Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris033 »

Vođen negativnim iskustvom, a vezano za rad upravitelja zagrade u kojoj živim, zanima me kakva su Vaša iskustva sa istim?

Konkretno, u mom ulazu upravitelj je OKI, a od kako sam uselio u zgradu (2003.g. kada je i napravljena) od te firme nismo imali nikakvu korist.
Naprotiv, za novce koje izdvajam (21,80 KM), tih upravitelja kao i da nema.

Za lift, koji ne radi kako treba, su tražili 120 KM po stanu :-)
Poštanska sandučad kao i interfoni u katastofalnom stanju, ulaz niti jednom nije okrečen koliko zgrada postoji, sijalice mjenjaju stanari, itd. da ne nabrajam.

Sve što su radili u ovih 14 godina je to da su angažovali čistaćicu koja ulaz opere 2x mjesečno.
Račun za smeće iznosi 7,45 KM, za vodu 10 KM, u ljetnom periodu plin plaćam 15 KM i struju oko 25 KM, i kada sve uzmem u obzir, postavlja se opet pitanje šta to ja plaćam 21,80 KM mjesečno?!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

Haris033 wrote:Vođen negativnim iskustvom, a vezano za rad upravitelja zagrade u kojoj živim, zanima me kakva su Vaša iskustva sa istim?

Konkretno, u mom ulazu upravitelj je OKI, a od kako sam uselio u zgradu (2003.g. kada je i napravljena) od te firme nismo imali nikakvu korist.
Naprotiv, za novce koje izdvajam (21,80 KM), tih upravitelja kao i da nema.

Za lift, koji ne radi kako treba, su tražili 120 KM po stanu :-)
Poštanska sandučad kao i interfoni u katastofalnom stanju, ulaz niti jednom nije okrečen koliko zgrada postoji, sijalice mjenjaju stanari, itd. da ne nabrajam.

Sve što su radili u ovih 14 godina je to da su angažovali čistaćicu koja ulaz opere 2x mjesečno.
Račun za smeće iznosi 7,45 KM, za vodu 10 KM, u ljetnom periodu plin plaćam 15 KM i struju oko 25 KM, i kada sve uzmem u obzir, postavlja se opet pitanje šta to ja plaćam 21,80 KM mjesečno?!
I kod mene je OKI. Relativno zadovoljan. Bilo bi manje problema da su stanari normalni. OKI radi šta mu kažeš. Ako ti je predstavnik ok i ima para - sve se može uraditi.

Problem je što tih 21,80 KM uzme OKI odmah oko 13 posto, pev uzme 10 posto, a za sve radove ide pdv 17%. To izađe oko 40% sredstava.Pa sad vidi.

Stvar je da od tih 21,80 KM bez održavanja ode 40%. Pa imaš obavezno održavanje lifta, servisiranje dva puta godišnje, pa imaš osiguranje ulaza možda, pa imaš čišćenje. Uvijek ima neka intervencija. Nisu to neke ogromne pare sa kojima možeš raditi nešta dodatno.

I ako imaš sredstava - OKI će uzeti ta sredstva i kupiti novi lift. Inače će naravno tražiti 120 KM po stanu za popravak. Jer on samo upravlja tvojim sredstvima. Nije on dužan da ti daje pare.

Ako ima para, kažeš hoću krečenje - oni će okrečiti. Ako nemaš para, ne kontam šta očekujete?

Uglavnom, biće novi zakon, možda neće proći kako su oni zamislili - pa ćeš moći birati upravnika iz zgrade fizičko lice. Ali, to će opet biti problem.
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris033 »

Računica za jedan ulaz:

3 stana (na jednom spratu) x 8 spratova = 24 * 21,80 KM = 523,2 KM mjesečno * 12 mjeseci = 6.278,40 KM * 12 godina = 75.340,80 KM.

Osim čišćenja 2x mjesečno, šta je konkretno moj ulaz dobio za 75.340,80 KM od kako je zgrada napravljena?!
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#4 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by gurabija78 »

predstavnik stanara je taj koji je u direktnom odnosu sa upraviteljem. upravitelj od tih silnih para uzima svoju fiksnu procentualnu proviziju (kao i predstavnik stanara), radio ne radio, a pare stoje na podračunu ulaza ili više njih i troše se po nalogu predstavnika stanara.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

Haris033 wrote:Računica za jedan ulaz:

3 stana (na jednom spratu) x 8 spratova = 24 * 21,80 KM = 523,2 KM mjesečno * 12 mjeseci = 6.278,40 KM * 12 godina = 75.340,80 KM.

Osim čišćenja 2x mjesečno, šta je konkretno moj ulaz dobio za 75.340,80 KM od kako je zgrada napravljena?!
Kod mene oki ili predstavnik izvjesi godišnji izvještaj. Šta po forumu tražiš odgovor? Koliko imaš para na računu? Gdje su potrošene? Na izvještaju vidiš gdje i kako.

Od tih 75 milja, odmah odbij oko 23% (toliko uzme upravitelj i predstavnik). I odbij mjesečne fiksne troškove na čišćenje i lift. Imate li osiguranje? Odmah to spadne na manje od 75 milja. Po pravilu trebalo bi i servis vatrogasnih aparata. Prije je bilo jednom godišnje, sada dva puta. Pa ima čišćenje dimnjaka.

Ispade da ih branim. Daj nam računicu koliko je na šta otišlo? Imaš valjda godišnje izvještaje. Ja imam sve otkako je oki preuzeo.
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris033 »

Naravno da ih braniš!

Kod nas nema nikakvog izvještaja od strane firme OKI.

Za novce koje mjesečno izdvajam želim da vidim i rezultat. Ispada da ja treba njih još da ganjam i molim da promjene sijalice, okreče ulaz, naprave poštansko sanduče, interfon,itd.

I mi se nešto bunimo kako su komunalije skupe?! U odnosu na rad upravitelja voda treba da bude 200% skuplja, baš kao i odvoz smeća. :izet:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

Haris033 wrote:Naravno da ih braniš!

Kod nas nema nikakvog izvještaja od strane firme OKI.

Za novce koje mjesečno izdvajam želim da vidim i rezultat. Ispada da ja treba njih još da ganjam i molim da promjene sijalice, okreče ulaz, naprave poštansko sanduče, interfon,itd.

I mi se nešto bunimo kako su komunalije skupe?! U odnosu na rad upravitelja voda treba da bude 200% skuplja, baš kao i odvoz smeća. :izet:
Jest branim OKI. :-)

Ti treba da ganjaš predstavnika da to uradi šta smatraš da treba uraditi.

Ako ti se ne sviđa kako radi, promjeniš ga. Ako ti se ne sviđa kako OKI radi, promjeniš ga. Nije teško. Imaš 24 stana iste kvadrature? Treba ti 13 stanova i promjeniš i predstavnika i upravitelja. Naravno da ti trebaš da se sekiraš oko svoje imovine. Niko drugi.

Ako ima normalnih, insana u zgradi - odmah u roku nekoliko dana ćete skupiti potpisa. Tako sam i ja.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by P308 »

Sarajevo stan (placao 18 KM u zgradi bez lifta)
Epismont (placam 20 KM u zgradi sa liftom)

Nijedni ni drugi ne rade nista. Ovaj Epismont se ko i trudi da rijesi problem a Sarajevo stan katastrofa. Bilo bi fino kad bi nekada okrecili, bar jednom u 10 godina, ali je to ocito naucna fantastika za oba upravitelja.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#9 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Thorgerson »

Haris033 wrote:Naravno da ih braniš!

Kod nas nema nikakvog izvještaja od strane firme OKI.

Za novce koje mjesečno izdvajam želim da vidim i rezultat. Ispada da ja treba njih još da ganjam i molim da promjene sijalice, okreče ulaz, naprave poštansko sanduče, interfon,itd.

I mi se nešto bunimo kako su komunalije skupe?! U odnosu na rad upravitelja voda treba da bude 200% skuplja, baš kao i odvoz smeća. :izet:
Drug, smiri se malo.

Prva stvar koju trebas uraditi jeste da se malo upoznas sa terminima, sta je to upravitelj, sta je to predstavnik etaznih vlasnika (PEV) itd. Sta su to zajednicke prostorije itd. I kako uopste to sve funkcionise.

Imas zakon na netu, skini i procitaj. Dakle to ti je cca. 30 minuta. Imas sve u zakonu ti pise. Kad to uradis, onda dodji ovdje, pa da vidimo na cemu smo. Bice ti mnoge stvari jasnije.


Bez ikakve uvrede, uradi to - zbog sebe. Jer iskreno ni ja nisam tacno znao sta su obaveze upravitelja, a vjeruj mi 90% gradjana uopste ne zna kako to funkcionise. Niti ih zanima. Jbg. Valja procitat 20-ak stranica teksta. To je ono za vecinu naroda SF.


Dakle, fino ti je napisao covjek @Haris.ba.

OKI nije duzan da ti dostavlja nikakve izvjestaje. Izvjestaje je duzan postavljati na oglasnoj ploci PEV. I to SVAKI MJESEC. Tako pise u zakonu. Plus godisnji izvjestaj, na kraju godine. Sta je uradjeno. Na sta su pare potrosene. Koliko ima novca na racunu. Na oglasnoj ploci.

To malo koji PEV radi. A ponavljam, po zakonu, moraju.

Nakon sto iscitas zakon, drugi korak jeste da odmah kontaktiras svog PEV-a i zatrazis sastanak stanara. Na tom sastanku fino kazes PEV da hoces izvjestaj da se kaci mjesecno na oglasnu plocu da znas sta se desava. On to mora uraditi. Ako nece, onda nadjite PEV-a koji ce to raditi.

Napisano ti je vec o procentima koliko ko uzima.

I imaj na umu jos jednu - veoma bitnu stvar. Vecina gradjana ne placa odrzavanje. U mom ulazu 50% njih ne placa odrzavanje. A vjeruj mi da je tako u vecini haustora. Tako da to moras staviti u svoju racunicu.


Znaci upravitelj ti je tu jedan zakonski kamatar. Koji eto, klepa neku proviziju, mada realno, poznavajuci nas narod, da nema upravitelja - tek onda bi bilo opste rasulo. Jer sad narod ne placa, kad su obavezni po zakonu. Zamisli tek da imas neko adhoc upravljanje. Ono, kad se nesto pokvari - popravlja se.
ITNet
Posts: 766
Joined: 30/09/2016 11:47

#10 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by ITNet »

Fakati, covjek ti fino objasnjava ali ti zapeo po svome i jos govoris da ih brani. Predstavnik stanara mora ganjati upravitelja ako nesto treba da se uradi u haustoru, oni ce sami od sebe samo neke basic stvari uraditi ciscenje itd...
I ovo nije samo kod OKI-a vec kod svih upravitelja, crkla ti sijalica u haustoru, predstavnik stanara treba da ih zove da zamjene sijalicu i to ti mjenjanje naplate npr.50km pa onda ljudi i nece da ih zovu zbog sitnica. Ako imas na racunu kod njih para te pare mozete skrsiti na bilo kakve popravke sto hocete da se urade u haustoru, naravno to se prvo stanari dogovore pa onda predstavnik stanara njih kontaktira oko toga. To sto ti ocekujes nesto od upravitelja to je tvoj problem, trebas za te neke stvari gnjaviti svog predstavnika i ljudi su ti sve fino napisali i ako to sve zelis da tako bude kako ti hoces uhvatis se da budes predstavnik stanara pa onda trazi i zahtjevaj sve zivo od njih sto mislis da bi trebalo, i sretno :D
Last edited by ITNet on 14/04/2017 13:10, edited 1 time in total.
ITNet
Posts: 766
Joined: 30/09/2016 11:47

#11 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by ITNet »

P308 wrote:Sarajevo stan (placao 18 KM u zgradi bez lifta)
Epismont (placam 20 KM u zgradi sa liftom)

Nijedni ni drugi ne rade nista. Ovaj Epismont se ko i trudi da rijesi problem a Sarajevo stan katastrofa. Bilo bi fino kad bi nekada okrecili, bar jednom u 10 godina, ali je to ocito naucna fantastika za oba upravitelja.
Pa i nece nikad okreciti dok im predstavnik stanara ne pokuca na vrata i kaze imamo para na racunu dodjite da nam okrecite haustor, poenta je da haustor raspolaze parama i upravitelj ne moze nista uraditi na svoju ruku ali ljudi to nekontaju i ocekuju od njih nesto. Pa i ovako rade malverzacije sa radovima naplacuju sitne stvari kao suho zlato pa sta bi bilo da mogu raditi sta hoce sa tim parama tek tako.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#12 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by un1ted »

Haris033 wrote:Računica za jedan ulaz:

3 stana (na jednom spratu) x 8 spratova = 24 * 21,80 KM = 523,2 KM mjesečno * 12 mjeseci = 6.278,40 KM * 12 godina = 75.340,80 KM.

Osim čišćenja 2x mjesečno, šta je konkretno moj ulaz dobio za 75.340,80 KM od kako je zgrada napravljena?!
Od tri stana na spratu placa jedan ili ni jedan.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#13 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Thorgerson »

un1ted wrote:
Haris033 wrote:Računica za jedan ulaz:

3 stana (na jednom spratu) x 8 spratova = 24 * 21,80 KM = 523,2 KM mjesečno * 12 mjeseci = 6.278,40 KM * 12 godina = 75.340,80 KM.

Osim čišćenja 2x mjesečno, šta je konkretno moj ulaz dobio za 75.340,80 KM od kako je zgrada napravljena?!
Od tri stana na spratu placa jedan ili ni jedan.
Upravo tako.

Ali eto, budimo optimisticni pa recimo da pola stanara placa. Dakle, ovaj broj neka se prepolovi.

Znaci 260 KM mjesecno ukupno. Kad se odbije dio upravitelja, dio PEV-a. Nisu to neki novci. Ostane cca. 180-190 KM. Ciscenje, koja sijalica i eto gdje ode tih 190 KM.

Ali eto, mozda smo pesimisticni. Ali znam da je ovako bilo u mom prijasnjem ulazu. Isto sam bio pun entuzijazma, ono ej ba mi placamo, gdje su pare, daj ih na sunce. Donio mi PEV izvjestaje, pola raje ne placa, nesto sitno na racunu, mjesecno ovi izadju na teren nekoliko puta, kazem sitne neke popravke, ciscenje i to je to.


Ono sto mene zanima. Sta se desi sa novcem kada se naplati od ovih sto ne placaju? Kada prodajete nekretninu, morate izmiriti sve dugove. Pa i ovaj prema upravitelju.

Je li to znaci, ako neko sad iz mog ulaza ima bubam 2000 KM duga, proda stan, naplati se tih 2000, da to automatski ide na zajednicki racun tog haustora? Naravno upravitelj i PEV dobiju svoj dio. Je li takva praksa? Mislim, bilo bi logicno.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#14 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Innovation »

Haris.ba wrote:Ti treba da ganjaš predstavnika da to uradi šta smatraš da treba uraditi.

Ako ti se ne sviđa kako radi, promjeniš ga. Ako ti se ne sviđa kako OKI radi, promjeniš ga. Nije teško. Imaš 24 stana iste kvadrature? Treba ti 13 stanova i promjeniš i predstavnika i upravitelja. Naravno da ti trebaš da se sekiraš oko svoje imovine. Niko drugi.
:thumbup: :)

Uzalud se trudis.

Haris033 wrote: Za novce koje mjesečno izdvajam želim da vidim i rezultat. Ispada da ja treba njih još da ganjam i molim da promjene sijalice, okreče ulaz, naprave poštansko sanduče, interfon,itd.
:-)
P308 wrote:Bilo bi fino kad bi nekada okrecili, bar jednom u 10 godina, ali je to ocito naucna fantastika za oba upravitelja.
:-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

A: Neću da plaćam, ništa ne rade.

B: Ali, nema para, imate dug od 2000 maraka. De uplatite makar dio, pa će se uraditi.

A: Uplatiću kad se uradi.

B: Ali, ne može dok nema para.

A: Ja ću tužiti?

B: Koga ćete tužiti?

A: Predstavnika stanara i upravitelja, sve ću tužiti.

B: Za šta ćete ih tužiti?

A: Tužiću ih jer ništa ne rade.

B: Ali, ne rade jer nema para. Jer imate duga 2000 maraka.

A: Uplatiću kada se uradi

- repeat the loop....
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#16 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by P308 »

Innovation wrote:
P308 wrote:Bilo bi fino kad bi nekada okrecili, bar jednom u 10 godina, ali je to ocito naucna fantastika za oba upravitelja.
:-)
Cemu kolutanje ocima? Ja priznajem da ne kontam kako gore navedeno funkcionise. Znam samo da platim godinu dana unaprijed i da imam odredjena ocekivanja koja se ne ispunjavaju, ovo za krecenje je samo primjer. Vjerujem da na slican nacin razmislja 90% ljudi. Upravo je u tome problem. Placamo a ne znamo svoja prava, nemamo uvid u stanje racuna i u ono sto se sa tim novcem moze uraditi, a velika vecina se i ne interesuje. I onda kada imas prijedlog ili trazis savjet, dobijes kolutanje ocima, nazalost.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#17 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Miki123 »

nema covjeka do bosnjaka koji se ponosnije pravda sa ja ne znam, nisam upucen, nisam procito...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#18 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by orinoco »

un1ted wrote:
Haris033 wrote:Računica za jedan ulaz:

3 stana (na jednom spratu) x 8 spratova = 24 * 21,80 KM = 523,2 KM mjesečno * 12 mjeseci = 6.278,40 KM * 12 godina = 75.340,80 KM.

Osim čišćenja 2x mjesečno, šta je konkretno moj ulaz dobio za 75.340,80 KM od kako je zgrada napravljena?!
Od tri stana na spratu placa jedan ili ni jedan.
Svejedno, platit će kad-tad.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#19 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by drunken tiger »

Haris033 wrote:Vođen negativnim iskustvom, a vezano za rad upravitelja zagrade u kojoj živim, zanima me kakva su Vaša iskustva sa istim?

Konkretno, u mom ulazu upravitelj je OKI, a od kako sam uselio u zgradu (2003.g. kada je i napravljena) od te firme nismo imali nikakvu korist.
Naprotiv, za novce koje izdvajam (21,80 KM), tih upravitelja kao i da nema.

Za lift, koji ne radi kako treba, su tražili 120 KM po stanu :-)
Poštanska sandučad kao i interfoni u katastofalnom stanju, ulaz niti jednom nije okrečen koliko zgrada postoji, sijalice mjenjaju stanari, itd. da ne nabrajam.

Sve što su radili u ovih 14 godina je to da su angažovali čistaćicu koja ulaz opere 2x mjesečno.
Račun za smeće iznosi 7,45 KM, za vodu 10 KM, u ljetnom periodu plin plaćam 15 KM i struju oko 25 KM, i kada sve uzmem u obzir, postavlja se opet pitanje šta to ja plaćam 21,80 KM mjesečno?!
Prestao sam plaćati OKI jer jedino što su radili bilo je čiščenje ulaza. Sve radove koje su uradili ( interfon, ulazna vrata i to su samo stara vrata prilagodili interfonu) su dodatno naplatili. Dakle, ono što mjesečno plaćaš plaćaš onako. Kada se nešto uradi ispostave račun pa ti to naplate kroz povećanje računa. Imao sam nekoliko okršaja s njima gdje sam ja sam morao da unajmim majstore iako sam uredno plaćao održavanje. Nakon trećeg puta sam prestao plaćati jer nema smisla. Ne rade ništa, naplaćuju redovno. Sve ostale radove (oluke, krov i sl) sam morao plaćati privatnike. Ne vidim svrhu osim da mi je*u živce. Možda neko ima super pozitivno iskustvo s njima ali ja nemam nikako. OKI je u pitanju.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by moonca »

Miki123 wrote:nema covjeka do bosnjaka koji se ponosnije pravda sa ja ne znam, nisam upucen, nisam procito...

tacno
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

Za 5 minuta napisao bih novi zakon o održavanju.

- zabranjeno je obavezno održavanje, stanari održavaju i uređuju održavanje kako oni misle da treba ili ne treba
- u slučaju požara izazvanog neodržavanjem, stanari plaćaju štetu trećim licima i troškove gašenja požara
- ako šta padne sa zgrade, plaćaju stanari odštetu
- ako se zgrada počne urušavati i ugrožavati javni prostor, donosi se rješenje o popravci i otklanjanju kvara u roku od trideset dana, ili o rušenju (ako stanari sami ne sruše zgradi, to radi država, pa ispostavlja račun za rušenje)
- stanari moraju farbati svakih 30 godina vanjsku fasadu, ako ne ofarbaju - farba država i onda ih tuži za ta sredstva (isto da važi i za kuće), naravno fasada mora biti održavana
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by moonca »

Zivim van BIH - mjesecno odrzavanje je uglavnom- sisanje trave,ciscenje , rv, voda, sitne popravke -individualne ali svako -farbanje zgrade/kuce , ili mjenjanje krova - se doplacuje ,i ne bude mala suma.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by moonca »

Haris.ba wrote:Za 5 minuta napisao bih novi zakon o održavanju.

- zabranjeno je obavezno održavanje, stanari održavaju i uređuju održavanje kako oni misle da treba ili ne treba
- u slučaju požara izazvanog neodržavanjem, stanari plaćaju štetu trećim licima i troškove gašenja požara
- ako šta padne sa zgrade, plaćaju stanari odštetu
- ako se zgrada počne urušavati i ugrožavati javni prostor, donosi se rješenje o popravci i otklanjanju kvara u roku od trideset dana, ili o rušenju (ako stanari sami ne sruše zgradi, to radi država, pa ispostavlja račun za rušenje)
- stanari moraju farbati svakih 30 godina vanjsku fasadu, ako ne ofarbaju - farba država i onda ih tuži za ta sredstva (isto da važi i za kuće), naravno fasada mora biti održavana
--zar ovo nije na snazi??
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#24 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by JThomas »

kako upravitelji ne rade ništa? stave natpis fasada se obrušava.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: Izdvajamo li previše novca za upravitelje zgrada u KS?

Post by Haris.ba »

moonca wrote:
Haris.ba wrote:Za 5 minuta napisao bih novi zakon o održavanju.

- zabranjeno je obavezno održavanje, stanari održavaju i uređuju održavanje kako oni misle da treba ili ne treba
- u slučaju požara izazvanog neodržavanjem, stanari plaćaju štetu trećim licima i troškove gašenja požara
- ako šta padne sa zgrade, plaćaju stanari odštetu
- ako se zgrada počne urušavati i ugrožavati javni prostor, donosi se rješenje o popravci i otklanjanju kvara u roku od trideset dana, ili o rušenju (ako stanari sami ne sruše zgradi, to radi država, pa ispostavlja račun za rušenje)
- stanari moraju farbati svakih 30 godina vanjsku fasadu, ako ne ofarbaju - farba država i onda ih tuži za ta sredstva (isto da važi i za kuće), naravno fasada mora biti održavana
--zar ovo nije na snazi??
Ne provociraj. :D

Dok sam bio u Beču gradske vlasti su donijele rješenje o fasadi. I zgrada je morala biti okrečena sa vana. Pošto stanari nisu uhljupi, usput su okrečili i ulaz. Kod nas je to naučna fantastika.
JThomas wrote:kako upravitelji ne rade ništa? stave natpis fasada se obrušava.
Počesto to ne urade ni oni, već civilna zaštita općine.
Post Reply