Izbocina na gumi!!!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#1 Izbocina na gumi!!!

Post by mirz@ »

Nedavno sam naletio na rupu - krater i od udarca sam dobio izbocinu sa strane na zadnjoj gumi, velicine oko 2 cm, vidi se fino, guma nije ispuhala. Posto sam stavio nove gume prije mjesec dana, ne bih da mijenjam tu gumu sada, koliko je sigurno voziti na njoj, evo sedam dana vozim na njoj i nije mi pravila probleme, a gdje cu davati sada jos 140 KM za gumu, jer su gume TOYO 195/55 R15. Sta vi mislite da li smijem voziti sa njom, hoce li puci u voznji ili nesto slicno? :-? :-?
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2

Post by Qler »

jarane opasno ti se igrati sa tim moze lako puci... taj "bubreg" ja bi da sam na tvom mjestu sto prije to mjenjao...
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#3

Post by mirz@ »

A nije mi sad bas lahko mijenjati, valja izletiti 140 KM, a prije mjesec uzeo 4 nove ljetne gume TOYO 560 KM
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#4

Post by TheGodfather001 »

Podrzavam
Last edited by TheGodfather001 on 01/03/2021 19:05, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#5

Post by Edin H. »

Moras mijenjati, dzaba ti je.

Opasno je, mozes se negdje skrsiti.
I onda ti jos kazu moras dvije mijenjati, jer je jedna vec djelomicno potrosena, zbog balansa.

Ja sam imao isti problem, ali sam samo promijenio jednu :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#6

Post by nineac »

Mjenjaj odma. Ta guma je izgubila svoja hemijsko-fizicka svojstva, i igras se sa svojom glavom zbog jebenih 140km. Druga stvar, jesul 195/55 R15 originalne gume na tom autu? Ako nisu to je najveca glupost, kupiti na nasim cestama takve gume! Sljedeci put pogledaj koje idu originalne, a ako su to originalne, pogledaj koja je zamjenska dimenzija u knjizici od automobila sa visim profilom. Npr. Zamjena za tu gumu je 185/60 R15, koja ima bolja svojstva po rupama i kisi, a s obzirom da kod nas vise nemas gdje voziti 200 km/h osim na ono malo jada od auto puta ni netreba ti nista nize!
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#7

Post by felichi »

kad si vec kod guma,
kod mene se prednji dio auta trese pri vecim brzinama.
onako, tamo-vamo
neko mi rece da se guma sjebala i da je treba mijenjati ali na
gumama se nista ne vidi i izgledaju OK
ako ih ipak treba mjenjati sta uzeti u sarajevu?
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#8

Post by neko iz mase »

otisla ti spura. Da sam na tvom mjestu uradio bi je sto prije. Tako sam i ja cekao, i cekao, pa su otisle krajnice, pa na kraju letva. I kad sam se odlucio da uradim krajnice, nadju mi i savijenu letvu volana, i krajnice, + spura + mjenjanje nekih stvarcica na servu i na kraju izadje oko $1200. A da sam bio pametan i promjenio kocnice i sredio spuru odmah, tu lovu bi na nesto drugo potrosio :D
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#9

Post by mirz@ »

Eto guma je u međuvremenu već promijenjena, a sto se tice felichi to fino odi na spuru i nek ti dotjeraju, a ako su ti alu felge, mozda su se one sjebale pa dobile jajast oblik, mada mogu biti i lezajevi ili cak poluosovine, ili sto kaze neko iz mase krajnice, ma moze stosta, odi i napravi to, ja svoju gumu zamijenio.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#10

Post by ado-šampion »

Ja imam "bubreg" na gumi, već dvije godine, jebiga stari neće da promjeni. Zato na auto-putu 90 km/h max. Tako mi i treba kad sam kupio Savu a i tebi kad si kupio Toyo. Samo je žalosno što je mani Sava došla na autu na kojem su trebale Bridgestone B330 (originalne), još mi daljnji rođak prodao. Ovo sve u odnosu na prodaju/kupovinu se odnosi na starog (meni=starom) , al ja ovako naviko. :-)
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#11

Post by Edin H. »

ado-šampion wrote:Ja imam "bubreg" na gumi, već dvije godine, jebiga stari neće da promjeni. Zato na auto-putu 90 km/h max. Tako mi i treba kad sam kupio Savu a i tebi kad si kupio Toyo. Samo je žalosno što je mani Sava došla na autu na kojem su trebale Bridgestone B330 (originalne), još mi daljnji rođak prodao. Ovo sve u odnosu na prodaju/kupovinu se odnosi na starog (meni=starom) , al ja ovako naviko. :-)
Znam da si student, ali mijenjaj to Ado, ne igraj se sa tim.

Nema to previse veze sa kvalitetom gume.

Meni se desilo na Bridgstone gumi, oko 600KM kosta jedna.
Siroke i niskoprofilne, malo ispuhala, ja nisam reagoao i eto.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#12

Post by ado-šampion »

Ma kod mene su 175/65 R14, standardna dimenzija, drugo je kod niskoprofilnih. Još ja pazim na rupe, trotoar da ne govorim. Trebao bih ubrzo zamjeniti dvije gume, evo ne mogu nikako da se nakanim.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#13

Post by ado-šampion »

Da ne otvaram novu temu. Našao sam u Savi Pirelli P3000 za 110 KM jedna u mojoj dimenziji. Al to nije pitanje, nego me zanima trebam li se jeb...t sa DOT oznakom, kad se zna da pravilno skladištena guma može stajati do 5 godina? A valjda ih u Savi skladište pravilno, ili ne? Da ja ipak tražim do 6 mjeseci?
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#14

Post by ins »

ado-šampion wrote:Da ne otvaram novu temu. Našao sam u Savi Pirelli P3000 za 110 KM jedna u mojoj dimenziji. Al to nije pitanje, nego me zanima trebam li se jeb...t sa DOT oznakom, kad se zna da pravilno skladištena guma može stajati do 5 godina? A valjda ih u Savi skladište pravilno, ili ne? Da ja ipak tražim do 6 mjeseci?
Sava je dobila prvu isporuku Pirellija prije dvije sedmice, vjerovatno je ta guma npr 2106 :-D
Inace, kada se guma kupuje kod ovlastenog dealera, i kada uz nju ide garancija proizvodjaca, apsolutno se ne treba bojati kako je bila uskladistena jer dealer mora ispunjavati obaveze iz ugovora.
Traziti 6 mjeseci staru gumu je jednostavno - prevazidjeno....
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#15

Post by ado-šampion »

ins wrote:
ado-šampion wrote:Da ne otvaram novu temu. Našao sam u Savi Pirelli P3000 za 110 KM jedna u mojoj dimenziji. Al to nije pitanje, nego me zanima trebam li se jeb...t sa DOT oznakom, kad se zna da pravilno skladištena guma može stajati do 5 godina? A valjda ih u Savi skladište pravilno, ili ne? Da ja ipak tražim do 6 mjeseci?
Sava je dobila prvu isporuku Pirellija prije dvije sedmice, vjerovatno je ta guma npr 2106 :-D
Inace, kada se guma kupuje kod ovlastenog dealera, i kada uz nju ide garancija proizvodjaca, apsolutno se ne treba bojati kako je bila uskladistena jer dealer mora ispunjavati obaveze iz ugovora.
Traziti 6 mjeseci staru gumu je jednostavno - prevazidjeno....
Pa znam da je prevaziđeno, zato i pitam. Samo nisam siguran da je Sava ovlašteni diler, nego samo prodavač, a ovlašteni diler je, čini mi se, samo ona firma iz Čapljine.
Odo sutra, ako Bog da, da nabacim dvije naprijed, a nazad ću ostavit Savine S2.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#16

Post by ins »

Ovlasteni distributeri Pirellija su Marvin Trade Široki Brijeg i Unitrade...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#17

Post by nineac »

Gledaj ado sto mladju da uzmes bez obzira jel dobro skladistena. Razlog je sto kada proizvodjac izbaci gumu na trziste on je stalno unaprjedjuje novim hemijskim komponentama.
To mozes vidjeti po rezultatima testova, gedje nekada iste gume nakon 2 godine imaju skroz drugacije rezultate testova upravo zbog konstantnog napretka, posebno kod firmi kao sto je Pirelli koji to uvjek pokusava biti bolji od drugih.
Inace te gume su ti pravi izbor!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#18

Post by ado-šampion »

nineac wrote:To mozes vidjeti po rezultatima testova, gedje nekada iste gume nakon 2 godine imaju skroz drugacije rezultate testova upravo zbog konstantnog napretka, posebno kod firmi kao sto je Pirelli koji to uvjek pokusava biti bolji od drugih.
Ovo sam i ja primjetio. Na ovom testu

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/So ... eID=108110

P3000 je pobijedila (znači prije godinu i 4 mjeseca). Ja ću tražiti 6 mjeseci, ali ako je tačno da su prvu isporuku dobili prije dvije sedmice onda neće biti problema.
nineac wrote:Inace te gume su ti pravi izbor!
Znam!

Zvao sam maloprije Savu, ali kažu sa gumama rade do 16 sati, pa ću ujutro lagano.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#19

Post by tatoo »

ado-šampion wrote:
nineac wrote:To mozes vidjeti po rezultatima testova, gedje nekada iste gume nakon 2 godine imaju skroz drugacije rezultate testova upravo zbog konstantnog napretka, posebno kod firmi kao sto je Pirelli koji to uvjek pokusava biti bolji od drugih.
Ovo sam i ja primjetio. Na ovom testu

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/So ... eID=108110

P3000 je pobijedila (znači prije godinu i 4 mjeseca). Ja ću tražiti 6 mjeseci, ali ako je tačno da su prvu isporuku dobili prije dvije sedmice onda neće biti problema.
nineac wrote:Inace te gume su ti pravi izbor!
Znam!

Zvao sam maloprije Savu, ali kažu sa gumama rade do 16 sati, pa ću ujutro lagano.
Sa Pirelijem neces promasiti. Ja presao na GY i jesu super samo trose se nevjerovatno brzo. Samo Pireli.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#20

Post by nineac »

To ti je standardna mana GY! Inace dok traju onda se ljepe za asfalt i po kisi su dobre, ali iako dugo vec vozam na GY opet prednost dajem pirelliju. Za mene je GY daleko bolji od Michellina koji upravo zbog toga sto dugo traje vrlo brzo se stvrdne guma, i nista ti neznaci sto ima duboku saru.
Any
Posts: 278
Joined: 19/06/2006 02:07
Location: Bosna

#21

Post by Any »

GY gume su :thumbup: Pirelli je takodje dobar a meni je naj bitnije kod guma da imaju V kanal po mogucnosti dupli i nemas brige :)
Takodje kad kupujete gume pogotovo za zesce/nabrijanije masine obrati paznju na maximalnu brzinu :?

Mirza napisa da ima TOYO gume :D one su pune plastike i izuzetno su krute na asfaltu pogotovo ako jos vozis po kisi vrlo lako proklizuju i moj ti je savjet samo laganini dok se ne potrose.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#22

Post by ado-šampion »

Nabacih ja četiri Pirelli P3000 u Savi, 110 KM jedna, po meni vrlo povoljno.

Nisam ni gume mogao zamijenit da nešto ne potkuham :-)

Dođe kuler s Lagunom (dimenzija 185/65 R14 ili R15) i kaže koja je razlika između one nove što zamjenjuje Effectu (Protecta tako nešto) i Intense koju on sad ima. I ovaj mu kaže da je Intensa bolja za njegovo auto pošto je ta valjda Protecta "obična" guma. I ja se ubacim reko Pirelli P3000, bolje su od Intense (nije mi đavo dao mira), kad me ovaj prodavač napade, kaže ti u svojoj radnji preporučuj, a Intensa je bolja od P3000 po svemu. Na to se ja nasmijem i kad sam skonto da se nisam trebao petljat, izvinim se čovjeku. Još ne kontam kakve ima veze, prodo on Intensu ili Pirelli (koje su usput skuplje), isto mu ga dođe.

Ja jesu od posla i znanja, ovaj neki traži "one ljeto-zima" (kaže "one S" :lol: ) Sava, kaže mu ovaj prodavač "To nisu ljeto-zima, nego zimske, ali se mogu voziti i ljeti, samo što se više griju". Kad sam mu na to prešutio, nisam mogao pustiti da ovaj kuler stavi Intensu na Lagunu. Al to me ne iznenađuje, pošto znam nekadašnje mesare koji sad prodaju računare. :? Kod nas sve može.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#23

Post by nineac »

Ma kakvi nasi prodavaci, pa to nema veze sa poslom koji rade. To nema osnovnog znanja o gumama, a i uopce ti ljudi sto rade kod nas po tim prodavaonicama auto djelova. J... si konju mater ako se nerazumijes imalo u to sto kupujes.
Inace po testovima ADAC-a Intensa je dno dna u svojoj konkurenciji, iako je istina da laguni vise odgovara od Effecte ili te Protecte, ali sto se tice ljetnih guma ja Savu nebi stavio na svoje auto da mi je neko pokloni! Jednom sa imao one Rapidex2 i za 10.000 km ih doslovno rasturio!
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#24

Post by felichi »

legle su michelin pilot, umjesto balonirane save
ne vozim cesto i nisam strucnjak ali razlika je minimalna
u stvari ja je i ne osjetim, osim sto je michelin 3x skuplja
kiki the devil
Posts: 196
Joined: 13/11/2006 20:17
Location: sarajevo

#25 a

Post by kiki the devil »

PA IMAS LI GARANCIJU NA TE GUME STO SI UZEO ILI SI ISPOD RUKE URADIO???
AKO IMAS GARANCIJU IDI JAVI SE GDJE SI IH I UZEO.
AL TO TI JE OPASAN PROBLEM CUDI ME DA NEOSJETIS NA PONASANJU AUTA
Post Reply