Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#2951 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by MAN-lion's coach »

Jimmy McNulty wrote: Ne smiju ih odbit.
Smiju jer nije dokaz o stecenoj ss vec samo da je evidentirana.
Samo diploma, pogresna tumacenja cesto dovode do toga da pojedinci na ovakvim javnim oglasima zbog neuredne dokumentacije budu odbijeni, pa poslije krene prica o namjestanju i slicno sto nema veze sa zdravim razumom.
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#2952 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

postavljač teme je ubo sa nazivom ovu su baš jadi naći posao. samo odbijenice skupljam samo ova mjesec 3.....
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2953 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

MAN-lion's coach wrote:
madesa wrote:izasao konkurs za policajce u granicnoj i pise najmanje 4 stepen skolske spreme, da li se mogu prijavit ljudi sa fakultetom ? znam ljude koje su odbijali a imaju upisan fakultet zavsen u radnu knjizicu
Koja glupost.
Na takve oglase se iskljucivo prijavljujes sa fco ovjerenom srednje skole IV stepena.

Radna knjizica se na ovakve konkurse ne salje niti se smatra relevantnom kao i diploma fakulteta.
Niti je dokaz radna knjizica.
Samo i iskljucivo se salje sto je javnim oglasom napisano.
Zar nisu radne knjizice ukinute i kao dokument vise nisu relavantne.
Ako se prijavljujes na poziciju na gdje treba IV stepen onda prilozis kopiju diplomu srednje...i sva mudrost tu zavrsava...
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#2954 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by artime »

Pitanje za pravnike, koja strategija je najbolja? Da li da se konkurise ovako sta izleti ili da se se svakoj firmi obratiš?
Zna li neko da slučajno da li je potreban pravnik?
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#2955 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by MikroBelaj »

Danasnje Oslobodjenje,12 radnika primaju u TE Tuzla,na odredjeno vrijeme!


http://www.konkursi.bih5.net/PregledVie ... File=22189
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#2956 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by MAN-lion's coach »

Od nedavno su postale nevazece ali bez obzira na to nije rk dokaz kao diploma.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#2957 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Running »

Ostao bez posla prije dva mjeseca. Slao CV od tada po ovim oglasima reko' bas da probam (mozda 5-6), privatni sektor, niko nista, ni da bekne. Ne mogu da vjerujem da i tu moram traziti vezu, ili primaju samo Tesle i Einsteine. Dipl inzinjer elektro, sa iskustvom u dobrim firmama. Jest' da mi se ne svidja taj privatluk al' jbg, gdje te nikako ne tretiraju, drze kao "roba", moras da gines, trpis sve i dokazujes se na bilo koji nacin, pomalo prljav itd. Ma hocu qc, zna se granica dostojanstva, makar nikad ne radio ovde. Otislo sve u... :izet: :izet: njihova deficitarna zanimanja.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2958 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by amko761 »

Prijatelju ništa više nije deficitarno. Nema privrede, ima viška kadrova svih struka.
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#2959 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bezVolana »

mogul i ja baciti jednu optimisticnu :)

elektroinzenjer, deficitarno zanimanje, kontala mene ceka posao ha zavrsim faks. trazila sam preko pola godine posao, slala i dje treba i dje ne treba. poslala jednom, ne gledajuci, neki posao SSS. na kraju se ispostavi da je to za nekog majstora, sve sami muskarci dosli na razgovor i ja :lol: stali ljudi tamo gledaju u mene sta tu hocu :lol:
dobijem neki posao, tu radila tri dana, sef mi rekao ukratko da sam nesposobna i da sam streber i rekao cao cao. prehodala sve sa otoke do parka placuci
dobijem neki treci posao, tu radila pola godine, firma se raspala svima noga (neko pranje para)
opet agonija trazenja
opet salji svugdje, nebitno gdje sta iskustvo. neko zove neko ne zove, imala sam dosta razgovora ali za vecinu sam bila premalo kvalifikovana. rekli su mi da su me zvali uprkos neiskustvu jer imam dobar sredjen cv
dobijem ponudu u nekoj firmi u republici sumskoj, u bl. plata govno, tesko govno. ali dobra firma, steci cu iskustva i nauciti puno toga i onda mogu trazii posao dje hocu. kako ces se odseliti u sumsku djeces tamo znas ti kako se zoves. fino cu tamo, eto kako cu. ja operisana od politike, jbg

i tako i bi. stekla dosta iskustva. bilo mi cak i super, placala svoju stanarinu svoju hranu. upoznala hrpu ljudi. nazalost, sumska je sumska i bosna je bosna, i odlucim da odem iz drzave.
imam hvala Bogu dovoljno iskustva, krenem slati cveve i dje treba i dje ne treba, nebitna drzava grad samo da odem. i odem. dobila sam relativno brzo ponudu, u mozda prva 2 3 mjeseca, iznenadila se totalno.
sad sam vani. meni je lijepo :)

roman sam ispisala ali ... ja vjerujem da bude nesto od rada i pokusavanja i ako usmjeris energiju ka nekom vecem cilju, i sebe u potpunosti das za to, i ne j.. sta ti god ko kaze..moze se. a bosna je nazalost g. od drzave, pa ti oteza sve moguce, ali nekkao se moze.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2960 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

Svaka čast djevojko bez volana. Jel to energetika ili TK? Sve je otišlo dođavola samo još u digitalnoj ekonomiji ima posla da se radi od kuće.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#2961 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Running »

Vjerovatno me ovi u Sarajevu proglasili četnikom pa nemam šanse na oglasima u startu kakav god bio. Vjerujem da se i to mnogo gleda, nacionalna pripadnost. :P

Ne znam kako bih prošao da se prijavim u federaciji ili ganjam nešto na ugroženosti Srba u Sarajevu ili neki nacionalni ključ. :D

:bih:
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2962 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Running wrote:Ostao bez posla prije dva mjeseca. Slao CV od tada po ovim oglasima reko' bas da probam (mozda 5-6), privatni sektor, niko nista, ni da bekne. Ne mogu da vjerujem da i tu moram traziti vezu, ili primaju samo Tesle i Einsteine. Dipl inzinjer elektro, sa iskustvom u dobrim firmama. Jest' da mi se ne svidja taj privatluk al' jbg, gdje te nikako ne tretiraju, drze kao "roba", moras da gines, trpis sve i dokazujes se na bilo koji nacin, pomalo prljav itd. Ma hocu qc, zna se granica dostojanstva, makar nikad ne radio ovde. Otislo sve u... :izet: :izet: njihova deficitarna zanimanja.
ja sam nedavno poceo raditi i hajde covjek napravio novu fabriku za preradu drveta,pravljenje ploca i elemenata od drveta i obzirom da to nije bilo jos sve ustimano,kaze treba mu neko d areze drva na brenti (brentista) i hajde ja pristanem,nikada nisam radio slicne poslove ,pojma nisam imao
i jedan dan dodje covjek i pokaze mi osnovne komande i ja tako mic po mic,za par dana se nesto kao naucim rezati i onda bude pauza od 2 mjeseca da nema posla tu ali me u medjuvremenu i prijavio i sve
i sada se pocelo raditi prije nekih 20ak dana...a evo zadnjih par dana se pocelo pripremati i to u tom novom pogonu,za pravljenje ploca
e sada ,sta je poenta...poenta je da je vlasnik (gazda) tu alfa i omega i ne mrda iz pogona a ni on ni sin mu nemaju pojma kako se sta radi...sve je odokativnom metodom...do podne ide ovako,od podne moze i drugacije :D
nema nikakvog sistema...ceka se da on kaze i tada se pocinje raditi...svi radnici se ono prave budale,sta god pitas,kaze nemam pojma ,pitaj njega :D
a on...on (sve zna) a u stvari i ne zna nista :D
danasnji primjer...do podne smo radili nesto od jucer,dozavrsili i sada je trebalo hoblati neke daske i hoblarica sa jedne strane hoblala nize 0.1 mm i to je on kao primjetio (mjerio obicnim sublerom) i 4 sata je oko hoblarice nesto plesao,raskpalao,gledao,pipkao,mazio je,gladio...i nakon 4 sata ,kaze ma moze ovo ovako :D
a nas 3-4 radnika danas nismo nista radili,samo tu stojali kao budale i gledali kako on mazi masinu :D
umjesto da nam je rekao ,idite kuci,nema danas posla...mi se vukli po pogonu ,ne znas sta ces od sebe...nisi produktivan,ne radis posao koji bi trebao da radis i dosadno
onda,kod njega nema ono da jedan radnik ima svoju poziciju i da se tu ispraksa i da radi to i to i da se svi podijele...jok to,nego svi sve rade a onda niko ne radi dobro ...a nemas uzorka da vidis kako raditi,nego cekas da vidis kako ce ti on reci danas da radis ...a vrlo je vjerovatno da to sto ti je rekao,za 2-3 sata nece biti dobro,pa ce ti reci da radis drugacije :D

promijenio sam poprilicno i firmi i poslova i ovo mi je najsmjesnija firma u kojoj sam radio :D
ne vjerujem da cu se dugo ovdje zadrzati...osim ako se sta ne promijeni a sumnjam :D
znaci "gazda" je i mehanicar i brentista i sortirac i ekonomista i drvosjeca i mlinar i majstor i sve zivo...cirkus
a da ne pricam o uslovima na poslu...radi se i na -8 vani,doduse sada kada je ovo bas zazimilo,radilo se unutra gdje je grijanje ekstra,temperatura je oko 18-20 stepeni i to je ljepota ,onda ima pauza za dorucak pola sata i to je to,nema kafe,nema pauza,vecinom se stoji po 9 sati,da ne sjedes 1 minute,osim dok jedes
firma bez glave i bez repa...gdje je jedan gazda sve zivo :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2963 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote:
Running wrote:Ostao bez posla prije dva mjeseca. Slao CV od tada po ovim oglasima reko' bas da probam (mozda 5-6), privatni sektor, niko nista, ni da bekne. Ne mogu da vjerujem da i tu moram traziti vezu, ili primaju samo Tesle i Einsteine. Dipl inzinjer elektro, sa iskustvom u dobrim firmama. Jest' da mi se ne svidja taj privatluk al' jbg, gdje te nikako ne tretiraju, drze kao "roba", moras da gines, trpis sve i dokazujes se na bilo koji nacin, pomalo prljav itd. Ma hocu qc, zna se granica dostojanstva, makar nikad ne radio ovde. Otislo sve u... :izet: :izet: njihova deficitarna zanimanja.
ja sam nedavno poceo raditi i hajde covjek napravio novu fabriku za preradu drveta,pravljenje ploca i elemenata od drveta i obzirom da to nije bilo jos sve ustimano,kaze treba mu neko d areze drva na brenti (brentista) i hajde ja pristanem,nikada nisam radio slicne poslove ,pojma nisam imao
i jedan dan dodje covjek i pokaze mi osnovne komande i ja tako mic po mic,za par dana se nesto kao naucim rezati i onda bude pauza od 2 mjeseca da nema posla tu ali me u medjuvremenu i prijavio i sve
i sada se pocelo raditi prije nekih 20ak dana...a evo zadnjih par dana se pocelo pripremati i to u tom novom pogonu,za pravljenje ploca
e sada ,sta je poenta...poenta je da je vlasnik (gazda) tu alfa i omega i ne mrda iz pogona a ni on ni sin mu nemaju pojma kako se sta radi...sve je odokativnom metodom...do podne ide ovako,od podne moze i drugacije :D
nema nikakvog sistema...ceka se da on kaze i tada se pocinje raditi...svi radnici se ono prave budale,sta god pitas,kaze nemam pojma ,pitaj njega :D
a on...on (sve zna) a u stvari i ne zna nista :D
danasnji primjer...do podne smo radili nesto od jucer,dozavrsili i sada je trebalo hoblati neke daske i hoblarica sa jedne strane hoblala nize 0.1 mm i to je on kao primjetio (mjerio obicnim sublerom) i 4 sata je oko hoblarice nesto plesao,raskpalao,gledao,pipkao,mazio je,gladio...i nakon 4 sata ,kaze ma moze ovo ovako :D
a nas 3-4 radnika danas nismo nista radili,samo tu stojali kao budale i gledali kako on mazi masinu :D
umjesto da nam je rekao ,idite kuci,nema danas posla...mi se vukli po pogonu ,ne znas sta ces od sebe...nisi produktivan,ne radis posao koji bi trebao da radis i dosadno
onda,kod njega nema ono da jedan radnik ima svoju poziciju i da se tu ispraksa i da radi to i to i da se svi podijele...jok to,nego svi sve rade a onda niko ne radi dobro ...a nemas uzorka da vidis kako raditi,nego cekas da vidis kako ce ti on reci danas da radis ...a vrlo je vjerovatno da to sto ti je rekao,za 2-3 sata nece biti dobro,pa ce ti reci da radis drugacije :D

promijenio sam poprilicno i firmi i poslova i ovo mi je najsmjesnija firma u kojoj sam radio :D
ne vjerujem da cu se dugo ovdje zadrzati...osim ako se sta ne promijeni a sumnjam :D
znaci "gazda" je i mehanicar i brentista i sortirac i ekonomista i drvosjeca i mlinar i majstor i sve zivo...cirkus
a da ne pricam o uslovima na poslu...radi se i na -8 vani,doduse sada kada je ovo bas zazimilo,radilo se unutra gdje je grijanje ekstra,temperatura je oko 18-20 stepeni i to je ljepota ,onda ima pauza za dorucak pola sata i to je to,nema kafe,nema pauza,vecinom se stoji po 9 sati,da ne sjedes 1 minute,osim dok jedes
firma bez glave i bez repa...gdje je jedan gazda sve zivo :D
Tipicni bosanski/balkanski gazda ja znam sve meni ne treba glavni majstor, sef smjene, inzinjer, menadzer, ekonomista, komercijalista, pravnik, personal.....nabijem ja njihove skole na neku stvar.......ja znam sve.........mene zivot naucio.....i za par godina ili ugasi firmu ili ga srce odvali i umre a djeca kasnije sve sjebu
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#2964 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bezVolana »

Last December wrote:Svaka čast djevojko bez volana. Jel to energetika ili TK? Sve je otišlo dođavola samo još u digitalnoj ekonomiji ima posla da se radi od kuće.
hvala. aie sam ja. i nisam htjela neki klasicni programerski posao, sad sam u embededu zavrsila, pa je super. ima malo i hardvera i osciloskopa i interesantno je uvijek. non stop nesto novo ucis.

sad se sjetih momenta u toku tog trazenja. kolega sa faksa otvara firmu. i sjedi nas vise na kafi, ja bez posla, depresivna nikakava, on komentarise kako ne moze nigdje naci radnika i kako su svi nesposobni. . .

kako ta potraga ruzno utjece na ljudsku psihu, pa to je strasno. i onda se svi nadju pametni da ti kazu ovo i ono. tesko je ostati pri cilju i ne posustati i ne pomisliit da si stvarno bezvrijedan ..
ali jbg moras.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2965 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

zippoo87 wrote:
Running wrote:Ostao bez posla prije dva mjeseca. Slao CV od tada po ovim oglasima reko' bas da probam (mozda 5-6), privatni sektor, niko nista, ni da bekne. Ne mogu da vjerujem da i tu moram traziti vezu, ili primaju samo Tesle i Einsteine. Dipl inzinjer elektro, sa iskustvom u dobrim firmama. Jest' da mi se ne svidja taj privatluk al' jbg, gdje te nikako ne tretiraju, drze kao "roba", moras da gines, trpis sve i dokazujes se na bilo koji nacin, pomalo prljav itd. Ma hocu qc, zna se granica dostojanstva, makar nikad ne radio ovde. Otislo sve u... :izet: :izet: njihova deficitarna zanimanja.
ja sam nedavno poceo raditi i hajde covjek napravio novu fabriku za preradu drveta,pravljenje ploca i elemenata od drveta i obzirom da to nije bilo jos sve ustimano,kaze treba mu neko d areze drva na brenti (brentista) i hajde ja pristanem,nikada nisam radio slicne poslove ,pojma nisam imao
i jedan dan dodje covjek i pokaze mi osnovne komande i ja tako mic po mic,za par dana se nesto kao naucim rezati i onda bude pauza od 2 mjeseca da nema posla tu ali me u medjuvremenu i prijavio i sve
i sada se pocelo raditi prije nekih 20ak dana...a evo zadnjih par dana se pocelo pripremati i to u tom novom pogonu,za pravljenje ploca
e sada ,sta je poenta...poenta je da je vlasnik (gazda) tu alfa i omega i ne mrda iz pogona a ni on ni sin mu nemaju pojma kako se sta radi...sve je odokativnom metodom...do podne ide ovako,od podne moze i drugacije :D
nema nikakvog sistema...ceka se da on kaze i tada se pocinje raditi...svi radnici se ono prave budale,sta god pitas,kaze nemam pojma ,pitaj njega :D
a on...on (sve zna) a u stvari i ne zna nista :D
danasnji primjer...do podne smo radili nesto od jucer,dozavrsili i sada je trebalo hoblati neke daske i hoblarica sa jedne strane hoblala nize 0.1 mm i to je on kao primjetio (mjerio obicnim sublerom) i 4 sata je oko hoblarice nesto plesao,raskpalao,gledao,pipkao,mazio je,gladio...i nakon 4 sata ,kaze ma moze ovo ovako :D
a nas 3-4 radnika danas nismo nista radili,samo tu stojali kao budale i gledali kako on mazi masinu :D
umjesto da nam je rekao ,idite kuci,nema danas posla...mi se vukli po pogonu ,ne znas sta ces od sebe...nisi produktivan,ne radis posao koji bi trebao da radis i dosadno
onda,kod njega nema ono da jedan radnik ima svoju poziciju i da se tu ispraksa i da radi to i to i da se svi podijele...jok to,nego svi sve rade a onda niko ne radi dobro ...a nemas uzorka da vidis kako raditi,nego cekas da vidis kako ce ti on reci danas da radis ...a vrlo je vjerovatno da to sto ti je rekao,za 2-3 sata nece biti dobro,pa ce ti reci da radis drugacije :D

promijenio sam poprilicno i firmi i poslova i ovo mi je najsmjesnija firma u kojoj sam radio :D
ne vjerujem da cu se dugo ovdje zadrzati...osim ako se sta ne promijeni a sumnjam :D
znaci "gazda" je i mehanicar i brentista i sortirac i ekonomista i drvosjeca i mlinar i majstor i sve zivo...cirkus
a da ne pricam o uslovima na poslu...radi se i na -8 vani,doduse sada kada je ovo bas zazimilo,radilo se unutra gdje je grijanje ekstra,temperatura je oko 18-20 stepeni i to je ljepota ,onda ima pauza za dorucak pola sata i to je to,nema kafe,nema pauza,vecinom se stoji po 9 sati,da ne sjedes 1 minute,osim dok jedes
firma bez glave i bez repa...gdje je jedan gazda sve zivo :D
upravo si opisao klasičnu bosanski balkansku firmu
mislim da je 90% privatnih firmi ovako
nepostojanje specijalizacije je veliki probelem... ono kad radiš sve zapravo ništa ne radiš
drugi probleme je nepostojanje normi... dakle firma propada ako se gazda razboli ili ode u penziju ili šta već... dakle nije osposobio tim da radi bez njega...
ma mogao bih do sutra nabrajati
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2966 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

pa znam ja sta sam opisao i sta je klasicni balkanski gazda/kabadahija :D

a ima bratica ,ima firmu koja se bavi istom djelatnoscu i sve isto....samo sto je bratic poceo puno prije raditi a ovaj tek pocinje raditi ove lijepljene elemente
danas dosao glavni covjek iz braticeve firme da nam pokaze kao se ovo radi i sta sve i prica,ovaj "gazda" blehnuo,veze nema kao se sta radi oko ovog...mislim to je ok,on fakticki pocinje sa nule ovo raditi i pocetak je tezak,masine ne rade kao treba,ima gresaka...ali treba biti realan i saburli
a prica taj glavni covjek iz druge firme,kod njih ima on i jos dvojica,svaki ima svoj dio posla...on se brine za te elemente,ovaj drugi brine o brenti a treci je prodaja i plasman artikala
taj njegov amidzic,covjek ne dodje po 2-3 dana na posao,sve fercera odlicno,jer svako ima svoj dio posla i radi...imaju sistem a kod ovog nema nista
jos mu covjek 8poslovodja) danas govori kako ces morati imati radnike zastalno na jednoj poziciji,kaze neka se izmjenjaju pa neka vidi kome sta ide i neka to radi,covjek bas opusten i normala a ovaj,susta suprotnost

umjesto da gradi sistem ,da ulaze u ljude ,da se to sve cirkulatorno napravi...ovaj ni sina nije nicemu naucio
po cijeli dan je tu a ne zna nista...samo se bezveze vrti...doduse zna on oko tih novih masina,kao se koriste,jer je bio tu cijelo ljeto kada su se masine stimale ali ne zna oko posla nikakve detalje

vidjeti cemo na sta ce to sve izaci :D
i kao sto rekoste,problem balkana je sto je 90% ovakvih
zato raja ide odavde,nije uvijek novac motiv...meni b motiv bio sistem,pravila,zakoni a ne ovo kod nas ...sve je d.j.l. ;D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2967 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

To je to, opisao si škrtost jednog mahalskog gazde. Koliko je škrt da ulaže u ljude oko sebe, toliko je škrt i da ulaže ulaže u svoje znanje i da to znanje prenosi na druge. Takva osoba je jedna crna rupa i sam će sebe pojesti prijeili poslije. Primjer "avlijske ekonomije" koja se širi do prve tarabe ali ne preko.

Jebiga, izduraj koliko uzmogneš dok ne prođe minus a onda lagano kuda koji mili moji, preko tarabe a gazda nek tavori kad već može sve sam, šta će mu radnici, ha ja 8) :bih:
Yahweh
Posts: 244
Joined: 25/04/2014 21:24
Location: See the shadow? Well, that's not anyone that you're expecting.

#2968 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Yahweh »

Pozdrav,

Mislim da sam na pogresnom topicu ali nisam našao bolje mjesto gdje da postavim pitanje.

Naime, 3 mjeseca nisam dobio platu,. Firma uredno uplacuje doprinose drzavi, samim tim inspekcija kaze da to nije u njihovoj nadleznosti. Zvali smo kantonalnu i federalnu inspekciju međutim sve dok se doprinosi državi uredno uplacuju nikog nije briga...

Znam da će vecina reci pa budalo zašto radiš, radim u nadi da ce plata biti danas , sutra, da ce situacija biti bolja.

Ima li neko rješenje osim da dam otkaz i da tuzim poslodavca?
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#2969 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by 123magija »

Yahweh wrote:Pozdrav,

Mislim da sam na pogresnom topicu ali nisam našao bolje mjesto gdje da postavim pitanje.

Naime, 3 mjeseca nisam dobio platu,. Firma uredno uplacuje doprinose drzavi, samim tim inspekcija kaze da to nije u njihovoj nadleznosti. Zvali smo kantonalnu i federalnu inspekciju međutim sve dok se doprinosi državi uredno uplacuju nikog nije briga...

Znam da će vecina reci pa budalo zašto radiš, radim u nadi da ce plata biti danas , sutra, da ce situacija biti bolja.

Ima li neko rješenje osim da dam otkaz i da tuzim poslodavca?
Dobijas li platne liste?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2970 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Tomahawk11 »

Ne bih da pristajem na muku, ali...

Povećanjem broja studenata u BiH raste i stopa nezaposlenosti mladih osoba

Koji qrc se onda studira? Sta je svrha?
Biti diplomirani nesto na birou?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2971 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

Tomahawk11 wrote:Ne bih da pristajem na muku, ali...

Povećanjem broja studenata u BiH raste i stopa nezaposlenosti mladih osoba

Koji qrc se onda studira? Sta je svrha?
Biti diplomirani nesto na birou?
Upravo kontra od toga što tvrdi naslov - povećanjem broja studenata se smanjuje broj nezaposlenih jer ko studira računa se da je nezaposlen. Guranje djece na fakultet je još jedna strategija obmane koju izdajnička vlada koristi punom parom.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2972 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Tomahawk11 »

Last December wrote:
Tomahawk11 wrote:Ne bih da pristajem na muku, ali...

Povećanjem broja studenata u BiH raste i stopa nezaposlenosti mladih osoba

Koji qrc se onda studira? Sta je svrha?
Biti diplomirani nesto na birou?
Upravo kontra od toga što tvrdi naslov - povećanjem broja studenata se smanjuje broj nezaposlenih jer ko studira računa se da je nezaposlen. Guranje djece na fakultet je još jedna strategija obmane koju izdajnička vlada koristi punom parom.
Dobro, jasno mi je to da su studenti kategorija koja spada pod nezaposlene.
Ne kontam bitnost podatka. To da ne studiraju bi bilo nesto drugacije?
Student ili osoba sa zavrsenom srednjom na birou - isto ti ga dodje.

Ono sto bi trebalo biti problem jesu diplomirani studenti, odnosno stvarna kategorija nezaposlenih.
Toga je sve vise, ali nikog nije briga.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2973 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Last December »

Tomahawk11 wrote:
Last December wrote:
Tomahawk11 wrote:Ne bih da pristajem na muku, ali...

Povećanjem broja studenata u BiH raste i stopa nezaposlenosti mladih osoba

Koji qrc se onda studira? Sta je svrha?
Biti diplomirani nesto na birou?
Upravo kontra od toga što tvrdi naslov - povećanjem broja studenata se smanjuje broj nezaposlenih jer ko studira računa se da je nezaposlen. Guranje djece na fakultet je još jedna strategija obmane koju izdajnička vlada koristi punom parom.
Dobro, jasno mi je to da su studenti kategorija koja spada pod nezaposlene.
Ne kontam bitnost podatka. To da ne studiraju bi bilo nesto drugacije?
Student ili osoba sa zavrsenom srednjom na birou - isto ti ga dodje.

Ono sto bi trebalo biti problem jesu diplomirani studenti, odnosno stvarna kategorija nezaposlenih.
Toga je sve vise, ali nikog nije briga.
POstavljaš logična pitanja, ali kao što znamo Bosna nije zemlja logike. Pravi problemi se guraju pod tepih a traže se što brža rješenja koja će trajati tek toliko dok je vladajuća partija u fotelji. I tako iz mandata u mandat i dalje se forsira priča o deficitarnim kadrovima dok u javnom sektrou vlada zabrana zapošljavanja a privatni sektor i ne postoji za visokoobrazovane.
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#2974 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by 123magija »

Ako ste ikad provjerili stope nezaposlenosti po strukama,vidjeli bi da je najvise nk, pa sss, a najmanje vss nezaposlenih, procentualno. A treba uskladiti ponudu i potraznju skole i posla, svakako.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2975 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vješalica »

123magija wrote:Ako ste ikad provjerili stope nezaposlenosti po strukama,vidjeli bi da je najvise nk, pa sss, a najmanje vss nezaposlenih, procentualno. A treba uskladiti ponudu i potraznju skole i posla, svakako.
ali je statistika neobjektivna
jer ne pokazuje koliko je ljudi sa npr vss zaposleno kao nk radnik ili sss ;)
Post Reply