izvršenje na državnim nekretninama?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#1 izvršenje na državnim nekretninama?

Post by rtldanas »

Pitanje: je li dopušteno izvršenje na nekretninama u državnom/kantonalnom vlasništvu i ako nije zašto nije?
npr. Federacija BiH ili neki kanton npr. Tuzlanski kanton, mi duguje izvjesni novčani iznos, a koji iznos mi nisu dobrovljno isplatili. i sad ja saznam da Tuzlanski kanton ili FBiH, ima na sebi uknjiženu odredjenu nekretninu pa podenesem sudu prijedlog za izvršenje radi naplate toga iznosa, procjenom i prodajom nekretnine u njihovom vlasništvu. Može li proći takav prijedlog i ako ne može zašto ne može?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: izvršenje na državnim nekretninama?

Post by Haris.ba »

rtldanas wrote:Pitanje: je li dopušteno izvršenje na nekretninama u državnom/kantonalnom vlasništvu i ako nije zašto nije?
npr. Federacija BiH ili neki kanton npr. Tuzlanski kanton, mi duguje izvjesni novčani iznos, a koji iznos mi nisu dobrovljno isplatili. i sad ja saznam da Tuzlanski kanton ili FBiH, ima na sebi uknjiženu odredjenu nekretninu pa podenesem sudu prijedlog za izvršenje radi naplate toga iznosa, procjenom i prodajom nekretnine u njihovom vlasništvu. Može li proći takav prijedlog i ako ne može zašto ne može?
Zakon o izvršnom postupku propisao da ne može na državnu imovinu. Može samo izvršenje na budžet.

A osim zakona, izuzeto je jer bi to dovelo do puta privatizacije državnoga zaobilaznim putem i urušavanja postojećeg društvenog sistema.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#3 Re: izvršenje na državnim nekretninama?

Post by rtldanas »

dobro....ali kojim konkretno propisom je to regulirano. ili pojednostavljeno, da ja podnesem takav prijedlog na osnovu kojega člana bi me sud odbio, što bi pisalo u rješenju? Jer vjerujem da sud ne može u obrazloženju napisati "to bi dovelo do privatizacije državnog " ili nešto sl., morao bi se pozvati na neki član nekog zakona, mene zanima koji?
mislim nemoj me pogrešno shvatiti, kužim ja šta ti pišeš, ali zanima me zakonska osnova
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: izvršenje na državnim nekretninama?

Post by Haris.ba »

Napisao sam. Zakon o izvršnom postupku. Negdje među prvim članovima.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#5 Re: izvršenje na državnim nekretninama?

Post by rtldanas »

ti misliš na član 7? znam za taj član, ali tu se samo navodi da predmet izvršenja ne mogu biti stvari van prometa kao ni rudno blago i druga prirodna bogatstva, te objekti, naoružanje i oprema za potrebe oružanih snaga i policije, kao ni novčana sredstva osigurana za te namjene.
To se ne odnosi na državne nekretnine, jer državne nekretnine nisu van prometa niti su državne nekretnine prirodna bogatstva, ili sredstva potrebna za oružane snage i policiju. Možda pojedine nekretnine ne mogu, odnosno one koje bi spadale u naprijed navedene kategorije ali to se ne može odnositi na sve nekretnine
ima onaj još jedan član da ne može biti predmet izvršenja poljoprivredno zemljište zemljoradnika površine do 5.000 m2, ali ni to se ne odnosi na državne nekretnine
Dakle, zakon o izvršnom postupku nigdje ne navodi da predmet izvršenja ne mogu biti državne/kantonalne nekretnine.
Post Reply