IUS (International University of Sarajevo)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#126 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

Radio Sarajevo wrote: Lijepo sve to zvuči, ali ja sam pričao s nekoliko Turaka koji su zadnja godina studija i koji bukvalno ne mogu rečenicu na engleskom sastaviti. Kako su oni došli dotle, meni je stvarno misterija. Ljudi dok govore engleski, kao da kopaju, vidiš da ih umara.
Ne mogu nista reci za to posto ni sam nisam dugo tamo pa ne znam da li su se kriteriji spustili/povisili. Mogu za svoju generaciju tvrditi da su svi pricali engleski i da sam sviju razumio. Normalno, uvijek ima onih koji su slabiji sa jezicima i koji inace mnogo bolje pisu nego sto pricaju. Ispiti na IUS-u su vecinom u pismenoj formi.
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#127 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

svako_dobro_bih wrote:
Quaresma wrote:
svako_dobro_bih wrote:pa napisi ovdje sta te zanima, ima vise ljudi koji su (bili) na IUS-u :)
pa imam sad test iz engleskog

prvi je 15. septembra

a drugi je 17. i 18.

interesuje me sta ce biti 15. a kasnije sta bude 17. i 18. :S . konkretno

kako meni ovaj jedan rece tamo iz IUSa kad sam potpisivao predugovor, kaze da 15og moram poloziti ta neka 4 levela ili semstra tj ostvariti 75 bodova min. od 95 max. dakle da bi mogao izaci na ovaj test sto ce biti 17. i 18.

malo sam nervozan, malo vise iz dana u dan :D znate kako to ide
Malo je to sad drugacije nego kad sam ja studirao. Nemas razloga biti nervozan, samo polako. Glavno ti je da imas iznad 75 na prvom danu (Placement Test) a za drugi test (Proficiency Test) nisam bas siguran tako da cu to prepustiti nekom drugom da ti odgovori. Ovdje mozes dobiti vise informacija. Mislim da ti prvim testom odred nivo, ako budes imao iznas 75 ides na Proficiency in onda na Proficiency testu trebas imati iznad 65. Nisam siguran za ovo.
nista valjda ce se neko javiti :zoka:
ius-ovka
Posts: 2
Joined: 02/09/2014 01:59

#128 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by ius-ovka »

Pozdrav, raja. :-D Maksuz se registrirah da pokušam pomoći. Studiram na IUS-u, druga sam godina.
Konkretno vezano za Placement i Proficiency, istina je da moraš imati 75/100 da bi prošao Placement, a na Proficiency-u je granica 65/100. U biti su oba ispita slična. Placement određuje nivo tvog znanja iz engleskog jezika, sastoji se od čitanja i pisanja (koliko se sjećam), čitav ispit se odradi u jednom danu. Kod Proficiency-a isto, imaš čitanje i pisanje, ali i slušanje i pričanje, i traje 2 dana (bar je tako prošle godine bilo). Većina bh. studenata položi engleski jezik, malo ko ima problema s tim...

Eto, ako nekoga nešto još zanima, neka pita... Na usluzi sam 8-)
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#129 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

e vala necu ni ja biti izuzetak

sta si ti upisala na IUSu?
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#130 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by adincebic »

E pošto vidim da nas novi IUS-ovaca ima, da se i ja ovdje upišem.

Dobio sam 100% stipendiju i sad treba da izađem na ovaj test engleskog jezika. Poprilično dobro ga govorim i pišem, te poznajem gramatiku. E s obzirom na to da ga duugo vremena nisam pričao, malo sam pogubio vokabulara pa me malo puca treba pred taj ispit. Takođe ne znam na šta će izaći listening upravo zbog tih riječi, jer sam se uhvatio prije par dana kako ne znam neke banalne riječi koje sam nekad znao.
Eto želim sreću svim koji su dole, pa možda se nekad dotaknemo u kantini ovog foruma i jedni druge prepoznamo, ali to nikad ne kažemo da bi imali slobodu govora i uspješno se krili iza svog nicka dok se sa nekim svađamo hehehehe.
Mao se šalim, al kad se pogleda to je stvarno tako, niko ovdje ne želi da da svoj pravi identitet zbog toga. Eto odo ja od teme :D
Ništa dragi moji vidimo se dole
P.S. Jel se uči objektni C radi Apple uređaja ;)
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#131 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

sretno nam :D
enisenis96
Posts: 1
Joined: 28/09/2014 16:56

#132 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by enisenis96 »

Pozdrav,
molim cas da li neko ima primjere testova iz matematike ili općeg znanja koji bude na ispitu za stipendije na IUS-u ? :D
Probao sam naci na njihovoj web stranici, ali igleda da su izbrisali. :sad:
kenkki123
Posts: 4
Joined: 23/10/2014 21:25

#133 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by kenkki123 »

.
Last edited by kenkki123 on 19/02/2016 18:34, edited 1 time in total.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#134 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by 4m3l »

enisenis96 wrote:Pozdrav,
molim cas da li neko ima primjere testova iz matematike ili općeg znanja koji bude na ispitu za stipendije na IUS-u ? :D
Probao sam naci na njihovoj web stranici, ali igleda da su izbrisali. :sad:
I mene interesuje sta bude na tom testiranju, koje oblasti ?
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#135 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

test je opceg znanja koliko se ja sjecam, nesto iz historije, nesto iz bosanskog, nesto iz geografije, malo matematika i fizika, imate ponudjene odgovore samo trebate izabrati one tačne naravno

mislim da je bilo cak i pitanje vezano za sport, ko je kapiten bih reprezentacije, il sam ja to negdje drugo procitao hehe
User avatar
Großmeister
Posts: 198
Joined: 08/06/2011 11:18

#136 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Großmeister »

Da li mi neko može konkretno reći gdje se nalazi IUS? Znam da je na Ilidži i da je preko puta Burcha, ali nisam nikada tamo išao. Koliko treba sa posljednje tramvajske stanice na Ilidži do IUS-a i isplati li se ići tako ili da radije uzmem taxi?
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#137 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

treba ti max 10 minuta
husoboss
Posts: 371
Joined: 19/07/2012 22:22

#138 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by husoboss »

Ima li neko primjere prijemno ili bar da nam ukratko opiše isti?
Sta bude na testu,predmeti i koje se oblasti najvise forsiraju?
HVALA
adzy
Posts: 1
Joined: 10/08/2012 15:59

#139 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by adzy »

husoboss wrote:Ima li neko primjere prijemno ili bar da nam ukratko opiše isti?
Sta bude na testu,predmeti i koje se oblasti najvise forsiraju?
HVALA
Dvije su date oblasti: matematika (prosječni zadaci, učenici gimnazije ne bi trebali imati problema, što se tiče četvrtog razreda, ne obuhvata gradivo dalje od izvoda) i opće znanje koje je kombinacija svega i svačega pa je teško predvidjeti pitanja. Prednost imaju oni koji dosta prate vijesti, pa čak i politiku. Na mom ispitu su pitanja varirala, od recimo potpisnika Deklaracije o nezavisnoti SAD-a, Washingtonskog sporazuma, graditelja Starog mosta, preko književnosti (Na Drini ćuprija), filma (reditelja) do pitanja u vezi atoma ili relativističke fizike...
trickymanden
Posts: 2
Joined: 23/05/2013 10:16

#140 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by trickymanden »

Zdravo svima :) ,

Interesuje me da li neko zna otprilike sta se radi u prvom semestru na predmetu Matematika 1 ili ako ima neke materijale iz kojih se uci, volio bih se pripremiti malo dok nije poceo faks :D
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#141 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

koji si smjer, ne znam kod kojeg ces profesora imati kalkulus, ja sam imao kod Lejle Miller, los sam matematicar pa sam vec i zaboravio sve sto smo radili iz matematike :D
trickymanden
Posts: 2
Joined: 23/05/2013 10:16

#142 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by trickymanden »

Software Engineering na FENSu :D

A bilo sta bi bilo od pomoci da znam sta da ocekujem od prilike hahaha trazio sam materijala online ali nema nigdje :cry:
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#143 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Ciprol »

trickymanden wrote:Software Engineering na FENSu :D

A bilo sta bi bilo od pomoci da znam sta da ocekujem od prilike hahaha trazio sam materijala online ali nema nigdje :cry:
Thoma's Calculus.
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#144 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by ABDstudent »

realno koja je mogucnost dobivanja solidne stipendije na ius-u
Hvaala
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#145 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Ajatolah_ »

Zavisi šta smatraš "solidnom", ali ne poznajem nikog ko je išao na testiranje a da nije dobio baš nikakvu stipendiju. Koliko se sjećam, oni koji su u srednjoj bili "jaki" su dobili 100%-tnu, solidni oko 70%, prosječni 50% i 30%.
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#146 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by ABDstudent »

.
Last edited by ABDstudent on 20/02/2016 11:33, edited 1 time in total.
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#147 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by tusk »

Jel' imaju gradjevinu na IUS, ako ne, postoji li neki drugi privatni univerzitet u Sarajevu koji sadrzi odsjek gradjevina?
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#148 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Arteta »

tusk wrote:Jel' imaju gradjevinu na IUS, ako ne, postoji li neki drugi privatni univerzitet u Sarajevu koji sadrzi odsjek gradjevina?
Ima u Travniku gradjevina.
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#149 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by tusk »

Arteta wrote:
tusk wrote:Jel' imaju gradjevinu na IUS, ako ne, postoji li neki drugi privatni univerzitet u Sarajevu koji sadrzi odsjek gradjevina?
Ima u Travniku gradjevina.
tamo sam trenutno, ali bih vise volio u Sarajevu. Zato i pitam ako ima kakav privatni sa građevinom.
kenkki123
Posts: 4
Joined: 23/10/2014 21:25

#150 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by kenkki123 »

Imaa li neko da studira Software Engineer-ing ?? da malo objasni sta i kako .
Post Reply