IUS (International University of Sarajevo)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#76 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

threshold wrote:mislim da ih manje dobija al eto..

kad su prijemni?
tako je bar prije bio slucaj, mnoge stvari su se sad promjenile :) sto se tice prijemnog, nisam bas siguran ali mislim krajem septembra bude prijemni te par dana kasnije i provjeravanje znanja engleskog
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#77 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by chelsea26 »

Mene zanima kakve povlastice na IUS- u imaju učenici generacije? : )
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#78 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by threshold »

besplatno skolovanje..
Damir_brada
Posts: 1
Joined: 09/06/2010 23:01

#79 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Damir_brada »

ej cao...
ja bih da upitam nekog ko studira vec na IUS-u...
Koliko sam skontao , koji god fakultet da odaberes na IUS-u moras prvo da polazes neke "opste predmete"... te tek kad polozis te predmete dolaze predmeti vezani za fax koji si odabrao itd..
da li moze neko napisati nesto o tome...zanima me koliko vremena imas da se odlucis za fakultet koji ces studirati, kad krenes sa studiranjem na IUS-u i koliko je "fleksibilno" uzimanje izbornih kurseva
hvala
Meliindaaa
Posts: 3
Joined: 27/06/2010 20:23

#80 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Meliindaaa »

Pozdrav, imam par pitanja i voljela bi da mi odgovori neko ko studira na IUS-u!
Ako sam dobro shvatila ovdje se moze upisati bas bilo ko, a taj prijemni je samo da bi se studenti podjelili na one koji ce dobit stipendiju i na one koji nece? Da li ima mozda neki ogranicen broj studenata koji se mogu upisati?
E sad, da li se polaze neki poseban prijemni za neki od smjerova, kako to ide?
Ja bih se upisala najvrjerovatnije na onaj " Visual Arts and Communication Design "
Da li tu treba nesto posebno da se polaze? I da li postoji neki ogranicen broj koliko ce studenata primiti na taj smjer??
Nadam se da cu dobit odgovore na ova pitanja.
Hvala :D
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#81 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

Damir_brada wrote:ej cao...
ja bih da upitam nekog ko studira vec na IUS-u...
Koliko sam skontao , koji god fakultet da odaberes na IUS-u moras prvo da polazes neke "opste predmete"... te tek kad polozis te predmete dolaze predmeti vezani za fax koji si odabrao itd..
da li moze neko napisati nesto o tome...zanima me koliko vremena imas da se odlucis za fakultet koji ces studirati, kad krenes sa studiranjem na IUS-u i koliko je "fleksibilno" uzimanje izbornih kurseva
hvala
da, u prvoj godini se uzimaju university courses te nakon toga pocinjes uzimati predmete vezane za smjer koji si odabrao...u prvoj se godini mozes predomisliti za koji god hoces fakultet, tj. mozes mijenjati fakultete dok kasnije mozes cak promjeniti i smjer sa istog fakulteta uz logiku da ces mozda ostati malo duze na studiju zbog uzimanja nepotrebnih predmeta...takodjer mnogo studenta radi double major tj. studiraju dva smjera od jednom te nakon skolovanja dobiju dvije diplome, to se pogotovo radi iz nekih smjerova koji imaju slican curriculum npr. ekonomija - menadzment, informatika - elektronika itd. eto ga, nadam se da si zadovoljan odgovorom :D
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#82 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

Meliindaaa wrote:Pozdrav, imam par pitanja i voljela bi da mi odgovori neko ko studira na IUS-u!
Ako sam dobro shvatila ovdje se moze upisati bas bilo ko, a taj prijemni je samo da bi se studenti podjelili na one koji ce dobit stipendiju i na one koji nece? Da li ima mozda neki ogranicen broj studenata koji se mogu upisati?
E sad, da li se polaze neki poseban prijemni za neki od smjerova, kako to ide?
Ja bih se upisala najvrjerovatnije na onaj " Visual Arts and Communication Design "
Da li tu treba nesto posebno da se polaze? I da li postoji neki ogranicen broj koliko ce studenata primiti na taj smjer??
Nadam se da cu dobit odgovore na ova pitanja.
Hvala :D
istina, ma da sam sad primijetio da su uveli poseban rok za studente koji zele dobiti stipendiju, prije je to bilo u septembru gdje je bio zajednicki prijemni za sve studente, sad vec u junu imaju rok samo za studente koji zele stipendiju...sto se tice ogranicenja, mislim da ga nema...razlog tome je vjerovatno sto studenti mogu mijenjati smjerove i sto je kapacitet iusa trenutno velik...ogranicenja ima na broju studenta koji mogu uzeti predmete te tako imas mnogo predmeta koji ne primaju vise od 20 studenata te ako se ne prijavis na vrijeme moras cekati jedan ili dva semestra da se taj predmet otvori...sto se tice uspisa...mislim samo da vacd i arhitektura imaju poseban prijemni...mislim da ti je najbolje da posaljes email profesorici zinki na [email protected] sa istim pitanjima :)
Meliindaaa
Posts: 3
Joined: 27/06/2010 20:23

#83 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Meliindaaa »

Hvala puno! :D
Jos jesno pitanje. Sta se sve ubraja u ovu cijenu? Da li to ukljucuje i cijenu smjestaja i sve?
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#84 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

naravno da ne...smjestaj je prvenstveno za strance ili za domace studente koji nisu bas u mogucnosti, nisam bas upoznat sa tim pa bih te zamolio da nazoves studentsku sluzbu i slobodno pitas :D
Meliindaaa
Posts: 3
Joined: 27/06/2010 20:23

#85 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Meliindaaa »

Pa i mislila sam da nije, ali bolje da pitam ! :D Hvala jos jednom, vjerovatno cu vam se pridruzit sljedece godine! :D
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#86 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by mavcs »

A kakav je fakultet Burch? Nalazi se preko puta IUS-a u kampusu na Ilidzi (ona zgrada sa pink fasadom :D )
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#87 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

mavcs wrote:A kakav je fakultet Burch? Nalazi se preko puta IUS-a u kampusu na Ilidzi (ona zgrada sa pink fasadom :D )
mislim da je bolje da to pitanje postavis ovdje http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... u#p3995913
ima ovdje i studenata sa burch univerziteta :)
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#88 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

Meliindaaa wrote:Pa i mislila sam da nije, ali bolje da pitam ! :D Hvala jos jednom, vjerovatno cu vam se pridruzit sljedece godine! :D
ajd super :D ako ces na vacd neces se ni sekunde pokajati, vjeruj mi :D sretno!
Herinjo
Posts: 4
Joined: 22/02/2010 16:14

#89 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Herinjo »

je li tko polagao test iz engleskog da mi malo objasni kako je bilo?
idem sad 25. i 26. u sarajevo odradit još i to...

znam da se sastoji od Listening, Speaking, Reading i Writing dijelova nego šta se sve tražilo da znaš itd
lamka
Posts: 4
Joined: 27/02/2011 21:11

#90 Re:

Post by lamka »

"Da li jos uvijek sve funkcionise kako si gore napisala?
Nema prijemnog, vec test koji se radi samo za stipendije?
Znas li slucajno da li priznaju International Baccalaureate (IB) diplomu? :)"

Ej pozdrav :),

koliko znam jos uvijek tako funcionira :). Mogu se raspitati nije frka. IB bi trebali priznavati, ali pitam i to :).
Una ragazza
Posts: 398
Joined: 25/02/2011 23:23

#91 Re:

Post by Una ragazza »

the_stick wrote:znam da nije relevantno za temu.... ali da li je moguce da je neko ovdje rekao da je na vlast dosla pro-europska stranka i da to vise nije 'ona stara islamska turska'? osim sto je potpuno netacno , sta ovo treba da znaci? da je pro-europski ne priznavati medrese i zabraniti pokrivenim djevojkama da studiraju? mozda u toj nekoj besplatnoj knjizi historije negdje pise kada je turska postala sekularna drzava... i sigurno da na netu ima informacija o pro-europskim stavovima pa nije tesko skontati zasto pravni sistem stare anti-islamske turske nije u skladu sa europskim sistemom (hint: ljudska prava)...
Smanji tenzije prije svega, sta se uzbudjujes toliko :-)

Da ti odgovorim, posto sam zivjela neko vrijeme u Istanbulu...nije stvar u stranci, vec je jos od Kemala Ataturka zabranjeno nosenje marama u drzavnim skolama i drzavnim institucijama...Turska je cisto sekularna drzava, sa 99% muslimanskog stanovistva...na privatnim fakultetima je dozvoljeno, na drzavnim ne.
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#92 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by GOLFER »

Una ragazza wrote:
the_stick wrote:znam da nije relevantno za temu.... ali da li je moguce da je neko ovdje rekao da je na vlast dosla pro-europska stranka i da to vise nije 'ona stara islamska turska'? osim sto je potpuno netacno , sta ovo treba da znaci? da je pro-europski ne priznavati medrese i zabraniti pokrivenim djevojkama da studiraju? mozda u toj nekoj besplatnoj knjizi historije negdje pise kada je turska postala sekularna drzava... i sigurno da na netu ima informacija o pro-europskim stavovima pa nije tesko skontati zasto pravni sistem stare anti-islamske turske nije u skladu sa europskim sistemom (hint: ljudska prava)...
Smanji tenzije prije svega, sta se uzbudjujes toliko :-)

Da ti odgovorim, posto sam zivjela neko vrijeme u Istanbulu...nije stvar u stranci, vec je jos od Kemala Ataturka zabranjeno nosenje marama u drzavnim skolama i drzavnim institucijama...Turska je cisto sekularna drzava, sa 99% muslimanskog stanovistva...na privatnim fakultetima je dozvoljeno, na drzavnim ne.
Naravno to ce se morati promjeniti, ne bi trebalo biti zabranjeno nekome skolovanje u drzavnim skolama samo zato sto taj neko ispunjava obaveze svoje religije i nosi maramu na glavi, Turska je sa ovom AK partijom na dobrom putu da otkloni te diskriminatorske odredbe...
Una ragazza
Posts: 398
Joined: 25/02/2011 23:23

#93 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Una ragazza »

A majke ti sta tebe briga za Tursku??? Kao da mi nemamo svojih problema pa se ti eto brines za jadne Turke...zivot tampo i zivot kod nas je neuporediv vjeruj, pa makar imali i te zabrane..mi ih nemamo pa nam je bas uredjena drzava :-)

O btw njima je Kemal Ataturk zakon i zakletva, tako da su se pomirili sa situacijom, ima dosta privatnih fakulteta pa cak se ni pokrivene vise ne bune..al haj im ti napravi revoluciju, samo su bosanca nekog cekali da im kaze sta je u redu a sta nije... :lol:

Ne brini se ti za turke, sretniji su ko nacija nego mi, u svakom slucaju :-)
lamka
Posts: 4
Joined: 27/02/2011 21:11

#94 Re: Re:

Post by lamka »

lamka wrote:"Da li jos uvijek sve funkcionise kako si gore napisala?
Nema prijemnog, vec test koji se radi samo za stipendije?
Znas li slucajno da li priznaju International Baccalaureate (IB) diplomu? :)"

Ej pozdrav :),

koliko znam jos uvijek tako funcionira :). Mogu se raspitati nije frka. IB bi trebali priznavati, ali pitam i to :).

Hvala! :)
arsenal1
Posts: 22
Joined: 29/12/2010 17:40

#95 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by arsenal1 »

pozz imam jedno pitanje koji svi smjerovi imaju na ovom privatnom fakultetu i hoceli ove godine uvesti arhitekturu
lamka
Posts: 4
Joined: 27/02/2011 21:11

#96 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by lamka »

arsenal1 wrote:pozz imam jedno pitanje koji svi smjerovi imaju na ovom privatnom fakultetu i hoceli ove godine uvesti arhitekturu
Ja mislim da su arhitekturu vec uveli :)
arsenal1
Posts: 22
Joined: 29/12/2010 17:40

#97 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by arsenal1 »

lamka wrote:
arsenal1 wrote:pozz imam jedno pitanje koji svi smjerovi imaju na ovom privatnom fakultetu i hoceli ove godine uvesti arhitekturu
Ja mislim da su arhitekturu vec uveli :)
hvala puno
arsenal1
Posts: 22
Joined: 29/12/2010 17:40

#98 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by arsenal1 »

mozeli mi jos neko ko studira na IUS javiti na pp.....i koji sve smjerovi jos imaju osim arhitekture hval puno
odbojkasiCa
Posts: 12
Joined: 16/07/2010 17:13

#99 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by odbojkasiCa »

Da li mi neko ko je dobio stip. moze reci ista vezano za prijemni? Vidjela sam primjer na njihovoj stranici, ali ja ne vidim nacina kako se spremati se taj test opceg znanja, jer moze doci bukvalno bilo sta...
selmich
Posts: 3
Joined: 22/01/2012 21:48

#100 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by selmich »

Zna li iko kako je na menadzmentu?
Post Reply