Islamsko BANKARSTVO

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#101 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by AstorH »

Islamsko bankrstvo
:D :D :D
De ba nemojte se zaebavat :D
User avatar
Toto
Posts: 8115
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#102 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Toto »

Kad se ovako bankari zajebaju..... :D
Ako je otvore u Croata:svi koje je ˝švicarac¨ u crno zavio preće u islamsku banku- za početak. :D

www.bankamagazine.hr
http://www.effect-dubrovnik.com/index.p ... itstart=20
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#103 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by drndalo »

Hoce, jasta ce...

I HDZ ce sici s vlasti... Sam...

Kad citas ideju, sve je OK, ljudski... Podjela rizika...? Kako dijelimo rizik kad ja kupujem auto za familiju a ne za taxi? Pa da taj auto zaradjuje, pa da tu zaradu dijelimo, i u njoj pravedno ucestvuje ulagac... U tom slucaju, ako sam posudio 30.000 KM, a kroz rate vracam 36.000 KM, 6000 KM je KAMATA da hebe rak-raka... Mozes ti nju zvati naknada, ali u sustuni je ona to.

Problem svih "ljudskih" ideja su sami ljudi, njihova gramzivost i glupost... I socijalizam na papiru izgleda puno bolje nego je bila izvedba na terenu u svih xx zemalja svijeta gdje je pokusan... I zakoni trzista isto tako...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9934
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#104 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Toto wrote:ISLAMSKO BANKARSTVO

Spektar - Ekonomija

islamsko bankarstvo
Islamske banke nisu humanitarne organizacije, a nepostojanje kamata ne znači zabranu ulaganja ili pozajmljivanja s ciljem ostvarenja profita. Naprotiv, islamsko bankarstvo je komercijalno i islamske banke ne bi imale nikakvog smisla ako ne bi ostvarivale dobit
12. siječnja 2010.

prof. dr Aziz Hasanović - http://www.bankamagazine.hr
Fino je to srocio muftija hrvatski....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#105 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by victom »

čim se ljudi sve opterećuju.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:10, edited 2 times in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9934
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#106 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

victom wrote:čim se ljudi sve opterećuju.
?
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#107 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by ovo_mi_je_nick »

I kamata/naknada za posuđivanje je halal kad fetvu izdaš. Rokneš fetvu i robinje tamaniš ali za ruku prije braka no.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#108 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Smrcak15 »

Almir Čolan je direktor Australskog Centra za Islamske Finansije (AUSCIF) i Vakufa Australije, član Upravnog odbora Garden Koledža i savjetnik za karijere u Ilim Koledžu. Član radne grupe pri AAOIFI-u (Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions). Savjetuje brojne organizacije koje se bave islamskim finansiranjem, investicijama i poslovanjem. Također, bio je predavač na predmetu Islamske finansije i tržište kapitala na Univerzitetu La Trobe u Melburnu (Australia). Na ovom Univerzitet obavljao je funkciju i člana Upravnog odbora na magistarskom studiju, smjer Islamsko bankarstvo i finansije. Bio je i član Savjetne grupe za razvoj i reviziju univerzitetskih smjerova na NMIT-u te član Upravnog odbora Islamskog konzulata Viktorija.






User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#109 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mirsek »

drndalo wrote:Hoce, jasta ce...

I HDZ ce sici s vlasti... Sam...

Kad citas ideju, sve je OK, ljudski... Podjela rizika...? Kako dijelimo rizik kad ja kupujem auto za familiju a ne za taxi? Pa da taj auto zaradjuje, pa da tu zaradu dijelimo, i u njoj pravedno ucestvuje ulagac... U tom slucaju, ako sam posudio 30.000 KM, a kroz rate vracam 36.000 KM, 6000 KM je KAMATA da hebe rak-raka... Mozes ti nju zvati naknada, ali u sustuni je ona to.

Problem svih "ljudskih" ideja su sami ljudi, njihova gramzivost i glupost... I socijalizam na papiru izgleda puno bolje nego je bila izvedba na terenu u svih xx zemalja svijeta gdje je pokusan... I zakoni trzista isto tako...
Ja mislim da kod islamskog bankarstva dijelis profit ALI ako tvoj projekt ne uspije sav rizik snosi banka.Mislim da je posteno da se od profita vraca banci jer sav rizik preuzima ona. E sad koje sve provjere i planove banka trazi da bi ti dala kredit ne sjecam se, to je vjerovatno veoma detaljno i strogo napravljeno.
Nisam puno imao islamskog bankarstva na faxu ali znam da je bilo nesto na fonu ortakluka, ti ulazes ideju a banka novac pa ako bude profita vracas banci ili ona ima udio u vlasnistvu, plus bili su neki extra povoljni krediti za studente, nesto mudareba, musaraka tako nekako gdje nema vracanja punog iznosa .
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9934
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#110 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#111 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by high_volume »

Zašto se Islamsko bankarstvo naziva islamskim? U kakvoj je vezi ovakvo bankarstvo sa Islamom? Kakav je stav u islamskim "knjigama" o bankarstvu, postoji li uopće bankarstvo u starim knjigama...?

Hoću reći - je li Islamsko bankarstvo u skladu sa Islamom, ili nije, ili je to moderni oblik ekonomije pokriven krinkom Islama?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#112 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by hadzinicasa »

semantika.
User avatar
sinuhe
Posts: 11502
Joined: 03/06/2011 11:33

#113 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by sinuhe »

Insistiranje na podjelama i igra rijeci.
Ali ako podjemo od toga da je islamsko da li su takve bankarske usluge pristupacne sirokim narodnima masama sirom islamskog svijeta?
Post Reply