Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#851 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by zijancer »

pokusati promijeniti nesto (i Isus i Muhamed su bili pokretaci drustvenih promjena na neki nacin) - sta u licnom zivotu, sta na vecem planu(politicka kaljuza, opresija na radnom mjestu , monopol i manipulacije IZ i Crkve...)
Ne znam, meni se bajke/mitovi i reklame (uticaj koji iz njih proizilazi), čine idolima našeg vremena. :cry:
To vjerovatno nije komplenta slika.
Da budem preciznija, strašno me zanima šta bi jedan Abraham mislio i uradio, odakle bi počeo, da je kojim slučajem naš savremenik.
User avatar
dr.gog
Posts: 4947
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#852 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by dr.gog »

Pa evo da upitam i ovdje nešto: Zamišljena situacija... Na poslu neko nekog "pere" i gnjavi zbog vjerskih običaja koje upražnjava, možda samo ismijava iza leđa. Kako se postavljate u takvoj situaciji, posebno ako je osoba druge vjerospovjedi?( a vi ste nominalni ili prakticirajući vjernik).

Mene je recimo, strašno iznerviralo ovo pomodarsko gledanje svisoka na puštanje brade...Jednom sam progovorio i rekao da ako čovjek misli da je to "sunnet" (kako god to neko shvatao), neka mu se ne smije niko. I to peglanje sa terminom "vehabija"..Mislim da sam ispoštovao barem svoju vjeru na taj način..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#853 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Bloo »

zijancer wrote:
pokusati promijeniti nesto (i Isus i Muhamed su bili pokretaci drustvenih promjena na neki nacin) - sta u licnom zivotu, sta na vecem planu(politicka kaljuza, opresija na radnom mjestu , monopol i manipulacije IZ i Crkve...)
Ne znam, meni se bajke/mitovi i reklame (uticaj koji iz njih proizilazi), čine idolima našeg vremena. :cry:
To vjerovatno nije komplenta slika.
Da budem preciznija, strašno me zanima šta bi jedan Abraham mislio i uradio, odakle bi počeo, da je kojim slučajem naš savremenik.
Otvorio FB i Insta profil?
Umjesto WWBD odnosno What would Abraham do, smatram da sustinske poruke (necu da kazem istine) u svim religijama su bezvremene i univerzalne.
Budi dobar. Cini dobro. Radi na sebi, nadograduj se i oplemenjuj....

I u dobu najveceg zla ili (nije veznik izjednacavanja) dobu dobra ili dobu tehnoloskog napretka, dobu mass media, dobu -insert sta zelis - ciniti gore navedeno nikad nije suvisno.
User avatar
Yenna
Posts: 6832
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#854 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Yenna »

dr.gog wrote:Pa evo da upitam i ovdje nešto: Zamišljena situacija... Na poslu neko nekog "pere" i gnjavi zbog vjerskih običaja koje upražnjava, možda samo ismijava iza leđa. Kako se postavljate u takvoj situaciji, posebno ako je osoba druge vjerospovjedi?( a vi ste nominalni ili prakticirajući vjernik).

Mene je recimo, strašno iznerviralo ovo pomodarsko gledanje svisoka na puštanje brade...Jednom sam progovorio i rekao da ako čovjek misli da je to "sunnet" (kako god to neko shvatao), neka mu se ne smije niko. I to peglanje sa terminom "vehabija"..Mislim da sam ispoštovao barem svoju vjeru na taj način..
Što se manje upustas u komentare veći si primjer vjere koju ti prakticiras :)
Svakom svačije. Nit je svaka brada zbog sunneta nit je svako bez brade nevjernik.
Sad je to moda, al ne bih povezivala s vjerom. Vehabije su teška priča za sebe.
Praktikuj ono što zelis, ako te neko pita objasni zašto i kako, al ne daj da te iko gnjavi svojim običajima, što bi?
Distanca je iz raja izasla. :)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#855 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by zijancer »

Vidi, svjesna sam da ''What would Abraham do'' vodi oslanjanju na druge, što nije monoteizam :-D
Dakle, možda bi preciznije bilo pitanje: Šta je Abraham ustvari uradio?
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#856 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by fortaleza »

Bloo wrote:You people amuse me.
Umjesto rasprave jel Isus poticao alkoholizam, Muhamed bio nepismen, jel Biblija laz i obmana, Kur'an brojcano kodiran, koliko hurmi je potrebno za eliminaciju otrova i druge sustinski nebitne nebuloze....sto ne poradite na par univerzalnih istina i smjernica, ako ih ima, kod vasih religija?
Ciniti dobro drugima, kloniti se od cinjenja nepravde, raditi na sebi, pokusati promijeniti nesto (i Isus i Muhamed su bili pokretaci drustvenih promjena na neki nacin) - sta u licnom zivotu, sta na vecem planu (politicka kaljuza, opresija na radnom mjestu , monopol i manipulacije IZ i Crkve...)...
Ljudi konstantno zive u negativnom stanju, otud i toliki odmak od osnova ucenja i rasprave o nebitnim stvarima. Poanta religija i jeste u tome da se sacuvaju univerzalne vrijednosti, ali religija kao sama je cisti subjektivni produkt ljudi te kao takva zarad nerazumjevanja dovodi do fanatizma i opravdavanja vlastite nesavrsenosti religijskim dogmama koje opet prelaze u ideologije.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#857 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Smrcak15 »

Edouard wrote:Ako gledamo utemeljitelje tih dviju velikih religija, Muhameda i Isusa, tolika je nepremostiva razlika među njima da ih zapravo nema smisla uspoređivati. Samo jedan primjer. Prvi je nosio mač i koristio ga, a drugi, nit ga je nosio, a svom je učeniku rekao: "Vrati mač na njegovo mjesto, jer svi koji se mača laćaju od mača i ginu."
Isus rece:
Mt 10
34" Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač.
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#858 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by fortaleza »

Smrcak15 wrote: Isus rece:
Mt 10
34" Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač.
Evo citavo da slika bude potpuna.
Samo vidis ono sto zelis vidjeti. :)
Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi. 36"Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. 37Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. 38Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga." 39"Tko vas prima, mene prima; a tko prima mene, prima onoga koji je mene poslao. 40Tko prima proroka jer je prorok, primit će plaću proročku; tko prima pravednika jer je pravednik, primit će plaću pravedničku. 41Tko napoji jednoga od ovih najmanjih samo čašom hladne vode zato što je moj učenik, zaista, kažem vam, neće mu propasti plaća."
To je zbog toga što je Isusov nauk i njegov primjer vrlo zahtjevan. Malo je onih koji će ga prihvatiti, potpuno, radikalno, i poći za njim koliko god to bilo teško i zahtjevno. Mnogo je više onih koji će ga prihvatiti djelomično. Zašto? Zato što ne žele bitno mijenjati svoj život i odreći se sebeljublja, ugodnosti i svoje volje.

O tome govore Buda, Konfucije, nevezivanje s ovim svijetom. U tom i jest kvaka, odbacivanje vezanosti za bliznje zbog puta.
Tko izgubi svoj zivot naci ce ga.

Lao Ce govori o neradu. Gourdjiev i Uspenski govore o neidentifikaciji. Castaneda govori o citavoj promjeni paradigme, odbacivanju dosadasnjih uvjerenja i odredjenja.

Vjerujem da i u Kuraanu ima spomena.

Isus govori o "ponovnom rodjenju". Zar analogija nije ista?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#859 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by allem_77 »

fortaleza wrote:
Smrcak15 wrote: Isus rece:
Mt 10
34" Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač.
Evo citavo da slika bude potpuna.
Samo vidis ono sto zelis vidjeti. :)
Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi. 36"Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. 37Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. 38Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga." 39"Tko vas prima, mene prima; a tko prima mene, prima onoga koji je mene poslao. 40Tko prima proroka jer je prorok, primit će plaću proročku; tko prima pravednika jer je pravednik, primit će plaću pravedničku. 41Tko napoji jednoga od ovih najmanjih samo čašom hladne vode zato što je moj učenik, zaista, kažem vam, neće mu propasti plaća."
To je zbog toga što je Isusov nauk i njegov primjer vrlo zahtjevan. Malo je onih koji će ga prihvatiti, potpuno, radikalno, i poći za njim koliko god to bilo teško i zahtjevno. Mnogo je više onih koji će ga prihvatiti djelomično. Zašto? Zato što ne žele bitno mijenjati svoj život i odreći se sebeljublja, ugodnosti i svoje volje.

O tome govore Buda, Konfucije, nevezivanje s ovim svijetom. U tom i jest kvaka, odbacivanje vezanosti za bliznje zbog puta.

Evo jedna od Konfučija

Jedna žena je upitala Konfucija:

Kada žena spava sa 3 različita muškarca svi kažu da je drolja !
Ali kada muškarac spava sa 10 različitih žena onda je on "faca" !
ZAŠTO ?

Konfucije:

Ako jednu bravu otvaraju 3 različita ključa to je onda loša brava.
Ali ako jedan ključ otvara 10 različitih brava to je onda ekstra ključ !


Pametan bio ovaj Konfucije, nema šta...!

Tko izgubi svoj zivot naci ce ga.

Lao Ce govori o neradu. Gourdjiev i Uspenski govore o neidentifikaciji. Castaneda govori o citavoj promjeni paradigme, odbacivanju dosadasnjih uvjerenja i odredjenja.

Vjerujem da i u Kuraanu ima spomena.

Isus govori o "ponovnom rodjenju". Zar analogija nije ista?
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#860 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by fortaleza »

allem_77 wrote: Evo jedna od Konfučija

Jedna žena je upitala Konfucija:

Kada žena spava sa 3 različita muškarca svi kažu da je drolja !
Ali kada muškarac spava sa 10 različitih žena onda je on "faca" !
ZAŠTO ?

Konfucije:

Ako jednu bravu otvaraju 3 različita ključa to je onda loša brava.
Ali ako jedan ključ otvara 10 različitih brava to je onda ekstra ključ !

Pametan bio ovaj Konfucije, nema šta...!
Evo i jedna Budina.

"Ne vjeruj zato što je tako mudrac rekao, ne vjeruj zato što je takvo uobičajeno mišljenje, ne vjeruj zato što je tako zapisano, ne vjeruj zato što je to prorečeno, ne vjeruj zato što drugi u to vjeruje, vjeruj što si sam prosudio da je istina"

Slicno i od Gourdjieva.

I ask you to believe nothing that you cannot verify for yourself.

Believe nothing, not even yourself.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#861 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Diwan »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#862 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Bloo »

@Diwan
neka pozadina, objasnjenje glede i unatoč videa i naslova teme?
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#863 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Diwan »

Bloo wrote:@Diwan
neka pozadina, objasnjenje glede i unatoč videa i naslova teme?
Da nije offtopic?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#864 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Bloo »

Diwan wrote:
Bloo wrote:@Diwan
neka pozadina, objasnjenje glede i unatoč videa i naslova teme?
Da nije offtopic?
Znaš da smo ovdje relaksirani kada dođe do offtopica u nedostatku intelektualnijih rasprava ON TOPIC. Stoga, nije to.

Već, možda bi svekoliko forumsko pučanstvo (uključujući i mene) voljelo da dobije i neko tvoje mišljenje u vidu mini legende ispod videa koji si postao na ovoj temi.

Udovolji mi.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#865 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Diwan »

Bloo wrote:
Diwan wrote:
Bloo wrote:@Diwan
neka pozadina, objasnjenje glede i unatoč videa i naslova teme?
Da nije offtopic?
Znaš da smo ovdje relaksirani kada dođe do offtopica u nedostatku intelektualnijih rasprava ON TOPIC. Stoga, nije to.

Već, možda bi svekoliko forumsko pučanstvo (uključujući i mene) voljelo da dobije i neko tvoje mišljenje u vidu mini legende ispod videa koji si postao na ovoj temi.

Udovolji mi.
Nemam namjeru da udovoljavam ...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#866 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by славянин »

Ja bih mozda aludirao na sam naslov teme:

Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Znaci vidi se na videu razlika odmah :D :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#867 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by Smrcak15 »

evo slicnost izmedju islamske i izvorne krscanske molitve na aramejskom jeziku, skoro identicni pokreti u molitvi.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#868 Re: Islam vs Krscanstvo, slicnosti, razlike, zamjerke

Post by King Theoden »

Ako može par riječi o videu iznad...
Mislim da djedo griješi.
Mislim da je priličnije doviti za pripadnike recimo armije koja se sukobi sa muslimanima.
Recimo neka kopija prilika sa bedra ili uhuda.
Ali, doviti za zvijer koja je ciljano išla u džamije kako bi ubijala muslimane, to nema smisla bez obzira na djedovo pojašnjenje.
Za zvijer poput ove islam predviđa posebnu kaznu opisanu u kur'anu(inema dzezaulezine juharibunallahe...).
I onda ne mogu a da ne spomenem arapske zemlje, tursku i iran koji umjesto da naprave pandan eu, oni se krve zbog malo vlasti i prevlasti u regionu.
Jer da imaju pandan eu tj jedno tijelo koje kontroliše silne resurse, mogli su zatvoriti pipe i ucijeniti čitav svijet kako bi ona novozelandska zvijer bila isporučena.
Neka se oni kasnije pravdaju javnosti i govore kako je otet.
Onda ga pred državnim medijima učiniti primjerom ostalima koji ga veličaju.
Locked