Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#826 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

wmosi wrote:
Smrcak15 wrote: priznajemo te knjige, samo sto vjerujemo da su iskrivljene.

a u bibliji itekako ima tacnih stvari na koje se moze oslonit, ali ako se pomijesa sa gresaka i lazima, sta se radi da medom punim trunja, odbaciva se, tako isto sa biblijom.
Iskrivljeno je shvatanje da je Biblija krivotvorena. Imaju Svitci sa Mrtvog mora, 90% starozavjetnog teksta je pronađeno i sve je isto. Znači, Stari zavjet je isti danas kakav je bio prije 2000 god, a to znači i u vrijeme Muhameda.

Musliman pravi nema pravo pravo odbaciti Bibliju. Kuran ultimativno zahtijeva od vjernika da konsultuje Bibliju. Ko tu naredbu odbacuje, njega će odbaciti Bog, zar ne?
Allah šalje poslanike Svoje, tako nas uči Kur'an, i kada narodi zastrane od učenja, od vjere, od puta i upute ranijeg poslanika, kada odbace ili izmjene ili krivotvore vjeru i objavu koja je im je došla, da bi ih vratio na Pravi put. S te tačke i na taj način gledano nebitno je to što je ili da li je uopće Stari zavjet - taj od prije 2.000 godina pronađen sačuvan u svicima s Mrtvog mora - isti kao ovaj današnji, ako je baš taj i bio izmijenjen još tada, ako je već bio izmjenjen taj koji je bio aktuelan u dobu kada je poslan Isa sin Merjemin. Jer ne bi bio poslan novi poslanik da nije nekog razloga.

A Mojsije je živio otprilike, kako smatraju današnji hrišćani i hrišćanski teolozi, 13.000 godina prije Isusa! Za trinaest vijekova si mogao dobiti svašta, tako da svici s Mrtvog mora mogu samo da, eventualno, budu dokaz da je ovaj današnji Stari zavjet jednak onome kojeg je zatekao i Isa sin Merjemin koji je došao Jevrejima da ih pozove da se vrate Pravom putu. I ništa više. To ne dokazuje da je to 100% ono što je dostavljeno Mojsiju, ni oduzeto ni pridodato objavi objavljenoj Mojsiju.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#827 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by wmosi »

arzuhal wrote: dokaz da je ovaj današnji Stari zavjet jednak onome kojeg je zatekao i Isa sin Merjemin koji je došao Jevrejima da ih pozove da se vrate Pravom putu. I ništa više. To ne dokazuje da je to 100% ono što je dostavljeno Mojsiju, ni oduzeto ni pridodato objavi objavljenoj Mojsiju.
Pošteno govoreći, baš me briga šta je objavljeno Mojsiju. Onaj koji je Mojsiju dao nauku sigurno je sposoban i da je čuva i pazi.
Meni je dovoljno to što je Riječ Božija (Hristos) čitao knjigu proroka Isaije, to je zabilježeno u evanđeljima, to znači da Isus potvrđuje i ne dovodi u pitanje raniju jevrejsku vjersku regulativu..On nije osporavao Pisma, jedino je korio književnike i fariseje za ne pridržavanje istih.

Imamo Septuagintu prevedenu p.n.e., ona je postojala u 6 vijeku, ništa joj ne fali, pouzdana je. Kako što vidimo, ni sam Muhamed se nije drznuo da proglasi Pisma korumpiranim. On ih samo nije dobro poznavao pa su njegove interpretacije Pisma komične.
Niko od muslimana danas nema pravo da osporava Pismo baš zbog toga što to ni Muhamed nije činio.
Pismo koje danas imamo, provjerljivo je, isto je kao ono iz II, III, IV, V, VI vijeka. Tu su Septuaginta, Vulgata, onaj kodex sa Sinaja, gruzijski, sirijski, koptski...Svici sa Mrtvog mora, jevrejski tekstovi..Svi ovi prevodi sa hebrejskog su nastali prije Muhameda i isti su kao i danas. Ako postoji neka nekorektnost u kasnijim prevodima, to se lako može utvrditi, odbaciti, anatemisati..
Znači, imamo verziju koja je postojala u vrijeme Isusa, imamo verziju koja je postojala u vrijeme Muhameda. Ni jedan ni drugi ne kažu da su korumpirane, ali ipak muslimani danas napadaju tekstove samo da bi opravdali Muhamedovo neznanje i neupućenost u sadržaj tekstova.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#828 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Ne znam zašto toliko potenciraš to pitanje (poštivanje i slijeđenje ranijih objava, recimo Starog ili Novog zavjeta od strane muslimana) kada znaš odgovor na njega, pretpostavljam: za sve muslimane svijeta Kur'an je vrhovni i posljednji autoritet i arbitar, mjera istine s kojom samjeravamo stvar. Kur'an nas uči da su bile objave i prije njega, pa čvrsto vjerujemo u njih, vjerovanje u ranije poslanice i knjige je jedno od uvjeta vjerovanja. Kur'an nas uči i kako da se odnosimo spram tih ranijih objava, eventualno (u ovolikoj ili onolikoj mjeri) sačuvanih od promjena ili utjecaja kojima su bile izložene a koje i Kur'an spominje (bilo da se radilo o oduzimanju nečega, dodavanju nečega ili promjenama nečega u njima):

- ono što je isto i u njima i u Kur'anu, budući da su sve objave od istog Boga, to je ono što je ostalo sačuvano u njima, a tiče se načela vjerovanja, ili opisa života nekih ranijih poslanika, ili nekih određenih propisa (pa se uočava kontiunitet božanskog propisa, recimo zabrana svinjetine, bluda i sl), u to (1) se vjeruje od strane muslimana a time se i dokazuje povezanost Kur'ana s ranijim objavama;
- ono što se tiče načela vjerovanja (ili nečeg drugog), a što se direktno suprostavlja Kur'anu, (2) odbacuje se kao nešto što je vremenom, a svjesnim djelovanjem ljudi i iz nekih njihovih razloga i poriva, izmijenjeno;
- ono što se nalazi u njima a što se niti suprotstavlja Kur'anu niti se Kur'anom potvrđuje, (3) niti se u to obavezno vjeruje niti se negira kao neistinito.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#829 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Allah šalje poslanike Svoje, tako nas uči Kur'an, i kada narodi zastrane od učenja, od vjere, od puta i upute ranijeg poslanika, kada odbace ili izmjene ili krivotvore vjeru i objavu koja je im je došla, da bi ih vratio na Pravi put.
totalni non-sense stav :)
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#830 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by wmosi »

arzuhal wrote:Ne znam zašto toliko potenciraš to pitanje (poštivanje i slijeđenje ranijih objava, recimo Starog ili Novog zavjeta od strane muslimana) kada znaš odgovor na njega, pretpostavljam:
Kako pitaš zašto? Baš zato što oba zavjeta imaju formu ugovora, imaš ugovorne strane, imaš prava i obaveze..Slijeđenje ranijih objava je bitno zbog kontinuiteta. Ako bi ono u Kuranu bilo od iste ličnosti kao Pismo, to bi bio presedan (da se izrazim natovski), to bi bilo kao da se bog napio..ne liči na sebe :shock:
za sve muslimane svijeta Kur'an je vrhovni i posljednji autoritet i arbitar, mjera istine s kojom samjeravamo stvar.
Pa šta ako jeste? To ne znači da je tačan, validan. Zar više od milijardu Kineza nema neku svoju istinu, zar više od milijardu Hindusa nemaju svoju? Broj sljedbenika nije mjerilo istine.
Kur'an nas uči da su bile objave i prije njega, pa čvrsto vjerujemo u njih, vjerovanje u ranije poslanice i knjige
Meni ovo nije jasno..po onome što se da pročitati, ne čvrsto nego nikako ne vjeruju i ne poštuju ranije objave. Toliko su im te objave strane da žele da ih prilagode Kuranu. Kao da je Kuran autoritet nad njima, a ne obrnuto.
- ono što je isto i u njima i u Kur'anu, budući da su sve objave od istog Boga, to je ono što je ostalo sačuvano u njima, a tiče se načela vjerovanja, ili opisa života nekih ranijih poslanika, ili nekih određenih propisa (pa se uočava kontiunitet božanskog propisa, recimo zabrana svinjetine, bluda i sl), u to (1) se vjeruje od strane muslimana a time se i dokazuje povezanost Kur'ana s ranijim objavama;
Nemamo dokaz da su od istog boga. O Isusu svjedoče četvorica evanđelista i još više drugih svjedoka. Muhamed nema svjedoka, ima samo sebe.
Mojsiju je svjedočio cijeli narod, zar ne?
Propisi iz Kurana i hadisa nisu kvalitativno napredovali, nisu bolji, naprotiv, u odnosu na Pismo došlo je do nazadovanja. Kakav je progres zabrana svinjetine? Svinjetinu jedu Evropljani, jedu Kinezi, pa šta im fali? Na Mjesec se "popeli", u svim sferama napredovali. Arapi ne jedu krmetinu, pa im se nema na čemu pozaviditi.
Pominješ zabranu bluda? Ne znam kako bi Muhamed shvatio to što si napisao?!
- ono što se tiče načela vjerovanja (ili nečeg drugog), a što se direktno suprostavlja Kur'anu, (2) odbacuje se kao nešto što je vremenom, a svjesnim djelovanjem ljudi i iz nekih njihovih razloga i poriva, izmijenjeno;
- ono što se nalazi u njima a što se niti suprotstavlja Kur'anu niti se Kur'anom potvrđuje, (3) niti se u to obavezno vjeruje niti se negira kao neistinito.
Da bi neko suspendovao bilo koju poruku iz Biblije, mora imati božanski sertifikat.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#831 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

wmosi wrote: Meni ovo nije jasno..po onome što se da pročitati, ne čvrsto nego nikako ne vjeruju i ne poštuju ranije objave. Toliko su im te objave strane da žele da ih prilagode Kuranu. Kao da je Kuran autoritet nad njima, a ne obrnuto.
Niko ne želi da prilagođava ranije objave Kur'anu, Kur'an je došao kao posljednja Božija objava i samo ga se slijedi. Kako će ko slijediti knjige koje naziva Stari i/ili Novi zavjet, iz ugla Kur'ana je sasvim nevažno, neka slijedi i vjeruje kako hoće, nebitno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#832 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

wmosi wrote:
arzuhal wrote:Ne znam zašto toliko potenciraš to pitanje (poštivanje i slijeđenje ranijih objava, recimo Starog ili Novog zavjeta od strane muslimana) kada znaš odgovor na njega, pretpostavljam:
Kako pitaš zašto? Baš zato što oba zavjeta imaju formu ugovora, imaš ugovorne strane, imaš prava i obaveze..Slijeđenje ranijih objava je bitno zbog kontinuiteta. Ako bi ono u Kuranu bilo od iste ličnosti kao Pismo, to bi bio presedan (da se izrazim natovski), to bi bilo kao da se bog napio..ne liči na sebe :shock:
za sve muslimane svijeta Kur'an je vrhovni i posljednji autoritet i arbitar, mjera istine s kojom samjeravamo stvar.
Pa šta ako jeste? To ne znači da je tačan, validan. Zar više od milijardu Kineza nema neku svoju istinu, zar više od milijardu Hindusa nemaju svoju? Broj sljedbenika nije mjerilo istine.
Kur'an nas uči da su bile objave i prije njega, pa čvrsto vjerujemo u njih, vjerovanje u ranije poslanice i knjige
Meni ovo nije jasno..po onome što se da pročitati, ne čvrsto nego nikako ne vjeruju i ne poštuju ranije objave. Toliko su im te objave strane da žele da ih prilagode Kuranu. Kao da je Kuran autoritet nad njima, a ne obrnuto.
- ono što je isto i u njima i u Kur'anu, budući da su sve objave od istog Boga, to je ono što je ostalo sačuvano u njima, a tiče se načela vjerovanja, ili opisa života nekih ranijih poslanika, ili nekih određenih propisa (pa se uočava kontiunitet božanskog propisa, recimo zabrana svinjetine, bluda i sl), u to (1) se vjeruje od strane muslimana a time se i dokazuje povezanost Kur'ana s ranijim objavama;
Nemamo dokaz da su od istog boga. O Isusu svjedoče četvorica evanđelista i još više drugih svjedoka. Muhamed nema svjedoka, ima samo sebe.
Mojsiju je svjedočio cijeli narod, zar ne?
Propisi iz Kurana i hadisa nisu kvalitativno napredovali, nisu bolji, naprotiv, u odnosu na Pismo došlo je do nazadovanja. Kakav je progres zabrana svinjetine? Svinjetinu jedu Evropljani, jedu Kinezi, pa šta im fali? Na Mjesec se "popeli", u svim sferama napredovali. Arapi ne jedu krmetinu, pa im se nema na čemu pozaviditi.
Pominješ zabranu bluda? Ne znam kako bi Muhamed shvatio to što si napisao?!
- ono što se tiče načela vjerovanja (ili nečeg drugog), a što se direktno suprostavlja Kur'anu, (2) odbacuje se kao nešto što je vremenom, a svjesnim djelovanjem ljudi i iz nekih njihovih razloga i poriva, izmijenjeno;
- ono što se nalazi u njima a što se niti suprotstavlja Kur'anu niti se Kur'anom potvrđuje, (3) niti se u to obavezno vjeruje niti se negira kao neistinito.
Da bi neko suspendovao bilo koju poruku iz Biblije, mora imati božanski sertifikat.
Meni ovo nije jasno..po onome što se da pročitati, ne čvrsto nego nikako ne vjeruju i ne poštuju ranije objave. Toliko su im te objave strane da žele da ih prilagode Kuranu. Kao da je Kuran autoritet nad njima, a ne obrnuto.
vjerujemo da su dobili objavu i spustane su knjige ali su izmijenjene, u tome je problem.

Nemamo dokaz da su od istog boga. O Isusu svjedoče četvorica evanđelista i još više drugih svjedoka. Muhamed nema svjedoka, ima samo sebe.
Mojsiju je svjedočio cijeli narod, zar ne?
kakva brutalna laz covjce da se zemlja zatrese

pa da vidimo evo recimo jednog od 4 evandjelista, uzet cemo Lukino evandjelje da nam on kaze jeli direktni svjedok ili nije

Luka 1,1 Već su mnogi preduzeli da napišu izvještaj o događajima, što su se zbili među nama,
Luka 1,2 Onako, kako nam ih predadoše prvotni očevici i sluge riječi.
Luka 1,3 Tako i ja namislih da pomno ispitam sve događaje od prvih početaka njihovih i da ih po redu napišem tebi,
plemeniti Teofile,


ovdje jasno kaze da je napisao esvoje evnadjelje tako sto je slusao price od ljudi , znaci nije bio direktan svjedok kako ti to hoces da predstavis
Muhamed nema svjedoka,
sunce ti zarko poljubim, jeli moguce da si Ovako nesto mlatnuo, imamo na hiljade svjedoka, sve sa imenom i imenom oca, Lance prenosilaca koji su bili uz Muhammeda i prenosili dogadjaje a ti tako napisa :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#833 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Evo još jedne sličnosti dvaju poslanika božijih... :)

Gledam video predavanje šejha Imrana Husejna o značaju mjeseca ramazana, pa on, između ostalog, navede i slučaj kada su medinski Jevreji (uz pitanje: odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini, a nije ih bilo u drugim mjestima toliko? Jesu li očekivali nekoga? :-D ) iskušali posljednjeg božijeg poslanika, alejhi-selam, kao što su iskušali i pretposljednjeg božijeg poslanika, alejhi-selam.

Naime, obojica su bili iskušani od strane Jevreja trik-testom vezanim za kaznu preljuba: Isusu su doveli preljubnicu i zahtijevali kaznu, a Muhamedu su doveli par koji je priznao preljubu, pa su tražili od njega kaznu da im dosudi.


Isus je znao koja je kazna po Tori, ali gdje je drugi preljubnik, otkud samo preljubnica? Za preljub trebaju dvoje, dva iskaza, dva svjedoka. Zato nije bilo kamenovanja.

Muhamed je rekao da će presuditi prema njihovom zakonu, pitao je koja je to kazna za preljub u Tori, a oni su mu rekli: ocrnimo im lica i izbatinamo. "Dajte Toru da vidimo šta u njoj piše!". A u Tori je stajalo: smrt (kamenovanjem). To je otkrio nekadašnji rabin tih istih medinskih Jevreja, Abdullah ibn Selam, a sada musliman i ashab Božijeg poslanika, alejhi-selam.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#834 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:Evo još jedne sličnosti dvaju poslanika božijih... :)

Gledam video predavanje šejha Imrana Husejna o značaju mjeseca ramazana, pa on, između ostalog, navede i slučaj kada su medinski Jevreji (uz pitanje: odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini, a nije ih bilo u drugim mjestima toliko? Jesu li očekivali nekoga? :-D ) iskušali posljednjeg božijeg poslanika, alejhi-selam, kao što su iskušali i pretposljednjeg božijeg poslanika, alejhi-selam.

Naime, obojica su bili iskušani od strane Jevreja trik-testom vezanim za kaznu preljuba: Isusu su doveli preljubnicu i zahtijevali kaznu, a Muhamedu su doveli par koji je priznao preljubu, pa su tražili od njega kaznu da im dosudi.


Isus je znao koja je kazna po Tori, ali gdje je drugi preljubnik, otkud samo preljubnica? Za preljub trebaju dvoje, dva iskaza, dva svjedoka. Zato nije bilo kamenovanja.

Muhamed je rekao da će presuditi prema njihovom zakonu, pitao je koja je to kazna za preljub u Tori, a oni su mu rekli: ocrnimo im lica i izbatinamo. "Dajte Toru da vidimo šta u njoj piše!". A u Tori je stajalo: smrt (kamenovanjem). To je otkrio nekadašnji rabin tih istih medinskih Jevreja, Abdullah ibn Selam, a sada musliman i ashab Božijeg poslanika, alejhi-selam.
Čuj otkud Jevreji u Jesribu? Pa tu su ljudi živjeli a ne nekoga očekivali kao što ti kažeš. http://www.aish.com/h/9av/ju/What_Happe ... rabia.html
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#835 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Naravno da su živjeli, nisu s mjeseca pali, ali ne kažem ja to nego Imran Husejn u nekom kontekstu... ;-)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#836 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:Naravno da su živjeli, nisu s mjeseca pali, ali ne kažem ja to nego Imran Husejn u nekom kontekstu... ;-)
Može li link da vidim šta Imran govori, ako nije problem :-D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#837 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

JVC wrote:
arzuhal wrote:Naravno da su živjeli, nisu s mjeseca pali, ali ne kažem ja to nego Imran Husejn u nekom kontekstu... ;-)
Može li link da vidim šta Imran govori, ako nije problem :-D
Da nije mozda o dolasku Dajjala i posljednjim danima?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#838 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

JVC wrote:
JVC wrote:
arzuhal wrote:Naravno da su živjeli, nisu s mjeseca pali, ali ne kažem ja to nego Imran Husejn u nekom kontekstu... ;-)
Može li link da vidim šta Imran govori, ako nije problem :-D
Da nije mozda o dolasku Dajjala i posljednjim danima?
Nije nego predavanje o mjesecu ramazanu i stvarima vezanim za njega, video traje oko sat vremena...

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#839 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote: Nije nego predavanje o mjesecu ramazanu i stvarima vezanim za njega, video traje oko sat vremena...

pasha moj, Imran je prolupao samo tako, ja sam ga volio slusati pravo...ali kad je poceo trnjesati o srebrenici i govporiti da se nije desio genocid, vidio sam koliko je sati, da covjek lupa ko maksim po diviziji.





zamolio bi te u ime zrtava da ga vise ne postiras, kad nas je sviju bosanske muslimane popisao samo tako
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#840 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
zamolio bi te u ime zrtava da ga vise ne postiras, kad nas je sviju bosanske muslimane popisao samo tako
Znam šta je rekao i zašto je to rekao, pa ga ni ja nešto ne forsiram (jutros sam ga slušao jer mi je prijatelj poslao klip i naznačio mi neke minute da poslušam), a ovdje ne znam da li sam ga ikad okačio. Ovo sad je bilo jer me je čovjek (@JVC) pitao o kojem videu se radi, pa zato.

Mada, ne može se Imran Husejn i sav njegov ilum na drugim poljima odbaciti zbog toga što je, zarad dobrih odnosa sa Rusijom i pričom o borbi protiv NATO-a i sl., zanijekao kvalifikaciju genocida.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#841 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

Nije nego predavanje o mjesecu ramazanu i stvarima vezanim za njega, video traje oko sat vremena...

[/quote]

Preslušao sam svih sat vremena. Htjeo sam da prekinem kad je poceo da prica o UK i "falls flag" napadima, ali sam se suzdrzao.
Fino on prica, stalozeno razumljivo ali beu ikakvih povjesnih osnova. Sokirao sam se kad je izvalio da bi prema Tori Mesija trebao da dode iz Medine i da je zbog toga bio veliki broj Jevreja u njoj :-)

Izaija 9:7 Nadaleko će se prostirati kneževska vlast njegova i miru neće biti kraja+ na prijestolju Davidovu i u kraljevstvu njegovu da se utvrdi i utemelji na pravdi i pravednosti, odsada pa dovijeka. To će učiniti revnost Jehove nad vojskama.

Mihej 9:2 A ti, Betleheme Efrato, koji si premalen da budeš među tisućama Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će biti vladar u Izraelu, koji potječe iz davnine, iz dana pradavnih.

DOGAĐAJ PROROČANSTVO ISPUNJENJE


Rodio se u Judinom plemenu 1. Mojsijeva 49:10 Luka 3:23-33

Rodila ga je djevica Izaija 7:14 Matej 1:18-25

Potomak kralja Davida Izaija 9:7 Matej 1:1, 6-17

Jehova ga je nazvao svojim Sinom Psalam 2:7 Matej 3:17

Nisu vjerovali u njega Izaija 53:1 Ivan 12:37, 38

Ušao u Jeruzalem jašući na magarcu Zaharija 9:9 Matej 21:1-9

Izdao ga bliski suradni Psalam 41:9 Ivan 13:18, 21-30

Izdan za 30 srebrnjaka Zaharija 11:12 Matej 26:14-16

Nije odgovarao na optužbe Izaija 53:7 Matej 27:11-14

Ždrijeb bačen za njegove haljine Psalam 22:18 Matej 27:35

Rugaju mu se dok visi na stupu Psalam 22:7, 8 Matej 27:39-43

Nijedna mu kost nije slomljena Psalam 34:20 Ivan 19:33, 36

Sahranjen s bogatašima Izaija 53:9 Matej 27:57-60

Uskrsnut prije raspadanja Psalam 16:10 Djela 2:24, 27
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#842 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
zamolio bi te u ime zrtava da ga vise ne postiras, kad nas je sviju bosanske muslimane popisao samo tako
Znam šta je rekao i zašto je to rekao, pa ga ni ja nešto ne forsiram (jutros sam ga slušao jer mi je prijatelj poslao klip i naznačio mi neke minute da poslušam), a ovdje ne znam da li sam ga ikad okačio. Ovo sad je bilo jer me je čovjek (@JVC) pitao o kojem videu se radi, pa zato.

Mada, ne može se Imran Husejn i sav njegov ilum na drugim poljima odbaciti zbog toga što je, zarad dobrih odnosa sa Rusijom i pričom o borbi protiv NATO-a i sl., zanijekao kvalifikaciju genocida.

Ja sam ga slusao cesto i ima logickog rezonovanja kod njega, ali kad je stavio nos tamo gdje mu nije mjesto , reci da nije bio genocid izgubio je moj respekt pa dzaba mu sav ilm
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#843 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by tranquil »

arzuhal wrote:(uz pitanje: odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini, a nije ih bilo u drugim mjestima toliko? Jesu li očekivali nekoga? :-D )
Ako Jevreji imaju to implicirano šesto čulo da mogu znati gdje će se mesija kojeg očekuju pojaviti, i to izoštreno do te mjere da idu da žive na tu lokaciju očekivajući ga, vjerovatno bi im to čulo, kada bi se taj mesija tu stvarno i pojavio, glasno poručilo "to je on".

Međutim, do marta 627. godine, nisu se izjasnili da se mesija kojeg su čekali stvarno i pojavio. Da li se pojavio poslije, to nikada nećemo znati, jer je Jevreja u Jesribu / Medini, uprkos njihovom šestom čulu vezanom za dolazak mesije, tada nažalost nestalo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#844 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

tranquil wrote:
arzuhal wrote:(uz pitanje: odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini, a nije ih bilo u drugim mjestima toliko? Jesu li očekivali nekoga? :-D )
Ako Jevreji imaju to implicirano šesto čulo da mogu znati gdje će se mesija kojeg očekuju pojaviti, i to izoštreno do te mjere da idu da žive na tu lokaciju očekivajući ga, vjerovatno bi im to čulo, kada bi se taj mesija tu stvarno i pojavio, glasno poručilo "to je on".

Međutim, do marta 627. godine, nisu se izjasnili da se mesija kojeg su čekali stvarno i pojavio. Da li se pojavio poslije, to nikada nećemo znati, jer je Jevreja u Jesribu / Medini, uprkos njihovom šestom čulu vezanom za dolazak mesije, tada nažalost nestalo.
Imali su i priliku da potpišu Medinsku povelju s njim, o međusobnom suživotu u medinskoj zajednici, zajedničkim poslovima, poštivanju, odbrani od napada izvana, i sl.

Potom su imali priliku da učestvuju, kao jedna od strana Saveza (el-Ahzab), u ekipi koja je imala za cilj potpuno uništenje muslimana u Medini te time i na Kugli zemaljskoj, kada su finansijski, moralno i oružjem podržali osovinu Mnogobošci Mekke - beduinska plemena oko Medine - licemjeri u Medini, među samim muslimanima - Jevreji Medine, pa su tu priliku prigrlili, kršeći pri tome Povelju i čineći tešku izdaju...

Poslije su imali još nekih prilika, ali su sami sebi izabrali sudbinu...

Tako da, štaš...

No ne znam za ovo da li su baš očekivali Mesiju u tom dijelu svijeta, to veli Imran Husejn, vjerovatno ima razloge za te tvrdnje, ne znam...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#845 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by tranquil »

arzuhal wrote:
tranquil wrote:
arzuhal wrote:(uz pitanje: odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini, a nije ih bilo u drugim mjestima toliko? Jesu li očekivali nekoga? :-D )
Ako Jevreji imaju to implicirano šesto čulo da mogu znati gdje će se mesija kojeg očekuju pojaviti, i to izoštreno do te mjere da idu da žive na tu lokaciju očekivajući ga, vjerovatno bi im to čulo, kada bi se taj mesija tu stvarno i pojavio, glasno poručilo "to je on".

Međutim, do marta 627. godine, nisu se izjasnili da se mesija kojeg su čekali stvarno i pojavio. Da li se pojavio poslije, to nikada nećemo znati, jer je Jevreja u Jesribu / Medini, uprkos njihovom šestom čulu vezanom za dolazak mesije, tada nažalost nestalo.
Imali su priliku da potpišu Medinsku povelju s njim, o međusobnom suživotu u medinskoj zajednici, zajedničkim poslovima, poštivanju, odbrani od napada izvana, i sl.

Potom su imali priliku da učestvuju, kao jedna od strana Saveza (el-Ahzab), u ekipi koja je imala za cilj potpuno uništenje muslimana u Medini te time i na Kugli zemaljskoj, kada su finansijski, moralno i oružjem podržali osovinu Mnogobošci Mekke - beduinska plemena oko Medine - licemjeri u Medini, među samim muslimanima - Jevreji Medine, pa su tu priliku prigrlili, kršeći pri tome Povelju i čineći tešku izdaju...

Poslije su imali još nekih prilika, ali su sami sebi izabrali sudbinu...

Tako da, štaš...
Pod "izabiranjem vlastite sudbine" vjerovatno podrazumijevaš odbijanje da učestvuju u unutararapskom religijskom konfliktu, koje predstavljaš kao podržavanje mnogobožaca, vjerovatno metodom "ako nisi s nama onda is protiv nas". Onda spomeni da su, od svih prilika koje su imali, takođe imali i priliku da u toku bitke na hendeku, kada se bitka mogla razviti na bilo koju stranu, zabiju nož u leđa muslimanima, i napadnu ih s leđa dok su mnogobošci napadali frontalno, pa ni tu priliku nisu prigrlili, i opet su učestvovali protiv politeista, makar i simbolično, sa jednom strijelom.

Ali čak i da se dogodilo tačno onako kako predstavljaš, to bi podrazumijevalo da postoji dovoljno velik prekršaj vojnog i diplomatskog prava da opravda radnju koja je slijedila, a koja se danas naziva genocidom.

I čak i da postoji nešto što se zove "dovoljno velik povod za genocid", i da se tada desilo baš to, i dalje to nije bila poenta, i adresira samo aluziju na nestanak Jevreja koju sam usput dodao u zadnjoj rečenici posta. Prava poenta mog prethodnog posta je bila da, ako su Jevreji bili tu jer su čekali nekoga, nisu ga dočekali, dok su živjeli tu nisu ni za koga rekli "on je taj kojeg čekamo", a to bi valjda oni trebali najbolje znati, na kraju krajeva, "odakle toliko Jevreja baš u Jesribu/Medini" ako ne zato što imaju razvijen taj osjećaj.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#846 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by wmosi »

Meni je zanimljiva teza to da Muhamed nije bio pismen. Za Isusa znamo da je bio, čitao, pisao..
No, zašto muslimani uporno tvrde da Muhamed nije bio pismen ako imamo Buhariju koje kaže ovo:
Buharija, 1995..
Enes ibn Malik, r.a., kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, uzeo srebren prsten i na njemu ugravirao riječi Muhammed, Allahov poslanik, a zatim rekao:"Imam prsten od srebra na koji sam ugravirao Muhammed, Allahov poslanik, zato neka niko ne gravira isto na svome prstenu!".
Zašto uporno tvrditi da je bio nepismen ako ima dokaza da to nije tačno, isto, bio je trgovac, logično je da je pismen.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#847 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

wmosi wrote:Meni je zanimljiva teza to da Muhamed nije bio pismen. Za Isusa znamo da je bio, čitao, pisao..
No, zašto muslimani uporno tvrde da Muhamed nije bio pismen ako imamo Buhariju koje kaže ovo:
Buharija, 1995..
Enes ibn Malik, r.a., kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, uzeo srebren prsten i na njemu ugravirao riječi Muhammed, Allahov poslanik, a zatim rekao:"Imam prsten od srebra na koji sam ugravirao Muhammed, Allahov poslanik, zato neka niko ne gravira isto na svome prstenu!".
Zašto uporno tvrditi da je bio nepismen ako ima dokaza da to nije tačno, isto, bio je trgovac, logično je da je pismen.
Cuvaj se sad Smrcka i teorija o crnoj rupi :run:
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#848 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by wmosi »

JVC wrote: Cuvaj se sad Smrcka i teorija o crnoj rupi :run:
Nije valjda iščačkao u hadisima da su crne rupe u stvari džehenem? Ne bi me iznenadilo
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#849 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

wmosi wrote:
JVC wrote: Cuvaj se sad Smrcka i teorija o crnoj rupi :run:
Nije valjda iščačkao u hadisima da su crne rupe u stvari džehenem? Ne bi me iznenadilo
Smrcak kaže:

"jasan.

znas li ti sta je nejasno

ovo naprimjer

Tako mi onoga sto se skriva, krece i cisti(usisava arapski Kunes)<---iz ove rijeci je nastala rijec Usisivac(Mukannas)
na drugom mjestu Allah kaze, tako mi pozicija zvijezda.

ovo je nejasno narodu koji nepoznaje nauku, ali onaj koji poznaje nauku vidi jasno da se tu radi o crnim rupama.

Na poziciji zvijezda, Crna rupa je nevidljiva jer zbog silne gravitacije usisava i svjetlo pa je nemoze vidjeti osim kad iskrivljuje prostor i usisava objekte okolo sebe. Crne rupe se krecu, usisavaju u sebe samim tim ciste prostor od kosmicke prasine i ostalih stvari."
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#850 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by HardcoreMX »

wmosi wrote:Meni je zanimljiva teza to da Muhamed nije bio pismen. Za Isusa znamo da je bio, čitao, pisao..
No, zašto muslimani uporno tvrde da Muhamed nije bio pismen ako imamo Buhariju koje kaže ovo:
Buharija, 1995..
Enes ibn Malik, r.a., kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, uzeo srebren prsten i na njemu ugravirao riječi Muhammed, Allahov poslanik, a zatim rekao:"Imam prsten od srebra na koji sam ugravirao Muhammed, Allahov poslanik, zato neka niko ne gravira isto na svome prstenu!".
Zašto uporno tvrditi da je bio nepismen ako ima dokaza da to nije tačno, isto, bio je trgovac, logično je da je pismen.
Neka je salawat i selam na časne Allahove poslanike Isa(Isus)a.s. i Muhammeda a.s.
Znamo da je Isus i pisao, a gdje su ti njegovi spisi, ako se ne varam historičari se raspravljaju i razilaze čak i o njegovom postojanju?!
Post Reply