Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#901 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

Meni nikad nije bilo jasno po Kur'anu , Isusovo začeće, da li se podržava u originalnom tekstu Kur'ana
biblijska bajka o tzv bezgrešnom začeću ili je ipak riječ o klasičnom sexu Merjeme -Marije , sa nekim mladićem.
I ko je mladić, Isusov tata, osim što je bio nadahnut od prvog do Boga ? :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#902 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Meni nikad nije bilo jasno...
:shock:


:mrgreen:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#903 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote:Meni nikad nije bilo jasno po Kur'anu , Isusovo začeće, da li se podržava u originalnom tekstu Kur'ana
biblijska bajka o tzv bezgrešnom začeću ili je ipak riječ o klasičnom sexu Merjeme -Marije , sa nekim mladićem.
I ko je mladić, Isusov tata, osim što je bio nadahnut od prvog do Boga ? :D
Nikad mi nije bilo jasno gdje piški radnica iz trafike.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#904 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

JVC wrote:
Nurudin wrote:Meni nikad nije bilo jasno po Kur'anu , Isusovo začeće, da li se podržava u originalnom tekstu Kur'ana
biblijska bajka o tzv bezgrešnom začeću ili je ipak riječ o klasičnom sexu Merjeme -Marije , sa nekim mladićem.
I ko je mladić, Isusov tata, osim što je bio nadahnut od prvog do Boga ? :D
Nikad mi nije bilo jasno gdje piški radnica iz trafike.
Ti baš misliš da se može "bezgriješno začeti " ? Jesi li ikad razmislio o tome ili kad ti dođe da razmišljaš
pustiš sebi taj biblijski rok?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#905 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote:
Ti baš misliš da se može "bezgriješno začeti " ? Jesi li ikad razmislio o tome ili kad ti dođe da razmišljaš
pustiš sebi taj biblijski rok?
Druže Nurudine, ako je Beth Harth biblijski rok, onda tebi mnogo toga nije jasno. Ali da ne ostanem dužan, javim ti se kad budem imao više vremena.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#906 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:Meni nikad nije bilo jasno po Kur'anu , Isusovo začeće, da li se podržava u originalnom tekstu Kur'ana
biblijska bajka o tzv bezgrešnom začeću ili je ipak riječ o klasičnom sexu Merjeme -Marije , sa nekim mladićem.
I ko je mladić, Isusov tata, osim što je bio nadahnut od prvog do Boga ? :D
Mushafski tekst je zanimljiv po tom pitanju. Kaže se, doslovnim čitanjem, "ona koja je čuvala svoju vaginu, pa smo u mi u nju (vaginu) udahnuli od našega ruha..."

Adem je navodno oživljen kad mu je također udahnut ruh. Ako "Adema" shvatimo kao predstavnika čovječanstva, može se tumačiti da je "udahnjivanje ruha" ustvari udahnjivanje života, Božijeg ili životnog duha, jer je "Bog onaj koji je živ". Ako se to tako shvati, a legitimno je shvatanje, onda je priča o Merjem ili Mariji posve drugog značenja. Značenje bi bilo, gledajući ta dva ajeta, da je novi život u nju udahnut kroz vaginu, tj. "konvencionalno", putem snošaja, a da je "Adem" kao prvi čovjek "oživljen" "nekonvencionalno".
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#907 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote:Meni nikad nije bilo jasno po Kur'anu , Isusovo začeće, da li se podržava u originalnom tekstu Kur'ana
biblijska bajka o tzv bezgrešnom začeću ili je ipak riječ o klasičnom sexu Merjeme -Marije , sa nekim mladićem.
I ko je mladić, Isusov tata, osim što je bio nadahnut od prvog do Boga ? :D
Mushafski tekst je zanimljiv po tom pitanju. Kaže se, doslovnim čitanjem, "ona koja je čuvala svoju vaginu, pa smo u mi u nju (vaginu) udahnuli od našega ruha..."

Adem je navodno oživljen kad mu je također udahnut ruh. Ako "Adema" shvatimo kao predstavnika čovječanstva, može se tumačiti da je "udahnjivanje ruha" ustvari udahnjivanje života, Božijeg ili životnog duha, jer je "Bog onaj koji je živ". Ako se to tako shvati, a legitimno je shvatanje, onda je priča o Merjem ili Mariji posve drugog značenja. Značenje bi bilo, gledajući ta dva ajeta, da je novi život u nju udahnut kroz vaginu, tj. "konvencionalno", putem snošaja, a da je "Adem" kao prvi čovjek "oživljen" "nekonvencionalno".
a opet se na drugom mjestu kaže : "Isaov slučaj je kod Allaha isti kao Ademov".
Što li onda vaginu spominje ako je nekonvencionalna metoda :D
Evo još materijala za one tvoje teme..
Inače, što se tiče Isus furke i kršćanstva , oni su prekucali svaki oblik licemjerstva.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#908 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by dadinjo33 »

Naravno, 'Allahove' kontradikcije se ne rjesavaju u ravni mushafa. Jer, Adem je navodno stvoren od zemlje, Allah ga licno oblikovao, izvajano tijelo od 60 lakata cekalo da bude ozivljeno upuhivanjem ruha. Ali, ako je stvaranje Isaa poput stvaranja Adema (Isa stvoren od prasine-zemlje), kako to da on rodjen od zene, bioloski? Nije bio gotov kip, pa ozivljen, nego u utrobi majke od koje je rodjen. Pa u cemu je onda slicnost njihovih stvaranja? Pa sam ajet kaze: Po tome sto je to Allah htio, rekao budi i ono postalo, a ne po tome sto 'nemaju oca'. Jer, npr. ni Hava nema oca, a ne samo Adem. Cak se za kontekst Merjem i zacece Isaa veze ajet o tome da 'smo joj poslali nas ruh koji je njoj izgledao kao, pazi, savrsen muskarac. I onda joj taj ruh udahnuli u vaginu i Isa zacet. :D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#909 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote: Evo još materijala za one tvoje teme..
Inače, što se tiče Isus furke i kršćanstva , oni su prekucali svaki oblik licemjerstva.
Kako misliš prekucali svaki oblik licemjerstva?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#910 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Prvo,kršćanski apologete napadaju Islam a Islamski ne napadaju kršćanstvo?Jel to hoćeš reći?
Tebi sjela njegova kritika kršćanstva kao što ti jamačno sjeda i Islamska!
Niče je živio razvratno,zato mu je Bog i smetao!
"Antikrista" sam čitao i to baš u vrijeme kad sam kao ateista tražio dali Bog postoji ili ne!Nije mi sjeo!kao da je on bio jedini filozof tog doba koji je bio briljantnog uma.Bilo ih je i jačih a bili su kršćani!
Naveo si "prvo" ali si zaboravio "drugo", pa ću ti odgovoriti sve kao da je "prvo" :mrgreen:

Nisam htio reći da muslimanski apologeti ne napadaju hrišćanstvo.
Meni je sjeo Niče generalno, nevezano za njegovu kritiku religije, a hrišćanstva posebno (s obzirom na to da je hrišćanstvo doprinjelo oblikovanju onoga na Zapadu što on kritikuje, zato ga više napada), sjela mi je njegova originalnost a posebno što je "konačno bilo vrijeme da jedan pjesnik progovori o filozofiji" i njegovom umjetničkom izrazu, posebno u Zaratustri :thumbup:
Eki, Niče živio razvratno :mrgreen: Niče je bio Tarzan spram mnogih drugih, nije vidio razvrata...
Postoje hrišćanski filozofi i umjetnici koje izrazito poštujem :thumbup:
Ako si već bio ateista pa si postao vjernik, zašto ne bi imao malo više empatije za ateiste i ljude razvrata, dr Ljubomir Berberović bi rekao:

- Ako sam kao ateista, gledajući iz pozicije vjere, već dovoljno unesrećen čovjek, pa zašto da me još i ti dodatno napadaš, zar nisam dovoljno nesretan!?

JVC wrote:
Uz svo dužno poštovanje, ne želim nikoga da uvrijedim ali upravo je sam Islam i muslimani razlog zašto propovjednici govore tako o Islamu. Ovo tvoje "ničim izazvani predavači" mi je tako smiješno, kao da živiš pod staklenim zvonom i ne znaš šta se dešava po Evropi i Bliskom istoku, ili jednostavno ne želiš da znaš...
To sam namjerno ubacio, provokativno :mrgreen: . Naravno da postoje momenti zbog kojih nemuslimani mogu s pravom propitivati islam, pogotovo kada je povod za to strašna zloupotreba islama od strane određenih grupa poput ISIL-a i sl. ali nemuslimani mogu dovoditi u pitanje islam i njegove vrijednosti i bez tih najgorih povoda, već gledano samo i iz vlastitog ugla, uspoređujući islamske sa svojim vlastitim vrijednostima, nema problema.

Ali ja nemam potrebe da negiram hrišćaninu vjeru niti da negiram hrišćanstvo, da napadam Jevreja i judaizam, da ismijavam indijance, romsku vjeru, da dovikujem kako ateisti nemaju morala kao vjernici, da...Uopće nemam nikakvu duhovnu, psihičku niti organsku potrebu da napadam, da se rugam, da provociram, bilo da sam to činim svojim riječima bilo da stavljam tuđe riječi (braneći se da nisu moje, kao), itd.
Ima puno razloga zašto to ne činim, zašto nemam potrebu za tim, a najviše tih razloga leži u samom islamu koji me uči tome da se ne bavim time nego prečim stavrima, a nešto je u mojoj prirodi...
Zato se samo javljam defanzivno, javljam se kao reakcija na akciju, uglavnom puštam ljude da i svoju vjeru i svoju nevjeru pojačavaju, potcrtavaju, osnažuju tim budalasanjima, jer imaju pravo da svoje neke potrebe ispunjavaju, imaju pravo i slobodu da svoje komplekse liječe i zalječuju, da svoje slabosti skrivaju i sve rade zbog tih demona koji ih gone...

Dakle reagirao sam na slikanje posljednjeg Božijeg glasonoše onom bestidnom laži o "bacanju pogleda na žene" i sl...
Zanimljivo,nisi se osvrnuo na vrlo opširan i argumentiran teks JVC-a o odnosu muslimana prema kršćanima u nekim zemljama!To ti paše,,nemaš niš protiv te nepravde?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#911 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

JVC wrote:
Nurudin wrote: Evo još materijala za one tvoje teme..
Inače, što se tiče Isus furke i kršćanstva , oni su prekucali svaki oblik licemjerstva.
Kako misliš prekucali svaki oblik licemjerstva?
Jedno govore , drugo rade .
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#912 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Prvo,ovaj citat nije moj nego sa te stranice pa uopće neznam da li je Muhamed bio baš takav!
Drugo , Niče vjernicima(i vama i nama) nema što o crkvi i vjeri pametno reći!U silnoj borbi protiv Boga,završio je kao luđak.Smetala mu crkva,,a što bi tek napravio da mu je prekoputa bila džamija?Crkva ima malo tiši poziv na molitvu! :-D
Prvo, nisam ni rek'o da je tvoje, očito je da si samo c/p nečije predavanje/tekst, naveo si i stranicu odakle si preuzeo, pa ne znam što se braniš bespotrebno u tom dijelu. A jasno mi je ni da ne znaš kakav je bio Muhamed.

Drugo, Niče je bio vrlo oštrouman mislilac, one vrste za koje se kaže da su mislioci stoljeća, koji unesu stvari koje su prijeko bile potrebne nekoj epohi, u mnogočemu je bio velik i sjajan. To što mu je život tako skončao ne znači ništa za njegovu filozofiju, beslovesno je tako uopće i misliti. Nije njemu smetalo crkveno zvono, očito je da uopće ne poznaješ njegovu filozofiju osim što si, možda, čuo da je napisao "Antihrista" :mrgreen:

Niče je slavio život, strast, bujanje života i njegovu borbu, snagu, pjenušanje, kiptenje u svim oblicima i na sve načine...Svećenike je vidio kao pauke koji hvataju ljude u svoje mreže i ubijaju život u njima, lažnom duhovnošću ih zavode od samog života kojeg bi trebalo da žive u njegovoj punini, zrelosti i snazi, a ne da se sami odriču i umiru prije smrti...Gnušao se od odnosa spram ovog svijeta kao nečeg prljavog, niskog, đavolskog jednako kao što se gnušao apotekarski čistog nebeskog života u svoj njegovoj svetačkoj čistoti i blistavosti...Mnogo je prezirao licemjere i manipulatore svih vrsta...Isusa je smatrao posljednjim hrišćaninom koji je, eto, skončao razapet na krstu...

A baš u onome zbog čega su svakojaki, ničim izazvani hrišćanski predavači, propovjednici i apologete napadali i danas napadaju islam, predstavljajući ga kao ratobornu vjeru okrenutu ovom svijetu i njegovom osvajanju, vjeru koja daje prednost tjelesnom užitku nad duhovnim, s vjerovanjem u Raj punim seksa, jela i vina, predstavljajući Muhammeda takvim i takvim, baš u tome čime su nastojali napasti islam i prikazati ga kao nebožansku, pagansku vjeru, Niče je vidio prednost islama nad hrišćanstvom...Zato je želio da gleda u pijacu punu života koji pršti a ne u hladne zidine hrama za koje je smatrao da život ništi...

Nema to, jamačno, veze sa zvonima ili ezanom...Eto ti majušnog uvoda u Ničeovu kritiku hrišćanstva...
http://drenovac.blogspot.hr/2009/07/fri ... afija.html
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#913 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote: Zanimljivo,nisi se osvrnuo na vrlo opširan i argumentiran teks JVC-a o odnosu muslimana prema kršćanima u nekim zemljama!To ti paše,,nemaš niš protiv te nepravde?
Naravno da mi paše, što više nepravde nad hrišćanima, to bolje...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#914 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote:
JVC wrote:
Nurudin wrote: Evo još materijala za one tvoje teme..
Inače, što se tiče Isus furke i kršćanstva , oni su prekucali svaki oblik licemjerstva.
Kako misliš prekucali svaki oblik licemjerstva?
Jedno govore , drugo rade .
To je nažalost osobina svih ljudi, a ne samo kršćana.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#915 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

Znači kad je nešto loše, reći ćemo da je to ljudski, a kad je dobro, onda je kršćanski?
To je primjer licemjerstva . Neprihvatanje kritike i kritičnost spram drugih grupa.
Kako ono Isus kaže "u svom oku balvan , a u tuđem trun". Ti sad ovdje truniš o drugima, ne znam jesi li svjestan toga.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#916 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote:Znači kad je nešto loše, reći ćemo da je to ljudski, a kad je dobro, onda je kršćanski?
To je primjer licemjerstva . Neprihvatanje kritike i kritičnost spram drugih grupa.
Kako ono Isus kaže "u svom oku balvan , a u tuđem trun". Ti sad ovdje truniš o drugima, ne znam jesi li svjestan toga.
Ni u jednom postu nisam napisao ništa slično, ako jesam, postiraj ovdje i pokaži gdje sam ispao licemjer.
Kritiku prihvatam, i uvijek sam je prihvatao, a ovo je forum ako se ne varam. Tebi ako smeta što ja pišem slobodno diskutuj sa mnom, ali me nemoj optuživati za nešto što nije tačno. Na kraju logično je da se ovdje raspravlja, ljudi koriste argumente u svojim raspravama, zar ne?
Ako nemaš što argumentovano napisati, onda oprosti na mojoj iskrenosti, ali lagano se vrati Breni i Džeju Ramadanovskom, jednostavno rečeno, mani se čaršijske priče.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#917 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

JVC wrote:
Nurudin wrote:Znači kad je nešto loše, reći ćemo da je to ljudski, a kad je dobro, onda je kršćanski?
To je primjer licemjerstva . Neprihvatanje kritike i kritičnost spram drugih grupa.
Kako ono Isus kaže "u svom oku balvan , a u tuđem trun". Ti sad ovdje truniš o drugima, ne znam jesi li svjestan toga.
Ni u jednom postu nisam napisao ništa slično, ako jesam, postiraj ovdje i pokaži gdje sam ispao licemjer.
Kritiku prihvatam, i uvijek sam je prihvatao, a ovo je forum ako se ne varam. Tebi ako smeta što ja pišem slobodno diskutuj sa mnom, ali me nemoj optuživati za nešto što nije tačno. Na kraju logično je da se ovdje raspravlja, ljudi koriste argumente u svojim raspravama, zar ne?
Ako nemaš što argumentovano napisati, onda oprosti na mojoj iskrenosti, ali lagano se vrati Breni i Džeju Ramadanovskom, jednostavno rečeno, mani se čaršijske priče.
Vjernički pozivi na logiku i argumente uvijek su alarm za dogmatika i robota .
Ne smeta mi ništa, sve što pišeš je vjerovatno neki argument , možda je i istinit 100 %, nemam pojma.
Ali šta ti imaš od toga, osim kršenja elementarnih postavki Isusa kao vodiča , koji kaže ono o brvnu i trunjenju.
Ja tvrdim da ti ne poznaješ Isusa, pa možda bi bilo bolje da se s tim pozabaviš.
Ali kako ti volja . Što zamjeraš Džeju, mrziš ga jer je Cigan ? :D Možda je Sinan bolji
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#918 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nurudin wrote:
JVC wrote: Vjernički pozivi na logiku i argumente uvijek su alarm za dogmatika i robota .
Ne smeta mi ništa, sve što pišeš je vjerovatno neki argument , možda je i istinit 100 %, nemam pojma.
Ali šta ti imaš od toga, osim kršenja elementarnih postavki Isusa kao vodiča , koji kaže ono o brvnu i trunjenju.
Ja tvrdim da ti ne poznaješ Isusa, pa možda bi bilo bolje da se s tim pozabaviš.
Ali kako ti volja . Što zamjeraš Džeju, mrziš ga jer je Cigan ? :D Možda je Sinan bolji
A šta ti onda zastupaš? Da li si ateista ili vjernik? Ja osobno dogmatike ne volim, pa da li oni bili kršćani, budisti ili muslimani.
Nisi mi naveo moje citate gdje sam ispao licemjer, zato te molim da ih postaviš ako želiš da imaš zdravu i normalnu raspravu, ustvari ako želiš da raspravljamo uopšte. Na osobe kao što si ti ne želim da gubim dragocjeno vrijeme ni pod razno.
Gdje je kršim elemntarne postavke Isusa? Budi ljubazan pa mi skreni pažnju, rekao sam ti mani se tih čaršijskih priča, fakat sam ih sit.
Ja Isusa dovoljno znam, ali evo budem demokratski raspoložen pa mi ti predstavi gdje i kako griješim u shvatanju Isusa i njegvog učenja.
Džeja ne mrzim uopšte, a pogotovo ne zato što je Rom. Ima par pjesama koje mi se dopadaju, ali jednostavno nije moj fazon.
A o Sinanu da ne govorim, taj čovjek mi nikada nije legao ni kao pjevač a ni kao pojava.
Last edited by JVC on 04/07/2017 19:52, edited 1 time in total.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#919 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

Pa onda je Sinan tamam za tebe. Isus kaže "voli svoga neprijatelja" , a ako ti je neprijatan to je to.
Ne zastupam ništa, jel se to mora nešto zastupati. Što bi rek'o Đorđe , ja sa strane samo posmatram taj svet.
Sad će biti da ni njega ne voliš ...pa jel to kršćanski, valj'al to tako
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#920 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Nurudin wrote:
JVC wrote:
Nurudin wrote:Znači kad je nešto loše, reći ćemo da je to ljudski, a kad je dobro, onda je kršćanski?
To je primjer licemjerstva . Neprihvatanje kritike i kritičnost spram drugih grupa.
Kako ono Isus kaže "u svom oku balvan , a u tuđem trun". Ti sad ovdje truniš o drugima, ne znam jesi li svjestan toga.
Ni u jednom postu nisam napisao ništa slično, ako jesam, postiraj ovdje i pokaži gdje sam ispao licemjer.
Kritiku prihvatam, i uvijek sam je prihvatao, a ovo je forum ako se ne varam. Tebi ako smeta što ja pišem slobodno diskutuj sa mnom, ali me nemoj optuživati za nešto što nije tačno. Na kraju logično je da se ovdje raspravlja, ljudi koriste argumente u svojim raspravama, zar ne?
Ako nemaš što argumentovano napisati, onda oprosti na mojoj iskrenosti, ali lagano se vrati Breni i Džeju Ramadanovskom, jednostavno rečeno, mani se čaršijske priče.
Vjernički pozivi na logiku i argumente uvijek su alarm za dogmatika i robota .
Ne smeta mi ništa, sve što pišeš je vjerovatno neki argument , možda je i istinit 100 %, nemam pojma.
Ali šta ti imaš od toga, osim kršenja elementarnih postavki Isusa kao vodiča , koji kaže ono o brvnu i trunjenju.
Ja tvrdim da ti ne poznaješ Isusa, pa možda bi bilo bolje da se s tim pozabaviš.
Ali kako ti volja . Što zamjeraš Džeju, mrziš ga jer je Cigan ? :D Možda je Sinan bolji
Brvno u oku i trun u oku imaju sasvim drugu konotaciju!
To se odnosi na loše ljude koji kritiziraju bolje od njih jer svoje "loše" ne vide a vide sitnicu kod drugog čovjeka!
Dakle,kritizirati ono loše nije loše ako je to stvarno loše!Npr. reći da je Hitler ili Staljin bio govno od čovjeka nije loše!Ako nisi gori od njih(a to je gotovo nemoguće).
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#921 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

"Nurudin"
Brvno u oku i trun u oku imaju sasvim drugu konotaciju!
To se odnosi na loše ljude koji kritiziraju bolje od njih jer svoje "loše" ne vide a vide sitnicu kod drugog čovjeka!
Dakle,kritizirati ono loše nije loše ako je to stvarno loše!Npr. reći da je Hitler ili Staljin bio govno od čovjeka nije loše!Ako nisi gori od njih(a to je gotovo nemoguće).
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#922 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nurudin »

patriot_1 wrote:
"Nurudin"
Brvno u oku i trun u oku imaju sasvim drugu konotaciju!
To se odnosi na loše ljude koji kritiziraju bolje od njih jer svoje "loše" ne vide a vide sitnicu kod drugog čovjeka!
Dakle,kritizirati ono loše nije loše ako je to stvarno loše!Npr. reći da je Hitler ili Staljin bio govno od čovjeka nije loše!Ako nisi gori od njih(a to je gotovo nemoguće).
Ja volim gledati Hitlerove govore . Baca raju u trans , loži ih žešće , prelaze iz jednog stanja u drugo, pa u treće..pa
Isto Trojedini , nikad ga uhvatiti gdje je tačno lociran, uvijek ima tri šibice .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#923 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
A baš u onome zbog čega su svakojaki, ničim izazvani hrišćanski predavači, propovjednici i apologete napadali i danas napadaju islam, predstavljajući ga kao ratobornu vjeru okrenutu ovom svijetu i njegovom osvajanju, vjeru koja daje prednost tjelesnom užitku nad duhovnim, s vjerovanjem u Raj punim seksa, jela i vina, predstavljajući Muhammeda takvim i takvim, baš u tome čime su nastojali napasti islam i prikazati ga kao nebožansku, pagansku vjeru, Niče je vidio prednost islama nad hrišćanstvom...Zato je želio da gleda u pijacu punu života koji pršti a ne u hladne zidine hrama za koje je smatrao da život ništi...
smijesno je isticatida jedna abrhamska rleigija ima prednost od druge abrhamske religije :-)
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#924 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nocty »

Connaisseur Karlin wrote:
smijesno je isticatida jedna abrhamska rleigija ima prednost od druge abrhamske religije :-)
Normalno da je smiješno
A tek kad Isusa probaš
Nemoš se prestat smijat
A ljudi ti izgledaju ko neke vreće mesa bez duha pa i svijesti.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#925 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Biblija je puna proročanstava o Isusu Kristu. Evo najznačajnijih proročanstava:
"Zato će vam Gospodin dati znak: Evo, začet će djevica i roditi sina, i nadjenuće mu ime Emanuel" Izaija 7,14

"Jer dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni. Nadaleko vlast će mu se sterat, i miru neće biti kraja nad prijestoljem Davidovim, nad kraljevstvom njegovim: učvrstit će ga i utvrditi u pravu i pravednosti." Izaija 9,5.6.

"Isklijat će mladica iz panja Jišajeva, izdanak će izbiti iz njegova korijena. Na njemu će duh Jahvin počivati, duh mudrosti i umnosti, duh savjeta i jakosti, duh znanja i straha Gospodnjeg. Prodahnut će ga strah Gospodnji: neće suditi po viđenju, presuđivati po čuvenju, već po pravdi će suditi ubogima i sud prav izricati bijednima na zemlji. Šibom svoje riječi ošinut će silnika, a dahom iz usta ubit bezbožnika. On će pravdom opasati bedra, a vjernošću bokove." Izaija 11,1-5

"Evo postavljam na Sionu kamen odabrani, dragocjen kamen ugaoni, temeljac. Onaj koji u nj vjeruje neće propasti" Izaija 28,16

"Evo Sluge mojega koga podupirem, mog izabranika, miljenika duše moje, Na njega sam svog duha izlio, da donosi pravo narodima. On ne viče, on ne diže glasa, niti se čuti može po ulicama. On ne lomi napuknutu trsku niti gasi stijenj što tinja. Vjerno on donosi pravdu, ne sustaje i ne malakše dok na zemlji ne uspostavi pravo. Otoci žude za njegovom naukom." Izaija 42,1-4

"Leđa podmetnuh onima što me udaraju, a obraze onima što mi bradu čupaju, i lica svojega ne zaklonih od uvreda i od pljuvanja." Izaija 50,6

"Gle, uspjet će sluga moj, podignut će se, uzvisit i proslaviti! Kao što se mnogi užasnuše vidjevši ga - tako mu je lice bilo neljudski iznakaženo, te obličjem više nije naličio na ćovjeka - tako će on mnoge zadiviti narode, i kraljevi će pred njim usta stisnuti, vidjeći ono o čemu im nitko nije govorio, shvatajući ono o ćemu nikada nisu čuli." Izaija 52,13-15

"Izrastao je pred njim poput izdanka, poput korijena iz zemlje sasušene. Ne bijaše na njemu ljepote, ni sjaja da bismo se u nj zagledali, ni ljupkosti da bi nam se svidio. Prezren bješe, odbačen od ljudi, čovjek boli, vičan patnjama, od koga svatko lice zaklanja, prezren bješe, odvrgnut." Izaija 53,2.3.

"A on je naše bolesti ponio, naše je boli na se uzeo, dok smo mi držali da ga Bog bije i kažnjava. Za naše grijehe probodoše njega, za opačine naše njega satriješe. Na njega pade kazna - radi našeg mira, njegove nas rane iscjeliše." Izaija 53,4.5.

"Duh Jahve Gospoda na meni je, jer me Jahve pomaza, posla me da radosnu vijest donesem ubogima, da iscjelim srca slomljena; da zarobljenima navijestim slobodu i oslobođenje sužnjevima; da navijestim godinu milosti Jahvine i dan odmazde Boga našega" Izaija 61,1.2.
Post Reply