Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1 Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by O'zone »

Da se ne izgubi pitanje na nekoj drugoj temi otvaram novu a možda još nekome bude od koristi.

Znači ovako:
Pravno lice A ima dostavno vozilo koje ne koristi. Parkirano, ne registrovano. Pravno lice B Ima privremenu potrebu za takvim vozilom ali ne bi da ga kupi nego da ga iznajmi.

Jel ima igdje to zakonski regulisano. Jer vozilo bi ostalo na firmi A ali bi upravljali njime uposlenici firme B. Punomoći? Označavanje vozila? I ostale peripetije koje idu sa time?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by Bakir1 »

ukoliko pravno lice A nema u svome registru upisano rentacar nece da moze.
a ja koliko znam teretna vozila se ne mogu davati na rentu ;-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by bitanga_sa_otesa »

ne moze to tako s teretnim :shock:
ko bi ti potpisivao naloge ?? na koga bi se pisao nalog ? na A firmu,a vozac nije zaposlen u A firmi :run:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by O'zone »

Bakir1 wrote: 16/12/2019 12:40 ukoliko pravno lice A nema u svome registru upisano rentacar nece da moze.
a ja koliko znam teretna vozila se ne mogu davati na rentu ;-)
Nema. Znači nemere......

Eto ovo je bila kratka i sadržajna tema :lol:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#5 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by Travnički Noćni Šetač »

hm...

Tako neregistrovano, bez licence i bez vozača ne može... teretno vozilo u ovom slučaju je sredstvo za rad , kao što je i bušilica, mješalica, valjak , asfalterka i slično... po članu 50 Zakona o cestovnom prevozu tereta dozvoljeno je ugovorom preuzimati poslove prijevoza tereta...
Ali ...
...
Tu su dva osnovna problema ...
- Vozilo nije registrovano, znači da ne posjeduje važeću licencu
- Po članu 13b Zakona o cestovnom prijevozu FBiH vozilom kojim se vrši javni prijevoz može upravljati samo vozač koji posjeduje iskaznicu za vozača i koji je uposlen kod prijevoznika čijim vozilom upravlja.
...
Znači, firma B može putem ugovora od firme A iznajmiti vozilo za vanlinijski prijevoz tereta ako firma A ima licencu,i registrovanu djelatnost vanlinijskog prevoza tereta... tada putem ugovora ( po članu 50 Zakona o cestovnom prijevozu) mogu iznajmiti vozilo ali ono mora takođe imati licencu( uslov je da je registrovano) i sa njim može upravljati samo vozač koji je uposlen kod vlasnika vozila...
...
primjera u stvarnosti koliko hoćeš... Turističke agencije iznajmljuju autobuse, na velikim projektima izgradnje iznajmljuju se kamioni, mašine i slično, fabrike koje proizvode nešto a nemaju vozila za prevoz ili nemaju dovoljno vozila iznajmljuju od drugih kamione za prevoz tereta, no uslovi su jasni,..
...
U svakom slučaju, vezano za pitanje postavljača teme, iznajmiti neregistrovano dostavno vozilo drugoj firmi, bez vozača nije dozvoljeno...
...
Navedeno izrečeno prema mojim ličnim saznanjima... ukoliko neko misli da griješim, neka se izjasni, ali dajte da pomognemo pokretaču teme, bez bespotrebnog prepucavanja i dokazivanja...
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by mk ultra »

a lizing teretnog kako funkcionise? :-)

evo upravo gledam na ZG tablama rentani Jumper teretni... :run:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by Bakir1 »

Pa nisu pravna lica a i b , finansijske institucije da mogu takvu vrstu "rentanja" vrsiti.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by high_volume »

O'zone wrote: 16/12/2019 12:34 Da se ne izgubi pitanje na nekoj drugoj temi otvaram novu a možda još nekome bude od koristi.

Znači ovako:
Pravno lice A ima dostavno vozilo koje ne koristi. Parkirano, ne registrovano. Pravno lice B Ima privremenu potrebu za takvim vozilom ali ne bi da ga kupi nego da ga iznajmi.

Jel ima igdje to zakonski regulisano. Jer vozilo bi ostalo na firmi A ali bi upravljali njime uposlenici firme B. Punomoći? Označavanje vozila? I ostale peripetije koje idu sa time?
Ne vidim razlog da strana A ne ustupi na korištenje svoju opremu (m/v) strani B, ugovorom, pa čak i neregistrirano m/v. Strana B mora ispunjavati sve uslove propisane relevantnim propisima, a može i finansirati registraciju i izdavanje svih potrebnih odobrenja za m/v strani A.

Sve je u ugovoru... Neovisno da li je m/v namijenjeno strani B za javni transport ili za svoje potrebe, strana B preuzima svu brigu za održavanje i odgovornost za učešće u saobraćaju predmetnog vozila, kao i za odabir vozača, koji opet ima vlastitu odgovornost.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#9 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by Bakir1 »

kako ce lice B dobiti licencu za vozilo lica A?
po zakonu vozilom moze upravljati samo vlasnik vozila ili uposlenik vlasnika.
to je teretno vozilo, nije putnicko.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#10 Re: Iznajmljivanje vozila pravno prema pravnom licu?

Post by Slo Burner »

....
Post Reply