iPhone - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#17526 Re: iPhone - All about

Post by Nogatrans »

Slazem se upotpunosti ako se vec covjek odluci dati pare za Iphone onda treba da kupi na pravim mjestima po meni je to Mekline i Telekom. Ne kazem da i ostale radnje nece prorodati telefon kako treba al ko se jednom opece taj ne bi trebao praviti istu gresku. A znano svi zasto su te pojedine radnje privarne jeftinije. Prvo porijeklo tih telefona je upitno a i samo prodavanje po manjim cijenama bez racuna. Niej mi jasno sta porezna radi?
dudlov
Posts: 1918
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#17527 Re: iPhone - All about

Post by dudlov »

Nogatrans wrote:Slazem se upotpunosti ako se vec covjek odluci dati pare za Iphone onda treba da kupi na pravim mjestima po meni je to Mekline i Telekom. Ne kazem da i ostale radnje nece prorodati telefon kako treba al ko se jednom opece taj ne bi trebao praviti istu gresku. A znano svi zasto su te pojedine radnje privarne jeftinije. Prvo porijeklo tih telefona je upitno a i samo prodavanje po manjim cijenama bez racuna. Niej mi jasno sta porezna radi?
Slažem se u potpunosti, ali naš svijet je takav. Hoçe jare i pare, a to skupa ne ide
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#17528 Re: iPhone - All about

Post by Vertig0 »

Svako nek za svoje pare kupuje gdje hoce i sta hoce, ali evo sad gledam cjenovnik u atstore a takav je i u meklineu ako se ne varam?
iPhone 6s plus 64 gb je 2199, moja mama ga je platila oko 1700. Tako da ko voli nek izvoli.
User avatar
febo_acm
Posts: 10240
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#17529 Re: iPhone - All about

Post by febo_acm »

Apple daje intrrnacionalnu garanciju tako je totalno irelevantno da li je mobitel kupljen u piljari ili ovlastenoj radnji jer i taj iz piljare isti taj Mekline i AT store MORAJU popraviti.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#17530 Re: iPhone - All about

Post by Vertig0 »

Ja nesto opet sumnajm u to. :D
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#17531 Re: iPhone - All about

Post by ranger »

jes ako ga je piljara kupila od apple-a a ne od dilera nekog sto ga je skino sa mađarskog telekoma i tome slicno... u tom slucaju piljara ga nosi mađarskom telekomu na servis.... al u kurcu. tada obicno bude problem vlaga koju je korisnik istreso na ajfon od miljuipo
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#17532 Re: iPhone - All about

Post by Nogatrans »

I nek racunaju pdv mi svi hocemo drzavu a svi bi je ostetili. Ne moze to tako. Ja iato volim proci jeftinije kao i svaki normalan insan al kod odredjenih stvari ne zelim jeftinije.
dudlov
Posts: 1918
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#17533 Re: iPhone - All about

Post by dudlov »

ranger wrote:jes ako ga je piljara kupila od apple-a a ne od dilera nekog sto ga je skino sa mađarskog telekoma i tome slicno... u tom slucaju piljara ga nosi mađarskom telekomu na servis.... al u kurcu. tada obicno bude problem vlaga koju je korisnik istreso na ajfon od miljuipo
Poznata stvar a pogotovo u Bosni je vlagovito :D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#17534 Re: iPhone - All about

Post by hakazvaka »

Ja sam npr. imao iskustvo licno sa iPhone-om kupljenim od Pacomoby (tip koji dugi niz godina prodaje telefone preko raznoraznih oglasnika), pojavila se plava mrlja kockasta preko haman cijelog displeja na mjesec dana starom iPhone 6. Odnio u Apple Store u DC-u, i odbili mi servis jer je kao telefon bio potopljen u vodu (a nije za kolko je bio kod mene)...
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#17535 Re: iPhone - All about

Post by ranger »

svaki telefon ima indikator vlage u sebi...
i sta je pacomoby rekao?
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#17536 Re: iPhone - All about

Post by hakazvaka »

ranger wrote:svaki telefon ima indikator vlage u sebi...
i sta je pacomoby rekao?
Pa ima... i licno vjerujem Apple-u u ovom slucaju :D ali isto tako znam da telefon nije upadao u vodu jebiga, e sada gdje je on bio skladisten kod pace, to vec ne znam.

Ma nista, standardno, kleo se majkom da to moraju popraviti u apple storeu, da je on imao isti takav slucaj pa mu popravili bla bla bla, ali naravno nista vise od toga.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#17537 Re: iPhone - All about

Post by ranger »

hakazvaka wrote:
ranger wrote:svaki telefon ima indikator vlage u sebi...
i sta je pacomoby rekao?
Pa ima... i licno vjerujem Apple-u u ovom slucaju :D ali isto tako znam da telefon nije upadao u vodu jebiga, e sada gdje je on bio skladisten kod pace, to vec ne znam.

Ma nista, standardno, kleo se majkom da to moraju popraviti u apple storeu, da je on imao isti takav slucaj pa mu popravili bla bla bla, ali naravno nista vise od toga.
dobro da znam da ne uzimam kod doticnog... a i ja se vodio s tom da 100godina prodaje telefone
dudlov
Posts: 1918
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#17538 Re: iPhone - All about

Post by dudlov »

Svako bi, mislim na prodavače, gledao da guzicu skloni u stranu i na kupca da prebaci odgovornost. Evo i moj iphone nekad bljesne po par puta kad zatvaram aplikacije i mogo bi ja uskoro provjeriti garanciju. Ovo mislim ako telefon hardverski odapne
User avatar
febo_acm
Posts: 10240
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#17539 Re: iPhone - All about

Post by febo_acm »

drug kupio iphone 5s u univerzalno i imao problema sa mobitelom, odnio u Mekline i oni skontali da je defektivna matična ploča i dobio novi... znam još dosta takvih slučajeva jer mi komšija radi kod u Meklineu.

kad kupujes iphone odmah provjeris imei i sve piše.

naravno ima i negativih primjera kao kod hake, ali to je tako... i da ga je kupio u Mekline možda bi imao isti problem sa "vlagom".
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#17540 Re: iPhone - All about

Post by golfiista »

Ja imao problem sa 6s, neka tačka na displeju, tel kupljen u Mekline, otišao i prijavio problem. Serviser kaže mora ostati na dijagnostici, ja se pobunio rekoh ne mogu bez telefona, a i kupljen je kod vas, napomenem. On odmah promijeni ploču, kao s obzirom da ste nas kupac uraditi ćemo samo osnovnu dijagnostiku (10 min ), jer kao moramo po pravilima Apple, odmah ćemo poručiti novi, a taj koristite dok novi ne stigne. Ja zadovoljan, opet kupujem samo kod njih.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#17541 Re: iPhone - All about

Post by Ali_G »

Kako funkcionise apple gift card? Imam jedan kupljen u Austriji. Da li se veze za njihov store ili mogu kupovati s americkog?
Hvala
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#17542 Re: iPhone - All about

Post by Pirija »

vezan za njihov store
Only in the very fine print is it mentioned that gift cards and coupons are only available in the Austrian store.
alex mercer
Posts: 7
Joined: 19/11/2013 01:27

#17543 Re: iPhone - All about

Post by alex mercer »

Na kraju nisam kupio od Univerzalno nista.
Nazvao ih, rekli mi da je nov uredjaj, originalno pakovanje. Pitao ih ako narucim, mogu li prije plaćanja prvo pogledati kutiju telefona, znaci ne da otvorim i raspakujem kutiju samog telefona već samo da otvorim kutiju u koju bi oni spakovali kutiju telefona prije slanja postom, oni rekli da ne moze :D
Znam da to inace nije praksa, iako neke radnje i to daju, citam na piku. Ali ako je sve noov originlano sta bio falilo da sam prvo pogledao kutiju telefona pa onda platio. Ali ne, prvo pare daj pa sta ti uvale. Zato nisu ni dobili pare od mene.

I ne dobijes fiskalni, već obicni pisani A4 racun.
isx
Posts: 3597
Joined: 24/05/2014 19:12

#17544 Re: iPhone - All about

Post by isx »

Kamara radnji na piku dozvoljava pregled posiljke pri preuzimanju. Te nisi idiot da istreses milju i kusur maraka i dobijes ciglu spakovanu. Cuj nema fiskala, idi dalje.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#17545 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

Pa niko ti neće od radnjica dati fiskalni, to znači da ti mora dodati PDV i druge poreze i automatski nije ta cijena već je skuplji.
Ako hoćeš fiskalni uzmi u Mekline ili AT, samo tamo ti je iPhone 6S najjeftiniji model 1600KM a u Univerzalno 1160KM. Možeš ti i u Univerzalno dobiti fiskalni al cijena ti je onda 1500KM.

Mislim glupa je ta diskusija, jasno je da šverceri prodaju jeftinije. Opet ti važi garancija i sve ostalo, neće te niko zajebati, bar ovi što imaju fizičke prodavnice. Pa i ako ih sutra inspekcija zatvori opet možeš ostvariti garanciju kod zastupnika. Jasno da se ne isplati baciti skoro 500KM samo da bi dobio fiskalni.
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#17546 Re: iPhone - All about

Post by Nogatrans »

Nije istina da je 500km imas u Telekomu uzmes na 24 rate i izadje te na paketu od 30 km 1350km sa pdv dobijes i dvije godine garancije. U mom slicaju Univerzalno i te radnje ostale su samo sverceri nista ozbiljno. Niti u jednoj drzavi nema opcija bez racuna. Cijena je jedna i tu nema promjena osim mozda ako na rate uzimas preko kartica pa te banka zakine.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#17547 Re: iPhone - All about

Post by Pirija »

to je cijena BEZ PDV-a jer PDV platis u kompletu prvim racunom
onda placas 24 rate po 56 km sto je 1344 KM
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#17548 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

Prvo ne mozes porediti ugovorni odnos gdje si obavezan da placas pretplatu 2 godine trosio ili ne. Cijena u Telecomu je 1556KM bez ugovornog odnosa. Znaci eto nije 500 nego 400KM razlike od svercera. I to pod uslovom da imaju u Telecomu, znam da kad god dodjes nema ili se ceka.

Pa eto kome se isplati davati 400 maraka bez veze zbog racuna nek ne kupuje kod svercera. Al za mene je bolje za iste pare uzeti 128GB kod svercera nego manje-vise beskorisnih 16GB sa racunom.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#17549 Re: iPhone - All about

Post by Pirija »

u univerzalnom je 1330 KM a u telekomu 1572 KM 6S sa 64 gb
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#17550 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

Nije nego 1794KM. https://www.bhtelecom.ba/mobiteli_detal ... 1816b.html
Ne znam odakle izvlacite te pogresne informacije.

Opet, ne poredi cijenu sa ugovornim odnosom! Tu jos platis 35*24=840KM za pretplatu koju vecinom ne bi potrosio kad uzmes telefon za kes. Cijene sa ugovornim odnosom su uvijek subvencionirane. To je isto ko da kazes iPhone u USA kosta $199. Ne kosta!
Post Reply