Islamski sanovnik

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#51 Re: Islamski sanovnik

Post by kamen spoticanja »

samo reko selam da uputim vrlom pucanstvu...insan vas se uzelio :-D
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#52 Re: Islamski sanovnik

Post by J3r1ch0 »

NIN wrote:Nego, haj'mo sad ozbiljno pa da pitam sta je to islamski sanovnik? Ima li smisla da postoji islamski, krscanski, protestantski ili sanovnik Maja, a da svi tumace snove na razlicit nacin? Zar nije garant tacnosti tumacenja uniformnost i jednoznacnost? Brat bratu, izgleda da smisla nema ni na vidiku. Ljudi vole vjerovati svemu i svacemu iako, u to sam uvjeren, uvijek imaju dozu skepticizma. Medjutim, problem nastaje onda kada se tome pridoda identitet, narocito onda kada je svijet u ambivalentnom stanju identifikacije - nit' zna sta je, nit' zna gdje bi. Evo, recimo, da je neko postavio isto pitanje za slavenski ili germanski srednjovjekovni sanovnik i da sam uletio sa identicnom upadicom svi bi se poceli sprdati ali, posto se radi o islamskom prefiksu, onda to nije slucaj i nalaze se raznorazni razlozi da se ljudi, pogotov' oni sa malo jacom krizom identiteta, osjecaju uvrijedjenim i ugrozenim. Bujrum, jer, stalno trazenje povoda da se iskaze svoja uvrijedjenost ili ugrozenost, bez ijednog razumnog razloga posto istinskih povoda za takvo sto u nekoj ozbiljnoj formi nema, meni kazuje samo o labilnosti, nesigurnosti, neinformiranosti i krizi identiteta takvih osoba, a moglo bi se reci i grupa ljudi.

Istina je da postoje na hiljade sanovnika koji tumace snove po autorovom nahodjenju i tu sav smisao vjerodostojnosti staje. Ovi laicki sanovnici su koncipirani po principu 'pamti koincidencije, a zanemaruj vecinu dogadjaja koji se ne poklapaju'. Jedini sanovnici koji su temeljili svoje tumacenje na kakvoj-takvoj metodici su bile analize snova zacetnika psihoterapije s pocetka proslog vijeka - Junga, Freuda i Adlera, pa otud i rekoh da je sve u nagonu za reprodukcijom sto je, zapravo, prilicno tacno!

A to sto vam je na ovom podforumu moderator cija se uvjerenja i pogledi na svijet ne poklapaju sa vasim, e tu vam ne mogu pomoci. Nije zgorega napomenuti i to da se svako malo mnogi ovdje vole pobuniti kako neki nevjernici vise na njihovom podforumu pa da ih priupitam onda, a cemu toliki mazohizam da se visi na jednom podforumu gdje vam je moderator cafir i neznalica?

I da, hocete li se sutra uvrijediti kada neko kaze da islamske banke lazu kada kazu da ne uzimaju kamate i da svoje usluge naplacuju 2-3 puta skuplje od nekih evropskih banaka? Ili, recimo, kada kazem da je islamski telefon (oni folovi gdje imas Kuran) bezze u odnosu na iPhone?

Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
Sanovnik kako god koncipiran ne može biti vjerodostojan čisto zato što san ima značenje shodno tome ko ga sanja zbog čega sanovnik i ne može imati prefiks "islamski".

Nećemo se uvrijediti kada kažeš da "islamske" banke lažu da ne uzimaju kamatu jer uzimaju, i to je fakt.
Banka koncipirana na islamski način uglavnom ne može opstati kao takva jer iznos vraćenog novca mora biti jednak iznosu pozajmljenog. Ovakvih banaka postoji svega nekoliko na svijetu i moram spomenuti da BBI nije jedna od njih.
Mjenjanjem imena nečemu ne mjenja se njegova suština, pa ni nazivanje kamate troškovima obrade ili profitnom maržom ne mijenja njenu suštinu a suština je ta zbog čega je nešto zabranjeno.

Što se tiče, kako reče islamskog telefona, sa tehnološkog aspekta takav telefon jeste bezze u odnosu na iPhone, dok sa duhovnog stanovišta iPhone je bezze u odnosu na bilo koji telefon na kome je snimljen Qur'an.
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#53 Re: Islamski sanovnik

Post by svojnasvom »

J3r1ch0 wrote:
NIN wrote::D
Sanovnik kako god koncipiran ne može biti vjerodostojan čisto zato što san ima značenje shodno tome ko ga sanja zbog čega sanovnik i ne može imati prefiks "islamski".

Nećemo se uvrijediti kada kažeš da "islamske" banke lažu da ne uzimaju kamatu jer uzimaju, i to je fakt.
Banka koncipirana na islamski način uglavnom ne može opstati kao takva jer iznos vraćenog novca mora biti jednak iznosu pozajmljenog. Ovakvih banaka postoji svega nekoliko na svijetu i moram spomenuti da BBI nije jedna od njih.
Mjenjanjem imena nečemu ne mjenja se njegova suština, pa ni nazivanje kamate troškovima obrade ili profitnom maržom ne mijenja njenu suštinu a suština je ta zbog čega je nešto zabranjeno.

Što se tiče, kako reče islamskog telefona, sa tehnološkog aspekta takav telefon jeste bezze u odnosu na iPhone, dok sa duhovnog stanovišta iPhone je bezze u odnosu na bilo koji telefon na kome je snimljen Qur'an.
"Britko", makar se možda i ne složio sa svim do u detalj. :thumbup:
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#54 Re: Islamski sanovnik

Post by svojnasvom »

arzuhal wrote:
bijela wrote:
NIN wrote:Nego, haj'mo sad ozbiljno pa da pitam sta je to islamski sanovnik?
...
Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
u prilog napisanome, oni koji znaju sjetit će se kur'anskog/starozavjetnog kazivanja o Jusufu, a.s., koji tumačio san faraonu (nemuslimanu).
Da se malko nadovežem (''Ta nisu ljudi konop, pa da se nadovežeš!'', rekla bi moja profesorica :mrgreen: )...

Valjalo bi, i zbog same teme i zbog razmišljanja ljudi i neke jasnije predstave, razdvojiti dvije stvari, jednu od druge: (1) ''islamski sanovnik'' i (2) islamsko poimanje snova ili njihovo mjesto u islamu.

Što se tiče ovog drugog, @bijela je već navela slučaj Jusufa, alejhi-selam, poslanika Božijeg kojem je dato znanje tumačenja snova. Osim toga, u Kur'anu se na više mjesta spominju snovi: istiniti san Muhammeda, alejhi-selam, o oslobođenju Mekke ili Ibrahimov, alejhi-selam, san o kurbanu.
Osim Kur'ana, o snovima i njihovom mjestu (važnosti) ima itekako riječi i u hadiskoj predaji. Snovi se smatraju jednim dijelom (karakteristikom) poslanstva.

Dakle, snovi imaju svoje mjesto u životu nekog muslimana.

U čemu je, onda, problem? U tome što se ti snovi, najgrublje rečeno (radi lakšeg dohvaćanja), mogu podijeliti u dvije skupine: snovi kod kojih je uzrok u nama (nefsanski snovi koje određuje naša svijest, podsvijest, duša, strasti, itd.) i snovi čiji je uzrok izvan nas (na način vjerovanja u Onostrano, u gajb, nevidljivo).

I tu je sav belaj! :mrgreen:

Ovom prvom vrstom snova se bavio Frojd i čitava plejada psihoanalitičara do dana današnjeg. Oni, naravno, ne prihvataju da postoje snovi (odnosno njihovi uzroci) izvan tih i takvih, samim tim i da san može biti (recimo) božansko nadahnuće Živog Boga Koji Jest. A muslimani vjeruju da je sasvim ok da se psihoanaliza bavi (i čak uspješno!) prvom vrstom snova, onih snova koje nam servira podsvijest, nakupljene frustracije, želje, itd. ali time ne smatraju da je priča o snovima završena, naprotiv.

Ipak, o sintagmi ''islamski sanovnik'' se da raspravljati (na više načina). Prije svega, islam ne dijeli snove na islamske, kršćanske, jevrejske, idolopokloničke, itd. nego na (opet sasvim grubo podijeljeno) istinite i lažne. Snovi dolaze svim ljudima, jednako kao što je Kur'an došao svim ljudima, cijelom čovječanstvu. Odnos prema snovima se, onda (uvjetno), može i slično posmatrati (nekom analogijom) kao što postoje različiti odnosi prema Kuranu - za muslimane je Kur'an Božija objava cijelom čovječanstvu (ne samo ''muslimanima''), a za nemuslimane to je, uglavnom, knjiga koju je napisao Muhammed (ili neko sličan njemu), sam ili u ko-autorstvu sa nekim, itd. i vrijedi samo za muslimane.

Za muslimane, dakle, doista i ne postoji nikakav ''islamski'' sanovnik. Ibn Sirin, jedan od islamskih učenjaka rane generacije koji se ''bavio'' tumačenjem snova, svoj sanovnik je nazvao ''Veliki tumač snova'', bez prefiksa ''islamski''. Danas, očito, ljudi koji kažu i traže ''islamski sanovnik'' pod tim misle i tragaju za konkretnom knjigom čija se tumačenja snova prvoredno oslanjaju na kur'ansku i sunnetsku simboliku, razdvajući to od psihoanalize i savremene psihologije (ili bilo čega drugog).
E o tome, dakle, u čemu je autentičnost neke konkretne knjige koja bi trebala biti sanovnik (''islamski''), se da raspravljati, ali ja osobno, iskreno, nemam znanja o tome, pa ne bih mogao ništa reći. O tome može neko ko ima znanje ili neko ko ga nema, ali opet voli govoriti :)
A stobom se doslovno slažem u slovu i značenju. :thumbup:
Zar je bitno s kim se ja slažem ;-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#55 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

@arzuhal, ne slazem se! :wink:

Ostalima izvinjenje zbog koketiranja vulgarizmima! :)

(Sto rece @bijela, u svakome cuci onaj arogantni ja)
misaoni
Posts: 154
Joined: 06/08/2011 18:54
Location: Sarajevo

#56 Re: Islamski sanovnik

Post by misaoni »

theTruePath wrote:Treba mi pomoc oko tumacenja sna,imal ko neki link ili nesto o tome?

hvala unaprijed
http://www.ibnsirintumacsnova.hamajlija ... cetna.html
Static-X
Posts: 2475
Joined: 23/07/2009 14:50

#57 Re: Islamski sanovnik

Post by Static-X »

.


:D
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#58 Re: Islamski sanovnik

Post by bijela »

NIN wrote:@arzuhal, ne slazem se! :wink:
hajd nam onda, kad stigneš, napiši repliku na arzuhalov post,
ja ću vas rado čitati :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#59 Re: Islamski sanovnik

Post by fatamorgana »

"arzuhal"

U čemu je, onda, problem? U tome što se ti snovi, najgrublje rečeno (radi lakšeg dohvaćanja), mogu podijeliti u dvije skupine: snovi kod kojih je uzrok u nama (nefsanski snovi koje određuje naša svijest, podsvijest, duša, strasti, itd.) i snovi čiji je uzrok izvan nas (na način vjerovanja u Onostrano, u gajb, nevidljivo).


Bilo bi zanimljivo saznati ko je taj ko dijeli snove u ove dvije skupine, psiholozi, teolozi, filozofi, ti il' neko deseti?
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#60 Re: Islamski sanovnik

Post by svojnasvom »

NIN wrote:@arzuhal, ne slazem se! :wink:

Ostalima izvinjenje zbog koketiranja vulgarizmima! :)

(Sto rece @bijela, u svakome cuci onaj arogantni ja)
ma ti si meni simpa, jedan ti pozitivan gest od ljetos neću zaboravit, vjeruj mi ;-)
User avatar
Ma'lesh
Posts: 19
Joined: 10/02/2012 00:59

#61 Re: Islamski sanovnik

Post by Ma'lesh »

[/quote]
Razlog takvog misljenja je to sto mnogi ne znaju definisati pojam religije iako, pazi apsurda, osjecaju da su pripadnici iste. :wink:[/quote]

Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.


Za one koji ne znaju. =D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#62 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

Ma'lesh wrote:Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.
...prije ce biti spojiti se sa grupom! :wink:
User avatar
Ma'lesh
Posts: 19
Joined: 10/02/2012 00:59

#63 Re: Islamski sanovnik

Post by Ma'lesh »

NIN wrote:
Ma'lesh wrote:Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.
...prije ce biti spojiti se sa grupom! :wink:
To je sad individualno, ja samo navedoh znacenje riječi. :D
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#64 Re: Islamski sanovnik

Post by sahbeg.o »

Ma'lesh wrote:
Razlog takvog misljenja je to sto mnogi ne znaju definisati pojam religije iako, pazi apsurda, osjecaju da su pripadnici iste. :wink:[/quote]

Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.


Za one koji ne znaju. =D[/quote]

prelijepo je to znacenje-tumacenje, svaka cast na pojasnjenju :thumbup:
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#65 Re: Islamski sanovnik

Post by sahbeg.o »

NIN wrote:
Ma'lesh wrote:Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.
...prije ce biti spojiti se sa grupom! :wink:

šta fali spajanju i sa grupom,

ne mora sve što se naziva 'grupa' biti negativno i imati negativan prizvuk, a sa druge strane 'individualizam' oreol iznad glave
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#66 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

sahbeg.o wrote:
NIN wrote:
Ma'lesh wrote:Religija je riječ koja potiče od latinske riječi 'legare' što znači 'spojiti se', u ovom slučaju 'spojiti se sa Bogom'. Kako je čovjek pokidao svoju vezu sa Bogom, pokidao je taj 'legare', treba ponovo da se poveže sa Bogom, a to se zove 're - legare'. Religirati se, znači ponovo uspostaviti vezu sa Bogom, odnosno to je značenje riječi religija.
...prije ce biti spojiti se sa grupom! :wink:

šta fali spajanju i sa grupom,

ne mora sve što se naziva 'grupa' biti negativno i imati negativan prizvuk, a sa druge strane 'individualizam' oreol iznad glave
Ko kaze da je grupa i identifikacija sa istom nesto negativno?
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#67 Re: Islamski sanovnik

Post by sahbeg.o »

šta fali spajanju i sa grupom,

ne mora sve što se naziva 'grupa' biti negativno i imati negativan prizvuk, a sa druge strane 'individualizam' oreol iznad glave[/quote]

Ko kaze da je grupa i identifikacija sa istom nesto negativno?[/quote]

Božanska objava se tiče prije svega pojedinca, pa samim tim i grupe, odnosno svih.

Dakle, ona se odnosi i na mene i na tebe i na nekog desetog i ona nije opijum za mase, ako si to mislio da kažeš
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#68 Re: Islamski sanovnik

Post by nKrkan »

Desi mi se da sanjam profesoricu iz srednje iako sam srednju davno zavrsio damnn
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#69 Re: Islamski sanovnik

Post by ExNihilo »

nKrkan wrote:Desi mi se da sanjam profesoricu iz srednje iako sam srednju davno zavrsio damnn
Je li bila "dobra" ili je predavala matematiku?
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#70 Re: Islamski sanovnik

Post by nKrkan »

ExNihilo wrote:
nKrkan wrote:Desi mi se da sanjam profesoricu iz srednje iako sam srednju davno zavrsio damnn
Je li bila "dobra" ili je predavala matematiku?
Grdna kao đavo
Post Reply