IUS (International University of Sarajevo)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
gimnazijalka321
Posts: 19
Joined: 15/01/2013 14:24

#101 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by gimnazijalka321 »

Može li mi se u poruke javiti neko ko studira na IUS-u? Imam par pitanja. Hvala.
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#102 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Ciprol »

gimnazijalka321 wrote:Može li mi se u poruke javiti neko ko studira na IUS-u? Imam par pitanja. Hvala.
Jel' ti se javio ko?


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Ubor Metenga
Posts: 25
Joined: 13/04/2011 12:49

#103 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Ubor Metenga »

Bumbar wrote:
senada wrote:[
Draga Bumbar, zasto si preskocila moj prethodni a posebno posljednji komentar na ovoj temi?
Sa ciljem da nam nacrtas kako se pravi tola voda? Ili mislis da sve to jedino ti i samo ti mozes da znas?
draga senada...ja sam sad vidjela tvoj zadnji post i izvinjavam se ako si se nasla uvrijedjenom...to nije bila namjera...

ne draga moja...nemam namjeru da crtam nikome kako se topla voda pravi i nema potrebe za takvim stavom...

@bedifferent12

heh...ako ce on meni obezbijediti da se ne moram gurati sa 150 drugih studenata na predavanjima...da me nece obarati 10 puta na ispitu samo zato sto je on a) naq***en taj dan, b) jer misli da nisam dovoljno puta izasla na ispit, c) jer nisam platila isti odnosno jer nemam stelu...apsolutno me ne zanima kako se zove i odakle je dosao...sto se mene licno tice...da je sa marsa sad sletio...
Neko meni blizak je dobio ponudu da radi na IUS-u, ali smo čuli da su tmo plate niske, je li to tačno...
sunkensoul
Posts: 7
Joined: 22/10/2013 22:46

#104 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by sunkensoul »

Treba mi neko ko studira menadzment, da mi kaze nesto vise o tom odsjeku, kakvi su predmeti, kakvi se poslovi mogu raditi po zavrsetku i sl.? Nadam se da vas ima, unaprijed hvala :-D
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#105 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by staradis »

Bump
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#106 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by adincebic »

Da se i ja javim, nisam znao da postoji ova tema.
Ja sam od nedavno student IUS-a.


Sent from my iPhone using tapatalk
Blajze
Posts: 58
Joined: 03/04/2013 18:17

#107 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Blajze »

Aj mani se pola ovih glupana što nisu u životu vidjeli taj fakultet pa pišu nešto.



Uglavnom, ja idem na Burch univerzitet koji se nalazi bukvalno prekoputa IUS-a. Na tom istom IUS se nalazi barem 75% turčina. Ja koji sam završio jednu srednju ( engleski smijer ),pa sam odlučio da upišem Burch ( smijer genetika ). Za sad se nisam pokajao nimalo, sve je udure, svi profesori pričaju SAMO engleski ( jer su iz inostranstva ), a imaš takodjer i dosta naših profesora.


Naravno, iako sam prošao taj engleski na Burchu, prije toga sam otišao na IUS čisto onako da vidim kakav sam sa engleskim. Dobio sam tad stipendiju mislim da je bilo oko 50%. Prije 2 godine bilo je "SAT" ako znaš koji je to engleski ispit. Nemoj računat kao "Ma to je privatni fakultet, ako upišem normalno sve ću položit", izvini nećeš ( barem na mom fakultetu ). Privatni fakultet ti je hajmo reč veća odskočna daska nego naši javni fakulteti ( no offence ostali, moje razmišljanje ). Jer 80% ljudi što znam je odmah našli.

posao i ovdje u BiH tako i u inostransvu ( ko je otšao ).


Sretno sa fakultetom, nek je s hajrom, ako te nešto zanima u vezi Burch univerziteta, slobodno mi se javi.



Pozdrav
sunkensoul
Posts: 7
Joined: 22/10/2013 22:46

#108 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by sunkensoul »

Potpisala predugovor, upisat cu genetiku aBd, jos da prodjem engleski u septembru :-D
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#109 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

i ja isao da se upisem, otisao u utorak i kazu mi jos konkurs nije raspisan? te da pratim stranicu

na stranici napisali sto je potrebno od dokumenata vazeca diploma iz srednje original ili kopija ovjerena, sve sam ja odnio nisam original i oni kazu da moram imati i original uz sebe

mada nebitno to sad, ja cu na fens, i moram sad izaci na ovaj test engleskog u septembru, kaze mi tamo zena da moram ostvariti minimum 75 bodova


da li je ko radio taj test iz engleskog, kakav je, ja imam nekog predznanja engleskog, nesto sam i samouvjeren da cu proci ali cesto me ovaj ponese pa me zezne na kraju
ja sam zavrsio opcu gimnaziju, engleski mi je bio drugi strani, a njemacki prvi strani, ocjene iz engleskog su bile vecinom 4-5 dok je na kraju zakljucna bila cetvorka, mada opet nebitno to
zbog nekih razloga nisam se mogao posvetiti na casevima engleskom jer je tu bilo poprilicno nezainteresovanih ucenika tj onih sa slabim ocjenama, pa se paznja vise njima pridavala i kako bi oni jel prosli a da ne padnu jer su i maturanti

ja sam se trudio koliko sam mogao uciti, ono sto procitam mogu razumiti, nesto malo i odgovoriti ali to je sve, nemam iskustva nikako u komunikaciji iz engleskog, nisam imao priliku ni s kim da razgovaram

ono sto mene interesuje kakav je taj test otprilike, kako ste vi vjezbali, da se i ja pripremim?

hvala
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#110 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Ciprol »

Quaresma wrote:i ja isao da se upisem, otisao u utorak i kazu mi jos konkurs nije raspisan? te da pratim stranicu

na stranici napisali sto je potrebno od dokumenata vazeca diploma iz srednje original ili kopija ovjerena, sve sam ja odnio nisam original i oni kazu da moram imati i original uz sebe

mada nebitno to sad, ja cu na fens, i moram sad izaci na ovaj test engleskog u septembru, kaze mi tamo zena da moram ostvariti minimum 75 bodova


da li je ko radio taj test iz engleskog, kakav je, ja imam nekog predznanja engleskog, nesto sam i samouvjeren da cu proci ali cesto me ovaj ponese pa me zezne na kraju
ja sam zavrsio opcu gimnaziju, engleski mi je bio drugi strani, a njemacki prvi strani, ocjene iz engleskog su bile vecinom 4-5 dok je na kraju zakljucna bila cetvorka, mada opet nebitno to
zbog nekih razloga nisam se mogao posvetiti na casevima engleskom jer je tu bilo poprilicno nezainteresovanih ucenika tj onih sa slabim ocjenama, pa se paznja vise njima pridavala i kako bi oni jel prosli a da ne padnu jer su i maturanti

ja sam se trudio koliko sam mogao uciti, ono sto procitam mogu razumiti, nesto malo i odgovoriti ali to je sve, nemam iskustva nikako u komunikaciji iz engleskog, nisam imao priliku ni s kim da razgovaram

ono sto mene interesuje kakav je taj test otprilike, kako ste vi vjezbali, da se i ja pripremim?

hvala

Ja sam prošle godine polagao taj engleski, i nisam se prije ispita ništa pripremao.
Koliko se sjećam, podjeljen je na 4 dijela, čitanje, pisanje, slušanje i konverzacija.
Čitanje, pročitaš tekst i odgovaraš na pitanja vezana za tekst.
Pisanje, dobiješ 2-3 teme, odabereš koju ćeš posati, 2 stranice.
Slušanje, slušaš neki razgovor i popunjavaš na papiru.
Konverzacija, izvučeš karticu sa određenim pitanjima i pričaš sa ispitivačicama.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
CountessNera
Posts: 2
Joined: 20/07/2014 19:36

#111 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by CountessNera »

Quaresma wrote:i ja isao da se upisem, otisao u utorak i kazu mi jos konkurs nije raspisan? te da pratim stranicu

na stranici napisali sto je potrebno od dokumenata vazeca diploma iz srednje original ili kopija ovjerena, sve sam ja odnio nisam original i oni kazu da moram imati i original uz sebe

mada nebitno to sad, ja cu na fens, i moram sad izaci na ovaj test engleskog u septembru, kaze mi tamo zena da moram ostvariti minimum 75 bodova


da li je ko radio taj test iz engleskog, kakav je, ja imam nekog predznanja engleskog, nesto sam i samouvjeren da cu proci ali cesto me ovaj ponese pa me zezne na kraju
ja sam zavrsio opcu gimnaziju, engleski mi je bio drugi strani, a njemacki prvi strani, ocjene iz engleskog su bile vecinom 4-5 dok je na kraju zakljucna bila cetvorka, mada opet nebitno to
zbog nekih razloga nisam se mogao posvetiti na casevima engleskom jer je tu bilo poprilicno nezainteresovanih ucenika tj onih sa slabim ocjenama, pa se paznja vise njima pridavala i kako bi oni jel prosli a da ne padnu jer su i maturanti

ja sam se trudio koliko sam mogao uciti, ono sto procitam mogu razumiti, nesto malo i odgovoriti ali to je sve, nemam iskustva nikako u komunikaciji iz engleskog, nisam imao priliku ni s kim da razgovaram

ono sto mene interesuje kakav je taj test otprilike, kako ste vi vjezbali, da se i ja pripremim?

hvala
Pozdrav :)
Proficiency test u biti nije težak ako posjeduješ i minimalno znanje iz engleskog jezika, tako da sumnjam da će ti biti problem. Ja sam ga radila u junu, ti pretpostavljam izlaziš na septembarski rok. Testovi se rade dva dana, prvi dan radiš Writing i Speaking. Za Writing pišeš sastav na jednu od tri ponuđene teme. Teme su stvarno univerzalne tako da ti neće biti problem da se uklopiš u jednu od njih, naravno treba da imaš bogat vokabular i da, kao što se kaže, znaš "prelijevati iz šupljeg u prazno" kako bi ispunio tražene 2 stranice. Ako ti može pomoći, čisto okvirno da znaš, teme koje su bile su vezane za teenage depression, alcohol addiction, internet and global communication. Dakle, da kažeš nešto općenito o njima i da navedeš tri primjera vezana za iste. Zatim Speaking, izvlačiš jednu karticu na kojoj imaš univerzalnu temu i neke teze o istoj, koje ti pomažu da pričaš o navedenoj temi. Ja sam npr izvukla temu Internet and global communication. Ništa strašno uglavnom, stvarno ti pomognu da se opustiš i da se osjećaš kao da pričaš sa random osobom o random temama. Samo opušteno i samouvjereno! :-D Drugi dan imaš Reading i Listening. Reading je stvarno bio prelagan, ako si radio Preliminary test onda znaš kako izgleda. Listening je bio malo zeznutiji, zbog prebrzog i prilično neshvatljivog britanskog naglaska (koji mi inače nije problem, zapravo ga i strašno gotivim) i vrlo lošeg ozvučenja, jer trebaš popunjavati neki tekst sa istim riječima koje bi trebao da čuješ, a ne da izvadiš iz konteksta pa nekako "svojim riječima". Mislim da je to to, ja sam osvojila 92 boda, tako da ćeš i ti sigurno rasturiti. ;-) Minimalan broj bodova za prolaz je 65. U svakom slučaju sretno!

Btw ima li iko da će upisati Kulturološke studije? Izgleda da sam jedina koju zanima taj odsjek. :lol:
Blajze
Posts: 58
Joined: 03/04/2013 18:17

#112 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Blajze »

sunkensoul wrote:Potpisala predugovor, upisat cu genetiku aBd, jos da prodjem engleski u septembru :-D



Ako šta treba, obrati mi se na PM
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#113 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Leons »

IUS je ustanova koji ima samo politicku svrhu. Obrazovanje je tu negdje pri dnu prioriteta. Naime, radi se o jednom suptilnom nacinu sirenja neootomanske ideologije kroz ispiranje mozga mladim studentima. Na samom ulazu u univerzitet stoji ogromna slika Mehmeda Fatiha, covjeka koji je osvojio nasu zemlju i obezglavio naseg posljednjeg kralja.

Brucosi cesto moraju proci kroz uvodne predmete koji nemaju ni najmanje veze sa naukom koju izucavaju. Dominiraju teme o Islamu i historija koja se fokusira na Osmansko Carstvo.

Ono sto ih najvise odaje je cinjenica da pored za nase uslove jako skupe skolarine IUSov glavni izvor finansiranja su donacije. Da nema ideoloske podloge ne bi bilo ni donacija.

Po samom kvalitetu obrazovanja rekao bi da je za dvije klase gori od drzanvih fakulteta u Sarajevu, pogotovo od EFSA. Sylabus i nacin studiranja je komedija.

Imam nekoliko prijatelja koji studiraju tu. Neki su stipendisti.

Isto vazi i za komsijski Burch. Razlog zasto imate dva univerziteta tu je zbog neke religijske podjele na dva dzemata.
Blajze
Posts: 58
Joined: 03/04/2013 18:17

#114 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Blajze »

Leons wrote:IUS je ustanova koji ima samo politicku svrhu. Obrazovanje je tu negdje pri dnu prioriteta. Naime, radi se o jednom suptilnom nacinu sirenja neootomanske ideologije kroz ispiranje mozga mladim studentima. Na samom ulazu u univerzitet stoji ogromna slika Mehmeda Fatiha, covjeka koji je osvojio nasu zemlju i obezglavio naseg posljednjeg kralja.

Brucosi cesto moraju proci kroz uvodne predmete koji nemaju ni najmanje veze sa naukom koju izucavaju. Dominiraju teme o Islamu i historija koja se fokusira na Osmansko Carstvo.

Ono sto ih najvise odaje je cinjenica da pored za nase uslove jako skupe skolarine IUSov glavni izvor finansiranja su donacije. Da nema ideoloske podloge ne bi bilo ni donacija.

Po samom kvalitetu obrazovanja rekao bi da je za dvije klase gori od drzanvih fakulteta u Sarajevu, pogotovo od EFSA. Sylabus i nacin studiranja je komedija.

Imam nekoliko prijatelja koji studiraju tu. Neki su stipendisti.

Isto vazi i za komsijski Burch. Razlog zasto imate dva univerziteta tu je zbog neke religijske podjele na dva dzemata.


Za IUS se koliko-toliko slažem, a za burch ni približno ( neovisno što idem na isti ). Na Burchu ( ako cemo već religijski ), imaš dosta ne muslimana ( katolika ), takodjer i par profesora nisu muslimani. Takodjer ( barem na mom smjeru genetika ), imaš i profesora sa državnih fakulteta ( konkretno sa PMF-a ), koji su diplomirali. Većina profesora su master / doktorat završili. JA sam Burch upisao iz razloga što se vidi da ima dosta i naših, turčina, par rusa, iz kine, itd. Mogao sam dobit stipendiju minimalno 50 % na IUS ( sad imam na Burchu 35 ), i nisam upisao samo iz razloga to što si naveo da se baziraju na to "Osmansko Carstvo", islam, a i 80% ih je turčina.


Stoga, moja preporuka Burch univerzitet ako se dvoumite, bolja nauka, bolji profesori ( koji sa vama će samo prićat na engleskom, jer su normalno stranci ), naše "raje" preovladava. Uglavnom ako nekog šta zanima, nek mi se obrati na PM možda mogu pomoć jer sam završio prvu godinu.



lp
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#115 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by adincebic »

Nije tacno!
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#116 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

CountessNera wrote:
Quaresma wrote:i ja isao da se upisem, otisao u utorak i kazu mi jos konkurs nije raspisan? te da pratim stranicu

na stranici napisali sto je potrebno od dokumenata vazeca diploma iz srednje original ili kopija ovjerena, sve sam ja odnio nisam original i oni kazu da moram imati i original uz sebe

mada nebitno to sad, ja cu na fens, i moram sad izaci na ovaj test engleskog u septembru, kaze mi tamo zena da moram ostvariti minimum 75 bodova


da li je ko radio taj test iz engleskog, kakav je, ja imam nekog predznanja engleskog, nesto sam i samouvjeren da cu proci ali cesto me ovaj ponese pa me zezne na kraju
ja sam zavrsio opcu gimnaziju, engleski mi je bio drugi strani, a njemacki prvi strani, ocjene iz engleskog su bile vecinom 4-5 dok je na kraju zakljucna bila cetvorka, mada opet nebitno to
zbog nekih razloga nisam se mogao posvetiti na casevima engleskom jer je tu bilo poprilicno nezainteresovanih ucenika tj onih sa slabim ocjenama, pa se paznja vise njima pridavala i kako bi oni jel prosli a da ne padnu jer su i maturanti

ja sam se trudio koliko sam mogao uciti, ono sto procitam mogu razumiti, nesto malo i odgovoriti ali to je sve, nemam iskustva nikako u komunikaciji iz engleskog, nisam imao priliku ni s kim da razgovaram

ono sto mene interesuje kakav je taj test otprilike, kako ste vi vjezbali, da se i ja pripremim?

hvala
Pozdrav :)
Proficiency test u biti nije težak ako posjeduješ i minimalno znanje iz engleskog jezika, tako da sumnjam da će ti biti problem. Ja sam ga radila u junu, ti pretpostavljam izlaziš na septembarski rok. Testovi se rade dva dana, prvi dan radiš Writing i Speaking. Za Writing pišeš sastav na jednu od tri ponuđene teme. Teme su stvarno univerzalne tako da ti neće biti problem da se uklopiš u jednu od njih, naravno treba da imaš bogat vokabular i da, kao što se kaže, znaš "prelijevati iz šupljeg u prazno" kako bi ispunio tražene 2 stranice. Ako ti može pomoći, čisto okvirno da znaš, teme koje su bile su vezane za teenage depression, alcohol addiction, internet and global communication. Dakle, da kažeš nešto općenito o njima i da navedeš tri primjera vezana za iste. Zatim Speaking, izvlačiš jednu karticu na kojoj imaš univerzalnu temu i neke teze o istoj, koje ti pomažu da pričaš o navedenoj temi. Ja sam npr izvukla temu Internet and global communication. Ništa strašno uglavnom, stvarno ti pomognu da se opustiš i da se osjećaš kao da pričaš sa random osobom o random temama. Samo opušteno i samouvjereno! :-D Drugi dan imaš Reading i Listening. Reading je stvarno bio prelagan, ako si radio Preliminary test onda znaš kako izgleda. Listening je bio malo zeznutiji, zbog prebrzog i prilično neshvatljivog britanskog naglaska (koji mi inače nije problem, zapravo ga i strašno gotivim) i vrlo lošeg ozvučenja, jer trebaš popunjavati neki tekst sa istim riječima koje bi trebao da čuješ, a ne da izvadiš iz konteksta pa nekako "svojim riječima". Mislim da je to to, ja sam osvojila 92 boda, tako da ćeš i ti sigurno rasturiti. ;-) Minimalan broj bodova za prolaz je 65. U svakom slučaju sretno!

Btw ima li iko da će upisati Kulturološke studije? Izgleda da sam jedina koju zanima taj odsjek. :lol:
Pozdrav i tebi, meni je receno da moram ostvariti minimum 75 bodova, ili 65 kao sto ti kazes, mozda nisam dobro cuo hehe

najgore mi je sto sam previse samouvjeren, valjda to nije samo kod mene cesta pojava, svjestan sam toga, sad sto se vrijeme blizi tom testu i veca me trema fata

imam vec neki odredjeni nivo znanja engleskog, sad da ti kazem koji tacno, nekako je nezahvalno s moje strane

jako sam uzbudjen, jedva cekam da ovo sve pocne, hehe


i da, moram te castiti, nije sala, nije sarkazam, da samo znas koliko mi je ova tvoja informacija pomogla, A LOT! :thumbup: :bih: :sax:
User avatar
CountessNera
Posts: 2
Joined: 20/07/2014 19:36

#117 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by CountessNera »

Quaresma wrote:
CountessNera wrote:
Quaresma wrote:i ja isao da se upisem, otisao u utorak i kazu mi jos konkurs nije raspisan? te da pratim stranicu

na stranici napisali sto je potrebno od dokumenata vazeca diploma iz srednje original ili kopija ovjerena, sve sam ja odnio nisam original i oni kazu da moram imati i original uz sebe

mada nebitno to sad, ja cu na fens, i moram sad izaci na ovaj test engleskog u septembru, kaze mi tamo zena da moram ostvariti minimum 75 bodova


da li je ko radio taj test iz engleskog, kakav je, ja imam nekog predznanja engleskog, nesto sam i samouvjeren da cu proci ali cesto me ovaj ponese pa me zezne na kraju
ja sam zavrsio opcu gimnaziju, engleski mi je bio drugi strani, a njemacki prvi strani, ocjene iz engleskog su bile vecinom 4-5 dok je na kraju zakljucna bila cetvorka, mada opet nebitno to
zbog nekih razloga nisam se mogao posvetiti na casevima engleskom jer je tu bilo poprilicno nezainteresovanih ucenika tj onih sa slabim ocjenama, pa se paznja vise njima pridavala i kako bi oni jel prosli a da ne padnu jer su i maturanti

ja sam se trudio koliko sam mogao uciti, ono sto procitam mogu razumiti, nesto malo i odgovoriti ali to je sve, nemam iskustva nikako u komunikaciji iz engleskog, nisam imao priliku ni s kim da razgovaram

ono sto mene interesuje kakav je taj test otprilike, kako ste vi vjezbali, da se i ja pripremim?

hvala
Pozdrav :)
Proficiency test u biti nije težak ako posjeduješ i minimalno znanje iz engleskog jezika, tako da sumnjam da će ti biti problem. Ja sam ga radila u junu, ti pretpostavljam izlaziš na septembarski rok. Testovi se rade dva dana, prvi dan radiš Writing i Speaking. Za Writing pišeš sastav na jednu od tri ponuđene teme. Teme su stvarno univerzalne tako da ti neće biti problem da se uklopiš u jednu od njih, naravno treba da imaš bogat vokabular i da, kao što se kaže, znaš "prelijevati iz šupljeg u prazno" kako bi ispunio tražene 2 stranice. Ako ti može pomoći, čisto okvirno da znaš, teme koje su bile su vezane za teenage depression, alcohol addiction, internet and global communication. Dakle, da kažeš nešto općenito o njima i da navedeš tri primjera vezana za iste. Zatim Speaking, izvlačiš jednu karticu na kojoj imaš univerzalnu temu i neke teze o istoj, koje ti pomažu da pričaš o navedenoj temi. Ja sam npr izvukla temu Internet and global communication. Ništa strašno uglavnom, stvarno ti pomognu da se opustiš i da se osjećaš kao da pričaš sa random osobom o random temama. Samo opušteno i samouvjereno! :-D Drugi dan imaš Reading i Listening. Reading je stvarno bio prelagan, ako si radio Preliminary test onda znaš kako izgleda. Listening je bio malo zeznutiji, zbog prebrzog i prilično neshvatljivog britanskog naglaska (koji mi inače nije problem, zapravo ga i strašno gotivim) i vrlo lošeg ozvučenja, jer trebaš popunjavati neki tekst sa istim riječima koje bi trebao da čuješ, a ne da izvadiš iz konteksta pa nekako "svojim riječima". Mislim da je to to, ja sam osvojila 92 boda, tako da ćeš i ti sigurno rasturiti. ;-) Minimalan broj bodova za prolaz je 65. U svakom slučaju sretno!

Btw ima li iko da će upisati Kulturološke studije? Izgleda da sam jedina koju zanima taj odsjek. :lol:
Pozdrav i tebi, meni je receno da moram ostvariti minimum 75 bodova, ili 65 kao sto ti kazes, mozda nisam dobro cuo hehe

najgore mi je sto sam previse samouvjeren, valjda to nije samo kod mene cesta pojava, svjestan sam toga, sad sto se vrijeme blizi tom testu i veca me trema fata

imam vec neki odredjeni nivo znanja engleskog, sad da ti kazem koji tacno, nekako je nezahvalno s moje strane

jako sam uzbudjen, jedva cekam da ovo sve pocne, hehe


i da, moram te castiti, nije sala, nije sarkazam, da samo znas koliko mi je ova tvoja informacija pomogla, A LOT! :thumbup: :bih: :sax:
Nema na čemu, drago mi je da sam pomogla :-D Ako te još nešto zanima, slobodno se javi u poruke.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#118 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

posl´o sam PP ali jos nista :/
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#119 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

pa napisi ovdje sta te zanima, ima vise ljudi koji su (bili) na IUS-u :)
PurpleSky
Posts: 323
Joined: 13/04/2014 16:16

#120 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by PurpleSky »

Ja sam čula da to upisuju Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati.
Mislim i logično, jel'.. To bi bilo isto da mi idemo u Nigeriju na studij.. :D

Svakom svoje, to sam rekla i jaranicama kad smo završavale srednju..i kad su punim ustima hvalile neke tamo fakulete, i govorile kako znaju tog i tog koji je sa tim njihovim faxom našao posao. Ja bih stvarno voljela da su bile upravu, kao što bih voljela i da se vi pozapošljavate svi. :)
Bolje studirati nešto 10 godina, nego ići linijom manjeg otpora pa nikad u životu ne naći posao, ili strunuti dok ga ne nađeš.
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#121 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

PurpleSky wrote:Ja sam čula da to upisuju Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati.
Mislim i logično, jel'.. To bi bilo isto da mi idemo u Nigeriju na studij.. :D

Svakom svoje, to sam rekla i jaranicama kad smo završavale srednju..i kad su punim ustima hvalile neke tamo fakulete, i govorile kako znaju tog i tog koji je sa tim njihovim faxom našao posao. Ja bih stvarno voljela da su bile upravu, kao što bih voljela i da se vi pozapošljavate svi. :)
Bolje studirati nešto 10 godina, nego ići linijom manjeg otpora pa nikad u životu ne naći posao, ili strunuti dok ga ne nađeš.
To da upisuju "Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati" je istina koliko i na ostalim univerzitetima. Ima veoma pametnih studenata (koji nazalost nisu u mogucnosti da studiraju u svojoj vlastitoj drzavi), a da ima i nezainteresovanih, to da. Tako je bilo i uvijek ce biti.

Kao sto i sama kazes, svakom svoje. Ja sam tu zavrsio svoj bachelor studij i ne kajem se ni sekunde. Mnogo sam naucio i imao sam par odlicnih profesora. To mi je otvorilo mnoga vrata. Normalno, vecinom je to i moj licni trud i zelja.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#122 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Quaresma »

svako_dobro_bih wrote:pa napisi ovdje sta te zanima, ima vise ljudi koji su (bili) na IUS-u :)
pa imam sad test iz engleskog

prvi je 15. septembra

a drugi je 17. i 18.

interesuje me sta ce biti 15. a kasnije sta bude 17. i 18. :S . konkretno

kako meni ovaj jedan rece tamo iz IUSa kad sam potpisivao predugovor, kaze da 15og moram poloziti ta neka 4 levela ili semstra tj ostvariti 75 bodova min. od 95 max. dakle da bi mogao izaci na ovaj test sto ce biti 17. i 18.

malo sam nervozan, malo vise iz dana u dan :D znate kako to ide
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#123 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Radio Sarajevo »

svako_dobro_bih wrote: To da upisuju "Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati" je istina koliko i na ostalim univerzitetima. Ima veoma pametnih studenata (koji nazalost nisu u mogucnosti da studiraju u svojoj vlastitoj drzavi), a da ima i nezainteresovanih, to da. Tako je bilo i uvijek ce biti.
A kako je moguće da "nisu u mogućnosti" studirati kući, a jesu u inostranstvu? Ne kontam??? Osim finansijskog faktora, šta te to može spriječiti da studiraš u svojoj zemlji koja btw ima toliko univerziteta, gradova, različitih mogućnosti??? Ili si robijaš, ili propalica, ili pokrivena ženska, nema dalje od toga.

Ovoj zadnjoj grupi skidam kapu, i treba da se školuju, ali znam vrlo dobro koliko su IUS-ovski Turci loši studenti. Većina tih ljudi ne može sastaviti rečenicu na engleskom kako treba, a kamoli da još studiraju na tom jeziku. Gleda im se kroz prste i guraju ih njihovi likovi, iz političkih razloga.
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#124 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by svako_dobro_bih »

Quaresma wrote:
svako_dobro_bih wrote:pa napisi ovdje sta te zanima, ima vise ljudi koji su (bili) na IUS-u :)
pa imam sad test iz engleskog

prvi je 15. septembra

a drugi je 17. i 18.

interesuje me sta ce biti 15. a kasnije sta bude 17. i 18. :S . konkretno

kako meni ovaj jedan rece tamo iz IUSa kad sam potpisivao predugovor, kaze da 15og moram poloziti ta neka 4 levela ili semstra tj ostvariti 75 bodova min. od 95 max. dakle da bi mogao izaci na ovaj test sto ce biti 17. i 18.

malo sam nervozan, malo vise iz dana u dan :D znate kako to ide
Malo je to sad drugacije nego kad sam ja studirao. Nemas razloga biti nervozan, samo polako. Glavno ti je da imas iznad 75 na prvom danu (Placement Test) a za drugi test (Proficiency Test) nisam bas siguran tako da cu to prepustiti nekom drugom da ti odgovori. Ovdje mozes dobiti vise informacija. Mislim da ti prvim testom odred nivo, ako budes imao iznas 75 ides na Proficiency in onda na Proficiency testu trebas imati iznad 65. Nisam siguran za ovo.
Radio Sarajevo wrote:
svako_dobro_bih wrote: To da upisuju "Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati" je istina koliko i na ostalim univerzitetima. Ima veoma pametnih studenata (koji nazalost nisu u mogucnosti da studiraju u svojoj vlastitoj drzavi), a da ima i nezainteresovanih, to da. Tako je bilo i uvijek ce biti.
A kako je moguće da "nisu u mogućnosti" studirati kući, a jesu u inostranstvu? Ne kontam??? Osim finansijskog faktora, šta te to može spriječiti da studiraš u svojoj zemlji koja btw ima toliko univerziteta, gradova, različitih mogućnosti??? Ili si robijaš, ili propalica, ili pokrivena ženska, nema dalje od toga.

Ovoj zadnjoj grupi skidam kapu, i treba da se školuju, ali znam vrlo dobro koliko su IUS-ovski Turci loši studenti. Većina tih ljudi ne može sastaviti rečenicu na engleskom kako treba, a kamoli da još studiraju na tom jeziku. Gleda im se kroz prste i guraju ih njihovi likovi, iz političkih razloga.
I mislio sam na zadnju grupu studenata.

Svi moraju poloziti engleski. Skola engleskog radi odlican posao i sto se tice jezika, ne gleda im se kroz prste. Ipak, koliko sam primijetio na rezultatima engleskog, nekad se smanji potrebna prolaznost (npr. na 65 umjesto standardnih 75). Razlog tome ne znam. Na kraju krajeva, to je samo ulaz na univerzitet/studij. Da bi se zavrsilo sa studijem treba poloziti preko 40 predmeta na engleskom.
Last edited by svako_dobro_bih on 29/08/2014 15:55, edited 2 times in total.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#125 Re: IUS (International University of Sarajevo)

Post by Radio Sarajevo »

svako_dobro_bih wrote:
Radio Sarajevo wrote:
svako_dobro_bih wrote: To da upisuju "Turci koji u Turskoj nisu mogli ništa drugo upisati" je istina koliko i na ostalim univerzitetima. Ima veoma pametnih studenata (koji nazalost nisu u mogucnosti da studiraju u svojoj vlastitoj drzavi), a da ima i nezainteresovanih, to da. Tako je bilo i uvijek ce biti.
A kako je moguće da "nisu u mogućnosti" studirati kući, a jesu u inostranstvu? Ne kontam??? Osim finansijskog faktora, šta te to može spriječiti da studiraš u svojoj zemlji koja btw ima toliko univerziteta, gradova, različitih mogućnosti??? Ili si robijaš, ili propalica, ili pokrivena ženska, nema dalje od toga.

Ovoj zadnjoj grupi skidam kapu, i treba da se školuju, ali znam vrlo dobro koliko su IUS-ovski Turci loši studenti. Većina tih ljudi ne može sastaviti rečenicu na engleskom kako treba, a kamoli da još studiraju na tom jeziku. Gleda im se kroz prste i guraju ih njihovi likovi, iz političkih razloga.
I mislio sam na zadnju grupu studenata.

Svi moraju poloziti engleski. Skola engleskog radi odlican posao i sto se tice jezika, ne gleda im se kroz prste. Ipak, koliko sam primijetio na rezultatima engleskog, nekad se smanji potrebna prolaznost (npr. na 65 umjesto standardnih 75). Razlog tome ne znam. Na kraju krajeva, to je samo ulaz na univerzitet/studij. Da bi se zavrsilo sa studijem treba poloziti preko 40 predmeta na engleskom.
Lijepo sve to zvuči, ali ja sam pričao s nekoliko Turaka koji su zadnja godina studija i koji bukvalno ne mogu rečenicu na engleskom sastaviti. Kako su oni došli dotle, meni je stvarno misterija. Ljudi dok govore engleski, kao da kopaju, vidiš da ih umara.
Post Reply