Islamsko BANKARSTVO

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
mofo33
Posts: 1000
Joined: 07/04/2008 21:30
Location: pogresna drzava

#51 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mofo33 »

mayab wrote:Ama ljudi, sve je to isto, samo se drugacije zove kod ovih sto rade po islamskom bankarstvu, sta ja znam, umjesto kamata-naknada itd.
ma jah, isto sranje samo drugo pakovanje :)
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#52 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by novi.dan.nova.nafaka »

http://www.klix.ba/biznis/news/hadzic-m ... /121117023
Hadžić: Moguće je osnovati banke koje posluju po islamskim principima

Iako u zakonodavstvu nemamo posebno definiran način poslovanja po principu islamskog bankarstva, to ne predstavlja problem jer je kod nas moguće osnovati banke koje posluju po tim principima a da se uklapaju u postojeći regulatorni okvir, izjavio je za agenciju FENA profesor bankarstva na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Fikret Hadžić.
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#53 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by stokton »

Ovo u vezi Vakuvske banke, ona nema nikakve veze sa Islamom.
Većinski vlasnici su Balkan Financial Sector Equity Fund" Amsterdam koji su u sklopu jedne veće grupacije iz Holandije(zaboravio sam ime, neda mi se sad ponovo tražiti) a vlasnici te grupacije su židovi iz Holandije.
Dok IZ ima samo 3% udjela, a da bi mogao učestvovat u odlukama moraš imat 5%.

Ova Grupacija je odkupila ime Vakufska banka od IZ i za uzvrat im je dala udio od 3%, a prije se ja mislim zvala MO banka. Ja sam to malo istraživao prije nekog vremena, i došao do ovih podataka, ako neko žrtvuje nekoliko sati vremena može dosta toga saznati o ovome, pa ko nema pametnijeg posla...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#54 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by JoseMujica »

samo nek se sirotinja raduje :-)

i islamsko bankarstvo dere isto, ako ne i gore od kjafirskog bankarstva jedino što se kamata ne zove kamata

al valjda je ok Allaha varati lingvističkim akrobacijama :-)

u svakom slučaju ako uzmeš 10.000 KM na 10 godina vratićeš najmanje 15.000 KM đe god da uzmeš sad more meni neko poturati da je kamata 7% ili da kod njih nema kamate i bla bla do ujutro ali jedina realna računica je ova kolko si uzeo i koliko vraćaš

eto ako je neko dobar u izračunima neka uporedi kreditiranja BBI-a i ostalih banaka i vidjećete da je ovo u pet deka ili čak da su ove jeftinije
pirate
Posts: 4
Joined: 17/11/2012 21:01

#55 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by pirate »

jedna od najvećih prevara ikad,dakle kaže ovako kuran zabranjuje kamate ali nije zabranio trgovinu,pa npr banka ti kupi auto za 10 000 a proda ga tebi za 16 000,eto kako to funkcionira,po meni rusko bankarstvo je puno bolje od zapadnog i islamskog,Unatoč brojnim upozorenjima analitičara da će kreditni rast u Rusiji usporiti investitori hrle prema ponudama ruskih banaka. Prošlotjedna 1,16 milijardi eura vrijedna ponuda podređenih obveznica ruske banke VTB privukla je brojne investitore koji su nudili ukupno 5,42 milijarde eura. Najviše, čak 75 posto izdanja, kupili su američki, britanski i švicarski investitori. S druge strane europske banke kao što su Credit Suisse i Banco Popular izdaju vrijednosnice kako bi povećale adekvatnost kapitala.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#56 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Joe McCarthy »

Nemogu povjerovat koliki je nivo zatupljenosti i retardirane agresivnosti prema jednom od najstabilniji ekonomskih sistema u svjetu (samo zbog njegovog imena) na ovom threadu :shock:

Evo čike koji vam objašnjava sve:

http://www.youtube.com/watch?v=oz1OcchP ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=s7UrZuDi ... el&list=UL
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#57 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by drndalo »

Nek si ti prosvijetljen objektivac...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#58 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

stokton wrote:Ovo u vezi Vakuvske banke, ona nema nikakve veze sa Islamom.
Većinski vlasnici su Balkan Financial Sector Equity Fund" Amsterdam koji su u sklopu jedne veće grupacije iz Holandije(zaboravio sam ime, neda mi se sad ponovo tražiti) a vlasnici te grupacije su židovi iz Holandije.
Dok IZ ima samo 3% udjela, a da bi mogao učestvovat u odlukama moraš imat 5%.

Ova Grupacija je odkupila ime Vakufska banka od IZ i za uzvrat im je dala udio od 3%, a prije se ja mislim zvala MO banka. Ja sam to malo istraživao prije nekog vremena, i došao do ovih podataka, ako neko žrtvuje nekoliko sati vremena može dosta toga saznati o ovome, pa ko nema pametnijeg posla...
odkud to hollandski zidovi?
zar nije vlasnik 70% kapitala neka svicarska drzavna banka ili fond?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#59 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by JoseMujica »

Joe McCarthy wrote:Nemogu povjerovat koliki je nivo zatupljenosti i retardirane agresivnosti prema jednom od najstabilniji ekonomskih sistema u svjetu (samo zbog njegovog imena) na ovom threadu :shock:

Evo čike koji vam objašnjava sve:

http://www.youtube.com/watch?v=oz1OcchP ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=s7UrZuDi ... el&list=UL
nema tu nikakve mržnje ni agresivnosti....već čista matematika iz ugla potrošača, konzumenta proizvoda....gore je pirat dobro napisao kupi banka auto za 10.000 pa ga tebi preproda za 17.000

u klasičnom bankarstvu ti uzmeš kredit od 10.000 da kupiš auto a na kraju banci vratiš sa kamatama 17.000

sad hoćeš li zvati ovo kamatom, kreditom ili islamskim bankarstvom...koga libo tuki ako si u svakom slučaju oderan?

ovo islamsko bankarstvo je jedino interesantno ideološki naloženim likovima koji će platiti nešto samo zato što se zove islamsko. Evo ja sam gore pitao da neko, ko zna izračun kamata, izračuna gdje je povoljnije podići npr. 10.000 KM na recimo 10 godina otplate i koliko u konačnici vraćaš? Da li je povoljniji islamski BBI ili neka kamatarska banka?
Tako ja to gledam, a kako se banka zove i jel islamska ili kamatarska ne interesuje me.

Treba što prije stvoriti sve uslove da banke rade i na islamskim principima, ako imaju tržište za svoje proizvode zašto da ne?! A je to baš tako povoljno kolko reklamirate BBI bi bila No.1 banka u BiH i ne bi živila od politički diktiranog poslovanja.

no se manite ideologije, tržište je majka za sve, posebno za banke
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#60 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by detroit-mercy »

Joe McCarthy wrote:Nemogu povjerovat koliki je nivo zatupljenosti i retardirane agresivnosti prema jednom od najstabilniji ekonomskih sistema u svjetu (samo zbog njegovog imena) na ovom threadu :shock:

Evo čike koji vam objašnjava sve:

http://www.youtube.com/watch?v=oz1OcchP ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=s7UrZuDi ... el&list=UL
De ti meni prepricaj da dzabe ne gledam ove jutube :mrgreen: , posudis 10 hiljada km na 5 godina u BBI banci, koliko si nakon 5 godina vratio 10 hiljada KMova ili vise. Ako si vratio vise od 10 milja onda ti je sve to isti k.... :mrgreen: .
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#61 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by madner »

Dok ima inflacije, mora biti i kamate.
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#62 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by stokton »

Bosanac sa dna kace wrote:
stokton wrote:Ovo u vezi Vakuvske banke, ona nema nikakve veze sa Islamom.
Većinski vlasnici su Balkan Financial Sector Equity Fund" Amsterdam koji su u sklopu jedne veće grupacije iz Holandije(zaboravio sam ime, neda mi se sad ponovo tražiti) a vlasnici te grupacije su židovi iz Holandije.
Dok IZ ima samo 3% udjela, a da bi mogao učestvovat u odlukama moraš imat 5%.

Ova Grupacija je odkupila ime Vakufska banka od IZ i za uzvrat im je dala udio od 3%, a prije se ja mislim zvala MO banka. Ja sam to malo istraživao prije nekog vremena, i došao do ovih podataka, ako neko žrtvuje nekoliko sati vremena može dosta toga saznati o ovome, pa ko nema pametnijeg posla...
odkud to hollandski zidovi?
zar nije vlasnik 70% kapitala neka svicarska drzavna banka ili fond?
Pa rekao sam prije nekolko mjeseci me nešto zanjimalo i istražio po netu i došao do podataka ko je većinski vlasnik.
A ovo u vezi švicaraca možda imaju udjela ali ovi drže iznad 50%.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#63 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by The 51st State »

JoseMujica wrote:
Joe McCarthy wrote:Nemogu povjerovat koliki je nivo zatupljenosti i retardirane agresivnosti prema jednom od najstabilniji ekonomskih sistema u svjetu (samo zbog njegovog imena) na ovom threadu :shock:

Evo čike koji vam objašnjava sve:

http://www.youtube.com/watch?v=oz1OcchP ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=s7UrZuDi ... el&list=UL
nema tu nikakve mržnje ni agresivnosti....već čista matematika iz ugla potrošača, konzumenta proizvoda....gore je pirat dobro napisao kupi banka auto za 10.000 pa ga tebi preproda za 17.000

u klasičnom bankarstvu ti uzmeš kredit od 10.000 da kupiš auto a na kraju banci vratiš sa kamatama 17.000

sad hoćeš li zvati ovo kamatom, kreditom ili islamskim bankarstvom...koga libo tuki ako si u svakom slučaju oderan?

ovo islamsko bankarstvo je jedino interesantno ideološki naloženim likovima koji će platiti nešto samo zato što se zove islamsko. Evo ja sam gore pitao da neko, ko zna izračun kamata, izračuna gdje je povoljnije podići npr. 10.000 KM na recimo 10 godina otplate i koliko u konačnici vraćaš? Da li je povoljniji islamski BBI ili neka kamatarska banka?
Tako ja to gledam, a kako se banka zove i jel islamska ili kamatarska ne interesuje me.

Treba što prije stvoriti sve uslove da banke rade i na islamskim principima, ako imaju tržište za svoje proizvode zašto da ne?! A je to baš tako povoljno kolko reklamirate BBI bi bila No.1 banka u BiH i ne bi živila od politički diktiranog poslovanja.

no se manite ideologije, tržište je majka za sve, posebno za banke
ima finesa oko djeljenja rizika, tu je islamsko bankarstvo za koplje ispred klasicnog, elem ne dere te kamatama kao firmu nego na osnovu posudjenih para ucestvuje procentualno u profitu. ovo za gradjanstvo jeste sija/vrat varijanta.
po meni mnogo superiorniji i odgovorniji model od klasicnog bankarstva.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#64 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by moke_31 »

Prije par godina sam pričao sa jednim prijateljem koji se bio naložio da uzme kredit u BBI kao fol islamsko bankratvo itd. Prema njegovim proračunima za 100.000 KM kredita BBI bi morao vratiti oko 200.000 KM a nekoj drugoj banci oko 160.000 KM na primjer za period, čini mi se, od 15-20 godina. Ne sjećam se tačno. Radnici u BBI su mu to obrazoložili na ljedeći način kad se je raspitivo za kredit:

Banka uzme u tvoje ime stan (način na koji se ovo radi mi nije znao najasnije objasniti, vjerovanto postoji mogućnost, ili na drugi način kroz ugovor reguliše otplatu kredita), koji ti odabereš i izdaje ti ga za određenu sumu dok ga ti ne otplatiš za taj period od 15-20 godina. Dakle kada uplaćuješ ratu, uplaćuješ glavnicu recimo od 300 km (od onih 100.000 KM) i plus plaćaš rentu za stan koja je (kako to oni odrede i izračunaju nije rekao) recimo 300 KM. Ukupna rata, dakle, iznosi 600 KM. Kako ti se manjuje ova glavnica od 100.000, odnosno kako raste tvoj udio u vlasništvu stana, tako ti banka smanjuje rentu koju joj plaćaš, sve dok ne otplatiš ukupni izjnos kredita.

Ja sam ga zatim pitao kakav je to fol da vraćaš duplo više i mnogo više nego u drugim bankama on je rekao da je to tako ali da je kao halal i prema propisima islmaskog bankarstva.

Međutim, ovdje nije riječ o islamskom bakarstvu nego samo o metodi kojom se izbjegava da se nešto nazove pravim imenom. Nije kamata nego je renta a suština je ista. Trenutno se mnog banke čak i u arapskim zemljama služe raznoraznim trikovima poput ovog, ali suština je ista, radi se o uzimanju kamate samo na drugi način.

Najveća misterija mi je ostala kako banka reguliše vlasnički odnos, odnosno na čije je ime stan koji se kupi bankinim novcem i kako to funkcioniše.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#65 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mO k3 »

Ma to je sve isto prelijevanje iz bokala u bokal

hoces kucu ,oni kupe za 100 KM a tebi prodaju za 150 KM "bez kamata"

U islamu je zabranjeno uzimati kamate ,ulagati pare u firme koje proizvode alkohol ,svinjogojstvo, ulagati pare u banke to jest postati dionicar ,ali nije zabranjeno trgovati
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#66 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by detroit-mercy »

moke_31 wrote:Prije par godina sam pričao sa jednim prijateljem koji se bio naložio da uzme kredit u BBI kao fol islamsko bankratvo itd. Prema njegovim proračunima za 100.000 KM kredita BBI bi morao vratiti oko 200.000 KM a nekoj drugoj banci oko 160.000 KM na primjer za period, čini mi se, od 15-20 godina. Ne sjećam se tačno. Radnici u BBI su mu to obrazoložili na ljedeći način kad se je raspitivo za kredit:

Banka uzme u tvoje ime stan (način na koji se ovo radi mi nije znao najasnije objasniti, vjerovanto postoji mogućnost, ili na drugi način kroz ugovor reguliše otplatu kredita), koji ti odabereš i izdaje ti ga za određenu sumu dok ga ti ne otplatiš za taj period od 15-20 godina. Dakle kada uplaćuješ ratu, uplaćuješ glavnicu recimo od 300 km (od onih 100.000 KM) i plus plaćaš rentu za stan koja je (kako to oni odrede i izračunaju nije rekao) recimo 300 KM. Ukupna rata, dakle, iznosi 600 KM. Kako ti se manjuje ova glavnica od 100.000, odnosno kako raste tvoj udio u vlasništvu stana, tako ti banka smanjuje rentu koju joj plaćaš, sve dok ne otplatiš ukupni izjnos kredita.

Ja sam ga zatim pitao kakav je to fol da vraćaš duplo više i mnogo više nego u drugim bankama on je rekao da je to tako ali da je kao halal i prema propisima islmaskog bankarstva.

Međutim, ovdje nije riječ o islamskom bakarstvu nego samo o metodi kojom se izbjegava da se nešto nazove pravim imenom. Nije kamata nego je renta a suština je ista. Trenutno se mnog banke čak i u arapskim zemljama služe raznoraznim trikovima poput ovog, ali suština je ista, radi se o uzimanju kamate samo na drugi način.

Najveća misterija mi je ostala kako banka reguliše vlasnički odnos, odnosno na čije je ime stan koji se kupi bankinim novcem i kako to funkcioniše.
Vlasnicki odnosi, pa uzmi na kredu stan od BBI i nemoj da placas rate pa ces da vidis ciji je stan :mrgreen: .
Koliko vidim sve je to isto samo se drugacije zove. Pa i na zapadu kada uzmes kredit za stan, formalno pravno stan je na tvoje ime, nemoj placati ratu banci pa ces vidjeti onda ciji je. Nego ako se neko bolje osjeca kada uzme kredu pa umjesto da kaze placam kamatu kaze placam troskove procesovanja ili rentu onda neka bude tako :mrgreen: . Sto bi rekao Djole "princip je isti sve su ostalo nijanse."
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#67 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by JoseMujica »

The 51st State wrote:
ima finesa oko djeljenja rizika, tu je islamsko bankarstvo za koplje ispred klasicnog, elem ne dere te kamatama kao firmu nego na osnovu posudjenih para ucestvuje procentualno u profitu. ovo za gradjanstvo jeste sija/vrat varijanta.
po meni mnogo superiorniji i odgovorniji model od klasicnog bankarstva.
to je sa stanovišta firme odosno biznisa...ako sam te dobro shvatio sad kad bih ja kao neka firma došao tamo i rekao treba mi toliko love da pokrenem proizvodnju toga i toga i oni kažu OK, kod nas nema kamata, nego mi ulazimo u partnertstvo s tobom i dijelimo zaradu u tom nekom omjeru. to je nešto kao zajednička investicija? to jeste beton za pokretanje i širenje biznisa.

mene je više zanimalo ovo fizička lice poslovanje jer većina na suzima kredit za stambeno ili za auto. Može li neko pojasniti kakva je tu fora, baš ovo što je iznad pitano kako se reguliše vlasništvo? Pretpostavljam da to dođe neka fora tipa lizinga ili nešto slično i koliko vratiš u konačnici?

mene jedino interesuje šta je povonjnije po konzumenta, a kako će šta zvati....
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#68 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by The 51st State »

JoseMujica wrote:
The 51st State wrote:
ima finesa oko djeljenja rizika, tu je islamsko bankarstvo za koplje ispred klasicnog, elem ne dere te kamatama kao firmu nego na osnovu posudjenih para ucestvuje procentualno u profitu. ovo za gradjanstvo jeste sija/vrat varijanta.
po meni mnogo superiorniji i odgovorniji model od klasicnog bankarstva.
to je sa stanovišta firme odosno biznisa...ako sam te dobro shvatio sad kad bih ja kao neka firma došao tamo i rekao treba mi toliko love da pokrenem proizvodnju toga i toga i oni kažu OK, kod nas nema kamata, nego mi ulazimo u partnertstvo s tobom i dijelimo zaradu u tom nekom omjeru. to je nešto kao zajednička investicija? to jeste beton za pokretanje i širenje biznisa.

mene je više zanimalo ovo fizička lice poslovanje jer većina na suzima kredit za stambeno ili za auto. Može li neko pojasniti kakva je tu fora, baš ovo što je iznad pitano kako se reguliše vlasništvo? Pretpostavljam da to dođe neka fora tipa lizinga ili nešto slično i koliko vratiš u konačnici?

mene jedino interesuje šta je povonjnije po konzumenta, a kako će šta zvati....
da, to je princip. slicna je fora kao i sa obicnim kreditima, stim da ima razlicitih modaliteta isplate, tipa odmah isplatiti "profit" pa onda otplacivati glavnicu, tu nema uopste sustinske razlike i po meni je cista zloupotreba principa islamskog bankarstva, cista igra rijeci.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#69 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by talić »

nema više uzajamne kase. Odbija ti od plate dvije godine po 300 hiljada dinara i onda podigneš sedam miliona i dvjesto hiljada i kupiš novog yugu a poslije naredne dvije godine si čist od dugova.
To je bilo pravo islamsko bankarstvo, kamate nije bilo nego se plaćala samo članarina.
Ovaj gore navedeni sistem kako su neki objasnili je klasični lizing.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#70 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by detroit-mercy »

talić wrote:nema više uzajamne kase. Odbija ti od plate dvije godine po 300 hiljada dinara i onda podigneš sedam miliona i dvjesto hiljada i kupiš novog yugu a poslije naredne dvije godine si čist od dugova.
To je bilo pravo islamsko bankarstvo, kamate nije bilo nego se plaćala samo članarina.
Ovaj gore navedeni sistem kako su neki objasnili je klasični lizing.
Ma ja bih prije rekao da je pushing :mrgreen: , kako god okrenses onaj koji uzima kredit je donji :skoljka: , dal islamsko ili komercijalno bankarstvo manje vise nije vazno :mrgreen: .
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#71 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mO k3 »

detroit-mercy wrote:
talić wrote:nema više uzajamne kase. Odbija ti od plate dvije godine po 300 hiljada dinara i onda podigneš sedam miliona i dvjesto hiljada i kupiš novog yugu a poslije naredne dvije godine si čist od dugova.
To je bilo pravo islamsko bankarstvo, kamate nije bilo nego se plaćala samo članarina.
Ovaj gore navedeni sistem kako su neki objasnili je klasični lizing.
Ma ja bih prije rekao da je pushing :mrgreen: , kako god okrenses onaj koji uzima kredit je donji :skoljka: , dal islamsko ili komercijalno bankarstvo manje vise nije vazno :mrgreen: .
bas tako ....
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#72 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by graditelj »

Ključna stvar kod islamskog bankarstva je rizik, tj. ko preuzima rizik. Kod komercijalnog bankarstva kompletan rizik preuzima dužnik, dok se kod islamskog bankarstva taj rizik nastoji podjeliti.
Ako npr. neka firma ima projekat i posudi novac za taj projekat od banke po islamskim principima, i ukoliko projekat propadne totalno, svako mora halaliti ono što je uložio u projekat (naravno ako je sve rađeno čisto i u najboljim namjerama), dok kod komercijalnih banaka ostatk duga bi se morao vratiti iz ostatka imovine preduzeća.
Ista priča je i kod kredita stanovništvu, znači ako otplatiš pola zajma i vlasništvo nad stanom je 50:50 i nemožeš da plaćaš više jer si ostao bez posla i sl. nastavljaš plaćati banci samo 50% vrjednosti najamnine za stan dok ponovo ne počneš plaćati i glavnicu, tj smanjivati udio banke u vlasništvu nad stanom.
Takođe, i banka i dužnik podjednako preuzimaju rizik smanjenja tržišne cijene stana, elementarne nepogode itd.
Pokušajte zamisliti, kad je počela kriza u SAD-u kad su cijene kuća i nekretnina drastično pale, kako bi se to odrazilo i koliko bi to bilo pravednije.
Smisao isl. bankarsta je da svaki kredit mora biti vezan za konkretno dobro, tj nema nenamjenskih kredita, nema hipoteke, žiranata itd.

BBI banka ne posluje u skladu sa principima islamskog bankarstva! u BiH ne postoji zakonski okvir za ovakav način kreditiranja, za razliku od većine zemalja EU.
BBI pokušava primjenjiati principe isl. bankarstva koliko je moguće u postojećim zakonskim okvirima.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#73 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by moke_31 »

JoseMujica wrote:
The 51st State wrote:
ima finesa oko djeljenja rizika, tu je islamsko bankarstvo za koplje ispred klasicnog, elem ne dere te kamatama kao firmu nego na osnovu posudjenih para ucestvuje procentualno u profitu. ovo za gradjanstvo jeste sija/vrat varijanta.
po meni mnogo superiorniji i odgovorniji model od klasicnog bankarstva.
to je sa stanovišta firme odosno biznisa...ako sam te dobro shvatio sad kad bih ja kao neka firma došao tamo i rekao treba mi toliko love da pokrenem proizvodnju toga i toga i oni kažu OK, kod nas nema kamata, nego mi ulazimo u partnertstvo s tobom i dijelimo zaradu u tom nekom omjeru. to je nešto kao zajednička investicija? to jeste beton za pokretanje i širenje biznisa.

mene je više zanimalo ovo fizička lice poslovanje jer većina na suzima kredit za stambeno ili za auto. Može li neko pojasniti kakva je tu fora, baš ovo što je iznad pitano kako se reguliše vlasništvo? Pretpostavljam da to dođe neka fora tipa lizinga ili nešto slično i koliko vratiš u konačnici?

mene jedino interesuje šta je povonjnije po konzumenta, a kako će šta zvati....
Smisao islamskog bankarstva i jeste u tome da pare ne stoje u seharama nego da se od njih stvara nešto dobro, posuđuju drugima kojima trebaju, razvija ekonomija i sl. U islamskom bankarstvu banke su investitori koji preuzimaju dio rizika za ulaganje i dobija dio profita od tog ulaganja. Ovo naravno rezultira razvojem, stabilnom ekonomijom itd.

U islamskom bankarstvu nema smisla davati fizičkim licima stambene kredite. Mislim da se to nikada neće dogoditi. Ni islamskim bankaka nije u interesu da daju kredite koji se vraćaju u istom iznosu, nema smisla!!!! Moje mišljenje je da bi država, odnosno državna banka (kod nas recimo razvojna banka) trebala davati novac fizičkim licima za stambene kredite bez uzimanja kamate, odnosno samo da uzme neku pristojnu minimalanu naknadu za obradu kredita.

Nešto slično ovome neke države u svijetu već rade. Gadafi je to radio. Nije to ništa neostvarivo ali s obzirom na trenutni odnos snaga u svijetu i nametanje američkog bankarskog sistema koji se neće tako brzo i lahko promijeniti (neće to Rothchildsi i Rockfellerovi tako lahko dopustiti, puno su truda uložili, -2-3 vijeka :), da im sve odjednom tako nestane ) načekaćemo se da dođe islamsko bankarstvo a kamoli mogućnost uzimanja kredita i vraćanja u istom iznosu.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#74 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Joe McCarthy »

JoseMujica wrote: no se manite ideologije, tržište je majka za sve, posebno za banke
And compound interest is god? ;-)

Ako misliš da se dobar dio ljudi pali na IF samo zbog imena i to što zabranjuje investiranja u "haram" svrhe, grdno se varaš.

Islamsko bankarstvo je jednostavno stabilnije, jer se ne bazira na "izmišljenom bogatstvu". Svaki pfening u Islamskim financijama se dobija iz produktivnih aktivnosti (ulaganja, profit od kredita itd.), a ne iz smješnih matematički formula koje ni sami njihovi autori nemogu objasniti. Znači boom and bust cycle nepostoji u Islamskoj ekonomiji, rast je limitiran zato što nema umjetnog "bubbling" bogatstva koje postoji samo na papiru, svaki dinar se potkrepljuje sa real world asset-om što daje islamskim ekonomijama izuzetano izdržljiv sistem. I na to kad se doda Kur'anska obevaza da se sva roba trguje u zlatu, ne znam da li postoji stabilniji sistem od IF... :wink:

A to što će ti stan kupiti i prodati i po njima profitabilnoj cijeni se podrazumjeva se, ipak su financijska ustanova kojoj je svrha da ostvari profit. Razlika sem u neporedivoj stabilnosti u odnosu na konv. banke, je u tome da IB će postupiti moralnije nego konvencionalna banka. Naprimjer u slučaju da nisi u stanju nastaviti plaćanje stana a kupio si 1/3 udia u kući od Islamske Banke, IB neće te izbaciti iz kuće jer nisi uspio platiti nekoliko rata, već će morati od tebe da KUPI udio koji si već platio. U zavisnosti od ugovora kakav je inicionalno potpisan, taj otkup može biti plaćen u fiksnoj cijeni tj. cijeni po kojoj je kuća prvobitno (za)kupljena od Islamske banke ili po varijabilnoj cijeni što znači da će ti platiti tvoj dio u zavisnosti od cijena kretanja tržišta u trenutku kad si prestao plaćati rate.

Znači da ovakve secene se nemogu pojaviti u društvu koje je osigurano sa Islamskim financijama.



A ako ti nakon ovog mog odgovora smatraš da ovakve banke koje investiraju u zajednicu u nadi da ostvare profit kroz ko-posjedovanje preduzeća i infrastrukture sa konvencionalnih Anglo-Sino-Europskih bankama koje dolaze vamo da iscjede svaki dinar iz naroda, onda ja sa tobom nemam šta razgovarat i mogu samo žaliti da ima toliko ljudi koji boluju od ovog "kvazi komunističkog fukaraško-mahalskog mentaliteta" u kojem oni "najbolje znaju", čak i do onih stručnjaka sa Harvarda i LSE koji se bave ekonomskim analizama i prognozama.

Pozdrav.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#75 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by drndalo »

Malo ti to ipak idealiziras... :wink:
Post Reply