ISIC Student Card

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 ISIC Student Card

Post by Eborg »

Evo vidim u inostranstvu studenti koji studiraju/putuju koriste se prednostima ISIC Student Carda.Jako dobra stvar kada vidish koliko se ushtedi na nekom duzhem periodu.Ovo je jako korisno i za one koji putuju pa mogu uzeti popust na hotel ili hostel.

O chemu se tu zapravo radi?Radi se o kartici koju izvadite za nekih 10-tak KM i kada je predochite na mjestima koje ih prihvataju dobijate popust od 5 do 50%.Obichno su to muzeji,pozorishta,restorani,knjizhare,transport i sl. i vrijede jednu akademsku godinu.Evo vidim da na nekim mjestima u svijetu imate besplatan ulaz u neke muzeje s ovom karticom.

Jednom sam pokushao pokrenuti neku akciju da se vishe firmi kod nas ukljuchi u ovaj projekat no bez veceg uspjeha.Mislim,logichno bi bilo kada bi jedna najobichnija knjizhara dala 5%-10% popusta pa bi povecala svoje prihode na udzhbenike s obzirom da bi veci broj studenata doshao tu a ne negdje drugo.Koliko vidim u Sarajevu od "poznatijih" firmi koje nude popuste su Buybook (5%),Azzaro (5%),Turistichka agencija OTAS (30%) i Magaza (5%)...

Inache,u svijetu preko 100 000 firmi nudi ovakve popuste (obichno bude naljepnica na ulazu kao za VISU,Mastercard i sl.) dok je kod nas to samo u Sarajevu,Banja Luci i Bijeljini.

Ovdje mozhete vidjeti popis firmi u BiH koje daju popuste:
http://www.isic.org/sisp/index.htm?fx=i ... ry.code=BA

A ovdje mozhete vidjeti kako do kartice u BiH:
http://www.otas.ba/loc/isic.wbsp
http://www.ferijalni.org/index.php?opti ... &Itemid=90

Ima li kod nas interesa za ovakve stvari?Takodjer,ne treba zanemariti chinjenicu da jako veliki broj studenata sa zapada dolazi kod nas preko ljeta u turistichkom aranzhmanu tako da bi ovo bio josh jedan plus i za njih,a kamo li za nas.

Shta vi mislite o ovome,da li bi se neshto moglo pokrenuti? ;-)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#2 Re: ISIC Student Card

Post by Bumbar »

OTAS to radi :) :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#3 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

Znam,tu je link. ;-)

Zanima me zapravo koliko osoba koristi ove kartice (ja poznajem samo dvije) i da li bi bilo moguce pokrenuti kakvu studentsku akciju da se vishe firmi ukljuchi u projekt... ;-)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4 Re: ISIC Student Card

Post by Bumbar »

ispricavam se :D em sam corava em sam van sebe jer sam ispit polozila heheheh... ja moram ici svoju produziti :D ali je nisam koristila unutar BiH...mislim da su mogli pojedini malo vece popuste staviti (5% :S)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#5 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

Bumbar wrote:ispricavam se :D em sam corava em sam van sebe jer sam ispit polozila heheheh... ja moram ici svoju produziti :D ali je nisam koristila unutar BiH...mislim da su mogli pojedini malo vece popuste staviti (5% :S)
Chestitam,chestitam! ;-)

Pa gdje si uspjela u inostranstvu,koliki su popusti?

BTW,bolje ishta nego nishta,ali eto hajde...
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#6 Re: ISIC Student Card

Post by bice_bice »

ja konto prezime Isic... :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#7 Re: ISIC Student Card

Post by Leonid Breznjev »

:lol: :lol:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

Maganatska,nema shta...Isić d.o.o. :D
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#9 Re: ISIC Student Card

Post by fa84 »

pa mozes je koristiti u bosni recimo ako putujes busem umjesto indexa mozes pokazati isic karticu i dobijes popust isto kao i sa indexom
recimo ja sam je koristio u grckoj za ulazak na akropolj i jos neke muzeje gdje dobijes ulaznicu jeftiniju i do 50% koliko se ja sjecam
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#10 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

fa84 wrote:pa mozes je koristiti u bosni recimo ako putujes busem umjesto indexa mozes pokazati isic karticu i dobijes popust isto kao i sa indexom
recimo ja sam je koristio u grckoj za ulazak na akropolj i jos neke muzeje gdje dobijes ulaznicu jeftiniju i do 50% koliko se ja sjecam
Interesantno.No,kako to ide kod nas na ostalim mjestima na kojima se nudi?Samo pokazhesh karticu?

Vidim u stvari da Buybook daje 10% popusta,nije to tako loshe...
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#11 Re: ISIC Student Card

Post by fa84 »

pa kada izvadis isic karticu kod nas, dobijes koliko se ja sjecam kao spisak gdje mozes dobiti popust
ja sam je izvadio u ferijalnom savezu bih u cemalusi, i trebala je slika, 10 km i index
i onda ti oni zalijepe sliku na karticu i upisu pisacom masinom podatke na nju heheh
ali vidio sam kod nekih prijatelja da imaju skenirane slike i bas super izgleda
po meni je sto se tice bosne najveca prednost sto ne moram nositi index ako putujem a zelim popust bilo u bus saobracaju ili u zeljeznickom
a vani je to dosta drugacije
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

Pa kako je drugachije?Zato i pitam... :D

Mislim,rado bih pokrenuo kakvu akciju preko ljudi koji su u tim studentskim organizacijama i sl.,vjerujem da bi se dosta ljudi pronashlo u ovome...
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#13 Re: ISIC Student Card

Post by fa84 »

pa imas i web stranicu na netu bas u vezi toga gdje imas popust sa isic karticom
moja je vec istekla i ne mogu je vise produziti jer zavrsavam fax i treba da pocnem raditi
ali kada sam je izvadio znam da sam pogledao na netu i vidio popis mjesta za popust
i rekao sam gdje sam je ja iskoristio recimo trebao sam platiti ja mislim 10 eura ulaz na akropolj a sa karticom sam platio 5 eura
;)))
a evo ti link koji ima na kartici http://www.isic.org pa pogledaj
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

fa84 wrote:pa imas i web stranicu na netu bas u vezi toga gdje imas popust sa isic karticom
moja je vec istekla i ne mogu je vise produziti jer zavrsavam fax i treba da pocnem raditi
ali kada sam je izvadio znam da sam pogledao na netu i vidio popis mjesta za popust
i rekao sam gdje sam je ja iskoristio recimo trebao sam platiti ja mislim 10 eura ulaz na akropolj a sa karticom sam platio 5 eura
;)))
a evo ti link koji ima na kartici http://www.isic.org pa pogledaj
Znam koja su mjesta,gledao sam na stranici.Samo me zanima je li princip isti,znachi samo predochish karticu?Isto tako,morash li ganjati samo ta mjesta ili ima neka oznaka na vratima za to kao za Mastercard i sl.?

Mislish li da bi neshto ovako nashlo podlogu kod nashih studenata ili chak privatnika (restorani,knjizhare)? ;-)
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#15 Re: ISIC Student Card

Post by fa84 »

ja sam izvadio karticu kada sam trebao ici na apsolvenstku eksurziju kao i vecina mojih prijatelja.. do tada vjeruj da nisam imao nekog interesa da je izvadim mada sam i prije cuo
tako da kod nas vecina ljudi vadi je kada treba ici na apsolventsku eksurziju jer svaka agencija kaze da bi bilo fino da je imamo cisto da bi ustedili koji dinar
a sada evo gledam na stranici popis mjesta u sarajevu pa nije toliko lose mada je dosta vise za bijeljinu i banja luku
a mislim da nigdje nemas na vratima naljepnice tipa mastercarda vec samo pokazes
bilo bi super kada bi bilo vise mjesta gdje se moze iskoristiti,pogotovo ako je popust 50 % pa fino odes u kino ili kamerni za 2.5 km
mada su kod nas studenti uglavnom pasivni po svim pitanjima sto se tice njih pa tako i ovoga
a ako se neko nadje koji bi to izganjao sto kod privatnika sto kod drzavnih firmi mislim da bi interes bio obostran
ali opet treba neko to sve izganjati ali kod nas nece niko da se primi posla
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#16 Re: ISIC Student Card

Post by alica.k »

ja vala samo u buybooku jednom iskoristila i dobila popusta 9 KM i 40 feninga :D. al je super stvar vani kad se ode jer vani je sve skupo i svaki popust je vrijedan!
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

alica.k wrote:ja vala samo u buybooku jednom iskoristila i dobila popusta 9 KM i 40 feninga :D. al je super stvar vani kad se ode jer vani je sve skupo i svaki popust je vrijedan!
Bolje ishta nego nishta! :D

BTW,kako znati onda gdje mozhesh iskoristiti ISIC karticu u inostranstvu?Pitash ili ima neka oznaka (da ne moramo ganjati samo one koje su navedene na siteu)? ;-)
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#18 Re: ISIC Student Card

Post by alica.k »

Eborg wrote:
alica.k wrote:ja vala samo u buybooku jednom iskoristila i dobila popusta 9 KM i 40 feninga :D. al je super stvar vani kad se ode jer vani je sve skupo i svaki popust je vrijedan!
Bolje ishta nego nishta! :D

BTW,kako znati onda gdje mozhesh iskoristiti ISIC karticu u inostranstvu?Pitash ili ima neka oznaka (da ne moramo ganjati samo one koje su navedene na siteu)? ;-)
vjerujes da blage nemam, iskreno, ja sam pitala i prihvatili su je :D al pitala sam samo zato sto sam se nest ko kroz maglu sjetila da sam procitala na stranici da daju popust uz ovu karticu (u algoritmu u zagrebu). dalje od hrvatske nisam nit isla otkad je imam...
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#19 Re: ISIC Student Card

Post by dinoo1898 »

evo da ne pokrecem novu temu, da pitam isplati li se ovo vaditi u bosni i hercegovini :D

i ima li iko da vadi ove kartice? :)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#20 Re: ISIC Student Card

Post by saga »

Ja imam onu studid, isic nemam...
Meni se isplatilo samo za kina, i jedno vrijeme kad su bili popusti u dp-u
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#21 Re: ISIC Student Card

Post by Eborg »

Izvadio sam bio ovu ISIC karticu i nigdje u Njemačkoj i Holandiji mi je nisu prihvatili iako je pisalo na netu da bi trebali. :-) Dakle, džaba sam bacio pare, možda neko ima pozitivnije iskustvo.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#22 Re: ISIC Student Card

Post by casanova123 »

jel kosta vadjenje ove kartice?
i koliko? i gdje se moze izvaditi?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#23 Re: ISIC Student Card

Post by alica.k »

ja svoju zijanila i nikad nisam novu vadila.
kostalo je oko 10KM ako se ne varam
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#24 Re: ISIC Student Card

Post by casanova123 »

pa nije puno 10km kada se skonta koliko se moze ustediti(ako se iskoriste ti popusti i ta cuda) :D
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#25 Re: ISIC Student Card

Post by shambho »

Znaci, koliko sam shvatila iz ovog teksta..

http://www.sarajevo-x.com/bih/drustvo/s ... /120127105

..sad je to jedna te ista (studID i ISIC)?? Il' nisam dobro shvatila? :?


Ja sam imala ovu StudID ovih godinu, i kontala sam da ne vadim novu, jer imam osjecaj da mi se nije isplatilo uopste.. Koristila je malo u DPu, a gdje god sam drugo pokusala imala sam problema ili nekih uslova..

Npr, u Exclusive knjizari, nje se sad sjetih, moras 15 KM potrosit za popust.. U nekoj od onih sportskih radnji stajalo da primaju, ja na kasu, kaze ne primaju.. Ja na bazen na Otoku, kaze morat cete sutra doc pa vidjet sa sefom nakim nesto.. :roll:

Posljednjih par mjeseci nisam ni pokusavala.. Al' eto kazem, da mi se isplatilo i nije.. I ja sam kontala nek mi se samo deset KM tih vrati super.. Al' koliko je na stranici radnji nabrojano ti kontas fakat ces imati nekog popusta, na kraju nista..

Mozda ima i drugacijih iskustava..
Post Reply