Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post Reply

Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Poll ended at 18/01/2018 15:28

DA
13
28%
NE
21
45%
Možda
11
23%
Ne znam
2
4%
 
Total votes: 47

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Postaje li Istočno Sarajevo i Sarajevo primjer uspješne međuentitetske saradnje, kome pravo, kome krivo? Evo tu je niz projekata kojima svjedočimo i po meni to je uspješna priča, EYOF, sporazum o saradnji dva vodovoda, bilo je i ranije dosta nekih manifestacija, evo i muzička škola iz I.S koja okuplja djecu i odrasle iz Sarajeva i I. Sarajeva pa SanyLand...itd. Mislim da takve stvari treba potencirati i njegovati jer nema nam druge nego živjeti jedni pored drugih ako eto, kako neki kažu, ne možemo skupa.

Sa druge strane vjerujem da u političkim strukturama RS-a i F-BiH postoje i oni kojima se takve stvari ne sviđaju jer se ne uklapaju u njihovu politiku. Da čujem vaše mišljenje sa obje strane entitetske linije.

Ima li mjesta za proširenje te saradnje? Šta treba mijenjati u tom smislu? Šta I. Sarajevu Sarajevo može ponuditi i obratno?
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by BHCluster »

Sa ovim politicarima NE.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

BHCluster wrote:Sa ovim politicarima NE.
Dobro ima opstrukcija i biće još ali očito da se neke stvari rade i da se pored tih opstrukcija nešto pozitivno radi i dešava.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#4 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Henry Chinaski »

Saradnja i zbližavanje su neizbježan scenario.
Trenutno se grupa kojoj odgovara podijeljenost svojski trudi da to uspori i još dugo će biti tako ali suština je da će se to desiti.
Najglasnije budale će se tada sramiti svojih riječi i postupaka.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by BHCluster »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
BHCluster wrote:Sa ovim politicarima NE.
Dobro ima opstrukcija i biće još ali očito da se neke stvari rade i da se pored tih opstrukcija nešto pozitivno radi i dešava.
Sve je to uredu i pozdravljam sve zdrave i pozitivne akcije koje doprinose razvoju dobro-komsijskih odnosa tj razvoju bosanskohercegovackog drustva. Problem ce nastati onog momenta kad viserangirani politicari odluce da iskoriste tako nesto za licne interese, a jedini nacin za njihovo djelovanje je "oni protiv nas i obrnuto jer su sto se tice razvoja ekonomije, zdravstva, skolstva su NULA" a to pali zbog nedostatka bilo kakve opozicije (politicke i moralne).
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#6 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by BHCluster »

Henry Chinaski wrote:Saradnja i zbližavanje su neizbježan scenario.
Trenutno se grupa kojoj odgovara podijeljenost svojski trudi da to uspori i još dugo će biti tako ali suština je da će se to desiti.
Najglasnije budale će se tada sramiti svojih riječi i postupaka.
Nece se desiti jer nismo u stanju da se suocimo sa prosloscu a u ovom okruzenju je to veoma osjetljivo. Cim krenes graditi nesto tako na labavim temljima onda se to laHko srusi.
User avatar
l33t
Posts: 4324
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#7 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by l33t »

Realno, kako se fino gradi Istočno Sarajevo, da je više sloge i sigurnosti u politici, fino bi gore bilo i stan kupiti u novogradnji :) finih i cura ima :thumbup: :bih:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#8 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by hAZNADAR »

Na kojoj planeti vi ljudi zivite? :roll:

Ono kao ljudi zele zajedno a politicari nedaju u zavadjaju nas. :lol:


Par projekata cisto prakticne naravi ne mogu prefarbati stanje i raspolozenje u RS. I konto zajednistva i zblizavanja.
Ovo me podsjeca na uspjeh mlade kosarkaske repke gdje smo isprepadane momke iz RS vodali gradom ko maskote i trubili o multietnicnosti.

Nista od zblizavanja, zao mi je sto je tako ali realnost je kakva jeste. Ocito neki vide sto zele da vide.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#9 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by PM72 »

Ta dva "grada" tj.kasabe nisu ni razdvojeni.Ljudi uspješno sarađuju i ja sem onog sranja sa krstom na Zlatištu nisam vidio nekih golemih problema.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by insomnia78 »

hAZNADAR wrote:Na kojoj planeti vi ljudi zivite? :roll:

Ono kao ljudi zele zajedno a politicari nedaju u zavadjaju nas. :lol:


Par projekata cisto prakticne naravi ne mogu prefarbati stanje i raspolozenje u RS. I konto zajednistva i zblizavanja.
Ovo me podsjeca na uspjeh mlade kosarkaske repke gdje smo isprepadane momke iz RS vodali gradom ko maskote i trubili o multietnicnosti.

Nista od zblizavanja, zao mi je sto je tako ali realnost je kakva jeste. Ocito neki vide sto zele da vide.
:lol:
Sve sto se desava BiH i Bosnjama nije slucajno
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#11 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by sinuhe »

Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#12 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by LBVIEW »

sinuhe wrote:Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
Otkud to tebi da su Srbi zavrtali vodu? :-)
Zar nisi onomad trubio kako nije sve tako kao sto se prica, pretjeruje se itd. na onoj temi o
desavanjima u Banja Luci?
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by sinuhe »

LBVIEW wrote:
sinuhe wrote:Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
Otkud to tebi da su Srbi zavrtali vodu? :-)
Zar nisi onomad trubio kako nije sve tako kao sto se prica, pretjeruje se itd. na onoj temi o
desavanjima u Banja Luci?
Koja utucenost, koja ozaloscenost.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#14 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sinuhe wrote:Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
Ne vidim razliku u tome kada Srbi zavrću i kada zavrću "zelene patriJote". U biti meni je gore kada me "moj" zavrće na svakom koraku, na vodi, na tenderima, na autoputu kojeg nemamo...itd.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#15 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by LBVIEW »

sinuhe wrote:
LBVIEW wrote:
sinuhe wrote:Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
Otkud to tebi da su Srbi zavrtali vodu? :-)
Zar nisi onomad trubio kako nije sve tako kao sto se prica, pretjeruje se itd. na onoj temi o
desavanjima u Banja Luci?
Koja utucenost, koja ozaloscenost.
Rece tip koji boluje od stokholmskog sindroma i/ili hronicnog mazohizma. :D
Osim ako nisi "posteni" Musliman, na zalost ima vas jos takvih. :oops:
Last edited by LBVIEW on 20/10/2017 18:39, edited 1 time in total.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#16 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by LBVIEW »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sinuhe wrote:Cijela BiH je uspjesna prica za razliku od neke Sjeverne Irske.
Ali eto prilike da Srbi opet zavrcu vodu pa da vam bude potaman. :bih:
Ne vidim razliku u tome kada Srbi zavrću i kada zavrću "zelene patriJote". U biti meni je gore kada me "moj" zavrće na svakom koraku, na vodi, na tenderima, na autoputu kojeg nemamo...itd.
Nesupjesan pokusaj ironije druga Zametice.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

A da vas dvojica tu raspravu nastavite na PP a ovdje da se bavimo temom. :)
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#18 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Ripicipi »

Sve sto vodi normalizaciji odnosa podrzavam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#19 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by dječak sa šibicama »

Ono kad ovi iz dijaspore, koji i nemaju nikakve veze sa Sarajevom... ma mislim :D

Saradnja je odavno prisutna, posebno kod ljudi na Dobrinji, mislim na obicne ljude. Prelazi se preko nevidljive granice, ljudi rade sa druge strane, kupuju, trguju, i tako dalje.
Konacno se i politicari sjetili da nesto urade po tom pitanju.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#20 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by arzuhal »

dječak sa šibicama wrote: Saradnja je odavno prisutna, posebno kod ljudi na Dobrinji, mislim na obicne ljude. Prelazi se preko nevidljive granice, ljudi rade sa druge strane, kupuju, trguju, i tako dalje.
Konacno se i politicari sjetili da nesto urade po tom pitanju.
tako'e...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#21 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by orinoco »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Postaje li Istočno Sarajevo i Sarajevo primjer uspješne međuentitetske saradnje, kome pravo, kome krivo? Evo tu je niz projekata kojima svjedočimo i po meni to je uspješna priča, EYOF, sporazum o saradnji dva vodovoda, bilo je i ranije dosta nekih manifestacija, evo i muzička škola iz I.S koja okuplja djecu i odrasle iz Sarajeva i I. Sarajeva pa SanyLand...itd. Mislim da takve stvari treba potencirati i njegovati jer nema nam druge nego živjeti jedni pored drugih ako eto, kako neki kažu, ne možemo skupa.

Sa druge strane vjerujem da u političkim strukturama RS-a i F-BiH postoje i oni kojima se takve stvari ne sviđaju jer se ne uklapaju u njihovu politiku. Da čujem vaše mišljenje sa obje strane entitetske linije.

Ima li mjesta za proširenje te saradnje? Šta treba mijenjati u tom smislu? Šta I. Sarajevu Sarajevo može ponuditi i obratno?
Istočno Sarajevo treba povezati i vozilima javnog saobraćaja (tramvajima, trolejbusima, minibusevima) sa Sarajevom. Nastavak tvoje priče bio bi mnogo uspješniji za obje strane. I treba biti, svakako.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#22 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by Prpa.ba »

Da nije bilo amnestije za pripadnike pravoslavnih teroristickih organizacija, mozda bi i mogli govoriti o nekakvoj prici, mozda i uspjesnoj. Ovako, ne. Protiv sam bilo kakve saradnje sa RS-om, a posebno ne sa onima koji su bili predratni gradjani Sarajeva koji su stupili u redove pravoslavnih teroristickih organizacija.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#23 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by orinoco »

Prpa.ba wrote:Da nije bilo amnestije za pripadnike pravoslavnih teroristickih organizacija, mozda bi i mogli govoriti o nekakvoj prici, mozda i uspjesnoj. Ovako, ne. Protiv sam bilo kakve saradnje sa RS-om, a posebno ne sa onima koji su bili predratni gradjani Sarajeva koji su stupili u redove pravoslavnih teroristickih organizacija.
Živiš li u BiH ili u dijaspori?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#24 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by dječak sa šibicama »

U odnosu na recimo Nicosiu, gdje i danas nakon toliko desetljeca, gradska zona podjele ne da je vidljiva nego izgleda kao scenografija horor filmova... Sarajevo je diznilend. Ili Sunnyland, da budemo ontopic :D

Osim onog zida, koji su do petog reda podigli lokalni narkomani i besposlicari iz "istocnog" (i jos brze ga srusili) vecih problema nikada nije bilo.

Na zalost, potpuno nevidljivu ali ipak granicu, najvise koriste kriminalci. I oni krupniji sto kradu automobile, i sitni dileri, narkomani i slicno. Dobrinja je raj za njih, znam nekoliko nekad finih momaka danas narkomancica, koji iskljucivo u "istocno" idu po robu. Lakse je manevrisati zbog policijske jurisdikcije, samo predje granicu i ima vremena nestati u masi dok se dvije policije dogovore, ili tek jedni drugima jave koga treba hapsiti.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#25 Re: Istočno Sarajevo i Sarajevo uspješna priča?

Post by orinoco »

dječak sa šibicama wrote:U odnosu na recimo Nicosiu, gdje i danas nakon toliko desetljeca, gradska zona podjele ne da je vidljiva nego izgleda kao scenografija horor filmova... Sarajevo je diznilend. Ili Sunnyland, da budemo ontopic :D

Osim onog zida, koji su do petog reda podigli lokalni narkomani i besposlicari iz "istocnog" (i jos brze ga srusili) vecih problema nikada nije bilo.

Na zalost, potpuno nevidljivu ali ipak granicu, najvise koriste kriminalci. I oni krupniji sto kradu automobile, i sitni dileri, narkomani i slicno. Dobrinja je raj za njih, znam nekoliko nekad finih momaka danas narkomancica, koji iskljucivo u "istocno" idu po robu. Lakse je manevrisati zbog policijske jurisdikcije, samo predje granicu i ima vremena nestati u masi dok se dvije policije dogovore, ili tek jedni drugima jave koga treba hapsiti.
Čini mi se da postoji neki sporazum obje policije o policijskim potragama za kriminalcima u hitnim situacijama. Policije ove dvije strane odlično sarađuju
Post Reply