Izvoz automobila iz BIH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
nick111
Posts: 8
Joined: 26/04/2017 13:41

#1 Izvoz automobila iz BIH

Post by nick111 »

Dragi forumaši,

imao bih jedno pitanje vezano za izvoz automobila iz Bosne. Ja sam uzeo neko auto, imam uredan kupo-prodajni ugovor medjutim auto nema saobraćajne (prethodni vlasnik je bila vojska).

Recite mi molim Vas da li to predstavlja problem pri izvozu ako vozilo nema saobraćajnu? Meni je rečeno da ga ne mogu izvesti ako nemam saobraćajne.

Lp
Nick
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by HAVANA »

Ne mozes.Isto kao sto ne mozes ni uvesti vozilo bez saobracajne dozvole.
nick111
Posts: 8
Joined: 26/04/2017 13:41

#3 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by nick111 »

ok, hvala.... u pitanju je neki oldtimer koga sam ja mislio izvesti u austriju... njima u asutriji ni za carinu ni prilikom registracije ne predstavlja problem sto nema saobracajne... da budem iskren nisam ocekivao da ce moj projekat propasti na tome da ga nemogu izvesti iz bosne.
nick111
Posts: 8
Joined: 26/04/2017 13:41

#4 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by nick111 »

... dal mozda neko zna koim ili zakonskim ili podzakonskim aktom je to regulisano?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by HAVANA »

Pitaj speditera ili neku agenciju za registraciju...Imaju li izvozne table i saobracajna,tako nesta...
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#6 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by Seawolf »

HAVANA wrote:Pitaj speditera ili neku agenciju za registraciju...Imaju li izvozne table i saobracajna,tako nesta...
Mislim da ipak, za izvoz polovnog automobila nije neophodna saobraćajna dozvola. Za uraditi izvoznu carinsku deklaraciju je dovoljna faktura naslovljena na stranu firmu ili stranog državljanina sa stalnom adresom stanovanja van BiH.

Pretpostavljam da neće trebati nikakve izvozne tablice, jer će se automobil transportovati na šlepi.

A za uvoz u EU, bit će dovoljna BiH faktura, izvozna carinska deklaracija i CMR. I naravno, podmiren odgovarajući iznos carine i PDV-a.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by HAVANA »

Mislim da ce trebati za rabljeno vozilo ali nisam siguran.Znam da ne mogu uvesti vozilo bez saobracajne dozvole.Cak i ako fali onaj jedan dio ne moze.Deel 1 en deel 2...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#8 Re: Izvoz automobila iz BIH

Post by problemnatravunu »

On bi po meni, prvo trebao kontaktirati speditera u Austriji, koji ce mu za tamo uraditi uvozne procedure, pa onda speditera u BiH, i tako dalje......
Post Reply