Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#501 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Dope_Man wrote:
OK, reci samo jednu stvar i ja zavrsavam diskusiju:

Da li je po tebi SVE sto je Muhamed uradio, naredio drugima da urade, ili govorio da je nacin kako treba uraditi stvari ispravno i dobro odluceno, ili postoji nesto od njegovih djela za koja bi ti rekao da su mogla, i trebala biti uradjena drugacije jer su neprikladna za covjeka u bilo kom stoljecu, pogotovo covjeka koji ''donosi mir''.
Pa, ja sam tebi u prošlom postu i natuknuo da smo završili diskusiju.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#502 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:
patriot_1 wrote:Za Muslimane su Isus i Muhamed proroci,Muhamed je malo veći , no ipak o njima nešto znamo pa promislimo kakav je bio i što je govorio jedan a što drugi!I nije važno samo što je pojedini izrekao nego i kako je živio!Razlike su ogromne!
To što ti pišeš da bi Isus da je živi duže napravio iste stvari,ne stoji!Njegov život i žestoki govori protiv nasilja i ne vraćanja zlo za zlo demantiraju te!
Covjek nije imao vojsku. A pokazivanje sile u hramu sa bicem, kao i spominjanje maceva itd. na par drugih mjesta govori da nije bio tolika cvjecka i da bi, najvjerovatnije, prosipao silu da je istu imao. Uostalom, i Muha je bio fin dok nije imao vojsku, nije mrava zgazio.. al onda dobi moc.
Koju bre čovječe silu?
Hram mjesto molitve i štovanja Boga a oni mjenjačnicu usred hrama napraviše?
Kad smo kod mača,što je Isus učinio kad je Petar odvalio uho Malku?
Ukorio je Petra a Malku "zalijepio" uho!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#503 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
Dope_Man wrote:
OK, reci samo jednu stvar i ja zavrsavam diskusiju:

Da li je po tebi SVE sto je Muhamed uradio, naredio drugima da urade, ili govorio da je nacin kako treba uraditi stvari ispravno i dobro odluceno, ili postoji nesto od njegovih djela za koja bi ti rekao da su mogla, i trebala biti uradjena drugacije jer su neprikladna za covjeka u bilo kom stoljecu, pogotovo covjeka koji ''donosi mir''.
Pa, ja sam tebi u prošlom postu i natuknuo da smo završili diskusiju.
Imam dojam da bježiš od odgovora na ovo njegovo jer ,što smisleno odgovoriti?
>"OK, reci samo jednu stvar i ja zavrsavam diskusiju:

Da li je po tebi SVE sto je Muhamed uradio, naredio drugima da urade, ili govorio da je nacin kako treba uraditi stvari ispravno i dobro odluceno, ili postoji nesto od njegovih djela za koja bi ti rekao da su mogla, i trebala biti uradjena drugacije jer su neprikladna za covjeka u bilo kom stoljecu, pogotovo covjeka koji ''donosi mir".
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#504 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Za Muslimane su Isus i Muhamed proroci,Muhamed je malo veći , no ipak o njima nešto znamo pa promislimo kakav je bio i što je govorio jedan a što drugi!I nije važno samo što je pojedini izrekao nego i kako je živio!Razlike su ogromne!
To što ti pišeš da bi Isus da je živi duže napravio iste stvari,ne stoji!Njegov život i žestoki govori protiv nasilja i ne vraćanja zlo za zlo demantiraju te!
Ima ih koji islam smatraju djelom Satane a muslimane satanistima (između mnogih drugih), šta ti kažeš na to?
Niš novo,ima Katolika koji Protestante smatraju djelom Sotone i obratno!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#505 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Dope_Man »

Ne arzuhale, sada je jasno da smo je zavrsili jer ti ne smijes odgovoriti na tako jednostavno pitanje. Lijepi tu sliku bebe koliko hoces, prekrij oci i deri se ''la la la'' na sav glas, to nece promijeniti stvari koje pisu u islamskim knjigama. Svojim odbijanjem da odgovoris na pitanje si samo natuknuo da smatras kako je kriticki analizirati akcije Muhameda = popljuvati i njega, i svakog muslimana na svijetu, a iz toga slijedi i da se slazes sa default stajalistem u islamu da taj lik nije mogao zgrijesitit. Lijepo.

Pozdravljam :run:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#506 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Dope_Man wrote:Ne arzuhale, sada je jasno da smo je zavrsili jer ti ne smijes odgovoriti na tako jednostavno pitanje. Lijepi tu sliku bebe koliko hoces, prekrij oci i deri se ''la la la'' na sav glas, to nece promijeniti stvari koje pisu u islamskim knjigama. Svojim odbijanjem da odgovoris na pitanje si samo natuknuo da smatras kako je kriticki analizirati akcije Muhameda = popljuvati i njega, i svakog muslimana na svijetu, a iz toga slijedi i da se slazes sa default stajalistem u islamu da taj lik nije mogao zgrijesitit. Lijepo.

Pozdravljam :run:
Ako nešto "piše u islamskim knjigama", onda valjda muslimani prihvataju to što piše u tim knjigama. Ali to prihvataju na islamski način, ne neki drugi.

Kada si me pitao da li ima nešto s čime se ne bih složio, odnosno ima li nešto što je Muhammed uradio kao čovjek a da bi se moglo dovesti u pitanje, meni su odmah naumpala dva slučaja u vezi s namjerama ili odlukama Poslanika islama a koja je Kur'an propratio svojom reakcijom, odnosno doveo ih u pitanje (moraš imati na umu, bez obzira što je to tebi osobno neshvatljivo i neprihvatljivo, da je za muslimane Kur'an jasna, doslovna i bukvalna Riječ Božija, objava a ne djelo Muhameda). Dakle odluke ili namjere koje je Bog doveo u pitanje.

Prvi slučaj je sa zarobljenicima nakon bitke na Bedru. To je bila prva bitka u kojoj su učestvovali muslimani i nakon nje se desilo da su imali i - prve zarobljenike. Poslanik je upitao svog druga Ebu Bekra šta misli on, šta im je činiti sa zarobljenicima. Ebu Bekr je rekao da su to većinom njihovi rođaci i poznanici, te da bi u zamjenu za njih mogli dobiti od njihove rodbine novac koji bi im dobrodošao za jačanje medinske zajednice.
Kada je upitao Omera šta on misli, Omer je rekao da se ne slaže sa Ebu Bekrovim stavom nego da ih sve treba pobiti i to da njemu dadne njegovog rođaka da ga on svojom rukom smakne, Aliji da dadne njegovog brata Akila, itd. Omer je svoj stav objasnio na način da bi se time jasna poruka poslala Meki te šta ih čeka ako se budu borili protiv Poslanika, kao i to da ne očekuju da će se, ako se predaju, spasiti otkupninom. Za Omera je to bilo preventivno ubijanje morala u neprijatelju za eventualne buduće bitke.

Poslanik je rekao da se on slaže s Ebu Bekrom, da mu je draži Ebu Bekrov prijedlog. I meni je, kada sam čitao prvi put tu predaju, odmah bio draži ovaj prijedlog.

Sutradan je Omer zatekao Poslanika i njegovom šatoru, zajedno s Ebu Bekrom, kako plaču. Pitao ga je za razlog plača pa da i on plače, a Poslanik je rekao da mu je objavljen ajet kojim se on ukorijeva zbog svoje odluke, a kojim se potvrđuje Omerov stav:

67. Nijednom vjerovjesniku nije dopušteno da drži sužnje dok ne izvojuje pobjedu na Zemlji; vi želite prolazna dobra ovoga svijeta, a Allah želi onaj svijet. - Allah je silan i mudar.
68. Da nije ranije Allahove odredbe, snašla bi vas patnja velika zbog onoga što ste uzeli,
69. Sada jedite ono što ste zaplijenili, kao dopušteno i lijepo, i bojte se Allaha. - Allah zaista prašta i milostiv je.
70. O Vjerovjesniče, reci sužnjima koji se nalaze u rukama vašim: "Ako Allah zna da u srcima vašim ima bilo šta dobro, daće vam bolje od onoga što vam je uzeto i oprostiće vam." - A Allah prašta i milostiv je.


sura el-Enfal (Plijen)

Poslaniku islama nije bila draga opcija smaknuća te je donio odluku zbog koje ga Bog prekorijeva.

Drugi slučaj koji mi je naumpao je onaj nakon bitke na Uhudu, kada je Hind došla na bojište nakon bitke, rasporila tijelo Poslanikovog amidže i jednog od najvećih ashaba, hazreti Hamze, te kidala njegovu jetru i grizla je, od muke i iz želje za osvetom jer je Hamza ubio neke članove njene porodice.
Kada je Poslanik poslije došao i zatekao izmasakrirano Hamzino tijelo, rekao je tužan i ljutit: Za ovo ću ja njima uzvratiti desetorostruko!

Ashabi koji su stajali tu uzviknuli su da će uzvratiti i više nego deset puta.

Nakon toga je stigla objava ajeta:

126. Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj mjeri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive.
127. Strpljiv budi! Ali, strpljiv ćeš biti samo uz Allahovu pomoć. I ne tuguj za njima, i neka ti nije teško zbog spletkarenja njihova.
128. Allah je zaista na strani onih koji se Njega boje i grijeha klone i koji dobra djela čine.


sura en-Nahl (Pčela)

Poslanik je oprostio Hind, kada je ušao u Mekku, iako je rekao da ne želi više nikad da je vidi. Problem sa pronalaskom mjere je vječiti problem sveg čovječanstva u svemu, jedno od najtežih pitanja ikad.

Selman Rušdi će to opisati u "Satanskim stihovima" na način da je Hind morala da cucla nožni palac Poslanika islama i recitira: la ilahe illelah.


Da: ne postoji ništa što je Poslanik, alejhi-selam, učinio po pitanju izvršenja božanskih propisa (što je doista učinio, odbacujem pripisivanja i svakojaka tumačenja) a da bih ja to zbog bilo čega, bilo koje vrijednosti doveo u pitanje, iz bilo kojeg razloga.
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#507 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Dexx1 »

dadinjo33 wrote:Tacno tako. To je bilo prvo sto je rekao Ebu Bekr el Bagdadi kad je obrazlagao uspostavljanje halifata zasnovanog potpuno na Muhamedocim ucenjima.
Vi sto po vazdan napadate islam i ekstremi koji se na njega pozivaju imate zajednicko to da smatrate da je ISIL zasnovan na ucenjima islama.
To je smijesno za tvrditi, al eto pomaze nam da vidimo ko je na cijoj strani.

Nijedan od poznatih eminentnih ucenjaka - poznavalaca Kurana i njegovih tumacenja, Sunneta i njegovih komentara - nije podrzao ISIL u onome sto radi, naprotiv. Na svijetu ne mozes naci neko priznato ime od alima islama da je dalo prisjegu na vjernost samoproglasenom "hilafetu" vec su svi jedinstveni u njegovoj osudi. Cak ni saudijski selefisticki-vehabijski ucenjaci ih ne priznaju.
Na kraju se i Nusra - koja sa isilom dijeli 95 posto ideologije i metodologije - odrice od njih i vodi borbe sa njima.

E sad, znaci svi su alimi, ucenjaci vjere u zabludi a ovi na istini i da oni jedini znaju sta je islam :-? Tako tvrde "nasi" islamofobi i "nasi" ekstremisti. Kako se ono kaze: sto je babi milo, to joj se i snilo :-D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#508 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Gojeni H »

zagortenej wrote:
Dope_Man wrote:
Ali nije ni on sam kriv za to na ovoj temi. Hebiga, cinjenica je da islamski izvorni tekstovi opisuju razne gadosti koje je Muhamed cinio ili naredjivao da se ucine. Danas ISIL i slicno zive po tim rijecima, eto ti Muhameda uzivo. Koliko god htjeli ne mogu izbrisati taj dio Muhameda, jer taj Muhamed je uspio prosiriti islam.

Krscani su sretni jer je Isus uhvacen rano, prije nego je imao dovoljno ljudi iza sebe da formira nekakvu armiju (al ipak dovoljno da sacuvaju kult), pa nije ni imao kad biti vojskovodja. Historija, a i njegovo ponasanje u odredjenim situacijama (kao u hramu) nam jasno ukazuju da bi najvjerovatnije i on radio isto sto Muhamed da je imao jednaku vojsku. S druge strane, da je Muha kojim slucajem ubijen recimo pri bjegu u Medinu, on bi bio opisan kasnije od strane svojih pratilaca bez prica od proljevanju krvi.
da su muslimani otpočetka imali, kako kaže jedan forumaš. romantiziranu sliku Muhameda, ne bi uopšte započeli osvajanje svijeta.
međutim, s obzirom na hadise o nagradama za borbu ba Božijem putu, ako pogine, odmah šehid, hurije i dvorci, pohvale o osvajanju Konstantinopolja i Rima (s tim da je osvajanje Rima emanet za nove generacije), Arapima-muslimanima je bilo odličan povod i opravdanje za osvajačke pohode.
jedni kažu da su krenuli sa osvajanjem kako bi tim narodima donijeli pravdu jer su bili potlačeni, a drugi da je da su to bili odbrambeni ratovi, ali eto malo ih je ponijelo. a inače islam znači mir.
Historijske i historijsko-geopoliticke knjige daju covjeku nesto realniju sliku o svijetu i objasnjenje zasto se nesto desilo kako se desilo, ne uvijek, ali ponekad bez ideoloskih konotacija.

Arapi su se nalazili izmedju dvije velike imperije - Bizantije i Perzije. Vjerovati da bi ih ovi ostavili na miru da ispovijedaju svoju vjeru, ali i zive bez tudjeg uplitanja je u najmanju ruku naivno.
Na mnoga, danas vecinski muslimanska podrucja noga muslimanskog vojnika nikada nije stala, vec se islam prosirio misionarskim djelovanjem.
Ili mozda mislimo da su muslimani izvrsili desant na Maleziju, Indoneziju i zapadnu Afriku? :D

Egipat je osvojen sa jedva 4 hiljade vojnika. Mozda se radilo o izuzetnoj sposobnosti vjerski nadahnutih muslimanskih vojnika, a mozda je egipatskim krscanima monifizitima bilo dosta proganjanja od njihove "brace" koji su vjerovali u dvostruku prirodu Isusa Krista. Iliti, bolje imati "nevjernika" (muslimana) za gospodara kome su pitanja prirode Isusa irelevantna, a ne nagoni na promjenu vjere, nego pripadnike iste vjere koji ce ih proganjati.
Elem, na podrucju juznog i istocnog Mediterana, 750. god. 1 od 10 podanika Carstva je bio musliman. 950. god. 9 od 10 su bili muslimani.

Kur'an sam govori o potrebi borbe za odbranu vjere ... Dakle ne samo o unutrasnjoj borbi protiv vlasittih "demona", vec i fizickoj.

Na kraju, pomalo je bezobrazno, barem historijski gledano, posmatrati pripadnike islamske vjere kao Borg, bilo kroz historiju ili danas.
Islamski svijet je od skoro samog pocetka popriste ideoloskih borbi (fizickih i akademskih), sa mnogo obrta i novih sekti i ideja.
Ili mislimo da su Druzi, alaviti, Bore, i mnogi drugi nastali sami od sebe?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#509 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Dope_Man wrote:Ne arzuhale, sada je jasno da smo je zavrsili jer ti ne smijes odgovoriti na tako jednostavno pitanje. Lijepi tu sliku bebe koliko hoces, prekrij oci i deri se ''la la la'' na sav glas, to nece promijeniti stvari koje pisu u islamskim knjigama. Svojim odbijanjem da odgovoris na pitanje si samo natuknuo da smatras kako je kriticki analizirati akcije Muhameda = popljuvati i njega, i svakog muslimana na svijetu, a iz toga slijedi i da se slazes sa default stajalistem u islamu da taj lik nije mogao zgrijesitit. Lijepo.

Pozdravljam :run:
Ako nešto "piše u islamskim knjigama", onda valjda muslimani prihvataju to što piše u tim knjigama. Ali to prihvataju na islamski način, ne neki drugi.

Kada si me pitao da li ima nešto s čime se ne bih složio, odnosno ima li nešto što je Muhammed uradio kao čovjek a da bi se moglo dovesti u pitanje, meni su odmah naumpala dva slučaja u vezi s namjerama ili odlukama Poslanika islama a koja je Kur'an propratio svojom reakcijom, odnosno doveo ih u pitanje (moraš imati na umu, bez obzira što je to tebi osobno neshvatljivo i neprihvatljivo, da je za muslimane Kur'an jasna, doslovna i bukvalna Riječ Božija, objava a ne djelo Muhameda). Dakle odluke ili namjere koje je Bog doveo u pitanje.

Prvi slučaj je sa zarobljenicima nakon bitke na Bedru. To je bila prva bitka u kojoj su učestvovali muslimani i nakon nje se desilo da su imali i - prve zarobljenike. Poslanik je upitao svog druga Ebu Bekra šta misli on, šta im je činiti sa zarobljenicima. Ebu Bekr je rekao da su to većinom njihovi rođaci i poznanici, te da bi u zamjenu za njih mogli dobiti od njihove rodbine novac koji bi im dobrodošao za jačanje medinske zajednice.
Kada je upitao Omera šta on misli, Omer je rekao da se ne slaže sa Ebu Bekrovim stavom nego da ih sve treba pobiti i to da njemu dadne njegovog rođaka da ga on svojom rukom smakne, Aliji da dadne njegovog brata Akila, itd. Omer je svoj stav objasnio na način da bi se time jasna poruka poslala Meki te šta ih čeka ako se budu borili protiv Poslanika, kao i to da ne očekuju da će se, ako se predaju, spasiti otkupninom. Za Omera je to bilo preventivno ubijanje morala u neprijatelju za eventualne buduće bitke.

Poslanik je rekao da se on slaže s Ebu Bekrom, da mu je draži Ebu Bekrov prijedlog. I meni je, kada sam čitao prvi put tu predaju, odmah bio draži ovaj prijedlog.

Sutradan je Omer zatekao Poslanika i njegovom šatoru, zajedno s Ebu Bekrom, kako plaču. Pitao ga je za razlog plača pa da i on plače, a Poslanik je rekao da mu je objavljen ajet kojim se on ukorijeva zbog svoje odluke, a kojim se potvrđuje Omerov stav:

67. Nijednom vjerovjesniku nije dopušteno da drži sužnje dok ne izvojuje pobjedu na Zemlji; vi želite prolazna dobra ovoga svijeta, a Allah želi onaj svijet. - Allah je silan i mudar.
68. Da nije ranije Allahove odredbe, snašla bi vas patnja velika zbog onoga što ste uzeli,
69. Sada jedite ono što ste zaplijenili, kao dopušteno i lijepo, i bojte se Allaha. - Allah zaista prašta i milostiv je.
70. O Vjerovjesniče, reci sužnjima koji se nalaze u rukama vašim: "Ako Allah zna da u srcima vašim ima bilo šta dobro, daće vam bolje od onoga što vam je uzeto i oprostiće vam." - A Allah prašta i milostiv je.


sura el-Enfal (Plijen)

Poslaniku islama nije bila draga opcija smaknuća te je donio odluku zbog koje ga Bog prekorijeva.

Drugi slučaj koji mi je naumpao je onaj nakon bitke na Uhudu, kada je Hind došla na bojište nakon bitke, rasporila tijelo Poslanikovog amidže i jednog od najvećih ashaba, hazreti Hamze, te kidala njegovu jetru i grizla je, od muke i iz želje za osvetom jer je Hamza ubio neke članove njene porodice.
Kada je Poslanik poslije došao i zatekao izmasakrirano Hamzino tijelo, rekao je tužan i ljutit: Za ovo ću ja njima uzvratiti desetorostruko!

Ashabi koji su stajali tu uzviknuli su da će uzvratiti i više nego deset puta.

Nakon toga je stigla objava ajeta:

126. Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj mjeri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive.
127. Strpljiv budi! Ali, strpljiv ćeš biti samo uz Allahovu pomoć. I ne tuguj za njima, i neka ti nije teško zbog spletkarenja njihova.
128. Allah je zaista na strani onih koji se Njega boje i grijeha klone i koji dobra djela čine.


sura en-Nahl (Pčela)

Poslanik je oprostio Hind, kada je ušao u Mekku, iako je rekao da ne želi više nikad da je vidi. Problem sa pronalaskom mjere je vječiti problem sveg čovječanstva u svemu, jedno od najtežih pitanja ikad.

Selman Rušdi će to opisati u "Satanskim stihovima" na način da je Hind morala da cucla nožni palac Poslanika islama i recitira: la ilahe illelah.


Da: ne postoji ništa što je Poslanik, alejhi-selam, učinio po pitanju izvršenja božanskih propisa (što je doista učinio, odbacujem pripisivanja i svakojaka tumačenja) a da bih ja to zbog bilo čega, bilo koje vrijednosti doveo u pitanje, iz bilo kojeg razloga.
U ovoj prvoj situaciji ispade Omer pametniji i od Poslanika i od Ebu Bekra. To cak i nije jedini slucaj u islamskoj literaturi da Omer ispravi Poslanika gde ovaj pogresi. :-D

Kakvu to sliku odaje o Poslaniku, a kakvu o Omeru, nek svako za sebe zakljuci.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#510 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Towelie wrote: U ovoj prvoj situaciji ispade Omer pametniji i od Poslanika i od Ebu Bekra. To cak i nije jedini slucaj u islamskoj literaturi da Omer ispravi Poslanika gde ovaj pogresi. :-D

Kakvu to sliku odaje o Poslaniku, a kakvu o Omeru, nek svako za sebe zakljuci.
Gdje je ovdje Poslanik pogriješio? Možda u tome što je uopće pitao svoje bliske drugove za savjet, trebao je sam odlučiti, ta on je Poslanik, zar ne? :-D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#511 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote: U ovoj prvoj situaciji ispade Omer pametniji i od Poslanika i od Ebu Bekra. To cak i nije jedini slucaj u islamskoj literaturi da Omer ispravi Poslanika gde ovaj pogresi. :-D

Kakvu to sliku odaje o Poslaniku, a kakvu o Omeru, nek svako za sebe zakljuci.
Gdje je ovdje Poslanik pogriješio? Možda u tome što je uopće pitao svoje bliske drugove za savjet, trebao je sam odlučiti, ta on je Poslanik, zar ne? :-D
Ako Poslanik "ne govori po hiru svome", zaista je trebao sam odluciti.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#512 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Towelie wrote:
arzuhal wrote:
Towelie wrote: U ovoj prvoj situaciji ispade Omer pametniji i od Poslanika i od Ebu Bekra. To cak i nije jedini slucaj u islamskoj literaturi da Omer ispravi Poslanika gde ovaj pogresi. :-D

Kakvu to sliku odaje o Poslaniku, a kakvu o Omeru, nek svako za sebe zakljuci.
Gdje je ovdje Poslanik pogriješio? Možda u tome što je uopće pitao svoje bliske drugove za savjet, trebao je sam odlučiti, ta on je Poslanik, zar ne? :-D
Ako Poslanik "ne govori po hiru svome", zaista je trebao sam odluciti.
Pa i odlučio je. Ali je htio čuti i njih. Nije imao treću opciju. Mogao je izabrati i Omerovu ideju, ali nije.

Pred početak iste bitke Poslanik je izložio plan odbrane, odnosno kako će dočekati mušričku vojsku. Jedan ashab ga je upitao jel taj njegov plan božanska objava i nadahnuće ili je to samo njegovo razmišljanje i ideja kako bi trebali uraditi. Poslanik je rekao da je to samo njegovo razmišljanje. Tada je taj ashab rekao da smatra da ima bolji plan od tog, iznio ga je, a Poslanika je to obradovalo i prihvatio je taj plan (ono kada su zagrnuli sve bunare s vodom a ostavili samo jedan oko kojeg su bili muslimani, što je iscrpljivalo mušrike i konje im, itd.).
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#513 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

Ako postoji distinkcija izmedju bozijeg nadahnuca i Muhamedovog licnog promisljanja, onda on govori po hiru svome. Ti si naveo i situaciju kad se to desilo. :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#514 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Towelie wrote:Ako postoji distinkcija izmedju bozijeg nadahnuca i Muhamedovog licnog promisljanja, onda on govori po hiru svome. Ti si naveo i situaciju kad se to desilo. :mrgreen:
Ili ono kada je zatekao stanovnike Medine kako vještački oprašuju cvatove hurme: rekao im je da to ne rade. Oni odustali od toga i iduće godine je rod bio znatno umanjen. Kada su mu to rekli, pitajući ga o tome što im je to zabranio, on je rekao da to nije bila zabrana, odnosno da je iznio vlastito mišljenje jer o dunjalučkim stvarima i on ima ljudsko mišljenje kao i oni, pa može biti u pravu ili ne, ali kada im naredi nešto što se striktno tiče vjere - to nije njegovo mišljenje i to moraju prihvatiti. I rekao im je da nastave onako kako su i prije radili.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#515 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote:Ako postoji distinkcija izmedju bozijeg nadahnuca i Muhamedovog licnog promisljanja, onda on govori po hiru svome. Ti si naveo i situaciju kad se to desilo. :mrgreen:
Ili ono kada je zatekao stanovnike Medine kako vještački oprašuju cvatove hurme: rekao im je da to ne rade. Oni odustali od toga i iduće godine je rod bio znatno umanjen. Kada su mu to rekli, pitajući ga o tome što im je to zabranio, on je rekao da to nije bila zabrana, odnosno da je iznio vlastito mišljenje jer o dunjalučkim stvarima i on ima ljudsko mišljenje kao i oni, pa može biti u pravu ili ne, ali kada im naredi nešto što se striktno tiče vjere - to nije njegovo mišljenje i to moraju prihvatiti. I rekao im je da nastave onako kako su i prije radili.
Muslimani oponasaju Muhamedov sunnet cak i u tako banalnim stvarima poput nacina hoda, tako da se ne bih bas slozio da njegov sunnet obuhvatq samo "stvari vere".
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#516 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Towelie wrote: Muslimani oponasaju Muhamedov sunnet cak i u tako banalnim stvarima poput nacina hoda, tako da se ne bih bas slozio da njegov sunnet obuhvatq samo "stvari vere".
Tako je druže moj, i to pripada tajnama ljubavi. Muhamed Eslem, kažu, nikada u životu nije okusio lubenicu jer nije saznao kako ju je, na koji način jeo Poslanik, alejhi-selam.

A jedan čovjek, vodeći grupu tab'iina, odjednom skrenu na jednom dijelu puta, spusti se u dolinu, malo zdarža, pa se vrati. Kada su ga upitali zašto je skrenuo u tu dolinu, rekao je:

- Jednom sam putovao s Allahovim poslanikom ovim putem, pa je on ovdje skrenuo ovako s puta, na istom mjestu. Zato sam to učinio.

Primjere ovakvog budalasanja, nerazumnosti i iracionalnosti možeš očekivati samo od zagledanog srca koje voli. Ovome se ljudi smiju.

A Allah kaže: Oni se smiju, a ti se diviš!
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#517 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote: Muslimani oponasaju Muhamedov sunnet cak i u tako banalnim stvarima poput nacina hoda, tako da se ne bih bas slozio da njegov sunnet obuhvatq samo "stvari vere".
Tako je druže moj, i to pripada tajnama ljubavi. Muhamed Eslem, kažu, nikada u životu nije okusio lubenicu jer nije saznao kako ju je, na koji način jeo Poslanik, alejhi-selam.

A jedan čovjek, vodeći grupu tab'iina, odjednom skrenu na jednom dijelu puta, spusti se u dolinu, malo zdarža, pa se vrati. Kada su ga upitali zašto je skrenuo u tu dolinu, rekao je:

- Jednom sam putovao s Allahovim poslanikom ovim putem, pa je on ovdje skrenuo ovako s puta, na istom mjestu. Zato sam to učinio.

Primjere ovakvog budalasanja, nerazumnosti i iracionalnosti možeš očekivati samo od zagledanog srca koje voli. Ovome se ljudi smiju.

A Allah kaže: Oni se smiju, a ti se diviš!
Kad smo se vec slozili da se Muhamedov sunnet sledi do u najsitnije detalje, onda se isti ne moze ograniciti na stvari vere, vec na sve sto on radi. A medju tim raznim stvarima ima i pogresaka, kako si gore postavio primere.

Jel shvatas da, vodeci se ovom logikom, ljudi slede Muhamedov sunnet, iako isti moze biti suprotan onom sto Bog hoce? :lol:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#518 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by zagortenej »

arzuhal wrote:
Towelie wrote: Muslimani oponasaju Muhamedov sunnet cak i u tako banalnim stvarima poput nacina hoda, tako da se ne bih bas slozio da njegov sunnet obuhvatq samo "stvari vere".
Tako je druže moj, i to pripada tajnama ljubavi. Muhamed Eslem, kažu, nikada u životu nije okusio lubenicu jer nije saznao kako ju je, na koji način jeo Poslanik, alejhi-selam.

A jedan čovjek, vodeći grupu tab'iina, odjednom skrenu na jednom dijelu puta, spusti se u dolinu, malo zdarža, pa se vrati. Kada su ga upitali zašto je skrenuo u tu dolinu, rekao je:

- Jednom sam putovao s Allahovim poslanikom ovim putem, pa je on ovdje skrenuo ovako s puta, na istom mjestu. Zato sam to učinio.

Primjere ovakvog budalasanja, nerazumnosti i iracionalnosti možeš očekivati samo od zagledanog srca koje voli. Ovome se ljudi smiju.

A Allah kaže: Oni se smiju, a ti se diviš!
Srećom pa im je ostavio dobro razrađene postupke kako se riješiti neprijatelja/neistomišljenika da ne lutaju puno.
A kod lubenice pojedeš sve osim kore, ne treba niko pokazivati :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#519 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Towelie wrote: Kad smo se vec slozili da se Muhamedov sunnet sledi do u najsitnije detalje, onda se isti ne moze ograniciti na stvari vere, vec na sve sto on radi. A medju tim raznim stvarima ima i pogresaka, kako si gore postavio primere.

Jel shvatas da, vodeci se ovom logikom, ljudi slede Muhamedov sunnet, iako isti moze biti suprotan onom sto Bog hoce? :lol:
Jel ti shvataš da smo na putu da fakat dokažemo da je Muhammed, alejhi-selam, bio čovjek, Božji rob i Božji poslanik, i zauvijek osiguramo prednost hrišćanima u opisu Isusa? :mrgreen:

Nema u sunnetu pogrešaka :-D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#520 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote: Kad smo se vec slozili da se Muhamedov sunnet sledi do u najsitnije detalje, onda se isti ne moze ograniciti na stvari vere, vec na sve sto on radi. A medju tim raznim stvarima ima i pogresaka, kako si gore postavio primere.

Jel shvatas da, vodeci se ovom logikom, ljudi slede Muhamedov sunnet, iako isti moze biti suprotan onom sto Bog hoce? :lol:
Jel ti shvataš da smo na putu da fakat dokažemo da je Muhammed, alejhi-selam, bio čovjek, Božji rob i Božji poslanik, i zauvijek osiguramo prednost hrišćanima u opisu Isusa? :mrgreen:

Nema u sunnetu pogrešaka :-D
Cuj nema pogresaka a Allah objavljivao ajete da popravlja Muhamedove postupke. I ne samo On, nego ga je ispravljao i random beduin. :-D

Za mene ovo nije takmicenje izmedju Muhameda i Isusa niti me posebno tangira kako ga hriscani predstavljaju sebi.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#521 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by zagortenej »

Ja sam čuo za dosta pogrešaka u Muhamedovom sunnetu, ali ni za jednu jedinu u sunnetima Ebu Bekra, Omera ili Buharije. Oni su tačno znali šta rade.
Na Omerov prijedlog su se i ajeti objavljivali.
Fala Bogu pa postoje ti uzori da se ne luta.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#522 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by HardcoreMX »

Mi znamo da tebe zaista žalosti to što oni govore. Oni, doista, ne okrivljuju tebe da si ti lažac, nego nevjernici poriču Allahove riječi. (Kur'an:Al-An'am 33)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#523 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by zagortenej »

HardcoreMX wrote:Mi znamo da tebe zaista žalosti to što oni govore. Oni, doista, ne okrivljuju tebe da si ti lažac, nego nevjernici poriču Allahove riječi. (Kur'an:Al-An'am 33)
I nevjernici još govore: "Vi samo začarana čovjeka slijedite!"
Buharija (3268), Muslim (2189) i neki drugi autori hadiskih zbirki zabilježili su predanje od Aiše, r.a., u kome se kaže da je Lubejd b. El-E*asam, najpoznatiji židovski sihirbaz, spravio sihr (čaroliju, crnu magiju) Poslaniku, a.s., u želji da ga ubije. U predaji se navodi:

Od Aiše r.a., se prenosi da je rekla: Allahov Poslanik a.s., je opsihren tako da mu se priviđalo kako je nešto uradio a nije, dok jednog dana pođe doviti. Dovio je a zatim rekao: Je si li osjetila da mi je Allah ukazao na ono što mi je lijek?
...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#524 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Towelie »

zagortenej wrote:
HardcoreMX wrote:Mi znamo da tebe zaista žalosti to što oni govore. Oni, doista, ne okrivljuju tebe da si ti lažac, nego nevjernici poriču Allahove riječi. (Kur'an:Al-An'am 33)
I nevjernici još govore: "Vi samo začarana čovjeka slijedite!"
Buharija (3268), Muslim (2189) i neki drugi autori hadiskih zbirki zabilježili su predanje od Aiše, r.a., u kome se kaže da je Lubejd b. El-E*asam, najpoznatiji židovski sihirbaz, spravio sihr (čaroliju, crnu magiju) Poslaniku, a.s., u želji da ga ubije. U predaji se navodi:

Od Aiše r.a., se prenosi da je rekla: Allahov Poslanik a.s., je opsihren tako da mu se priviđalo kako je nešto uradio a nije, dok jednog dana pođe doviti. Dovio je a zatim rekao: Je si li osjetila da mi je Allah ukazao na ono što mi je lijek?
...
:lol:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#525 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by HardcoreMX »

'Poslanicima su se i prije tebe rugali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.' (Kur'an: Al-An'am 10.)
Post Reply