IT posao u Evropi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1 IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

Je li ima neko od "naših" da je otišao raditi kao programer u EU? Interesuju me vaša iskustva pošto sam aplicirao na par oglasa u Njemačkoj ali bezuspješno. Jedan dio odgovora je bio u smislu da me ne mogu primiti pošto ne pričam njemački, drugi su mi javljali da su našli osobu sa boljim kvalifikacijama, a treći su mi samo odgovorili da me trenutno ne mogu primiti na poziciju za koju apliciram (što je vjerovatno isto ko ovo drugo :D ). Da li imate neki savjet kako dobiti posao, pošto apliciram za poziciju junior developera? Ne mogu odmah imati 5 godina radnog iskustva kad sam tek završio fax.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#2 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

HB_BHF wrote:Je li ima neko od "naših" da je otišao raditi kao programer u EU? Interesuju me vaša iskustva pošto sam aplicirao na par oglasa u Njemačkoj ali bezuspješno. Jedan dio odgovora je bio u smislu da me ne mogu primiti pošto ne pričam njemački, drugi su mi javljali da su našli osobu sa boljim kvalifikacijama, a treći su mi samo odgovorili da me trenutno ne mogu primiti na poziciju za koju apliciram (što je vjerovatno isto ko ovo drugo :D ). Da li imate neki savjet kako dobiti posao, pošto apliciram za poziciju junior developera? Ne mogu odmah imati 5 godina radnog iskustva kad sam tek završio fax.
Koji fax i koji skilset imas ?
Nisu bitne godine iskustva ako imas znanje i dokaze da ga imas znaci posto apliciras vani medjunarodni certifikati ili neki gotovi radovi koje si negdje postavio/objavio.
Znam za neke magistre/mastere sa ETF a koji su apsolutno neupotrebljivi konkretno i u vrlo kratkom roku za firmu a sa druge strane imas klikerase ili ljude koji konkretno znaju toliko da su odmah primljeni haman na punu platu a nemaju formalne veze sa tom strukom.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#3 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

Završio sam informatiku na tehničkom fakultetu u bihaću (bachelor). Pa ovako, najbolje mi "sjeda" izrada web aplikacija u Laravelu. Znao bih znači izraditi kompletnu aplikaciju, mada mi frontend ne ide baš najbolje, ali snalazim se :D. Dalje, znam neke osnove u Javi i C++ (planiram učiti Spring i Hibernate pošto je trenutno najzastupljeniji u Evropi koliko sam ja to skont'o). Znam nešto i od računarskih mreža, te osnove u MATLAB simulacijama.
Ne smatram se klikerom, ali volim učiti od klikera. Nije mi problem šaltati se sa jedne tehnologije na drugu. Ako bi se projekt radio recimo u railsu, nije mi problem skontati to za par dana.
Znam da ne dolazim sa pretjerano prestižnog fakulteta, ali dosta raje iz moje generacije je otišlo u Njemačku raditi. Doduše oni znaju nešto njemačkog, valjda je i do toga, mada u razgovoru sa njima kažu da to nije pretjerano bitno koliko je bitan način izrade CV-a. Je li istina da švabe toliko prate te sitne detalje čak i do te mjere da boje CV-a bi trebao prilagoditi logou kompanije (jel se kaže logou? :lol: )
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#4 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

HB_BHF wrote:Završio sam informatiku na tehničkom fakultetu u bihaću (bachelor). Pa ovako, najbolje mi "sjeda" izrada web aplikacija u Laravelu. Znao bih znači izraditi kompletnu aplikaciju, mada mi frontend ne ide baš najbolje, ali snalazim se :D. Dalje, znam neke osnove u Javi i C++ (planiram učiti Spring i Hibernate pošto je trenutno najzastupljeniji u Evropi koliko sam ja to skont'o). Znam nešto i od računarskih mreža, te osnove u MATLAB simulacijama.
Ne smatram se klikerom, ali volim učiti od klikera. Nije mi problem šaltati se sa jedne tehnologije na drugu. Ako bi se projekt radio recimo u railsu, nije mi problem skontati to za par dana.
Znam da ne dolazim sa pretjerano prestižnog fakulteta, ali dosta raje iz moje generacije je otišlo u Njemačku raditi. Doduše oni znaju nešto njemačkog, valjda je i do toga, mada u razgovoru sa njima kažu da to nije pretjerano bitno koliko je bitan način izrade CV-a. Je li istina da švabe toliko prate te sitne detalje čak i do te mjere da boje CV-a bi trebao prilagoditi logou kompanije (jel se kaže logou? :lol: )
Laravel je solidno trazen, trebalo bi da bude posla sa njim. Mislim da bi trebao da se usavrsavas jos godinu dana, probaj ovdje kod nas u nekim firmama ili kao freelancer, ne gledaj na visinu plate nego gledaj to kao na placenu obuku, prihvati da radis i za 600-700 KM i onda kad steknes dodatnog iskustva i znanja opet apliciraj vani.
Ako imas vremena i volje poslije posla mozes biti i freelancer sto ti donosi dodatnu zaradu i iskustvo.
Onako generalno trebalo bi da da ima posla u narednim oblastima :
Development - Software Developer (Application / System)
Security - Information Security
Big Data (npr. posao analiste gdje ima dosta statistike i analiticke matematike i velika potreba za takvim kadrovima jer ima puno informacija koje treba filitrirati i obraditi za konkretne potrebe klijenta)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Prosto nevjerovatno kako se ne otimaju za tebe. Bez znanja jezika i iskustva. Pa imas zavrsen fakultet :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#6 Re: IT posao u Evropi

Post by hrle1976 »

HB_BHF wrote:Je li ima neko od "naših" da je otišao raditi kao programer u EU? Interesuju me vaša iskustva pošto sam aplicirao na par oglasa u Njemačkoj ali bezuspješno. Jedan dio odgovora je bio u smislu da me ne mogu primiti pošto ne pričam njemački, drugi su mi javljali da su našli osobu sa boljim kvalifikacijama, a treći su mi samo odgovorili da me trenutno ne mogu primiti na poziciju za koju apliciram (što je vjerovatno isto ko ovo drugo :D ). Da li imate neki savjet kako dobiti posao, pošto apliciram za poziciju junior developera? Ne mogu odmah imati 5 godina radnog iskustva kad sam tek završio fax.

Ako samo znas engleski onda trazis posao u drzavi gdje govore engleskim jezikom. Bez znanja jezika drzave gdje trazis sanse su ti umanjene gotovo za 90%. Pusti fizikanere i baustelce, tamo ima vodja koji vise na njih ti to ti to. Moze bez jezika ali moras biti zvijer.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Ma kakav jezik, sta ce ti jezik. Pa vani svi prosto uzivaju pricati na engleskom. A i pricaju ga svi od teta u pekari do sefova klinika :D
Vidis da je bitniji CV, ako je boja uskladjena sa logom kompanije, pos'o je tvoj

I uvijek ista prica, svi znaju kamaru primjera ljudi koji su otisli bez znanja jezika, bez ovog, bez onog... Medjutim kad se konkretan slucaj stavi na sto onda stvari malo zapnu

Eto, ti si nekakav programer pa bi treb'o biti sklon logici. De logicki razmisli zasto bi se neki svabo zajebav'o s tobom, tvojom radnom dozvolom i neznanjem jezika kad za puno manje truda moze dobiti isto ili bolje?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Majke mi, ne znam kako tako naivno razmisljate
Bez znanja jezika ici negdje. Pa nije to samo hajd apliciraj i dodji radi. Eto nek u firmi i pricaju engleski, a pricaju djavola, znaci da bi svaki sastanak i bilo koje saopstenje tebi morali prevoditi na engleski, pitanje je koliko stvarno ti dobro pricas i razumijes isti. Pitanje je sta sa drugim ljudima, mjestima i ustanovama. Milion stvari gdje moras otici, objasniti, pricati
Stan, osiguranje, doktor, opstina, policija...
Last edited by insomnia78 on 12/06/2016 23:05, edited 1 time in total.
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#9 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

Ako je velika firma ne treba engleski, sigurno je
dovoljno , ako je manja firma mozda i traze njemacki jezik . Poznajem dosta ljudi ljudi koji godinama uopste ne pricaju njemacki a uspjeli su i naci stan i sve ostale su stvari sredili. Decko nek prvo pogleda svoj cv , da se tu popravi pa onda dalje pricati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Ma ja. Treba uskladiti boju sa bojom loga
:lol:
Eto, dobio si savjete. Svi poznaju nekog. Vidis da moze
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#11 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Ma ja. Treba uskladiti boju sa bojom loga
:lol:
Eto, dobio si savjete. Svi poznaju nekog. Vidis da moze
pa recu mi ti da ne moze . Jasno i glasno!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Ma ja. Treba uskladiti boju sa bojom loga
:lol:
Eto, dobio si savjete. Svi poznaju nekog. Vidis da moze
pa recu mi ti da ne moze . Jasno i glasno!
Ja sam mu reko, a i poslodavci su mu rekli
Nego, eto vi svi znate ljude koji su uspjeli, poznajete kompanije pa pomozite momku. Neki kontakt, preporuka, nesto?
Nisam ni mislio
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#13 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:
paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Ma ja. Treba uskladiti boju sa bojom loga
:lol:
Eto, dobio si savjete. Svi poznaju nekog. Vidis da moze
pa recu mi ti da ne moze . Jasno i glasno!
Ja sam mu reko, a i poslodavci su mu rekli
Nego, eto vi svi znate ljude koji su uspjeli, poznajete kompanije pa pomozite momku. Neki kontakt, preporuka, nesto?
Nisam ni mislio
Covjek je se na tri pozicije prijavio , halloo , i vi pricate da ne moze .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Haj' ti ponovo procitaj post
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#15 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Haj' ti ponovo procitaj post
I sta ti je to dokazalo , sigurno se nije na 100 pozicija prijavio , par radnih mjesta tamo vamo . Sigurno se nije prijavio ja 100 pozicija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

:lol: :lol:
Nista, nek uskladi boje i udri
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#17 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote::lol: :lol:
Nista, nek uskladi boje i udri
Mozda si trajna musterija na forumu zato sto nisi uskladio boje :-) Sala na stranu sta bi ti savjetovao , uzmi ili ostavi ?
Last edited by paladinka on 13/06/2016 00:14, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Los pokusaj. Los
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#19 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Los pokusaj. Los
Tja , ne znam ,mozda i dobar . da probam?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Sta?
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#21 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Sta?
Sta? Sto da si ne trazi posao u Njemackoj?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

ExNihilo wrote:Koji si ti tokmak. Pravi forumski parazit.
Eto i tebe. Pa pomozi mu konkretno. Kontakt, preporuka, savjet?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Sta?
Sta? Sto da si ne trazi posao u Njemackoj?
Pa nije njemacka jedina zapadna zemlja. Osim toga ja kolk'o sam skont'o on osim sto ne zna Njemacki, za Eng doduse nista nije rek'o pitanje je kako i koliko i njega zna, nema niti nekog konkretnog iskustva u poslu
Pa eto ti, onako posteno reci kakve su mu sanse

PS: sto se mene tice nek trazi vala od masrika do magriba
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#24 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:
paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Sta?
Sta? Sto da si ne trazi posao u Njemackoj?
Pa nije njemacka jedina zapadna zemlja. Osim toga ja kolk'o sam skont'o on osim sto ne zna Njemacki, za Eng doduse nista nije rek'o pitanje je kako i koliko i njega zna, nema niti nekog konkretnog iskustva u poslu
Pa eto ti, onako posteno reci kakve su mu sanse

PS: sto se mene tice nek trazi vala od masrika do magriba
To niko ne zna , i niko nije vidovit. To sam on mora znati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

:thumbup:
A boje?
Da, iskustvo drugih ljudi
Daleko ce on dogurati sa vasim savjetima
Post Reply