Irak

Post Reply
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10553
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#14676 Re: Irak

Post by prljavi Hare »

E @Kiki,pretjera ti s tim Kurdima stvarno... :-) Nemam protiv ljudi ništa ali kako ti to prikazuješ,odoše do Tokia!!Sila Božja!Rijeke zaustavljaju,
naftovode prekidaju,mogu sredit' da sunce ne izađe, jebu Irak,Iran i Tursku kako hoće.... :oops:

Mi smo Kurdi supermeni! :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14677 Re: Irak

Post by Kikibombona »

NajdraziVodjaa wrote:Ja ti fino kazem Turska ce im blokirati naftovod a ti opet udario po Iraku, opet ti kazem ima i Iran naftu ne ovisi Turska o nafti iz irackog Kurdistana jer ima alternative a Kurdi nemaju alternative tom naftovodu.

Ja na toj mapi vidim i rijeke iz drugih pravaca a zanima me kako ce ih to Kurdi ostaviti bez vode, zaustavice rijeke da teku?
Turska to moze uraditi. Onda mora raditi nove naftovode i pokrenuti nove projekte vrijedne milijarde eura. Moraju kupovati skuplju naftu. Nafta iz Kurdistana je preko Cejhana isla za Izrael i EU. od toga je Turska uzimala i uzima visok procenat. Ako sklope dogovor sa Iranom, mislis li da ce Izrael i ostali uzimati naftu od Irana!?? Tu je citav niz zafrkancija, ne ide to tako lako kako si zamislio. Zavrni ventil i sve super.

Isto tako, Turska najvise robe izvozi bas u Kurdistan. I tu mogu izgubiti trziste.

I Irak bi ispastao blokadom, jer ni oni ne bi imali mogucnost izvoziti u Tursku. Dakle, svi bi imali debelu stetu.

Kojih drugih? Eufrat ide kroz sirijski Kurdistan a Tigris iracki Kurdistan. I veliki broj malih rijeka koje se spustaju niz Kurdistan u pustinju.

A ako ne znas kako se zaustavlja rijeka, ja ti ne mogu sada o tome. Imas google. Potrazi pod rijeka 'Colorado'.

Kurdistan je vec prijetio da ce blokirati rijeke kada ih je Bagdad handrio, ali su od toga odustali jer bi dovelo do humanitarne katastrofe. Ako Bagdad blokira nezavisni Kurdistan, onda su sve karte na stolu.

Nego, od cega ce Bagdad obnoviti porusenu zemlju? Imaju milione izbjeglica, sta sa njima? Gdje su pare? Jos im samo blokada treba, svakako ne znaju sta da rade. To je samo tvoja fantazija.

Hare

Upravo suprotno. Kurdi ne prijete. Prijete susjedi. Susjedi misle da su supermeni i da mogu sto pozele. Proslost je pokazala da su sposobni jedino tenkovima satrati civile, pobiti, protjerati itd. Kada se na dostojne sebi namjere, izgube u roku od par sedmica.

Ovdje je najsmjesnije sto su prema Kurdima radikalniji forumasi klixa nego Bagdad. :lol: Ne prijeti Bagdad blokadom Kurdistana vec forumasi na klixu. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
NajdraziVodjaa
Posts: 1563
Joined: 16/12/2016 22:23

#14678 Re: Irak

Post by NajdraziVodjaa »

Jebote oko cega diskutujem postavi lik mapu na njoj masa nekih rijeka i kaze Kurdi ce zaustaviti sve rijeke i Irak ostati bez vode :-) :lol:

ja imam par pitanja, hoce li ostati bez vode i ove drzave u koje se te rijeke nastavljaju?

Posto vidim da rijeke dolaze i iz Turske hoce li Turska isto zaustavljati rijeke pa da i Kurdi nemaju vodu? ili samo Kurdi znaju kako se zaustavljaju rijeke?



Mislim da je Turska spremna da podnese blokadu izvoza u Kurdistan kao zrtvu u slucaju da isti proglasi drzavu, mislim da su i naftu spremni da kupe od drugih ljudi a isto tako mislim da ce Iransku naftu kupovati svi osim mozda Izraela tako da nista ne gube Iranska ili Kurdska isti kurac...


Nista bgm mrka ti je tu kapa za Kurde pa nece Turci prodati se za neku kurdistansku naftu koju kupuje Izrael i pustiti da im ovi drzavu u dvoristu formiraju.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14679 Re: Irak

Post by Kikibombona »

NajdraziVodjaa wrote:Jebote oko cega diskutujem postavi lik mapu na njoj masa nekih rijeka i kaze Kurdi ce zaustaviti sve rijeke i Irak ostati bez vode :-) :lol:

ja imam par pitanja, hoce li ostati bez vode i ove drzave u koje se te rijeke nastavljaju?

Posto vidim da rijeke dolaze i iz Turske hoce li Turska isto zaustavljati rijeke pa da i Kurdi nemaju vodu? ili samo Kurdi znaju kako se zaustavljaju rijeke?



Mislim da je Turska spremna da podnese blokadu izvoza u Kurdistan kao zrtvu u slucaju da isti proglasi drzavu, mislim da su i naftu spremni da kupe od drugih ljudi a isto tako mislim da ce Iransku naftu kupovati svi osim mozda Izraela tako da nista ne gube Iranska ili Kurdska isti kurac...


Nista bgm mrka ti je tu kapa za Kurde pa nece Turci prodati se za neku kurdistansku naftu koju kupuje Izrael i pustiti da im ovi drzavu u dvoristu formiraju.
Vidis li ti dobro jarane?

Turci vec zavrcu Eufrat i to stvara ogromne probleme sirijskim Kurdima a NAROCITO Iraku prema kojem se Eufrat nastavlja. Vidis li jezera uz Eufrat na onoj mapi? Velika jezera koja se isusuju i strucnjaci vec navode da ce presusiti, da je nivo vode izrazito nizak i da ce uslijediti prava katastrofa. Jezera puni Eufrat koji je sve manji.

Citaj, manje valjaj gluposti

http://www.iraq-businessnews.com/2011/0 ... n-2-years/

Jos da Kurdi zavrnu, Eufrat bi preusio i ostao bez vode. Jezera bi se ugasila.

I to sto vidis nisu rijeke vec kanali koji vode iz Eufrata.

Kurdima mogu zavrnuti vodu Turci i Iranci, sto i rade, ali to ne pogadja toliko Kurde, jer imaju veliki broj malih rijeka.

Kurdi mogu Bagdad sasvim ostaviti bez vode i dovesti do prave humanitarne katastrofe.

Do toga naravno nece doci, kao sto nece doci do blokada. Irak iz milion razloga ne moze blokirati Kurdistan. Ovise jedni od drugima.

A Turci i Iranci neka rado sto zele.
User avatar
NajdraziVodjaa
Posts: 1563
Joined: 16/12/2016 22:23

#14680 Re: Irak

Post by NajdraziVodjaa »

Pa blokade Iraka su nebitne, bitne su one Turske, Iranske i Sirijske od kojih Kurdi ovise ali i Irak ce sigurno to uraditi . Kurdi okruzeni Turskom, Iranom, Sirijom i Irakom mogu da se slikaju sa svojom naftom i kupaju se u istoj...Ti i dalje zivi u zabludi da ce Irak tek tako prihvatiti i priznati Kurdistan a pogotovo Turska, Iran i Sirija. Djaba Kurdima sve i da zavrnu tu vodu i naprave humanitarnu katastrofu bice im jos gore zabice sebi autogol i ispasti negativci u coima MZ jer uskracivanje pitke vode je krsenje osnovnih ljudskih prava a blokada naftovoda nije...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#14681 Re: Irak

Post by zrakomlat »

Kikibombona wrote:
Kakva jaca autonomija bog sa tobom?

Kurdi vec imaju drzavu u drzavi, jos od pocetka devedesetih i narocito 2003. Jedino dodatno sto mogu dobiti je nezavinost. Nemoj komentarisati ako ne znas. To je nas bosanski sindrom, o svemu misljenje a pojma ni o cemu. Za Erbil ti covjece treba posebna viza. Ne mozes sa istom vizom u Bagdad i Erbil. Vec odavno imaju vojsku, policiju, parlament, sudove i sve ostalo. Ne mogu dobiti nista vise. Sljedeca stepenica je nezavisnost.
Dje se traži i "udara" ta viza?
Da li imaju i s kim potpisan bezvizni režim?
Ako Kurd iz Erbila poželi do neke od okolnih i drugih država, koje zahtjevaju vize, jel idu sa svojom ili iračkom?

ovo me gore zanima onako iz radoznalosti pa ako ti nije mrsko, opleti.

Usput, to zavrtanje rijeka nije opcija. Oni bi na taj način ugrozili mnoge nevine živote, a mi svi znamo da su kurdi dobre duše, i nisu zločinci. To bi mogli iz IS-a uraditi, ali iz Barzanistana jok :D dakle ta vrsta ucjene ne ide :)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#14682 Re: Irak

Post by madner »

prljavi Hare wrote:E @Kiki,pretjera ti s tim Kurdima stvarno... :-) Nemam protiv ljudi ništa ali kako ti to prikazuješ,odoše do Tokia!!Sila Božja!Rijeke zaustavljaju,
naftovode prekidaju,mogu sredit' da sunce ne izađe, jebu Irak,Iran i Tursku kako hoće.... :oops:

Mi smo Kurdi supermeni! :mrgreen:
SuperKurd je pobjedio Betmena u sahu i Supermena u obaranju ruke. :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14683 Re: Irak

Post by Kikibombona »

NajdraziVodjaa wrote:Pa blokade Iraka su nebitne, bitne su one Turske, Iranske i Sirijske od kojih Kurdi ovise ali i Irak ce sigurno to uraditi . Kurdi okruzeni Turskom, Iranom, Sirijom i Irakom mogu da se slikaju sa svojom naftom i kupaju se u istoj...Ti i dalje zivi u zabludi da ce Irak tek tako prihvatiti i priznati Kurdistan a pogotovo Turska, Iran i Sirija. Djaba Kurdima sve i da zavrnu tu vodu i naprave humanitarnu katastrofu bice im jos gore zabice sebi autogol i ispasti negativci u coima MZ jer uskracivanje pitke vode je krsenje osnovnih ljudskih prava a blokada naftovoda nije...
Bitan je Irak. Preko Iraka idu do izrazito prijateljskog Jordana i Izrael/Mediterana. Ako Kurde pitas koja im je najdraza arapska zemlja, vecina ce reci Jordan.

Kurdima je vazno da se otvore prema Evropi i zapadu uopste.

Niko nije rekao da ce Irak priznati Kurdistan. Nece. Ne tako brzo i tako lako. Medjutim, nece ni blokirati, iz bezbroj razloga. Irak mora obnoviti zemlju, ne znaju oni sami kako. Sa blokadom ne mogu sigurno. Irak je ekonomski na dnu. Zemlja porusena. Vjerska mrznja na vrhuncu. Teroristicki napadi svakodnevno. Nema investicija, nema nicega. Tako velika populacija ne moze zivjeti od nafte koja je jeftina. Nisu u poziciji da sada radi sukoba sa Kurdistanom izgladnjuju sunite. To bi opet dovelo do jos vece sunitske pobune. Iraku je neophodna stabilizacija ako zele imati bilo kakvu sansu.

Humanitarna katastrofa bi bila ako bi zatvorili Kurdistan. Tu bi Irak povukao prvi potez i zavrijedio losu reputaciju MZ. Blokada rijeka bi bio radikalan odgovor. Nece do toga doci. Kurdistan ce egzistirati kao Kosovo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14684 Re: Irak

Post by insomnia78 »

Ti pito Kurde? :lol:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14685 Re: Irak

Post by The 51st State »

Kosovo ima albaniju, kurdistan rojavu, fino ce egzistirati.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14686 Re: Irak

Post by Kikibombona »

zrakomlat wrote:Dje se traži i "udara" ta viza?
Da li imaju i s kim potpisan bezvizni režim?
Ako Kurd iz Erbila poželi do neke od okolnih i drugih država, koje zahtjevaju vize, jel idu sa svojom ili iračkom?

ovo me gore zanima onako iz radoznalosti pa ako ti nije mrsko, opleti.

Usput, to zavrtanje rijeka nije opcija. Oni bi na taj način ugrozili mnoge nevine živote, a mi svi znamo da su kurdi dobre duše, i nisu zločinci. To bi mogli iz IS-a uraditi, ali iz Barzanistana jok :D dakle ta vrsta ucjene ne ide :)
http://dontstopliving.net/how-to-get-an ... l-airport/

Insomnia

Pitali anketari. Radio je Rudaw jednu vecu anketu te vrste.

A blokade vam ne idu tako lako. Mogu isto tako Srbi i Hrvati blokirati Bosnjake da 'tica ne moze uci. To se ne radi, posebno iz politickih razloga, dok traje mir.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14687 Re: Irak

Post by insomnia78 »

Poredis nepostojecu drzavu sa BiH? :lol:
Saul Alvarez
Posts: 258
Joined: 15/07/2015 09:27

#14688 Re: Irak

Post by Saul Alvarez »

Najbitniji je stav Amerike.
Ako oni priznaju i podrze nezavisni Kurdistan to je gotova prica.
User avatar
NajdraziVodjaa
Posts: 1563
Joined: 16/12/2016 22:23

#14689 Re: Irak

Post by NajdraziVodjaa »

Ali cuj nece priznati ali nece ni blokirati :-) pa koji kurac onda ne priznaju? Ono kad spominjes vec BiH ono npr. RS se odvoji i mi ne priznamo ali sve je normala i mirno, sutra u Lukavicu po robu a navece na narodnjake :lol:

haha ne moze Irak sa blokadom obnoviti zemlju pa realno ne mogu je ni bez blokade isti im vrag ionako i iovako su sjebani :mrgreen:


I haj dobro sta Irak ih ne blokira blokiraju ih "samo" Sirija, Turska i Iran sta ce onda sa tim Jordanom sta ce im prodati kako ce preziviti? imaju li naftovod do Jordana?

Jebote ultra bogati Katar na aparatima zavrsio sankcijama Saudije i par zemalja okolo, primaju humanitarnu iz Turske i Irana iako su milion puta bogatiji i milion puta boljoj poziicji nego Kurdistan ali eto nekako Kurdima blokade nista nece moci :lol:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#14690 Re: Irak

Post by zrakomlat »

Kikibombona wrote:
zrakomlat wrote:Dje se traži i "udara" ta viza?
Da li imaju i s kim potpisan bezvizni režim?
Ako Kurd iz Erbila poželi do neke od okolnih i drugih država, koje zahtjevaju vize, jel idu sa svojom ili iračkom?

ovo me gore zanima onako iz radoznalosti pa ako ti nije mrsko, opleti.

Usput, to zavrtanje rijeka nije opcija. Oni bi na taj način ugrozili mnoge nevine živote, a mi svi znamo da su kurdi dobre duše, i nisu zločinci. To bi mogli iz IS-a uraditi, ali iz Barzanistana jok :D dakle ta vrsta ucjene ne ide :)
http://dontstopliving.net/how-to-get-an ... l-airport/
Hvala, ovaj mi je tekst na kraju bio zanimljiviji od odgovora koji sam tražio. Koliko je jedan turista s ruksakom mjerodavan ne znam, ali ovo zvuči sve jako fino. Posebno što se tiče sigurnosne situacije. Dakle, pičiš kurdskim djelom normala, možeš i na klupi spavat :D za svaku pohvalu.

Što se tiče viza, vrlo jednostavno, znači, maltene ko da je i nema, jer je dobiješ za minutu i ne plaćaš ništa,
ali kao opciju nudi i da se uzme i Full Iraq Visa i samo Kurdistan :?:
Jedino nisam skonto, jer to tekst i ne obrađuje, kako neki Tajip Barzani iz Erbila može recimo u Njemačku ili Norvešku. Jel vadi vizu kao irački državljanin ili mu kao kurdu iz iraka ne treba.

E i još jedno pitanje. U slučaju izglasavanja nezavisnosti jer se nastavljaju zvati Irački Kurdistan ili ima neko ime tipa Rojava?
Last edited by zrakomlat on 14/07/2017 18:25, edited 1 time in total.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#14691 Re: Irak

Post by zrakomlat »

NajdraziVodjaa wrote:Ali cuj nece priznati ali nece ni blokirati :-) pa koji kurac onda ne priznaju? Ono kad spominjes vec BiH ono npr. RS se odvoji i mi ne priznamo ali sve je normala i mirno, sutra u Lukavicu po robu a navece na narodnjake :lol:

haha ne moze Irak sa blokadom obnoviti zemlju pa realno ne mogu je ni bez blokade isti im vrag ionako i iovako su sjebani :mrgreen:


I haj dobro sta Irak ih ne blokira blokiraju ih "samo" Sirija, Turska i Iran sta ce onda sa tim Jordanom sta ce im prodati kako ce preziviti? imaju li naftovod do Jordana?

Jebote ultra bogati Katar na aparatima zavrsio sankcijama Saudije i par zemalja okolo, primaju humanitarnu iz Turske i Irana iako su milion puta bogatiji i milion puta boljoj poziicji nego Kurdistan ali eto nekako Kurdima blokade nista nece moci :lol:
Ima i ovo smisla. Pao Katar za dva dana, hurme im iz Irana dovozili.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14692 Re: Irak

Post by General War »

zrakomlat wrote:
Kikibombona wrote:
Kakva jaca autonomija bog sa tobom?

Kurdi vec imaju drzavu u drzavi, jos od pocetka devedesetih i narocito 2003. Jedino dodatno sto mogu dobiti je nezavinost. Nemoj komentarisati ako ne znas. To je nas bosanski sindrom, o svemu misljenje a pojma ni o cemu. Za Erbil ti covjece treba posebna viza. Ne mozes sa istom vizom u Bagdad i Erbil. Vec odavno imaju vojsku, policiju, parlament, sudove i sve ostalo. Ne mogu dobiti nista vise. Sljedeca stepenica je nezavisnost.
Dje se traži i "udara" ta viza?
Da li imaju i s kim potpisan bezvizni režim?
Ako Kurd iz Erbila poželi do neke od okolnih i drugih država, koje zahtjevaju vize, jel idu sa svojom ili iračkom?

ovo me gore zanima onako iz radoznalosti pa ako ti nije mrsko, opleti.

Usput, to zavrtanje rijeka nije opcija. Oni bi na taj način ugrozili mnoge nevine živote, a mi svi znamo da su kurdi dobre duše, i nisu zločinci. To bi mogli iz IS-a uraditi, ali iz Barzanistana jok :D dakle ta vrsta ucjene ne ide :)
Kiki je upravu, Kurdska viza (republic of federal Iraq - Kurdistan regional government) postoji, a bogami i licna karta koja vazi u cijelom iraku ali viza ne.
kurd ide vani uz iracki pasos...nisu kurdi u zavadi sa bagdadom.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14693 Re: Irak

Post by Kikibombona »

zrakomlat wrote:Jedino nisam skonto, jer to tekst i ne obrađuje, kako neki Tajip Barzani iz Erbila može recimo u Njemačku ili Norvešku. Jel vadi vizu kao irački državljanin ili mu kao kurdu iz iraka ne treba.

E i još jedno pitanje. U slučaju izglasavanja nezavisnosti jer se nastavljaju zvati Irački Kurdistan ili ima neko ime tipa Rojava?
Ide sa irackim pasosem!

Evo kako je Dzeb Bush napao Trampa radi zabrane ulaska u Ameriku gradjanima Iraka, jer ce to znaciti da ni Kurdi ne mogu uci u Ameriku!



A ovo drugo, vec si godinama ovdje, a nisi skontao... :D :D

Image

Image

Image

Dakle, Rojava na kurdskom znaci 'zapad', Basur 'jug', Bakur 'sjever' a Rojhelat 'istok'. Iracku Kurdistan je zapravo 'Basur Kurdistan' sirijski 'Rojava Kurdistan'. :D I ta podjela kod Kurda je uobicajena, oni se tako identifikuju, Basur Kurd, Bakur Kurd, Rojava Kurd, Rojhelat Kurd. :D

A drzava ce se zvati jednostavno 'Kurdistan'. :D

Sto se tice turizma, radi prirodnih ljepota, za razliku od Iraka, Kurdistan je veoma privlacan. Prije rata su biljezili enorman rast u turistickom sektoru. Sada je radi rata stagniralo.

Isto tako, nemojte porediti Katar sa Kurdistanom. Katar ne proizvodi nista. Oni bi za tri dana pijesak morali jesti. Kurdi imaju razvijenu poljoprivredu, narocito stocarstvo. Umrijeti od gladi ne mogu. Nedavno su izvezli krompir u Rusiju. :D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#14694 Re: Irak

Post by zrakomlat »

Kikibombona wrote:
zrakomlat wrote:Jedino nisam skonto, jer to tekst i ne obrađuje, kako neki Tajip Barzani iz Erbila može recimo u Njemačku ili Norvešku. Jel vadi vizu kao irački državljanin ili mu kao kurdu iz iraka ne treba.

E i još jedno pitanje. U slučaju izglasavanja nezavisnosti jer se nastavljaju zvati Irački Kurdistan ili ima neko ime tipa Rojava?
Ide sa irackim pasosem!



A ovo drugo, vec si godinama ovdje, a nisi skontao... :D :D

Image
.................


Dakle, Rojava na kurdskom znaci 'zapad', Basur 'jug', Bakur 'sjever' a Rojhelat 'istok'. Iracku Kurdistan je zapravo 'Basur Kurdistan' sirijski 'Rojava Kurdistan'. :D I ta podjela kod Kurda je uobicajena, oni se tako identifikuju, Basur Kurd, Bakur Kurd, Rojava Kurd, Rojhelat Kurd. :D

A drzava ce se zvati jednostavno 'Kurdistan'. :D
....................
Ama nije me ni zanimalo, znam da si kačio jednom ovo nekad tj pisao o tome al nema sanse da se sjetim. Rojava najnormalnije zvuči od tih imena, jebli ih bašur i bakur :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14695 Re: Irak

Post by Kikibombona »

NajdraziVodjaa wrote:Ali cuj nece priznati ali nece ni blokirati :-) pa koji kurac onda ne priznaju? Ono kad spominjes vec BiH ono npr. RS se odvoji i mi ne priznamo ali sve je normala i mirno, sutra u Lukavicu po robu a navece na narodnjake :lol:

haha ne moze Irak sa blokadom obnoviti zemlju pa realno ne mogu je ni bez blokade isti im vrag ionako i iovako su sjebani :mrgreen:


I haj dobro sta Irak ih ne blokira blokiraju ih "samo" Sirija, Turska i Iran sta ce onda sa tim Jordanom sta ce im prodati kako ce preziviti? imaju li naftovod do Jordana?

Jebote ultra bogati Katar na aparatima zavrsio sankcijama Saudije i par zemalja okolo, primaju humanitarnu iz Turske i Irana iako su milion puta bogatiji i milion puta boljoj poziicji nego Kurdistan ali eto nekako Kurdima blokade nista nece moci :lol:
Ako priznas, gotovo je. Ovako mogu cekati da se situacija promijeni u njihovu korist i 'povrate suverenitet'. Isto Srbija radi sa Kosovom. Ne blokira, ali ne zeli priznati.

Tacno je da su sjebani i tacno je da ce drzava tesko opstati. Ako krenu u radikalizaciju, nece daleko dogurati. I Kurdistan ima cime odgovoriti. Naveo sam vodu kao primjer. Mogu i oni njima blokirati izvoz za Tursku. Mogu odgovoriti na razne nacine.

Siitskoj vlasti su omca oko vrata suniti a ne Kurdi. Ako suniti budu gladni 2 godine, ako im se ne obnove domovi, eto nove revolucije, ovaj put uz snaznu podrsku susjeda Kurda, te Saudije i ostale sunitske ekipe.

Irak je previse jadan da bi isao putem radiklizacije. To oni ne rade. Apsolutno ne prijete Kurdistanu, samo kazu da nece nikada priznati. Isto kao Srbija sa Kosovom. Nema teskih rijeci, znaju da nisu u prilici prijetiti i zaostravati. To su samo tvoje fantazije.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14696 Re: Irak

Post by Kikibombona »

General War wrote:Kiki je upravu, Kurdska viza (republic of federal Iraq - Kurdistan regional government) postoji, a bogami i licna karta koja vazi u cijelom iraku ali viza ne.
kurd ide vani uz iracki pasos...nisu kurdi u zavadi sa bagdadom.
Ti si bio, znas najbolje.

Bagdad bi odmah sad priznao nezavisnost pod uslovom da Kurdi zele odvojiti teritorij koji je priznat ka 'Kurdistan regional govrement'. Medjutim, to Kurdima ne pada na pamet, bez prikljucenja ostatka kurdske zemlje nema ni govora. Tako da, prvo aneksija Kirkuka, Shingala, Mahmura, dijela oko Mosula, Hanakina (teritorij koji je do rata sa ISILom bio 'sporno podrucje' koje se trebalo rijesiti 'clanom 140', tj. referendomom na kojem bi se lokalci izjasnili, da li ce biti sa Erbilom ili Bagdadom)... pa tek onda nezavisnost. Bez Kirkuka svakako nema price.

Bagdad bi sutra pristao na nezavisnost samo da im Kirkuk ostane, radi ogromnog prirodnog bogastva.

Barzani je posteno rekao, neka narod Kirkuka odluci, hoce li pristupiti Kurdistanu ili ce ostati sa Irakom. :D 55% Kurda, 20% Arapa, 20% Turkmena i 5% Asiraca. :D

Irak ni sada nema nikakve koristi od Kurdistana. Sve sto zarade od kurdske nafte moraju vratiti Kurdima kroz plate. :D Ni Kurdi sa nezavisnoscu ne dobijaju nista posebno.

Bagdad ne zeli pristati na nezavisnost jer ocekuju da ce neki novi Sadam, nekad u buducnosti, ponovo porobiti Kurdistan i preuzeti kurdske resurse.

Kurdi zele nezavisnost sada jer ko zna kada ce im se ukazati slicna prilika. To kazu i oni, ako ovu sansu propustimo, mozda cemo cekati 50 godina na novu priliku.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#14697 Re: Irak

Post by dječak sa šibicama »

De fakat otvorite kakvu temu "Kurdi, jucer, danas, sutra" smori ovo skrolanje vise, dvije ili tri teme prebukirane kurdskim problemom koji mene licno ne zanima, zelim citati o Iraku, Siriji, Iranu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14698 Re: Irak

Post by Kikibombona »

dječak sa šibicama wrote:De fakat otvorite kakvu temu "Kurdi, jucer, danas, sutra" smori ovo skrolanje vise, dvije ili tri teme prebukirane kurdskim problemom koji mene licno ne zanima, zelim citati o Iraku, Siriji, Iranu.
To ti je sada glavno pitanje u Iraku i BI, nezavisnost Kurdistana, stvaranje nove drzave.

Sta je vaznije od toga za prostor danasnjeg Iraka?

O cemu bi ti ovdje citao, o raspadnutom ISILu ili bi radije citao fetve siitskih ajatolaha!?? Ne kontam. Niko vam ne brani da pisete sto zelite. Evo, opleti ti o siitskim imamima, mozda bude zanimljivo... Na temi Iran skoro ne pisem nista, naletim jednom u 3-4 mjeseca, bas zato sto se nista ne desava. Raspad Iraka je aktuelna i zanimljiva tema. O tome pisu svi svjetski mediji.

Ja mislim da je vama muka sto propadaju ove britansko-francuske tvorevine, da je u tome kvaka! :izet: :D

Bice zanimljivo pogledati fudbalski mecu u Ankari, Turska - Kurdistan! :thumbup: :izet: :D :D

i poslusati intoniranje himne :lol: :lol:

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14699 Re: Irak

Post by insomnia78 »

Ja najvolim citati promisljanja ovih ucenjaka. Jos ako su suniti i fale site, dzenet
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#14700 Re: Irak

Post by exliberal-ex »

insomnia78 wrote:Ja najvolim citati promisljanja ovih ucenjaka. Jos ako su suniti i fale site, dzenet


Ti najvise volis trolat.....nema teme gdje te nema, da barem nesto pametno kazes :zid:
Post Reply