IRAN

Post Reply
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#12201 Re: IRAN

Post by hAZNADAR »

almir90 wrote:Gledao sam raznih videa na YT o Iranu, mnogo lijepa zemlja. Mnogo su nam ti ljudi pomogli kad je trebalo, bez da su naplatili svoju pomoć, i za to im treba biti mnogo zahvalan. Nadam se da ću biti u prilici u narednim godinama nekada i otići u Iran.
Nazalost - saudijci su nam uvezli svoju mrznju prema njima. Nisu samo vehabije u pitanju - jako mnogo obicnih ljudi na komentarima i stranicama koje promovisu sitsku verziju islama su zacudjujuce negativni.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#12202 Re: IRAN

Post by almir90 »

hAZNADAR wrote:
Nazalost - saudijci su nam uvezli svoju mrznju prema njima. Nisu samo vehabije u pitanju - jako mnogo obicnih ljudi na komentarima i stranicama koje promovisu sitsku verziju islama su zacudjujuce negativni.
Da, imao sam kontakta sa sličnim, razumijem i nekako one koji nemaju pojma da su nam ti ljudi mnogo pomogli, ali su mi mnogo mrži oni koji pokušavaju da umanje njihovu ulogu, iako znaju koliko su nam pomogli. I to samo radi nekakvih vjerskih razloga. Ja nemam tih problema, imam pozitivno mišljenje prema njima, i imam želju da odem turistički.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#12203 Re: IRAN

Post by salik79 »

almir90 wrote:
hAZNADAR wrote:
Nazalost - saudijci su nam uvezli svoju mrznju prema njima. Nisu samo vehabije u pitanju - jako mnogo obicnih ljudi na komentarima i stranicama koje promovisu sitsku verziju islama su zacudjujuce negativni.
Da, imao sam kontakta sa sličnim, razumijem i nekako one koji nemaju pojma da su nam ti ljudi mnogo pomogli, ali su mi mnogo mrži oni koji pokušavaju da umanje njihovu ulogu, iako znaju koliko su nam pomogli. I to samo radi nekakvih vjerskih razloga. Ja nemam tih problema, imam pozitivno mišljenje prema njima, i imam želju da odem turistički.
Dokle taj poganluk i bezobrazluk idu ilustruje i cinjenica da su vec poceli "prevoditi" nasa djela na arapski, a onda te "prijevode" ovdasnje daije prevode ponovo na bosanski:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#12204 Re: IRAN

Post by almir90 »

salik79 wrote:
Dokle taj poganluk i bezobrazluk idu ilustruje i cinjenica da su vec poceli "prevoditi" nasa djela na arapski, a onda te "prijevode" ovdasnje daije prevode ponovo na bosanski:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Očekivao sam tvoju reakciju, hvala na videu, mnogo toga sam znao, ali evo saznao sam još više. Izgleda da se i Hrvati trebaju zahvaljivati Irancima podjednako kao i mi.

Što se samog videa tiče, ovo na kraju mi je stvarno teška bljuvotina, ne mogu da vjerujem da neko sebe može zvati vjernikom a ovakve laži iznositi, sramota jedna velika. Kao i ono da su nam oni poslali mudžahedine.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#12205 Re: IRAN

Post by salik79 »

almir90 wrote:
salik79 wrote:
Dokle taj poganluk i bezobrazluk idu ilustruje i cinjenica da su vec poceli "prevoditi" nasa djela na arapski, a onda te "prijevode" ovdasnje daije prevode ponovo na bosanski:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Očekivao sam tvoju reakciju, hvala na videu, mnogo toga sam znao, ali evo saznao sam još više. Izgleda da se i Hrvati trebaju zahvaljivati Irancima podjednako kao i mi.

Što se samog videa tiče, ovo na kraju mi je stvarno teška bljuvotina, ne mogu da vjerujem da neko sebe može zvati vjernikom a ovakve laži iznositi, sramota jedna velika. Kao i ono da su nam oni poslali mudžahedine.
Ovog smecara Seferagica poznajem licno i odgovorno tvrdim da bi za koju marku prodao/izdao i rodjenu majku.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12206 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

aratet wrote: TI ne da ne citas knjige, nego ne citas ni postove, ja sam prvi pisao kako je trebalo promjena onom Iranu i da su ljudi izasli na proteste iz raznih razloga, mozes vidjeti slike zena nezamotanih kako protestvuju, u tom momentu nisu bile svjesne sta ce to kasnije biti.
Ono sto je lose je sto se iranska revolucija pretvorila u iransku kontraevoluciju.

Marame su davno bile izasle iz iranske tradicije, mnoge zene su se rijesile toga i niko nema pravo da im to namece.
Pokusacu jos jednom ... ti mozes imati stav da marama nije u skladu sa tvojom definicijom ljudskih sloboda.
Ja npr. vjerujem da svaki covjek ima pravo da zvace zvaku. Medjutim, kada dodjem u Singapur, znam da postoji zakon o zabrani uvoza zvakacih guma i da ce mi biti oduzete na ulazu, svidjalo se to meni ili ne.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chewing_g ... _Singapore

Nosenje marame je mnogo manji problem od diktature, ne postojanja prava na slobodu govora, mucenja u Savakovim zatvorima, generalno rasirene nepismenosti, dok gospoja sahinica ide u Pariz po garderobu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12207 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

aratet wrote: Jel to Bosna primjer demokratske drzave?


Imas li pravo glasa?
Da li je stampa zvanicno cenzurisana, ali i nezvanicno u FBiH?
Imas li relativno slobodne izbore?
Mozes li se kretati bez odobrenja ove ili one policijske institucije?
Da li je policiji dozvoljeno da te fizicki muci?
Imas li pravo na pravnu pomoc prilikom sudskog postupka?
Imas li pravo da ispoljavas koje hoces vjerovanje, ili nikakvo vjerovanje, barem na teritoriji sa bosnjackom vecinom?

Iako nimalo na nivou na kojem bih ja zelio da vidim svoju zemlju, zasto mislis da moja zemlja nije demokratska?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#12208 Re: IRAN

Post by salik79 »

Uglavnom, onoliki odziv na izborima oslikava stanje drustva. Nema potrebe se sa forumskim cionistom raspravljati o Iranu.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#12209 Re: IRAN

Post by pirpa »

Saudijci zarobili tri člana Iranske revolucionarne garde

Saudijska mornarica je zarobila tri člana Iranske revolucionarne garde s broda koji se približio naftnoj bušotini u posjedu Kraljevine, saopćilo je ministarstvo informisanja Saudijske Arabije, javlja Reuters.

To će dodatno opteretiti odnose dvije zemlje koje se međusobno optužuju da podrivaju regionalnu sigurnost te su na suprotnim stranama u sukobima u Siriji, Jemenu i Iraku.

- Riječ je o jednom od tri plovila koja su presretnuta. Na njemu u pronađena tri člana posade i zarobljena. Druga dva plovila su pobjegla. Uhvaćena su tri člana revolucionarne garde i njih će saslušati relevantne institucije vlasti – navedeno je u saopćenju.

Iranski čamac je zaustavljen u petak, a nosio je eksploziv sa namjerom da izvrši teroristički napad u saudijskim teritorijalnim vodama, istaknuto je.

Iranska agencija Tasnim objavila je da su saudijski graničari pucali na iranski ribarski brod koji je skrenuo s kursa pri čemu je jedan ribar ubijen.
Izvor:
BNN.BA
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12210 Re: IRAN

Post by aratet »

salik79 wrote:Uglavnom, onoliki odziv na izborima oslikava stanje drustva. Nema potrebe se sa forumskim cionistom raspravljati o Iranu.
U BiH ima najmanje demokratije u opstini gdje je najveci odliv pa ti vidi.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12211 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
Imas li pravo glasa?
Da li je stampa zvanicno cenzurisana, ali i nezvanicno u FBiH?
Imas li relativno slobodne izbore?
Mozes li se kretati bez odobrenja ove ili one policijske institucije?
Da li je policiji dozvoljeno da te fizicki muci?
Imas li pravo na pravnu pomoc prilikom sudskog postupka?
Imas li pravo da ispoljavas koje hoces vjerovanje, ili nikakvo vjerovanje, barem na teritoriji sa bosnjackom vecinom?

Iako nimalo na nivou na kojem bih ja zelio da vidim svoju zemlju, zasto mislis da moja zemlja nije demokratska?

Koji qratz ce mi pravo glasa, kada SDA ima vojsku uhljebljenih glasaca, nema nikakvih pravila za nadmetanje stranaka na izborima.

Poolicijske institucije reketiraju gradjane, a sudstvo je sve samo nezavisno, mogu te ubiti ko kera na ulici i da se to moze dokazati kada "zavistan" sudija kaze da je ova druga strana upravu.

Sto se tice vjerovanja, djelimicno, na svakom plemenskom teritoriju jedna religija ima prevlast nad drugim relgijama ili nereligioznim ljudima.

Drzava je na papiru mozda demokratska, ali nije ni d od demokratije.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12212 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
aratet wrote: TI ne da ne citas knjige, nego ne citas ni postove, ja sam prvi pisao kako je trebalo promjena onom Iranu i da su ljudi izasli na proteste iz raznih razloga, mozes vidjeti slike zena nezamotanih kako protestvuju, u tom momentu nisu bile svjesne sta ce to kasnije biti.
Ono sto je lose je sto se iranska revolucija pretvorila u iransku kontraevoluciju.

Marame su davno bile izasle iz iranske tradicije, mnoge zene su se rijesile toga i niko nema pravo da im to namece.
Pokusacu jos jednom ... ti mozes imati stav da marama nije u skladu sa tvojom definicijom ljudskih sloboda.
Ja npr. vjerujem da svaki covjek ima pravo da zvace zvaku. Medjutim, kada dodjem u Singapur, znam da postoji zakon o zabrani uvoza zvakacih guma i da ce mi biti oduzete na ulazu, svidjalo se to meni ili ne.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chewing_g ... _Singapore

Nosenje marame je mnogo manji problem od diktature, ne postojanja prava na slobodu govora, mucenja u Savakovim zatvorima, generalno rasirene nepismenosti, dok gospoja sahinica ide u Pariz po garderobu.
A sad u Iranu imas slobodu govoru? imas onu sliku gdje zene protestvuju zbog marame, od tad vise nema tih protesta, od jednom odlucile sve skupa biti zamotane.

Tad si imao Saeak, danas imas javna vjesanja gdje mala djeca gkedaju i navijaju, to je bolesno drustvo, okupi se 20 hiljada ljudi.

Nosenje marame je ogroman problem, on pokazuje kakav je status zene u drustvu, mnoga im se prava uskracuju, nesto sto je na zapadu normalno.

Ovo za zvakanje zvaka, mogao si jos i reci da je Njemacka u rangu Irana jer ne smijes sa svakim autom u centar Munchena, imas zabrane. :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#12213 Re: IRAN

Post by mO k3 »

pirpa wrote:Saudijci zarobili tri člana Iranske revolucionarne garde

Saudijska mornarica je zarobila tri člana Iranske revolucionarne garde s broda koji se približio naftnoj bušotini u posjedu Kraljevine, saopćilo je ministarstvo informisanja Saudijske Arabije, javlja Reuters.

To će dodatno opteretiti odnose dvije zemlje koje se međusobno optužuju da podrivaju regionalnu sigurnost te su na suprotnim stranama u sukobima u Siriji, Jemenu i Iraku.

- Riječ je o jednom od tri plovila koja su presretnuta. Na njemu u pronađena tri člana posade i zarobljena. Druga dva plovila su pobjegla. Uhvaćena su tri člana revolucionarne garde i njih će saslušati relevantne institucije vlasti – navedeno je u saopćenju.

Iranski čamac je zaustavljen u petak, a nosio je eksploziv sa namjerom da izvrši teroristički napad u saudijskim teritorijalnim vodama, istaknuto je.

Iranska agencija Tasnim objavila je da su saudijski graničari pucali na iranski ribarski brod koji je skrenuo s kursa pri čemu je jedan ribar ubijen.
Izvor:
BNN.BA
pa ko ce normalan povjerovati u ovo ....
Za mene su arapi najveca prijetnja
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12214 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

aratet wrote:
Koji qratz ce mi pravo glasa, ...
I ja se pitam. Takvoj sorti treba zabraniti glasanje.
... kada SDA ima vojsku uhljebljenih glasaca, nema nikakvih pravila za nadmetanje stranaka na izborima.
Naravno da pravila postoje. SDA je gubila izbore i opet izlazila kao pobjednik. Oni su krivi za skoro sve, ali nisu za to sto drugi ne znaju.
Poolicijske institucije reketiraju gradjane, a sudstvo je sve samo nezavisno, mogu te ubiti ko kera na ulici i da se to moze dokazati kada "zavistan" sudija kaze da je ova druga strana upravu.
Problematicno jeste, ali naravno da pretjerujes.
Sto se tice vjerovanja, djelimicno, na svakom plemenskom teritoriju jedna religija ima prevlast nad drugim relgijama ili nereligioznim ljudima.
Dobro dosao na planetu Zemlju.
Drzava je na papiru mozda demokratska, ali nije ni d od demokratije.
Drzava je demokratska toliko da je decentralizovana do tacke nemogucnosti pravilnog funkcionisanja.

Na napinji se, ne mozes razumjeti.

Sad je dosta off-topica. Idemo nazad na temu.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12215 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
aratet wrote:
Koji qratz ce mi pravo glasa, ...
I ja se pitam. Takvoj sorti treba zabraniti glasanje.
... kada SDA ima vojsku uhljebljenih glasaca, nema nikakvih pravila za nadmetanje stranaka na izborima.
Naravno da pravila postoje. SDA je gubila izbore i opet izlazila kao pobjednik. Oni su krivi za skoro sve, ali nisu za to sto drugi ne znaju.
Poolicijske institucije reketiraju gradjane, a sudstvo je sve samo nezavisno, mogu te ubiti ko kera na ulici i da se to moze dokazati kada "zavistan" sudija kaze da je ova druga strana upravu.
Problematicno jeste, ali naravno da pretjerujes.
Sto se tice vjerovanja, djelimicno, na svakom plemenskom teritoriju jedna religija ima prevlast nad drugim relgijama ili nereligioznim ljudima.
Dobro dosao na planetu Zemlju.
Drzava je na papiru mozda demokratska, ali nije ni d od demokratije.
Drzava je demokratska toliko da je decentralizovana do tacke nemogucnosti pravilnog funkcionisanja.

Na napinji se, ne mozes razumjeti.

Sad je dosta off-topica. Idemo nazad na temu.
Dzava je demokratska ako je decentralizovana. :-)
Drzava je izuzetno nedemokratska, tu se nema sta raspravljati dovoljno je pogledati statistike kako stojimo i koliko zaostajemo za pravim demokratskim drzavama.
Veca smo demokratija od Irana, to je tacno i neuporedivo je jer su oni zaostalo drustvo ili bar oni koji ih vode, ali smo u poredjenju sa Evropom diktatura lopova i ratni profitera, nemamo osnovne demokratske kulture.

Sto se tice onog gore, u zapadnim zemljama nemas prevlasti neke religije, to samo imas u zaostalim drzavama, dobrodosao ti na planetu zemlju.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12216 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

aratet wrote:
Dzava je demokratska ako je decentralizovana. :-)
Drzava je izuzetno nedemokratska, tu se nema sta raspravljati dovoljno je pogledati statistike kako stojimo i koliko zaostajemo za pravim demokratskim drzavama.
Veca smo demokratija od Irana, to je tacno i neuporedivo je jer su oni zaostalo drustvo ili bar oni koji ih vode, ali smo u poredjenju sa Evropom diktatura lopova i ratni profitera, nemamo osnovne demokratske kulture.

Sto se tice onog gore, u zapadnim zemljama nemas prevlasti neke religije, to samo imas u zaostalim drzavama, dobrodosao ti na planetu zemlju.
Nije grijeh ne znati.

Vec sam ti naveo dokaze da BiH jeste demokratska drzav, sa masom problema i rupa u zakonu.
Tvoj odgovor? - K'o u kafani.
Decentralizovan sistem jeste jedna od odlika demokratskih drustava. U cemu je problem?

U zapadnim zemljama religija ne igra ulogu kakvu igra u nekim drugim drzavama u svijetu.

Ali, koje su "drzavne" religije u VB i Danskoj?
Pas bio ko guglao.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12217 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

salik79 wrote:Uglavnom, onoliki odziv na izborima oslikava stanje drustva. Nema potrebe se sa forumskim cionistom raspravljati o Iranu.
Srpce neko, zamislilo da nesto zna.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12218 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
salik79 wrote:Uglavnom, onoliki odziv na izborima oslikava stanje drustva. Nema potrebe se sa forumskim cionistom raspravljati o Iranu.
Srpce neko, zamislilo da nesto zna.
:lol:
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12219 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
Nije grijeh ne znati.

Vec sam ti naveo dokaze da BiH jeste demokratska drzav, sa masom problema i rupa u zakonu.
Tvoj odgovor? - K'o u kafani.
Decentralizovan sistem jeste jedna od odlika demokratskih drustava. U cemu je problem?

U zapadnim zemljama religija ne igra ulogu kakvu igra u nekim drugim drzavama u svijetu.

Ali, koje su "drzavne" religije u VB i Danskoj?
Pas bio ko guglao.
Nigdje veze, direktna demokratija je najsavrseniji primjer demokratije, samo ga je tesko provesti, postoji samo u neim manjim zajednicama.
Decentralizacija drzave je dobra stvar, ali nema veze s demokratijom, to da je veca demokratija ili manja ako je drzava decentralizovana je nigdje veze.
BiH je daleko od demokratske drzave, demokratska kultura je na niskom nivou, o tome se moze mnogo toga pisati i da budem iskren ti si jedan od rijetkih koji hvali demokratiju u BiH.

Naravno da ne igra religija uloga, crkve se gase ukoliko nema koristi od njih.
Postoji razlika izmedju drzavnih religija i nametanja religije, eto konkretno o toj UK bi ti se moglo svasta napisati, cak se moze i reci da neke druge religije imaju i bolji status u UK od krscana, imas muslimane koji protestvuju da se uvede serijat u Londonu sto je recimo nezamislivo za neko istocno drustvo.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#12220 Re: IRAN

Post by Mohamad Sissoko »

aratet wrote:
Gojeni H wrote:
Nije grijeh ne znati.

Vec sam ti naveo dokaze da BiH jeste demokratska drzav, sa masom problema i rupa u zakonu.
Tvoj odgovor? - K'o u kafani.
Decentralizovan sistem jeste jedna od odlika demokratskih drustava. U cemu je problem?

U zapadnim zemljama religija ne igra ulogu kakvu igra u nekim drugim drzavama u svijetu.

Ali, koje su "drzavne" religije u VB i Danskoj?
Pas bio ko guglao.
Nigdje veze, direktna demokratija je najsavrseniji primjer demokratije, samo ga je tesko provesti...
Zar nesto moze biti savrsenije od savrsenog ...pa da imamo "najsavrseniji"? Ovo je kao za "optimalno" pa kazu najoptimalnije :zzzz:
Plus ako je nesto savrseno zasto ga je tako tesko sprovesti...
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12221 Re: IRAN

Post by aratet »

Mohamad Sissoko wrote:
aratet wrote:
Gojeni H wrote:
Nije grijeh ne znati.

Vec sam ti naveo dokaze da BiH jeste demokratska drzav, sa masom problema i rupa u zakonu.
Tvoj odgovor? - K'o u kafani.
Decentralizovan sistem jeste jedna od odlika demokratskih drustava. U cemu je problem?

U zapadnim zemljama religija ne igra ulogu kakvu igra u nekim drugim drzavama u svijetu.

Ali, koje su "drzavne" religije u VB i Danskoj?
Pas bio ko guglao.
Nigdje veze, direktna demokratija je najsavrseniji primjer demokratije, samo ga je tesko provesti...
Zar nesto moze biti savrsenije od savrsenog ...pa da imamo "najsavrseniji"? Ovo je kao za "optimalno" pa kazu najoptimalnije :zzzz:
Plus ako je nesto savrseno zasto ga je tako tesko sprovesti...
Hehe, drago mi je da pratis, inace na faksu dok sam studirao na jednom predmetu kad napises najoptimalniji automatski te profesor obori, to je imalo smisla jer su se radili zadaci gdje se trazilo optimalno rjesenje.

Ima mnogo takvih stvari kod nas gdje se grijesi, npr.mnogi kazu cijena je skupa, a cijena nikako ne moze biti skupa, moze amo roba ili usluga biti skupa.
Last edited by aratet on 20/06/2017 11:16, edited 1 time in total.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#12222 Re: IRAN

Post by Mohamad Sissoko »

aratet wrote:
Hehe, drago mi je da pratis, inace na faksu dok sam studirao na jednom predmetu kad napises najoptimalniji automatski te profesor obori, to je imalo smisla jer su se radili zadaci gdje se trazilo optimalno rjesenje.
Kvantitativne metode u odlucivanju, ekonomija?
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12223 Re: IRAN

Post by aratet »

Mohamad Sissoko wrote:
aratet wrote:
Hehe, drago mi je da pratis, inace na faksu dok sam studirao na jednom predmetu kad napises najoptimalniji automatski te profesor obori, to je imalo smisla jer su se radili zadaci gdje se trazilo optimalno rjesenje.
Kvantitativne metode u odlucivanju, ekonomija?
Da.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#12224 Re: IRAN

Post by Mohamad Sissoko »

aratet wrote:
Mohamad Sissoko wrote:
aratet wrote:
Hehe, drago mi je da pratis, inace na faksu dok sam studirao na jednom predmetu kad napises najoptimalniji automatski te profesor obori, to je imalo smisla jer su se radili zadaci gdje se trazilo optimalno rjesenje.
Kvantitativne metode u odlucivanju, ekonomija?
Da.
Zahirovic?Tuzla?
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12225 Re: IRAN

Post by aratet »

Mohamad Sissoko wrote: Zahirovic?Tuzla?
Da, dobar profesor, samo mu je predmet zastario, to se danas sve racunarski radi.
Post Reply