Jagomir?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#1 Jagomir?

Post by Becky7 »

Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru? Rođak mi ima problema nakon jednog saznjanja poceo je da pije mislili smo da ga odvedemo u bolnicu, ali ne znamo da li je efikasno i da li stvarno pomognu... Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje i kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse...
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#2 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Ne znam zašto je teško odgovoriti ako sam pitala a Vi znate odgovor...

Ako su pitanja nejasna ovo nas zanima:

Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru da li je efikasno i da li stvarno pomognu u lijecenju od alkohola?

Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje?

Kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse?
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#3 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

Becky7 wrote:Ne znam zašto je teško odgovoriti ako sam pitala a Vi znate odgovor...

Ako su pitanja nejasna ovo nas zanima:

Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru da li je efikasno i da li stvarno pomognu u lijecenju od alkohola?

Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje?

Kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse?
Zašto u Jagomir?
Ima na koševu klinika za liječenje bolesti ovisnosti, alkoholizma i narkotika..
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#4 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Nastasia wrote:
Becky7 wrote:Ne znam zašto je teško odgovoriti ako sam pitala a Vi znate odgovor...

Ako su pitanja nejasna ovo nas zanima:

Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru da li je efikasno i da li stvarno pomognu u lijecenju od alkohola?

Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje?

Kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse?
Zašto u Jagomir?
Ima na koševu klinika za liječenje bolesti ovisnosti, alkoholizma i narkotika..
Mislili smo da su tu bolji, ali ne mora da znaci. Da li Vi znate kakvo je stanje na klinici sto se tice gore postavljenih pitanja..
User avatar
Altsa
Posts: 7403
Joined: 19/03/2004 18:31

#5 Re: Jagomir?

Post by Altsa »

Na Kosevu ima klinika za lijecenje ovisnosti. mozda da se njima prvo javite.
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#6 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

Becky7 wrote:
Nastasia wrote:
Becky7 wrote:Ne znam zašto je teško odgovoriti ako sam pitala a Vi znate odgovor...

Ako su pitanja nejasna ovo nas zanima:

Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru da li je efikasno i da li stvarno pomognu u lijecenju od alkohola?

Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje?

Kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse?
Zašto u Jagomir?
Ima na koševu klinika za liječenje bolesti ovisnosti, alkoholizma i narkotika..
Mislili smo da su tu bolji, ali ne mora da znaci. Da li Vi znate kakvo je stanje na klinici sto se tice gore postavljenih pitanja..
Ne znam stvarno, samo mi je malo čudno jer nikad nisam čula da u Jagomir idu na odvikavanje.
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#7 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Nastasia wrote:
Ne znam stvarno, samo mi je malo čudno jer nikad nisam čula da u Jagomir idu na odvikavanje.
Mislili smo mozda da mu je vise psihicki potrebno i da ce se kad bude bolje zelja za tim prestati, jer je poceo uzimati kada je saznao jedan zdravstveni problem...
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#8 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Altsa wrote:Na Kosevu ima klinika za lijecenje ovisnosti. mozda da se njima prvo javite.
Hvala
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#9 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

Becky7 wrote:
Nastasia wrote:
Ne znam stvarno, samo mi je malo čudno jer nikad nisam čula da u Jagomir idu na odvikavanje.
Mislili smo mozda da mu je vise psihicki potrebno i da ce se kad bude bolje zelja za tim prestati, jer je poceo uzimati kada je saznao jedan zdravstveni problem...
Ne vjerujem da ce ga primiti u Jagomir ako nema psihickih problema. Ja koliko znam u Jagomir se ide samo po uputnici drugih ljekara specijalista, dok se na kliniku na Kosevu dobrovoljno javlja. Isto tako sam cula da i na Kosevo primaju samo one pacijente koji zu samoinicijativno cisti par sedmica.

Ovo su opet sve price na osnovu rekla-kazala, mozda bi najbolje bilo otici kod porodicnog ljekara i raspitati se o mogucnostima pa da vas on sa upitnicama salje dalje, jer mislim da ni na jednu kliniku nece biti primljen ako samo dodje i kaze: ja doso.
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#10 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

PS ovo pravilo da se prvo mora apstinirati tri sedmice pa javiti na kliniku za odvikavanje vazi za heroinske ovisnike, ne znam je li slucaj sa svim supstancama isti.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11 Re: Jagomir?

Post by dobar osjecaj »

Becky7 wrote:Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru? Rođak mi ima problema nakon jednog saznjanja poceo je da pije mislili smo da ga odvedemo u bolnicu, ali ne znamo da li je efikasno i da li stvarno pomognu... Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje i kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse...
Poznavala sam covjeka koji je bio alkoholicar i koji se najmanje jedanput lijecio od bolesti alkoholizma bas u Jagomiru. Nisam se bila rodila u vrijeme kad se lijecio pa su mi detalji poznati samo kroz price njegove porodice. U vrijeme kad sam ga ja upoznala, prozivio je gubitak svega u ratu i svi su vjerovali da se zbog toga vratio alkoholu. Umro je u stanju krajnjeg delirijum tremensa, pri cemu je hladno isao da zakoraci kroz prozor pa su ga ukucani stalno spasavali, izgovarao rijeci naopacke, vrsio nekontrolisano nuzdu u svim (ne)prilikama. Jedna jako tuzna zivotna prica covjeka koji je bio izuzetno vrijedan, stvorio mnogo svojim radom ali se nije znao ni mogao drugacije nositi s teskocama u zivotu i s tom bolescu ovisnosti. Ja licno ne vjerujem da se iko ikada uspio izlijeciti od bolesti alkoholizma a unesrecene porodice se hvataju za svaki pokusaj spasa.
User avatar
van Basten
Posts: 7555
Joined: 21/09/2006 02:59

#12 Re: Jagomir?

Post by van Basten »

Altsa wrote:Na Kosevu ima klinika za lijecenje ovisnosti. mozda da se njima prvo javite.
Nije to klinika nego Zavod, samostalna ustanova koja je u UKCS samo koristila prostor. Sad su dobili vlastitu zgradu bas u Jagomiru, odmah preko puta Jagomira koji se spominje u uvodnom postu.
Po kojim kriterijima oni primaju na lijecenje meni nije jasno. Mislim da je lakse leci u hotel sa 5 zvjezdica nego gore. Tako je to valjda kad sami sebi odgovaraju.
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#13 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

van Basten wrote:
Altsa wrote:Na Kosevu ima klinika za lijecenje ovisnosti. mozda da se njima prvo javite.
Nije to klinika nego Zavod, samostalna ustanova koja je u UKCS samo koristila prostor. Sad su dobili vlastitu zgradu bas u Jagomiru, odmah preko puta Jagomira koji se spominje u uvodnom postu.
Po kojim kriterijima oni primaju na lijecenje meni nije jasno. Mislim da je lakse leci u hotel sa 5 zvjezdica nego gore. Tako je to valjda kad sami sebi odgovaraju.
Mislim da ne odgovaraju sami sebi.
To je javna zdravstvena ustanova, tako da sigurno moraju NEKOME odgovarati.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#14 Re: Jagomir?

Post by miki27A »

Evo google: http://jagomir.ba/wp/
Znam da je u Jagomiru bila komsinica, zena je ima napad psihoticni (duga prica, od traume razbojnistva) Uglavnom bila je nekih par mjeseci gore, tata moj se zabrinuo, nema kaze nista od nje.
Zena izasla, sve se sredilo, eno je nastavila sa poslom svojim , otisla u penziju (zasluzenu, radnu, ne onu drugu invalidsku), radila do zadnjeg dana.
Znaci mogu da pomognu.
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#15 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

miki27A wrote:Evo google: http://jagomir.ba/wp/
Znam da je u Jagomiru bila komsinica, zena je ima napad psihoticni (duga prica, od traume razbojnistva) Uglavnom bila je nekih par mjeseci gore, tata moj se zabrinuo, nema kaze nista od nje.
Zena izasla, sve se sredilo, eno je nastavila sa poslom svojim , otisla u penziju (zasluzenu, radnu, ne onu drugu invalidsku), radila do zadnjeg dana.
Znaci mogu da pomognu.

Moja komšinica je bila u Jagomiru također, ne može se reći da je sasvim okej, ali je vidno poboljšanje.
Međutim, mislim da je problem kod forumašice koja je pitala za Jagomir alkoholizam, a mislim da se po tom osnovu ne primaju pacijenti gore. :hm:
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#16 Re: Jagomir?

Post by Nastasia »

Becky7 wrote:Da li poznajete nekoga ko je bio u Jagomiru? Rođak mi ima problema nakon jednog saznjanja poceo je da pije mislili smo da ga odvedemo u bolnicu, ali ne znamo da li je efikasno i da li stvarno pomognu... Da li se placa ukoliko osoba ima zdravstveno osiguranje i kako primaju da li bilo koga ili selekciju vrse...

Evo ti konkretno na njihovoj stranici: http://prntscr.com/kdhbao

Znači prvo mora imati psihički poremećaj uzrokovan alkoholom ili zbog kojeg je postao ovisan o alkoholu.
Opet - mislim da je najbolje otići porodičnom ljekaru i savjetovati se sa njim šta dalje.

Sretno i nadam se da ćete uspjeti pomoći :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: Jagomir?

Post by Sanjarko »

Jagomir je ono PK. Tu se dobrovoljno mogu javiti ili prisilno ako neki belaj naprave.
Last edited by Sanjarko on 02/08/2018 08:51, edited 1 time in total.
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#18 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Hvala vam strah nam je da ga ostavimo radi tog problema koji ima i misli da ce svima biti lakse ako njega ne bude.. Ne znam kako da ode kod doktora porodocnog za uputnicu odbija da ode doktoru jer ga je strah.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Jagomir?

Post by Sanjarko »

Nema ga sta biti strah. Ja sebi sam policiju zvao i sam se prijavljivao na kliniku. A ako ce nesto napraviti, napraviti ce. Nemozete nikoga sprijeciti ni cuvati ali strah naravno pretpostavljam da imate, i moji isti imaju. Ali kako kaze moja stara nemoze se sprijeciti ni cuvati i istina je to. Samo ne znam koliko.
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#20 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Da li je bolje prvo privatno otici kod psihijatra? Pa da onda ide dalje..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Jagomir?

Post by Sanjarko »

Ovi javni su prebukirani, sa njima nema bas puno price jedino na grupnim terapijama mozda. A to sto prica da mu nije do zivota itd., to i ja godinama trabunjam jer imaju pasivne i aktivne samoubice ako vas je strah da ce to da uradi. Mozda je pasivac pa samo trabunja o tome kad popije vise ako sam shvatio dobro.
User avatar
Altsa
Posts: 7403
Joined: 19/03/2004 18:31

#22 Re: Jagomir?

Post by Altsa »

Becky7 wrote:Da li je bolje prvo privatno otici kod psihijatra? Pa da onda ide dalje..
sve je bolje nego nista ne raditi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Jagomir?

Post by Sanjarko »

Tacno.
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#24 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Nasli smo jednog privatnog pa cemo vidjet sta dalje...
Becky7
Posts: 858
Joined: 25/11/2017 16:31

#25 Re: Jagomir?

Post by Becky7 »

Vizionar 1985 wrote:Ovi javni su prebukirani, sa njima nema bas puno price jedino na grupnim terapijama mozda. A to sto prica da mu nije do zivota itd., to i ja godinama trabunjam jer imaju pasivne i aktivne samoubice ako vas je strah da ce to da uradi. Mozda je pasivac pa samo trabunja o tome kad popije vise ako sam shvatio dobro.
Javi se kada popije prica o tome..
Post Reply