Islamsko BANKARSTVO

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

dakos
Posts: 72
Joined: 30/03/2007 10:44
Location: sarajevo

#1 Islamsko BANKARSTVO

Post by dakos »

Kada starta islamsko bankarstvo u BiH. Dosta mi je ovih konvencionalnih muzara.

Imal' koja od ovih "tuđinskih" banaka što se šepure u BiH u svojim zemljama sektor islamskog bankarstva.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Četiri godine nakon što se Engleska otvorila prema islamskim finansijskim institucijama i time postala predvodnik u tom polju u Evropi (2004. godine), Francuska se sprema da kroz građanske zakone i imovinske i finansijske propise otvori put ovim institucijama.

Francuska ministrica ekonomije, Christine Lagarde, izjavila je da je Francuska već u velikom dijelu izmijenila propise koji omogućuju poslovanje po islamskim propisima, kako bi privukla investicije islamskih banaka. Ministrica je dodala da je Generalni sekretarijat Trezora u prvoj fazi radio na izmjenama propisa u vezi sa dva islamska finansijska proizvoda (sukuk i murabaha), te da se i dalje radi na poslovanju islamskih vakufa. Francuska na ovaj način planira privući investicije od skoro 100 milijardi eura.

Saznaje se da su već Katarska islamska banka, Kuvajtska finansijska kuća, islamska banka El Baraka i slične institucije aplicirale za poslovanje u Francuskoj. Navodi se da će za 2-3 godine biti omogućeno islamsko bankarstvo.
zutipostar
Posts: 48
Joined: 15/04/2007 03:28

#2 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by zutipostar »

O kakvom ti bankarstvu.Mozda onom iz kurana.To ti je davno proslo vrijeme

Eto imas vakufsku banku,ili ocekujes da ti se nesto promjeni ako ti dide city bank.

Te banke o kojima ti mastas su danas vlasnici ili suvlasnici vecine kazina u Las Vegasu-mozda ti to nesto govori.

Puno srece sa 0 procenata , ali imaj na umu da ni islam nije sto je nekad bio.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by beautyfool »

BBI banka cini mi se da je jedina banka u Bosni koja funkcionise na tom principu.
http://www.bbi.ba
dakos
Posts: 72
Joined: 30/03/2007 10:44
Location: sarajevo

#4 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by dakos »

Ma vakufska je samo šminka; tako se samo zove, a posluje kao komercijalna.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#5 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by ljubav_aha »

nisam upoznata sa radom islamskog bakarstva,ali je sigurno modificirano,s obzirom da se usvaja i mijenja u drzavama koje prije nisu uopce prakticirale takav rad,sve u svemu ovo je samo jos jedan marketinski potez
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#6 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by ljubav_aha »

JaguarXKR wrote:
ljubav_aha wrote:nisam upoznata sa radom islamskog bakarstva,ali je sigurno modificirano,s obzirom da se usvaja i mijenja u drzavama koje prije nisu uopce prakticirale takav rad,sve u svemu ovo je samo jos jedan marketinski potez
ja cu se sa avaza baciti cim ljubav_aha napise jedan post koji u startu nije negativan i protiv svega sto neko kaze. vjeciti kontras
.
:)

moj post je vrlo neutralan :)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#7 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by bez_ideje »

Preseravanje :D :D (moje skromno misljenje :roll: )
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mayab »

U BBI banci ti istu kolicinu love (ako ne i vecu) uzmu za kamate na kredit kao i drugi , samo se to kod njih ne zove kamata- pricam iz iskustva, imam jedam omanji krediti preko njih, dakle sve je to suplja i marketing!Pare ti niko u zivotu nece dati samo tako, mozda roditelji eventualno :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#9 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by JThomas »

nije šija nego vrat...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#10 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by amrica »

mayab wrote:U BBI banci ti istu kolicinu love (ako ne i vecu) uzmu za kamate na kredit kao i drugi , samo se to kod njih ne zove kamata- pricam iz iskustva, imam jedam omanji krediti preko njih, dakle sve je to suplja i marketing!Pare ti niko u zivotu nece dati samo tako, mozda roditelji eventualno :D
Vecu, i to dobro vecu, samo uz kamate dodaju i trosak za ovo i trosak za ono.... A samo posjedovanje kartice kosta boli glava (40 KM godisnje?).... sve moje kolege pobjegle iz BBi, zbog troskova, a i zbog toga sto kasni plata 2-3 dana, napr, svima u firmi se na banci uplati danas, sutra svi imaju paltu na racunu, samo u BBI ce dobiti platu, u najboljem slucaju, prekosutra, a najverovatnije "zakosutra"

Slicno i u turkish zirat za kamate i troskove kredita, za plate ne znam.
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#11 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by istocnjak »

mayab wrote:U BBI banci ti istu kolicinu love (ako ne i vecu) uzmu za kamate na kredit kao i drugi , samo se to kod njih ne zove kamata- pricam iz iskustva, imam jedam omanji krediti preko njih, dakle sve je to suplja i marketing!Pare ti niko u zivotu nece dati samo tako, mozda roditelji eventualno :D
Vezano za ovo što spominješ za BBI banku uvjerio sam se u isto.
U hadisu se spominje da je Muhammed s.a.v.s. rekao: "Doci ce vrijeme kada ce ljudi kamatu smatrati halalom i oni ce je zvati trgovinom" (El-Buhari i Muslim).
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by beautyfool »

Po pravilu koliko ja znam o Islamskom bankarstvu npr ako se radi o finansiranju banaka, recimo kupovina kuce, nekretnine i slicno, banka svojim novcem finansira kupovinu kuce i obracunava troskove i marzu prodaje i tebi je proda i ti otplacujes u dogovorenim ratama, dakle to je cisto kupo-prodaja, nema uvecanja novca s mjesecima, nema kamata i tih stvari, eh sad ja licno nemam iskustva sa bbi bankom ali znam da se promoviraju kao da funkcionisu na nivou islamskog bankarstva zato sam je i predlozila :)
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#13 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by akcija007 »

Turkish Ziraat Banka ne posluje po principima islamskog bankarstva i klasicna je komercijalna banka
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#14 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by alcho »

Sve je to isto...samo sto se kamata vise ne zove kamata vec naknada
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#15 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by GODZZILA »

mayab wrote:U BBI banci ti istu kolicinu love (ako ne i vecu) uzmu za kamate na kredit kao i drugi , samo se to kod njih ne zove kamata- pricam iz iskustva, imam jedam omanji krediti preko njih, dakle sve je to suplja i marketing!Pare ti niko u zivotu nece dati samo tako, mozda roditelji eventualno :D
Znas li na koji nacin uzimaju kamatu, posto nigjde nisam u kreditu vidjeo da pise "efektivna"-"fiksna"-"interkalarna"?
Objasni...
Dalje, mozda placaju naknadu za trosak obracuna kredita, medjutim ta se naknada krece u granicam normalnog.
dakos
Posts: 72
Joined: 30/03/2007 10:44
Location: sarajevo

#16 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by dakos »

Ma, ljudi trebamo imati u vidu da ni islamske banke nisu dobrotvorne institucije; Po njima cilj je ostvariti trgovinu, mora se znati predmet trgovanja, NEMA špekulativnog poslovanja, NEnaMJENSKIH kredita i sl.
Pitanje je samo koliko je BBI prihvatljiva cijenom, dali u ugovoru o kreditnom zaduženju postoji stavka promjene stope "naknade" kao što postoji kod komercijalnih banaka.

Prije par mjeseci kada je Raiffeisen povećala kamate "masa" mojih kolega je preko kojekakvih štela uzela kredite kod UPI banke i isplatila kredit Raiffeisenu.

Dalje, pitanje je koliko Zakoni BiH omogućavaju poslovanje na principu islamskog bankarstva?
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#17 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by GODZZILA »

Ma dobro, sve je to sad malo dublja tema. Vjerojatno da sve kamate koje sam gore pobrojeo oni drze sakrivene pod "anuitetom", tako da...
aida.s
Posts: 14
Joined: 30/08/2008 00:19

#18 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by aida.s »

dakos wrote:Prije par mjeseci kada je Raiffeisen povećala kamate "masa" mojih kolega je preko kojekakvih štela uzela kredite kod UPI banke i isplatila kredit Raiffeisenu.
i platili su troškove obrade novog kredita, troškove zatvaranja kredita u RFB 5%. kamatu kredita u RBF banci su otplatili uglavnom na početku kredita... tako kad se sve sabere SKUPLJA PITA NEGO TEPSIJA. a i niko im ne garantuje da UPI banka neće povećati kamate.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#19 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by atko »

Nemoguce je biti i opstati kao banka a zadovoljiti islamske propise poslovanja u ovom kapitalistickom uredjenju planete.

BBI je jedina bankakoja djelimicno pokusava poslovati po islamskim propisima ... i ja licno imam fina iskustva sa BBI bankom ... koristio sam jedan manji potrosacki kredit i oni to ne zovu kamata nego naknada za nesto ali je cifra bila ok u odnosu na druge banke.

Mejdutim moj prijatelj je kuburo sa njima ... i on je imao mali potrosacki kredit i tekuci racun preko kojeg je primao platu i onda predje u drugu banku radi malo veceg kredita i odmah u BBI zatvori racun i izmiri sve preostale dugove... korz pol godine ga zovu jer nisu kao dobro obracunali to zatvaranje, kao trebao je jos 40 KM uplatiti i na to se nekih kamata nabralo ... i on to plati da se ne zivcira i ne nateze sa njima ... ali korz izvjesno vrijeme ga opet zovu jer taj isti problem opet aktivan i sad kamate narasle na jos vecu sumu ... i onda se natezo sa njima 3 sata u banci i na kraju je sluzbenica banke morala iz svog dzepa da izmiri dugove i da se to zatvori ...

... tako da je diskutabilno pricati o islamskom poslovanju ako ostecujes svoje klijente svojim nemarom :shock:

Ali ja bih se opet obratio na BBI za potrosacki kredit ... jer sve je idividualno ... u NLB su meni izdali karticu za racun koji sam zatvorio 6 mjeseci ranije

U svakom slucaju banke su nuzno zlo ... i neka ne posluju po islamskim pravilima ali neka su bar koretni u pruzanju usluga koje debelo naplacuju.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#20 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by saibaba »

ako sam dobro shvatio, dobra strana ovog bankarstva je što se kamata ne mjenja u toku otplate ?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

dakos wrote:Ma vakufska je samo šminka; tako se samo zove, a posluje kao komercijalna.
i dere sa kamatama....
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#22 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

Kada banke počnu preuzimati rizik u finansiranju tada možemo reći da je nastupilo islamsko bankarstvo!

Glavna razlika islamskog bankarstva u odnosu na ostale jeste što banka kupi pokretnu ili nepokretnu imovinu, a onda je prodaje komitentu za neki uvećani iznos, bez povećavanja i smanjivanja cijene u toku otplate.

Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.

Svaki oblik poslovanja sa lizing firmama je dozvoljen, jer oni kao u islamskom bankarstvu ulaze u vlasništvo pokretne ili nepokretne imovine i na taj način preuzimaju rizik, ukoliko osoba ili pravno lice prestane sa plaćanjima rate. Oni uvećanje cijene nazivaju kamatom, međutim islam poznaje suštinu, tako da je ovaj vid kupovine sasvim ok. Jedino je problem što lizing firma previše uvećava iznos što odbija kupca.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#23 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Compact wrote:Kada banke počnu preuzimati rizik u finansiranju tada možemo reći da je nastupilo islamsko bankarstvo!

Glavna razlika islamskog bankarstva u odnosu na ostale jeste što banka kupi pokretnu ili nepokretnu imovinu, a onda je prodaje komitentu za neki uvećani iznos, bez povećavanja i smanjivanja cijene u toku otplate.

Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.

Svaki oblik poslovanja sa lizing firmama je dozvoljen, jer oni kao u islamskom bankarstvu ulaze u vlasništvo pokretne ili nepokretne imovine i na taj način preuzimaju rizik, ukoliko osoba ili pravno lice prestane sa plaćanjima rate. Oni uvećanje cijene nazivaju kamatom, međutim islam poznaje suštinu, tako da je ovaj vid kupovine sasvim ok. Jedino je problem što lizing firma previše uvećava iznos što odbija kupca.
aham, ok, kako vec neko pojednostavi, kupis kucu od banke, sa fiksnom kamatom, bez obizira na sve isplacujes ugovoreni iznos do kraja, cifra se ne mijenja, nema podizanja kamata i sl.?
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#24 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by DobroJutroKolumbo »

Mnogi zapadni finansijski strucnjaci tvrde ta je Islamsko bankarstvo jedini spas za zapadnjacke zemlje i njihove ekonomije...
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#25 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by bice_bice »

ko sto nam Marx vec davno rece......
Post Reply