Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3001 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

@zagortenej
zagortenej wrote:A, hu iz ju?
Kad god te ljudi izazovu da izneseš svoj stav, jasno i glasno, bez cinizma i kritike drugih, zabiješ se u mišju rupu i nestaneš. I ja licno sam te par puta isto pitao, ignorisao si svaki put.

Ali zato imaš obraza da se i dalje javljaš i komentarišeš. Šejm on ju.

@CK
Connaisseur Karlin wrote: Ne znam kako je Muhamed objavio Kur'an,tocnije,ne znam drugacije,osim prica koje objasnjavaju objavu Kur'ana,ali hadisi su defitini pisani i mjenjani ,i nisu dovoljan dokaz o tocnosti inofrmacija. Religije jesu isprpletene,uticu jedna na drugu,a ovdje pisemo o Abrahamskim relgijama,sto znaci ,da dijele mnogi zajrndickih elementa. Npr. Mnogi Bozji poslacnii se spominju u svim svetim Abrahamskim Knjigama,a to znaci da su bazirane na istim izvorima,makako suludo zvucalo :) Vjernici kazu da su objave najavljene u ranijim spisama,no ja to nisma nigdje procitala. :)
Pa eto smisli neku svoju teoriju, argumentuj je nekako i javi Švabama kako je i na koji način "islam preuzeo" izreku od hinduista. Inače, nevjernici u islam imaju vazda nekakve svoje teorije kako je odredjene stvari "Muhamed znao" i "preuzeo od drugih", a te teorije su, opet, u kontradikciji jedna sa drugima.

Za boldirano: :thumbup: na dobrom si putu :-D

@dadinjo

Očevidno je da nisi baš najupućeniji i da nisi izučavao problematiku kako treba, jer da jesi znao bi za najmanje tri mišljenja o godinama hazreti Aiše.
A u prilog tome govore ove tvoje riječi:
dadinjo33 wrote:osporavanje samo jednog hadisa iz zbirki Buharije i Muslima, koje su po vjerodostojnosti odmah iza Kur'ana, urušava čitav sistem hadisa, čitavu metodogiju, kompletnu vjerodostojnost. A bez tih hadisa ti ne bi znao kako klanjati.
Zna se koja je jedina stoprocentno vjerodostojna knjiga u islamu kojoj je haram osporiti makar jedan harf. Druge knjige nemaju tu karakteristiku.

Čak i kada bi uzeli da nije tako opet se ne može na osnovu jednog hadisa nešto kategorički tvrditi, bez da se uzmu u obzir druge predaje. Gomilu primjera za to nalazimo u nauci fikha i usul-i-fikha.
Ali to je već druga problematika.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3002 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Dexx1 wrote: @CK
Connaisseur Karlin wrote: Ne znam kako je Muhamed objavio Kur'an,tocnije,ne znam drugacije,osim prica koje objasnjavaju objavu Kur'ana,ali hadisi su defitini pisani i mjenjani ,i nisu dovoljan dokaz o tocnosti inofrmacija. Religije jesu isprpletene,uticu jedna na drugu,a ovdje pisemo o Abrahamskim relgijama,sto znaci ,da dijele mnogi zajrndickih elementa. Npr. Mnogi Bozji poslacnii se spominju u svim svetim Abrahamskim Knjigama,a to znaci da su bazirane na istim izvorima,makako suludo zvucalo :) Vjernici kazu da su objave najavljene u ranijim spisama,no ja to nisma nigdje procitala. :)
Pa eto smisli neku svoju teoriju, argumentuj je nekako i javi Švabama kako je i na koji način "islam preuzeo" izreku od hinduista. Inače, nevjernici u islam imaju vazda nekakve svoje teorije kako je odredjene stvari "Muhamed znao" i "preuzeo od drugih", a te teorije su, opet, u kontradikciji jedna sa drugima.

Za boldirano: :thumbup: na dobrom si putu :-D
Nem potrbe da vodim vernalni rat i da krojim teorije jer se meni nesto ne svidja,a pisem jer imam akevatan argument koji sma ti postavila. :-D

Vecina izvora o Islamu,pisanih nakon destog stoljeca su "pod lupom" ;-) Nije nista bolje ni sa izvorima drugih religija :D

Hadis je mogao biti ,a sigurno jeste,poslije Muhamedove smrti,u periodu kad je sirenje Islama u Indiji bilo aktuleno,a zasto ne ;-)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#3003 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dadinjo33 »

Dexx1 wrote:
@dadinjo

Očevidno je da nisi baš najupućeniji i da nisi izučavao problematiku kako treba, jer da jesi znao bi za najmanje tri mišljenja o godinama hazreti Aiše.
A u prilog tome govore ove tvoje riječi:
dadinjo33 wrote:osporavanje samo jednog hadisa iz zbirki Buharije i Muslima, koje su po vjerodostojnosti odmah iza Kur'ana, urušava čitav sistem hadisa, čitavu metodogiju, kompletnu vjerodostojnost. A bez tih hadisa ti ne bi znao kako klanjati.
Zna se koja je jedina stoprocentno vjerodostojna knjiga u islamu kojoj je haram osporiti makar jedan harf. Druge knjige nemaju tu karakteristiku.
Jes', zato današnji mejnstrim islam, a i islam kroz istoriju, kur'anije smatra otpadničkom sektom. Ti si kur'anija?


Dexx1 wrote:Čak i kada bi uzeli da nije tako opet se ne može na osnovu jednog hadisa nešto kategorički tvrditi, bez da se uzmu u obzir druge predaje. Gomilu primjera za to nalazimo u nauci fikha i usul-i-fikha.
Ali to je već druga problematika.
Samo jednog? E baš si upućen :-)
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3004 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

Connaisseur Karlin wrote: Nem potrbe da vodim vernalni rat i da krojim teorije jer se meni nesto ne svidja,a pisem jer imam akevatan argument koji sma ti postavila. :-D
Eh pa niss onda.
Nemoj koristiti hinduističku literaturu samo kao argumentiranje po forumima, vec sprovedi nesto u praksi. Npr meditacija :-D kad vec neces namaz :P

dadinjo33 wrote: Jes', zato današnji mejnstrim islam, a i islam kroz istoriju, kur'anije smatra otpadničkom sektom. Ti si kur'anija?


Samo jednog? E baš si upućen :-)
Ispade sad kur'anija i, npr, imam Taberani koji nije prihvatao neke hadise zabilježene od Buharije :P

Izučavaj sve hadise, sve predaje ne samo o vremenu konzumacije braka hazreti Aiše, već i o njenim godinama u drugim situacijama, ubaci malo matematike i sve ce ti se samo kazat. Znam da je teško sve to, ali šta ćemo ;-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3005 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Dexx1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Nem potrbe da vodim vernalni rat i da krojim teorije jer se meni nesto ne svidja,a pisem jer imam akevatan argument koji sma ti postavila. :-D
Eh pa niss onda.
Nemoj koristiti hinduističku literaturu samo kao argumentiranje po forumima, vec sprovedi nesto u praksi. Npr meditacija :-D kad vec neces namaz :P
Ja razumiem da tebi smeta sto je haids nepravilan ili je neko reako da je to reako Muhamed.Shvati, Muhamed nije imao pojma o medicini ,a nije mu ni Bog to reako u pecini,ok. :)

naravno da je izreka i stav izvucen iz hunduske literature :)

Ne razumiem,zasto mi predlazes namaz ili meditaciju? :D to meni ne treba,hvala :)
Medicine Pre-Islamic Era
Prior to the advent of Islam there existed three main philosophies associated with the practice of medicine,
namely, the Greek, the Chinese and the Ayurvedic (Indian) healing systems


:D

da dodam:
Post-Islamic development of Medicine within the context of Tibb An-Nabawi “Tibb An-Nabawi”, or “Medicine
of the Prophet”, by Ibn Qayyim Al - Jawziyyah (d. 751 A.H / 1350 C.E) and Jalalu’d - Din As -Sayuti (d.
911 A.H / 1505 C.E) is a compilation of Qur’anic verses and traditions of the Prophet (SAW) that deals
with the theory and practice of medicine and treatment involving cupping and medicinal herbs.
Ethical considerations in the practice of medicine, as well as the application of spiritual healing, are also
reviewed
Last edited by Connaisseur Karlin on 01/11/2016 22:35, edited 1 time in total.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#3006 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dadinjo33 »

Dexx1 wrote: Ispade sad kur'anija i, npr, imam Taberani koji nije prihvatao neke hadise zabilježene od Buharije :P
Nije kur'anija neko ko ne prihvata sve "sahih" hadise, nego neko ko prihvata isključivo Kur'an. Ima li razlike? ;)
Dexx1 wrote:Izučavaj sve hadise, sve predaje ne samo o vremenu konzumacije braka hazreti Aiše, već i o njenim godinama u drugim situacijama, ubaci malo matematike i sve ce ti se samo kazat. Znam da je teško sve to, ali šta ćemo ;-)
"Njene godine u drugim situacijama" je prije desetak godina iz najljevljih islamskih knjiga i predaja prikupio jedan online apologeta kako bi relativizirao, kao što i ti pokušavaš,optužbu da je Muhamed pedofil. Pa po nekim od tih izvora Aiša je imala 12,13,18,19 itd. godina kad je Muhamed imao seks sa njom. Dakle, nisu međusobno usklađeni, a svi zaključci o broju Aišinih godina su izvedeni posredno. Međutim, broj Aišinih godina (devet) je naveden u 15-20 sahih hadisa u Buhariji, Muslimu i drugim najpriznatijim islamskim zbirkama hadisa i broj godina je isti u svim tim hadisima, kao i u najranijim i najrelevantijim islamskim izvorima (Ibn Ishak, Taberani, zatim u kultnom tesfiru Ibn Kesira. Ako se nešto tako zacementirano u hadiskoj nauci i islamskoj istoriji može osporiti novokomponovanim brljotinama anonimnih internet apologeta, onda vjerodostojnost "sahih" hadisa i hadisa uopše nema baš nikakvu upotrebnu vrijednost. Dakle, ili je Muhamed imao seks sa djetetom od devet godina ili hadisi nemaju nikakvu vjerodostojnost.
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3007 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

Connaisseur Karlin wrote: Ja razumiem da tebi smeta sto je haids nepravilan ili je neko reako da je to reako Muhamed.Shvati, Muhamed nije imao pojma o medicini ,a nije mu ni Bog to reako u pecini,ok. :)

naravno da je izreka i stav izvucen iz hunduske literature :)

Ne razumiem,zasto mi predlazes namaz ili meditaciju? :D to meni ne treba,hvala :)
Ma ponavljaj ti do mile volje da je ta izreka izvucena od hindusa, mozda Nijemci maknu autora izreke :D

Lijepo je ponekad namaz ili meditacija :wink: ili se drži one kontraverzne trećina za hranu, vodu ili vazduh, tačno je i zdravo bez obzira šta mislila ko je autor ;-)
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3008 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

dadinjo33 wrote: "Njene godine u drugim situacijama" je prije desetak godina iz najljevljih islamskih knjiga i predaja prikupio jedan online apologeta kako bi relativizirao, kao što i ti pokušavaš,optužbu da je Muhamed pedofil.
-Nije tačno da je prije desetak godina. To je sasvim neozbiljno reci. :-)
-Nije tačno da je iz najljevljih knjiga. U mnogim knjigama hadisa, ukljucujuci Buharijinu zbirku i brojnim historijskim knjigama stoje navodi koji nas navode na suprotan zakljucak od onog sta zelis prikazati
-Netacno je da je jedan i
-netacno je da je online apologeta. Mnogi uceni, alimi, sejhovi su u pitanju care. Samo je lakse ne istrazivati
-Ne relativiziraju, i to je netačno. Ljudi proučavaju, nemaju zacementiran stav i ne uzimaju sve zdravo za gotovo kao pojedini.
-Jedino sto je tacno je reci, neuzubillah, da je Pejgamber nekakav pedofil obicna optuzba. A sta drugo ocekivat od neprijatelja islama :|

Ono sto se mozemo sloziti je:
dadinjo33 wrote:Pa po nekim od tih izvora Aiša je imala 12,13,18,19 itd. godina kad je Muhamed imao seks sa njom. Dakle, nisu međusobno usklađeni, a svi zaključci o broju Aišinih godina su izvedeni posredno.
Tako je, ne postoji jedinstven stav i konkluzivno misljenje.

Ostatak posta je diskutabilan, i o njemu se moze govoriti sa stanovista hadiske nauke i metna, ali onolike netačnosti i izmisljotine u prvoj recenici mi ubise volju da nastavim. :cry:
Last edited by Dexx1 on 01/11/2016 23:12, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3009 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Dexx1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Ja razumiem da tebi smeta sto je haids nepravilan ili je neko reako da je to reako Muhamed.Shvati, Muhamed nije imao pojma o medicini ,a nije mu ni Bog to reako u pecini,ok. :)

naravno da je izreka i stav izvucen iz hunduske literature :)

Ne razumiem,zasto mi predlazes namaz ili meditaciju? :D to meni ne treba,hvala :)
Ma ponavljaj ti do mile volje da je ta izreka izvucena od hindusa, mozda Nijemci maknu autora izreke :D

Lijepo je ponekad namaz ili meditacija :wink: ili se drži one kontraverzne trećina za hranu, vodu ili vazduh, tačno je i zdravo bez obzira šta mislila ko je autor ;-)
A nije vam palo na pamet da postoje neke univerzalne mudrosti i ideje koje nisu ekskluzivno vlasnistvo jedne religije?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3010 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Tako je, ne postoji jedinstven stav i konkluzivno misljenje.

Ostatak posta je diskutabilan, i o njemu se moze govoriti sa stanovista hadiske nauke i metna, ali onolike netačnosti i izmisljotine u prvoj recenici mi ubise volju da nastavim. :cry:
Hadiska nauka. :lol: A cela metodologija prenosenja hadisa se svodi na rekla-kazala i nenaucna je u osnovi. :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3011 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Dexx1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Ja razumiem da tebi smeta sto je haids nepravilan ili je neko reako da je to reako Muhamed.Shvati, Muhamed nije imao pojma o medicini ,a nije mu ni Bog to reako u pecini,ok. :)

naravno da je izreka i stav izvucen iz hunduske literature :)

Ne razumiem,zasto mi predlazes namaz ili meditaciju? :D to meni ne treba,hvala :)
Ma ponavljaj ti do mile volje da je ta izreka izvucena od hindusa, mozda Nijemci maknu autora izreke :D

Lijepo je ponekad namaz ili meditacija :wink: ili se drži one kontraverzne trećina za hranu, vodu ili vazduh, tačno je i zdravo bez obzira šta mislila ko je autor ;-)
Ne ponavljam, ti nasvaljas konverzaciju,ja sam odgovrila na tvoje pitanje,ali ti nisi zadovoljan,jer ti je sujeta kao vjernika povrijdjena :)
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3012 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

Towelie wrote: A nije vam palo na pamet da postoje neke univerzalne mudrosti i ideje koje nisu ekskluzivno vlasnistvo jedne religije?
Reci to ovoj CK :)

@dadinjo, evo @Towelie ti je kuranija, mislim bio je prije par mjeseci. Njega pitaj šta te god interesuje vezano za njih. :wink:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#3013 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dadinjo33 »

Dexx1 wrote:
Reci to ovoj CK :)

@dadinjo, evo @Towelie ti je kuranija, mislim bio je prije par mjeseci. Njega pitaj šta te god interesuje vezano za njih. :wink:
Kur'anije su sekta čije je učenje, uprkos njihovom sektaštvu i elementarnom nerazumijevanju prirode stvari, jedno pedeset puta inteligentnije od nauka hadiskog mejnstrim "ehli sunna ve-l-džema" islama.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#3014 Re: RE: Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

Dexx1 wrote:@zagortenej
zagortenej wrote:A, hu iz ju?
Kad god te ljudi izazovu da izneseš svoj stav, jasno i glasno, bez cinizma i kritike drugih, zabiješ se u mišju rupu i nestaneš. I ja licno sam te par puta isto pitao, ignorisao si svaki put.

Ali zato imaš obraza da se i dalje javljaš i komentarišeš. Šejm on ju.
Možda u šerijatskoj državi bi ti imao instrumente i metode da me prisilis na to, ali u ovom društvenom uredjenju samo sanjaj. Nisam ja tebi ništa dužan.
Btw, što će ti paganski simboli na havataru? :-D
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3015 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

dadinjo33 wrote: Eto, priznajem, u pravu si, mene si ubijedio. Još samo sebe ubijedi u to što pišeš :lol:
Po najranijim izvorima hazreti Omer je prihvatio islam 12 godina prije hazreti Aišinog braka sa Poslanikom alejhi selam.

Ako znamo da je ona primila islam prije Omera, postaje jasno koliko je smiješno to što nas sve vrijeme pokušavaš ubijediti da je ona imala.. pa najmanje -6 godina u to vrijeme. :-)

Istražuj dadinjo.
dadinjo33 wrote: Kur'anije su sekta čije je učenje, uprkos njihovom sektaštvu i elementarnom nerazumijevanju prirode stvari, jedno pedeset puta inteligentnije od nauka hadiskog mejnstrim "ehli sunna ve-l-džema" islama.
Ništa čudno što vam je milija sekta od ehlisunneta , bilo bi čudno da je obrnuto :-D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#3016 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dadinjo33 »

Dexx1 wrote:
Po najranijim izvorima hazreti Omer je prihvatio islam 12 godina prije hazreti Aišinog braka sa Poslanikom alejhi selam.

Ako znamo da je ona primila islam prije Omera, postaje jasno koliko je smiješno to što nas sve vrijeme pokušavaš ubijediti da je ona imala.. pa najmanje -6 godina u to vrijeme. :-)

Istražuj dadinjo.
Hahaha, pa ako ti je toliko stalo da nije imala devet, iako da je imala devet godina kaže 20 sahih hadisa iz Buharije, Muslima, Ebu Davuda, Ibn Madžea, Nesaija, Taberani, Ibn Ishak, Ibn Kesir, onda si na dobrom putu da postaneš kur'anija, jer si obezvrijedio sve najvažnije islamske zbirke sahih hadisa, koje su, btw. međusobn o usklađene u pogledu direktnog kazivanja o broju Aišinih godina kad je imala kao dijete seks sa Muhamedom, da bi kobajagi odbranio Muhameda, a ustvari svoju sujetu, i to koristeći kao indirektan propračun jedan hadis koji govori o drugim događajma, a ne Aišinim godinama. Osim što si nam pokazao da su zbirke hadisa nepouzdane i neupotrebljive, jer su pune kontradikcija, već si postao i devet desetina kur'anije, i devet desetina njih su tako počeli ;)

Ja ti lijepo rekao, a ti došao da me potvrdiš: Ili je Aiša bila dijete od devet godina kada je imala seks sa Muhamedom ili hadisi nemaju nikakvu upotrebnu vrijednost, jer su puni kontradikcija.

Ti hoćeš da dokažeš ovo drugo, a ustvari je svejedno.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3017 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Postavlja se pitanje zasto toliko smeta da je Poslanik imao seks sa Aisom kad joj je bilo 9, i cemu zgrazavanje nad takvim scenarijima danas u Avganistanu ako je "sledjenje sunneta"?
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#3018 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dexx1 »

dadinjo33 wrote: Hahaha, pa ako ti je toliko stalo da nije imala devet, iako da je imala devet godina kaže 20 sahih hadisa iz Buharije, Muslima, Ebu Davuda, Ibn Madžea, Nesaija, Taberani, Ibn Ishak, Ibn Kesir, onda si na dobrom putu da postaneš kur'anija, jer si obezvrijedio sve najvažnije islamske zbirke sahih hadisa, koje su, btw. međusobn o usklađene u pogledu direktnog kazivanja o broju Aišinih godina kad je imala kao dijete seks sa Muhamedom, da bi kobajagi odbranio Muhameda, a ustvari svoju sujetu, i to koristeći kao indirektan propračun jedan hadis koji govori o drugim događajma, a ne Aišinim godinama. Osim što si nam pokazao da su zbirke hadisa nepouzdane i neupotrebljive, jer su pune kontradikcija, već si postao i devet desetina kur'anije, i devet desetina njih su tako počeli ;)

Ja ti lijepo rekao, a ti došao da me potvrdiš: Ili je Aiša bila dijete od devet godina kada je imala seks sa Muhamedom ili hadisi nemaju nikakvu upotrebnu vrijednost, jer su puni kontradikcija.

Ti hoćeš da dokažeš ovo drugo, a ustvari je svejedno.
Hajde hairli te sad postadoh i kuranija ko Peškirko :-D De dedinjo dedino haj se sad lijepo vrati na post odakle je počela sva ova priča pa pročitaj polagano.

Niti je iko tamo i tad - niti je ovdje i sad negirao neki hadis ili predaju. :wink:

Ti si zauzeo jedan stav i držiš se njeg ko pijan plota. A to je da je Poslanik spavao sa devetogodišnjom Aišom.
Kažeš nam: tako stoji u brojnim hadiskim zbirkama, i to je to. Ali prešućuješ da su svi hadisi koji tako govore prenijeti od jedne-te-iste osobe a o kojoj znamo da od nje neki poznati imami ummeta nisu prihvatali predaje (poput imama Malika) zbog raznoraznih razloga.

Ne ulazim sta je cilj tvoga insistiranja, očigledno nisi vjernik tako da ti nisu baš bitne ove stvari, nit si sljedbenik il zastupnik hadisa. Ali u najmanju ruku nije akademski s tvoje strane obzirom na to da postoje i druge predaje - isto tako vjerodostojne - koje vode drugim zaključcima vezanim za godine Aiše radijallahu anha.

Da zaključimo.
Ono što je moj cilj nije negacija hadisa i/li predaja.
Moj je cilj da stvari vezane za ovo pitanje predstavim kakve jesu, a to bi značilo - da postoji ogroman broj predaja koje navode na različite zaključke i koje su u nekim slučajevima kontradiktorne tako da ne možemo sa stoprocentnom sigurnošću reći da je jedan od tih stavova i mišljenja konkluzivan.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3019 mod-comment

Post by arzuhal »

1. mandal teme
2. banovi zaslužnim
3. metlanje spama i trolovskog truda
4. otključavanje teme

:sax:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3020 Re: mod-comment

Post by nasa »

arzuhal wrote:1. mandal teme
2. banovi zaslužnim
3. metlanje spama i trolovskog truda
4. otključavanje teme

:sax:
Banned user for reason “krsenje pravila”
» Towelie
sedam dana
Banned user for reason “krsenje pravila”
» zagortenej
mjesec
Banned user for reason “krsenje pravila”
» dadinjo33
mjesec
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3021 mod-comment

Post by arzuhal »

Banovi provedeni, chat i spam pometlani u najvećoj mjeri, tema ponovo otključana. Poštujte Pravila Foruma na ovom podforumu, natječite se u dobru a ne u neprijateljstvu :mrgreen: :sax:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3022 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Natjecite se u velicini svog.. :D ega kad banujete ljude bez razloga.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3023 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Natjecite se u velicini svog.. :D ega kad banujete ljude bez razloga.
Šuti,.dobros' proš'o, malo se strpi, dobićeš utješnu nagradu "anamo", :wink:
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#3024 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by r_faruk »

jedno pitanje:

kada djeca pocinju klanjati, postiti i pokrivati se (djevojcice)?

cuo sam raznih misljenja, stavova, procitao svasta nesto, iskreno, ne sjecam se da li je u kuranu pisalo ista o ovome.....

hvala!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3025 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Prema riječima Poslanika, alejhi-selam, djecu treba učiti pomalo od 7 godine da klanjaju, a od 10 puno ozbiljnije voditi računa o tome, da se naviknu. A prava obaveza im nastupa punoljetstvom (15-ak godina onako, a preciznije: dječacima prvom polucijom, a djevojčicama - prvom menstruacijom).

Muhamed, alejhi-selam, je hazreti Aliju poučio, dok je bio još dijete, namazu tako da klanja farzove i da spaja namaze (recimo podne i ikindiju) kako bi, s jedne strane, stekao naviku i učio se ozbiljnosti uvođenja namaza u svom životu, a s druge - kako mu ne bi oduzimao vrijeme od igre i svega što čine djeca te dobi.
Možda šiije zato spajaju namaze :lol: Šalim se :thumbup:
Post Reply