IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#201 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by SaraFina »

Kolindi G.K je trebalo se zvanično obratiti, uz okupljanje stranih zapadnih diplomata i presicu.
Gospodjo, VI svojim poluinformacijama i skrivanjem imena nekoliko hiljada povratnika džihadista u BiH dovodite u opasnost ne samo Balkan nego i veliki dio evropskog kontineta. Molimo vas da te informacije podijelite sa našim bezbjedonosnim službama.
Pa onda fino dignuti dodatno na noge Madjare, Slovence, Čehe, Austrijance, Slovake i ovaj dio EU do 1000 km udaljenosti... Uz aminovanje Njemačke i kordinaciju.

Ja razumijem frustraciju HDZ -a u vezi trećeg entiteta i precjednicinu želju da baš ona kao žena napravi odlučujući pritisak, no služiti se takvim neprovjerenim poluinformacijama na tom položaju bez dokaza u politicke svrhe povlači odgovornost.
I dobila bi je sasvim sigurno.
Last edited by SaraFina on 11/04/2017 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#202 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by zforumas »

@SaraFina

Vidim puna si ideja, pa bih samo priupitao, da li si ikada razmisljala da neku od svojih ideja ti licno sprovedes u djelo?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#203 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by SaraFina »

zforumas wrote:@SaraFina

Vidim puna si ideja, pa bih samo priupitao, da li si ikada razmisljala da neku od svojih ideja ti licno sprovedes u djelo?
Ako misliš da sam neki stranački uhljeb na državnim jaslama razočaraću te :D
Iskreno, ne znam da li je pitanje ozbiljno ili ironično postavljeno :D

Što se ideja tiče, aktivna sam, a neke sprovodim i u djelo (integracija i prava žena..) Rekreativno se bavim ovim polupolitičkim i polureligijskim :)
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#204 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by zforumas »

SaraFina wrote:
zforumas wrote:@SaraFina

Vidim puna si ideja, pa bih samo priupitao, da li si ikada razmisljala da neku od svojih ideja ti licno sprovedes u djelo?
Ako misliš da sam neki stranački uhljeb na državnim jaslama razočaraću te :D
Iskreno, ne znam da li je pitanje ozbiljno ili ironično postavljeno :D

Što se ideja tiče, aktivna sam, a neke sprovodim i u djelo (integracija i prava žena..) Rekreativno se bavim ovim polupolitičkim i polureligijskim :)
Ne, ne mislim da si stranacki uhljeb, uostalom to me ne zanima uopce.
Nije bilo ironicno, pitao sam najiskrenije.
Ne znam da li ovo tvoje pisanje sluzi kao poziv da ti se ljudi pridruze ili je cisto razmisljanje na glas. Otuda pitanje.

Kazes da se boris za prava zena, a u BiH se ne postuju ni osnovna ljudska prava (bez obzira na spol).
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#205 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by SaraFina »

zforumas wrote:
SaraFina wrote: Ako misliš da sam neki stranački uhljeb na državnim jaslama razočaraću te :D
Iskreno, ne znam da li je pitanje ozbiljno ili ironično postavljeno :D

Što se ideja tiče, aktivna sam, a neke sprovodim i u djelo (integracija i prava žena..) Rekreativno se bavim ovim polupolitičkim i polureligijskim :)
Ne, ne mislim da si stranacki uhljeb, uostalom to me ne zanima uopce.
Nije bilo ironicno, pitao sam najiskrenije.
Ne znam da li ovo tvoje pisanje sluzi kao poziv da ti se ljudi pridruze ili je cisto razmisljanje na glas. Otuda pitanje.

Kazes da se boris za prava zena, a u BiH se ne postuju ni osnovna ljudska prava (bez obzira na spol).
Što se tiče ove teme konkretno, željela sam čuti i mišljenje dijaspore i ljudi koji su bliski IZ u BiH.

Dijaspora kao što vidiš, nije bila nešto osobito aktivna, možda je razlog u naslovu. Ili se ljudi jednostavno ne žele zamjeriti. Uglavnom, po tom pitanju svaki pojedinac bi mogao učiniti po nešto na ovu temu.
Stupiti u kontakt sa vodećim ljudima u džematu i iznijeti ideju. ... to ne košta.
Možda ja to pokušam primijeniti i praktično, no nadati se da će baš Austrija biti prva koja bi moju ideju sprovela u djelo iluzorno je :D
Skandinavci su mi bila ciljana meta. Dobro integrirani i ne suviše blizu BiH.

No eto. . :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#206 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
specifikacija wrote:pitanje za SaraFinu

S obzirom da je za tebe sustina islama nepoznanica, zasto pokreces slicne teme?
Pretpostavljam da si Bosanka, te me zanima (nije provokacija), zasto ti je pisani jezik tako snazno kroatiziran?
wow specifikacija, prema tvojim kriterijumima, iskljucivo bosanjaci mogu otvoriti temu vezanu za vlastitiu religiju i moraju pricati/pisati iskuljcivo bosanski jezik :D
Ne, svako moze da otvori temu o islamu, bez obzira na vjeroispovjest. No, ako ne vladas materijom, ogranici se na postavljanje pitanja i odgovor potrazi kod onih koji znaju. U suprotnom, bez osnovnog znanja o islamu, ili bilo kojoj drugoj religiji, covjek je sklon da stvara nevjerovatne inovativne fantazije. Takve diskusije su besmislene.

Ne, niko ne mora iskljucivo pisati bosanski. Zapravo, jezik je ovaj policentrican, tako da svaka nacija u okruzenju ima svoju prepoznatljivu varijantu. Zanimalo me samo (puka radoznalost), zasto je njen pravopis kroatiziran ukoliko dolazi iz Bosne.

Djevojka je sasvim korektna i moja pitanja nisu bila provokativnog karaktera.
prvo, SaraFina je otvorila temu koaj nije eksuzivno vezana za religjski materijal, vec iskljucivo rad IZ i kulutrnih centara Bosanjaka u dijaspori,a to moze svako razumjeti
Kroatiziran govor i pisanje u Bosni nisu novitet i nije dramatican pojava,i zato mi i dalje nije jasno, jer si istovrmeneo potvrdio da je jezik policnetrican znaci, u BiH su najvece sanse da osobe istovremeno pricaju vise varijanti jezika

ma niko ti ne brani da pitas,ali su tvoja pitanja besmislena
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#207 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:Dzamija ima viseslojnu ulogu, jer nije samo mjesto gdje se vrse vjerski obredi, odnosno molitve, vec se moze definisati i kao kulturno-obrazovna institucija gdje clanovi djele zajednicko porijeklo, jezik, probleme, ciljeve i sl. Tako da postojanja bosanskih dzamija u dijaspori sigurno nije je zelja vjernika da se distanciraju od drugih muslimana, vec potreba da se stvori bh kulturno drustveni entitet.

Dvostruka je korist od toga, jer kroz tu instituciju stranci mogu upoznati islam, ukoliko se organizuje medjureligijski dijalog, te dio bh kulture.
tocno,ali i prakticiranje relgije nije isto: pravila klanjanja, pravila vezana za obicaje i tradiciju koji su dio relgijski rituala,npr. cesto puta nemaju isti datum za pocetak ramazana ili bajrama i sl.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#208 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote:
SaraFina wrote:Definitivno.

Iako je religija ista, čak i sa Turcima ima nesporazuma po odredjenim vjerskim pitanjima.

Onda ti drugi kulturniiiii i društveni sadržaji nemaju dodirnih tačaka zbog jezičkih barijera.
"Поуздано је да су они убеђени да су га боље схватили и од Османлија или „Туркуша", како их зову, желећи тиме да покажу да „Туркуше" нису прави мухамеданци. Ови су „Бошњаци" сматрали себе за најбоље мухамеданце, сматрали су, да су бољи мухамеданци од Османлија, бољи од паша и од везира; често су уображавали да су бољи мухамеданци и од самога султана, њихова калифе, наследника Мухамедова. Ово се уверење нарочито испољило у првим десетинама 19. века, када су султани у Европској Турској хтели увести реформе по европском начину. За време буна 1831 године мухамедански побуњеници су натерали травничког везира да скине своју нову униформу и, као да је повредио Мухамедову веру, нагнали су га да се по муслиманским прописима опере и да очита молитву да би се очистио од хришћанског, „ђаурског" духа. Огорчени на „ђаур-султана", хришћанског султана, они су се са многобројном војском кренули на Цариград да би својим очима видели да ли је султан прави муслиман; хтели су, како су говорили, да виде, да ли је тај султан обрезан по прописима корана."

Jovan Cvijić, "Balkansko poluostrvo i južnoslovenske zemlje, osnove antropogeografije", II dio, 1931.

:mrgreen:
Ko nas je ikada mogao bolje shvatiti i opisati bolje od Srba? :D
neko je morao zabiljeziti :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#209 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

Pojedine organizacije, članice IRN-a, nagovještavaju da se, zbog razvoja situacije u ovom tijelu tokom prošle godine, povlače iz IRN-a. Svoju odluku one opravdavaju činjenicom da ne doživljavaju IRN kao tijelo koje ih predstavlja.
1. Rabita
2. Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat Norway (CJAS)
3. Islamic community of Bosnia-Herzegovina in Norway
4. Islamic Cultural Centre Norway (ICC)
5. Albanian Islamic Cultural Center
6. Islamic Information Bureau
http://www.izbih.no/index.php/novosti-k ... ganizacija

http://www.bbc.com/news/world-europe-39429439
On Tuesday several Muslim groups issued a joint press release saying they lacked confidence in the IRN.
Local media report that some mosques have indicated they will withdraw from the IRN over the controversy.
"IRN seems since last year to have ignored their social responsibilities, in an era where dialogue is more important than ever. It's a disturbing trend and do not serve Norwegian Muslim cause in the community. "Said the forward.

The release is signed the Islamic Association (Rabita), Central Jamaat e Ahl e Sunnat Norway (Cjase), Islamic Cultural Center Norway (ICC), Albanian Islamic Culture, Islamic Information Association (DIif) and the Islamic community Bosnia and Herzegovina.
Leader of the Islamic Association Basim Ghozlan engaged Rabita Mosque in Oslo, says that they are in the same situation as the Bosnian community.

- There is no specific employment issue, but dissatisfaction with the overall grandeur of the Islamic Council. We have not decided yet. But the idea to withdraw from there, and that is something we will consider in the coming days, said Ghozlan told NRK.

Ghozlan has 3,000 members in its congregation.

IRN currently represents 42 different Muslim communities with well 82.000 Muslims members, according to the organization's own presentation
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#210 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@Connaisseur Karlin

Meni se istinski cini da ti mnoge stvari bas nisi najbolje shvatila. Procitaj jos jednom sve, pa dobro razmisli- mozda ti bude jasnije.

Svako moze da pise kako zeli, tako da ja nisam dizao buku i prasinu zbog njenog pisanog govora, niti nesto sokantno osudjivao. Potaknut radoznaloscu postavio sam pitanje na koje je djevojka odgovorila.

Da, kroatiziran govor u BiH je novitet potaknut politickim procesom. Jezik je ziva materija koja se mjenja, vijuga, koja raste kroz prostor i vrijeme, te upija pozitivne i negativne elemente. No, u ovom slucaju, pod palicom politike, Hrvati su se svojski potrudili da promjene govor u Bosni- i uspjeli su. Prije agresije na Bosnu, vecina bh Hrvata nije govorila tako kao sto sada govori.

Pokusali su i Srbi s ekavicom, ali je bilo previse neprirodno, pa su napustili projekat.

800 rijeci ( ako me sjecanje ne vara)su promjenili lingvisti u Hrvatskoj : glasati- glasovati i sl. Glagol "praviti" sa "raditi". I jos 798 gluposti, cisto da bi dokazali da ne govore istim jezikom kao Srbi, odnosno Bosnjaci ( mada je ovo vise zbog Srba). Dakle, promjena jezika u Hrvatskoj nije bio prirodni proces, vec je inspirisan, kao i sve na Balkanu, politickim budalastinama. Hrvati iz Bosne su uzeli taj recept iz Hr.

No, i dalje pisi i zovi jezik kako zelis- bitno je da se razumijemo. Ja s tim nemam problem.
Mislim da najvecu zbrku oko jezika pravi polito-lingvisticki Zagreb jer nas sve zeli uvjeriti da ne govorimo istom jezikom, vec da su nase razlike nepremostive, te da se tesko razumijemo, bez obzira sto niko nema pb u komunikaciji. Iz ovoga ti je jasno da ti lingvisti odbacuju pojam policentricnosti- zato i promjene.
Last edited by specifikacija on 12/04/2017 08:27, edited 2 times in total.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#211 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

Connaisseur Karlin wrote:
specifikacija wrote:Dzamija ima viseslojnu ulogu, jer nije samo mjesto gdje se vrse vjerski obredi, odnosno molitve, vec se moze definisati i kao kulturno-obrazovna institucija gdje clanovi djele zajednicko porijeklo, jezik, probleme, ciljeve i sl. Tako da postojanja bosanskih dzamija u dijaspori sigurno nije je zelja vjernika da se distanciraju od drugih muslimana, vec potreba da se stvori bh kulturno drustveni entitet.

Dvostruka je korist od toga, jer kroz tu instituciju stranci mogu upoznati islam, ukoliko se organizuje medjureligijski dijalog, te dio bh kulture.
tocno,ali i prakticiranje relgije nije isto: pravila klanjanja, pravila vezana za obicaje i tradiciju koji su dio relgijski rituala,npr. cesto puta nemaju isti datum za pocetak ramazana ili bajrama i sl.
Obicaji i tradicije nisu dio islama - to niposto. Islam je jedan, pravila klanjanja su ista za sve.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#212 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

SaraFina wrote:Kolindi G.K je trebalo se zvanično obratiti, uz okupljanje stranih zapadnih diplomata i presicu.
Gospodjo, VI svojim poluinformacijama i skrivanjem imena nekoliko hiljada povratnika džihadista u BiH dovodite u opasnost ne samo Balkan nego i veliki dio evropskog kontineta. Molimo vas da te informacije podijelite sa našim bezbjedonosnim službama.
Pa onda fino dignuti dodatno na noge Madjare, Slovence, Čehe, Austrijance, Slovake i ovaj dio EU do 1000 km udaljenosti... Uz aminovanje Njemačke i kordinaciju.

Ja razumijem frustraciju HDZ -a u vezi trećeg entiteta i precjednicinu želju da baš ona kao žena napravi odlučujući pritisak, no služiti se takvim neprovjerenim poluinformacijama na tom položaju bez dokaza u politicke svrhe povlači odgovornost.
I dobila bi je sasvim sigurno.
I ne samo to, vec i da se fokusira na pojavu fasizma u Hrvatskoj, jer taj plamen tinja, ali vatra postaje sve jaca. Neka prvo pocisti u svojoj avliji. Fasizam je tamo prisutan cak i u muzickim notama (Thompson), te kroz sport ( svastika u Splitu, *za dom spremni" na Maksimiru), itd sve do problema cirilice u Vu.

Zao mi je sto se u Svedskoj nije pojavio neki student bh korjena, pa postavio ova pitanja ( aludiram na njen govor na nekom univerzitetu- njen inace najveci domet).
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#213 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by SaraFina »

specifikacija wrote:
SaraFina wrote:Kolindi G.K je trebalo se zvanično obratiti, uz okupljanje stranih zapadnih diplomata i presicu.
Gospodjo, VI svojim poluinformacijama i skrivanjem imena nekoliko hiljada povratnika džihadista u BiH dovodite u opasnost ne samo Balkan nego i veliki dio evropskog kontineta. Molimo vas da te informacije podijelite sa našim bezbjedonosnim službama.
Pa onda fino dignuti dodatno na noge Madjare, Slovence, Čehe, Austrijance, Slovake i ovaj dio EU do 1000 km udaljenosti... Uz aminovanje Njemačke i kordinaciju.

Ja razumijem frustraciju HDZ -a u vezi trećeg entiteta i precjednicinu želju da baš ona kao žena napravi odlučujući pritisak, no služiti se takvim neprovjerenim poluinformacijama na tom položaju bez dokaza u politicke svrhe povlači odgovornost.
I dobila bi je sasvim sigurno.
I ne samo to, vec i da se fokusira na pojavu fasizma u Hrvatskoj, jer taj plamen tinja, ali vatra postaje sve jaca. Neka prvo pocisti u svojoj avliji. Fasizam je tamo prisutan cak i u muzickim notama (Thompson), te kroz sport ( svastika u Splitu, *za dom spremni" na Maksimiru), itd sve do problema cirilice u Vu.

Zao mi je sto se u Svedskoj nije pojavio neki student bh korjena, pa postavio ova pitanja ( aludiram na njen govor na nekom univerzitetu- njen inace najveci domet).
Igrati na tu pojavu fašizma iluzirno je trenutno u EU... obzirom kakva trenutno klima vlada.... i što sve desničarske stranke propagiraju. No, napomenuti nije na odmet.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#214 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

SaraFina wrote:
specifikacija wrote:
SaraFina wrote:Kolindi G.K je trebalo se zvanično obratiti, uz okupljanje stranih zapadnih diplomata i presicu.
Gospodjo, VI svojim poluinformacijama i skrivanjem imena nekoliko hiljada povratnika džihadista u BiH dovodite u opasnost ne samo Balkan nego i veliki dio evropskog kontineta. Molimo vas da te informacije podijelite sa našim bezbjedonosnim službama.
Pa onda fino dignuti dodatno na noge Madjare, Slovence, Čehe, Austrijance, Slovake i ovaj dio EU do 1000 km udaljenosti... Uz aminovanje Njemačke i kordinaciju.

Ja razumijem frustraciju HDZ -a u vezi trećeg entiteta i precjednicinu želju da baš ona kao žena napravi odlučujući pritisak, no služiti se takvim neprovjerenim poluinformacijama na tom položaju bez dokaza u politicke svrhe povlači odgovornost.
I dobila bi je sasvim sigurno.
I ne samo to, vec i da se fokusira na pojavu fasizma u Hrvatskoj, jer taj plamen tinja, ali vatra postaje sve jaca. Neka prvo pocisti u svojoj avliji. Fasizam je tamo prisutan cak i u muzickim notama (Thompson), te kroz sport ( svastika u Splitu, *za dom spremni" na Maksimiru), itd sve do problema cirilice u Vu.

Zao mi je sto se u Svedskoj nije pojavio neki student bh korjena, pa postavio ova pitanja ( aludiram na njen govor na nekom univerzitetu- njen inace najveci domet).
Igrati na tu pojavu fašizma iluzirno je trenutno u EU... obzirom kakva trenutno klima vlada.... i što sve desničarske stranke propagiraju. No, napomenuti nije na odmet.
Svaku osobu koju "krasi" govor mrznje i neistine treba pred sud izvesti. Pred zakonom smo svakako svi isti, pa neka svako nosi odgovornost za svoja djela. Ovo se odnosi na sve. Na klixu bi sud imao pune ruke posla, nevjerovatno ruzne stvari se tamo mogu procitati.

Klima u EU je klimava, ali glas razuma je jos uvijek na snazi- bar u Fr.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#215 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
specifikacija wrote:Dzamija ima viseslojnu ulogu, jer nije samo mjesto gdje se vrse vjerski obredi, odnosno molitve, vec se moze definisati i kao kulturno-obrazovna institucija gdje clanovi djele zajednicko porijeklo, jezik, probleme, ciljeve i sl. Tako da postojanja bosanskih dzamija u dijaspori sigurno nije je zelja vjernika da se distanciraju od drugih muslimana, vec potreba da se stvori bh kulturno drustveni entitet.

Dvostruka je korist od toga, jer kroz tu instituciju stranci mogu upoznati islam, ukoliko se organizuje medjureligijski dijalog, te dio bh kulture.
tocno,ali i prakticiranje relgije nije isto: pravila klanjanja, pravila vezana za obicaje i tradiciju koji su dio relgijski rituala,npr. cesto puta nemaju isti datum za pocetak ramazana ili bajrama i sl.
Obicaji i tradicije nisu dio islama - to niposto. Islam je jedan, pravila klanjanja su ista za sve.
obicaji i traicije uticu na religije i njihovo prakticiranje, a pravila klnaja nisu identicna :) nauci malo vise o sinkretizmu :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#216 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@Connaisseur Karlin

Meni se istinski cini da ti mnoge stvari bas nisi najbolje shvatila. Procitaj jos jednom sve, pa dobro razmisli- mozda ti bude jasnije.

Svako moze da pise kako zeli, tako da ja nisam dizao buku i prasinu zbog njenog pisanog govora, niti nesto sokantno osudjivao. Potaknut radoznaloscu postavio sam pitanje na koje je djevojka odgovorila.

Da, kroatiziran govor u BiH je novitet potaknut politickim procesom. Jezik je ziva materija koja se mjenja, vijuga, koja raste kroz prostor i vrijeme, te upija pozitivne i negativne elemente. No, u ovom slucaju, pod palicom politike, Hrvati su se svojski potrudili da promjene govor u Bosni- i uspjeli su. Prije agresije na Bosnu, vecina bh Hrvata nije govorila tako kao sto sada govori.

Pokusali su i Srbi s ekavicom, ali je bilo previse neprirodno, pa su napustili projekat.

800 rijeci ( ako me sjecanje ne vara)su promjenili lingvisti u Hrvatskoj : glasati- glasovati i sl. Glagol "praviti" sa "raditi". I jos 798 gluposti, cisto da bi dokazali da ne govore istim jezikom kao Srbi, odnosno Bosnjaci ( mada je ovo vise zbog Srba). Dakle, promjena jezika u Hrvatskoj nije bio prirodni proces, vec je inspirisan, kao i sve na Balkanu, politickim budalastinama. Hrvati iz Bosne su uzeli taj recept iz Hr.

No, i dalje pisi i zovi jezik kako zelis- bitno je da se razumijemo. Ja s tim nemam problem.
Mislim da najvecu zbrku oko jezika pravi polito-lingvisticki Zagreb jer nas sve zeli uvjeriti da ne govorimo istom jezikom, vec da su nase razlike nepremostive, te da se tesko razumijemo, bez obzira sto niko nema pb u komunikaciji. Iz ovoga ti je jasno da ti lingvisti odbacuju pojam policentricnosti- zato i promjene.
ima tema o jeziku; danas imamo tri jezika kao politicki produkt, i nije to prvi primjer u svijetu, treba zavrsiti pricu o tome i skoncnetirati se na vaznije stvari u zivotu :)
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#217 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@Mademoiselle CK

I to je to? :-)
Pa, eto pojasni mi islam bh muslimana i koji to elementi iz prastare religije(a)(sinteza kojih vjerovanja) uticu na isti u BiH :-)
Zapravo, nema potrebe jer je to vrlo kompleksna tema. Ti zivi u svom, a ja cu u svom uvjerenju.

1 sto se tice jezika, bitno je da je to najsavrsenije sredstvo komunikacije.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#218 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@Mademoiselle CK

I to je to? :-)
Pa, eto pojasni mi islam bh muslimana i koji to elementi iz prastare religije(a)(sinteza kojih vjerovanja) uticu na isti u BiH :-)
Zapravo, nema potrebe jer je to vrlo kompleksna tema. Ti zivi u svom, a ja cu u svom uvjerenju.

1 sto se tice jezika, bitno je da je to najsavrsenije sredstvo komunikacije.
tema jeste kompleksna,ali to ne znaci da nije moguce razgovarati o istoj :-D

vjrovtno nisi nikad bio u dzamijama ili IZ i centrima koji nisu produkt BiH zajednica :)
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#219 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@CK

Sigurno da mnogi pogresno interpretiraju islam, te ubacuju raznorazne novotarije u vjeru.Sto se ti toliko zanimas za islam? Ne citam druge teme, ali dok sam otvarao ovu, na kojoj sam aktivan, primjetio sam da i na drugima pises. U pitanju je samo moja radoznalost.
Last edited by specifikacija on 13/04/2017 22:01, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#220 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@CK

Mi se ocito ne razumijemo. Sto se ti toliko zanimas za islam? Ne citam druge teme, ali dok sam otvarao ovu, na kojoj sam aktivan, primjetio sam da i na drugima pises. U pitanju je samo moja radoznalost.
volim citati o svim religijama,a na forumu se najvise pise o Islamu :-D
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#221 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@CK

Ispravih prvobitni post, a u medjuvremenu si odgovorila. Pretpostavljam da govoris fr jezik, pa potrazi i poslusaj imama : imam Omar Kone - ako te bas toliko zanima.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#222 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@CK

Ispravih prvobitni post, a u medjuvremenu si odgovorila. Pretpostavljam da govoris fr jezik, pa potrazi i poslusaj imama : imam Omar Kone - ako te bas toliko zanima.
ne govorim fr,a imami mi nisu interesantni i ne vjerujem im :D sad provjerih ime, neka hvala,sejhovi i slicni profili su najvise radiklano naklonjeni :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#224 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by Connaisseur Karlin »

specifikacija wrote:@CK

Ovaj je interesantan.
nije, radikalac sejh :D
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#225 Re: IZ BiH - džemati u dijaspori : Javno se trebaju ograditi od radikalnog Islama?

Post by specifikacija »

@CK

Ti ces na koncu svega izgovoriti sehadet :)
Post Reply