorini spustom ici sa vrha skroz do dole, sad vec malo godine cine svoje pa nemam dovoljno energije za tako nesto, a ni hrabrosti/ludosti. :D
Jbg, sad sam vec prdimahovina. :lol:
splinter
Posts: 7445
Joined: 08/10/2011 12:28

#1167 Re: Jahorina!

Post by splinter »

PM72 wrote: 21/03/2023 10:23
Ateista wrote: 21/03/2023 10:02

Jeste, ali i realno ima tezih i zahtjevnijih staza.
Ko sa vrha sleti spustom do međustanice-kapu skidam.Ostalo je,što bi rekli-prdimahovina
Kako ćeš sletiti spustom kad ima ljudi, pa ubit ćeš nekoga na stazi, ljudi bauljaju odozgo cik cak i zauzmu dobar dio staze. Pika li se carving, al ubrzani bez stajanja ? :-D

@petunija mislim da sam te vidio u subotu na Bjelašnici? Ili sam ofulio onda ako nisam :)

PS, vezano za težinu staza, meni je čak i Ravna planina zahtijevnija za skijanja od Jahorine, a Bjelašnica je u punom kapacitetu staza Rocky Mountains za Jahorinu. Mada su mi emocije uvijek na strani Jahorine ali jbg.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#1168 Re: Jahorina!

Post by addem »

Opet svadja oko planina, ko kaze da je Jahorina gora od Bjelasnice taj pojma nema. U Jahorinu je ulozeno mnogo vise novca, mnogo manje su guzve i mnogo bolje pripremaju staze. Ali realno ni jedna ni druga planina ne mogu da se mjere sa onim sto jedno omanje i prosjecno skijaliste na alpama nudi. To zna svako ko je ljubitelj skijanja. Jahorina svojim cijenama vec stize a ponuda i usluga definitvno ne prati povecanje cijena. Bjelasnica je planina u koju se nista nije ulagalo, nije razmisljano turisticki, ona je vise vikend naselje nego ski centar. 1 sestosjed i 1 cetvorosjed koji je sad tek stavljen u upotrebu i to tako lose da se koristi ko dvosjed pokazuje razinu jada koji vlada na ovoj planini.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1169 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

splinter wrote: 21/03/2023 11:06
PM72 wrote: 21/03/2023 10:23

Ko sa vrha sleti spustom do međustanice-kapu skidam.Ostalo je,što bi rekli-prdimahovina
Kako ćeš sletiti spustom kad ima ljudi, pa ubit ćeš nekoga na stazi, ljudi bauljaju odozgo cik cak i zauzmu dobar dio staze. Pika li se carving, al ubrzani bez stajanja ? :-D

@petunija mislim da sam te vidio u subotu na Bjelašnici? Ili sam ofulio onda ako nisam :)

PS, vezano za težinu staza, meni je čak i Ravna planina zahtijevnija za skijanja od Jahorine, a Bjelašnica je u punom kapacitetu staza Rocky Mountains za Jahorinu. Mada su mi emocije uvijek na strani Jahorine ali jbg.
:lol:
Za mene su inače spustaši ljudi kojima fali daska u glavi.Bio sam dobar sijaš ali mi je ona strmina sa opservatorije do međustanice bila previše.Zato sam uvijek više volio Jahorinu,pitomija,veći izbor staza i sadržaja...
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#1170 Re: Jahorina!

Post by team87 »

svaka cast za posao koji je na Jahorini odradjen, stvarno je ispred Bjelasnice po infrastrukturi, ali ne bih cetvorku i dvojku Bjelasnice mijenjao ni za sta na svijetu :D po meni nema boljih staza u regionu od te dvije

Jahorina mi je vise laganica, nema nekog adrenalina, a poslije Bjelasnice mi se noge tresu od opterecenja obavezno

opet sve je to kako ko voli, svaka je dobra na svoj nacin
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1171 Re: Jahorina!

Post by petunija »

splinter wrote: 21/03/2023 11:06
PM72 wrote: 21/03/2023 10:23

Ko sa vrha sleti spustom do međustanice-kapu skidam.Ostalo je,što bi rekli-prdimahovina
Kako ćeš sletiti spustom kad ima ljudi, pa ubit ćeš nekoga na stazi, ljudi bauljaju odozgo cik cak i zauzmu dobar dio staze. Pika li se carving, al ubrzani bez stajanja ? :-D

@petunija mislim da sam te vidio u subotu na Bjelašnici? Ili sam ofulio onda ako nisam :)

PS, vezano za težinu staza, meni je čak i Ravna planina zahtijevnija za skijanja od Jahorine, a Bjelašnica je u punom kapacitetu staza Rocky Mountains za Jahorinu. Mada su mi emocije uvijek na strani Jahorine ali jbg.
Jesi :mrgreen:
giovanni008
Posts: 551
Joined: 20/05/2008 12:20

#1172 Re: Jahorina!

Post by giovanni008 »

Image
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1173 Re: Jahorina!

Post by petunija »

U petak je snijeg bio skroz vodnjikav i jako je teško bilo za skijanje. Može se, ali sve nešto na silu. Temperature su odradile svoje. Inače, Jahorina puna blata, grade se zgradurine na sve strane, šteta devastacije onako nekad lijepog skijališta.
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1174 Re: Jahorina!

Post by mirota »

ko ih je.e nek propadnu kad je zinula guza za parama na brzinu
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1175 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

Valja vraćat kredite...
Post Reply