IRAN

Post Reply
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#12176 Re: IRAN

Post by Point. »

AleksoMKD wrote:
bh.tornjak wrote:
na kraju kad pogledas isti su:
i oni koji bi da umotaju zene ko sarmu...
i oni koji bi da je skinu do gole koze...

koja je razlika....
NIKAKVA...
Ima razlike, na zapadu nema posledica za zemu ako resi da se zamota, dok na B.I ima posledica ako zena resi da se skine.
To je sva sustina. Pusti zenu da odluci kako ce se oblaciti.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#12177 Re: IRAN

Post by Bosanski_kralj »

Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#12178 Re: IRAN

Post by mirsek »

Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Ili da se na plazama kupaju obuceni u vjerski prilagodjene kupace kostime kao sto je zabranjeno u ljudskopravnoj Francuskoj gdje te isto tako privatnik moze otpustiti bez kazne ako mu se ne svidja sto nosis maramu.Demokratija, ljudska prava i vjerske slobode je suis europe. I oni nesto Iranu pametuju..
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#12179 Re: IRAN

Post by Point. »

Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Iz istog razloga sto je burka pod moranje u pojedinim drzavama. Kako ces ispod burke vidjeti je li musko ili zensko? Kako ced raditi a da ti samo oci vire? Dajte malo razmisljajte prakticno.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#12180 Re: IRAN

Post by mirsek »

Point. wrote:
Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Iz istog razloga sto je burka pod moranje u pojedinim drzavama. Kako ces ispod burke vidjeti je li musko ili zensko? Kako ced raditi a da ti samo oci vire? Dajte malo razmisljajte prakticno.
Ne radi se u Francuskoj o burkama ni na plazama ni na radnom mjestu.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#12181 Re: IRAN

Post by mousstapha »

Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Zato što izgledaju ko strašila. Plaše malu djecu.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#12182 Re: IRAN

Post by bh.tornjak »

Pandakonda wrote:
bh.tornjak wrote:cesto zapadnjaci govore o "zapadnjackim" "savremenim" ili sta ti ja znam kojim (kakvim) vrijednostima.
cesto "istocnjaci" govore o "istocnjackim vrijednostima".
Ko je "napisao" te "vrijednosti" ???
Na cemu se zasnivaju....???
Odgovora na ova pitanja nema...niti ce ih biti.

Onda dolazimo do drugih pitanja:
ko si ti (ste vi) da meni (nama) odredjujes kako da zivim(o)...???
odakle ti to pravo...???
ko sam ja (smo mi) da odredujemo drugima kako ce da zive...???
odakle mi to pravo....???

zivi svoj zivot kako hoces, jedi sta hoces, oblaci se kako hoces...Bogu se moli kako hoces....ALI, ostavi i mene na miru da ja zivim kako hocu, da jedem sta hocu, da se oblacim kako hocu...da se Bogu molim (ili ne molim) kako hocu..

ko to kome daje za pravo da "rjesava probleme" u tudjoj kuci i da mu u njegovoj kuci odredjuje sta i kako treba da radi...

na kraju kad pogledas isti su:
i oni koji bi da umotaju zene ko sarmu...
i oni koji bi da je skinu do gole koze...

koja je razlika....
NIKAKVA...
Upravo je u tome i stvar, da se žene tamo ne mogu oblačit kako hoće :-)

i....???
to je njihov problem...i neka ga resavaju kako znaju i umiju.
ja nemam pravo da se mijesam u njihove stvari....
ili bi trebao da dignem eskadrilu bombardera i da ih poravnam sa zemljom...???

isto vazi za ove sto im smetaju polugole zene....jel radi toga treba uletit u disco i raznijeti se...???

gledaj svoja posla....
uvodi "red" u svojoj kuci kako hoces i ne dozvoli da tebi neko uvodi "red" kako njemu pase
...i pusti druge da uvode "red" u svojim kucama kako oni hoce...
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#12183 Re: IRAN

Post by Bosanski_kralj »

Point. wrote:
Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Iz istog razloga sto je burka pod moranje u pojedinim drzavama. Kako ces ispod burke vidjeti je li musko ili zensko? Kako ced raditi a da ti samo oci vire? Dajte malo razmisljajte prakticno.
Možemo banalizirati do mile volje.

Poanta ja i da zapad nije imun na zabrane, samo što se to ne spočitva kao onima tamo na istoku.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#12184 Re: IRAN

Post by Bosanski_kralj »

mousstapha wrote:
Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Zato što izgledaju ko strašila. Plaše malu djecu.
Jak argument, neoboriv. :-)
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#12185 Re: IRAN

Post by pirpa »

TEHERAN

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

8-)
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#12186 Re: IRAN

Post by pirpa »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12187 Re: IRAN

Post by aratet »

Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Zato sto se ne moze prepoznati osoba koja to nosi, sigurnosni razlozi.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12188 Re: IRAN

Post by aratet »

bh.tornjak wrote:
Pandakonda wrote:
bh.tornjak wrote:cesto zapadnjaci govore o "zapadnjackim" "savremenim" ili sta ti ja znam kojim (kakvim) vrijednostima.
cesto "istocnjaci" govore o "istocnjackim vrijednostima".
Ko je "napisao" te "vrijednosti" ???
Na cemu se zasnivaju....???
Odgovora na ova pitanja nema...niti ce ih biti.

Onda dolazimo do drugih pitanja:
ko si ti (ste vi) da meni (nama) odredjujes kako da zivim(o)...???
odakle ti to pravo...???
ko sam ja (smo mi) da odredujemo drugima kako ce da zive...???
odakle mi to pravo....???

zivi svoj zivot kako hoces, jedi sta hoces, oblaci se kako hoces...Bogu se moli kako hoces....ALI, ostavi i mene na miru da ja zivim kako hocu, da jedem sta hocu, da se oblacim kako hocu...da se Bogu molim (ili ne molim) kako hocu..

ko to kome daje za pravo da "rjesava probleme" u tudjoj kuci i da mu u njegovoj kuci odredjuje sta i kako treba da radi...

na kraju kad pogledas isti su:
i oni koji bi da umotaju zene ko sarmu...
i oni koji bi da je skinu do gole koze...

koja je razlika....
NIKAKVA...
Upravo je u tome i stvar, da se žene tamo ne mogu oblačit kako hoće :-)

i....???
to je njihov problem...i neka ga resavaju kako znaju i umiju.
ja nemam pravo da se mijesam u njihove stvari....
ili bi trebao da dignem eskadrilu bombardera i da ih poravnam sa zemljom...???

isto vazi za ove sto im smetaju polugole zene....jel radi toga treba uletit u disco i raznijeti se...???

gledaj svoja posla....
uvodi "red" u svojoj kuci kako hoces i ne dozvoli da tebi neko uvodi "red" kako njemu pase
...i pusti druge da uvode "red" u svojim kucama kako oni hoce...
:run:

Ovo je klasicno uvodjenje reda u tudju kucu, nametanje nacina oblacenja drugim osobama.

Vec sam gore postavio sliku kad je revolucija u Iranu otisla u pm, pa vjerski fanatici se dokopali vlasti gdje su zene masovno izlazile na ulice kako im se nebi nametale marame, nesto poslije toga su sve do jedne odlucile da ih nose uz naravno prisilu.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#12189 Re: IRAN

Post by mousstapha »

Bosanski_kralj wrote:
mousstapha wrote:
Bosanski_kralj wrote:Zašto onda u pojedinim zemljama zapada imamo zabranu nošenja burke?
Zato što izgledaju ko strašila. Plaše malu djecu.
Jak argument, neoboriv. :-)
Naravno da jeste. Maske bez lica mogu proci samo na mackarama.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#12190 Re: IRAN

Post by salik79 »

Documents shedding light on CIA-orchestrated Iranian coup of ’53 released by State Dept

The US State Department has released a volume of declassified documents detailing the role the United States played in the 1953 coup against the Iranian government of Mohammad Mosaddegh.
Released Thursday, the 1,000-page “Foreign Relations of the United States, Iran, 1951–1954”provides information on the use of covert operations in Iran by the Truman and Eisenhower administrations.

The documents cover the period around the 1953 coup d’état, which saw the overthrow of democratically elected Prime Minister Mohammad Mosaddegh and the strengthening of the monarchical rule of Mohammad Reza Pahlavi.

The documents include records describing planning and implementation of the covert TPAJAX Project, which was the CIA name for the coup operation. The documents outline numerous CIA operations including a general overhaul of the Iranian intelligence and security services and it outlines the establishment of a clandestine broadcasting station in Iran.

The new documents complement previous volumes which were published in 1989. The previous collections were controversial as they omitted all references to the role of US intelligence agencies in the coup.
For decades, US and UK governments refused to acknowledge the role they played in the 1953 coup, despite reports appearing in the media as early as 1954 and former CIA and MI6 operatives publishing memoirs about what they did in the country. The most famous of these books was Kermit Roosevelt’s “Countercoup.” The CIA did not officially acknowledge its role until 2013.
“This is going to be an important source for anyone interested in the tortured relationship between Washington and Tehran,” said Malcolm Byrne, who runs the National Security Archive’s Iran-US Relations Project. “But the fact that it has taken over six decades to declassify and release these records about such a pivotal historical event is mind-boggling.”.

The State Department made little effort to publicize the release, slipping it in at the end of a press release. After listing 16 other publications, it briefly mentioned the publication of the Iran volume – some of which remains classified.

“The declassification review of this volume, which began in 2004 and was completed in 2014, resulted in the decision to withhold 10 documents in full, excise a paragraph or more in 38 documents, and make minor excisions of less than a paragraph in 82 documents,” the preface reads.

The volume is part of an ongoing project from the Office of the Historian to digitize the entire Foreign Relations series.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12191 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Point. wrote:
AleksoMKD wrote:
bh.tornjak wrote:
na kraju kad pogledas isti su:
i oni koji bi da umotaju zene ko sarmu...
i oni koji bi da je skinu do gole koze...

koja je razlika....
NIKAKVA...
Ima razlike, na zapadu nema posledica za zemu ako resi da se zamota, dok na B.I ima posledica ako zena resi da se skine.
To je sva sustina. Pusti zenu da odluci kako ce se oblaciti.
Zena ima problema u Bosni ako je sudija i dodje na posao sa maramom.
Ne budite naivni. Svaka kultura odlucuje sta joj je prihvatljivo a sta ne.
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#12192 Re: IRAN

Post by Point. »

Samo sto u Iranu i arapskim zemljama naravno muskarci odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12193 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Point. wrote:Samo sto u Iranu i arapskim zemljama naravno muskarci odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
Ako je tako neka odlucuju. Svicarska je pravo glasa zeni dala tek '74 godine proslog vijeka. ALi su zenama omogucili visoko obrazovanje mnogo ranije.
Svaka drzava/kultura odlucuje sta hoce da uradi, sta joj je prihvatljivo a sta ne ...
Ako zene u Saudiji ne vide potrebu da se bore da bi imale pravo voziti auto, mi ostali mozemo komentarisati 'nako, ali to je njihova stvar ... prihvatljiva za njihovu kulturu.

Marama i minjak ne mogu biti pokazatelj istinskih sloboda u drustvu. Mozda djelimicno i jesu, ali radi se o tradicijama koje nisu shvatljive nekome ko dolazi van te kulture.

Onaj strucnjak postavlja slike iz vremena saha Pahlavija, a da je dvije knjige procitao napisane od strane zapadnih, ne iranskih autora, skonto bi da "prava" i sahovski Iran se nisu ni u putu susreli.

https://en.wikipedia.org/wiki/SAVAK
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#12194 Re: IRAN

Post by hAZNADAR »

Point. wrote:Samo sto u Iranu i arapskim zemljama naravno muskarci odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
Samo sto je u Iranu i u slicnim zemljama ta dominacija muskaraca oficijelna i otvorena.
Za razliku od mnogih demokratskih gdje se servira ravnopravnost a muska dominacija zamaskirana.

Necemo se lagati - u cijelom svijetu, cak i u najmodernijim zemljama,.. - muskarci na ovaj ili onaj nacin i dalje odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#12195 Re: IRAN

Post by pirpa »

Saudi coastguard kills Iranian fisherman in Persian Gulf

BEIRUT, LEBANON (10:40 P.M.) – The Saudi coastguard killed an Iranian fisherman in the Persian Gulf, Saturday, the Iranian Interior Ministry stated in a press conference.

The attack occurred after two Iranian fishing boats strayed into Saudi territorial waters in the Persian Gulf, the Iranian Interior Ministry’s Director of Border Affairs, Majd Aqa-Babaei, stated on Saturday.

“Accordingly and without establishing whether the Iranian boats had crossed Saudi borders, the coastguard of this country opened fire on the Iranian boats and an Iranian fisherman was killed due to a bullet hitting him in the waist,” Babaei stated during the press conference.

“This Saudi move is not compatible with human principles and even assuming that the boats had crossed Saudi borders due to sea waves, they were not authorized to shoot at the Iranian boats,” the Iranian official added.

The Saudi regime has yet to issue a statement regarding the actions of its coastguard.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#12196 Re: IRAN

Post by pirpa »

Iran, China hold naval drills in Persian Gulf

Image

(IRNA) Commander of the First Naval Base Rear Admiral Amir Hossein Azad in a joint press conference with commander of Chinese visiting’ fleet-150’ in Bandar Abbas on Thursday evening said that the maneuver will be held in the east of the Hormuz Strait and north of the Indian Ocean.

He said that the military exercise aims to exchange naval experiences between the two countries.

The commander added that in fighting against the ominous phenomenon of piracy, defending trade fleets, and carrying out relief and rescue operations, the two navies have collaboration and exchange useful information.

Rear Admiral Shen Hao, Commander of China Navy Task Force Group 150 said holding the maneuver had already been planned and the successful execution of the program will help develop more friendship, promote interaction and strengthen confidence between the two navies of Iran and China.

He called Iran and China two ancient and civilized countries of Asia with a long history of friendship, adding that by exchanging high ranking delegations in recent years, cooperation between the two navies have entered into a new phase.

The Chinese flotilla, which docked in Bandar Abbas military wharf on Thursday, includes a heavy and a light destroyer, a logistic vessel, and a helicopter.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12197 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:
Point. wrote:Samo sto u Iranu i arapskim zemljama naravno muskarci odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
Ako je tako neka odlucuju. Svicarska je pravo glasa zeni dala tek '74 godine proslog vijeka. ALi su zenama omogucili visoko obrazovanje mnogo ranije.
Svaka drzava/kultura odlucuje sta hoce da uradi, sta joj je prihvatljivo a sta ne ...
Ako zene u Saudiji ne vide potrebu da se bore da bi imale pravo voziti auto, mi ostali mozemo komentarisati 'nako, ali to je njihova stvar ... prihvatljiva za njihovu kulturu.

Marama i minjak ne mogu biti pokazatelj istinskih sloboda u drustvu. Mozda djelimicno i jesu, ali radi se o tradicijama koje nisu shvatljive nekome ko dolazi van te kulture.

Onaj strucnjak postavlja slike iz vremena saha Pahlavija, a da je dvije knjige procitao napisane od strane zapadnih, ne iranskih autora, skonto bi da "prava" i sahovski Iran se nisu ni u putu susreli.

https://en.wikipedia.org/wiki/SAVAK
TI ne da ne citas knjige, nego ne citas ni postove, ja sam prvi pisao kako je trebalo promjena onom Iranu i da su ljudi izasli na proteste iz raznih razloga, mozes vidjeti slike zena nezamotanih kako protestvuju, u tom momentu nisu bile svjesne sta ce to kasnije biti.
Ono sto je lose je sto se iranska revolucija pretvorila u iransku kontraevoluciju.

Marame su davno bile izasle iz iranske tradicije, mnoge zene su se rijesile toga i niko nema pravo da im to namece.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12198 Re: IRAN

Post by aratet »

Gojeni H wrote:

Zena ima problema u Bosni ako je sudija i dodje na posao sa maramom.
Ne budite naivni. Svaka kultura odlucuje sta joj je prihvatljivo a sta ne.
Jel to Bosna primjer demokratske drzave?
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#12199 Re: IRAN

Post by aratet »

hAZNADAR wrote:
Point. wrote:Samo sto u Iranu i arapskim zemljama naravno muskarci odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
Samo sto je u Iranu i u slicnim zemljama ta dominacija muskaraca oficijelna i otvorena.
Za razliku od mnogih demokratskih gdje se servira ravnopravnost a muska dominacija zamaskirana.

Necemo se lagati - u cijelom svijetu, cak i u najmodernijim zemljama,.. - muskarci na ovaj ili onaj nacin i dalje odlucuju sta je prihvatljivo a sta ne.
Naravno, daleko od toga da je Zapad savrsen, ali je najblizi tome po tom pitanju.
I to daleko najblizi.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#12200 Re: IRAN

Post by almir90 »

Gledao sam raznih videa na YT o Iranu, mnogo lijepa zemlja. Mnogo su nam ti ljudi pomogli kad je trebalo, bez da su naplatili svoju pomoć, i za to im treba biti mnogo zahvalan. Nadam se da ću biti u prilici u narednim godinama nekada i otići u Iran.
Post Reply