Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#851 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by patriot_1 »

Connaisseur Karlin wrote:o zivotu Isusa se vlro malo zna,bolje reci,ne zna se nista :)
Začudih se da nisi napisao"Ne znate ništa,al ja znam sve!" :-D
Znamo ono što su pisali oni koji su mu bili pratioci 3 godine!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#852 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Connaisseur Karlin »

patriot_1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:o zivotu Isusa se vlro malo zna,bolje reci,ne zna se nista :)
Začudih se da nisi napisao"Ne znate ništa,al ja znam sve!" :-D
Znamo ono što su pisali oni koji su mu bili pratioci 3 godine!
zapisa nema,ili vlro malo ,da se apsolutno ne moze nista povezati,a sve price o Isusu su mjenjane nesto poput mitova i legendi :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#853 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by patriot_1 »

Connaisseur Karlin wrote:
patriot_1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:o zivotu Isusa se vlro malo zna,bolje reci,ne zna se nista :)
Začudih se da nisi napisao"Ne znate ništa,al ja znam sve!" :-D
Znamo ono što su pisali oni koji su mu bili pratioci 3 godine!
zapisa nema,ili vlro malo ,da se apsolutno ne moze nista povezati,a sve price o Isusu su mjenjane nesto poput mitova i legendi :D
Tko kaže da su mjenjane?Baba Vanga! :-D
User avatar
Progressive House
Posts: 1597
Joined: 05/08/2014 19:12

#854 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Progressive House »

isus-jevrej
kršćanstvo-židovska sekta

dokazano više puta, ali vatikan krije istinu kao zmija noge. :oops:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#855 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Connaisseur Karlin »

Progressive House wrote:isus-jevrej
kršćanstvo-židovska sekta

dokazano više puta, ali vatikan krije istinu kao zmija noge. :oops:
nije to tajna,dobrojutro :D

sve religije su u sutini jedan oblik sekte :D
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#856 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Nocty »

sta je sekta?
sta je kult?
cemu potreba kulta?

odavno se zna sta i ko je isus
za ezoterike to je smjesna pomen.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#857 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Nocty »

Connaisseur Karlin wrote:o zivotu Isusa se vlro malo zna,bolje reci,ne zna se nista :)
zato moras umrijet
isus je i ziv i mrtav u isto vrijeme ,i za tebe umire potpuno he he...
kud ode svijet zbog sekreta....
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#858 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by asurbanipal »

User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#859 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by aurora313 »

Nije džaba papa rekao prije par dana da su mediji govnasti (ili tako nekako). Što li ova gologuza zaziva Isusa?!?
Ovo valja poslati Puljiću za katoličku muzičku naobrazbu.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#860 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by aurora313 »

Ovo je nekadažnji kanadski novinar Keith Morrison koji je iz CityTV prešao u SAD, i za Dateline NBC intervjuiše nekog biskupa... bivšeg ili sadašnjeg, ne znam ali biskup ima zvaničnu odoru. Nisam mogao da vjerujem šta čovjek iskreno govori o crkvenoj izmišljotini pakla. Video je na Engleskom.

https://www.facebook.com/evangelicalpas ... =NEWSFEED#
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#862 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Nocty »

:o
patriot_1 wrote:
Nocty wrote:mjesas esensku kriptografiju s necim sto mislis da postoji ili da je postojalo...Uzimajuci u obzir paterne starih spisa te povezavsi ih s biblijskim a da ne pominjem spise mrtvog mora i allegrov rad,dolazimo do zakljucka da se radi o tajnim kultovima plodnosti koji su praktikovali svoje rituale koristeci psihoaktivne gljive i sex.
Jos na pocetku sam reko da postoji mogucnost da su atribute gljive stavili u svog ucitelja al taj ucitelj je bio poput drugih,samo iskusan i vjest u tim praktikovanjima...Prije ce bit da je to kolektivno štivo jednog kulta,Essenskog kulta plodnosti...

kako razlikujes medju braćom?
meni je i međed brat al šta ja znam...
Pričitaj Ivanove poslanice i shvatit ćeš kako razlikujemo tkoje a tko nije brat!
opet gljivarska mitologija
kult gljive
brat bratu...
kakve faking veze imas ti s tim?
wonabi hriscanin...
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#863 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by JedanOdBraceMorica »

Ova rasprava je bas u duhu Isusa i njegovog lika i djela :-)
Odnosno onoga kako nam je predstavljen u bajkama koje su se prenosila s koljena na koljeno posto u stvarnom zivotu nikad nije ni postojao
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#864 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by asurbanipal »

User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#865 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by JedanOdBraceMorica »

sherbett wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:Ova rasprava je bas u duhu Isusa i njegovog lika i djela :-)
Odnosno onoga kako nam je predstavljen u bajkama koje su se prenosila s koljena na koljeno posto u stvarnom zivotu nikad nije ni postojao
Ozbiljno?
Nije Poncije Pilat bio namjesnik Rima.. nije postojao.. nije ni Herod postojao, nije ni bilo Judeje rimske kolonine.. nista to nije postojalo..
Covjek hodao po vodi i ozivljavao mrtvace a nije se nasao nijedan historicar ili hronolog tog vremena da ubiljezi te dogadjaje u neko anale pa da danas imamo bilo kakav trag mimo Biblije, u zvanicnoj formi... Aleksandar Veliki zivio 300 godina prije Isusa pa znamo toliko toga o njemu, od toga kako mu se zvao konj pa do pranja kose safranom, a o Isusu bas nikakvih tragova
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#866 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by belfy »

sherbett wrote:Nije isto ne vjerovati da je hodao po vodi i ozivljavao mrtve i to da zaista nije zabiljezeno da je postojao.

Tko bi, realno, i zasto njega zabiljezio u povijesnim knjigama kao nekoga ravnog povjesnoj licnosti kao sto je bio Aleksandar?
Pa covjeka su ispljuvali prebili i osudili kao nekog lidjaka da umre raspet na krizu.
Bio je izdajica i pricao o nekom Kraljvstvu bozjem. Po cemu bi realno bio zapisan u svjetskoj poijesti kao licnost poput velikog osvajaca Aleksandra?
kad bolje razmislis ima smisla. zasto bi nekoga ko je mogao hodati po vodi ili ozivjeti mrtve iko upisao igdje...? nema veze sto je naucni stadij bio takav da se zna da ne mozes hodati po vodi i da je medicina cak bila i koji korak dalje...

zaista, zasto bi neko pisao o nekome ko moze ozivjeti mrtve?

i, zaista, zasto bi neko mislio da je Isus veci od Aleksadra...?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#867 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Dope_Man »

belfy wrote:
sherbett wrote:Nije isto ne vjerovati da je hodao po vodi i ozivljavao mrtve i to da zaista nije zabiljezeno da je postojao.

Tko bi, realno, i zasto njega zabiljezio u povijesnim knjigama kao nekoga ravnog povjesnoj licnosti kao sto je bio Aleksandar?
Pa covjeka su ispljuvali prebili i osudili kao nekog lidjaka da umre raspet na krizu.
Bio je izdajica i pricao o nekom Kraljvstvu bozjem. Po cemu bi realno bio zapisan u svjetskoj poijesti kao licnost poput velikog osvajaca Aleksandra?
kad bolje razmislis ima smisla. zasto bi nekoga ko je mogao hodati po vodi ili ozivjeti mrtve iko upisao igdje...? nema veze sto je naucni stadij bio takav da se zna da ne mozes hodati po vodi i da je medicina cak bila i koji korak dalje...

zaista, zasto bi neko pisao o nekome ko moze ozivjeti mrtve?

i, zaista, zasto bi neko mislio da je Isus veci od Aleksadra...?

Mislim da nisi shvatio. Treba razlikovati Isus The Man i Isus obican lik. Dakle, vrlo je vjerovatno da je postojao, kao sto je postojao i Muhamed i Joseph Smith i mnogi drugi utemeljitelji religija. Samo naravno nije imao nikakve super moci, vec je hodao okolo i bulaznio svoje price, kao i stotine drugih ''proroka'' u to vrijeme, pa i danas. Mozda je i imao poneki trik u rukavu, opet kakve i danas koriste ''faith healers'' i slicni.

Kao takav, obican covjek, Rimu je bio krajnje nebitan da ga se biljezi u historijske knjige, ali je on, vjerovatno i zahvaljujuci smrti, ostavio trag na nekolicinu svojih sljedbenika koji su kasnije dodali legende o hranjenju velikog broja ljudi, lijecenju, hodanju po vodi i sta vec ne.

Dakle, vrlo je lako zmaisliti da je neki lik Isus, ili slicnog imena, hodao i uspostavio svoj kult. Nakon smrti se igrom politike kult prosirio, pa postade i zvanicna religija Rima, a J dobi razne bozanske aribute i ostalo je historija.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#868 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Dope_Man »

Odgovarao sam belfyiu koji, cini mi se, nije shvatio ovo napisano iz tvog ranijeg komentara.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#869 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by belfy »

Dope_Man wrote:
belfy wrote:
sherbett wrote:Nije isto ne vjerovati da je hodao po vodi i ozivljavao mrtve i to da zaista nije zabiljezeno da je postojao.

Tko bi, realno, i zasto njega zabiljezio u povijesnim knjigama kao nekoga ravnog povjesnoj licnosti kao sto je bio Aleksandar?
Pa covjeka su ispljuvali prebili i osudili kao nekog lidjaka da umre raspet na krizu.
Bio je izdajica i pricao o nekom Kraljvstvu bozjem. Po cemu bi realno bio zapisan u svjetskoj poijesti kao licnost poput velikog osvajaca Aleksandra?
kad bolje razmislis ima smisla. zasto bi nekoga ko je mogao hodati po vodi ili ozivjeti mrtve iko upisao igdje...? nema veze sto je naucni stadij bio takav da se zna da ne mozes hodati po vodi i da je medicina cak bila i koji korak dalje...

zaista, zasto bi neko pisao o nekome ko moze ozivjeti mrtve?

i, zaista, zasto bi neko mislio da je Isus veci od Aleksadra...?
Mislim da nisi shvatio. Treba razlikovati Isus The Man i Isus obican lik. Dakle, vrlo je vjerovatno da je postojao, kao sto je postojao i Muhamed i Joseph Smith i mnogi drugi utemeljitelji religija. Samo naravno nije imao nikakve super moci, vec je hodao okolo i bulaznio svoje price, kao i stotine drugih ''proroka'' u to vrijeme, pa i danas. Mozda je i imao poneki trik u rukavu, opet kakve i danas koriste ''faith healers'' i slicni.

Kao takav, obican covjek, Rimu je bio krajnje nebitan da ga se biljezi u historijske knjige, ali je on, vjerovatno i zahvaljujuci smrti, ostavio trag na nekolicinu svojih sljedbenika koji su kasnije dodali legende o hranjenju velikog broja ljudi, lijecenju, hodanju po vodi i sta vec ne.

Dakle, vrlo je lako zmaisliti da je neki lik Isus, ili slicnog imena, hodao i uspostavio svoj kult. Nakon smrti se igrom politike kult prosirio, pa postade i zvanicna religija Rima, a J dobi razne bozanske aribute i ostalo je historija.
ja sam upravo to i zelio reci jer odgovaranjem na postavljena pitanja dobijes upravo to. cak i kada bi im pokusao ici u kontru. pogledaj samo jos jednom tekst na koji sam odgovorio, a ne samo na moj posebno.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#870 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by belfy »

sherbett wrote:Ja sad ne kuzim tko je tko i tko je kome na sta odgovarao :skoljka:

Ugl.. ja sam htjela reci da za ono doba Isus kao neka povjesna licnost nije bio interesantan.. jer u kontekstu njegova doba i zivota.. on eje bio za svoje sunarodnjake heretik i ludjak.. za rimljane jedan vise osudjen na smrt kojeg su zapravo optuzili njegovi sunarodnjaci dok rimski namjesnik nije nasao nikakve krivice Isusu iz Nazareta

Zapise o njemu su pisali njegovi ucenici.
Meni jebzao sto nam nisu dostupna i apokrifna evandjelija da saznamo jos nesto o tom Isusu iz Nazareta. Iz kanoniziranih znamo sta pise...

Ja sam krscanka i vjernica.. i meni je jasno tko je bio Isus. Ali glupo je ocekivati da bi radi toga morao biti spominjan u povijesti kao licnost poput aleksandra.
kad ti pojasni, da i ja...
ja i pricam o tome da je Isus mogao ostati nepoznat samo zato jer je obican covjek. jer da je pravio cuda koja se vezuju za njega bio bi definitivno interesantniji od Aleksandra.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#871 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Dope_Man »

Onda moj zajeb, ucinilo mi se iz belfyjevog odgovora da smatra da je Isus morao postojati iskljucivo kao Big J iz danasnjih mitova, i skladno tome da su morali Rimljani sta utefteriti dok je jos bio ziv.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#872 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by SamoVasGledam »

Ja zapravo što više istražujem i što više razmišljam o Hrišćanstvu i Isusu stičem sve veći utisak da su oni stvoreni kao prvi istorijski nenasilni pokušaj Jevreja da preuzmu kontrolu nad jednom stranom zemljom ili bolje rečeno silom, baš kao što sada čine sa SAD-om.

To se jasno vidi iz toga što su sva jevanđelja i poslanice pisane na grčkom i namenjene su pre svega za evropsko belo stanovništvo. Čak su i najuticajniji i najvažniji poslanici poput Jovana, Petra, Pavla... propovedali upravo najviše belim Evropljanima. Petar kao lider hrišćana je svoje poslednje dane proveo u Rimu gde je i skončao. Pavle kao najpredanija i najuticajnija ličnost u Hrišćanstvu takođe. Dakle njima je očigledno Rim bio glavna meta, jer ako padne Rim pašće i celo Carstvo.

Sve je to činjeno kao pokušaj osvete za ono što su Evropljani radili Izraelćanima. Izraelćani nisu mogli da se suprotstave vojno i ekonomski Rimljanima, pa su se okrenuli jedinoj stvari u kojoj su bili superiorniji od njih - religija. Više puta kroz istoriju je dokazano da je ideja monoteizma kod ljudi superiornija, logičnija i lakše prihvatljivija nego politeizam. Zbog toga su pojedini Jevreji pokušavali da što kroz svog Boga, što kroz neka svoja nova učenja steknu kontrolu nad Rimljanima i belcima uopšte. Išli su čak i toliko daleko da su svoj narod (ostale Jevreje) proglasili u Novom Zavetu za decu Sotone koja su prokleta od Boga, samo da bi antisemitski nastrojeni belci lakše prihvatili novu religiju.

Dakle cilj je bio da se belcima, Evropljanima, nametne nova blaga, da ne kažem samodestruktivna religija, koja bi pomogla Jevrejima da preuzmu kontrolu nad pre svega Rimom ili koja bi kasnije dovela do uništenja belih zemalja. Budimo iskreni, Judaizam i Islam su religije koje ne daju na sebe, po kojima Bog kaže ''vi ste najbolji narod, moj odabrani narod, vas najviše volim, ta i ta zemlja je vaša, borite se za nju, uništite svakoga ko vam stane na putu ili ko digne ruku na vas, ja sam zauvek na vašoj strani i kazniću svakoga ko se usudi da krene na vas''.

S druge strane imate Hiršćanstvo koje uči o moljenju za svoje neprijatelje, o voljenju svojih neprijatelja, o okretanju drugog obraza, o vađenju svojih očiju ukoliko gledaš u tuđu ženu, o odsecanju svoje ruke ukoliko želiš da onanišeš misleći na tuđu ženu, kako je patnja put do Raja, odricanje materijalnih dobara... Ma cela Beseda na Gori je samodestruktivna.

I od svih abrahamovskih religija i ostalih religija u svetu, baš je Hrišćanstvo zapalo većinskoj beloj Evropi i to planski. Srećom kroz veći deo istorije evropski hrišćani se nisu baš držali ovih učenja, inače bi Turci, Arapi, Mongoli i drugi pokorili celu Evropu u najkraće moguće vreme, uz najmanje moguće žrtve.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#873 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by wmosi »

SamoVasGledam wrote:Ja zapravo što više istražujem i što više razmišljam o Hrišćanstvu i Isusu stičem sve veći utisak da su oni stvoreni kao prvi istorijski nenasilni pokušaj Jevreja da preuzmu kontrolu nad jednom stranom zemljom ili bolje rečeno silom, baš kao što sada čine sa SAD-om.

To se jasno vidi iz toga što su sva jevanđelja i poslanice pisane na grčkom i namenjene su pre svega za evropsko belo stanovništvo. Čak su i najuticajniji i najvažniji poslanici poput Jovana, Petra, Pavla... propovedali upravo najviše belim Evropljanima. Petar kao lider hrišćana je svoje poslednje dane proveo u Rimu gde je i skončao. Pavle kao najpredanija i najuticajnija ličnost u Hrišćanstvu takođe. Dakle njima je očigledno Rim bio glavna meta, jer ako padne Rim pašće i celo Carstvo.

Sve je to činjeno kao pokušaj osvete za ono što su Evropljani radili Izraelćanima. Izraelćani nisu mogli da se suprotstave vojno i ekonomski Rimljanima, pa su se okrenuli jedinoj stvari u kojoj su bili superiorniji od njih - religija. Više puta kroz istoriju je dokazano da je ideja monoteizma kod ljudi superiornija, logičnija i lakše prihvatljivija nego politeizam. Zbog toga su pojedini Jevreji pokušavali da što kroz svog Boga, što kroz neka svoja nova učenja steknu kontrolu nad Rimljanima i belcima uopšte. Išli su čak i toliko daleko da su svoj narod (ostale Jevreje) proglasili u Novom Zavetu za decu Sotone koja su prokleta od Boga, samo da bi antisemitski nastrojeni belci lakše prihvatili novu religiju.

Dakle cilj je bio da se belcima, Evropljanima, nametne nova blaga, da ne kažem samodestruktivna religija, koja bi pomogla Jevrejima da preuzmu kontrolu nad pre svega Rimom ili koja bi kasnije dovela do uništenja belih zemalja. Budimo iskreni, Judaizam i Islam su religije koje ne daju na sebe, po kojima Bog kaže ''vi ste najbolji narod, moj odabrani narod, vas najviše volim, ta i ta zemlja je vaša, borite se za nju, uništite svakoga ko vam stane na putu ili ko digne ruku na vas, ja sam zauvek na vašoj strani i kazniću svakoga ko se usudi da krene na vas''.

S druge strane imate Hiršćanstvo koje uči o moljenju za svoje neprijatelje, o voljenju svojih neprijatelja, o okretanju drugog obraza, o vađenju svojih očiju ukoliko gledaš u tuđu ženu, o odsecanju svoje ruke ukoliko želiš da onanišeš misleći na tuđu ženu, kako je patnja put do Raja, odricanje materijalnih dobara... Ma cela Beseda na Gori je samodestruktivna.

I od svih abrahamovskih religija i ostalih religija u svetu, baš je Hrišćanstvo zapalo većinskoj beloj Evropi i to planski. Srećom kroz veći deo istorije evropski hrišćani se nisu baš držali ovih učenja, inače bi Turci, Arapi, Mongoli i drugi pokorili celu Evropu u najkraće moguće vreme, uz najmanje moguće žrtve.
Nisi ti jedini kome se to učinilo, ali nemoj ostati jedini u toj zabludi..
Ako bi to bilo tačno, onda bi morali prihvatiti činjenicu da su prije 2000 i više godina neki ljudi bili sposobni da predvide tok istorije u sledećih 2000 godina minimum. Od rimskog razaranja Hrama pa do 1948 Jevrejima svjetska zbivanja nisu nikako bila naklonjena. Oni su bili razbacani, proganjani, svuda neka manjina i građani drugog reda. Tek posle 1948 oni imaju svoje uporište, dobro naouražano, i počinje njihovo djelovanje da liči na Protokole.
Ko je mogao nešto isplanirati na tako dug period? Ako bi neko bio, taj bi morao biti neki natprirodni prevarant. Što je nemoguće.
I nije hrišćanska religija po suštini jedina miroljubiva, i kineska je, i indijska je..Nije miroljubivost i nenasilje osobina samo hrišćanstva.
Kad kažeš da su bijelci na udaru, očigledno ne smatraš judejce bijelim. I oni su valjda bijela rasa.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#874 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by Challenger__ »

sherbett wrote:I odakle ti ovo za grcki jezik u novom zavjetu? Sta je tolikk pisano na grckom???
Zapravo sve: evanđelja, poslanice, djela apostolska, otkrivenje. Grčki jezik je bio lingua franca te epohe a globalna rasprostranjenost grčkih imenica u svjetskim jezicima danas je takvih razmjera da stručna komunikacija bez njih ne bi bila moguća. Primjer, makni grčke (i latinske) imenice iz njemačkog jezika i ostaje im šarafciger kao autohtoni doprinos jezičkoj baštini svijeta.

Primjer, papa i katolicizam su grčke imenice, prva od grčkog papas - otac, a druga od katholikismos - sveopšta, univerzalna doktrina. Biskup je latinska transliteracija grčke imenice episkopos - starješina, nadzornik.

Itd, itd.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#875 Re: Isus je bio Jevrej koji je propovijedao Judaizam

Post by SamoVasGledam »

sherbett wrote:...
Sve u NZ je pisano na grčkom.

U to vreme u Maloj Aziji su živeli ljudi evropskog porekla, Grci, ne Turci. Ako pogledaš Pavlove poslanice videćeš da su sve one namenjene gradovima u kojima su beli pagani bili većina. Ne egipatskim, etiopskim ili izraelskim gradovima, već isključivo belim gradovima u Maloj Aziji, Grčkoj i Rimu.
Post Reply