IRAN

Post Reply
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11976 Re: IRAN

Post by sunceKOtepsija »

insomnia78 wrote:Koja kolicina brasna ide u pogacice i to :lol:
Samo pod budnim okom :thumbup:
Image
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11977 Re: IRAN

Post by sunceKOtepsija »

insomnia78 wrote:
sunceKOtepsija wrote:
insomnia78 wrote:Nego, de ti nama reci zasto se ni jedna od ovi ne pojavi bez nekog glavopokrivala, pa makar i ovakvog koje je samo pro forme?
Zato sto im je to tradicija stara nekoliko milenija, koju je sah Pahlavi pokusao dokinuti. Izdvoji koji minut i procitaj:
http://bosnian.sahartv.ir/vijesti/pogle ... propaganda

Kacket ne spada pod glavopokrivala u tom smislu na koji ti mislis ;-)
Tradicija koja je nametnuta od strane drzave. Ili me zelis uvjeriti kako eto sve Iranke drze do tradicije. Zanimljivo kako je van Irana brzo zaborave
Hajde ne lazi. Svake godine sam u prilici vidjeti i upoznati ogroman broj Iranaca i Iranki u Turskoj, od Antalije do Ankare i Istambula, uvijek u istom izdanju. Tako ih odmah i skontam.

Zasto ti je mrsko procitati onaj clanak?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11978 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Zato sto sam ga vec davno procito i zato sto, ko i vecina tekstova koji brane neka religijska pravila na naivan djeciji nacin prilazi problemu. Osim toga pun je kontradiktornosti i gluposti
Ništa od navedenog ne postoji u iranskom zakonu o odijevanju (V. knjiga, 18. pogl., čl. 141., iz 03/02/1375 AP), koji zapravo sadrži samo opće smjernice pristojnog ponašanja na javnim mjestima i odnosi se jednako za oba spola. U tekstu se ne spominje ništa o "pokrivenoj glavi", "kosi", "rukama" ili "nogama", bilo ženskim ili muškim.
Pa onda u maltene sljedecem redu kaze
Osim generalnih smjernica, drugi odlomak istog iranskog zakona odnosi se na žene i spominje hidžab na javnom mjestu,
Vidi cuda, marama ne samo sto je spomenuta nego je njeno nosenje i kaznjivo.
no mogućnost fizičke kazne u ovom slučaju je isključena i zamijenjena novčanom kaznom od 1,5 do 15 eura. Kao takav, prekršaj spada u domenu najblažih prijestupa i po pravilu završava usmenom opomenom, dok je svaka mogućnost šibanja (čak i ukoliko se osobno preferira) naprosto nemoguća.
I onda opet
Zbunjujuća stvar s hidžabom jest što ga Zapadnjaci učestalo pojednostavljuju kao "maramu", dok se zapravo odnosi na ženski odjevni kodeks koji sam po sebi nije definiran. Iranski koncept hidžaba uključuje maramu (uz drugu odjeću), no ništa o njenom obliku, boji, providnosti, materijalu, vezanju, sakrivenim dijelovima ili opsegu pokrivenosti/otkrivenosti nije specificirano, a između ostalog postoje i različite perspektive o 'normalnom' i 'religioznom' pokrivanju maramom.
Da ne spominjem usporedbu skidanja hidzaba u javnosti sa skidanjem majice.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11979 Re: IRAN

Post by sunceKOtepsija »

Nikakvih kontradiktornosti nema, osim kad ih sam u svakom slovu trazis. Da procitas s razumijevanjem bilo bi ti jasnije, ali ti to svakako ne zelis...

A slike koje sam postavio idu u prilog upravo ovome sto pise u citiranom tekstu. Pa sve i da se na neki nacin uspije definirati krsenje tog zakona kazne su, u poredjenju s onom za nosenje burkinija na javnim plazama u Francuskoj, mizerne. Ili hidzaba u skolama. S tim da je tu zakon daleko striktniji i jasniji. ;-)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#11980 Re: IRAN

Post by salik79 »

TeVsija rulz! :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11981 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Saliče jel pobjedio tvoj favorit
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#11982 Re: IRAN

Post by salik79 »

Jeste.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11983 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

:thumbup:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#11984 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Melanija Tramp u Saudiji!

Image

Image

KDPI Peshmerga u Istocnom Kurdistanu (Iranu)!

Image

Image

:D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11985 Re: IRAN

Post by arzuhal »

Dok mu u Jemenu djeca umiru od gladi, ono poklanja Trampu bolesne poklone u vrijednosti od 1.3 milijarde dolara zbog podrške borbi protiv Irana, a onda Tramp ode u Jerusalim da, paj'sad!, on pozove Izrael u zajedničku borbu protiv Irana koji, eto, širi terorizam Bliskim istokom. A ono s Trampom i sissy-jem otvara nakav Globalni centar za borbu protiv ekstremističkih ideologija...
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#11986 Re: IRAN

Post by breuer »

arzuhal wrote:Dok mu u Jemenu djeca umiru od gladi, ono poklanja Trampu bolesne poklone u vrijednosti od 1.3 milijarde dolara zbog podrške borbi protiv Irana, a onda Tramp ode u Jerusalim da, paj'sad!, on pozove Izrael u zajedničku borbu protiv Irana koji, eto, širi terorizam Bliskim istokom. A ono s Trampom i sissy-jem otvara nakav Globalni centar za borbu protiv ekstremističkih ideologija...
Kršću i nekršću se fore, zaista usmrđeše...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11987 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

sunceKOtepsija wrote: Hajde ne lazi. Svake godine sam u prilici vidjeti i upoznati ogroman broj Iranaca i Iranki u Turskoj, od Antalije do Ankare i Istambula, uvijek u istom izdanju. Tako ih odmah i skontam.

Zasto ti je mrsko procitati onaj clanak?
Pa nije bas da laze najpoznatiji forumski Francuz. Jedino ako ne mislis da i ja lazem, okano?
Ja imam cak i par jarana Iranaca.
Ne mora uopste biti pravilo, ali ovi koje ja znam - zenine hidzabe im izjedu moljci. :D

Univerzalna pravila su zesca americka ubleha. Ja se po tom pitanju ne slazem sa ovim "univerzalcima". Univerzalno al' kad meni godi. :D
Iransko drustvo odlucuje sta hoce i kakve norme su im prihvatljive. Isto vazi za Norvesku ili Nauru.
Niko se ne bi trebao mijesati. Mozemo srat' po forumu, ali nemamo pravo da se mijesamo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11988 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:Dok mu u Jemenu djeca umiru od gladi, ono poklanja Trampu bolesne poklone u vrijednosti od 1.3 milijarde dolara zbog podrške borbi protiv Irana, a onda Tramp ode u Jerusalim da, paj'sad!, on pozove Izrael u zajedničku borbu protiv Irana koji, eto, širi terorizam Bliskim istokom. A ono s Trampom i sissy-jem otvara nakav Globalni centar za borbu protiv ekstremističkih ideologija...
Fakat da nije zalosno bilo bi smijesno. Parada plesa i kica.
Vamo Iran najveci problem, potrebna koalicija, prva posjeta stranoj zemlji - Saudija, druga - Izrael ... svi zabrinuti. :evil:
Vrijedjanje inteligencije. Imas osjecaj k'o da te neko siluje u mozak.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11989 Re: IRAN

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote:Dok mu u Jemenu djeca umiru od gladi, ono poklanja Trampu bolesne poklone u vrijednosti od 1.3 milijarde dolara zbog podrške borbi protiv Irana, a onda Tramp ode u Jerusalim da, paj'sad!, on pozove Izrael u zajedničku borbu protiv Irana koji, eto, širi terorizam Bliskim istokom. A ono s Trampom i sissy-jem otvara nakav Globalni centar za borbu protiv ekstremističkih ideologija...
Fakat da nije zalosno bilo bi smijesno. Parada plesa i kica.
Vamo Iran najveci problem, potrebna koalicija, prva posjeta stranoj zemlji - Saudija, druga - Izrael ... svi zabrinuti. :evil:
Vrijedjanje inteligencije. Imas osjecaj k'o da te neko siluje u mozak.
Ma ono je level vanjtaki...Ono je teško izmjerit nečim...
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11990 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

meni nije jasno sta gospodin sisi uzoriti trazi u onakvom drustvu
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#11991 Re: IRAN

Post by salik79 »

Gojeni H wrote:
sunceKOtepsija wrote: Hajde ne lazi. Svake godine sam u prilici vidjeti i upoznati ogroman broj Iranaca i Iranki u Turskoj, od Antalije do Ankare i Istambula, uvijek u istom izdanju. Tako ih odmah i skontam.

Zasto ti je mrsko procitati onaj clanak?
Pa nije bas da laze najpoznatiji forumski Francuz. Jedino ako ne mislis da i ja lazem, okano?
Ja imam cak i par jarana Iranaca.
Ne mora uopste biti pravilo, ali ovi koje ja znam - zenine hidzabe im izjedu moljci. :D

Univerzalna pravila su zesca americka ubleha. Ja se po tom pitanju ne slazem sa ovim "univerzalcima". Univerzalno al' kad meni godi. :D
Iransko drustvo odlucuje sta hoce i kakve norme su im prihvatljive. Isto vazi za Norvesku ili Nauru.
Niko se ne bi trebao mijesati. Mozemo srat' po forumu, ali nemamo pravo da se mijesamo.
Ja cu se pridruziti TeVsiji, posto na odmoru u Turskoj imam priliku sresti veliki broj Iranaca i Iranki.

Pazi, lik poredi Iran s Rakom i Idlibom :-) :-) :-) :roll:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11992 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

salik79 wrote: Ja cu se pridruziti TeVsiji, posto na odmoru u Turskoj imam priliku sresti veliki broj Iranaca i Iranki.

Pazi, lik poredi Iran s Rakom i Idlibom :-) :-) :-) :roll:
Vjerujem ti. Nisam ni rekao da su slucajevi koje poznajem pravilo. To bi bilo :-)

Ja bih svakog poslao da vidi malo Saudijsku Arabiju. Ali, ne Meku, vec bas da Arabiju obidje. Kakva idila ... samo da prestanes disat'.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#11993 Re: IRAN

Post by salik79 »

Gojeni H wrote:
salik79 wrote: Ja cu se pridruziti TeVsiji, posto na odmoru u Turskoj imam priliku sresti veliki broj Iranaca i Iranki.

Pazi, lik poredi Iran s Rakom i Idlibom :-) :-) :-) :roll:
Vjerujem ti. Nisam ni rekao da su slucajevi koje poznajem pravilo. To bi bilo :-)

Ja bih svakog poslao da vidi malo Saudijsku Arabiju. Ali, ne Meku, vec bas da Arabiju obidje. Kakva idila ... samo da prestanes disat'.
To je to :thumbup:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#11994 Re: IRAN

Post by Krokodajl »

Ustat pa spomenut Iran !
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#11995 Re: IRAN

Post by salik79 »

Krokodajl wrote:Ustat pa spomenut Iran !
Ej-Vallah! :kiss:
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#11996 Re: IRAN

Post by dragma »

Vala niti šta puno znam o Iranu, niti poznajem ijednog Iranca, iskreno nikad nisam ni bio nešto puno zainteresovan za tu zemlju, ali eto, pošto mi je @salihaga nešta drag (ne znam što) evo maxuz ustadoh na vaše spominjanje Irana :-D
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#11997 Re: IRAN

Post by aratet »

Krokodajl wrote:Ustat pa spomenut Iran !
Naravno, ipak je to drzava koja ima historiju, kulturu i tradiciju, nije Iran samo ono sto se prikazuje od 79-te. :thumbup:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#11998 Re: IRAN

Post by Haman2 »

Iran nek se pripremi jer je sledeci na redu. Cim se zavrsi rat u Siriji pocinje novi u Iranu. Valjda ce do tada biti nesto od Arpaskog NARO saveza koji ce uz izraelsku pomoc napasti Iran. Njegov spasitelj mogu biti samo Rusi i Kinezi. Koliko su oni skloni tome poslu ostaje da vidimo. Jedna strana se sprema, tu ce biti i uvjezbani placenici koji ratuju u Siriji u redovima opozicije ili onih drugih koje nazivaju teroristima. Da li ce Iran brzo pasti ili ce pruziti zilav otpor zavist ce o njegove pripemljenosti. U svakom slucaju napad ce uslijediti iznenada kako bi se postigla znacajna prednost.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11999 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

:lol:
Ja mislio ono izolovani incident kad ti dominiras na svim temama :lol:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11049
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#12000 Re: IRAN

Post by Tito_i_Partija »

Gojeni H wrote: Ja bih svakog poslao da vidi malo Saudijsku Arabiju. Ali, ne Meku, vec bas da Arabiju obidje. Kakva idila ... samo da prestanes disat'.
Volio bih ako mozes da to malo detaljnije opises na temi zaljevskih monarhija. Slabo se tamo pojavljujes u zadnje vrijeme, a ta tema mi je bas interesantna. :)
Post Reply