Islam i terorizam!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#26 Re: Islam i terorizam!

Post by triconja »

Moje misljenje na ovu temu je malo "out of the box" i kao tako dobro razmislite prije nego nesto odgovorite. Mislim da grijesite koristeci termin ubistvo. Po meni prihvatljiviji termin je zrtva. Zrtvovanje nevinih ljudi je kroz historiju (daleku) "bilo potrebno za opstanak naroda". Imate dokaze o historijskom zrtvovanju na sve strane. Posto danas mnogo ljudi ima mogucnost da svoj svjetonazor podjeli sa mnogo vecim brojem ljudi nego prije i samim tim nadje vise pratioca, historija ce se ponavljati.

Naime ja ovakva vjerovanja odbacujem (zrtvovanje ljudi) i mislim da su pogresna, ali mi je sinulo kao objasnjenje mnogih ubistava u novijoj historiji.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#27 Re: Islam i terorizam!

Post by dadinjo33 »

Kur'an ne zabranjuje ubijanje djece kao takve, nego se indirektno spominje navodni predislamski arapski običaj zakopavanja žive zenske djece. Inače, kako uči zvanični islam, zbog vjerodostojnih 15-20 hadisa o tome da je Aiša imala 9 godina kad je spavala sa Muhamedom, i djevojčice od 9 godina se tretiraju kao žene, a žene proglašenih neprijatelja islama je dozvoljeno silovati, i to, prema vjerodostojnom hadisu, ne vodeći računa o tome da ne ostanu trudne, tj. naređeno je da se u njih ejakulira, jer "Allah odlučuje hoće li nastati novi život ili ne". Isto tako, dječaci od čak 11-12 godina se smatraju muškarcima i zarobljene neprijatelje je, po hadisima, dozvoljeno masovno ubiti odsijecanjem glave. Ako imaju sreće, opet prema hadisima, završiće kao roblje, pošto je robovlasništvo prirodna stvar u islamskoj religiji. Radikalni islam, kao što mnogi rekoše, je ustvari zvanični, mejnstrim islam u primjeni. "Umjereni" muslimani su oni koji ne primjenjuju u praksi ono u šta nominalno vjeruju, smatraju ga ispravnim, propovijedaju i čekaju pravi trenutak (dolazak "pravog šerijata, onog kao u poslanikovo vrijeme"), tj. vladavinu muslimana u svijetu, kada će moći primijeniti sve to čega se sada sustežu, a u praksi se može vidjeti na primjeru ISIL-a kako to izgleda. Eto, čak i arzuhal, neki vjerovatno islamski fakuletski obrazovani musliman iz sekularne BiH, se ponosi time što je tvrdio na forumu da je Muhamedovo vađenje usijanim eskerima očiju osmorici ljudi, kao i uskraćivanje zadnje želje da ih se napoji vodom, jer su, odsječenih ruku i nogu, od žeđi zubima grizli kamenje-ispravno, šerijatsko i islamsko djelo. Za doslovno svaki zločin koji počine imaju čvrsto uporište u zvaničnim islamskim izvorima, ajetima i hadisima. Tenzija u islamu i reakcija koju ona proizvodi su rezultat neusaglašenosti deklarativnog, zvaničnog vjerovanja i dogme i nemogućnosti da se ona primjeni u praksi. Zbog toga je toliki broj "mudžahida" razočaranih u svoju ulemu koja propovijeda ili odobrava neka nehumana ili zločinačka učenja (silovanja "nevjeričkih" žena, ubistva homoseksualaca, ubistva apostata-zabrana slobode vjeroispovijesti, osvajanje čitavog svijeta, tj. borbu da "Allahova riječ bude gornja", osvajanje Rima itd.), ali "ne još i ne u ovom okolnostima".

Što se tiče toga ko je ubica, Isus ili Jahve, to je potpuno isti princip kao ono kur'ansko "nisi bacio kad si bacio, Allah je bacio....Allah ih je vašim rukama poubijao..." itd. Kao i svo to abrahamsko nasilje i razvrat.

Ali, jedno ću vam reći, Jahvet je nešto drugo ;) :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#28 Re: Islam i terorizam!

Post by ljevoruki »

Dadinjo33 :thumbup:

Islam tek sada prolazi kroz period koji je krscanstvo, katolicizam prvenstveno, prolazilo u vrijeme inkvicizije u 13. i 14. vijeku.
Sto prije ulema, sto god i ko god da je to, shvati da to ne vodi nicemu i da je to put u propast i nekako izadje iz toga bice bolje cijelom svijetu.
Do tada cemo se nagledati terorizma i zivjeti u strahu od budale da se ne raznese i ne ubije desetine neduznih zrtava.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#29

Post by dadinjo33 »

ljevoruki wrote:Dadinjo33 :thumbup:

Islam tek sada prolazi kroz period koji je krscanstvo, katolicizam prvenstveno, prolazilo u vrijeme inkvicizije u 13. i 14. vijeku.
Sto prije ulema, sto god i ko god da je to, shvati da to ne vodi nicemu i da je to put u propast i nekako izadje iz toga bice bolje cijelom svijetu.
Do tada cemo se nagledati terorizma i zivjeti u strahu od budale da se ne raznese i ne ubije desetine neduznih zrtava.
Da. Prenijeću svoj upis sa druge teme, pošto se nastavlja na ovu tematiku.
Problem će ostati dok god su ti i takvi hadisi, a ima ih stotinama (o seksu sa djetetom od 9 godina, silovanju zarobljenica, paljenju živih ljudi, masovnim egzekucijama zarobljenika koji se predaju, potčinjavanju u rang građana drugog reda nemuslimana, "da poniženi smjerno plaćaju džizju", ubijanju onih koji napuste islamsko vjerovanje i to obznane itd...) od strane zvanične islamske uleme, pa čak i ove bosanske, bivaju tretirani, ako su sahih, a ti jesu, "istina u koju se ne smije barkati, jer biste mogli biti proglašeni otpadnicima od islama". Oni se metu pod tepih, muslimani se zvanično, ako i to, ograde od "ISILovih terorista koji ne razumiju islam", a ti hadisi (u manjoj mjeri ajeti) ostaju osnovna građa "pravovjernog i zvaničnog islamskog vjerovanja". I onda kad neke neobrazovane ili usijane glave dođu do tih hadisa, a vide da ulema za njih kaže da su istiniti, ali ih ne primjenjuje, onda im njihovi šejhovi kažu: Vidite da je to tagutska ulema, znaju istinu, a neće da je primjenjuju, jer im je preče da se dodvore našim neprijateljima, nego da slijede jasan sunnet poslanika. I tako terorizam iznova cvate, jer problem nije riješen, nego samo površno tretiran simptom. Muslimanska zvanična ulema, figurativno govoreći, umjesto da ukloni govno, njega pokušava naparfemisati. Što se tiče ajeta 2:256, koji jasno kaže da u vjeri nema prisile i može biti osnov za liberalnu, humanu reinterpretaciju islama, kada sam to navodio na drugim temama, prva je bila struja Islamske zajednice u BiH koja je napala takva tumačenja, jer, zaboga, zbog hadisa o tome da treba ubiti onog ko promijeni vjeru, taj ajet njima znači da u vjerU nema prisile, ali da iz vjere ne možeš iznijeti glavu, ako se usudiš pokušati izaći iz nje. Dakle, to što meni adresiraš trebaš npr. arzuhalu adresirati, a ne meni. Dok god neprimjenjivanje i neprihvatanje nehumanih sahih hadisa predstavlja lični stav disdentnog pojedinca, a ne zvanični stav islamske uleme, ti hadisi će ostajati kao direktan izvor terorizma, kako sam gore opisao. Svaki tekst je vrlo lako reformisati, ako se to želi. Kur'ansijska sekta je to izvrsno već uradila, čitavu platformu humanog islama, ali oni su, naravno, "otpadnici", "ruše sunnet poslanika" itd. Arzuhal je čak direktno ovdje na forumu branio Muhamedov postupak vađenja očiju ljudima usijanim ekserima, kao opravdan, islamski i šerijatski. Da ne spominjemo, kako neko dobro reče, glupopise, Muhameda Velića, "zvaničnog nezvaničnog" glasa IZ BiH, u kojima direktno prijeti ekskomunikacijom onih koji su komšijama čestitali Božić. A upravo od tih struktura bi valjda trebala doći promjena i humanizirajuća reforma islama. Jer, ako ne doće iznutra, neće imati legitimitet ni snagu. Stoga, još će stoljećima biti terorizma, s pravom nazvanog islamskim, dok god se islam ne pogleda u oči.
Suština je da islamska religija treba reformu. I to prije svega radi sebe, za svoje dobro, a boljitak svih drugih je tu kolateralan. To će riješiti problem islamskog terorizma, na srednji rok. Ta reforma će doći kad-tad, silom prilika, tj. pod vanjskim pritiskom, ali bi za samu islamsku religiju bilo sjajno da dođe iznutra i što prije, da bude više rezultat unutrašnjeg osvještenja i zrelosti, nego vanjskog pritiska. Možda bi neka islamska zajednica poput bosanske mogla na sebe preuzeti tu istorijsku ulogu. Međutim, sad-zasad, većina te uleme nastupa kao duduci kojima je glavno odbraniti ispravnost koljačkih i sadističkih praksi iz sedmog vijeka i tako se valjda umiliti bogu u kojeg vjeruju i dobiti koju huriju ili džennetski dvorac pride.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#30 Re: Islam i terorizam!

Post by insomnia78 »

Mislim da imate prevelika ocekivanja od vjernika pogotovo od uleme
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#31 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

a na koji način su se kršćani reformirali ?
Očigledno svi ti pozivi na ubijanje djece i dalje stoje u Bibliji kao svetoj knjizi kršćana.
Ti događaji koje ti @dadinjo spominješ , nisu u Kur'anu, oni su u hadisima i nisu nikakva naređenja , kao ova
što vidimo u Bibliji. Hadisi mogu biti istiniti, a i ne moraju, i prije svega nisu nikakav farz-naredba, već se
spominju kao događaji iz vremena početka islamske objave.

Meni i dalje nije jasno ovo oko Jahve-Isusa. Da li je Isus taj koji naređuje ovo :

Ako čovjek naiđe na mladu djevicu koja nije zaručena te je pograbi i s njom legne, pa budu uhvaćeni na djelu, tada čovjek koji je s njom ležao neka djevojčinu ocu dade pedeset srebrenika. A budući da ju je oskvrnuo, neka je uzme za ženu, da je ne može pustiti dok je živ.“ (22:25-29)

Jahve u stvari dozvoljava silovanje i poručuje da onaj tko ima 50 srebrenjaka može da radi šta hoće, a onaj koji nema,
opet kaže Isus (koji je ujedno i Jahve) , neka okrene drugi obraz ?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#32 Re: Islam i terorizam!

Post by zagortenej »

Gdje ti vidiš da se spominje silovanje?
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#33 Re: Islam i terorizam!

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:a na koji način su se kršćani reformirali ?
Očigledno svi ti pozivi na ubijanje djece i dalje stoje u Bibliji kao svetoj knjizi kršćana.
Ti događaji koje ti @dadinjo spominješ , nisu u Kur'anu, oni su u hadisima i nisu nikakva naređenja , kao ova
što vidimo u Bibliji. Hadisi mogu biti istiniti, a i ne moraju, i prije svega nisu nikakav farz-naredba, već se
spominju kao događaji iz vremena početka islamske objave.

Meni i dalje nije jasno ovo oko Jahve-Isusa. Da li je Isus taj koji naređuje ovo :

Ako čovjek naiđe na mladu djevicu koja nije zaručena te je pograbi i s njom legne, pa budu uhvaćeni na djelu, tada čovjek koji je s njom ležao neka djevojčinu ocu dade pedeset srebrenika. A budući da ju je oskvrnuo, neka je uzme za ženu, da je ne može pustiti dok je živ.“ (22:25-29)

Jahve u stvari dozvoljava silovanje i poručuje da onaj tko ima 50 srebrenjaka može da radi šta hoće, a onaj koji nema,
opet kaže Isus (koji je ujedno i Jahve) , neka okrene drugi obraz ?
Tvoja tvrdnja "hadisi mogu biti istiniti, a ne moraju" bi sama već bila reforma kad bi to postao zvanični stav mejnstrim islama. Međutim, većina praktičnog lica islamske religije je zasnovana upravo na hadisima. Deklarativno je Kur'an glavni, a hadisi sporedni, ali u praksi su hadisi iznad Kur'ana. Već sam spomenuo kur'anije koji su ponudili ljudskije lice islama, upravo zasnovano na Kur'anu, koji ima mnogo manje nehumanih praksi nego hadisi, a kur'anije su ponudile i njihovu kredibilnu reinterpretaciju. Zato je licemjerno za svrhe jeftinih forumskih rasprava i zbog stida zbog zločina iz hadisa kobajagi ih dovoditi u pitanje, a u stvarnosti nemati nikakvog kritičnog stava, nego krivicu tražiti u drugom, kao "dobro to, ali vidi da i kod kršćana i jevreja isto piše". Neozbiljno, dječije.
Što se tiče silovanja djevice i obaveze da ju se potom oženi, preporučujem ti se malo zaroviš i u islamsko pravo u pogledu takvih situacija, očito nisi upoznat sa njim. ;)

Što se tiče kršćana, njima je dovoljno reći da je Isus došao da da pravo značenje formalnih, legalističkih odredaba "jevrejskog" Starog zavjeta, da umre za druge, okrene drugi obraz, voli bližnjeg itd. Ali opet ne vidim nikakvu zrelost u tom relativiziranju. Neka muslimani puste kršćane i jevreje na miru (ne samo u smislu da ne moraju poniženo i smjerno plaćati porez islamskim gospodarima :D), nego neka riješe ljudski stvari zbog kojih se sigurno stide i crvene u nekom normalnom kontekstu (seks sa djevojčicama, ubijanje apostata, homoseksualaca, sadističke prakse, želja za vojnom dominacijom nad svijetom i slično). Sve to stane u onu "ne čini drugom što ne bi želio da neko tebi". A muslimani (uticajan dio) se na jednoj strani bune protiv zabrana nošenja nikaba u Evropi, a sa druge strane sanjaju o tome da vojno porobe Evropu i žene svojih domaćina, kršćana, pretvore u svoje robinje i smatraju to nekakvom pravdom i svojim pravom. Što je zločin-zločin je, da milion svetih knjiga iza toga stoji. I da ti lično dođe bog da kaže da je to u redu, kaži mu da laže i da "prošeta".
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#34 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

Ja nikad do pojave interneta nisam čuo za te hadise sa nasiljem . Nikad
I nikad mi ih nije spomenuo hodža, niti sam ih pročitao u nekoj islamskoj literaturi, niti znao za njih sve dok
nisam na netu sreo kršćane koji su to odnekud znali. Ovakvi tipa dadinjo
I onda oni nama govore "gle kakva vam je vjera, dajte se reformirajte" itd
Onda uzmem Bibliju i vidim horor filmove unutra ...i onda mi nije jasno ŠTO da se reformišemo??
Jer mogli bi reći da je to naša ulema sakrivala od nas, da ne znamo da uopće postoje nekakvi događaji nasilja
u hadisima. Samim time svaki mogući zaključak koji bi neki radikalni musliman mogao donijeti, nije moguć na
osnovu tih hadisa..S druge strane vidimo u Bibliji to nasilje otvoreno stoji ,a kao što vidimo iz istorije da je
puno puta i primjenjeno.
Kad je to i gdje neko ubijen, striktno šerijatski , zbog napustanja islama?!
Stotine miliona muslimana ne drže do islama, rade stvari koje ih izvode iz vjere i niko da ih pipne.
U čemu je problem? U bliskoistočnim ratovima i isilu? To je kao pravi islam , a ovaj koji je bio 500god
kod nas je krivi? Ma hajte molim vas...
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#35 Re: Islam i terorizam!

Post by dadinjo33 »

Ma ja...Islam je "pravi" dok ne znaš kakva su ustvari njegova učenja, "sahih hadisi" i prakse poslanika i halifa. Umjeren musliman je, proizilazi, musliman neinformisan o islamu. A to je takav šamar islamu, upravo to...
Last edited by dadinjo33 on 12/04/2017 19:12, edited 1 time in total.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#36 Re: Islam i terorizam!

Post by zagortenej »

@nurudine, sve što ti nisi čitao niti čuo o tome, to i ne postoji. Bravo :thumbup:
I ja ne znadoh da je alkohol haram, dok ne dođoše ovi svršenici islamskih univerziteta iz arapskih zemalja da vaze o tome.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#37 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:Ma ja...Islam je "pravi" dok ne znaš kakva su ustvari njegova učenja, "sahih hadisi" i prakse poslanika i halifa. Umjeren musliman je, proizilazi, musliman neinformisan o islamu. A to je takav šamar islamu, upravo to...
Hajd se još jednom prepravi dušebrižniče :)
Nikad , kažem nisam čuo bilo kakvu ulemu ( a dosta sam ih slušao u ovih 37g) da iznosi uopće te hadise, a kamo li da
oni budu nekakva "praksa". To da je bila praksa nebi ti danas imao crkve i sinangoge po Sarajevu .
Pa valjda je ta ulema znala za te hadise i nije ih uzimala kao neka pravila, već se u praksi pokazalo
upravo suprotno. Vi kršćani tek danas dopuštate da se grade džamije (pa kad se zarati na brzaka ih porušite) i to
je kao civilizacijsko dostignuće, a mi ga postavili prije 500godina.
Naravno da je tad bilo nepravde nad kršćanima i nije bilo idealno , niti su imali sva prava ALI u poređenju sa
tadašnjim kršćanskim carstvima, muslimansko je bilo tolerantno na kvadrat.
Zar to nije primjer , sama praksa i sami materijalni dokazi , da niko nije od uleme izvodio neke zaključke
iz tih nasilnih hadisa i da je u pravilu to posmatrano kao neki dio istorije za koji široke mase uopće nisu znale
kao što ni danas ne znaju . Pričati da je to nekakav "pravi islam" , a zanemariti 1000godina prakse koja se nije
pozivala na to (do danas isil pod vrlo sumnjivim okolnostima, vjerovatno im je objasnio te hadise neki kršćanin iz CIA)
je samo zlonamjernost i traženje tuđih mahana , pored očiglednih svojih ...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#38 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

zagortenej wrote:@nurudine, sve što ti nisi čitao niti čuo o tome, to i ne postoji. Bravo :thumbup:
I ja ne znadoh da je alkohol haram, dok ne dođoše ovi svršenici islamskih univerziteta iz arapskih zemalja da vaze o tome.
Glumiš budalu. Ni ti nisi nikad do prije par godina na netu čuo za te hadise
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#39 Re: Islam i terorizam!

Post by insomnia78 »

Nije Daesh prvi koji se bavi islamskim terorizmom. Cak naprotiv
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#40 Re: Islam i terorizam!

Post by ljevoruki »

insomnia78 wrote:Mislim da imate prevelika ocekivanja od vjernika pogotovo od uleme
Djelomicno tacno. Mislim da postoji kriticna masa vjernika, kojima ne odgovora ovaj sadasnji nacin interpretacije islama i da bi rado prihvatili neki drugi, laksi i umjereniji ali ulema je ta koja koci te stvari.
Sve pocinje i zavrsava u Saudi Arabiji odakle taj proces mora da pocne.
Kome to odgovora a kome ne dalo bi se pricati.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#41 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

ljevoruki wrote:
insomnia78 wrote:Mislim da imate prevelika ocekivanja od vjernika pogotovo od uleme
Djelomicno tacno. Mislim da postoji kriticna masa vjernika, kojima ne odgovora ovaj sadasnji nacin interpretacije islama i da bi rado prihvatili neki drugi, laksi i umjereniji ali ulema je ta koja koci te stvari.
Sve pocinje i zavrsava u Saudi Arabiji odakle taj proces mora da pocne.
Kome to odgovora a kome ne dalo bi se pricati.
a koji je to "sadašnji način interpretacije islama" ?
Pošto vidim da gvooriš naš jezik , pišeš na beha forumu , vjerovatno si iz Bih ili si bio u BiH?
Šta te je to zaprepastilo kod interpretacije islama koju si vidio ?
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#42 Re: Islam i terorizam!

Post by ljevoruki »

Nurudin wrote: a koji je to "sadašnji način interpretacije islama" ?
Pošto vidim da gvooriš naš jezik , pišeš na beha forumu , vjerovatno si iz Bih ili si bio u BiH?
Šta te je to zaprepastilo kod interpretacije islama koju si vidio ?
Hodam, pisem i govorim bosanski jezik.
Parafraza jedne izreke jednog velikog Bosanca za kojeg ti sigurno nisi nikad ni cuo.

Da odgovorim na pitanje - danasnja interpretacija islama je radikalizam, nasilje, terorizam i iskljucivost sto je znak slabosti i nemoci.
Tako na islam gleda cijeli svijet i ne moze me niko ubijediti da u samim muslimanima ne lezi vecina krivice za to.

Ja sam za verziju islama koji su moje nane prakticirale a nisam za kratke pantole, bradu bez brkova i mentalitet bice sta bude, sve je od boga i ako nisi sa mnom onda si protiv mene.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#43 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

ljevoruki wrote:
Nurudin wrote: a koji je to "sadašnji način interpretacije islama" ?
Pošto vidim da gvooriš naš jezik , pišeš na beha forumu , vjerovatno si iz Bih ili si bio u BiH?
Šta te je to zaprepastilo kod interpretacije islama koju si vidio ?
Hodam, pisem i govorim bosanski jezik.
Parafraza jedne izreke jednog velikog Bosanca za kojeg ti sigurno nisi nikad ni cuo.

Da odgovorim na pitanje - danasnja interpretacija islama je radikalizam, nasilje, terorizam i iskljucivost sto je znak slabosti i nemoci.
Tako na islam gleda cijeli svijet i ne moze me niko ubijediti da u samim muslimanima ne lezi vecina krivice za to.

Ja sam za verziju islama koji su moje nane prakticirale a nisam za kratke pantole, bradu bez brkova i mentalitet bice sta bude, sve je od boga i ako nisi sa mnom onda si protiv mene.
Znači ti kad odeš u džamiju hodža samo priča o radikalizmu i nagovara te na nasilje
strašno..
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#44 Re: Islam i terorizam!

Post by zagortenej »

Nurudin wrote:
zagortenej wrote:@nurudine, sve što ti nisi čitao niti čuo o tome, to i ne postoji. Bravo :thumbup:
I ja ne znadoh da je alkohol haram, dok ne dođoše ovi svršenici islamskih univerziteta iz arapskih zemalja da vaze o tome.
Glumiš budalu. Ni ti nisi nikad do prije par godina na netu čuo za te hadise
To ne mijenja činjenicu da je:

Ebu Bekr es Sidik naredio da se čovjek kazni za izdaju tako što su ga bacili u vatru-Isilovci isto radili sa onim pilotom;
Halid ibn Velid aka Allahova sablja, nakon pobjede nad Perzijancima, naredio da se tok rijeke Eufrat skrene, a nad njenim praznim koritom su njegovi vojnici, Alkahovi mudžahidi, zaklali oko 70000 zarobljenih vojnika - takođe Isilovci isto uradili sa zarobljenicima na obali mora, samo dosta manji broj.
Omer, drugi halifa, iselio svo nemuslimansko stanovništvo sa Arabijskog poluotoka, navodno ispunjavao Muhamedovu želju.

Itd.
Svi su oni vrh vjernici po islamskoj dogmi. Nema dalje.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#45 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

zagortenej wrote:
Nurudin wrote:
zagortenej wrote:@nurudine, sve što ti nisi čitao niti čuo o tome, to i ne postoji. Bravo :thumbup:
I ja ne znadoh da je alkohol haram, dok ne dođoše ovi svršenici islamskih univerziteta iz arapskih zemalja da vaze o tome.
Glumiš budalu. Ni ti nisi nikad do prije par godina na netu čuo za te hadise
To ne mijenja činjenicu da je:

Ebu Bekr es Sidik naredio da se čovjek kazni za izdaju tako što su ga bacili u vatru-Isilovci isto radili sa onim pilotom;
Halid ibn Velid aka Allahova sablja, nakon pobjede nad Perzijancima, naredio da se tok rijeke Eufrat skrene, a nad njenim praznim koritom su njegovi vojnici, Alkahovi mudžahidi, zaklali oko 70000 zarobljenih vojnika - takođe Isilovci isto uradili sa zarobljenicima na obali mora, samo dosta manji broj.
Omer, drugi halifa, iselio svo nemuslimansko stanovništvo sa Arabijskog poluotoka, navodno ispunjavao Muhamedovu želju.

Itd.
Svi su oni vrh vjernici po islamskoj dogmi. Nema dalje.
I šta tebi konkretno smeta sad tu?
To što se ti ljudi poštuju u sunitskoj tradiciji, toliko da se ta djela uopće i ne spominju ?
Ili ti smeta što se to ne spominje i ne objasni ljudima da su oni , po tebi, zli?
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#46 Re: Islam i terorizam!

Post by ljevoruki »

Nurudin wrote: Znači ti kad odeš u džamiju hodža samo priča o radikalizmu i nagovara te na nasilje
strašno..
Opet si fulio ceo fudbal :D
TI kad odes u dzamiju slusas te stvari, ja ne. :oops:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#47 Re: Islam i terorizam!

Post by Nurudin »

ljevoruki wrote:
Nurudin wrote: Znači ti kad odeš u džamiju hodža samo priča o radikalizmu i nagovara te na nasilje
strašno..
Opet si fulio ceo fudbal :D
TI kad odes u dzamiju slusas te stvari, ja ne. :oops:
Ali JA kad odem ne čujem to, a idem od malih nogu u džamiju, pa me interesuje gdje si ti to čuo?
Izgleda da ti to samo predpostavljaš
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#48 Re: Islam i terorizam!

Post by zagortenej »

zagortenej wrote: To ne mijenja činjenicu da je:

Ebu Bekr es Sidik naredio da se čovjek kazni za izdaju tako što su ga bacili u vatru-Isilovci isto radili sa onim pilotom;
Halid ibn Velid aka Allahova sablja, nakon pobjede nad Perzijancima, naredio da se tok rijeke Eufrat skrene, a nad njenim praznim koritom su njegovi vojnici, Alkahovi mudžahidi, zaklali oko 70000 zarobljenih vojnika - takođe Isilovci isto uradili sa zarobljenicima na obali mora, samo dosta manji broj.
Omer, drugi halifa, iselio svo nemuslimansko stanovništvo sa Arabijskog poluotoka, navodno ispunjavao Muhamedovu želju.

Itd.
Svi su oni vrh vjernici po islamskoj dogmi. Nema dalje.
nurudin wrote: I šta tebi konkretno smeta sad tu?
To što se ti ljudi poštuju u sunitskoj tradiciji, toliko da se ta djela uopće i ne spominju ?
Ili ti smeta što se to ne spominje i ne objasni ljudima da su oni , po tebi, zli?
Ništa mi ne smeta, to mi je baš cool kad neko ide stopama prvih generacija i utemeljitelja islama.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#49 Re: Islam i terorizam!

Post by Towelie »

Nikad , kažem nisam čuo bilo kakvu ulemu ( a dosta sam ih slušao u ovih 37g) da iznosi uopće te hadise, a kamo li da
oni budu nekakva "praksa". To da je bila praksa nebi ti danas imao crkve i sinangoge po Sarajevu .
Pa valjda je ta ulema znala za te hadise i nije ih uzimala kao neka pravila, već se u praksi pokazalo
upravo suprotno.
Buharijeva, i ostale zbirke hadisa, su mnogo starije od tvojih 37 godina slusanja uleme i hadisa sa raznih izvora. Postoji razlog zasto je ulema NAMERNO presucivala ovakve hadise. Stide ih se, a ne mogu ih odbaciti jer se tako urusava drugi islamski izvor. Internet je doneo sa sobom obilje informacija pa je hodzama vise prakticno nemoguce da sakriju sta sve ima u Buhariji i ostalim zbirkama. Otuda i sporni hadisi i prljav ves koji izlazi na videlo. :-D

Ako kazes da sporni hadisi nisu deo prakse, onda to znaci da nesto s njima nije u redu, jer da jeste bili bi deo sunneta kao i ostali, prihvatljivi hadisi. Ako iz moralnih razloga neke hadise ne zelis praktikovati a od Muhameda su, sta to govori o njegovom sunnetu? Da li se to muslimani stide svog uzora i onog sto je cinio?
Ako ces praktikovati neke hadise a druge odbiti, zar to nije selektivnost i prihvatanje jednog dela knjige, a odbijanje drugog?
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#50 Re: Islam i terorizam!

Post by ljevoruki »

Nurudin wrote:
ljevoruki wrote:
Nurudin wrote: Znači ti kad odeš u džamiju hodža samo priča o radikalizmu i nagovara te na nasilje
strašno..
Opet si fulio ceo fudbal :D
TI kad odes u dzamiju slusas te stvari, ja ne. :oops:
Ali JA kad odem ne čujem to, a idem od malih nogu u džamiju, pa me interesuje gdje si ti to čuo?
Izgleda da ti to samo predpostavljaš
Smijem li pitati koju skolu islama slijedis?
Post Reply