ISA - ISUS - HRISTOS

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#1 ISA - ISUS - HRISTOS

Post by smailo »

Postavljam pitanje, ozbiljno, nije provokativno:
Ako Kur'an i muslimani priznaju da je i Isus (Isa a.s.) bio Božji poslanik, zašto ga musliumani sasvim zanemaruju? Zašto i mi muslimani ne bi na neki način obilježavali barem njegov rođendan, jer je i on imao velikog uspjeha u svojoj poslaničkoj misiji (za razliku od brojnih drugih koji nisu uspjeli pa su jedva vrijedni spomena)? Ako smatramo da su njegovi sljedbenici "zastranili" i stvorili mnoge sekte od te vjere, a njega pretvorili u Boga (po meni, ako ima Bog otac, Bog sin i Božja majka,- to onda i nije jednobožačka religija), moramo priznati da su i sljedbenici Muhameda a.s. zastranili, da islam malo sliči na onaj u njegovo doba pa zato imamo sekte nazvane po imenima samozvanih poslanika: vehabije, ahmedije, ismailiti i td. Da i ne govorim o suprotstavljenim šiitima i sunitima, "islamskoj državi"... Da se vratim na osnovno pitanje: Prisjećam se, kad sam bio dijeti (prije više od 6 decenija) da je u mom muslimanskom kraju obilježavan BOZUK, u isto vrijeme kad i Božić (čini mi se), ali na drugačiji način. Sjećam se da su djeca hodala od kuće do kuće i nečim su darovana: novac, jabuka, hošaf, suhe šljive...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Smrcak15 »

smailo wrote:Postavljam pitanje, ozbiljno, nije provokativno:
Ako Kur'an i muslimani priznaju da je i Isus (Isa a.s.) bio Božji poslanik, zašto ga musliumani sasvim zanemaruju? Zašto i mi muslimani ne bi na neki način obilježavali barem njegov rođendan, jer je i on imao velikog uspjeha u svojoj poslaničkoj misiji (za razliku od brojnih drugih koji nisu uspjeli pa su jedva vrijedni spomena)? Ako smatramo da su njegovi sljedbenici "zastranili" i stvorili mnoge sekte od te vjere, a njega pretvorili u Boga (po meni, ako ima Bog otac, Bog sin i Božja majka,- to onda i nije jednobožačka religija), moramo priznati da su i sljedbenici Muhameda a.s. zastranili, da islam malo sliči na onaj u njegovo doba pa zato imamo sekte nazvane po imenima samozvanih poslanika: vehabije, ahmedije, ismailiti i td. Da i ne govorim o suprotstavljenim šiitima i sunitima, "islamskoj državi"... Da se vratim na osnovno pitanje: Prisjećam se, kad sam bio dijeti (prije više od 6 decenija) da je u mom muslimanskom kraju obilježavan BOZUK, u isto vrijeme kad i Božić (čini mi se), ali na drugačiji način. Sjećam se da su djeca hodala od kuće do kuće i nečim su darovana: novac, jabuka, hošaf, suhe šljive...
Istinu je rekao Poslanik Muhammed:
Slijedit cete obicaje naroda prije vas pedalj po pedalj, lakat po lakat sve dotle kad bi oni usli u gusterovu rupu i vi biste za njima. Jesu li to zidovi i krscani upitaše, a ko bi drugi bio odgovori Poslanik s.a.v.s.
(Buhari i Muslim)

netreba se poslaniku Muhammedu obiljezavati pa netreba ni Isusu, jer poslanik je umro na isti dan kad je i rodjen, tako automatski slavi se i njegova smrt.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#3 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by mariner »

Dobro pitanje!
Muslimani oni uceniji trebaju postaviti sebi pitanja: Sta je rijec ramadan i koji su sve obicaji bili prije Muhameda?
Beduini su putovali posvuda i donosili su svasta a I odnosili su svasta.
Indija je dala rijec Ramadan ( rama, krisna rama, ramayana..itd) to mnogi muslimani ne znaju.
Pranje prije molitve, hodocasce, izbrijavanje glava na hodoascu, specificna odjeca, posebno vrijeme za molitve..itd..sve iz Indije.
Judaizam: svinjetina, obrezivanje, ne stavljanje slika po prostorijama..itd.
Arapi prije muhameda su imali obicaje: paznja prema kocki gdje su bogovi, dodirivanje kumira, stovanje afroditinog crnog meteora, vjerovanje u duhove dzin iz pustinje, ifriti, poligamija, gadjanje kamencicima stjenu-sejtana..itd.
Originalni obicaj bi bio alkohol. Muhamed nije volio piti pa je to postalo sastavni dio dogme..
Iz ovog se vidi da je Islam prepun prethodnih obicaja koje nije tesko dokazati i da koristi sve ono sto mu ide u prilog iz drugih vjera.
Shije imaju npr.prepuno elemenata Zoroastrizma, persiskog paganstva, i dosta elemenata krscanstva (svijece, ikone, slike po dzamijama, svetce kojima se obracaju itd..) Ovdje se jasno vidi uticaj lokalnog vjerovana inkorporiran u islam, tako i kod nas lokalni obicaji kako slavenski tako i turski su uvuceni u islam i tako ga obogatili specificnon formom i sadrzajem.
Vjernici ovo ne vide niti smiju da vide zbog straha od kritike prema vjeri pa ih se treba shvatiti i razumjeti.
Isus se vise od Muhameda spominje u kuranu i sigurno je vazniji lik. Ne samo sto je imao specijalne sposobnosti (hodanje po vodi, vino i voda, ozivljavanje mrtvih, ljecenje gubavih..itd) nego ima posebnu velicinu jer ce se pred kijamet obracunati sa nekim opasnim prevarantom(dedzal)
Samim ovim cinjenicama muslimani bi ga trebali posebno voliti i pistovati a ne samo sto ga rijetko spominju kao da ga nema nego ga rado i psuju kao neprijateljsko i krscansko..cisto zbog obicaja i tradicije.
Muslimani bi trebali da odaberu jednu od dvije opcije: 1.ili da se udalje od svega sto je krscansko i kjafirsko kao nova godina, pa da se strogo pridrzavaju radikalno shvacenog islama (ne mislim danasnjeg teroristickog) ili 2. Da se maksimalno udalje od kurana i serijata kao sto su to uradili krscani ignorisuci bibliju i njen sadrzaj pa da se potpuno modernizuju i razvuku u smislu ozbiljnijeg postovanja krscansko judeanske tradicije i ateistickih modernih postignuca u nauci.
Nema druge! I Vatikan je vremenom podlo hinjavo popustao naucnim napretkom i prilagodjavao se do dan danas svemu onome sto je nekad osudjivao i zbog cega su milioni neduznih dusa stradale. Jos samo da kontracepciju dozvole i to je to.
Islam ima puno tezi zadatak i nece to ici tako lako..
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#4 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by S4mpion »

mariner wrote:Dobro pitanje!
Muslimani oni uceniji trebaju postaviti sebi pitanja: Sta je rijec ramadan i koji su sve obicaji bili prije Muhameda?
Beduini su putovali posvuda i donosili su svasta a I odnosili su svasta.
Indija je dala rijec Ramadan ( rama, krisna rama, ramayana..itd) to mnogi muslimani ne znaju.
Pranje prije molitve, hodocasce, izbrijavanje glava na hodoascu, specificna odjeca, posebno vrijeme za molitve..itd..sve iz Indije.
Judaizam: svinjetina, obrezivanje, ne stavljanje slika po prostorijama..itd.
Arapi prije muhameda su imali obicaje: paznja prema kocki gdje su bogovi, dodirivanje kumira, stovanje afroditinog crnog meteora, vjerovanje u duhove dzin iz pustinje, ifriti, poligamija, gadjanje kamencicima stjenu-sejtana..itd.
Originalni obicaj bi bio alkohol. Muhamed nije volio piti pa je to postalo sastavni dio dogme..
Iz ovog se vidi da je Islam prepun prethodnih obicaja koje nije tesko dokazati i da koristi sve ono sto mu ide u prilog iz drugih vjera.
Shije imaju npr.prepuno elemenata Zoroastrizma, persiskog paganstva, i dosta elemenata krscanstva (svijece, ikone, slike po dzamijama, svetce kojima se obracaju itd..) Ovdje se jasno vidi uticaj lokalnog vjerovana inkorporiran u islam, tako i kod nas lokalni obicaji kako slavenski tako i turski su uvuceni u islam i tako ga obogatili specificnon formom i sadrzajem.
Vjernici ovo ne vide niti smiju da vide zbog straha od kritike prema vjeri pa ih se treba shvatiti i razumjeti.
Isus se vise od Muhameda spominje u kuranu i sigurno je vazniji lik. Ne samo sto je imao specijalne sposobnosti (hodanje po vodi, vino i voda, ozivljavanje mrtvih, ljecenje gubavih..itd) nego ima posebnu velicinu jer ce se pred kijamet obracunati sa nekim opasnim prevarantom(dedzal)
Samim ovim cinjenicama muslimani bi ga trebali posebno voliti i pistovati a ne samo sto ga rijetko spominju kao da ga nema nego ga rado i psuju kao neprijateljsko i krscansko..cisto zbog obicaja i tradicije.
Muslimani bi trebali da odaberu jednu od dvije opcije: 1.ili da se udalje od svega sto je krscansko i kjafirsko kao nova godina, pa da se strogo pridrzavaju radikalno shvacenog islama (ne mislim danasnjeg teroristickog) ili 2. Da se maksimalno udalje od kurana i serijata kao sto su to uradili krscani ignorisuci bibliju i njen sadrzaj pa da se potpuno modernizuju i razvuku u smislu ozbiljnijeg postovanja krscansko judeanske tradicije i ateistickih modernih postignuca u nauci.
Nema druge! I Vatikan je vremenom podlo hinjavo popustao naucnim napretkom i prilagodjavao se do dan danas svemu onome sto je nekad osudjivao i zbog cega su milioni neduznih dusa stradale. Jos samo da kontracepciju dozvole i to je to.
Islam ima puno tezi zadatak i nece to ici tako lako..
Šta ti znači ovo "ateističkih"?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#5 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by fatamorgana »

Ma vjerovatno lapsus u pisanju,,trebalo je pisati kjafirskih a ne ateističkih modernih postignuća! :wink:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by insomnia78 »

Image
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#7 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by RNG_25 »

mariner wrote:Muslimani bi trebali da odaberu jednu od dvije opcije: 1.ili da se udalje od svega sto je krscansko i kjafirsko kao nova godina, pa da se strogo pridrzavaju radikalno shvacenog islama (ne mislim danasnjeg teroristickog) ili 2. Da se maksimalno udalje od kurana i serijata kao sto su to uradili krscani ignorisuci bibliju i njen sadrzaj pa da se potpuno modernizuju i razvuku u smislu ozbiljnijeg postovanja krscansko judeanske tradicije i ateistickih modernih postignuca u nauci.
Nema druge!
Znači, od spektra opcija između 2 ekstrema ti si došao do zaključka da "nema druge"? Zanimljivo... i pogrešno.

Što bi se muslimani udaljavali "od svega što je kršćansko i kjafirsko", kada im je i sama osnova religija identična - monoteizam. Pa obilje sličnih priča u Kur'anu i Bibliji, pa fundamentalno identična moralna osnova... Nema smisla.

A kršćanstvo (katoličanstvo) nikada nije bilo bazirano isključivo (ili čak primarno) na Bibliji, jer Biblija i nije postojala u samom startu kao takva, a opet - postojali su kršćani.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#8 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Kroksica »

smailo wrote:Postavljam pitanje, ozbiljno, nije provokativno:
Ako Kur'an i muslimani priznaju da je i Isus (Isa a.s.) bio Božji poslanik, zašto ga musliumani sasvim zanemaruju? Zašto i mi muslimani ne bi na neki način obilježavali barem njegov rođendan, jer je i on imao velikog uspjeha u svojoj poslaničkoj misiji (za razliku od brojnih drugih koji nisu uspjeli pa su jedva vrijedni spomena)? Ako smatramo da su njegovi sljedbenici "zastranili" i stvorili mnoge sekte od te vjere, a njega pretvorili u Boga (po meni, ako ima Bog otac, Bog sin i Božja majka,- to onda i nije jednobožačka religija), moramo priznati da su i sljedbenici Muhameda a.s. zastranili, da islam malo sliči na onaj u njegovo doba pa zato imamo sekte nazvane po imenima samozvanih poslanika: vehabije, ahmedije, ismailiti i td. Da i ne govorim o suprotstavljenim šiitima i sunitima, "islamskoj državi"... Da se vratim na osnovno pitanje: Prisjećam se, kad sam bio dijeti (prije više od 6 decenija) da je u mom muslimanskom kraju obilježavan BOZUK, u isto vrijeme kad i Božić (čini mi se), ali na drugačiji način. Sjećam se da su djeca hodala od kuće do kuće i nečim su darovana: novac, jabuka, hošaf, suhe šljive...
Ne znamo kad je rodjen.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#9 Re: RE: Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by El Mumin »

mariner wrote:Dobro pitanje!
Muslimani oni uceniji trebaju postaviti sebi pitanja: Sta je rijec ramadan i koji su sve obicaji bili prije Muhameda?
Beduini su putovali posvuda i donosili su svasta a I odnosili su svasta.
Indija je dala rijec Ramadan ( rama, krisna rama, ramayana..itd) to mnogi muslimani ne znaju.
Pranje prije molitve, hodocasce, izbrijavanje glava na hodoascu, specificna odjeca, posebno vrijeme za molitve..itd..sve iz Indije.
Judaizam: svinjetina, obrezivanje, ne stavljanje slika po prostorijama..itd.
Arapi prije muhameda su imali obicaje: paznja prema kocki gdje su bogovi, dodirivanje kumira, stovanje afroditinog crnog meteora, vjerovanje u duhove dzin iz pustinje, ifriti, poligamija, gadjanje kamencicima stjenu-sejtana..itd.
Originalni obicaj bi bio alkohol. Muhamed nije volio piti pa je to postalo sastavni dio dogme..
Iz ovog se vidi da je Islam prepun prethodnih obicaja koje nije tesko dokazati i da koristi sve ono sto mu ide u prilog iz drugih vjera.
Shije imaju npr.prepuno elemenata Zoroastrizma, persiskog paganstva, i dosta elemenata krscanstva (svijece, ikone, slike po dzamijama, svetce kojima se obracaju itd..) Ovdje se jasno vidi uticaj lokalnog vjerovana inkorporiran u islam, tako i kod nas lokalni obicaji kako slavenski tako i turski su uvuceni u islam i tako ga obogatili specificnon formom i sadrzajem.
Vjernici ovo ne vide niti smiju da vide zbog straha od kritike prema vjeri pa ih se treba shvatiti i razumjeti.
Isus se vise od Muhameda spominje u kuranu i sigurno je vazniji lik. Ne samo sto je imao specijalne sposobnosti (hodanje po vodi, vino i voda, ozivljavanje mrtvih, ljecenje gubavih..itd) nego ima posebnu velicinu jer ce se pred kijamet obracunati sa nekim opasnim prevarantom(dedzal)
Samim ovim cinjenicama muslimani bi ga trebali posebno voliti i pistovati a ne samo sto ga rijetko spominju kao da ga nema nego ga rado i psuju kao neprijateljsko i krscansko..cisto zbog obicaja i tradicije.
Muslimani bi trebali da odaberu jednu od dvije opcije: 1.ili da se udalje od svega sto je krscansko i kjafirsko kao nova godina, pa da se strogo pridrzavaju radikalno shvacenog islama (ne mislim danasnjeg teroristickog) ili 2. Da se maksimalno udalje od kurana i serijata kao sto su to uradili krscani ignorisuci bibliju i njen sadrzaj pa da se potpuno modernizuju i razvuku u smislu ozbiljnijeg postovanja krscansko judeanske tradicije i ateistickih modernih postignuca u nauci.
Nema druge! I Vatikan je vremenom podlo hinjavo popustao naucnim napretkom i prilagodjavao se do dan danas svemu onome sto je nekad osudjivao i zbog cega su milioni neduznih dusa stradale. Jos samo da kontracepciju dozvole i to je to.
Islam ima puno tezi zadatak i nece to ici tako lako..
Ne znam odakle si dobio tu informaciju da muslimani psuju Isusa i omolažavaju ga ?Mislim prvenstveno na muslimane koji se drže Islama i Kur'ana.
Ali, zato postoji bezbroj primjera gdje kršćani psuju i vrijeđaju Muhammeda a.s. i ne smatraju ga Božijim poslanikom.
E sad što se tiče modernizovanja Islama, to je vrlo nemoguća misija. Islam teži da sačuva svoju originalnost sve do Sudnjeg Dana, a svaka novotarija u Islamu je strogo zabranjena.
Prije će biti da će se svijet prilagoditi Islamu , nego Islam svijetu.
Islam nije nazadan, kao što mnogi ateisti vole reći, jer je jedan od njegovih glavnih imperativa stjecanje znanja i korištenje istog za napredak društva.




Sent from my D5103 using Tapatalk
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#10 Re: RE: Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by fatamorgana »

El Mumin wrote: ....Islam nije nazadan, kao što mnogi ateisti vole reći, jer je jedan od njegovih glavnih imperativa stjecanje znanja i korištenje istog za napredak društva.
Zato valjda muslimani i emigriraju na taj zaostali Zapad iz njihovih naprednih zemalja najvjerovatnije da bi taj napredak proširili i u te nevjerničke zemlje ....znanje također.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: RE: Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Dope_Man »

El Mumin wrote: Ne znam odakle si dobio tu informaciju da muslimani psuju Isusa i omolažavaju ga ?Mislim prvenstveno na muslimane koji se drže Islama i Kur'ana.
Ali, zato postoji bezbroj primjera gdje kršćani psuju i vrijeđaju Muhammeda a.s. i ne smatraju ga Božijim poslanikom.
E sad što se tiče modernizovanja Islama, to je vrlo nemoguća misija. Islam teži da sačuva svoju originalnost sve do Sudnjeg Dana, a svaka novotarija u Islamu je strogo zabranjena.
Prije će biti da će se svijet prilagoditi Islamu , nego Islam svijetu.
Islam nije nazadan, kao što mnogi ateisti vole reći, jer je jedan od njegovih glavnih imperativa stjecanje znanja i korištenje istog za napredak društva.


Sent from my D5103 using Tapatalk
Druge religije, specificno krscanstvo i judaizam, ''ne postuju'' Muhameda isto kao sto nijedan musliman ne postuje Josepha Smitha. U ti religijama nema nikakvog Muhameda kao predstavnika boga na zemlji, i naravno da im je nebitan. Isto tako je za muslimane, kao i ostale, sve sto je doslo kasnije nebitno, ukljucujuci Josepha Smitha kao mormonskog ''proroka''.

Ostalo je smijesno, islam se mijenjao i mijenja se i dalje, prilagodjava se modernom svijetu koliko mora da bi prezivio, jer svijet se njemu nece prilagoditi. Dobro rece ovaj prije mene, valjda zato toliki muslimani trce na zaostali zapad, sigurno da bi prosirili svoja nevjerovatna dostignuca i uveli zaostali zapad u 7. stoljece.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#12 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by HardcoreMX »

mariner wrote:Dobro pitanje!
Muslimani oni uceniji trebaju postaviti sebi pitanja: Sta je rijec ramadan i koji su sve obicaji bili prije Muhameda?
Beduini su putovali posvuda i donosili su svasta a I odnosili su svasta.
Indija je dala rijec Ramadan ( rama, krisna rama, ramayana..itd) to mnogi muslimani ne znaju.
..
Uspio sam samo dovdje,ove se nebuloze ne daju dalje čitati. :-)
-Riječ ramadan nema nikakve veze sa Indijom.Ramadan dolazi od arapskog korijena ramiḍa odnosno (ar)ramaḍ رمَض i znači vrućina,žega,sparina,suhoća..i referiše se na deveti mjesec lunarnog kalendara u kojem je počela objava Kur'ana i propisan post.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#13 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by dr.gog »

Ja sam kao kršćanin našao brojne dokaze koji ukazuju na bezuvjetno poštivanje Isusovog nauka i njegova poslanja, unutar islamskog vjeronauka.

Za 4 decenije života u Sarajevu nisam imao nezgodu da čujem omalovažavanje Isusa od strane muslimana koji prakticira vjeru. Oduvijek su psovali samo primitivci i frustrirani ljudi koji o Isusu ne znaju ništa. To nije ni važno, jer za prazne riječi ne treba trošiti vrijeme.

I sam poslanik islama Muhammed a.s. je, kako kažu važeći zapisi, iskazivao poštovanje i odanost suštini Kristove poruke spasenja i odnosa prema Bogu.

Većina polemika su besplodne i odnose se na teološke zavrzlame proistekle iz nerazumjevanja prevoda Biblije, i iznimno agresivne propagande teologa iz Saudijske Arabije čija je literatura preplavila BiH tokom devedesetih.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#14 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by mariner »

Dragi moji prijatelji forumasi, kad god nesto napisem na raznim temama pa nigdje odgovora sa citatima osim ponesto malo. Osjetio sam se malo bezvrjednim kao kompleks manje vr.
Odlucim da napisem malo provokativniji tekst kao ovaj gore da vidim hoce li tad biti odgovora sa citatatima i evo ih, udica nakacila dobre replike.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#15 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by mariner »

S4mpion wrote:
mariner wrote:Dobro pitanje!
Muslimani oni uceniji trebaju postaviti sebi pitanja: Sta je rijec ramadan i koji su sve obicaji bili prije Muhameda?
Beduini su putovali posvuda i donosili su svasta a I odnosili su svasta.
Indija je dala rijec Ramadan ( rama, krisna rama, ramayana..itd) to mnogi muslimani ne znaju.
Pranje prije molitve, hodocasce, izbrijavanje glava na hodoascu, specificna odjeca, posebno vrijeme za molitve..itd..sve iz Indije.
Judaizam: svinjetina, obrezivanje, ne stavljanje slika po prostorijama..itd.
Arapi prije muhameda su imali obicaje: paznja prema kocki gdje su bogovi, dodirivanje kumira, stovanje afroditinog crnog meteora, vjerovanje u duhove dzin iz pustinje, ifriti, poligamija, gadjanje kamencicima stjenu-sejtana..itd.
Originalni obicaj bi bio alkohol. Muhamed nije volio piti pa je to postalo sastavni dio dogme..
Iz ovog se vidi da je Islam prepun prethodnih obicaja koje nije tesko dokazati i da koristi sve ono sto mu ide u prilog iz drugih vjera.
Shije imaju npr.prepuno elemenata Zoroastrizma, persiskog paganstva, i dosta elemenata krscanstva (svijece, ikone, slike po dzamijama, svetce kojima se obracaju itd..) Ovdje se jasno vidi uticaj lokalnog vjerovana inkorporiran u islam, tako i kod nas lokalni obicaji kako slavenski tako i turski su uvuceni u islam i tako ga obogatili specificnon formom i sadrzajem.
Vjernici ovo ne vide niti smiju da vide zbog straha od kritike prema vjeri pa ih se treba shvatiti i razumjeti.
Isus se vise od Muhameda spominje u kuranu i sigurno je vazniji lik. Ne samo sto je imao specijalne sposobnosti (hodanje po vodi, vino i voda, ozivljavanje mrtvih, ljecenje gubavih..itd) nego ima posebnu velicinu jer ce se pred kijamet obracunati sa nekim opasnim prevarantom(dedzal)
Samim ovim cinjenicama muslimani bi ga trebali posebno voliti i pistovati a ne samo sto ga rijetko spominju kao da ga nema nego ga rado i psuju kao neprijateljsko i krscansko..cisto zbog obicaja i tradicije.
Muslimani bi trebali da odaberu jednu od dvije opcije: 1.ili da se udalje od svega sto je krscansko i kjafirsko kao nova godina, pa da se strogo pridrzavaju radikalno shvacenog islama (ne mislim danasnjeg teroristickog) ili 2. Da se maksimalno udalje od kurana i serijata kao sto su to uradili krscani ignorisuci bibliju i njen sadrzaj pa da se potpuno modernizuju i razvuku u smislu ozbiljnijeg postovanja krscansko judeanske tradicije i ateistickih modernih postignuca u nauci.
Nema druge! I Vatikan je vremenom podlo hinjavo popustao naucnim napretkom i prilagodjavao se do dan danas svemu onome sto je nekad osudjivao i zbog cega su milioni neduznih dusa stradale. Jos samo da kontracepciju dozvole i to je to.
Islam ima puno tezi zadatak i nece to ici tako lako..
Šta ti znači ovo "ateističkih"?
To sto svako koristenje logike je sejtanizam ili satanizam kako mi mnoge selefije predocile poput palog andjela koji je upotrjebio logiku.
Sva naucna postignuca su nastala skepsom u postojece i koristenjem logike tj. udaljavanjem od dogme. Internet je nastao logikom a to vjernici nepravedno koriste jer je produkt sejtanskog posla ili bolje receno novotarija koja vodi u vatru.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#16 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by S4mpion »

mariner wrote:
S4mpion wrote: Šta ti znači ovo "ateističkih"?
To sto svako koristenje logike je sejtanizam ili satanizam kako mi mnoge selefije predocile poput palog andjela koji je upotrjebio logiku.
Sva naucna postignuca su nastala skepsom u postojece i koristenjem logike tj. udaljavanjem od dogme. Internet je nastao logikom a to vjernici nepravedno koriste jer je produkt sejtanskog posla ili bolje receno novotarija koja vodi u vatru.
Opet mi nisi odgovorio na pitanje, šta ti znači ovo "ateističkih"?
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#17 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by asker »

dr.gog wrote:Ja sam kao kršćanin našao brojne dokaze koji ukazuju na bezuvjetno poštivanje Isusovog nauka i njegova poslanja, unutar islamskog vjeronauka.

Za 4 decenije života u Sarajevu nisam imao nezgodu da čujem omalovažavanje Isusa od strane muslimana koji prakticira vjeru. Oduvijek su psovali samo primitivci i frustrirani ljudi koji o Isusu ne znaju ništa. To nije ni važno, jer za prazne riječi ne treba trošiti vrijeme.

I sam poslanik islama Muhammed a.s. je, kako kažu važeći zapisi, iskazivao poštovanje i odanost suštini Kristove poruke spasenja i odnosa prema Bogu.

Većina polemika su besplodne i odnose se na teološke zavrzlame proistekle iz nerazumjevanja prevoda Biblije, i iznimno agresivne propagande teologa iz Saudijske Arabije čija je literatura preplavila BiH tokom devedesetih.
:thumbup:
Zbog ljudi kao sto si ti, i zbog misljenja kao sto je ovo tvoje, vrijedi se boriti za ovu zemlju i za svakog njenog gradjanina.
Potpisujem od slova do slova!

Pise Bosnjak musliman.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Connaisseur Karlin »

problm je postojanje falsifikata jevrejskog Isusa :)

Isus ne odrejdeni nacin predstavlja razlicit drustveni koncept zivota od strane Jevreja,Hriscana i Muslimana :) Svi su ga drukacije "dozivjeli". :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#19 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by fatamorgana »

Connaisseur Karlin wrote:problm je postojanje falsifikata jevrejskog Isusa :)

Isus ne odrejdeni nacin predstavlja razlicit drustveni koncept zivota od strane Jevreja,Hriscana i Muslimana :) Svi su ga drukacije "dozivjeli". :)
Još kad bi samo malo smanjili doživljaj .... :wink:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#20 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by dadinjo33 »

fatamorgana wrote:
Još kad bi samo malo smanjili doživljaj .... :wink:
Pa ima i mali Isus. Fazon je kad prodaju "Jesus pendant" :D

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#21 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Connaisseur Karlin »

fatamorgana wrote:
Connaisseur Karlin wrote:problm je postojanje falsifikata jevrejskog Isusa :)

Isus ne odrejdeni nacin predstavlja razlicit drustveni koncept zivota od strane Jevreja,Hriscana i Muslimana :) Svi su ga drukacije "dozivjeli". :)
Još kad bi samo malo smanjili doživljaj .... :wink:
tako je,jer,u sustini,niko ne zna nesto konkretno o Isusu :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by fatamorgana »

Connaisseur Karlin wrote:
fatamorgana wrote:
Connaisseur Karlin wrote:problm je postojanje falsifikata jevrejskog Isusa :)

Isus ne odrejdeni nacin predstavlja razlicit drustveni koncept zivota od strane Jevreja,Hriscana i Muslimana :) Svi su ga drukacije "dozivjeli". :)
Još kad bi samo malo smanjili doživljaj .... :wink:
tako je,jer,u sustini,niko ne zna nesto konkretno o Isusu :)
Vjeruju da znaju no davno je to bilo ....
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#23 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by Connaisseur Karlin »

fatamorgana wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
fatamorgana wrote:
Još kad bi samo malo smanjili doživljaj .... :wink:
tako je,jer,u sustini,niko ne zna nesto konkretno o Isusu :)
Vjeruju da znaju no davno je to bilo ....
razumijem,ali pricaju o Isusu,kao da su ga licno sreli :-) :roll:

dali je normlano tako pricati o nekome :roll:

meni je Isusa upravo zao jer je prezentiran svakome kako se njemu/njoj dopada :roll:
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#24 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by LikoZeko »

ja cu to tebi objasniti mladicu. razlika izmedju Ise i Muhameda je sljedeca, naime Isa i ostali polsanici su bili poslati svojim narodima zato ono sto su propovjedali nije se dobro prenjelo, dok je Muhamed bio poslan cijelom covjecanstvu pa se njegova uputa pravilno prenjela.

Imas u Kuranu:

4.171.

Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslaniki Rijec njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od njega, zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite "Trojica su"!. Prestanite bolje vam je! Allah je samo jedan Bog-hvaljen neka je On!- zar on da ima dijete?

Ovo je poznat dio Sure jer je jednog svecenika sada Yusufa preombratilo na Islam.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#25 Re: ISA - ISUS - HRISTOS

Post by fatamorgana »

LikoZeko wrote:ja cu to tebi objasniti mladicu. razlika izmedju Ise i Muhameda je sljedeca, naime Isa i ostali polsanici su bili poslati svojim narodima zato ono sto su propovjedali nije se dobro prenjelo, dok je Muhamed bio poslan cijelom covjecanstvu pa se njegova uputa pravilno prenjela.

Imas u Kuranu:

4.171.

Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslaniki Rijec njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od njega, zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite "Trojica su"!. Prestanite bolje vam je! Allah je samo jedan Bog-hvaljen neka je On!- zar on da ima dijete?

Ovo je poznat dio Sure jer je jednog svecenika sada Yusufa preombratilo na Islam.
:sax:
Post Reply