intercooler hladnjak za passata 1,9 Tdi 2000 godište

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#27 Re: intercooler hladnjak za passata 1,9 Tdi 2000 godište

Post by Nabucco »

Danguba wrote:
Nabucco wrote:
Danguba wrote:
Ako je tako kao sto tvrdis, zasto ne iskljucis aku kada upalis i neka ti sve odradjuje alternator. Poslije samo jednom sedmicno dopuni u garazi aku da mozes upaliti. :D

Auto crpi energiju iz akumulatora a alternator ga dopunjava. Pogotovu kada se radi o jacim i vecim autima tipa BMW, Lincoln...koji imaju velike potrosace.
Zamisli situaciju da istovremeno upalis klimu, svjetla, brisace...i jos par potrosaca. Mislis da to sve alternator moze da snabdije istovremeno bez da aku pomogne svojom akumulacijom koja garantuje isporuku energije do potrosaca.

Nisam te struke a ako grijesim, halalite. :D
Nakon par sati voznje bi ostao bez neceg od nabrojanog :wink: . Kad se sve upali, alternator mora da snadbije sve izvore + da napuni akumulator koji se ispraznio kod starta, jer sam akumulator ne moze ni pola ovog gurati više od sat vremena. Provjereno. Prije par godina me na dvici izdao remen kajš, koji je proklizavao i auto nije punilo kako treba. Isao od Sarajeva prema Goraždu. Januar. Na romaniji sam ostao bez radija, dvadesetak minuta kasnije otkazalo je par stavi na instument tabli ( sve sijalice, pokazivac goriva i pokazivac temperature). Na ulazu u Rogaticu su mi otkazali i farovi i brisaci. Zaustavlja me policija, napalti mi 40KM kazne zbog svjetala i dam 20KM covjeku da mi posudi pajser i ključ, da bi stegao remen. Zacudo, cim sam upalio na guranje, u autu je sve radilo, a u akumulatoru nije bilo napona ni blizu 10V. Nakon 20 minuta rada, sam imao normalan napon na akumulatoru a u tih 20 mintua su mi radila svjeta, grijanje, radio, brisaci....
pa i ja tako razmisljam...niti mozes dugo voziti bez punjenja alternatora(sa energijom iz samog akumulatora) niti mozes voziti bez akumulatora(ako je u kvaru ili ga slabo puni alternator).

to onaj fazon, upali auto i onda skine klemu i kaze ''gledaj radi bez aku''. da radi i nista vise od toga.

alternator ima svoju funkciju a akumulator svoju(nije samo start motora).
Ne razmišljamo isto, ti kažeš da ne može alternator snadbiti sve potrosace kad se upale, ja ti tvrdim da može. I ne samo to vec i puni akumulator. Dvica je sasvim normalno radila bez akumulatora. Nisam probao ostale potrosace, ali svjetla su radila.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#28 Re: intercooler hladnjak za passata 1,9 Tdi 2000 godište

Post by NediM17 »

holowey wrote:ja akumulator gledam samo kao izvor stabilnog napajanja, upaliti se moze i na guranje...
alternator moze obezbijediti struju za potrosace ali zavisno od broja potrosaca mozda ne bude u stanju da pruzi stabilnu struju za sve pa tu uskace akumulator da to sve iznivelise... nesto kao ups kod racunara... laicko razmisljanje, mozda grijesim...
I ja sam laik i mislim da grijesis.

Sto onda nekada kada lagano krecemo u koloni samo na kvacilu svjetla hoce zatreperiti u onom trenutnku kada malo padnu obrtaji motora? Gdje je akumulator da odrzi taj napon konstantnim?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#29 Re: intercooler hladnjak za passata 1,9 Tdi 2000 godište

Post by holowey »

NediM17 wrote:
holowey wrote:ja akumulator gledam samo kao izvor stabilnog napajanja, upaliti se moze i na guranje...
alternator moze obezbijediti struju za potrosace ali zavisno od broja potrosaca mozda ne bude u stanju da pruzi stabilnu struju za sve pa tu uskace akumulator da to sve iznivelise... nesto kao ups kod racunara... laicko razmisljanje, mozda grijesim...
I ja sam laik i mislim da grijesis.

Sto onda nekada kada lagano krecemo u koloni samo na kvacilu svjetla hoce zatreperiti u onom trenutnku kada malo padnu obrtaji motora? Gdje je akumulator da odrzi taj napon konstantnim?
mozda si u pravu, a mozda akumulator ne da da padne ispod nekog minimuma a turiranjem ti dodajes vise... ali da sam na tvom mjestu, ipak bih provjerio elektriku ili promijenio sijalice... meni se to na 25g starom autu ne desava
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#30 Re: intercooler hladnjak za passata 1,9 Tdi 2000 godište

Post by NediM17 »

holowey wrote: mozda si u pravu, a mozda akumulator ne da da padne ispod nekog minimuma a turiranjem ti dodajes vise... ali da sam na tvom mjestu, ipak bih provjerio elektriku ili promijenio sijalice... meni se to na 25g starom autu ne desava
Auto ima 7.000km sve skupa, a nije jedini na kojem mi se dogadjala ista stvar, tako da prckati po elektronici i sijalicama novog auta kojem nista ne fali necu sigurno.
Post Reply