Internet kupovina iz inostranstva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 Internet kupovina iz inostranstva

Post by huxley »

Odlučio sam da pokrenem ovu temu kako bi razmijenili iskustva na temu kupovine izvana. Razlog je da sam proteklih dana tražio neki tehnički uređaj, ali nisam ga mogao naći niti u lokalnim radnjama, ali ni u web-radnjama vani, bar onim voljnim da isporučuju u BiH.
Dostupnost robe u BiH je dosta loša, i iz perspektive prodavaca, logična - malo i ekonomski slabo tržište. Ako tražite neki skuplji brand, ili neki specijalizirani artikal (hobisti?), jako teško ćete doći do njega. Situacija je donekle, ali ne pretjerano bolja u susjednim državama, tako da sam ja svoje kupovine često rješavao preko interneta.

Idealno bi bilo da napišete šta ste kupovali i web adresu. U mom slučaju:

amazon.com
Dobro poznat većini - kupovao sam knjige, a pored knjiga, u BiH isporučuju i CD-ove/DVD-oe/Blue-Ray-diskove. Svu ostalu robu nažalost ne. Dobra stvar je i da sam poklone rodbini u SAD-u ja plaćao iz BiH, a isporučivani su njima. Plaćanje putem 'standardne kreditne kartice. (Pokušao sam sličnu stvar sa Walmart.com, ali ne ide).

ebay.com ili ebay.co.uk ili ebay.de....
Online pijaca - opet dobar dio će biti upoznat sa ebay-om. Kupujete ili putem aukcije ili direktno ponuđenu cijenu (bez cjenkanja). U ponudi je sve i svašta, novo, korišteno, i lično sam do danas (5.10.09) kupio 64 artikla. Također sam prestao i sa kupovinom knjiga preko amazona (osim ako nije nešto usko specijalizovano), jer je ovdje dosta jeftinije (oko 5 KM sa dostavom), i to sa .co.uk site-a. Također i dosta odjeće, a zadnja akvizicija su neke Dr. Martens čizme (nove) za 40 GBP (oko 85 KM) sa poštarinom. U proteklih godinu dana, imao sam jedan spor (plaćena, a neisporučena roba), uspješno riješen. Plaćanje putem Pay-Pal-a (za što ima zasebna tema)

aquaristic.net
Oprema za akvaristiku, site je u Njemačkoj, plaćanje kreditnom karticom

reflekta.si
Specijalizovana rasvjetna oprema (prigušnice, grla itd). Site je u Sloveniji, plaćanje karticom.

Pored gore navedenih, znam i da zajac.de (akvaristika), drmartens.co.uk i još neki imaju dostavu za BiH, ali recimo ovaj zadnji ima smiješno visoke cijene dostave u BiH (100Eur).

Dodajte vaša iskustva. Idealno ono što ste vi lično kupili, i opšti komentar site-a.
Last edited by huxley on 19/09/2012 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by vaučer »

Uglavnom kupujem korištene igre za PS3 preko interneta, najčešće iz UK. dostava oko 2-3 funte uglavnom, stižu za 5-7 dana.

Siteovi su game.co.uk, gamestation.com, shopto.net i sendit.com s kojeg sam naručivao i knjige te dvd-ove. Plaćam Visom a nikad nisam platio carinu (samo neku neobjašnjivu poštansku taksu od 3,20 km čini mi se).
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#3 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by lord-executioner »

Znam da britanski sendit.com odradjuje CDove, DVDove i igre, salju u BiH, i postarina im je jeftinija nego na Amazon.co.uk, mada su cijene kod njih uglavnom nesto vise nego na Amazonu. Sad, ako se zatrefi akcija... Sa njemackih site-ova, i uopce sa bilo kojeg site-a na kojem se trguje u eurima, ne isplati se kupovati. Za cijenu nekih stvari na, primjerice, njemackom Amazonu, moze se kupiti dosta vise na britanskim, cak i americkim, bez obzira na postarinu.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#4 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by huxley »

Dobro je znati.

Ja sam i PS3 igre kupovao preko ebay-a (UK). Šta je sa ostalim robama? Npr. tehničke stvari, odjeća...
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#5 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by lord-executioner »

eBay i sto se tice odjece i tehnike ima odlicnu ponudu, a prodavaci uglavnom salju u BiH; koji ne salju, moze se dogovoriti, samo se posalje upit i izrazi interes. Cijene blu-ray playera, recimo, su jako pristupacne; mnogo pristupacnije cak i sa postarinom od ovdasnjih.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#6 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by musac »

Hvala Vam na svim informacijama. Ono što mene najviše "brine" su carine... Može li neko napisati za šta se plaća, a za šta se ne plaća? Koliko? I ostale informacije vezane za to. Hvala.
ljeto75
Posts: 15
Joined: 31/01/2009 10:05

#7 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by ljeto75 »

Za narudžbe do (ako ne griješim) 100 KM carina se ne plaća.

Teoretski za narudžbe preko 100 KM;

Vrijednost naručene robe: 80 KM
Trošak transporta: 20 KM
------------------------------------------
SUBTotal: 100 KM

11% carina (100x0,11): 11 KM
------------------------------------

Oporezivi iznos: 111 KM

PDV 17% (0,17x111 KM): 18,87 KM
-------------------------------------------

Grand Total: 129,87 KM


Dakle, artikal vrijednosti 80 KM i cijenom dostave od 20 KM (ili protuvrijednosti u stranoj valuti) možeš očekivati da će te koštati 130 KM 'na ruke'.
Zavisno od vrste robe, moguće je da carina bude i 6%, pa je kalkulacija malo drugačija.

Izinjavam se na načinu objašnjavanja, ali možda je bolje za 'first-timer-e'.

Može se desiti da carina previdi paket, pa da prođeš bez gore navedenih troškova, ali to su izuzeci i nisu predmet ove teme. Jedan od načina da se ovo izbjegne je da zamoliš prodavca da predmet kupovine označi kao 'gift' (poklon), ali opet, velika većina ne želi to da uradi, i obično je kod (ozbiljnijih) prodavaca/radnji u startu tako i navedeno.

Šta u svakom slučaju možeš je provjeriti da li je u startu 'domicilni' PDV (zemlje prodavca) izbijen iz cijene. Ovo je također obično navedeno u startu, ali ako nije, možeš tražiti da to uradi. Ako se ne varam, u Njemačkoj je to 22%.

Ukratko, sa carinom nema problema, osim što ćeš tu carinu platiti, a onda i PDV (za narudžbe preko 100 KM).

OK onda, osim gore navedenih radnji, imamo li još neke site-ove? Mada nisam nikad naručivao, damama bi mogla biti interesantna i Victoria's Secret.
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#8 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by TheDocToR »

.
Last edited by TheDocToR on 15/03/2017 10:16, edited 1 time in total.
User avatar
hsnf
Posts: 54
Joined: 25/04/2005 10:39
Location: Sarajevo/Los Angeles

#9 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by hsnf »

Carina se placa na iznose vece od 100EUR, ne KM i to na vrijednost posiljke bez troskova dostave...
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#10 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kone »

TheDocToR wrote:Ono sto mene interesuje najpovoljnije je na stranici https://www.zavvi.co.uk (od PC igrica, filmova, muzike, knjiga pa do garderobe) koliko sam ja primjetio...

U zadnje vrijeme sav shopping mi se bazira na e-shopping-u, jer ljudi kupujem iz Amerike neke stvari koje me jeftinije izadju sa dostavom i sa svim nego ovdje u ducanima. To je strasno, 99% radnji po gradu Sarajevu ima marzu 300%, daju popuste od 50-70% e zamislite kakva je njihova zarada kada daju tolike popuste, to je po meni strasno, konkretno govorim o garderobi, volio bi da me neko demantuje, da ne spominjem originalnost tih artikala koji se kod nas prodaju.

Uglavnom, samo e-shopping, a ovdje samo neke sitnice i eventualno probavanje obuce koji br. odgovara kako bi mogao naruciti da ne fulim velicinu :D

Kupujem na: ebay.de, ebay.co.uk, global.ebay.com, amazon.co.uk, amazon.com
@ljeto 75--meni neki dan stigle patike iz UK.Patike sa dostavom kostale 50 funti.Kad su ovdje stigle,morao otici to poste gdje su mi naplatili jos 3,5 KM.Zasto? Ne znam,ali uglavnom mene patike izasle oko 120 KM.Patike su od ove godine i kod nas ce u radnje stici za neke dvije godine i bice od 150-200KM :D
Jos da naglasim,kutiju su otvorili na carini,ali nisu ocarinili.Jos napisali da nije za carinjenje :)

Doktore,sa koje stranice narucujes odjecu i obucu iz Amerike,a da sve propisno stigne u nase krajeve :-D
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#11 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by TheDocToR »

.
Last edited by TheDocToR on 15/03/2017 10:16, edited 1 time in total.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#12 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kone »

E kad sam ja to shvatio :D Te nove kolekcije po nasim prodavnicama.Sve patike stare po minimalno 2godine,ali vecinom po 3-4 godine.A cijene masne da ne mogu biti masnije.PAtike na netu od ove godine,kostaju kao ove u nasim prodavnicama stare 3-4 godine.
Ove patike sam narucio sa kitbag.com...Najnovija kolekcija patika za tenis--2009 godina.Bile na proljece 85 funti,a sad sa dostavom 50 :)
Jos sam narucivao sa chelseamegastore.com neki dzemper i dresove :)
De Boga ti napisi te stranice za odjecu prvenstveno,a da dostavljaju u BIH-a,a da nije jedan od e-bay-ova :D
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#13 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by TheDocToR »

.
Last edited by TheDocToR on 15/03/2017 10:16, edited 1 time in total.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#14 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kone »

E hvala na brzom odgovoru :) Sad odoh spavati pa cu sutra brstiti po stranici.Zaboravio sam napisati da sam pokusao na nike.com kupiti patike,ali izgleda da ne ide.Pise da podrzavaju paypal,ali kad narucis i odes na chekout,tamo nema opcije paypal...Hajde ako se sjetis jos koje stranice,slobodno pisi :-D
User avatar
nadgledach
Posts: 95
Joined: 09/09/2008 09:18
Location: rajvosa

#15 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by nadgledach »

evo da i ja sta dodam :)
Ebay.com dok su mi dozvoljavali da kupujem sa visom electron, http://www.smokingpipes.com u vise navrata sam narucivao duhane i neke stvarcice za lule.
Pokusao sam adidas da uganjam ali ne dostavljaju ovdje, imao sam par prepiski sa njima. hajvani :)
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#16 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kone »

nadgledach wrote:evo da i ja sta dodam :)
Ebay.com dok su mi dozvoljavali da kupujem sa visom electron, http://www.smokingpipes.com u vise navrata sam narucivao duhane i neke stvarcice za lule.
Pokusao sam adidas da uganjam ali ne dostavljaju ovdje, imao sam par prepiski sa njima. hajvani :)
Ni nike ne dostavlja u BIH,ali ja sam pokusao da mi dostave gore negdje u EU,ali opet problem placanja,jer ne prihvataju nase kartice,a pise da moze paypal,ali ipak ne moze :-)
I na kraju narucim ove adidas tenis barricade V
User avatar
Clinton
Posts: 31
Joined: 07/10/2009 19:08

#17 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Clinton »

Ja sam kupovao online od sijalica za auto do bukvalno a stvarno mislim bukvalno zvijezda. 100% je sigurno ali pokusaj ih nagovoriti da ti napisu da je to poklon.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#18 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by huxley »

@kone
(Kod kuće sam ljeto75, na poslu huxley)
Sve je moguće - to je otprilike na granici, pa si imao sreće. Inače sam zaboravio dodati i ovu taksu u kalkulaciju. My bad.

@clinton
Odakle si ovo naručivao, i kako si plaćao.

Inače, molim vas da izbjegavamo komentarisanje domaćih radnji i sl., jedan od razloga pokretanja ove teme su upravo te radnje, njihova ponuda i marže. Dosta o njima.

Vjerujem da svaki dan sve više site-ova dodaje BiH kao shipping destinaciju, a i ideja je da na proširujemo bazu site-ova odakle je moguće naručivati robu.

Da dodam i;
hififabrik.de - tehnička roba, asesoari i sl. Site je (naravno) u Njemačkoj, i ima isporuku u BiH, plaćanje je kreditnim karticama. Navedene cijene uključuju PDV (19% - ispravka mog ranijeg posta) - dakle prije potvrde kupovine, obavezna je prepiska da se taj PDV skine. Problem je što su cijene isporuke dosta visoke (cca 50 Eur za artikle do 10kg).

Inače njemački site-ovi su dosta skupi. Problem sa američkim site-ovima i tehničkom robom (većina) je da radi na 110V/60Hz, pa je potreban konvertor - nekako najbolji izbor su UK site-ovi.

Jučer sam našao nešto i na Conrad.de, pa sam uputio dopis na Conrad.ba mogu li to nabaviti i po kojoj cijeni. Odgovor je bio brz, ali negativan.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#19 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by cistunac »

Dobra tema za domace koji nemaju iskustva sa kupovinom vani.

Najvaznije kod ovoga je da se vodi racuna kome se putem Interneta placa karticom. NIPOSTO ne platiti karticom prodavcu na Internetu ukoliko proces placanja ne ide preko VERIFIED ili CERTIFIED https posrednika. Ne kazem da ruski ili kojekakvi hakeri se nisu vec i tu umijesali. Ali, u svakom slucaju, poslujte sa Certified safe and secure sajtovima koji se skenuju par puta dnevno. Jedan od najpoznatijih je PayPal, zatim VeriSign, McAfee, i drugi. Kada recimo kupite nesto kod kompanije abcde.com pa zelite da platite na ovaj nacin—a kompanija na svom sajtu naznacava da koristi nekoga za ovo—kada krenete u finalni dio (checkout) izaci ce te sa abcde.com sajta i biti prebaceni na secure server 'https' firme koja radi sa naplatama.

Ja sam odavno prestao da vjerujem i dajem broj kreditne kartice firmama koje kazu da samo prihvataju placanja putem recimo MasterCard ali eto imaju svoj vlastiti secure server. Ne znam ja gdje ce podaci sa tog secure servera kasnije da zavrse. Sjecam se kada me je jednom zvala Visa da provjeri oko kartice pa pitali kada sam bio zadnji put u Italiji. Rekoh, prije 5 godina. Kazu oni: Eto neko je iskoristio vasu karticu u Rimu ali kako vidimo da ste isti dan nesto kupili u Kanadi, shvatamo da to niste bili vi.

Ovo dobro znaju 'dijasporci' ali mozda nije lose da se domaci vlasnici kreditnih kartica ovim pozabave za buduce transakcije. Naravno, treba je vjerovati amazon.com ili kojekakvim gigantima, ali... caveat emptor ili po naski: Na kupcima je da paze.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#20 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Ivo Lola »

ja sam kupovo preko amazona prije nekih 20-ak dana
ali ne za "prave" pare nego sam ih zaradio na internetu (da moguce je)
ta stranica na kojoj sam zaradjivo je u saradnji sa amazonom pa se te pare mogu iskoristiti kod njih

nije tacno da amazon isporucuje samo ovo sto si ti gore napiso u bih
amazon isporucuje vrlo malo toga, ali zato isporucuju druge kompanije koje to rade preko amazona
znaci amazon prodaje tudje proizvode ustvari
kad nadjes proizvod na amazonu otvori link sa imenom proizvodjaca, nakon toga SHIPPING RATES
tada ti se otvara tabela u kojoj moras imati evropu
svi ti proizvodi se mogu dostavljati
znaci imas sve od frizidera do suncanica i sve ide u bih, samo moras naci proizvodjaca koji to radi, a amazon u sustini vrlo malo svojih stvari prodaje
ako trazis odjecu znam da Stitch With Us dostavlja jer sam ja od njih narucivo i brzi su i jeftini
ljeto75
Posts: 15
Joined: 31/01/2009 10:05

#21 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by ljeto75 »

Ivo Lola wrote:nije tacno da amazon isporucuje samo ovo sto si ti gore napiso u bih
Ok, imaš li primjere. Ono što sam napisao je zvanična informacija sa site-a. Mene konkretno zanimaju AV receiver-i.
hsnf wrote:Carina se placa na iznose vece od 100EUR, ne KM i to na vrijednost posiljke bez troskova dostave...
Hvala na korekciji i u pravu si.

Nije neka novina, ali ako vas zanima obuća, provjerite legendfootwear store na ebay.co.uk. Cijene su OK, a shipping do nas je 5 GBP. Kupio, i danas stiglo (7 dana).
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#22 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Ivo Lola »

pa eto de opet procitaj moj post i vidjeces primjer
ti izvuko samo ono sto ti odgovara :-D

e sad ozbiljno
firma DependableResources prodaje elektroniku i dostavlja u bih
ti potrazi sta ti treba jer ja neznam sta je AV Receiver
ovi su ti prilicno skupi ali sam njih prve nasao i postavljam samo da vidis da stvarno mozes SVE naruciti u bih preko amazona, a dalje sam trazi

Image


amazon .com ima dosta stvari koje prodaje ali to je mozda 3-4% od svega sto tamo mozes naci
ostalo prodaju druge firme(u ovom slucaju dependable resources) preko amazona

znaci samo ides na ime firme i onda SHIPPING RATES i trazis one koje imaju evropu u tabeli

nadam se da sam pomogo
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#23 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by huxley »

Danke, pomogao si naravno. Idealno bi bilo da postavimo direktne linkove na te shop-ove, i o kojoj vrsti robe se radi, uslovi plaćanja i sl, ali i ovo je nešto.

OK, dalje, za Sat TV fanove (nisam kupovao);

dvbshop.net - Njemački site, satelitska i srodna oprema. Za artikle od oko 2kg (receiveri?), cijena dostave je 32 Eur. Postoji više opcija, ovo je bila najjeftinija.

dvbseller.com - Kineski site, čini se OK (možda da neko potvrdi), dreambox-ovi i slično - opcija izračunavanja dostave za BiH za artikal težine 2,5kg je 72 USD. Idealan za veletrgovce, imaju opcije narudžbi do 10,000 kom, ali isporučuju i jedan artikal.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#24 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kone »

huxley wrote:Danke, pomogao si naravno. Idealno bi bilo da postavimo direktne linkove na te shop-ove, i o kojoj vrsti robe se radi, uslovi plaćanja i sl, ali i ovo je nešto.

OK, dalje, za Sat TV fanove (nisam kupovao);

dvbshop.net - Njemački site, satelitska i srodna oprema. Za artikle od oko 2kg (receiveri?), cijena dostave je 32 Eur. Postoji više opcija, ovo je bila najjeftinija.

dvbseller.com - Kineski site, čini se OK (možda da neko potvrdi), dreambox-ovi i slično - opcija izračunavanja dostave za BiH za artikal težine 2,5kg je 72 USD. Idealan za veletrgovce, imaju opcije narudžbi do 10,000 kom, ali isporučuju i jedan artikal.
Mene nesto zanima,pa ako nije problem da mi objasnis.Posto nisam upucen u ove digitalne resivere,a vidim da navodis ove dreambox-ove po cijeni od oko 70 dolara,sta mislis o ovom resiveru : dreambox 500C(cable receiver) na toj stranici?Sta ja mogu sa njim i sta mi jos treba da bih mogao pratiti kanale.Znam da mi treba antena sigurno :-D ,ali nisam siguran sta sve,pa ako nije problem da malo to objasnis :)
ljeto75
Posts: 15
Joined: 31/01/2009 10:05

#25 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by ljeto75 »

Da ne bude zabune,
opcija izračunavanja dostave za BiH za artikal težine 2,5kg je 72 USD
Mislio sam samo na cijenu dostave, slijedeći put ću biti precizniji. O receiverima znam vrlo malo - mislim da imaš posebne teme na ovom forumu, a i specijalizovane forume koji ti mogu pomoći. Ovdje pokušavamo samo olakšati kupovinu putem Interneta.
Post Reply