IPSC

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 IPSC

Post by Dozer »

Znate li sta je IPSC / IPDA, bavite li se time, jeste li probali...?

http://www.ipsc.org/ipsc/
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2 Re: IPSC

Post by valjuga »

Dozer wrote:Znate li sta je IPSC / IPDA, bavite li se time, jeste li probali...?

http://www.ipsc.org/ipsc/
Nisam probao a onako,sviđa mi se taj fazon :thumbup: Volim to pogledat na youtube i šteta je da se tako malo raje interesuje za to.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3 Re: IPSC

Post by iceman ze »

Probao i jedno i drugo i issf na kraju....:)

IDPA je dosta ozbiljniji, imaju i negativni bodovi, pa takticki prioriteti, pa sekvence itd. Za profi police/military top sport....bio sam MM sa tendencijom da uletim u SS ....ipsc je vise sportskiji, usminkan uz trofejno prikazivanje opreme i naoruzanje....idpa je stroga matematika, koliko znas toliko vrijedis, i dosta limitiran, nema sminke, opreme itd....vani sam vidjao idpa kako deru ipsc strelce, obrnuto nikad...:)
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4 Re: IPSC

Post by valjuga »

Za Idpa nisam nikad čuo do ove teme,moraću malo proguglat :D
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5 Re: IPSC

Post by Dozer »

IPSC neki nazivaju i ofanzivnim pucanjem, dok je IDPA defense ili defanzivna varijanta.
U principu, i na jednom i na drugom se uci i uvjezbava razmisljanje, kretanje i pucanje.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#6 Re: IPSC

Post by Control panel »

Nikako ne mogu da skontam tu zelju za tim rokanjem.
Malo bilo rata pa treba jos dumbaranja.
Hajde luk i strijela, vaudusno oruzje, mk oruzje to i razumijem, ali brate izigravati kauboje, nekakve specijalce, zahebane momke i cure.... mislim helou

A to gledam i na drugi nacin. Svi koji su propali u streljastvu, karateu, boksu, tekvandou... odu u IPSC, kikboks, high, low i ostala sranja i kao tamo bude super dobar.
A u boksu, pogotovo olimpijskom, nikad nista nije napravio, a ode u kickbox ili profi box i odmah svjetski prvak u wbcdefghgdzjv federaciji.

Sve nesto dobri medalje, svjetski prvaci, ovo ono, a niko da donese medalju sa olimpijade.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#7 Re: IPSC

Post by valjuga »

Ja isto ne volim fudbal iliti nogomet.Gledat pedere kako se grle i na dašak vjetra padnu kao pokošeni...A o navijačima krezubim neću ni jedne,i opet nisam našao za shodno da idem na temu nogomet i da im diplim kako je to karna od sporta :D
Nadam se da sam malo dočarao hatmosferu.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8 Re: IPSC

Post by Dozer »

Pa nije to bas tako CP...
Imas i onih koji su super u svemu necemu na regionalnom nivou, a opet ne donesu medalju s olimpijade ili nekog drugog svjetskog ili evropskog takmicenja. NIje to bas sad mjerilo kvaliteta ni sporta, ni ljudi.
Po ovome ispade da niko ne treba da se bavi nicim ako nije olimpijski prvak, jbg...
Ima li gdje hobija, zabave, zanimacije, zelje za ucenjem necega...? Sto se ovdje odmah sve svodi na te nekakve "specijalce", "zajebane", "qrcenje" i sl. price...
Odu ljudi na taj IPSC da se malo ispusu, ko se takmici ode i na to, malo se zabavi, druzi s ljudima... Sta je lose u tome? I u cemu je konkretna razlika izmedju toga i recimo obicnog streljastva, ili fudbala, ili kosarke, ili plivanja...? Sve je sport.
Zar i MK metak nije bojeva municija, samo malog kalibra? Ima zrno, ima barutno punjenje, ima inicijalnu kapislu, ima cahuru, moze ubiti covjeka. U cemu je onda krajnja razlika pucanja tom municijom kalibra 5,6mm i pucanja nekim vecim kalibrom...?
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#9 Re: IPSC

Post by Control panel »

Dozer wrote:Pa nije to bas tako CP...
Imas i onih koji su super u svemu necemu na regionalnom nivou, a opet ne donesu medalju s olimpijade ili nekog drugog svjetskog ili evropskog takmicenja. NIje to bas sad mjerilo kvaliteta ni sporta, ni ljudi.
Po ovome ispade da niko ne treba da se bavi nicim ako nije olimpijski prvak, jbg...
Ima li gdje hobija, zabave, zanimacije, zelje za ucenjem necega...? Sto se ovdje odmah sve svodi na te nekakve "specijalce", "zajebane", "qrcenje" i sl. price...
Odu ljudi na taj IPSC da se malo ispusu, ko se takmici ode i na to, malo se zabavi, druzi s ljudima... Sta je lose u tome? I u cemu je konkretna razlika izmedju toga i recimo obicnog streljastva, ili fudbala, ili kosarke, ili plivanja...? Sve je sport.
Zar i MK metak nije bojeva municija, samo malog kalibra? Ima zrno, ima barutno punjenje, ima inicijalnu kapislu, ima cahuru, moze ubiti covjeka. U cemu je onda krajnja razlika pucanja tom municijom kalibra 5,6mm i pucanja nekim vecim kalibrom...?
Ogromna je razlika. Ipsc je vise militari stil. I sam naziv prakticno znaci treniras za praksu. Za koju praksu, za rat?
To nema blage veze sa sportom vec sa qurcenjem. Al hajde kod nas se sve radi zbog kurcenja.
Moja poenta je bila da ukazem da te neke izvedene federacije iz obicnih sportova kako ti kazes su izmisljene, po meni,da se ovi sportisti u pokusaju probaji ipak docepati nekog uspjeha. Ima bezbroj primjera da su bokseri, karatisti, tekvandoisti presli u profi i odjednom postali svjetski prvaci. A u “obicnom” sportu nije mogao da se kvalifikuje na EP, SP, a o olimpijadi da i ne govorim.
Svjedoci ste koliko imamo svjetskih prvaka u raznim verzijama. Covjek svjetki prvak a ima 30 kila sala, kreature od sportista. Pa gdje to ima. Kakav je to sport kad je bosanac najbolji, a svi znamo kako se ulaze u nas sport.

I kad govoris o rekreaciji i ispuhivanju pa kud bas nadjoste da se ispuhujute sa pistoljima.
Jedini koji su vise zastranili su oni sto bukvalno izgledaju kao specijalci koji su krenuli u akciju. Ne znam kako se zove. Imaju replike puske koje kostaju ko sam djavo i pravu vojnu opremu. I oni se nesto ganjaju po sumi i vjezbaju da ratuju. Izgledaju kao vojna jedinica.
Mogu samo reci da je to bolest, a nikakva rekreacija ili ispuhivanje.

Izvinite ali ja tako gledam, nemojte da vam kvarim ceif.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#10 Re: IPSC

Post by Dozer »

To se zove AirSoft :lol: :lol:
Ili PaintBall, ne znam na sta si tacno mislio :)

Ali, iako si u pravu za gomilu stvari, mislim da grijesis oko IPSC-a. Kakva je priprema za rat sa - pistoljem? :D
Ko jos ratuje s pistoljima? :D

A sta mislis o LongRange-u? To je pucanje puskama, najcese s .308, na 300, 500, 1000m? Lezeci stav, i takmicenje.
U cemu je tu razlika u odnosu na MK pusku, isti stav, i takmicenje? Jedino u kalibru.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#11 Re: IPSC

Post by iceman ze »

Nisam jos probao long range, ako osnujes dozeru klub, uclanjujem se... :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#12 Re: IPSC

Post by Dozer »

MoRe. Upisni test - trcanje na 1.000m, ja campu :D
Clanovi postaju svi neokznuti :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13 Re: IPSC

Post by iceman ze »

A sto se tice "prakticara" sto neko spomenu, oni su jedna grupa fb strelaca, kojima je bitnije neku cool majicu pronosati, potrositi par stoja na futrole i ostalu opremu, fancy torbe itd. Nego sloziti grupu pogodaka, nebrukati se na plejtovima i na poperima... Naravno sad go pro cam i ostala tech inovacije su idealne za samopromicanje i sl. Ebo vjestinu ako ne potrcis i ne dignes na net i skupis xy lajkova.

Ako sta vas tjesi, nije nista bolje ni vani, svaka cast E. Graufelu, A. Ticu i ostalima koji su od toga biznis napravili, i zaista su vrh...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14 Re: IPSC

Post by Dozer »

Pa nije ni to bas tako. Ima tu masa njih koji se samo zabavljaju, ne slikaju se, ne snimaju, ne objavljuju. Za svoj cejf ljudi, i to je to.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#15 Re: IPSC

Post by iceman ze »

Ja sam to gOnjao dok je bio samo 1 civilni klub, sve ostalo policija, itd. Prilazi lik i pita sta ti je "sti" na majici. Taj je kasnije svoj klub napravio. Meni je to bilo opste neznanje, kao da ne znas u automobilizmu sta je nissan skyline ili mitshi evo...

Samo se u produkciji gadjalo, nije bilo standarda, niti seniora nity lady....

Prvi level III na Vlasicu org Kemo poslije toga nisam siguran da li ga je bilo...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#16 Re: IPSC

Post by Dozer »

Dosta ljudi je u to uslo da bi nesto naucili, pa nakon 2-3 mjeseca postanu "eksperti" za sve. Ali, to je tako svugdje, u svemu, pa i u sportu. Nista cudno. Bude ponekad i level III. Znam da je u Suhodolu bio bar jednom, doduse prije 3-4 godine, a onda su zbog necega zabranili takmicenja tamo (murija nije dala). Sad opet moze.

A nekada nije bilo sve zajedno 20 ljudi koji su to ganjali, pucalo se samo Glockovima, pa je zato i bila samo Production, a danas je malo vise. I ljudi, i klubova. Na takmicenjima bude i po 100, pa i vise strijelaca, a medju njima i mladjih, i starijih, i pionira, i seniora, i zena, a i onih koji hoce (ili moraju) pucati Standard ili Open radi pravila o oruzju. Neka, sta fali?
Sport kao i bilo koji drugi, a sad...kako to dozivljava neko na licnom nivou, to je vec njegova/njena stvar.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#17 Re: IPSC

Post by Control panel »

Dozer wrote:Dosta ljudi je u to uslo da bi nesto naucili, pa nakon 2-3 mjeseca postanu "eksperti" za sve. Ali, to je tako svugdje, u svemu, pa i u sportu. Nista cudno. Bude ponekad i level III. Znam da je u Suhodolu bio bar jednom, doduse prije 3-4 godine, a onda su zbog necega zabranili takmicenja tamo (murija nije dala). Sad opet moze.

A nekada nije bilo sve zajedno 20 ljudi koji su to ganjali, pucalo se samo Glockovima, pa je zato i bila samo Production, a danas je malo vise. I ljudi, i klubova. Na takmicenjima bude i po 100, pa i vise strijelaca, a medju njima i mladjih, i starijih, i pionira, i seniora, i zena, a i onih koji hoce (ili moraju) pucati Standard ili Open radi pravila o oruzju. Neka, sta fali?
Sport kao i bilo koji drugi, a sad...kako to dozivljava neko na licnom nivou, to je vec njegova/njena stvar.

Sorry ali to nije sport.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#18 Re: IPSC

Post by Dozer »

E jbg...
Nije jer nije olimpijski..?
Sah jeste sport, realno...? Pikado? :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#19 Re: IPSC

Post by iceman ze »

Ja sam trenirao ISSF koji jeste olimpijski sport, i nekako mi je drazi bio ipak od ovih o kojima je rijec. Vi na 10 m stojite, mrtva tisina, oko vas drugi strelci, zauzimate stav, punite v. pistolj, dizete ruku, udahnete, nanisanite, odbrojavate u sebi, opaljenje, ne gledam metu, polako je privlacite sebi i onda trenutak istine.... :)

Provedete sat vremena, mozak odmorite, zen.....
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#20 Re: IPSC

Post by Dozer »

Mete se odavno ne privlace jer je sve kompjuterizovano :)

Ali, streljastvo je streljastvo. Neko voli pusku, neko pistolj, neko oboje... Neko staticne mete, neko pokretne, neko staticno pucanje, neko u pokretu... Neko voli vazdusno oruzje, neko malokalibarsko, neko velike kalibre.
Ali, na kraju, sve je to i dalje pucanje, tj. - streljastvo.

Ne vidim nikakav problem u tome da se zna i voli - sve :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#21 Re: IPSC

Post by iceman ze »

User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#22 Re: IPSC

Post by Control panel »

A vi ste oni sto preko stranke dobijate pare. Fino bogami 4.500 na guzove, bitno je znati dinu, muzura...
Last edited by Control panel on 23/07/2019 13:46, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#23 Re: IPSC

Post by iceman ze »

Ja nisam clan njihov niti ih znam
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#24 Re: IPSC

Post by Control panel »

iceman ze wrote:Ja nisam clan njihov niti ih znam

A ovo su oni...
Post Reply