Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
felicia
Posts: 37
Joined: 30/01/2008 14:56

#1 Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by felicia »

Pozdrav svima,

Imam stan od 50 m2 na sistemu toplana za grijanje. U stanu su još uvijek konvertori stari 30 godina, loše griju, mogu popustiti i poplaviti, komšije promijenili radijatore i kažu puno bolje...

Uglavnom, odlučio promijeniti radijatore, primarno htio da budu gusani i ostao zatečen cijenama:

1. Prvo sam se obratio upravitelju i on mi za 4 radijatora, tj. 40 rebara sa ugradnjom traži 2000 KM - po meni preskupo...
2. Dodatno moram platiti toplanama cca 130 KM za ispuštanje vode iz sistema.
3. Po riječima upravitelja ako neću da mi to oni rade moram naći nekog montera koji je registrovan, koji ima certifikat....

Uglavnom, nisam se nadao tolikim problemima i troškovima. Pitanja:

1. Moram li izabrati upravitelja kao izvođača radova ili mogu izabrati nekog po svom izboru.
2. Mogu li ja / ili povjerenik u haustoru / ili majstor tj. firma koju ja angažiram za izvođenje radova/ podnijeti zahtjev toplanama za ispuštanje vode iz sistema ili to mora učiniti upravitelj?
3. Koliko dugo prije izvođenja radova radove treba najaviti Toplanama u cilju ispuštanja vode (3 dana, 7 dana, 15 dana...)?
4. Mora li monter imati neki specijalan certifikat i može li upravitelj zato što nisam prihvatio njegovu ponudu zatezati oko tajminga ispuštanja vode = vremena izvođenja radova. Bitno mi je datumski odrediti termin zbog planiranja vremena majstora, mene, nabavke materijala...

Ako imate bilo kakav link na temelju kojeg mogu zakonski znati svoja prava i dužnosti po gore navedenim stavkama bio bih Vam zahvalan.

Ako mi možete preporučiti nekog od kvalitetnih majstora montera centralnog grijanja sa kojim ste imali pozitivna iskustva i to bi dobro došlo (ako imam pravo da biram majstora). Može i na PP.

Unaprijed hvala svima!
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by starii »

nadi ba nekog da ti to privatno zamjeni...toplanama plati to iskljucenje ali kad ti sad skinu te radijatore postavi ventile da mozes ubuduce mjenjati radijatore bez da zoves toplane i da ti naplacuju...u principu ako si malo vjestiji mozes i sam promjeniti radijator..i pazi koje radijatore uzimas jer ne idu svi na toplan...sretno :)
felicia
Posts: 37
Joined: 30/01/2008 14:56

#3 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by felicia »

Danas zvao službu za korisnike Toplana:

1. Treba mi saglasnost upravitelja da bih mogao mijenjati radijatore u vlastitom stanu (daj Bože da ne bude zatezao jer ne prihvatam njegovu ponudu - preskupu)
2. Izvođač radova treba imati pečat i napraviti specifikaciju materijala za radove
3. Sa saglasnosti upravitelja i dokumentacijom izvođača idem u Toplane da podnesem zahtjev da njihov radnik pregleda što planiram raditi u stanu. Nakon što se uvjeri da je to u redu, daje zeleno svjetlo za ispuštanje vode iz sistema (koje opet ja plaćam) i radovi mogu početi.

Savjeti, ideje...???
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#4 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by gaius »

meni je majstor sve odradio..
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#5 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Garden of illusion »

Zamjena radijatora na instalacijama centralnog grijanja je privatna stvar etažnog vlasnika i upravitelj apsolutno nema pravo da određuje ko će da izvodi radove. Posao upravitelja je održavanje ZAJEDNIČKIH instalacija grijanja koje kod dvocijevnih sistema idu do ventila ispred radijatora(isključujući radijator) a kod jednocijevnih sistema do ventila ispred stana (isključujući svu ostalu instalaciju po stanu), a ne onih koji su u nadležnosti stanara. To je isto kao da ti kaže koje ćeš slavine staviti sebi u kupatilo i da ti on izabere izvođača. Ako ti upravitelj tvrdi suprotno ,pitaj ih po kojem je to zakonu i pravo u inspekciju.
Dalje, saglasnost ćeš dobiti kod upravitelja.Većina upravitelja na zahtjev TOPLANA traže i predračun radova od firme koju ti možeš izabrati, mada neki upravitelji znaju onda i te firme peglati da im donesu kojekakve podatke za njihovu arhivu.
Ispuštanje vode iz sistema centralnog grijanja se ne plaća isključivo u slučaju da određena zgrada ima ugovor o hitnim intervencijama sklopljenim sa Toplanama. Taj ugovor je ponuđen svim predstavnicima etažnih vlasnika i do njih je da li zgrada ima ugovor ili nema. Poenta tog ugovora je da se paušalno svaki mjesec plaća određeni iznos Toplanama (cca 1% od ukupne površine pretvoreno u KM, npr. zgrada ima 800 m2 plaća se oko 8,00 KM) bez obzira da li se nešto radi u toku mjeseca ili ne. Tim ugovorom je ,između ostalog,obuhvaćeno besplatno ispuštanje vode, tako da bi bilo dobro da provjeriš kod predstavnika ili upravitelja da li tvoj ulaz ima potpisan ovaj ugovor.
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by mayab »

Garden of illusion wrote:Zamjena radijatora na instalacijama centralnog grijanja je privatna stvar etažnog vlasnika i upravitelj apsolutno nema pravo da određuje ko će da izvodi radove. Posao upravitelja je održavanje ZAJEDNIČKIH instalacija grijanja koje kod dvocijevnih sistema idu do ventila ispred radijatora(isključujući radijator) a kod jednocijevnih sistema do ventila ispred stana (isključujući svu ostalu instalaciju po stanu), a ne onih koji su u nadležnosti stanara. To je isto kao da ti kaže koje ćeš slavine staviti sebi u kupatilo i da ti on izabere izvođača. Ako ti upravitelj tvrdi suprotno ,pitaj ih po kojem je to zakonu i pravo u inspekciju.
Dalje, saglasnost ćeš dobiti kod upravitelja.Većina upravitelja na zahtjev TOPLANA traže i predračun radova od firme koju ti možeš izabrati, mada neki upravitelji znaju onda i te firme peglati da im donesu kojekakve podatke za njihovu arhivu.
Ispuštanje vode iz sistema centralnog grijanja se ne plaća isključivo u slučaju da određena zgrada ima ugovor o hitnim intervencijama sklopljenim sa Toplanama. Taj ugovor je ponuđen svim predstavnicima etažnih vlasnika i do njih je da li zgrada ima ugovor ili nema. Poenta tog ugovora je da se paušalno svaki mjesec plaća određeni iznos Toplanama (cca 1% od ukupne površine pretvoreno u KM, npr. zgrada ima 800 m2 plaća se oko 8,00 KM) bez obzira da li se nešto radi u toku mjeseca ili ne. Tim ugovorom je ,između ostalog,obuhvaćeno besplatno ispuštanje vode, tako da bi bilo dobro da provjeriš kod predstavnika ili upravitelja da li tvoj ulaz ima potpisan ovaj ugovor.

Ja sam radio 2004.,i tada je trebalo platiti za to ispustanje vode, a sada ako ti je u zgradi kako pise ovo na kraju, to otpada.
Meni su sve radila dvojica likova iz toplana i to je sve prilicno ubrzalo formalnosti, posao bio gotov za dan i pol, stan 70m2 na AP, alu radijatori Lipovica, oni su mi uradili popis potrebnog materijala, ja kupio u onoj prodavnici preko puta Suda BiH(staklena kuca), taman imali akciju-popust itd.Ako hoces javi se na PP, dam ti broj majstora!
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#7 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by baja »

ako ces radit, radi sad dok je ljeto!
mi kad smo radili (stan na alipasinom B faza), isli s majstorom (lopinas inace radi u sarajevo stanu) koji zna ove iz toplana i u koordiniranoj akciji sve dogovoreno i zavrseno za 2 dana. saglasnost toplana ti treba (al nesto to kao ide preko uparvitelja), pa je ovaj pristup ubrzao stvari. Ako ides po proceduri, nema te na mapi bar jos jednu zimu...
od istog smo kupili i radijator gusani 18km/rebro!
:run:
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#8 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by lara b. »

meni trebaju gusani radijatori 20tak rebara, pa gdje to ima kupiti... jel zna neko polovni gdje se nabavljaju... gledala sam po oglasima ali nema :roll:
ako imate neki br.javnite na pp :-D
naztee
Posts: 23
Joined: 06/04/2010 15:50
Location: 071

#9 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by naztee »

dobro je što ideš na gusane radijatore, alu radijatori nisu neka sreća na toplanama jer se grijanje gasi u 22h i onda alu pravo brzo ohlade.
pretpostavljam da si na alipašinom, čim spominješ konvektore, a što se tiče instalacija, kod nas (na Dobrinji) sprat niže na vertikali imaju ventili za svaki stan odvojeno, tako da sam ja to u vlastitoj režiji odradio, ništa toplane itd.
provjeri, možda može to i kod tebe
motorola5
Posts: 33
Joined: 14/06/2012 11:02

#10 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by motorola5 »

Treba da radim zamjenu ventila i ugradnju podventila na gusanim radijatorima u stanu Ilijaš...
Zvao sam Toplane pa mi rekoše treba saglasnost upravitelja, predmjer radova pa stim u toplane da uplatim jooooj :-) :-) ...
Imali iko bolju ideju ili da se peglam s ovim. Dvocijevni je sistem...
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#11 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Garden of illusion »

f.mash wrote:evo citam ovo, i ne kontam... ja u stanu promijenio radijatore bez da sam ikoga ista pitao i zvao. kupio radijatore, zovnuo majstore, i ljudi zamijenili (i to dok je bila sezona grijanja). ne kontam to, sta ima upravitelj s radijatorima u stanu? jesam li ja budala sto sam to tako uradio? ne kontam, fakat :?
Ako si imao ispravne ventile, bilo je dovoljno izvršiti zamjenu starih radijatora novim samo zavrtanjem ventila.U slučaju da ventli nisu ispravni potrebno je izvršiti ispuštanje vode iz vertikale i tada ti je potrebna saglasnost od upravitelja i predmjer od majstora za Toplane.Nisi uradio ništa mimo protokola ;-)
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#12 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Garden of illusion »

motorola5 wrote:Treba da radim zamjenu ventila i ugradnju podventila na gusanim radijatorima u stanu Ilijaš...
Zvao sam Toplane pa mi rekoše treba saglasnost upravitelja, predmjer radova pa stim u toplane da uplatim jooooj :-) :-) ...
Imali iko bolju ideju ili da se peglam s ovim. Dvocijevni je sistem...
Nema bolje ideje, ovo je protokol i drugačije nećeš riješiti problem. Jedino oko ovog plaćanja za ispuštanje vode, provjeri da li tvoj ulaz ima potpisan ugovor o hitnim intervencijama sa toplanama, ako ima ispuštanje vode se ne naplaćuje, ako nema moraćeš platiti.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#13 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Wind »

ma normalno...a po ovome vidiš koliko je raja neupućena u stvari i koliko je raja isprepadana svim i svačim.....
čuj molim te da upravitelju i toplanama nose predračune da oni ko fol nešto odobre....ma kome ba!?

Radijatori su privatna imovina privatnog stana i ja ću da stavim kakve se meni sviđaju. Radi se o tome da možda neko ne bi stavio 16 umjesto predviđenih recimo 8 rebara pa hoće da kažu da će se takvom stanu isporučivati više toplote nego drugima a isto se plaća.

I još nešto. Ukoliko se ne mijenjaju ventili na cijevima NEMA potrebe da se ispušta voda iz sistema. Prije svakog radijatora imaju ventili koji se jednostavno zatvore, zamjeni se radijator, otvore se ventili i gotovo.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#14 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by and »

Garden of illusion wrote:
motorola5 wrote:Treba da radim zamjenu ventila i ugradnju podventila na gusanim radijatorima u stanu Ilijaš...
Zvao sam Toplane pa mi rekoše treba saglasnost upravitelja, predmjer radova pa stim u toplane da uplatim jooooj :-) :-) ...
Imali iko bolju ideju ili da se peglam s ovim. Dvocijevni je sistem...
Nema bolje ideje, ovo je protokol i drugačije nećeš riješiti problem. Jedino oko ovog plaćanja za ispuštanje vode, provjeri da li tvoj ulaz ima potpisan ugovor o hitnim intervencijama sa toplanama, ako ima ispuštanje vode se ne naplaćuje, ako nema moraćeš platiti.
kako neće drukčije riješiti problem?gore su mu fino napisali da nađe nekog radnika iz toplana .oni znaju je li ispuštena voda,kada će se ispuštati,a mogu i ispustiti.kakvi upravitelji,predmjeri radova,pa nismo u švici :mrgreen:
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#15 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Garden of illusion »

and wrote: kako neće drukčije riješiti problem?gore su mu fino napisali da nađe nekog radnika iz toplana .oni znaju je li ispuštena voda,kada će se ispuštati,a mogu i ispustiti.kakvi upravitelji,predmjeri radova,pa nismo u švici :mrgreen:
Eno čovjek otvori temu zasebno ne bi li kako došao do "alternativnog" rješenja problema. Svašta. Kakve procedure i protokoli, kome to još treba :D
vanjki
Posts: 1789
Joined: 26/10/2006 17:37

#16 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by vanjki »

Zna li neko negog covjeka iz Toplana da dobro radi.Potrebna mi je u kupatilu ugraditi radijator za susenje vesa?
User avatar
Mama_Africa
Posts: 11
Joined: 12/10/2010 18:56

#17 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by Mama_Africa »

hmmmm sami smo mjenjali radijatore (ali ne i sipke koje vode u radijator) nikom nista nismo rekli i ne vidim razloga za to...
nama je dosao majstor i zamjenio radijator tako sto je samo zavrnuo ventil i to je to sacekali da malo iskapa voda i montirao novi to je to
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#18 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by aldm »

Mislili smo skidati radikatore u stanu da ih farbamo. Trebalo bi svakako ispustiti zrak i vodu prilikom skidanja? Da li mogu sam to raditi ili je potrebno da Toplane zavrnu neki glavni ventil ili nesto? Malo sam gledao kako se ispusta zrak i voda i ne djeluje komplikovano. Idealno bi bilo da ne moram zvai Toplane, jer ce procedura garant potrajati :-D

Zna li neko nesto vise o ovome?

:sax:
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#19 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by mayab »

aldm wrote:Mislili smo skidati radikatore u stanu da ih farbamo. Trebalo bi svakako ispustiti zrak i vodu prilikom skidanja? Da li mogu sam to raditi ili je potrebno da Toplane zavrnu neki glavni ventil ili nesto? Malo sam gledao kako se ispusta zrak i voda i ne djeluje komplikovano. Idealno bi bilo da ne moram zvai Toplane, jer ce procedura garant potrajati :-D

Zna li neko nesto vise o ovome?

:sax:
Ako ti je to napravljebo kako treba, a to znaci da imas ventil na dovodu, koji zavrnes rukom, i isto na odvodu, zavrce se odgovarajucim imbus ključem, zavrnes oba i skidaj
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#20 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by aldm »

mayab wrote:
aldm wrote:Mislili smo skidati radikatore u stanu da ih farbamo. Trebalo bi svakako ispustiti zrak i vodu prilikom skidanja? Da li mogu sam to raditi ili je potrebno da Toplane zavrnu neki glavni ventil ili nesto? Malo sam gledao kako se ispusta zrak i voda i ne djeluje komplikovano. Idealno bi bilo da ne moram zvai Toplane, jer ce procedura garant potrajati :-D

Zna li neko nesto vise o ovome?

:sax:
Ako ti je to napravljebo kako treba, a to znaci da imas ventil na dovodu, koji zavrnes rukom, i isto na odvodu, zavrce se odgovarajucim imbus ključem, zavrnes oba i skidaj
hvala
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#21 Re: Izmjena radijatora centralnog grijanja na Toplane

Post by problemnatravunu »

Da podignemo temu, ako ima svježeg iskustva ,
trebalo bi mijenjati radijatore u stanu na Alipašinom, Sa stan je upravitelj,
imam nezvanične informacije da se sve treba početi sa upraviteljem , navodno oni i imaju majstore .....
Ako ko ima konkretne informacije ...
Post Reply