iPhone - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

dzenanalic22
Posts: 847
Joined: 28/08/2017 16:30

#31801 Re: iPhone - All about

Post by dzenanalic22 »

Ne vjerujem vise u datume s neta, ali nadam se da će doći ove godine.
WWDC24 je u junu, možda će tu najaviti ekspanziju.

Egipat, na primjer, dobiva AP ove godine 100% jer je Apple naredio developerima za AP/Wallet da urade integraciju “Meeza” platnih kartica koje se izdaju samo u Egiptu. To je vidljivo na njihovoj Developer stranici.

Nažalost, to nije moguće provjeriti za BiH jer mi koristimo Visa/Mastercard koje se već spominju na stranicu jer ih i druge zemlje koriste (ne navode se nazivi zemalja).

Image

https://meeza-eg.com/

Dakle, ove godine će biti ekspanzija AP-a, pa se možda možemo nadati da ćemo ići u paketu sa ostalim zemljama. Apple time ništa ne gubi, samo može dobiti.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#31802 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

dzenanalic22 wrote: 05/04/2024 12:24 Dakle, ove godine će biti ekspanzija AP-a, pa se možda možemo nadati da ćemo ići u paketu sa ostalim zemljama. Apple time ništa ne gubi, samo može dobiti.
Apple ne gubi ali gube lokalne banke koje za svaku transakciju sad moraju plaćati Apple-u, pa samim tim nemaju inicijativu da urade implementaciju za koju usput nemaju ni znanje pa bi morali angažovati vanjske saradnike što opet košta. A naše tržište je malo, procenat mobilnih korisnika koji koriste Apple proizvode u odnosu na Android je još manji, a banke su tradicionalno kilave da uvode nove tehnologije. Imaju svoje zagarantovano tržište zahvaljujući zakonima o platnom prometu i ne moraju se puno boriti za korisnike. Ljudi teško mijenjaju banke jer su vezani kreditima i generalno agilni samo na riječima a ne i u praksi što ne pogoduje razvoju konkurencije. Da ne govorim koliko korisnika ne koristi ni platne kartice a mobilna plaćanja im ne padaju na pamet jer su paranoidni i vjeruju samo u keš. To je otprilike situacija koja jamči da smo zadnji u svemu i to se neće brzo promijeniti.
zippoo87
Posts: 15750
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#31803 Re: iPhone - All about

Post by zippoo87 »

Saka wrote: 06/04/2024 10:13
dzenanalic22 wrote: 05/04/2024 12:24 Dakle, ove godine će biti ekspanzija AP-a, pa se možda možemo nadati da ćemo ići u paketu sa ostalim zemljama. Apple time ništa ne gubi, samo može dobiti.
Apple ne gubi ali gube lokalne banke koje za svaku transakciju sad moraju plaćati Apple-u, pa samim tim nemaju inicijativu da urade implementaciju za koju usput nemaju ni znanje pa bi morali angažovati vanjske saradnike što opet košta. A naše tržište je malo, procenat mobilnih korisnika koji koriste Apple proizvode u odnosu na Android je još manji, a banke su tradicionalno kilave da uvode nove tehnologije. Imaju svoje zagarantovano tržište zahvaljujući zakonima o platnom prometu i ne moraju se puno boriti za korisnike. Ljudi teško mijenjaju banke jer su vezani kreditima i generalno agilni samo na riječima a ne i u praksi što ne pogoduje razvoju konkurencije. Da ne govorim koliko korisnika ne koristi ni platne kartice a mobilna plaćanja im ne padaju na pamet jer su paranoidni i vjeruju samo u keš. To je otprilike situacija koja jamči da smo zadnji u svemu i to se neće brzo promijeniti.
Da...kada se promijeni razmisljanje ljudi i navike,tada ce i usluge da se mijenjaju.
Mnogi ne znaju ni najosnovnije usluge koristiti...kod nas se koristi hardware a ne software...tj.telefon se gledao kao fizicka sprava za pokazivanje a ne kao alat za koristenje raznih usluga.
dzenanalic22
Posts: 847
Joined: 28/08/2017 16:30

#31804 Re: iPhone - All about

Post by dzenanalic22 »

Saka wrote: 06/04/2024 10:13
dzenanalic22 wrote: 05/04/2024 12:24 Dakle, ove godine će biti ekspanzija AP-a, pa se možda možemo nadati da ćemo ići u paketu sa ostalim zemljama. Apple time ništa ne gubi, samo može dobiti.
Apple ne gubi ali gube lokalne banke koje za svaku transakciju sad moraju plaćati Apple-u, pa samim tim nemaju inicijativu da urade implementaciju za koju usput nemaju ni znanje pa bi morali angažovati vanjske saradnike što opet košta. A naše tržište je malo, procenat mobilnih korisnika koji koriste Apple proizvode u odnosu na Android je još manji, a banke su tradicionalno kilave da uvode nove tehnologije. Imaju svoje zagarantovano tržište zahvaljujući zakonima o platnom prometu i ne moraju se puno boriti za korisnike. Ljudi teško mijenjaju banke jer su vezani kreditima i generalno agilni samo na riječima a ne i u praksi što ne pogoduje razvoju konkurencije. Da ne govorim koliko korisnika ne koristi ni platne kartice a mobilna plaćanja im ne padaju na pamet jer su paranoidni i vjeruju samo u keš. To je otprilike situacija koja jamči da smo zadnji u svemu i to se neće brzo promijeniti.
Što se veličine tržišta tiče, kod nas RF i UC banka imaju vise klijenata nego što cijela Crna Gora ima stanovnika, veličina tržišta sigurno nije problem.
Ali u pravu si da su krive naše banke, koje su se po ovom pitanju pokrenule tek 2023. Banke su aplicirale prema Appleu, znači da postoji želja banaka. Odluka je ostala na Appleu.

Implementacija Apple Pay usluge odvija se istovremeno i za ostale članice NLB Grupe. Nadamo se da će i druge banke iz naše Grupe, za koje Bankart pruža usluge kartičnog procesiranja i bankomata, uspjeti uvesti Apple Pay u relativno kratkom roku. Uvjet za implementaciju usluge je naravno prisutnost Apple Paya na svakom tržištu, što je isključiva odgovornost Applea. Apple Pay još nije dostupan na tržištima Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova, stoga NLB Grupa vodi intenzivne pregovore s Appleom kako bi što prije otvorila ta tržišta za svoje proizvode. Na temelju uspješne implementacije u Sloveniji, mislim da smo na dobrom putu da Apple Pay dovedemo i na navedena tržišta., kazao je Antonio Argir, stručnjak za kartična plaćanja NLB grupacije.

Izvor: https://bankarstvo.mk/intervju-antonio- ... i-plakana/
User avatar
mbenz
Posts: 984
Joined: 18/06/2013 16:26

#31805 Re: iPhone - All about

Post by mbenz »

raja, na prodaju iphone 11 64 GB 81% baterija, 430 KM na piku, za raju s foruma moze 400KM halal :)
TzAnka
Posts: 28
Joined: 06/02/2021 22:18

#31806 Re: iPhone - All about

Post by TzAnka »

Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
User avatar
denimb
Posts: 2617
Joined: 27/03/2009 14:33

#31807 Re: iPhone - All about

Post by denimb »

TzAnka wrote: 12/04/2024 21:20 Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
Ako imaju taj model koji zelis na stanju na web shopu, najbolje ti je tako naruciti, a mislim da imaju sad i neku akciju, popust ako narucujes preko njega.
Nazvat ce te samo da potvrde narudzbu, i salju ti ga odma, nema potrebe da se peglas na salterima.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#31808 Re: iPhone - All about

Post by diablobih »

TzAnka wrote: 12/04/2024 21:20 Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
Pa uvijek ti je pametnije uzeti negdje drugo, osim ako imas neki fetis da dajes haman milju maraka vise preko operatera plus cekas mjesecima.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#31809 Re: iPhone - All about

Post by kakotakonikako »

Aplikacija za pracenje cijene goriva u Federaciji Bosne i Hercegovine fmt fbih oil info ne radi duze vrijene na IOS iako verzija za Android je vec neko vrijeme aktivna.
Pisao sam Federalnom Ministarstvu trgovine i dobio odgovor da cekaju saglasnost od Apple-a.
Zna li neko kakve su procedure u ovakvim slucajevima ?
dudlov
Posts: 1915
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#31810 Re: iPhone - All about

Post by dudlov »

TzAnka wrote: 12/04/2024 21:20 Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
putem šoping kartice kad plaćaš, dođe te isto, jal u operatera ili u piljari.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8495
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#31811 Re: iPhone - All about

Post by kokuz_sa »

dudlov wrote: 13/04/2024 13:58
TzAnka wrote: 12/04/2024 21:20 Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
putem šoping kartice kad plaćaš, dođe te isto, jal u operatera ili u piljari.
Jesi siguran?
dudlov
Posts: 1915
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#31812 Re: iPhone - All about

Post by dudlov »

kokuz_sa wrote: 13/04/2024 18:20
dudlov wrote: 13/04/2024 13:58
TzAnka wrote: 12/04/2024 21:20 Pozdrav svim. Znate li mozda koliko dugo se ceka u BhTelecomu kada se rezervise iPhone ? Momak na salteru mi rece moze biti 10 dana a moze i 5 mjeseci. Ako je stvarno toliko dugo da onda peglam shopping karticu. Hvala!
putem šoping kartice kad plaćaš, dođe te isto, jal u operatera ili u piljari.
Jesi siguran?
Ja sam u piljari platio skuplje mobitel jer sam platio šoping karticom. To je bilo prije dvije godine.
zippoo87
Posts: 15750
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#31813 Re: iPhone - All about

Post by zippoo87 »

Imam na prodaju nov ,neaktiviran iphone 15 pro 128GB Bijeli,kupljen u radnji,ima racun...naravno prodaje se puno jeftinije nego je placen.
Ako koga zanima,neka pise u poruku.
dzenanalic22
Posts: 847
Joined: 28/08/2017 16:30

#31814 Re: iPhone - All about

Post by dzenanalic22 »

dudlov wrote: 13/04/2024 18:57
kokuz_sa wrote: 13/04/2024 18:20
dudlov wrote: 13/04/2024 13:58

putem šoping kartice kad plaćaš, dođe te isto, jal u operatera ili u piljari.
Jesi siguran?
Ja sam u piljari platio skuplje mobitel jer sam platio šoping karticom. To je bilo prije dvije godine.
Zašto onda jednostavno ne podići novac na bankomatu (putem shopping kartice), zatim podizanje gotovine podijeliti na rate i tim novcem platiti mobitel u piljari (ili na OLX-u nov) jeftinije? Ne znam može li tako u svim bankama, znam da u Unicredit i NLB možeš podići novac, a onda u aplikaciji to naknadno podijeliti na rate (uz jednokratnu proviziju od 5%, znači 100 KM na 2000KM, na primjer).
kao_kaoty
Posts: 157
Joined: 21/05/2020 09:49

#31815 Re: iPhone - All about

Post by kao_kaoty »

kakotakonikako wrote: 13/04/2024 11:22 Aplikacija za pracenje cijene goriva u Federaciji Bosne i Hercegovine fmt fbih oil info ne radi duze vrijene na IOS iako verzija za Android je vec neko vrijeme aktivna.
Pisao sam Federalnom Ministarstvu trgovine i dobio odgovor da cekaju saglasnost od Apple-a.
Zna li neko kakve su procedure u ovakvim slucajevima ?
Procedura je ta da nakon submit-a aplikacije na App Store, neko sa Apple strane uradi review. U slucaju da aplikacija ne prodje uspjesno na review-u, potrebno ju je doraditi i uraditi submit ponovo. Ovaj review uglavnom traje par sati do jednog dana.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#31816 Re: iPhone - All about

Post by kakotakonikako »

kao_kaoty wrote: 14/04/2024 15:19
kakotakonikako wrote: 13/04/2024 11:22 Aplikacija za pracenje cijene goriva u Federaciji Bosne i Hercegovine fmt fbih oil info ne radi duze vrijene na IOS iako verzija za Android je vec neko vrijeme aktivna.
Pisao sam Federalnom Ministarstvu trgovine i dobio odgovor da cekaju saglasnost od Apple-a.
Zna li neko kakve su procedure u ovakvim slucajevima ?
Procedura je ta da nakon submit-a aplikacije na App Store, neko sa Apple strane uradi review. U slucaju da aplikacija ne prodje uspjesno na review-u, potrebno ju je doraditi i uraditi submit ponovo. Ovaj review uglavnom traje par sati do jednog dana.
Pa koliko ce se jos cekati da proradi ?????
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#31817 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

kakotakonikako wrote: 15/04/2024 00:01
kao_kaoty wrote: 14/04/2024 15:19
kakotakonikako wrote: 13/04/2024 11:22 Aplikacija za pracenje cijene goriva u Federaciji Bosne i Hercegovine fmt fbih oil info ne radi duze vrijene na IOS iako verzija za Android je vec neko vrijeme aktivna.
Pisao sam Federalnom Ministarstvu trgovine i dobio odgovor da cekaju saglasnost od Apple-a.
Zna li neko kakve su procedure u ovakvim slucajevima ?
Procedura je ta da nakon submit-a aplikacije na App Store, neko sa Apple strane uradi review. U slucaju da aplikacija ne prodje uspjesno na review-u, potrebno ju je doraditi i uraditi submit ponovo. Ovaj review uglavnom traje par sati do jednog dana.
Pa koliko ce se jos cekati da proradi ?????
Ma nije uopste do Apple-a, lažu. Aplikacija im je odobrena, samo ne radi, ima bug. Već ne znaju šta će napisati pa krive Apple za raju koja nije upućena. Ne radi im aplikacija jednostavno i isključivo je do njih jer su nesposobni da naprave kako treba.
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#31818 Re: iPhone - All about

Post by acer5101 »

Saka wrote: 15/04/2024 09:01
kakotakonikako wrote: 15/04/2024 00:01
kao_kaoty wrote: 14/04/2024 15:19

Procedura je ta da nakon submit-a aplikacije na App Store, neko sa Apple strane uradi review. U slucaju da aplikacija ne prodje uspjesno na review-u, potrebno ju je doraditi i uraditi submit ponovo. Ovaj review uglavnom traje par sati do jednog dana.
Pa koliko ce se jos cekati da proradi ?????
Ma nije uopste do Apple-a, lažu. Aplikacija im je odobrena, samo ne radi, ima bug. Već ne znaju šta će napisati pa krive Apple za raju koja nije upućena. Ne radi im aplikacija jednostavno i isključivo je do njih jer su nesposobni da naprave kako treba.
100%
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#31819 Re: iPhone - All about

Post by kakotakonikako »

acer5101 wrote: 15/04/2024 10:55
Saka wrote: 15/04/2024 09:01
kakotakonikako wrote: 15/04/2024 00:01

Pa koliko ce se jos cekati da proradi ?????
Ma nije uopste do Apple-a, lažu. Aplikacija im je odobrena, samo ne radi, ima bug. Već ne znaju šta će napisati pa krive Apple za raju koja nije upućena. Ne radi im aplikacija jednostavno i isključivo je do njih jer su nesposobni da naprave kako treba.
100%
Sada sam ponovo kontaktirao Federalno Ministarstvo trgovine i ovo im poslao i dobio odgovor:

Poštovani,

Dobili smo dozvolu, biće u ovoj sedmici operativna.

:thumbup:
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#31820 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

Kakvu bolan dozvolu, nema Apple ništa s tim jednom kad odobri aplikaciju na store. Aplikacija je na Store-u što znači da je odobrena. To što ne funkcioniše je isključivo do njih, Apple ništa s tim nema niti treba da daje neke dodatne dozvole. Jedino ako nemaju u planu izbaciti update, ali opet Apple čim odobri odmah ide na Store, što znači da ako su odobrili već bi bila operativna kako kažu, a ne u toku sedmice.

Drugim riječima levate te. :)
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#31821 Re: iPhone - All about

Post by kakotakonikako »

Saka wrote: 15/04/2024 18:44 Kakvu bolan dozvolu, nema Apple ništa s tim jednom kad odobri aplikaciju na store. Aplikacija je na Store-u što znači da je odobrena. To što ne funkcioniše je isključivo do njih, Apple ništa s tim nema niti treba da daje neke dodatne dozvole. Jedino ako nemaju u planu izbaciti update, ali opet Apple čim odobri odmah ide na Store, što znači da ako su odobrili već bi bila operativna kako kažu, a ne u toku sedmice.

Drugim riječima levate te. :)
Ako levate, levate sami sebe.
Procice i ova sedmica pa ce mo vidjeti.
eldinowski
Posts: 50
Joined: 22/03/2013 14:16

#31822 Re: iPhone - All about

Post by eldinowski »

Saka wrote: 15/04/2024 18:44 Kakvu bolan dozvolu, nema Apple ništa s tim jednom kad odobri aplikaciju na store. Aplikacija je na Store-u što znači da je odobrena. To što ne funkcioniše je isključivo do njih, Apple ništa s tim nema niti treba da daje neke dodatne dozvole. Jedino ako nemaju u planu izbaciti update, ali opet Apple čim odobri odmah ide na Store, što znači da ako su odobrili već bi bila operativna kako kažu, a ne u toku sedmice.

Drugim riječima levate te. :)
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=US&pli=1
ova nova aplikacija koja radi na androidu jos uvijek nije dostupna na appstore-u, bar kod mene. mozda mislis na onu staru sa zutom ikonom? :D
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#31823 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

Jest, na iOS-u je žuta i ne radi. Ako su to mislili da čekaju Apple da odobri update onda su trebali reći tako. A sad ako je odobren zašto ga onda nema na Store-u još? Jer Apple čim odobri automatski je update dostupan.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1078
Joined: 30/09/2020 14:34

#31824 Re: iPhone - All about

Post by xPaco1337 »

Jel se može kako jezik/glas promijeniti na Google maps na iPhone-u ? Koliko sam istražio to ide preko Siri, a Siri nema naše jezike pa mi glupo pravo

@Apple provjere traju duže za tu aplikaciju, čak ako na mockupu slike imaš statusnu traku gore za sat i sl. da je od androida da nije od iPhone-a odbiju ti aplikacijiu i moraš ponovno slat i cekat, ne pitajte kako znam :-)
sasajev
Posts: 633
Joined: 20/06/2016 09:49

#31825 Re: iPhone - All about

Post by sasajev »

xPaco1337 wrote: 16/04/2024 12:59 Jel se može kako jezik/glas promijeniti na Google maps na iPhone-u ? Koliko sam istražio to ide preko Siri, a Siri nema naše jezike pa mi glupo pravo

@Apple provjere traju duže za tu aplikaciju, čak ako na mockupu slike imaš statusnu traku gore za sat i sl. da je od androida da nije od iPhone-a odbiju ti aplikacijiu i moraš ponovno slat i cekat, ne pitajte kako znam :-)
Naravno da moze, kao i jezik za svaku aplikaciju.
Podesavanja, Google maps, jezik i promjenis u koji hoces.
Nije nikakvo cudo da su ti odbijali aplikaciju :D
Post Reply