Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#1 Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kockakockica »

Pet godina od usvajanja: "Politika nas je zaboravila kad je bilo ključno, na Zakonu o prebivalištu"


Prije nepunih šest godina je Ćamil Duraković proglasio pobjedu u utrci za načelnika Srebrenice. Najveće zasluge za njegovu pobjedu pripale su Građanskoj inicijativi "Glasaću za Srebrenicu", koja je uspjela animirati hiljade preživjelih Srebreničana, sada naseljenih po BiH i van države, da se prijave i glasaju. Četiri godine kasnije je Duraković izgubio. Zasluge za taj rezultat ponajviše pripadaju zastupnicima i delegatima koji su u Parlamentarnoj skupštini BiH podržali izmjene Zakona o prebivalištu BiH.

Image
Zastupnički dom usvojio Zakon o prebivalištu 18. jula 2013. godine

To je zakonsko rješenje, koje je u proceduru uputio SNSD-ov ministar civilnih poslova Sredoje Nović, ograničilo kretanje i mogućnost raseljenim licima i povratnicima da se registriraju u mjestima iz kojih su protjerani 90-ih godina, iako su problemi pri njihovom registriranju postojali i ranije.

Kršenje ljudskih prava

- Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a je znatno ranije provodilo mjere kršenja ljudskih prava i ograničavanja povratnika i izbjeglih da se registruju i prijave prebivalište u Srebrenici. Morali smo finansirali više od 200 postupaka, u kojima su građani morali ići na sud, zbog pogrešnog tumačenja propisa - kazao je u razgovoru za Faktor Almir Salihović, jedan od pokretača Inicijative "Glasaću za Srebrenicu", a kasnije i koalicije "Prvi mart".

Više od 40 organizacija povratnika u entitet RS upozoravalo je na opasnost od usvajanja izmjena Zakona o prebivalištu, a iz koalicije "Prvi mart" su one koji su podržavali to zakonsko rješenje čak nazivali izdajnicima.

- Imali smo relevantna pravna mišljenja koja su upućivala da ćemo imati probleme. Ne samo to, nego te konkretne izmjene su ignorirale postojeća zakonska rješenja o olakšanom pristupu registraciji i i prijavi prebivališta za interno raseljena lica i povratnike – pojasnio je Salihović.


Upozorenja povratnika, međutim, nisu urodila plodom. Izmjene je usvojio najprije Zastupnički dom, a zatim i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

- Postojala je vrlo loša situacija za povratnike. Naime, tema prebivališta se tada stavila u pregovarački paket sa Zakonom o JMB-u, kao i sa Zakonom o državljanstvu. Niko nije htio da sluša. Sadašnja praksa je poskupila registraciju, izbori u Srebrenici su izgubljeni, a sada je entuzijazam povratnika potpuno splasnuo – dodaje Salihović.

Zakon je u Zastupničkom domu 18. jula 2013. godine usvojen sa 28 glasova "za" te osam "protiv". Podržali su ga, pored zastupnika SNSD-a, SDS-a i HDZ-a, zastupnici stranaka koji u svojoj programskoj orijentaciji, barem deklarativno, zastupaju promoviranje povratka i zaštitu povratnika, poput SDP-a i SBB-a.
Protiv su bili zastupnici SDA i Stranke za BiH.


Rezultati glasanja



Zanimljiv je bio i pristup sadašnjih kandidata za Predsjedništvo BiH ovom pitanju, odnosno Zakonu.

- Vi polazite od rješenja kao da se u BiH ništa nije dogodilo, da nije bilo nasilja nad etničkom strukturom BiH, da nije bilo genocida, da nije bilo zločina, nije bilo protjerivanja. To se, nažalost, sve u BiH dogodilo. I rješenja koja mi imamo kada je u pitanju prebivalište su vezana, između ostalog, i za to, i ne može se nastojanje ljudi da ostvare svoja prava tamo gdje su živjeli '91. godine smatrati prevarom – kazao je tokom rasprave zastupnik SDA Šefik Džaferović.

Iako je tadašnji predsjedavajući Zastupničkog doma Denis Bećirović pozivao na senzibilitet kada se govori o Srebrenici, on i njegove stranačke kolege glasale su za zakonsko rješenje koje je nanijelo veliki udarac povratnicima u entitet RS i političkom potencijalu probosanski orijentiranih snaga u tom entitetu.

"Volio bih da se ne dijelimo"

Pobjeda kandidata SNSD-a na izborima u Srebrenici samo je jedna od posljedica Zakona o prebivalištu. O ostalim najbolje svjedoče povratnici. Almir Salihović je, uprkos svemu, ostao u Srebrenici. Nastavio je voditi prevozničku firmu u povratničkim krajevima istočne Bosne. Kaže da se raditi mora, jer neko treba voziti od kuće do škole djecu povratnika.

- Žao mi je što ne razmišljamo o interesu ove djece i onih koji će tek doći. Svi vrijedno radimo na više strana, ali na kraju svega - kako raditi, i kako razmišljati o budućnosti, ako znamo da nas je politika zaboravila kada je bilo ključno - naprimjer na Zakonu o prebivalištu. Nadam se da ćemo ipak svi izaći na izbore i da ćemo izabrati najbolje. Volio bih da se ne dijelimo, da prestanu ratovi saopćenja već da konačno dogovorimo šta je važno za povratnika - a to su radna mjesta, razvoj ekonomije i obrazovanje za generacije koje će tek doći – zaključio je Salihović.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#2 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kockakockica »

Sad kad smo blizu nekih 30 godina od pocetka agresije na BH, mozemo izvuci mnoge i korisne zakljucke ponasanja politickih aktera i stranki na nasoj javnoj sceni.
Tako sam ja dosao do vrlo jednostavnog rezultata moje skromne analize, da mi jednostavno nemamo politicara drzavnika, niti imamo zrele i postojane drzavnicke politicke stranke. Ako se osvrnem samo na SDP, vrlo je jednostavno zakljuciti da su to likovi koji stite i njeguje interese Beograda i Banjaluke , dok su SDA uglavnom zastitnici ciljeva Zagreba, Gruda i Listice. Daleko najgori su SBB, jer se ti savijaju po potrebi, pa su tako cas vamo, cas tamo, ali nikad ovamo. Ostalu buraniju ne bih ni spominjao :|
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by spreca »

Moze li se taj nakaradni zakon osporiti na vrhovnom sudu BiH ili u strazburu sa predpostavkom da nije u skladu sa evropskim zakonima o pravima covjeka?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by high_volume »

spreca wrote:Moze li se taj nakaradni zakon osporiti na vrhovnom sudu BiH ili u strazburu sa predpostavkom da nije u skladu sa evropskim zakonima o pravima covjeka?
Da ovaj zakon nije odgovarao svim strankama koje su na vlasti u oba entiteta, već bi jedan od nekoliko miliona pravnika u BiH podnio tužbu sudu za njegovo poništenje
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by spreca »

high_volume wrote:
spreca wrote:Moze li se taj nakaradni zakon osporiti na vrhovnom sudu BiH ili u strazburu sa predpostavkom da nije u skladu sa evropskim zakonima o pravima covjeka?
Da ovaj zakon nije odgovarao svim strankama koje su na vlasti u oba entiteta, već bi jedan od nekoliko miliona pravnika u BiH podnio tužbu sudu za njegovo poništenje
ebo stranke i mamu im....mislio sam na neke organizacije gradjana...znam ja da strankama odgovara sistem sto gore to bolje
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#6 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kockakockica »

spreca wrote:Moze li se taj nakaradni zakon osporiti na vrhovnom sudu BiH ili u strazburu sa predpostavkom da nije u skladu sa evropskim zakonima o pravima covjeka?
Ne znam stvarno. Groza sta su napravili
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Maraschino »

zanimljiva tema koja ce jako brzo preci na drugu stranicu.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#8 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Better Man »

Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#9 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by BHCluster »

Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
Naravno da ne moze jer su SBB i SDP tako glasale, patriotski neJma sta ipak to tamo sje srBsko nisu oni za nista genocid pocinili...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#10 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Better Man »

BHCluster wrote:
Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
Naravno da ne moze jer su SBB i SDP tako glasale, patriotski neJma sta ipak to tamo sje srBsko nisu oni za nista genocid pocinili...
Reci ti meni, da li je moralno i ispravno živjeti negdje drugo i ostvarivati svoja prava, a glasati u mjestu kojem ne živiš, niti imaš namjeru da se vratiš da živiš i da određuješ ljudima koji su tu ostali i onima koji su se vratili ko će im biti načelnik?
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#11 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by BHCluster »

Better Man wrote:
BHCluster wrote:
Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
Naravno da ne moze jer su SBB i SDP tako glasale, patriotski neJma sta ipak to tamo sje srBsko nisu oni za nista genocid pocinili...
Reci ti meni, da li je moralno i ispravno živjeti negdje drugo i ostvarivati svoja prava, a glasati u mjestu kojem ne živiš, niti imaš namjeru da se vratiš da živiš i da određuješ ljudima koji su tu ostali i onima koji su se vratili ko će im biti načelnik?
Da su ponisteni rezultati onoga sto se je desilo u Srebrenici onda bi ta tvoja prica imala smisla, ovako ovo sta su uradile ove dvije stranke je neprihvatljivo.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#12 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kiligonzales »

Sjetili se u ime predizborne kampanje ovoga problema jer su vidjeli da je vrag odnjeo šalu i da bi SDA mogla izgubiti izbore, pa sada treba na sve nacine SDP predstaviti kao izdajice, ok ima to smisla pa se sada svaka aktivnost bilo koga iz te stranke naziva izdajom jer treba oziviti temu staru 5 godina, ali sta cemo sa sporazumima poput prudskog koji su isto tako omogucili nekome antidrzavno ponasanje, a koje je izgurala SDA?

Pa je poslje Hare vazio kako smo zbog toga sporazuma popusili foru, isto tako i kako nam je malo falilo da popusimo i sa aprilcem jer smo umalo Srbima i Hrvatima dali mogucnost da blokiraju parlament BiH, a drzavu odvedu u tehnicki mandat ako se ne uspiju dogovoriti.

I Zlaja spomenu ovo vise puta, ali jbg koga briga sta je neko bio spreman prihvatiti, a neko drugi ne i ovo je jednako stara prica. Narod brzo zaboravlja, ko ono zadnji put pusti balone o rezanju budzeta, hirurskim zahvatima politike i spajanju kantona, sto se to tako pricalo i cemu je to prvi korak trebao biti da je ta prica prosla?



Nije kriv sef koji usra stanicu izjavom da je opstina Centar bitnija od deset drugih opstina (jedna od izgubljenih bi i Srebrenica), krivi su ovi drugi koji su takvo sto omogucili ovim zakonom.

Jbg, kasno je sada pricati o necemu sto je bilo...
User avatar
luckylaka
Posts: 22520
Joined: 15/01/2010 06:28

#13 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by luckylaka »

Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
A dijaspora,mislimna onih 5-6 % sto glasa(ostalima je to uzasno tesko,dosadno,komplikovano i jos milion nekih drugih razloga ali uglavnom ti ne glasaju)Naravno ako ovo ima veze sa temom
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#14 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kockakockica »

Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.

Znas li ti majstore da iz Srbije voze autobusima organizovano ljude da glasaju u BiH. Za zadnje izbore u Srebrenici su svi javno pozivali da se ide glasati iz Srbije, ogroman broj ljudi koji nemaju veze sa Srebrenicom sa laznim licnim kartama.
To je problem kod mase nasih ljudi sto uvijek izaberu stranu (razne stranke), i onda pronalaze opravdanja za njihov kriminal ili katastrofalnu politiku. Vidis ja nisam takav, ako je neko nesto lose napravio ja cu to napisati i kazati, ne zanima me koja je stranka jer su napravili zlo ljudima.

Meni je odmah jasno kakav si ti lik, kad trazis opravdanje za ovakve stvari.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#15 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kockakockica »

Ono, istjera te iz tvoje avlije i kuce, onda ti zabrani da postojis na svojoj zemlji, krade te, otima, diskriminira, brani ti jezik, izbrise te, i onda neko ima opravdanje za to, pa jbt :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Maraschino »

kockakockica wrote:Ono, istjera te iz tvoje avlije i kuce, onda ti zabrani da postojis na svojoj zemlji, krade te, otima, diskriminira, brani ti jezik, izbrise te, i onda neko ima opravdanje za to, pa jbt :
oni placu sto dezulovic ne pise u oslobodjenju a seseljeva stranka uz pomoc 4 neprijatelja dobija registraciju na izborima.

sve me podsjeca na kraj osamdesetih i pocetak devedesetih, mi bi da se druzimo a oni sve rade da nas uniste a mi se pravimo kao da to ne vidimo i furamo svoje...i znamo kako smo zavrsili.
User avatar
seherzada_begovica
Posts: 205
Joined: 05/06/2018 13:16

#17 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by seherzada_begovica »

Izdaja je strasan cin, najveci smrtni grijeh, radi kojeg se ide u deveti krug pakla, najvruciju vatru... kako rece dobri stari Alighieri... :run:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#18 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kiligonzales »

kockakockica wrote:Ono, istjera te iz tvoje avlije i kuce, onda ti zabrani da postojis na svojoj zemlji, krade te, otima, diskriminira, brani ti jezik, izbrise te, i onda neko ima opravdanje za to, pa jbt :lol:
Nema se opravdanje sto su izabrali takav zakon kakav su izabrali, medjutim koliko takvih zakona ima koji se ne politizuju poslje 5 godina od izglasavanja, a SDA je glasala i dala nekome materijal protiv drzave da djeluje. Ovaj zakon je dosao u zizu javnosti samo zato sto su Denis Becirovic i SDP dali glas njemu i sto je dobar primjer kako se necije politicko djelovanje ciljano diskreditira, kad to nekome zatreba za izborne kampanje. Dobro nisu otisli u neku daleku proslost da propitaju jeli navijao za Slobodu ili za Crvenu Zvezdu prije rata. Prvo su ga nazubili s onim da je 1993 imao 18 godina i da nije uzeo pusku, a vamo tovar raznolikih stranackih baraba, koje su po svome kukavicluku prepoznate, a bili su dobrano stariji.

E sad sta je kome taj zakon omogucio vidimo, ali opet u ruku sprijecio je neciji politicki izborni inzinjering tipa da iz Sarajeva na konto onih koji se nikada nisu vratili u svoje mjesto, diriguju izbor u pomenutim sredinama, zivi i hoda po Sarajevu, a popuje o patriotizmu povratniku sa mudima do poda koji se usudio da vrati i zivi tamo odakle je terorisan, proganjan, ubijan. Koliko je to prema istima pravedno ili nepravedno, da se naglabati, a nikada dokuciti.

Zato od svih tih silnih politicara koji iz Sa djele nekome lekciju po RS su mi drazi oni koji su se tamo vratili i zive tamo, pa mi nece biti jednaki Ramiz Salkic i Sadik Ahmetovic, Camil Durakovic i Emir Suljagic iako su im svima zivotne price tuzne i kolicina prezivljenog zla velika, ali jedni imaju stalnu adresu u RS, a drugi u FBiH.

Isto tako ne moze se nekome tamo zamjerati sto zivi kako zivi, savija kicmu ili ne, bori se i prezivljava kako prezivljava. Ko sto kaze muftija "banjalucki" , neki nam dodju ovdje podijele politicke lekcije, dignu tenzije i odu za Sarajevo, a mi ostajemo ovdje i zivimo i to je tacno.

Zato svi ovi mrsomudi iz Sarajeva, u kojem sam cijeli zivot, nek ne dijele povratnicima lekcije o patriotizmu iz sarajevskih kafica i restorana, a juce podruma, za njih su ljudi istocne Bosne, mange samo takve. Ne bih da nabrajam ko je sve u Sarajevu upisao se kao heroj grada i zacetnik otpora, a da mu je rodom adresa upravo taj dio BiH ili neki drugi, te dobili najveca odlikovanja ratna za svoj ratni put, od Envera Sehovica, Safeta Zajke, Safet Hadzic, Hajrulahovic Talijana, Fadile Odzakovic Zute, Vinka Samarlica, Smail Šikala i drugih, dok su mnogi u Sa gledali kako pobjeci od puske i masu je takvih nazalost u svim strankama danas, pricaju o patriotizmu, a bili u debeloj hladovini.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#19 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by moke_31 »

kiligonzales wrote:
kockakockica wrote:Ono, istjera te iz tvoje avlije i kuce, onda ti zabrani da postojis na svojoj zemlji, krade te, otima, diskriminira, brani ti jezik, izbrise te, i onda neko ima opravdanje za to, pa jbt :lol:
Nema se opravdanje sto su izabrali takav zakon kakav su izabrali, medjutim koliko takvih zakona ima koji se ne politizuju poslje 5 godina od izglasavanja, a SDA je glasala i dala nekome materijal protiv drzave da djeluje. Ovaj zakon je dosao u zizu javnosti samo zato sto su Denis Becirovic i SDP dali glas njemu i sto je dobar primjer kako se necije politicko djelovanje ciljano diskreditira, kad to nekome zatreba za izborne kampanje. Dobro nisu otisli u neku daleku proslost da propitaju jeli navijao za Slobodu ili za Crvenu Zvezdu prije rata. Prvo su ga nazubili s onim da je 1993 imao 18 godina i da nije uzeo pusku, a vamo tovar raznolikih stranackih baraba, koje su po svome kukavicluku prepoznate, a bili su dobrano stariji.

E sad sta je kome taj zakon omogucio vidimo, ali opet u ruku sprijecio je neciji politicki izborni inzinjering tipa da iz Sarajeva na konto onih koji se nikada nisu vratili u svoje mjesto, diriguju izbor u pomenutim sredinama, zivi i hoda po Sarajevu, a popuje o patriotizmu povratniku sa mudima do poda koji se usudio da vrati i zivi tamo odakle je terorisan, proganjan, ubijan. Koliko je to prema istima pravedno ili nepravedno, da se naglabati, a nikada dokuciti.

Zato od svih tih silnih politicara koji iz Sa djele nekome lekciju po RS su mi drazi oni koji su se tamo vratili i zive tamo, pa mi nece biti jednaki Ramiz Salkic i Sadik Ahmetovic, Camil Durakovic i Emir Suljagic iako su im svima zivotne price tuzne i kolicina prezivljenog zla velika, ali jedni imaju stalnu adresu u RS, a drugi u FBiH.

Isto tako ne moze se nekome tamo zamjerati sto zivi kako zivi, savija kicmu ili ne, bori se i prezivljava kako prezivljava. Ko sto kaze muftija "banjalucki" , neki nam dodju ovdje podijele politicke lekcije, dignu tenzije i odu za Sarajevo, a mi ostajemo ovdje i zivimo i to je tacno.

Zato svi ovi mrsomudi iz Sarajeva, u kojem sam cijeli zivot, nek ne dijele povratnicima lekcije o patriotizmu iz sarajevskih kafica i restorana, a juce podruma, za njih su ljudi istocne Bosne, mange samo takve. Ne bih da nabrajam ko je sve u Sarajevu upisao se kao heroj grada i zacetnik otpora, a da mu je rodom adresa upravo taj dio BiH ili neki drugi, te dobili najveca odlikovanja ratna za svoj ratni put, od Envera Sehovica, Safeta Zajke, Safet Hadzic, Hajrulahovic Talijana, Fadile Odzakovic Zute, Vinka Samarlica, Smail Šikala i drugih, dok su mnogi u Sa gledali kako pobjeci od puske i masu je takvih nazalost u svim strankama danas, pricaju o patriotizmu, a bili u debeloj hladovini.
Kako te nije stid što uopšte pokušavaš opravdati bezličnu ljigu u liku slučajnog prolaznika i njegovu podaničku politiku za vrijeme mandata 2010-20114. Još braniš one koji imaju stalnu adresu u RS od ovih koji imaju u FBiH, pravedan na svog velikog idola Zlaju :-)

Nakon što je Dodiku sve što vrijedi u VM prodo za stolicu MVP-a, prva posjeta mu je bila Banja Luci, na narebe Dodika nije smio ići na sastanke ministara vanjskih poslova za onaj jadranski plinovod na koji se na jugu i BiH trebala nakačiti (Dodik branio interese Putina), a usvajanje Zakona o prebivalištiu je bio samo šlag na tortu da ne ispadne da je samo radio protiv bošnjačkih interesa u FBiH nego da se pobrine i za Bošnjaek u RS. Ovo su samo krupnija zlodjela koje nijedan osviješten Bošnjak ne smije nikad zaboraviti kad uzme olovku u ruke da glasa na izborima.

Ja sam bio i protiv Aprilskog paketa kojeg spominješ i svih drugih stvari koje su bile štetne za državu BiH i Bošnjake. U cijeloj ovoj priči normalan čovjek nije puno ni očekivao od SDP-a i slučajnog tokom mandata 2010-2014 ali ljigave balije iz SDA su cijelo vrijeme kočile uvajanje novog Zakona o prebivalištu nedolaskom na sjednice Doma naroda da bi ga pustile, mislim, na nekojo od prvih sjednica novog saziva posle izbora, prodavši ga za jedno direktorsko mjesto (mislim da je IDDEEA bila u pitanju, koja je bila dogvorena 2010 da ionako pripadne Bošnjacima). Dakle, cijelo vrijeme su kočili i skupljali izborne poene da bi ga pustili na kraju što samo dokazuje da nisu puno bolji od SDP-a, ono ne smiju otvoreno unovčavati interese Bošnjaka već hinjsk, ispod stola, nakon što naguze plitičke protivnike (doduše sami su se namjestili).
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#20 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by kiligonzales »

moke_31 wrote:
Kako te nije stid što uopšte pokušavaš opravdati bezličnu ljigu u liku slučajnog prolaznika i njegovu podaničku politiku za vrijeme mandata 2010-20114. Još braniš one koji imaju stalnu adresu u RS od ovih koji imaju u FBiH, pravedan na svog velikog idola Zlaju :-)

Nakon što je Dodiku sve što vrijedi u VM prodo za stolicu MVP-a, prva posjeta mu je bila Banja Luci, na narebe Dodika nije smio ići na sastanke ministara vanjskih poslova za onaj jadranski plinovod na koji se na jugu i BiH trebala nakačiti (Dodik branio interese Putina), a usvajanje Zakona o prebivalištiu je bio samo šlag na tortu da ne ispadne da je samo radio protiv bošnjačkih interesa u FBiH nego da se pobrine i za Bošnjaek u RS. Ovo su samo krupnija zlodjela koje nijedan osviješten Bošnjak ne smije nikad zaboraviti kad uzme olovku u ruke da glasa na izborima.

Ja sam bio i protiv Aprilskog paketa kojeg spominješ i svih drugih stvari koje su bile štetne za državu BiH i Bošnjake. U cijeloj ovoj priči normalan čovjek nije puno ni očekivao od SDP-a i slučajnog tokom mandata 2010-2014 ali ljigave balije iz SDA su cijelo vrijeme kočile uvajanje novog Zakona o prebivalištu nedolaskom na sjednice Doma naroda da bi ga pustile, mislim, na nekojo od prvih sjednica novog saziva posle izbora, prodavši ga za jedno direktorsko mjesto (mislim da je IDDEEA bila u pitanju, koja je bila dogvorena 2010 da ionako pripadne Bošnjacima). Dakle, cijelo vrijeme su kočili i skupljali izborne poene da bi ga pustili na kraju što samo dokazuje da nisu puno bolji od SDP-a, ono ne smiju otvoreno unovčavati interese Bošnjaka već hinjsk, ispod stola, nakon što naguze plitičke protivnike (doduše sami su se namjestili).
Slucajni prolaznik i ljiga je bio smrtno ranjen u ratu, dok su neki zeleni ahbabi zgrtali pare po Evropi kroz logistiku i danas ih trose, a rat su vodili po Becu i vise se pitaju u toj stranci nego ta ljiga ovdje. Ali posto je politika kurvaluk, to sto je kao podpredsjednik RBIH imao bruku operacija da bi iole normalan zivot vodio kasnije se ne racuna u patriotizam, samo se racuna ono sto je rekao u Lukavici. Nije njega granata ranila u Becu, vec u opkoljenom Sarajevu. Jer jbg covjek ne moze biti kukavica, kad bi se istim rezonom vodili, onda bi i Sulejman Tihic bio jos veci izdajnik jer je ovako pricao nekad u Samcu, a poslje postao predsjednikom SDA i drzave, a realno znamo kako je prezivio rat i koliko se po logorima mucio.

Poslusaj:


Pusti se demagogije. Kad potezes pricu o tome zakonu poslje 5 godina, upravo ga koristis zato sto je cilj diskreditirati Becirovica. Jesi li stranacki bot ili nisi, ne znam ali tako pises.

Spomenuo sam prudski sporazum, ne samo aprilski, a Tihic i SDA su podrzali i prudski i aprilski paket i jos se hvale time kao postignuce, ali sada treba neko zbog moguce pobjede necije na izborima prati sve u toj stranci koji su tome dali glas ili od Dzaferovica praviti vece zlo jer je dao glas nekom zakonu koji je u konacnici ostetio drzavu ko sto se sada od Becirovica pravi. Na kraju ako cemo biti realni i objektivni, po cemu je ovaj vazniji da bude predsjednik iz reda bosnjackog naroda sto je bio Alijin potparol? Koliko vidim ni on nije grijao rov, ali jbg postadose svi mjera patritotizma, dok su lagodno iz Zenice ratovali rijecima dok je neko po Vlasicu gazio.

Rekao bi covjek malo im 20 godina u politici, pa bi jos na budzet. A takvih u oba jata (sda i sdp) previse i treba ih zatjerati u tri lijepe za sva vremena.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#21 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Better Man »

kockakockica wrote:
Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.

Znas li ti majstore da iz Srbije voze autobusima organizovano ljude da glasaju u BiH. Za zadnje izbore u Srebrenici su svi javno pozivali da se ide glasati iz Srbije, ogroman broj ljudi koji nemaju veze sa Srebrenicom sa laznim licnim kartama.
To je problem kod mase nasih ljudi sto uvijek izaberu stranu (razne stranke), i onda pronalaze opravdanja za njihov kriminal ili katastrofalnu politiku. Vidis ja nisam takav, ako je neko nesto lose napravio ja cu to napisati i kazati, ne zanima me koja je stranka jer su napravili zlo ljudima.

Meni je odmah jasno kakav si ti lik, kad trazis opravdanje za ovakve stvari.
Pa državna vlast je kriva što je dopustila da takvi ljudi mogu uopšte doći i glasati iz Srbije
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#22 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Haris.ba »

Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
Lažna je to dilema. Da se htjelo, moglo se bez problema donijeti ovaj zakon da bi se konačno spriječila fiktivna prebivališta. Iz niza razloga je to dobro.

Ali, kad su u pitanju izbori - sve dok zvanično se ne proglasi Aneks 7 "implementiran", može se glasati po prijeratnom prebivalištu.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#23 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by Control panel »

kockakockica wrote:Pet godina od usvajanja: "Politika nas je zaboravila kad je bilo ključno, na Zakonu o prebivalištu"


Prije nepunih šest godina je Ćamil Duraković proglasio pobjedu u utrci za načelnika Srebrenice. Najveće zasluge za njegovu pobjedu pripale su Građanskoj inicijativi "Glasaću za Srebrenicu", koja je uspjela animirati hiljade preživjelih Srebreničana, sada naseljenih po BiH i van države, da se prijave i glasaju. Četiri godine kasnije je Duraković izgubio. Zasluge za taj rezultat ponajviše pripadaju zastupnicima i delegatima koji su u Parlamentarnoj skupštini BiH podržali izmjene Zakona o prebivalištu BiH.

Image
Zastupnički dom usvojio Zakon o prebivalištu 18. jula 2013. godine

To je zakonsko rješenje, koje je u proceduru uputio SNSD-ov ministar civilnih poslova Sredoje Nović, ograničilo kretanje i mogućnost raseljenim licima i povratnicima da se registriraju u mjestima iz kojih su protjerani 90-ih godina, iako su problemi pri njihovom registriranju postojali i ranije.

Kršenje ljudskih prava

- Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a je znatno ranije provodilo mjere kršenja ljudskih prava i ograničavanja povratnika i izbjeglih da se registruju i prijave prebivalište u Srebrenici. Morali smo finansirali više od 200 postupaka, u kojima su građani morali ići na sud, zbog pogrešnog tumačenja propisa - kazao je u razgovoru za Faktor Almir Salihović, jedan od pokretača Inicijative "Glasaću za Srebrenicu", a kasnije i koalicije "Prvi mart".

Više od 40 organizacija povratnika u entitet RS upozoravalo je na opasnost od usvajanja izmjena Zakona o prebivalištu, a iz koalicije "Prvi mart" su one koji su podržavali to zakonsko rješenje čak nazivali izdajnicima.

- Imali smo relevantna pravna mišljenja koja su upućivala da ćemo imati probleme. Ne samo to, nego te konkretne izmjene su ignorirale postojeća zakonska rješenja o olakšanom pristupu registraciji i i prijavi prebivališta za interno raseljena lica i povratnike – pojasnio je Salihović.


Upozorenja povratnika, međutim, nisu urodila plodom. Izmjene je usvojio najprije Zastupnički dom, a zatim i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

- Postojala je vrlo loša situacija za povratnike. Naime, tema prebivališta se tada stavila u pregovarački paket sa Zakonom o JMB-u, kao i sa Zakonom o državljanstvu. Niko nije htio da sluša. Sadašnja praksa je poskupila registraciju, izbori u Srebrenici su izgubljeni, a sada je entuzijazam povratnika potpuno splasnuo – dodaje Salihović.

Zakon je u Zastupničkom domu 18. jula 2013. godine usvojen sa 28 glasova "za" te osam "protiv". Podržali su ga, pored zastupnika SNSD-a, SDS-a i HDZ-a, zastupnici stranaka koji u svojoj programskoj orijentaciji, barem deklarativno, zastupaju promoviranje povratka i zaštitu povratnika, poput SDP-a i SBB-a.
Protiv su bili zastupnici SDA i Stranke za BiH.


Rezultati glasanja



Zanimljiv je bio i pristup sadašnjih kandidata za Predsjedništvo BiH ovom pitanju, odnosno Zakonu.

- Vi polazite od rješenja kao da se u BiH ništa nije dogodilo, da nije bilo nasilja nad etničkom strukturom BiH, da nije bilo genocida, da nije bilo zločina, nije bilo protjerivanja. To se, nažalost, sve u BiH dogodilo. I rješenja koja mi imamo kada je u pitanju prebivalište su vezana, između ostalog, i za to, i ne može se nastojanje ljudi da ostvare svoja prava tamo gdje su živjeli '91. godine smatrati prevarom – kazao je tokom rasprave zastupnik SDA Šefik Džaferović.

Iako je tadašnji predsjedavajući Zastupničkog doma Denis Bećirović pozivao na senzibilitet kada se govori o Srebrenici, on i njegove stranačke kolege glasale su za zakonsko rješenje koje je nanijelo veliki udarac povratnicima u entitet RS i političkom potencijalu probosanski orijentiranih snaga u tom entitetu.

"Volio bih da se ne dijelimo"

Pobjeda kandidata SNSD-a na izborima u Srebrenici samo je jedna od posljedica Zakona o prebivalištu. O ostalim najbolje svjedoče povratnici. Almir Salihović je, uprkos svemu, ostao u Srebrenici. Nastavio je voditi prevozničku firmu u povratničkim krajevima istočne Bosne. Kaže da se raditi mora, jer neko treba voziti od kuće do škole djecu povratnika.

- Žao mi je što ne razmišljamo o interesu ove djece i onih koji će tek doći. Svi vrijedno radimo na više strana, ali na kraju svega - kako raditi, i kako razmišljati o budućnosti, ako znamo da nas je politika zaboravila kada je bilo ključno - naprimjer na Zakonu o prebivalištu. Nadam se da ćemo ipak svi izaći na izbore i da ćemo izabrati najbolje. Volio bih da se ne dijelimo, da prestanu ratovi saopćenja već da konačno dogovorimo šta je važno za povratnika - a to su radna mjesta, razvoj ekonomije i obrazovanje za generacije koje će tek doći – zaključio je Salihović.

Eeee zato je SDA dobila opcinu vazniju od deset drugih. Ti ljudi ako nisu glasali u srebrenici jesu i vogosci, ilijasu, centri, novom sarajevu, novom gradu... sve gdje je Sda unkedljovo osvojila vlast. Sta se sad bunite.
Sto se mene tice meka svi ti srebrenicani glasaju u srebrenici ili bilo gdje drugo ne interesuje me plaho.
Staja imam pd toga sto camil nije vise nacelnik. Nista. Isto kao sto nista nemam ni sto je onaj srbin nacelnik.
Jel se nesto promijenilo? Nije. Samo je ba SDA simpatizerima krivo sto ste izgubili jedno nacelnicko mjesto koje mozete medijski dobro koristiti.

Jbg ne moze se zivjeti, zaradjivati, skolovati... u jednom gradu a glasati u drugom. Bez obzora koliko mi bili vezani za srebrenicu to nije i redu. Bunimo se kad bh hrvati glasaju u hrvatskoj. To nam nije u redu, ali je u redu ako srebrenicanin zadnjih 20 godina zivi u sarajevu, djeca mu se radjaju u sarajevu i glasa u srebrenici. E pa ne moze jarane.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#24 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by fosna2014 »

Dosli sad srati pred izbore. :lol:

Sta ste radili 5 godina? :thumbup: :bih:

Svaka budala zna da se vise niko nece vratiti na svoje ako nije odmah prvih godina i sad se zeleni neandertalci nasli pred izbore pametovati.

Zakon ima svoju svrhu i donesen je 17 godina poslije rata.

Sta sad? Moras po prebivalistu glasati. Ili ko Srbi autobus pa glasaj. Dosta mi vise te pacenicke price. Zbog toga su nas i ubijali.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#25 Re: Izdaja u dva čina, SBB-SDP

Post by channel10 »

Better Man wrote:Pa ne možeš živjeti u Sarajevu, Vogošći, Tuzli ili već gdje, a glasati u Srebrenici i određivati ljudima koji žive tamo ko će im biti načelnik. Ako već želiš da glasaš u Srebrenici, onda se lijepo vrati u Srebrenicu i živi tamo i biraj vlast.
A koga dovlace iz Srbije autobusima da glasaju, ako vec ne žive u Srebrenici i nisu tu prijavljeni?
Locked