Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
nepass1
Posts: 9728
Joined: 06/07/2017 07:35

#5901 Re: Istočno Sarajevo

Post by nepass1 »

Ma nema sanse da ce sestra u asi imati 2600. Moooozda glavna sestra bolnice.
Saznacu plate kad tad, do kraja godine 100%, pa napisem.
User avatar
mirota
Posts: 2364
Joined: 11/01/2018 11:42

#5902 Re: Istočno Sarajevo

Post by mirota »

ne mlati, znam licno zenu iz Kasindola prelazi, ima 27 god staza, potpisala ugovor na 2600 i ne nece biti glavna sestra, ovo je sestrinski rad u smjenama, dakle ima se i nocni rad, za isti rad u KN imala tipa 1400 max
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#5903 Re: Istočno Sarajevo

Post by goredole »

Athlon64 wrote: 30/03/2024 14:25 U bolnici moraš imati i kuhinju i mnogo popratnog personala i troškova.
ne moras imati kuhinju, dovoljno je da imas ugovor za catering.
User avatar
Athlon64
Posts: 2779
Joined: 24/11/2022 17:51

#5904 Re: Istočno Sarajevo

Post by Athlon64 »

goredole wrote: 30/03/2024 18:27
Athlon64 wrote: 30/03/2024 14:25 U bolnici moraš imati i kuhinju i mnogo popratnog personala i troškova.
ne moras imati kuhinju, dovoljno je da imas ugovor za catering.
Naravno. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#5905 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

mirota wrote: 30/03/2024 18:23
vjeshalica wrote: 30/03/2024 15:58
Athlon64 wrote: 30/03/2024 13:23 Pa bolje onda biti sestra nego doktor.

A fkt danas je veća šansa za većom platom ako imaš manje škole.
Bolje je biti doktor nego sestra. Sestre koje rade svoj posao su uvijek vise znale od doktora. I plus sto je zahtjevniji rad sestre nego doktora. Doktori ne previjaju,ne vucaraju haste itd da ne nabrajam.
to sto sestre znaju to mi dr mozemo nauciti za sat max i to ako nismo zavrsili srednju medicinsku, kao ja, a sto mi znamo, one moraju uciti 10 ak godina...tako da ti je nidje veze pisanije
Zelis da pokazes intelektualnu superiornost u odnosu na sestre. Sa pisanjem sranja 2x na moje konstatacije pokazujes koliko si duboko iskompleksiran.Sestre su uvijek imale vise dodira sa pacijentima i ako su posvecene poslu mnogo su naucile i mnogo vise znaju. Veliki broj sestara su zavrsile skole i postale diplomirane medicinske sestre sa VSSom tako da i dalje majmunaj jer mislis da ako si doktor=pejgamber. Kompleks boga ili cega vec. Dakle umiri se. Jedna kvalitetna sestra jako dobro zna i vise je sa pacijentom od doktora koji se daleko slabije uopce kontaktira sa pacijentom, dalje one sto rukama rade,doktori ne rade, a drugo je sto ti mislis da ako si naucio= je onome sto je neko rukama dohvatio.
User avatar
mirota
Posts: 2364
Joined: 11/01/2018 11:42

#5906 Re: Istočno Sarajevo

Post by mirota »

a sta to znaju leba ti sto dr ne znaju ??? mogu samo na tvoje pisanije napisati AHAHAHAHAH...u USA da, sestre znaju puno, ali bas puno, a kod nas, znam dobro , jako dobro sta i koliko znaju, vjeruj
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#5907 Re: Istočno Sarajevo

Post by last mohicans »

Ja znam gdje su desetine puta sestre spasile doktore od njihovog neznanja ili površnog znanja, a ne znam da je i jedan doktor spasio neku sestru iz istih i sličnih razloga. Jednostavno su više uz pacijente, prate ih, daju im svakodnevne terapije, čak doktorima daju prave anamneze itd. Doktori lupaju terapije pacijentima, griješe, fulaju dijagnoze i pravi doktor da zna vrijednosti kvalitetne sestre, drzao bi se nje, pogotovo mladi specijalizanti i sl. Baš od jedne kvalitetne specijalistikinje čujem da je njoj jedan od najboljih savjeta na početku karijere bio da joj je najbitniji kolega kvalitetna sestra. Uvjerila se u to i danas tvrdi da je to tako.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5908 Re: Istočno Sarajevo

Post by sehohari »

mirota wrote: 30/03/2024 22:23 a sta to znaju leba ti sto dr ne znaju ??? mogu samo na tvoje pisanije napisati AHAHAHAHAH...u USA da, sestre znaju puno, ali bas puno, a kod nas, znam dobro , jako dobro sta i koliko znaju, vjeruj
vjeshalica wrote: 30/03/2024 21:55
mirota wrote: 30/03/2024 18:23
vjeshalica wrote: 30/03/2024 15:58

Bolje je biti doktor nego sestra. Sestre koje rade svoj posao su uvijek vise znale od doktora. I plus sto je zahtjevniji rad sestre nego doktora. Doktori ne previjaju,ne vucaraju haste itd da ne nabrajam.
to sto sestre znaju to mi dr mozemo nauciti za sat max i to ako nismo zavrsili srednju medicinsku, kao ja, a sto mi znamo, one moraju uciti 10 ak godina...tako da ti je nidje veze pisanije
Zelis da pokazes intelektualnu superiornost u odnosu na sestre. Sa pisanjem sranja 2x na moje konstatacije pokazujes koliko si duboko iskompleksiran.Sestre su uvijek imale vise dodira sa pacijentima i ako su posvecene poslu mnogo su naucile i mnogo vise znaju. Veliki broj sestara su zavrsile skole i postale diplomirane medicinske sestre sa VSSom tako da i dalje majmunaj jer mislis da ako si doktor=pejgamber. Kompleks boga ili cega vec. Dakle umiri se. Jedna kvalitetna sestra jako dobro zna i vise je sa pacijentom od doktora koji se daleko slabije uopce kontaktira sa pacijentom, dalje one sto rukama rade,doktori ne rade, a drugo je sto ti mislis da ako si naucio= je onome sto je neko rukama dohvatio.
Veliko ako.
Slažem se da ima sestara, odnosno medinskih tehničara koji stvarno dosta znaju, ali se oni obično i isticaju među ostalim osobljem.

Ne znam kako to hoda u BiH, ali ne razumijem, po čemu bi sestra mogla od njege pacijente od jednom mogla doći do znanja nakon 10 godina medicinskog fakulteta i specijalizacije?
Pa nije smisao doktorskog rada samo davanje tableta i infuzija.

Mada, može i bit razlika između zdravstvenih sistema. Ovdje npr. čak ni uzimanje krvi ne rade sestre, već ljekari. Kompletnu anatomiju koju studenti uče dvije godine se u obuci za sestre izučava tek 6 mjeseci, uključujući i sve ostale predmete predkliničke faze studija. Ostatak je onda veoma praktičan i nije toliko orijentisan na teoretsko medicinsko znanje.

S tim da mislim da se i ne zna da se većina rada obavlja van soba pacijenata i hodnika odjeljenja.
Kako je npr. kada je u pitanju rukovanje aparatima za dijagnostiku (uzmi npr. TEE, abdominalna sonografija i tkd.), koliko često je jedna sestra pogledala neki EKG ako baš ne radi tu, da ne govorimo o intervencijama i operacijama.
swanfilter
Posts: 7921
Joined: 06/06/2008 18:52

#5909 Re: Istočno Sarajevo

Post by swanfilter »

mirota wrote: 30/03/2024 18:23
vjeshalica wrote: 30/03/2024 15:58
Athlon64 wrote: 30/03/2024 13:23 Pa bolje onda biti sestra nego doktor.

A fkt danas je veća šansa za većom platom ako imaš manje škole.
Bolje je biti doktor nego sestra. Sestre koje rade svoj posao su uvijek vise znale od doktora. I plus sto je zahtjevniji rad sestre nego doktora. Doktori ne previjaju,ne vucaraju haste itd da ne nabrajam.
to sto sestre znaju to mi dr mozemo nauciti za sat max i to ako nismo zavrsili srednju medicinsku, kao ja, a sto mi znamo, one moraju uciti 10 ak godina...tako da ti je nidje veze pisanije
A, ti sto znas, za to nisi trebao 10 godina?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5910 Re: Istočno Sarajevo

Post by sehohari »

vjeshalica wrote: 30/03/2024 15:58
Athlon64 wrote: 30/03/2024 13:23 Pa bolje onda biti sestra nego doktor.

A fkt danas je veća šansa za većom platom ako imaš manje škole.
Bolje je biti doktor nego sestra. Sestre koje rade svoj posao su uvijek vise znale od doktora. I plus sto je zahtjevniji rad sestre nego doktora. Doktori ne previjaju,ne vucaraju haste itd da ne nabrajam.
Većinu doktorskog rada prosječna sestra uopšte ne vidi, u tome i jeste fol.
Smiješno je reducirati ljekarsku profesiju na previjanje rana.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#5911 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

last mohicans wrote: 30/03/2024 22:34 Ja znam gdje su desetine puta sestre spasile doktore od njihovog neznanja ili površnog znanja, a ne znam da je i jedan doktor spasio neku sestru iz istih i sličnih razloga. Jednostavno su više uz pacijente, prate ih, daju im svakodnevne terapije, čak doktorima daju prave anamneze itd. Doktori lupaju terapije pacijentima, griješe, fulaju dijagnoze i pravi doktor da zna vrijednosti kvalitetne sestre, drzao bi se nje, pogotovo mladi specijalizanti i sl. Baš od jedne kvalitetne specijalistikinje čujem da je njoj jedan od najboljih savjeta na početku karijere bio da joj je najbitniji kolega kvalitetna sestra. Uvjerila se u to i danas tvrdi da je to tako.
Doci ce te demantovati neki postratni produkt nakarade od profesije i obrazovnog sistema
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#5912 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

sehohari wrote: 30/03/2024 22:37
mirota wrote: 30/03/2024 22:23 a sta to znaju leba ti sto dr ne znaju ??? mogu samo na tvoje pisanije napisati AHAHAHAHAH...u USA da, sestre znaju puno, ali bas puno, a kod nas, znam dobro , jako dobro sta i koliko znaju, vjeruj
vjeshalica wrote: 30/03/2024 21:55
mirota wrote: 30/03/2024 18:23

to sto sestre znaju to mi dr mozemo nauciti za sat max i to ako nismo zavrsili srednju medicinsku, kao ja, a sto mi znamo, one moraju uciti 10 ak godina...tako da ti je nidje veze pisanije
Zelis da pokazes intelektualnu superiornost u odnosu na sestre. Sa pisanjem sranja 2x na moje konstatacije pokazujes koliko si duboko iskompleksiran.Sestre su uvijek imale vise dodira sa pacijentima i ako su posvecene poslu mnogo su naucile i mnogo vise znaju. Veliki broj sestara su zavrsile skole i postale diplomirane medicinske sestre sa VSSom tako da i dalje majmunaj jer mislis da ako si doktor=pejgamber. Kompleks boga ili cega vec. Dakle umiri se. Jedna kvalitetna sestra jako dobro zna i vise je sa pacijentom od doktora koji se daleko slabije uopce kontaktira sa pacijentom, dalje one sto rukama rade,doktori ne rade, a drugo je sto ti mislis da ako si naucio= je onome sto je neko rukama dohvatio.
Veliko ako.
Slažem se da ima sestara, odnosno medinskih tehničara koji stvarno dosta znaju, ali se oni obično i isticaju među ostalim osobljem.

Ne znam kako to hoda u BiH, ali ne razumijem, po čemu bi sestra mogla od njege pacijente od jednom mogla doći do znanja nakon 10 godina medicinskog fakulteta i specijalizacije?
Pa nije smisao doktorskog rada samo davanje tableta i infuzija.

Mada, može i bit razlika između zdravstvenih sistema. Ovdje npr. čak ni uzimanje krvi ne rade sestre, već ljekari. Kompletnu anatomiju koju studenti uče dvije godine se u obuci za sestre izučava tek 6 mjeseci, uključujući i sve ostale predmete predkliničke faze studija. Ostatak je onda veoma praktičan i nije toliko orijentisan na teoretsko medicinsko znanje.

S tim da mislim da se i ne zna da se većina rada obavlja van soba pacijenata i hodnika odjeljenja.
Kako je npr. kada je u pitanju rukovanje aparatima za dijagnostiku (uzmi npr. TEE, abdominalna sonografija i tkd.), koliko često je jedna sestra pogledala neki EKG ako baš ne radi tu, da ne govorimo o intervencijama i operacijama.
Mnogi doktori ne znaju da citaju snimke. Ne pricam o zahvatima posebnih disciplina sad ste dosli do zakljucka da sestra moze znati bolje od neurohirurga sto je glupost,govorim o obicnim doktorima. Ko hoce da uci naci ce nacina. Hoce da se predstavi da su sestre tukice koje tu rade za neku mizernu platicu i da toliko zasluzuju, VSS sestra cca 2000 u DZ KS.
I jedna diplomirana medicinska sestra nema 6 mjeseci školice i obuke vec visoko obrazovanje. ;)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5913 Re: Istočno Sarajevo

Post by sehohari »

vjeshalica wrote: 31/03/2024 00:42
sehohari wrote: 30/03/2024 22:37
mirota wrote: 30/03/2024 22:23 a sta to znaju leba ti sto dr ne znaju ??? mogu samo na tvoje pisanije napisati AHAHAHAHAH...u USA da, sestre znaju puno, ali bas puno, a kod nas, znam dobro , jako dobro sta i koliko znaju, vjeruj
vjeshalica wrote: 30/03/2024 21:55

Zelis da pokazes intelektualnu superiornost u odnosu na sestre. Sa pisanjem sranja 2x na moje konstatacije pokazujes koliko si duboko iskompleksiran.Sestre su uvijek imale vise dodira sa pacijentima i ako su posvecene poslu mnogo su naucile i mnogo vise znaju. Veliki broj sestara su zavrsile skole i postale diplomirane medicinske sestre sa VSSom tako da i dalje majmunaj jer mislis da ako si doktor=pejgamber. Kompleks boga ili cega vec. Dakle umiri se. Jedna kvalitetna sestra jako dobro zna i vise je sa pacijentom od doktora koji se daleko slabije uopce kontaktira sa pacijentom, dalje one sto rukama rade,doktori ne rade, a drugo je sto ti mislis da ako si naucio= je onome sto je neko rukama dohvatio.
Veliko ako.
Slažem se da ima sestara, odnosno medinskih tehničara koji stvarno dosta znaju, ali se oni obično i isticaju među ostalim osobljem.

Ne znam kako to hoda u BiH, ali ne razumijem, po čemu bi sestra mogla od njege pacijente od jednom mogla doći do znanja nakon 10 godina medicinskog fakulteta i specijalizacije?
Pa nije smisao doktorskog rada samo davanje tableta i infuzija.

Mada, može i bit razlika između zdravstvenih sistema. Ovdje npr. čak ni uzimanje krvi ne rade sestre, već ljekari. Kompletnu anatomiju koju studenti uče dvije godine se u obuci za sestre izučava tek 6 mjeseci, uključujući i sve ostale predmete predkliničke faze studija. Ostatak je onda veoma praktičan i nije toliko orijentisan na teoretsko medicinsko znanje.

S tim da mislim da se i ne zna da se većina rada obavlja van soba pacijenata i hodnika odjeljenja.
Kako je npr. kada je u pitanju rukovanje aparatima za dijagnostiku (uzmi npr. TEE, abdominalna sonografija i tkd.), koliko često je jedna sestra pogledala neki EKG ako baš ne radi tu, da ne govorimo o intervencijama i operacijama.
Mnogi doktori ne znaju da citaju snimke. Ne pricam o zahvatima posebnih disciplina sad ste dosli do zakljucka da sestra moze znati bolje od neurohirurga sto je glupost,govorim o obicnim doktorima. Ko hoce da uci naci ce nacina. Hoce da se predstavi da su sestre tukice koje tu rade za neku mizernu platicu i da toliko zasluzuju, VSS sestra cca 2000 u DZ KS.
Koji doktori ne znaju da čitaju snimke?
Oni u specijalizaciji možda, ili tamo gdje se ne radi o njihovoj specijalizaciji kasnije.

A šta je to uopšte "obični" doktor? Ovdje je obični doktor, tj. onaj što ga vidiš na odjeljenjima, u svojoj specijalizaciji, ili možda 1-2 godine poslije. U kardiologiji je specijalista gdje ja radim većinu vremena dole na dijagnostici, a Oberarzta (specijalistu sa par godina staža) nećeš nikad ni vidjeti na svom odjeljenju, dođe samo gore jednom dnevno da nasvjetuje mlađe doktore i vidi privatne pacijente.

A ti si ta koja je izjavila da su sestre "uvijek više znale od doktora", da je zahtjevniji rad i slično. Kao da ljekar samo prepisuje infuzije i paracetamol, a ostatak dana prst u uho
User avatar
Athlon64
Posts: 2779
Joined: 24/11/2022 17:51

#5914 Re: Istočno Sarajevo

Post by Athlon64 »

Bezveze priča, da je doktor biti lahko - bio bi doktor svako. Posebno danas kad ima fakulteta na pasja preskakala.

Moj školski je studirao medicinu i bili smo cimeri na prvoj godini, one knjige njegove iz anatomije ja nisam umio da pročitam, ali bukvalno. 10 riječi na latinskom i 2 na bosanskom. Zanimljivo je isto da medicinu većinom završavaju gimnazijalci, daleko veći procenat gimnazijalaca nego onih sa završenom srednjom medicinskom, što li?

Ovaj momak sehohari je vidio oba posla i može pravilno da rasuđuje.

Sestra koja radi na određenom odjelu 10 godina naravno da će imati taj posao u malom prstu i dijagnoze i terapije i proceduru, ali prebaci je na drugi odjel i bit će tabula rasa.

Naravno da će svaki pametan mladi doktor kad tek dođe na odjel gledati da bude u dobrim odnosima sa sestrama i da se "ne kurči" jer mu sestre mogu zagorčati život, tako što neće izvršavati njegova naređenja, što će mu prešućivati neke stvari i što će ga zvati za svaku sitnicu. Eh da bi to izbjegao, mora imati (barem na početku) dobre odnose sa sestrama.

Ovaj piše da su sestre mnogo puta "spasile" doktora jer su mu dale prave informacije, pa wtf. treba da mu prešute i time se naslađuju? To bi bila već psihopatija. - a pri tome doktor nikad nije "spasio" sestru.

h upravo u tome i leži razlika između ta dva poziva, što sestru zapravo i nemaš na mnogo čemu "spašavati" jer je za malo toga odgovorna, dok doktor odgovara i stavlja svoj potpis na mnoge stvari.
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#5915 Re: Istočno Sarajevo

Post by last mohicans »

Athlon64 wrote: 31/03/2024 00:55 Bezveze priča, da je doktor biti lahko - bio bi doktor svako. Posebno danas kad ima fakulteta na pasja preskakala.

Moj školski je studirao medicinu i bili smo cimeri na prvoj godini, one knjige njegove iz anatomije ja nisam umio da pročitam, ali bukvalno. 10 riječi na latinskom i 2 na bosanskom. Zanimljivo je isto da medicinu većinom završavaju gimnazijalci, daleko veći procenat gimnazijalaca nego onih sa završenom srednjom medicinskom, što li?

Ovaj momak sehohari je vidio oba posla i može pravilno da rasuđuje.

Sestra koja radi na određenom odjelu 10 godina naravno da će imati taj posao u malom prstu i dijagnoze i terapije i proceduru, ali prebaci je na drugi odjel i bit će tabula rasa.

Naravno da će svaki pametan mladi doktor kad tek dođe na odjel gledati da bude u dobrim odnosima sa sestrama i da se "ne kurči" jer mu sestre mogu zagorčati život, tako što neće izvršavati njegova naređenja, što će mu prešućivati neke stvari i što će ga zvati za svaku sitnicu. Eh da bi to izbjegao, mora imati (barem na početku) dobre odnose sa sestrama.

Ovaj piše da su sestre mnogo puta "spasile" doktora jer su mu dale prave informacije, pa wtf. treba da mu prešute i time se naslađuju? To bi bila već psihopatija. - a pri tome doktor nikad nije "spasio" sestru.

h upravo u tome i leži razlika između ta dva poziva, što sestru zapravo i nemaš na mnogo čemu "spašavati" jer je za malo toga odgovorna, dok doktor odgovara i stavlja svoj potpis na mnoge stvari.
Ne provaljuj se, da sestra nema odgovornosti. Kako doktor može povaliti sestru, tako ona može njega, čak i češće, pogotovo ako je nadobudni i nadrnadani doktor u pitanju, kao što su mnogi od njih, pa čak i forumaši ovdje. Imam bliže porodice sestara, a i ljekara. Sve vidio, nešto i sam doživio.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#5916 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Rijetko koji doktor je odgovarao za ono sto nije ispravno, tako da je suplja prica pominjati ikakvu odgovornost.
User avatar
Athlon64
Posts: 2779
Joined: 24/11/2022 17:51

#5917 Re: Istočno Sarajevo

Post by Athlon64 »

last mohicans wrote: 31/03/2024 01:07 Ne provaljuj se, da sestra nema odgovornosti. Kako doktor može povaliti sestru, tako ona može njega, čak i češće, pogotovo ako je nadobudni i nadrnadani doktor u pitanju, kao što su mnogi od njih, pa čak i forumaši ovdje. Imam bliže porodice sestara, a i ljekara. Sve vidio, nešto i sam doživio.
Pa pročitaj ponovo šta pišem, može ga povaliti jer on ima odgovornosti - samo zato ga može povaliti. :-) :-) :-)

Kako drugačije može?

Doktor sestru ne može povaliti, nema mehanizma nikakvog da on njoj "zagorča život", dok ona itekako ima... to jeste sra*nje zdravstvenog sistema, što većina doktora i nema pojma šta ove psihopate iza leđa rade.
User avatar
Athlon64
Posts: 2779
Joined: 24/11/2022 17:51

#5918 Re: Istočno Sarajevo

Post by Athlon64 »

vjeshalica wrote: 31/03/2024 01:08 Rijetko koji doktor je odgovarao za ono sto nije ispravno, tako da je suplja prica pominjati ikakvu odgovornost.
https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /210402152

https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktori ... /240116094

Eto dva relativno nedavna slučaja, a ima ih na sudu trenutno koliko hoćeš. Svake godine bar jedan bude osuđen i to u BiH.

Kad je neka sestra za bilo šta osuđena ili barem optužena ili joj se ime po medijima razvlačilo? Nikad.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5919 Re: Istočno Sarajevo

Post by sehohari »

Da je i meni da mi neko da neki primjer.
Doktor preko sistema da naređenje da se infuzija daje tad i tad, kasnije on pojma nema šta se dešava, teoretski mogu dati kasnije dozu ili šta već, reći nema vremena, daj nešto drugo i tkd.

Ovdje se nama svima govori da se ne zajebavamo sa sestrama.
User avatar
Athlon64
Posts: 2779
Joined: 24/11/2022 17:51

#5920 Re: Istočno Sarajevo

Post by Athlon64 »

sehohari wrote: 31/03/2024 01:12 Da je i meni da mi neko da neki primjer.
Doktor preko sistema da naređenje da se infuzija daje tad i tad, kasnije on pojma nema šta se dešava, teoretski mogu dati kasnije dozu ili šta već, reći nema vremena, daj nešto drugo i tkd.

Ovdje se nama svima govori da se ne zajebavamo sa sestrama.
Pa to i jeste problem, što su u stanju svašta uraditi, a za to ne odgovaraju.

Ako dođe do suda, sud će ispitivati medicinsku dokumentaciju i vagati u mg da li je propisana ispravna doza lijeka, a niko neće ni posumnjati da je možda neka budala dala zapravo 10x veću dozu od propisane.

Od žene prijateljica radi u Minhenu na velikoj klinici kao med. sestra i ljetos kad je dolazila u goste šta je sve pričala, šta sestre rade, to je da se zgroziš. Kaže ima neku kolegicu iz Hrvatske, koja daje pacijentima ono što ima na kolicima, jer joj je mrsko vraćati se i tražiti lijek, lupam ako piše paracetamol, a ona ima brufen na kolicima, ona će dati brufen i zaokružiti da je dala paracetamol. I kao tako sa svim lijekovima, čak i sa inzulinima, ono boli je k*.

Al odosmo u off topic u PM, mislim da treba neka (aktivna) tema za zdravstvo - ALL about :D
citroen xm
Posts: 18173
Joined: 17/04/2012 22:57

#5921 Re: Istočno Sarajevo

Post by citroen xm »

Plata medicinske sestre u ASI jeste 2600. Biće njima dobro, odlično jer u menadžmentu nisu levati i vrlo dobro znaju koliko je teško doći do kvalitetnog medicinskog kadra. Puno teže nego do radnika sa SSS spremom u nekoj drugoj oblasti i u manjem mjestu. Zato se i neće ponašati isto kao prema radniku u Preventu u Lukavcu(lupam).

Doktor bilo gdje u BiH sa svojom platom nema nikakve potrebe da radi dodatno. To što su doktori najgladnija sorta, što im je uvijek malo i što su umislili da su sa svojom strukom Bogovi, to je druga priča. I nije svaki doktor isti, i nije isto biti hirurg i dermatolog.
User avatar
mirota
Posts: 2364
Joined: 11/01/2018 11:42

#5922 Re: Istočno Sarajevo

Post by mirota »

citroen xm wrote: 31/03/2024 08:16 Plata medicinske sestre u ASI jeste 2600. Biće njima dobro, odlično jer u menadžmentu nisu levati i vrlo dobro znaju koliko je teško doći do kvalitetnog medicinskog kadra. Puno teže nego do radnika sa SSS spremom u nekoj drugoj oblasti i u manjem mjestu. Zato se i neće ponašati isto kao prema radniku u Preventu u Lukavcu(lupam).

Doktor bilo gdje u BiH sa svojom platom nema nikakve potrebe da radi dodatno. To što su doktori najgladnija sorta, što im je uvijek malo i što su umislili da su sa svojom strukom Bogovi, to je druga priča. I nije svaki doktor isti, i nije isto biti hirurg i dermatolog.
ja sam rekao iznad a kolega ne vjeruje da je 2600 km, jer znam zenu, a ona mi pokazala ugovor ... drugi dio ti nije tacan, ja nemam ni 3000 kao ljekar, u Asi bi imao start 6000, tako da itekako moram raditi dodatno, valja vracati kredit, koji nije mali za stan...samo ljekari u KS imaju bas ok plate, livanjski kanton katastrofa...RS jos grdja
citroen xm
Posts: 18173
Joined: 17/04/2012 22:57

#5923 Re: Istočno Sarajevo

Post by citroen xm »

Imam i ja kredit za stan, imam puno manje od 3000 i ne moram raditi dodatno, a niko me drugi ne gura. Tako da...
User avatar
mirota
Posts: 2364
Joined: 11/01/2018 11:42

#5924 Re: Istočno Sarajevo

Post by mirota »

pa ok, meni silne pare odu na putovanja, znas kako se kaze, zaradio si onoliko koliko si na sebe potrosio... nije mi veliki dodatni napor zaraditi jos jednu platu mjesecno, pa se gura nekako, a i volim voziti ok auto, jednom se zivi, a bgm moje skolovanje je trajalo i trajalo, dodje vrijeme da se malo i naplati :D

p.s.

Asa ti omogucava da imas u startu za 8 casovni rad primanja da ne moras nista vise raditi, e kome je to malo nek se je.e :skoljka:
citroen xm
Posts: 18173
Joined: 17/04/2012 22:57

#5925 Re: Istočno Sarajevo

Post by citroen xm »

Mogu i ja raditi dodatno i zaraditi. Nije u tome stvar. Stvar je što velika većina doktora bez obzira na za naše uslove od dobrih do astronomskih primanja, kuka kao da žive na hljebu i vodi. Da ne pričam kako polovini treba poderati diplome i zabraniti doživotno rad sa pacijentima.

Zbog tog vašeg dodatnog rada i ispaštaju ljudi u državnim bolnicama jer im se ne posvećuje pažnja. Šaljete ih sebi privatno, propisujete im lijekove za koje ste plaćeni od farmaceuta i slično.
Last edited by citroen xm on 31/03/2024 08:32, edited 1 time in total.
Post Reply