Interesantan film ???

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#26 Re: Interesantan film ???

Post by zalizani »

Simply_Red wrote:Sva ta znanja i saznanja su uradila samo po meni dvije dobre stvari: utazile su moju zelju za znanjem, i stvorile su od mene beskrajno kriticnog pojedinca, koji uvijek sagledava stvari iz svih perspektiva. No, namece mi se pitanje, sta ja imam od svega toga? Sto vise saznajem o svijetu i onome sto se desava, sve me vise boli istina, jer sam nemocan pojedinac. A sve sto bih zelio od zivota je da budem sretan. Ali Hemingway je rekao: "Rijetko vidim inteligentnu osobu koja je pritom i sretna".
Majstore svaka čast,naveo si srž problema btw imamo isti koncept shvatanja,i fakat stvarno nisam odavno pročitao trezvenijeg posta na netu sto se tiče ovakvih stvari skidam kapu,naklon :)
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#27 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

pa, isto kao sto sam rekao zalizanom kada mi je nesto slicno rekao, ZATO NAM I JESTE TAKO, zato je licemjerno da se uopste bunimo za ovako proklet svijet, i zato sto nam je fino u zapadnom svijetu gdje smo imali srecu da se rodimo.

ja sam svijet dozivljavao kao pravedan i posten sve do skora. to me je sokiralo i sada ne zelim da prestanem galamiti. itekako me boli glava. itekako sam promijenio svoje kriterije, nacin razmisljanja i pogled na svijet. i SRETAN SAM STO NE ZIVIM U ZABLUDI, sto nisam jos jedna ovca u stadu!

a da je to pomoglo mom licnom privatnom zivotu, nasuprot, sada shvatam kapitalizam i ovaj sistem kao glavne neprijatelje covjecanstva. posto nisam dvolican, i ne mogu biri 100% sretan u ovakvom sistemu. za mene je sreca, sto sam rekao na ovom podforumu na temi o sreci - cista utopija. mozemo imati iluziju da smo sretni, ali apsolutna ne postoji!

a svakako mozemo biti sretniji ako zanemarujemo istinu i cinjenice. covjek nije stvoren na planeti da zivi sretno vec mu je zadatak konstantna borba, posebno ideoloska. zivot nije zabavni park gdje smo dosli da se fino provedemo. a svakako, mozemo hiljadu puta bolje zivjeti nego sada samo da smo svjesni svega ovoga sto narod ne zeli da zna.

zato... jbg, svako ima svoj stav. meni se zivot preokrenuo i ja ne mogu s tim zivjeti normalno... jer da sam se rodio u africi ili bilo kojoj koloniji velikih imperija, svakako bih se bunio. ostalo nazovite LICEMJERJE...

pozdrav
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#28 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

DaysleepeR wrote:@_veleposlanik

hajd priznaj jesil odgajan na sajtu What Really Happened?

Opasno je to kad se čovjek navuče, samo i tvorci teorija zavjere jako često ignorišu veliki broj činjenica kod postavljanja istih

to imaj na umu...
priznajem da sam odgojen u skromnoj porodici, kojoj zahvaljujem na vrijednostima koje su mi podarili... (ne znam uopste koji je to sajt, samo znam sta se desilo 11. septembra, i od toga sam krenuo istrazivati dalje, poslusao sam poruku cika sa Zeitgeista i sam potrazio istinu)

nisam navucen, i vjeruj da sam stvorio svoj kriterij odabira informacije od dezinformacije, od istine, poluistine do neistine ili lazi. ne gledam nista oficijelno, ne pratim vijesti niti TV. citam ljude koji su dali svoje zivote zbog iznosenja istine, i njihova je meni i svakom razumnom covjeku itekako relevantna.

a ostalo, kao primjer ovo stivo za Zekeria Sitchin, meni su nagadjanja i mogucnosti... trebamo znati to razlikovati. i naravno, sve sto nisam siguran da je konacna istina, to necu ni tvrditi. ali znaj da gdje ima zavjere, tu sigurno ima nesto...... mi neznamo ni 10% prave istine sto se iza zavjese kuha...

ne znam tacan citat, filozof Solomon iz ne znam kojeg doba (jbg, ne mogu sve ni zapamtiti):
"U teskim vremenima, onaj ko odbacuje teoriju zavjere kao laz, trebao bi odgovarati pred sudom"
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#29 Re: Interesantan film ???

Post by Simply_Red »

@zalizani: hvala ti, i bilo bi dobro da se ukljucis i ti u diskusiju

@veleposlanik:

Shvatam tvoju misao. No na srecu nisam mislio kao puko uzivanje,zabavni parkovi, disko klubovi, pijanke, zene, itd. Sta vise, ja se u takvim stvarima osjecam neugodno, imam osjecaj da se crpi velika kolicina moje mentalne energije, osjecam se prevareno, uskraceno.
Mislio sam na cistu duhovnu srecu, zbog svijeta, kao sto je Walt Whitman bio sretan zbog svega sto se kretalo, utoliko ja nisam. I mada sam ja, kao i ti, sretan zbog saznanja, i uvijek cu biti, i nikad necu prestati traziti isto, sa kolicinom saznanja i srece, proporcionalno ide i nesreca, upravo zbog nesposobnosti koju osjecam, da se nesto uradi.
Ne znam znas li za fenomen Indigo djece. Djeca iznimno inteligentna, sa veoma jakim humanim shvatanjima, nekonvencionalna, djeca koja krse pravila, nekima prelaze u svetinju i kazu da su oni tu da spase svijet. A znas sta im urade? Posto su vecina hiperaktivna, hipersenzibilna djeca, odvedu ih kod psihologa, ovi ih nakrkaju raznoraznim drogama, i potpuno im uniste mentalne receptore. Iako su ta djeca sad mirna i "kulturna" i odgojena, samo su jos jedna "ovca". Slicna tema u "Let iznad kukavicijeg gnjezda".

Bas to se radi i nama. Svaki pokusaj dizanja glasa, svaka rijec, biva usutkana. To je ona nesreca koju osjecam. Nazalost, u mom slucaju malo je veca od srece. Postoji li nacin, ujedinjenje, zajednistvo?
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#30 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

svakako Simply_Red, u potpunosti se slazem...

za indigo sam citao, i vjerujem da imaju neku vrstu "misije" na zemlji...

za sve ostalo je zaduzen ludizam, odnosno entertainment. americki nacin zivota nas unistava, to niko ne zeli da vidi, ali to je fakat! i za svu tu mentalnu obradu se koristi TV kao glavni instrument, Hollywood, konsumizam i lazne ljudske vrijednosti. u skolama umjesto ucenja o pozitivnom, o podsticaju znanja i kreativnosti individua, samo nas treniraju da budemo poslusni i "dobri" gradjani... poslusne karike sistema...

vidi, ja sam dosao do veoma nevjerovatnih saznanja. ne zelim nista da namecem niti da predstavljam kao konacna istina, ali bih ti iskreno preporucio da procitas nesto o astrologiji, o moci naseg uma (za koji fizika kaze da podstice i stvara kvantnu energiju), knjiga TAJNA odnosno dokumentarac. mi smo mnogo mocniji kao ljudsko bice nego sto smo to u stanju shvatiti, upravo radi milenijskog pranja mozga zlocestih ljudi koji su dosli do tog znanja i sebicno ga cuvaju za sebe...

moc uma je istina. jeste li culi da generacije '80.ih godina pocinju da mutiraju svoj DNK? dakle, ljudsko bice, podatak koji doktori itekako drze u tajnosti a koji je dokaziv, mutira, evolvira, kako psihicki tako i fizicki... moc naseg uma je jos uvijek nepoznanica, ali sam od srca ubijedjen da se veoma vazne i goleme stvari desavaju na planetarnoj pa i kosmickoj razini, gdje smo itekako tu svi bitni kao pojedinci... znam da ovo sto govorim nije nimalo "zdravo" za mnoge koji ce ga procitati, ali neka stoji. uskoro dozivljavamo tu prelomnu tacku gdje ce se manifestovari ljudska istinska moc... a eto mali dokaz u korist bi bila ta zvanicna potvrda nauke, iako mi ista uopste (meni) nista ne znaci.

svijest. zapamtite ovu rijec. mozda ce u narednim godinama biti najvazniji pojam sto je cijelo covjecanstvo moglo ikada shvatiti. pozdrav
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#31 Re: Interesantan film ???

Post by Simply_Red »

Smatram da je sve sto si rekao istina.

Svijest. Sta je za tebe Svijest? Slazem se sa tobom da je pojam Svijesti kljucni termin od postanka ljudske vrste. Ali o Svijesti mozemo misliti kao o ultimativnom saznanju ili o onom praiskonskom bljesku konacne istine koju je dosegla samo nekolicina ljudi od postanka (povezani su sa religijom). Da li mislis da je Svijest stupanj razlicitih saznanja i razmisljanja nasih, ili je Konacna Svijest trenutak prosvjetljenja, i ako ga ne dostignemo, zapravo nismo dostigli Svijest. Mislim da u dostizanju Svijesti postoji niz dodataka osim znanja, kao knjiskog, tu su takodjer meditacija, sopstveno razmisljanje, tu su i pomagala za prosirivanje Svijesti koju je koristila vecina u potrazi za njom (halucinogene droge) itd.

Da li mislis na 21.12.2012. kada kazes "prelomna tacka"?
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#32 Re: Interesantan film ???

Post by zalizani »

Da svijest su nase misli,razmisljanja sveobuhvatne konture onoga sto nas cini ljudima tj čovjekom,da citiram Buddhu :D :"Sve ono što jesmo je rezultat onog što smo mislili."Eh da malo i ja zameračim. Da bi dostigli veci stepen svijesti tamo neke istorijske ličnosti su pored fizičkih znanja morali su da pribjegavaju nekim duhovnim metodama tako mislim da se moze neka formula izvest iz svega ovoga znanje+duhovnost=Svijest

edit
Da pojedine osobe su pokusavale doseci vise nivoe svijesti metodama koje su zaista na neki nacin extremene(halucinogene droge i sl.),medjutim spomenuo si te rijetke koje su dosegli vece nivoe svijesti.Lično mislim da te osobe su jednostavno imale iznad sebe neke predispozicije koje su uvjetovale takva iskustva,skontaj kada bi "obični čovjek" mogao dokučiti nesto vise...nikad.Od rodjenja osobe sa genetskim predispozicijama ispoljuju odredjene talente koji su ustvari reakcije kompletnog covjecijeg intelekta koji odstupa od granica prosjeka tj statistike. na odredjena desavanja u toku tog doba kada se svijest počinje razvijati,da bi na sredini price dosli do zakljucka da je takva osoba jedna od 1000,i naravno jedinstvena.Sve ovo sam naveo iz tog razloga sto svijest kao pojam moze da varira tj kapacitet itd. Mislim da nebi bilo ok kada bi svi imali priblizan "kvalitet" svijesti,onda bi svaka osoba bez obzira dali je lupam procitala 5 knjiga u zivotu(relativan primjer) ili ona koja je procitala 10 bila na istom nivou svijesti.Svijest je nešto sto se trenira do genetske granice doticnog bica po meni kasnije neide,dolazi do tog zida,poslije se pokusavaju te duhovne metode medjutim to nepije vode....pozz
Last edited by zalizani on 12/09/2008 17:57, edited 1 time in total.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#33 Re: Interesantan film ???

Post by Simply_Red »

Odlicno si to definisao! :thumbup:
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#34 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

odlican odgovor zalizani :thumbup:

i da sam pokusao ne bih to tako dobro opisao. dakle, svijest nije cisto i suho znanji ili poznavanje. osjecaj, duh, cak mozda i genetska predispozicija, mada ne znam da li to znaci ogranicenje za pojedince (nadam se da ne)...

a kolektivna svijest bi trebalo biti blizu savrsenstva.

pogledajte ovaj eksperiment. procitajte o osnivacima, o izucavanjima i ciljevima eksperimenta. itekako zanimljivo. poznato mi je da se vec "dokazalo" u manjim zajednicama i manjim razmjerima...

http://www.thepeaceintentionexperiment.com/about.htm
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#35 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

Swifft wrote:Vidim svi ste nacitani ... zelio bih da mi preporucite koje stivo za procitat zelim i ja saznat gdje zapravo zivimo !!!
citao sam razne misterije na bosnic.com i mislim da je vecina njih istina ako imate kakav zanimljiv link kakvu zanimljivu knjigu postaj te jako zanimljiva tema
zdravo Swifft

nisam bas za etiketu nacitan, niti pametan, zapravo, nikakva etiketa nije potrebna.

ja sam poceo prije nekoliko mjeseci, s toga, i nisam bas toliko "nacitan" koliko izgleda. medjutim, zivot sam skroz drugacije dozivljavao od ljudi oko sebe, valjda sam sam dosao do ovog puta, sto opet, mislim da nije slucajno. ti si dosao do ove teme i zanima te, nadam se ne zato sto zvuci kao interesantan roman naucne fantastike, vec zato sto osjecas da ima tu nesto...

stiva?

ovako. posto je tema itekako apstraktna i "neopipljiva", reci cu ti otprilike kako sam ja dosao do iste. pocelo je "teorijama" zavjere. kada sam sebi uspio dokazati te teorije, preispitao sam zivot i sve oko sebe... poceo sam kompulsivno citati, istrazivati, slusati, gledati i dijeliti misljenja.

sve dok nisam dosao sa svojom prvom velikom "psihickom" barijerom, odnosno pojava NLO i vanzemaljci... (nemoj se smijati, molim te nastavi citati :))

dakle, nisam bio u stanju to prihvatiti, nisam ni zelio - odmah sam poceo misliti kako previse vremena provodim uronjen u ovo... sto ne znaci da nemam sopstveni zivot, koji je tako materijalan, providan i povrsan (kao i svakog od vas) - a to dodatno otezava recimo volju za potragom, posebno nesto tako nepoznato i nevjerovatno.

citao sam izvode i analize Zekerije Sitcina (Zacharia Sitchin)... ne bih posto je duga tema, pa potrazi tekstove na nasem kojih vjerovatno negdje ima. dalje, gledao sam Disclosure Project, koji ostro preporucujem svima, i gdje mozes vise pronaci na ovom podforumu na temi o vanzemaljcima. dalje, i evo par videa koje sam skoro pronasao, takodjer vrijedi pogledati:
http://www.youtube.com/watch?v=0MQVox6MkLg


steta sto je vecina materijala na eng jeziku, nadam se da ga govoris...
dalje, sam sebi stvoris sliku. meni su piramide do sada, na neki nacin bile neobjasnjive. medjutim, sve vise se naklinjem na ovu tesko za povjerovati teoriju...

nakon NLO, dolaze razne licnosti, pa bih ti, kao osnovnog i najreprezentativnijeg covjeka u vezi ovog preporucio David Icke-a. njegova stiva su vrlo obimna, dotice svaku temu, pa i ovu o svijesti i tajni koja se od davno krije od covjecanstva. imas i knjigu za koju sam skoro cuo, zove se upravo Tajna, takodjer ima i dokumentarac... dalje, interesantni intervjui i licnosti koje vrijedi provjeriti, i ciju vjerodostojnost ostavljam tebi da sam odredis (kao i sve sto sam dosada rekao, da se razumijemo :)): Alex Collier, intervju iz 1994 (gdje je predvidio ili znao? za napade na 11. sept.), i njegov intervju iz 2008., John Lear, David Wilcock, Michael St Claire... (naravno, ne moras ih sve izucavati, ni citati sve njihove knjige. istrazuj i zadrzi se tamo gdje te interesuje, pa trazi dalje i uporedi. trazi sire dokaze). Borishka je Indigo dijete, o njemu preporucujem kompletnu pricu, biografiju i desavanja... a evo i za najvece skeptike, ovosvjetske upucenike, cak i nauka dokazuje do sada ne prihvatljivo i nevjerovatno za prosjecnog pojedinca: odnos emocija i misli sa kvantnom energijom... ili cinjenica da ljudsko tijelo evolvira i razvija nove DNK lance... sigurno imaju tu dublja tumacenja, ja jos nisam stigao nesto vise procitati.

i mnogo mnogo toga sto ces usput pronalaziti i sam procjeniti... ne vjeruj sve sto pise, cak ni ovo sto ti govorim, sve zadrzi sa odredjenom rezervom. ako si voljan traziti, sam ces doci do svoje istine.

ufff. :D konto sam ti samo reci da trazis i citas al evo ukratko rezime, onog sto je mene zaintrigiralo.

pozdrav
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#36 Re: Interesantan film ???

Post by Simply_Red »

_veleposlanik wrote:
Swifft wrote:Vidim svi ste nacitani ... zelio bih da mi preporucite koje stivo za procitat zelim i ja saznat gdje zapravo zivimo !!!
citao sam razne misterije na bosnic.com i mislim da je vecina njih istina ako imate kakav zanimljiv link kakvu zanimljivu knjigu postaj te jako zanimljiva tema
zdravo Swifft

nisam bas za etiketu nacitan, niti pametan, zapravo, nikakva etiketa nije potrebna.

ja sam poceo prije nekoliko mjeseci, s toga, i nisam bas toliko "nacitan" koliko izgleda. medjutim, zivot sam skroz drugacije dozivljavao od ljudi oko sebe, valjda sam sam dosao do ovog puta, sto opet, mislim da nije slucajno. ti si dosao do ove teme i zanima te, nadam se ne zato sto zvuci kao interesantan roman naucne fantastike, vec zato sto osjecas da ima tu nesto...

stiva?

ovako. posto je tema itekako apstraktna i "neopipljiva", reci cu ti otprilike kako sam ja dosao do iste. pocelo je "teorijama" zavjere. kada sam sebi uspio dokazati te teorije, preispitao sam zivot i sve oko sebe... poceo sam kompulsivno citati, istrazivati, slusati, gledati i dijeliti misljenja.

sve dok nisam dosao sa svojom prvom velikom "psihickom" barijerom, odnosno pojava NLO i vanzemaljci... (nemoj se smijati, molim te nastavi citati :))

dakle, nisam bio u stanju to prihvatiti, nisam ni zelio - odmah sam poceo misliti kako previse vremena provodim uronjen u ovo... sto ne znaci da nemam sopstveni zivot, koji je tako materijalan, providan i povrsan (kao i svakog od vas) - a to dodatno otezava recimo volju za potragom, posebno nesto tako nepoznato i nevjerovatno.

citao sam izvode i analize Zekerije Sitcina (Zacharia Sitchin)... ne bih posto je duga tema, pa potrazi tekstove na nasem kojih vjerovatno negdje ima. dalje, gledao sam Disclosure Project, koji ostro preporucujem svima, i gdje mozes vise pronaci na ovom podforumu na temi o vanzemaljcima. dalje, i evo par videa koje sam skoro pronasao, takodjer vrijedi pogledati:
http://www.youtube.com/watch?v=0MQVox6MkLg


steta sto je vecina materijala na eng jeziku, nadam se da ga govoris...
dalje, sam sebi stvoris sliku. meni su piramide do sada, na neki nacin bile neobjasnjive. medjutim, sve vise se naklinjem na ovu tesko za povjerovati teoriju...

nakon NLO, dolaze razne licnosti, pa bih ti, kao osnovnog i najreprezentativnijeg covjeka u vezi ovog preporucio David Icke-a. njegova stiva su vrlo obimna, dotice svaku temu, pa i ovu o svijesti i tajni koja se od davno krije od covjecanstva. imas i knjigu za koju sam skoro cuo, zove se upravo Tajna, takodjer ima i dokumentarac... dalje, interesantni intervjui i licnosti koje vrijedi provjeriti, i ciju vjerodostojnost ostavljam tebi da sam odredis (kao i sve sto sam dosada rekao, da se razumijemo :)): Alex Collier, intervju iz 1994 (gdje je predvidio ili znao? za napade na 11. sept.), i njegov intervju iz 2008., John Lear, David Wilcock, Michael St Claire... (naravno, ne moras ih sve izucavati, ni citati sve njihove knjige. istrazuj i zadrzi se tamo gdje te interesuje, pa trazi dalje i uporedi. trazi sire dokaze). Borishka je Indigo dijete, o njemu preporucujem kompletnu pricu, biografiju i desavanja... a evo i za najvece skeptike, ovosvjetske upucenike, cak i nauka dokazuje do sada ne prihvatljivo i nevjerovatno za prosjecnog pojedinca: odnos emocija i misli sa kvantnom energijom... ili cinjenica da ljudsko tijelo evolvira i razvija nove DNK lance... sigurno imaju tu dublja tumacenja, ja jos nisam stigao nesto vise procitati.

i mnogo mnogo toga sto ces usput pronalaziti i sam procjeniti... ne vjeruj sve sto pise, cak ni ovo sto ti govorim, sve zadrzi sa odredjenom rezervom. ako si voljan traziti, sam ces doci do svoje istine.

ufff. :D konto sam ti samo reci da trazis i citas al evo ukratko rezime, onog sto je mene zaintrigiralo.

pozdrav
Kao sto kaze veleposlanik, najvaznije ti je da krenes od jedne tacke, ostalo ce tvoja intriga nadopunjavati.

Ja bih preporucio stranicu http://www.galaksija.com

Sretno, God's speed:)
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#37 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

ne mogu da vjerujem da tema 11. septembar jos uvijek mnogima nije jasna... odnosno da su mnogi ubjedjeni da jeste uz povik "prokleti teroristi" :-)

mislio sam da ce dosta razumnih ljudi na ovom forumu to lahko shvatiti, medjutim, ispade da su svi pregledali svaki iscrpni dokumentarac po tom pitanju, da su sve knjige procitali i culi svacije strucno misljenje, i da znaju da je oficijelna verzija ustvari ona prava...

znam da je na ulici skoro nemoguce nekog ubijediti u ovo, ali ovdje gdje se nalazimo, gdje uz nekoliko klikova mozemo od jedne knjige do citave opsezne istrage doci, pa opet nista...

da li vrijedi uopste truda?

(usput, hvala na mnogobrojnim PPovima podrske. ja samo govorim ono sto sam doznao. zelim da zajedno dodjemo do pravih odgovora. drago mi je da nisam jedini)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#38 Re: Interesantan film ???

Post by uvjek dobar gost »

Nemaju ljudi vremena za spoznaju, pored nedostatka vremena nemaju živaca da sami sebi objašnjavaju mnoge stvari jer za boga miloga lakše je prihvatiti zvaničnu verziju i ne razmišljati mnogo, ne postavljati pitanja sebi o svrsi ... jer život je kratak i ne treba sebi postavljati previše filozofskih pitanja koja na kraju mogu voditi unutarnjem konfliktu i raspamećivanju pojedinca....

Zašto bi se bilo ko zapitao recimo o udaru u zgradu Pentagona... kad to se desilo tamo negdje daleko u nekoj zemlji koja je slobodna i demokratska....(kad niko neće da se zapita što nam gorivo ne pojeftinjuje,....)...

No mene najviše od svega brine (možda jaka riječ) što je recimo Bush poslije svega ovoga ispucao još jedan mandat, što u Americi zemlji tolikih navodnih sloboda nije bilo masovnog otpora kolektivnoj hipnozi koja je na sceni već dugi niz godina... možda i ima tog otpora ali i tamo kao i kod nas vlada cenzura koja medijima ne dopušta da objavljuju stvari koje se ne slažu sa konceptom koji propagira par porodica-familija koje su na čelu privatnih kompanija koje se bave naoružavanjem američke armade ....

Da sada ne spominjem tornjeve i svoju teoriju il da ne spominjem druge moguće teorije zavjere .... pametnom je i išaret dosta....

Sve u svemu djeluj lokalno , a misli globalno....
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#39 Re: Interesantan film ???

Post by vratnik »

_veleposlanik wrote:ne mogu da vjerujem da tema 11. septembar jos uvijek mnogima nije jasna... odnosno da su mnogi ubjedjeni da jeste uz povik "prokleti teroristi" :-)

mislio sam da ce dosta razumnih ljudi na ovom forumu to lahko shvatiti, medjutim, ispade da su svi pregledali svaki iscrpni dokumentarac po tom pitanju, da su sve knjige procitali i culi svacije strucno misljenje, i da znaju da je oficijelna verzija ustvari ona prava...

znam da je na ulici skoro nemoguce nekog ubijediti u ovo, ali ovdje gdje se nalazimo, gdje uz nekoliko klikova mozemo od jedne knjige do citave opsezne istrage doci, pa opet nista...

da li vrijedi uopste truda?
(usput, hvala na mnogobrojnim PPovima podrske. ja samo govorim ono sto sam doznao. zelim da zajedno dodjemo do pravih odgovora. drago mi je da nisam jedini)
Vrijedi u svakom slucaju. Nastavi dalje. Postoje i postojace uvijek ljudi koji najvise vole mainstream informacije (sto je i razumljivo: kad svi gledaju istu seriju, onda je lako naci zajednicku temu). Ali naravno postoje i drugi, evo recimo ja sam zaduzen za falsifikovanje certifikata u koje se ljudi inace kunu.. Znaci, svi oni koji dolaze poslije mene (a tih nije mali broj) nasjedaju na laz / a vjeruju da je istina.
Isto tako je i sa istorijom. (pa evo, mi smo zivi svjedoci te tzv, istorije, a kad pogledamo na papir zvanicne izvjestaje, cesto se s istim ne slazemo. Mislim na nase ratove). Cesto se ne slazemo s pravom, ili?
Ja pratim mainstream medije, ali im vjerujem puno manje od ovog materijala koji postavljaju tzv. teoreticari zavjere. Ovaj naziv, koji pomalo pogrdno zvuci dobija sasvim drugo znacenje kad se recimo kaze: enciklopedija iluminata (ili bilo koje druge loze). A sad, ako neko misli da recimo masoni traze informacije na mainstream medijima, onda stvarno nema pojma ni o cemu. Ali ne, dovoljno je kao biti ironican (ironija i cinizam su kul, pogotovo sto je tesko tastaturom nekome razbiti glavu.. Nekad se pitam da li bi ti ljudi imali jaja da kazu 1/4 onoga sto kazu na fin, a kamoli na ovaj internetski, bahat nacin, uzivo... I onda je to kao fakat. (potsjeca na nase politicare: kad DOKAZES da kradu, oni samo kazu: ja to demantujem, i to je to.. Ako je naravno lik sa desetinama hiljada postova, onda to posebno dobije na tezini (!?)... Zna on, jelte?
Oduzih ja pravo..
Ali, ja bih samo da te podrzim u tvom pisanju. Koga ne interesuje, nek ne cita. Jedino bi ti mogao promijeniti nastup.. Ljudi ne vole pamet/ovanje. Sto tise pricas bolje te cuju.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#40 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

ja bih od mnogobrojnih tema i raznolikih tematika ipak izdvojio ovu:
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Abraham Linkoln (1809-1865) ponudio je 1854. godine da država kupi veliki deo indijanske zemlje, a indijanskom narodu je obećan rezervat. Na tu ponudu je dobio odgovor od poglavice Sietla. Ovo pismo se ubraja među najlepše i najdublje misli koje su ikada izrečene o čovekovoj prirodi...

"Kada Veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da želi kupiti našu zemlju - previše od nas traži…

Kako može da se kupi nebo i toplina zemlje? Tako nešto sasvim nam je strano. Mi nismo vlasnici svežine vazduha i bistrine vode. Pa, kako ih možemo kupiti? Svaki je delić ove zemlje svet mom narodu. Svaka blistava borova iglica, svako zrno peska na rečnom sprudu, svaki pramen izmaglice u tami šume, sveti su u mislima i u životu mog naroda. Sokovi u drveću prožeti su sećanjima na crvenog čoveka. Kada mrtvi bledoliki odu u šetnju među zvezde zaboravljaju zemlju koja im je dala život. Naši mrtvi nikad ne zaboravljaju svoju predivnu zemlju, jer ona je mati crvenog čoveka.

Deo smo zemlje i ona je deo nas! Mirisne trave su nam sestre. Jelen, pastuv, veliki orao - braća su nam.

Stenoviti vrhovi, sočni pašnjaci, toplo mustangovo telo i čovek - sve pripada istoj porodici. Kada veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da od nas želi da kupi našu zemlju - previše od nas traži. Veliki poglavica poručuje da će nam naći mesto na kojem ćemo lepo živeti. On će nam biti otac - mi njemu deca. Razmotrićemo tu ponudu da kupite našu zemlju. Ali, to neće biti lako. Ova nam je zemlja sveta. Ova blistava voda što teče rekama i brzacima nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam predamo zemlju morate znati da je ova voda sveta, morate reći svojoj deci da je sveta. Da svaki odraz u bistrom jezeru kazuje događaje i uspomene iz života mog naroda. Žubor vode - glas je oca moga oca. Reke su naša braća - utoljuju nam žed. Reke nose naše kanue. Hrane nam decu. Prodamo li vam ovu zemlju, morate se setiti i učiti svoju decu da su reke naša, a i vaša braća. Zato rekama morate pružiti dobrotu kakvu biste bratu pružili.

Znamo da nas beli čovek ne razume. Njemu je jedan deo zemlje isti kao i bilo koji drugi. On je stranac što dođe noću i oduzme zemlji sve što mu treba: zemlja mu nije brat već - neprijatelj. Kada je pokori on kreće dalje. Ostavlja za sobom grobove svojih otaca i ne mari zbog toga. Oduzima zemlju svojoj deci i nije ga briga. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu decu rodi - ostaju zaboravljeni. Prema Majci - Zemlji i prema Bratu - Nebu odnosi se kao prema stvarima što mogu da se kupe, opljačakju, prodaju poput stoke ili sjajnog nakita. Njegova će pohlepa uništiti zemlju i za sobom ostaviti pravu pustoš.

Ne znam! Naš se način života razlikuje od vašeg. Od pogleda na vaše gradove crvenog čoveka zabole oči. To je možda zato što je crveni čovek divlji i ne razume stvari. U gradovima belog čoveka nema mirnog čoveka, nema mirnog kutka. Nema mesta na kojem bi se čulo otvaranje lišca u proleće ili drhtaj krila mušice. Možda zato što sam divlji - jednostavno ne shvatam. Buka mi vreda uši. Šta vredi život ako čovek ne može čuti krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovek i ne razumem mnogo...

Indijanac voli zvuk vetra kada se poigrava površinom močvara. I miris povetarca osvežen popodnevnom kišom ili borovinom.

Najveće blago crvenog čoveka je vazduh. Sve živo deli isti dah - životinja, drvo i čovek. Svima je taj dah potreban. Beli čovek kao da ne opaža taj dah koji udiše. Poput nekog ko je dugo na samrti, ne oseća smrad. Prodamo li vam zemlju morate da se setite da vam je vazduh dragocen, da vazduh deli svoj dah sa svim životom koji održava. Vetar što je mome dedi dao prvi dah - prihvatiće i njegov poslednji izdah. Ako vam prodamo zemlju, morate je čuvati kao svetinju. Kao mesto na kojem će i beli čovek moći da udahne vetar zaslađen mirisom poljskog cveća. Razmortićemo vašu ponudu da kupite zemlju. Odlučimo li da pristanemo, zahtevaćemo da ispunite ovaj uslov: beli čovek moraće da se ponaša prema životinjama ovog kraja kako prema svojoj braći! Divlji sam i ne razumem drugačiji život. Video sam po prerijama hiljade bizona koje je beli čovek ubio, pucajući iz jurećeg "vatrenog konja". Divlji sam i ne razumem kako gvozdeni konj iz kojeg suklja dim može biti važniji od živog bizona, kojeg mi ubijamo samo da bismo preživeli. Šta je čovek bez životinje? Kad bi životinje nestale, čovek bi umro od velike usamljenosti duha. Šta god zadesi životinje, ubrzo snađe i čoveka. Sve je u svetu povezano.

Moraćete učiti svoju decu da im je pod nogama pepeo naših dedova. Da bi poštovali zemlju, reći ćete im da je zemlja bogata životom naših predaka. Moraćete da učite vašu decu, isto kao što i mi učimo našu - da nam je zemlja mati. Šta snađe zemlju - snađe i njenu decu. Pljuje li čovek na zemlju - pljuje na sebe samoga. Zemlja ne pripada čoveku - čovek pripada zemlji. To dobro znamo. Sve je u međusobnoj vezi, kao što je porodica krvlju sjedinjena. Sve je povezano. Nije čovek tvorac razboja života, već je samo vlakno u njemu. Što učini sa razbojem - čini sa sobom. Čak ni beli čovek čiji Bog istupi i govori s njime kao prijatelj sa prijateljem, neće izbeći zajedničku sudbinu. Možda smo ipak braća. Videćemo!

Jedino znam sigurno, a to će beli čovek jednom morati da shvati: naš Bog je isti Bog. Možete misliti da njega možete posedovati, kao što se spremate da uzmete celu našu zemlju. Ali, nećete! On je Bog ljudi i njegova je milost jednaka i za crvenog i za belog čoveka. Ova je zemlja njemu sve. Oskrnavite li je, isto je kao kad prezrete njegovog stvoritelja. Belog će čoveka nestati, možda i pre ostalih plemena. Prljate sami svoj ležaj i jedne noći udavićete se u sopstvenom izmetu. U svom nastojanju gorećete u ognju Boga koji vas je doveo ovamo i s' nekom neobjašnjivom namerom dao vam vlast nad ovom zemljom i crvenim čovekom. Takva sudbina se nama čini bednom.

Ne razumem zašto se ubija bizon? Zašto se krote divlji konji? Zašto je u dubini šume toliko ljudskog smrada? Zašto je pogled na zelene bregove pocepan žicama što govore? Gde su jeleni?

Nema ih više. Gde je orao? Odleteo. Pravom življenju je kraj. Počinje borba za opstanak..."



Komentar: Na osnovu ovog pisma indijanskog poglavice Sietla, možda možemo steći neku sliku o tome kako su nekad razmišljali normalni ljudi, naravno, kada ih je još bilo na ovoj planeti!?
izvor: galaksija.com

strasno je sta se uradilo tom narodu, koji je de facto istrijebljen. milioni se broje u desetinama, dok je za nas jedini i najveci shok koji nam je nazor nametnut i 90% ispolitiziran - Holokaust. jos jedan neshvatljiv primjer licemjerja ovih sto su "iza zavjese".
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#41 Re: Interesantan film ???

Post by Simply_Red »

_veleposlanik wrote:ja bih od mnogobrojnih tema i raznolikih tematika ipak izdvojio ovu:
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Abraham Linkoln (1809-1865) ponudio je 1854. godine da država kupi veliki deo indijanske zemlje, a indijanskom narodu je obećan rezervat. Na tu ponudu je dobio odgovor od poglavice Sietla. Ovo pismo se ubraja među najlepše i najdublje misli koje su ikada izrečene o čovekovoj prirodi...

"Kada Veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da želi kupiti našu zemlju - previše od nas traži…

Kako može da se kupi nebo i toplina zemlje? Tako nešto sasvim nam je strano. Mi nismo vlasnici svežine vazduha i bistrine vode. Pa, kako ih možemo kupiti? Svaki je delić ove zemlje svet mom narodu. Svaka blistava borova iglica, svako zrno peska na rečnom sprudu, svaki pramen izmaglice u tami šume, sveti su u mislima i u životu mog naroda. Sokovi u drveću prožeti su sećanjima na crvenog čoveka. Kada mrtvi bledoliki odu u šetnju među zvezde zaboravljaju zemlju koja im je dala život. Naši mrtvi nikad ne zaboravljaju svoju predivnu zemlju, jer ona je mati crvenog čoveka.

Deo smo zemlje i ona je deo nas! Mirisne trave su nam sestre. Jelen, pastuv, veliki orao - braća su nam.

Stenoviti vrhovi, sočni pašnjaci, toplo mustangovo telo i čovek - sve pripada istoj porodici. Kada veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da od nas želi da kupi našu zemlju - previše od nas traži. Veliki poglavica poručuje da će nam naći mesto na kojem ćemo lepo živeti. On će nam biti otac - mi njemu deca. Razmotrićemo tu ponudu da kupite našu zemlju. Ali, to neće biti lako. Ova nam je zemlja sveta. Ova blistava voda što teče rekama i brzacima nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam predamo zemlju morate znati da je ova voda sveta, morate reći svojoj deci da je sveta. Da svaki odraz u bistrom jezeru kazuje događaje i uspomene iz života mog naroda. Žubor vode - glas je oca moga oca. Reke su naša braća - utoljuju nam žed. Reke nose naše kanue. Hrane nam decu. Prodamo li vam ovu zemlju, morate se setiti i učiti svoju decu da su reke naša, a i vaša braća. Zato rekama morate pružiti dobrotu kakvu biste bratu pružili.

Znamo da nas beli čovek ne razume. Njemu je jedan deo zemlje isti kao i bilo koji drugi. On je stranac što dođe noću i oduzme zemlji sve što mu treba: zemlja mu nije brat već - neprijatelj. Kada je pokori on kreće dalje. Ostavlja za sobom grobove svojih otaca i ne mari zbog toga. Oduzima zemlju svojoj deci i nije ga briga. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu decu rodi - ostaju zaboravljeni. Prema Majci - Zemlji i prema Bratu - Nebu odnosi se kao prema stvarima što mogu da se kupe, opljačakju, prodaju poput stoke ili sjajnog nakita. Njegova će pohlepa uništiti zemlju i za sobom ostaviti pravu pustoš.

Ne znam! Naš se način života razlikuje od vašeg. Od pogleda na vaše gradove crvenog čoveka zabole oči. To je možda zato što je crveni čovek divlji i ne razume stvari. U gradovima belog čoveka nema mirnog čoveka, nema mirnog kutka. Nema mesta na kojem bi se čulo otvaranje lišca u proleće ili drhtaj krila mušice. Možda zato što sam divlji - jednostavno ne shvatam. Buka mi vreda uši. Šta vredi život ako čovek ne može čuti krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovek i ne razumem mnogo...

Indijanac voli zvuk vetra kada se poigrava površinom močvara. I miris povetarca osvežen popodnevnom kišom ili borovinom.

Najveće blago crvenog čoveka je vazduh. Sve živo deli isti dah - životinja, drvo i čovek. Svima je taj dah potreban. Beli čovek kao da ne opaža taj dah koji udiše. Poput nekog ko je dugo na samrti, ne oseća smrad. Prodamo li vam zemlju morate da se setite da vam je vazduh dragocen, da vazduh deli svoj dah sa svim životom koji održava. Vetar što je mome dedi dao prvi dah - prihvatiće i njegov poslednji izdah. Ako vam prodamo zemlju, morate je čuvati kao svetinju. Kao mesto na kojem će i beli čovek moći da udahne vetar zaslađen mirisom poljskog cveća. Razmortićemo vašu ponudu da kupite zemlju. Odlučimo li da pristanemo, zahtevaćemo da ispunite ovaj uslov: beli čovek moraće da se ponaša prema životinjama ovog kraja kako prema svojoj braći! Divlji sam i ne razumem drugačiji život. Video sam po prerijama hiljade bizona koje je beli čovek ubio, pucajući iz jurećeg "vatrenog konja". Divlji sam i ne razumem kako gvozdeni konj iz kojeg suklja dim može biti važniji od živog bizona, kojeg mi ubijamo samo da bismo preživeli. Šta je čovek bez životinje? Kad bi životinje nestale, čovek bi umro od velike usamljenosti duha. Šta god zadesi životinje, ubrzo snađe i čoveka. Sve je u svetu povezano.

Moraćete učiti svoju decu da im je pod nogama pepeo naših dedova. Da bi poštovali zemlju, reći ćete im da je zemlja bogata životom naših predaka. Moraćete da učite vašu decu, isto kao što i mi učimo našu - da nam je zemlja mati. Šta snađe zemlju - snađe i njenu decu. Pljuje li čovek na zemlju - pljuje na sebe samoga. Zemlja ne pripada čoveku - čovek pripada zemlji. To dobro znamo. Sve je u međusobnoj vezi, kao što je porodica krvlju sjedinjena. Sve je povezano. Nije čovek tvorac razboja života, već je samo vlakno u njemu. Što učini sa razbojem - čini sa sobom. Čak ni beli čovek čiji Bog istupi i govori s njime kao prijatelj sa prijateljem, neće izbeći zajedničku sudbinu. Možda smo ipak braća. Videćemo!

Jedino znam sigurno, a to će beli čovek jednom morati da shvati: naš Bog je isti Bog. Možete misliti da njega možete posedovati, kao što se spremate da uzmete celu našu zemlju. Ali, nećete! On je Bog ljudi i njegova je milost jednaka i za crvenog i za belog čoveka. Ova je zemlja njemu sve. Oskrnavite li je, isto je kao kad prezrete njegovog stvoritelja. Belog će čoveka nestati, možda i pre ostalih plemena. Prljate sami svoj ležaj i jedne noći udavićete se u sopstvenom izmetu. U svom nastojanju gorećete u ognju Boga koji vas je doveo ovamo i s' nekom neobjašnjivom namerom dao vam vlast nad ovom zemljom i crvenim čovekom. Takva sudbina se nama čini bednom.

Ne razumem zašto se ubija bizon? Zašto se krote divlji konji? Zašto je u dubini šume toliko ljudskog smrada? Zašto je pogled na zelene bregove pocepan žicama što govore? Gde su jeleni?

Nema ih više. Gde je orao? Odleteo. Pravom življenju je kraj. Počinje borba za opstanak..."



Komentar: Na osnovu ovog pisma indijanskog poglavice Sietla, možda možemo steći neku sliku o tome kako su nekad razmišljali normalni ljudi, naravno, kada ih je još bilo na ovoj planeti!?
izvor: galaksija.com

strasno je sta se uradilo tom narodu, koji je de facto istrijebljen. milioni se broje u desetinama, dok je za nas jedini i najveci shok koji nam je nazor nametnut i 90% ispolitiziran - Holokaust. jos jedan neshvatljiv primjer licemjerja ovih sto su "iza zavjese".

Ne znam da li se neko sjeca crtanog filma koji je bio na BHT prije par godina, koji prikazuje rezervat na krovu jedne zgrade u nekoj metropoli. Odlicna slika!

Uvijek su me fascinirali Indijanci i njihov nacin razmisljanja, a posebno ta povezanost sa prirodom. Crveni covjek nije znao za apsolutno nikakve bolesti prije nego su dosli bijelci, i oni nisu istrijebljeni ubijanjem i silom, nego raznoraznim bolestima koje smo donijeli. Zlato im je bilo samo ukras na predmetima. Koristili su opojna sredstva kao ayahuasca da bi se u samanskim obredima povezali sa prirodom. Prinosili su zrtve. Ipak, nase monoteisticke religije to definisu kao paganstvo i bogohuljenje. Kako su onda oni bili na tom stupnju civilizacije, a mi se valjamo u "sopstvenom izmetu", kako je rekao autor pisma iznad?
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#42 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

ZEITGEIST: ADDENDUM

odlican nastavak, kvalitetno razradjen problem i data rjesenja. nek stoji i ovdje.
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#43 Re: Interesantan film ???

Post by paratrooper »

_veleposlanik wrote:strasno je sta se uradilo tom narodu, koji je de facto istrijebljen. milioni se broje u desetinama, dok je za nas jedini i najveci shok koji nam je nazor nametnut i 90% ispolitiziran - Holokaust. jos jedan neshvatljiv primjer licemjerja ovih sto su "iza zavjese".
koliko znam ne fali im nista, eto mnogi meksicki indijanci se bore da ilegalno udju u sjedinjene drzave.

na kraju krajeva da ih Washington nije uveo red indijanci bi istrijebili jedni druge.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#44 Re: Interesantan film ???

Post by omar little »

paratrooper wrote:
_veleposlanik wrote:strasno je sta se uradilo tom narodu, koji je de facto istrijebljen. milioni se broje u desetinama, dok je za nas jedini i najveci shok koji nam je nazor nametnut i 90% ispolitiziran - Holokaust. jos jedan neshvatljiv primjer licemjerja ovih sto su "iza zavjese".
koliko znam ne fali im nista, eto mnogi meksicki indijanci se bore da ilegalno udju u sjedinjene drzave.

na kraju krajeva da ih Washington nije uveo red indijanci bi istrijebili jedni druge.
Nuto opet ovog Reaganovog djetica sto pametno zbori! :-)
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#45 Re: Interesantan film ???

Post by latinalover »

Simply_Red wrote:Uvijek su me fascinirali Indijanci i njihov nacin razmisljanja, a posebno ta povezanost sa prirodom. Crveni covjek nije znao za apsolutno nikakve bolesti prije nego su dosli bijelci, i oni nisu istrijebljeni ubijanjem i silom, nego raznoraznim bolestima koje smo donijeli. Zlato im je bilo samo ukras na predmetima. Koristili su opojna sredstva kao ayahuasca da bi se u samanskim obredima povezali sa prirodom. Prinosili su zrtve. Ipak, nase monoteisticke religije to definisu kao paganstvo i bogohuljenje. Kako su onda oni bili na tom stupnju civilizacije, a mi se valjamo u "sopstvenom izmetu", kako je rekao autor pisma iznad?
ne mozemo ni zamisliti kakva su to mucenja bila od strane bijelog smeca....pocevsi od klanja, vadjenja organa..silovanja zena ....ma bijelci su njih unistili 100%..sve si rekao odlicno...a u svakom filmu su indijanci predstavljeni kao negativci :roll:

holivud je bas izmisljen ,da bi se narodu mozak ispirao..odes u ameriku i sve ono sto u filmu vdis zaboravi....dovoljno je samo reci..da kad kupuju fast food ,ne moraju iz auta izaci :D
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#46 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

Zetigeist Addendum, preveden



mora se pohvaliti youtube user cowboybebop2012 za odlicno uradjen i azuriran prevod.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#47 Re: Interesantan film ???

Post by vratnik »

Der Spiegel pise danas o filmu austrijskog rezisera: Let's make money, koji, kako mi se cini ima slicnosti sa Zeitgeist-om. (ili je Zeitgeist, kako hocete...)
evo link: http://www.spiegel.de/video/video-38512.html
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#48 Re: Interesantan film ???

Post by superxenon »

shalaedin wrote:Najbolji je rob onaj koji za sebe tvrdi da je slobodan.

Svijet je poprimio sliku izvrnutih vrijednosti... previse je laznih prijatelja i neprijatelja. Pa oni koji cuvaju svoja bogatstva nasli su nacina da gaze preko drugih a da sami ne ispastaju radi toga. Oni su nalik predatorima medju ljudima ... smisao im je da sacuvaju moc i bogatstvo. Skriveni od svijeta a kroje njemu kapu, svijetu misle sto i sami djavo. Jebe im se za svijet. Kazu da daleko sezu njihovi korijeni, da su plave krvi i da vec odavno prate tok ljudske civilizacije. Prenose znanja i saznanja jedno na druge i uvijek su korak ispred obicnog puka. Ruse sve one koji im se ne zele povinuti i takvi su okarakterisani kao uljezi... Mozda ste i vi uljezi. :)

O teoriji zavjere mnogi pisu... ali dali ona kao takva postoji nemozemo pouzdano tvrditi. Zato postoji alternativna i nekonvencionalna historija koja se bavi time.

Nasao sam zanimljivu knjigu koja govori o otkrivanju osobe koja je upucena, meni je bila zanimljiva mada nekome nece biti, ali svakako je vrijedi procitati, govori iz ugla covjeka kojem je vjera i nacin zivljenja manipulacija drugim ljudima. Pogledaj te je:

http://www.2shared.com/file/3841228/840 ... ucena.html
jeli moze obnova ovoga link-a ili ako neko ima tu knjigu da je stavi na rapid? hvala
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#49 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

interesantan clanak, nek stoji i ovdje:



FINANCIAL TIMES

And now for a world government
By Gideon Rachman


Published: December 8 2008 19:13 | Last updated: December 8 2008 19:13


I have never believed that there is a secret United Nations plot to take over the US. I have never seen black helicopters hovering in the sky above Montana. But, for the first time in my life, I think the formation of some sort of world government is plausible.

A “world government” would involve much more than co-operation between nations. It would be an entity with state-like characteristics, backed by a body of laws. The European Union has already set up a continental government for 27 countries, which could be a model. The EU has a supreme court, a currency, thousands of pages of law, a large civil service and the ability to deploy military force.

So could the European model go global? There are three reasons for thinking that it might.

First, it is increasingly clear that the most difficult issues facing national governments are international in nature: there is global warming, a global financial crisis and a “global war on terror”. moja nota: sve troje lazne i/ili vjestacki kreirane

Second, it could be done. The transport and communications revolutions have shrunk the world so that, as Geoffrey Blainey, an eminent Australian historian, has written: “For the first time in human history, world government of some sort is now possible.” Mr Blainey foresees an attempt to form a world government at some point in the next two centuries, which is an unusually long time horizon for the average newspaper column.

But – the third point – a change in the political atmosphere suggests that “global governance” could come much sooner than that. The financial crisis and climate change are pushing national governments towards global solutions, even in countries such as China and the US that are traditionally fierce guardians of national sovereignty.

Barack Obama, America’s president-in-waiting, does not share the Bush administration’s disdain for international agreements and treaties. In his book, The Audacity of Hope, he argued that: “When the world’s sole superpower willingly restrains its power and abides by internationally agreed-upon standards of conduct, it sends a message that these are rules worth following.” The importance that Mr Obama attaches to the UN is shown by the fact that he has appointed Susan Rice, one of his closest aides, as America’s ambassador to the UN, and given her a seat in the cabinet.

A taste of the ideas doing the rounds in Obama circles is offered by a recent report from the Managing Global Insecurity project, whose small US advisory group includes John Podesta, the man heading Mr Obama’s transition team and Strobe Talbott, the president of the Brookings Institution, from which Ms Rice has just emerged.

The MGI report argues for the creation of a UN high commissioner for counter-terrorist activity, a legally binding climate-change agreement negotiated under the auspices of the UN and the creation of a 50,000-strong UN peacekeeping force. Once countries had pledged troops to this reserve army, the UN would have first call upon them.

These are the kind of ideas that get people reaching for their rifles in America’s talk-radio heartland. Aware of the political sensitivity of its ideas, the MGI report opts for soothing language. It emphasises the need for American leadership and uses the term, “responsible sovereignty” – when calling for international co-operation – rather than the more radical-sounding phrase favoured in Europe, “shared sovereignty”. It also talks about “global governance” rather than world government.

But some European thinkers think that they recognise what is going on. Jacques Attali, an adviser to President Nicolas Sarkozy of France, argues that: “Global governance is just a euphemism for global government.” As far as he is concerned, some form of global government cannot come too soon. Mr Attali believes that the “core of the international financial crisis is that we have global financial markets and no global rule of law”.

So, it seems, everything is in place. For the first time since homo sapiens began to doodle on cave walls, there is an argument, an opportunity and a means to make serious steps towards a world government.

But let us not get carried away. While it seems feasible that some sort of world government might emerge over the next century, any push for “global governance” in the here and now will be a painful, slow process.

There are good and bad reasons for this. The bad reason is a lack of will and determination on the part of national, political leaders who – while they might like to talk about “a planet in peril” – are ultimately still much more focused on their next election, at home.

But this “problem” also hints at a more welcome reason why making progress on global governance will be slow sledding. Even in the EU – the heartland of law-based international government – the idea remains unpopular. The EU has suffered a series of humiliating defeats in referendums, when plans for “ever closer union” have been referred to the voters. In general, the Union has progressed fastest when far-reaching deals have been agreed by technocrats and politicians – and then pushed through without direct reference to the voters. International governance tends to be effective, only when it is anti-democratic.

The world’s most pressing political problems may indeed be international in nature, but the average citizen’s political identity remains stubbornly local. Until somebody cracks this problem, that plan for world government may have to stay locked away in a safe at the UN.
................
:)
User avatar
Feliks
Posts: 174
Joined: 15/05/2007 13:17
Location: Sarajevo

#50 Re: Interesantan film ???

Post by Feliks »

Sinoc pogledao oba, Zeitgeist i Addendum. Definitivno je uzbudljivije od najnapucanijih holivudskih trilera, ali ne treba sve sto je tu receno uzeti zdravo za gotovo. Po meni najveca vrijednost ovakvih stvari je da provocira ljude da malo vise razmisljaju o "istinama" koje im se svakodnevno serviraju putem medija i da malo sami istraze i upute se u neke stvari. Dosta stvari u ovim filmovima ja sam vec znao ili sam bio nacuo, nesto sam prvi put cuo. Ali vidim ima i na forumu ljudi koji lako upadaju u zamku tzv. teorija zavjere, te odmah sve povezuju: Federal Reserve, dolar, masoni, iluminati, jevrejska zavjera, ratovi, krize, izgubljene civilizacije, piramide, Hitler, Vril, Vanzemaljci, Atlantida, pa do Visockih "piramida", zenicke "chupacabre" i bosanskih stecaka! Ma dajte!

Film zapravo nudi jednostavnu poruku i savjet da se zapitamo svaki sljedeci put kad budemo stajali u redu na glasackom mjestu, u banci za kredit, kad budemo kupovali "novi" proizvod po "nevjerovatnoj" cijeni, kad budemo razmisljali da li da kupimo novi auto iako starom ama bas nista ne fali, kad upalimo TV vijesti i otamo nas zapahne bujica gluposti o "vitalnim nacionalnim interesima", "eurointegracijama", tranziciji i privatizaciji, "konstitutivnim narodima" i entitetima i slicnim glupostima a sve propraceno zabavom u vidu TV sapunica i big brothera, kad nam prodavacica za pultom nemilosrdno potura bezbroj plasticnih kesa, kad vidimo nekoga da baca otpadak po sred trave, kad sljedeci put cujemo da je neko nesto investirao u "uspjesan poslovni poduhvat" izgradnje brana, prodaje telekoma ili rafinerija i sl... jer nam se lako moze dogoditi da jednog dana budemo prisiljeni placati suhim zlatom za bocu kisika ili bocu vode za pice (ovo posljednje se vec desava!).
Post Reply