iPad

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
vaučer
Posts: 9397
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#551 Re: iPad

Post by vaučer »

Nisam koristo Lr ni Ps iskreno. Adobe aplikacije na tabletima kaskaju malkice za ovim tablet-first aplikacijama kao Procreate - ali ako imaš Adobe pretplatu besplatne su na tabletima i svakako korisne.

Ne mislim da možeš u istom cjenovnom rangu pobjediti iPad+Pencil combo za neki workflow s puno crtanja ili retuširanja. To jest možeš ali to više neće biti zaista mobilno rješenje. Laptop jeste spremniji za širu primjenu, ali treba ti solidan laptop + barem Wacom Pro tablet da imaš jednaku preciznost crtanja ali u nemjerljivo manje praktičnom paketu.

Ne znam, mislim da je Pro+Pencil stvarno efektna kombinacija za nekog tko puno koristi crtanje/retuš. Hardver je baš kvalitetan, olovka ima osjetljivost pritiska kao Wacom tablet od 500+ eura - samo je na tebi da procjeniš koliko ti zaista treba i koliko ti znači ta portabilnost.
Tabijat
Posts: 1293
Joined: 25/12/2013 15:29

#552 Re: iPad

Post by Tabijat »

Ok @vaučer , hvala na odgovoru!
Tabijat
Posts: 1293
Joined: 25/12/2013 15:29

#553 Re: iPad

Post by Tabijat »

vaučer wrote: 26/10/2020 09:20 Imam jedan ali ga koristim za profesionalnu ilustraciju s Procreate aplikacijom. iPad je po meni (uz Mac Mini) najkvalitetniji Apple proizvod uz najbolji odnos cijene i kvalitete. Svaki koji sam imao je besprijekorno radio 5+ godina. Imao sam i prvi Pro+Pencil i već tad je bio dovoljno dobar da zamjeni Wacom tablet za crtanje. Doduše Pro+Pencil kombinacija je po meni overkill ako nećeš svakodnevno koristiti oboje za rad - uzmi radije Air. Pencil općenito mislim da je jedino baš iskoristiv za nekog tko puno crta na iPadu. Iako su dosta popravili implementaciju olovke u iOS, i dalje je to samo prašina u oči - ako ne crtaš mislim da ti ne treba.
Kuvet wrote: 26/10/2020 10:00 Ja sam kupio ipad pro + apple pencil. Sjajna stvar. Eh sad, za ios ekosistem, pa ne znam bas. Ja imam i iphone i macbook, tako da mi dobro dodje. U svakom trenutku imam pristup podacima, knjigama, notesima. Lakse je uciti, posto sam pisao biljeske na papiru, sada to radim elektronski. Mana je sto je malo veci, pa ne moze stati u dzep ( sto bi meni bas koristilo, 11 incha). Apple olovka je fluidna i odlicno radi. Kupio sam i notability app, ali je meni dovoljna obicna notes app. Mislim da bi ti koristilo i da nemas ostale apple proizvode, stvarno je kvalitetan proizvod, buduci da ima stvarno mnostvo opcija.
Eto, i ja naručih Ipad Air+ pencil.
Dugo sam se mislila između Pro 11 i Air ( da sam se malo manje mislila uštedila bih 50$ al šta sad).
Nije mi vrijedila razlika od 150$ za lidar za koji nisu još napravili kulturan export 3d modela - suštinski nisu zamislili to kao namjenu, nego AR.
120Hz mi je iskreno nepotreban, a presudilo je noviji procesor.
Svrha će mu biti lagani photo edit, surfanje, mail, multimedia, i naravno Procreate i Morpholio, za arhitektonske svrhe.
Eh, sad još samo dočekati dok dođe iz America :cry:
Kuvet
Posts: 629
Joined: 22/05/2012 11:58

#554 Re: iPad

Post by Kuvet »

Super, nek je sa srecom. Odlicna stvar.
Tabijat
Posts: 1293
Joined: 25/12/2013 15:29

#555 Re: iPad

Post by Tabijat »

Došlo :)
Eh, u startu mali problemčić: ne rade mi neke aplikacije u našoj regiji. Konkretno, Google Photos i youtube. Naravno da im mogu pristupiti kroz browser ali nije neki user experience...
U ovom helpu piše da mogu promijeniti regiju na US ali nemam sredstvo plaćanja u us, a vjerojatno ću i kupovati neke aplikacije. Šta sad? Ima li neka zaobilaznica?
Kuvet
Posts: 629
Joined: 22/05/2012 11:58

#556 Re: iPad

Post by Kuvet »

Ja sam na hrvatskom, radi sve ko doksa.
pritchard
Posts: 657
Joined: 24/04/2011 19:02

#557 Re: iPad

Post by pritchard »

Koji iPad preporucujete? Oko 700KM spreman dati, vec imam iPhone 7+ koji mi ne pada na pamet mijenjati da ne bude umjesto iPada uzmi onaj X Max ili kako vec. :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#558 Re: iPad

Post by DanteX »

Imam pitanje vezano za aplikacije za Ipad Pro i za punjač.

U inostranstvu sam kupio Ipad 2020 Pro 11, naime punjač je američki pa mi treba adapter. S obzirom da Apple pravi svoje proizvode da budu kompatibilni sa svojim proizvodima, da li meni zaista treba adapter za punjač da bude od Apple-a ili može bilo koji?

I vezano za aplikacije. Može li mi neko preporučiti dobru aplikaciju za editovanje videa?

Hvala :)
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#559 Re: iPad

Post by Bascarsija1 »

Gdije u Sarajevu kupiti iPad? Gdije ima dobar servis za iPad u Sarajevu (mecu orginalne dijelove i slicno)?
User avatar
Haris033
Posts: 3882
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#560 Re: iPad

Post by Haris033 »

iPad 3 i nakon 10 korištenja i dalje radi, a baterija mu traje i do 4 h. Nikada se nije pokvario, bez zaštitnig stakla a još uvijek nema packe na ekranu..
Što ti je kvalitet ❤️
Kuvet
Posts: 629
Joined: 22/05/2012 11:58

#561 Re: iPad

Post by Kuvet »

Ne znam gdje da pitam, pa cu ovdje. Dakle, imam onu logitechovu tastaturu slim folio za ipad pro 11. Fercerala sve do neki dan, kad sam uvidio da ne rade tipke, konkretno 8,9, slovo S,D i cini mi se jos neke tipke. E sad, da li neko popravlja u Sarajevu istu? Da li se to uopce moze ovdje napraviti?
Post Reply