Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#1 Inzulinska rezistencija!

Post by bumerangss »

Bio na sistematskom i zbog povecane težine dr mi dala uputnicu nutricionisti i da uradim test na inzulinsku rezistenciju! ŠUK mi je ok 4,6 ali BMI mi je... 37 :D i acidum uricum je oko 450

Ko je to radio i gde se ide? Neko mi rece da nutricionista ima samo u Vrazovoj a da se taj test radi samo na Nuklearnoj na DIP-u a neko kaže da i to može u Domu zdravlja... kako se radi, cuo sam da bocaju tj vade krv 5 6 puta u toku dana, može li se plasirati braunila da mi ne zeznu vene :D kakva je priprema, treba li doci na tašte, šta se radi kod nutricioniste, je li i on dr ili je neki lijevi fax... molim iskustva slicnih meni koji su to radili :zoka:
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#2 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

bumerangss wrote:Bio na sistematskom i zbog povecane težine dr mi dala uputnicu nutricionisti i da uradim test na inzulinsku rezistenciju! ŠUK mi je ok 4,6 ali BMI mi je... 37 :D i acidum uricum je oko 450

Ko je to radio i gde se ide? Neko mi rece da nutricionista ima samo u Vrazovoj a da se taj test radi samo na Nuklearnoj na DIP-u a neko kaže da i to može u Domu zdravlja... kako se radi, cuo sam da bocaju tj vade krv 5 6 puta u toku dana, može li se plasirati braunila da mi ne zeznu vene :D kakva je priprema, treba li doci na tašte, šta se radi kod nutricioniste, je li i on dr ili je neki lijevi fax... molim iskustva slicnih meni koji su to radili :zoka:
To ti je OGTT test.
Ne jedeš danas ništa nakod 14h, samo možeš piti vodu.
Sutra ujutro dođeš na vađenje krvi.
Prvo ti izvade jednu dozu, "na suho".
Zatim popiješ čašu glukoze, mislim da je u pitanju 75gr, u vodi.
ZAtim dođeš tačno nakon 30 min na drugo vađenje. Pa zatim ide treće, četvrto i peto (sve 30 min jedno nakon drugog). Nakon petog vađenja krvi, ide zadnje (šesto), i ono se radi 2 sata nakon petog.
Ja sam birao da mi rade 3 iz jedne, 3 iz druge ruke, nije bilo nikakvih problema. Radio na DIP-u.
Meni je BMI bio 50. :shock:
Nakon manje od godinu dana i nakon terapije, Fordex 850mg 3 puta dnevno, jer mi je ustanovljena inzulinska rezistencija, BMI mi je 37.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

I mani se nutricioniste, ako imaš inzulinsku rezistenciju, prvo to reguliši, svedi ugljikohidrate na minimum, klopaj proteine i gledaj kako se kile tope.
8-)
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#4 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by bumerangss »

Naslovnica wrote:I mani se nutricioniste, ako imaš inzulinsku rezistenciju, prvo to reguliši, svedi ugljikohidrate na minimum, klopaj proteine i gledaj kako se kile tope.
8-)
Puno ti hvala :kiss: za svojih 32 god samo sam par puta bio kod dr i imam neku tremu ali sad sam dobio neko samopouzdanje i riješio sam da se malo dotjeram jer mi kile smetaju da obavljam posao a i sex mi je slabiji :D
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#5 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Meni Velija Zelija dijagnosticirala inzulinsku rezistenciju, u mjesec dana smrsao 10 kg, a prije toga uvijek imao probleme sa tezinom. Onda glupan umislio da sam pametan, vratio se na staro i poceo sva pravila ignorisati, i evo, nikad deblji u zivotu, jasem prema dijabetisu polahko
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#6 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

thekupus wrote:Meni Velija Zelija dijagnosticirala inzulinsku rezistenciju, u mjesec dana smrsao 10 kg, a prije toga uvijek imao probleme sa tezinom. Onda glupan umislio da sam pametan, vratio se na staro i poceo sva pravila ignorisati, i evo, nikad deblji u zivotu, jasem prema dijabetisu polahko
Kakva je situacija? :?
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

bumerangss wrote:
Naslovnica wrote:I mani se nutricioniste, ako imaš inzulinsku rezistenciju, prvo to reguliši, svedi ugljikohidrate na minimum, klopaj proteine i gledaj kako se kile tope.
8-)
Puno ti hvala :kiss: za svojih 32 god samo sam par puta bio kod dr i imam neku tremu ali sad sam dobio neko samopouzdanje i riješio sam da se malo dotjeram jer mi kile smetaju da obavljam posao a i sex mi je slabiji :D
Isto pitanje, kakva je situacija?
:)
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#8 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by addy_sa »

Test se moze uraditi u Prolabu kosta oko 30 KM
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#9 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by amyca »

Test u prolabu sa insulinemijama (koje su jako vazne kod ovoga nalaza), kosta 145 KM.
Imam inzulisnku rezistenciju 2 godine (blazi oblik). BMI mi je bio 28, dva mjeseca terapije uz pravilnu ishranu (bez secera, bez tijesta od bijelog brasna, cesci obroci i terapiju Fordex 2x250mg, uz terapiju za stitnu zlijezdu) pao na 22. Jos uvijek ga odrzavam na tom nivou.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#10 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

amyca wrote:Test u prolabu sa insulinemijama (koje su jako vazne kod ovoga nalaza), kosta 145 KM.
Imam inzulisnku rezistenciju 2 godine (blazi oblik). BMI mi je bio 28, dva mjeseca terapije uz pravilnu ishranu (bez secera, bez tijesta od bijelog brasna, cesci obroci i terapiju Fordex 2x250mg, uz terapiju za stitnu zlijezdu) pao na 22. Jos uvijek ga odrzavam na tom nivou.
:thumbup:
Ja sam još uvijek na Fordex-u 3x850.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#11 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by sabanss »

Naslovnica wrote:I mani se nutricioniste, ako imaš inzulinsku rezistenciju, prvo to reguliši, svedi ugljikohidrate na minimum, klopaj proteine i gledaj kako se kile tope.
8-)
Pa to ti je recept i za ove bez inzulinske rezistencije :D Provjeren.
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#12 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Naslovnica wrote:
thekupus wrote:Meni Velija Zelija dijagnosticirala inzulinsku rezistenciju, u mjesec dana smrsao 10 kg, a prije toga uvijek imao probleme sa tezinom. Onda glupan umislio da sam pametan, vratio se na staro i poceo sva pravila ignorisati, i evo, nikad deblji u zivotu, jasem prema dijabetisu polahko
Kakva je situacija? :?
Malo sam promijenio ishranu, nisam drasticno, ne mogu se natjerati da redovno pijem lijekove. Ono sto je drugacije je da sam batalio auto kad mi ne treba, i poceo vise hodati. Odmah sam izgubio 2 kg, a na nogama se bas vidi. Nazalost, na trbuhu je salo isto :(

Sto je najgore, sad ide Ramazan, sto podrazumijeva prejedanje u nekih 6 sati, i onda nista 18 sati, cijeli mjesec. Mislim da je to bas pogubno za ljude sa inzulinskom rezistencijom
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Jbga, kriziranje, shvatam te u potpunosti.
Ughljikohidrati stvaraju ovisnost, skidanje s njih je kao skidanje sa gudre ili cigareta, teško idem dovoljno je jednom pokleknuti i sve ide ispočetka.
Ja danas pojedem šta slatko, bude tu i hljeba, i zabranjenih stvari, ali nakon -42kg mogu si dozvoliti jer vidim da kile ne idu gore. Međutim, kažem sebi - od sutra idemo dalje, još dodatnih 10kg, držim se 10 dana, krenu kg dole (onaj početni efekat - voda), ali posustanem nakon nekoliko dana, jer nisam više kritičan kao što sam bio i nije mi tolika frka. Pod Fordexom i na normalnom načinu ishrane (bez prejedanja, kole, čipsova i sličnih pizdarija) kilogrami stoje kako stoje.
Fordex je zeznut prvih 10-tak dana, ima jebene nuspojave, glavobolja i sl, ali kada prođe to razdoblje, sve se stabilizuje i čuda počnu da se dešavaju.
Sam je važno svesti UH na najmanju moguću mjeru (naročito rafinisane šećere - čokolade i to, hljeb, tjesteninu, čipsove, sve grickalice, i naročito sokove).
btw, salo na trbuhu ide zadnje, nemoj da te to zabrinjava. Kada si se počeo debljati (isto kao i ja) prvo je krenuo stomačić - e sada, on će zadnji da ode.
:thumbup:

p.s. meni je ćale umro mlad, otprilike je bio mojih godina sada (2 godine stariji), od hercike, na mojim rukama. Gledam sebe - vidim njega. Tako da je ovo što sam do sada uradio s kilažom najbolja stvar u mome životu (pored žene i djece). Da sam nastavio starim tempom, ne bi me bilo za godinu-dvije. Imam i olakotnu okolnost - ne pušim. :)
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#14 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by emmir1 »

thekupus wrote:
Naslovnica wrote:
thekupus wrote:Meni Velija Zelija dijagnosticirala inzulinsku rezistenciju, u mjesec dana smrsao 10 kg, a prije toga uvijek imao probleme sa tezinom. Onda glupan umislio da sam pametan, vratio se na staro i poceo sva pravila ignorisati, i evo, nikad deblji u zivotu, jasem prema dijabetisu polahko
Kakva je situacija? :?
Malo sam promijenio ishranu, nisam drasticno, ne mogu se natjerati da redovno pijem lijekove. Ono sto je drugacije je da sam batalio auto kad mi ne treba, i poceo vise hodati. Odmah sam izgubio 2 kg, a na nogama se bas vidi. Nazalost, na trbuhu je salo isto :(

Sto je najgore, sad ide Ramazan, sto podrazumijeva prejedanje u nekih 6 sati, i onda nista 18 sati, cijeli mjesec. Mislim da je to bas pogubno za ljude sa inzulinskom rezistencijom


Zašto da se prejedaš?

Nemoj to sebi da radiš...

Ja sam smršao oko 40 kg, aktivnost plus regulisanje prehrane.

Kada sam krenuo jeo sam samo mladi sir i grašak, pojma nisam imao šta da jedem.

Danas jedem raznovrsnije najmanje 10 puta od onih koji jedu sve.
Naučio sam mnogo o ishrani, jedem i slatko ali zdravo.
Palačinke recimo....samo umjesto brašna uzmeš zobene pahuljice i samelješ ih u blenderu i dodaš jaje i vode.
Zaliješ orasima mljevenim i pekmezom od repice bez šećera
Milion stvari sada ima, internet pun savjeta, knjiga na dohvat ruke

Ti recimo obavezno uzmi tabelu koja je dostupna na internetu...ishrana po glikemijskom indexu

Umjesto paprika nafilovanih mesom i rižom...nafiluj tikvom i mrkvom

Ja ne jedem ništa što ima bijelo brašno..niti integralno

Onda malo vidi pročitaj oko čajeva

Evo danas ručak

Izblendao svježi kelj, cveklu i mrkvu, dodao tunjevinu u maslinovom ulju i extra...onda ubaciš koji začin

A možeš to isto kombinovati sa feta sirom i maslinama, ja toga pojedem poveliku zdjelu


Ili se prejest u 9 sati sa po kile bureka i po kg teletine sa hljebom da disat ne možeš
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#15 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Covjece, to tako dobro zvuci! Sad si mi dao inspiraciju, ozbiljno. Hvala

Ja sam inace vegetarijanac 10 godina vec, tako da se ne prejedam mesom, a imam 95 kg (nekih 7 vise u odnosu na granicu za svoju visinu). Najveci problem mi je rijesiti se glupih pekara i slatkisa. Evo bas razmisljam, odlucio sam da cijeli ovaj Ramazan necu jesti somune. Da probam to za pocetak.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#16 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

thekupus wrote:Covjece, to tako dobro zvuci! Sad si mi dao inspiraciju, ozbiljno. Hvala

Ja sam inace vegetarijanac 10 godina vec, tako da se ne prejedam mesom, a imam 95 kg (nekih 7 vise u odnosu na granicu za svoju visinu). Najveci problem mi je rijesiti se glupih pekara i slatkisa. Evo bas razmisljam, odlucio sam da cijeli ovaj Ramazan necu jesti somune. Da probam to za pocetak.
Jarane, ja konto ti maš viška kg?!?!? :lol: :lol: :lol:
Koji ti je BMI?
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#17 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Naslovnica wrote: Jarane, ja konto ti maš viška kg?!?!? :lol: :lol: :lol:
Koji ti je BMI?
28,3

Pa najdeblji sam u zivotu, sa tendencijom rasta tezine, to mi je problem. Nisam jos kritican, ali idem prema tome
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#18 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

thekupus wrote:
Naslovnica wrote: Jarane, ja konto ti maš viška kg?!?!? :lol: :lol: :lol:
Koji ti je BMI?
28,3

Pa najdeblji sam u zivotu, sa tendencijom rasta tezine, to mi je problem. Nisam jos kritican, ali idem prema tome
Meni je trenutno 37, bio je 50.
:-)
A shvatam te, u potpunosti. Koliko imaš godina, ako nije tajna?
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#19 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Naslovnica wrote:
thekupus wrote:
Naslovnica wrote: Jarane, ja konto ti maš viška kg?!?!? :lol: :lol: :lol:
Koji ti je BMI?
28,3

Pa najdeblji sam u zivotu, sa tendencijom rasta tezine, to mi je problem. Nisam jos kritican, ali idem prema tome
Meni je trenutno 37, bio je 50.
:-)
A shvatam te, u potpunosti. Koliko imaš godina, ako nije tajna?
22
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#20 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Na vrijeme si počeo razmišljati, zaista. :thumbup:
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#21 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by emmir1 »

thekupus wrote:Covjece, to tako dobro zvuci! Sad si mi dao inspiraciju, ozbiljno. Hvala

Ja sam inace vegetarijanac 10 godina vec, tako da se ne prejedam mesom, a imam 95 kg (nekih 7 vise u odnosu na granicu za svoju visinu). Najveci problem mi je rijesiti se glupih pekara i slatkisa. Evo bas razmisljam, odlucio sam da cijeli ovaj Ramazan necu jesti somune. Da probam to za pocetak.

Nisam vegeterijanac ali meso izbjegavam, vrlo vrlo rijetko ga jedem...jednom u 3 mjeseca

Pekara je najgora, sve je bolje od pekare
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#22 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by bumerangss »

rezultat nalaza je:

vrijeme 0 30 60 90 120 180 min
glukoza 4,5 5,7 10,1 6,1 5,0 4,8 mmol/l
inzulin 161 388 901 599 389 346 pmol/l


referentne vrijednosti glukoze 3,3 - 6,1 a inzulina 16 - 164 pmol/l

Tek dobio nalaz pa ne mogu docekati dok dodjem do prof Zelije pa ko se razumije da mi analizira nalaz :kiss:

Brine me glukoza sat nakon sto sam popio tih 75g secera mi je 10,1 da li je to normalno? Nivo inzulina mi je abnormalno visok, cak ujutru nataste je na gornjoj ref granici 161 :-)

Koja je razlika izmedji tog Fordeksa, Siofora, Aglikema...? Nesta cu vjerovatno piti... :sad:
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#23 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by amyca »

Razlike medju tim lijekovima nema u osnovnom sastavu. Vise je razlika u pomocnim supstancama, pa neki imaju i dijareju kod uzimanja nekog od ovih proizvoda.

Zelija ce ti propisati terapiju i postaviti ti rezim ishrane, kojeg se, za tvoje dobro, trebas pridrzavati.

Sretno!
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#24 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by badalpur »

Da li je dovoljno uraditi OGTT da bi potvrdili ili otklonili sumnje u IR?? Muka mi ići doktoru pa sam mislila to odraditi u privatnoj laboratoriji, ali vidim da ima više vrsta testova, a na netu pročitah da je OGTT dovoljan. Ili nije? Help.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

badalpur wrote:Da li je dovoljno uraditi OGTT da bi potvrdili ili otklonili sumnje u IR?? Muka mi ići doktoru pa sam mislila to odraditi u privatnoj laboratoriji, ali vidim da ima više vrsta testova, a na netu pročitah da je OGTT dovoljan. Ili nije? Help.
Ja sam privatno radila OGTT sa insulinemijama. Prolab.
Došla ujutru. Vadili mi krv. Drmnula 75 gr glukoze...za sat opet krv, i opet za sat.
IR.
Post Reply