Izolacija potkrovlja

User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#26 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Danguba »

caffeinefreak wrote:Nisam se dobro izrazio
Mislio sam na unutrasnju izolaciju ako postoji vanjska?
Ostalo sve isto stoji
Unutrasnjom izolacijom ne rjesavas taj problem. samo ga privremeno skrivas.
Prije ce biti da je do ventilacije.
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#27 Re: Izolacija potkrovlja

Post by kurty »

Kad smo vec na ovim minusima... a i srecom konacno mi dali dozvolu da zatvorim gradilista, pa malo vise lufta imam...
ovo ljeto sam uradio termo fasadu... Pretprosle godine sam mjenjao stolariju, i zafrkao sam se jer sam prozore stavio na ista mjesta (cca 12 cm uvuceni u odnosu na fasadu). Posto nam je Europa sve blize, pa sam malo razmisljao i o ustedi energije hto sam da ugradjujem 21 cm stiropor.. Pa me u tome zena razbila... Onda sam je jedva nagovorio na 16cm stiropor... Eh sad dolaze prozori na red... izrezem stiropor na 16 cm i poredam oko prozora, ostadose mi puskarnice od otvora... Previse uvuceno... i jbg moradoh 10cm ugraditi... Sve sam proizvodjace i uvoznike stiropora kontaktirao i samo je IGM garantovao 18 kilski stiropor... Haki, lastro, austrotherm... Svi su varirali tezinom (provjeravao po stovaristima)...
Odradio fasadu, i cekam zimu... Da napomenem, kuca 10x10, podrum (do pola u zemlji), visoko prizemlje i sprat... Samo je prizemlje otvoreno, a na krovu nemam termike (slijedeca stavka u renoviranju je krov)... dosla zima, razlike ima... Mozda dva tri stepena toplije... Odem i uzmem staklene vune 5cm i samo sam je prostro po ploci sprata. U kuci je temperatura skocila za 7-8 stepeni, sigurno... da napomenem da na prizemlju koje ima cca 75 m2 grijnog prostora imam 116 rebara radijatora (kombinacija gusanih i aluminijskih)
Prije sa starom stolarijom, i bez fasada temperatura vode u grijanju 70 stepeni, u kuci jedva 15 (znalo stapadati i na 10)...
Sada sa 5 cm staklene vune "gore", novom drvenom stolarijom i 10cm termo fasade temperatura vode na peci 55 stepeni u kuci 25...

Ako Bog da, kad budem krov radio (skidam crijep i letvu, ugradjujem dasku, paropropusnu vodonepropusnu foliju, dasku i novi crijep) planiram da izmedju rogova ubacim 15cm staklene vune u pravcu rogova i 10 cm kamene vune okomito. mislim da ce to biti 95% posla odradjenog sto se tice termike... Preostalih 5% ce biti kad na plafon podruma poljepim 10cm stiropora, i time cu prizemlje i sprat bukvalno konzervirati...
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#28 Re: Izolacija potkrovlja

Post by muxa »

Ja sam uradio krov na način da sam po gredama pokovao dasku, stavio paropropusnu foliju,kontra letvu i letvu i na kraju crijep.
Grede su debljine 12 cm.
Eh sad, kako staviti kamenut vunu 20 cm ili više?
15 cm bi se nekako i dalo nagurat jer se vuna pesuje, a da li se baš može 20 cm presovati na 12 cm?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#29 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Hemel »

muxa wrote:Ja sam uradio krov na način da sam po gredama pokovao dasku, stavio paropropusnu foliju,kontra letvu i letvu i na kraju crijep.
Grede su debljine 12 cm.
Eh sad, kako staviti kamenut vunu 20 cm ili više?
15 cm bi se nekako i dalo nagurat jer se vuna pesuje, a da li se baš može 20 cm presovati na 12 cm?
Jednostavno. Po rogovima(sto ti zoves grede) sa unutrasnje strane tavana zasarafis gredice/stafle 5/8 cm na kant. Zategnes jos jednom paropropusnu vodonepropusnu foliju i na te stafle sarafi rigips ploce.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#30 Re: Izolacija potkrovlja

Post by muxa »

Hvala, a da li se može ta vuna od 20 cm toliko presovati da stane u tih postojećih 12 cm i da li je to uopšte preporučljivo?
Mislio sam da izbjegnem te dodatne letve, jer sam planirao nosače šarafit direktno u grede (rogove).
Ako ova prva varijanta otpada onda mi nema druge nego te dodatne letve.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#31 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Hemel »

muxa wrote:Hvala, a da li se može ta vuna od 20 cm toliko presovati da stane u tih postojećih 12 cm i da li je to uopšte preporučljivo?
Mislio sam da izbjegnem te dodatne letve, jer sam planirao nosače šarafit direktno u grede (rogove).
Ako ova prva varijanta otpada onda mi nema druge nego te dodatne letve.
Probaj. :D
Kupi jednu tablu ili rolnu pa probaj ali mislim da je malo tesko. Mozda bi mogao da odmah sarafis rigips ali posto prvo moras foliju, tesko.
Druga stvar, taj rigips ce stalno trpiti pritisak i pri promjeni vlaznosti mogu se desiti izbocine ili cak i pucanje.

15 cm vune mozda bi i moglo.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#32 Re: Izolacija potkrovlja

Post by TDK-90 »

muxa wrote:Hvala, a da li se može ta vuna od 20 cm toliko presovati da stane u tih postojećih 12 cm i da li je to uopšte preporučljivo?
Mislio sam da izbjegnem te dodatne letve, jer sam planirao nosače šarafit direktno u grede (rogove).
Ako ova prva varijanta otpada onda mi nema druge nego te dodatne letve.
Moze se presovati rolna, tj. ona ti vec dodje presovana na 5 cm :D a kada se razmota tj. dodje sebi bude cca 20 cm.
Table vune se ne mogu presovati jer su vec presovane.

Vuna iz rolne je namijenjena za spustene stropove i ona se postavlja na konstrukciju plafona, a iznad struji zrak.
Presovana vuna je namijenjena za prostor izmedju greda gdje se knap reze i uglavljuje :izet:
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#33 Re: Izolacija potkrovlja

Post by muxa »

To su mi sad nove informacije :-)
Znači ta u rolni se ne preporučuje za ugradnju izmedju greda?
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#34 Re: Izolacija potkrovlja

Post by otacxxl »

Zdravo svima,

Imam dilemu kako da riješim izolaciju zadnje ploče u kuci, radi se o visokom potkrovlju i o betonskoj ploči od 10cm. Nekad smo prije par godina uradili staklanu vunu preko ploce i preko toga stavili glazuru. Međutim evidentno je da se kod mene prvo snijeg otopi na krovu. Imam osjecaj da je ta izolacija nedovoljna i da bi je trebalo pojačati.

Taj dio potkrovlja se ne koristi (ispod krova), ima nekih tantavica koje se tu ostave i vrlo rijetko se gore penje.

Interesuje me da li mogu kupiti 10cm stiropora ili stirodura i da ja to lijepo uklopim po ploči. Da li se po ovom materijalu može hodati (vrlo rijetko)?
Post Reply