Instruktor i nacin obuke..

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Laplace
Posts: 10554
Joined: 19/11/2012 18:37

#26 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Laplace »

Evolution_IV wrote: 21/08/2022 16:08 jebem usta svakog onog ko uci nove vozace da krece na vagu uz brdo, pored rucne kocnice :-)

hajde snadju se nekako na dizelu, al na benzincu gasi se na 1% nagiba, prave debile

jednostavnije 200x drzat lijevom rukom volan, desnom spustat rucnu a noge ti slobodne za kvacilo i gas, fkt nmgu shvatit :run:
Meni je i sad lakše koristiti ručnu pri kretanju izbrdo/nizbrdo. Praktično je koristim pola sekunde do sekundu, samo koliko da se osiguram da mi auto neće krenuti dok ne pustim kvačilo. Ručna mi dođe kao dodatno osiguranje pri kretanju.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3756
Joined: 23/04/2011 12:21

#27 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Mr.Sojic »

Bobi wrote: 21/08/2022 15:15
Laplace wrote: 21/08/2022 15:06 Mi, koji smo učili na Golfu 2
A mi koji smo učili na Zastava 750 :D.
Ima nas i sa Yugo štiridesetpet :lol:

Instruktor mi govorio da vadimo prednje sjedište i da vozim sa zadnjeg :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32408
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Bobi »

Bloo wrote: 21/08/2022 16:47
Bobi wrote: 21/08/2022 15:15 A mi koji smo učili na Zastava 750 .
Vadiš vozačku svake godine? :D
Jok :skoljka:
shandrprcSA
Posts: 9805
Joined: 23/02/2013 08:16

#29 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by shandrprcSA »

_Reds_ wrote: 21/08/2022 15:00 Neki voze 40 godina, i nikad ne nauče.

Kvačilo se otpušta i istovremeno se lagano daje gas, da ne bi se osjetilo promjena brzine u trzanju auta, i da bi se brze kretalo, jer otupštanjem samo kvačila bez davanja gasa usporavaš saobraćaj.

Kad neko nema osjecaja na promjenama brzine, vrlo je moguce da ce putnicima biti "muka", pogotvo na duzim relacijama.
Mene moj ucio da pustam polako kvacilo i onog momenta kada motor promjeni zvuk lagano dodajem gas uz spustanje rucne...nista lakse :D
Dany97
Posts: 240
Joined: 25/06/2017 15:50

#30 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Dany97 »

Plozio sam podavno da ne dodje/dolazi zabune,ali mi samo cudno bilo to i iritiralo me sto je on insistiro da ne dodajem gas uopste prilikom kretanja sve dok ne pustim kvacilo i da auto samo krene,ali nisam opet biti taj koji bi "solio" pamet instrukturu,ali opet bi pravilno i dobro bilo da se tu i kanditat pita...
Zelim uzeti nekog benzinca ali me bas brine....Pogotovo npr parkiranje unazad ili bocno jer nije isti princip koristenja papucicama dizela i benzinca (bar moja pretpostavka)...
I mene je instruktor ucio (dizel) pod kretanjem na uzbrdici da otpustim kvacilo do "sredine" dok ne cujem kako motor krece da "bruji" jace,dodajem lagan gas uz spustanje rucne i ostatak je lako....
A isto tako u sa noznom kocnicom,drzim kocnicu i kvacilo,otpustim kvacilo dok ne promjeni zvuk,pustim kocnicu i gas.
A koji bi bio princip u benzinca sa rucnom i noznom? jel isti kao kod dizelasa?
Jel se isto pod rucnom drzi kvacilo,otpusta dok ne promjeni zvuk,lagano gas i otpusta rucna?
NediM17
Posts: 21855
Joined: 05/11/2009 11:49

#31 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by NediM17 »

Kod benzinca su papucice drugacije rasporedjene, gas dajes lijevom nogom a kocnica i kvacilo desnom.
Al' zacas se to uzme na ruku, mislim na nogu. :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4305
Joined: 12/01/2008 23:44

#32 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by nivla »

ma samo međugas
artur morgan
Posts: 2882
Joined: 30/04/2020 19:47

#33 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by artur morgan »

Lijeva i desna noga trebaju biti međusobno koordinirane po osjećaju u vožnji i određenim situacijama u vožnji, odnosno nekada vožnja auta traži da ih istovremeno koristiš, kao npr. popuštanje papučice kvačila i istovremeno pritiskanje papučice gasa kod kretanja. Obuka ti definitivno nije bila dobra jer se auto ne uči voziti po određenim šablonima, posebno ako su još i pogrešni, kao to kretanje pod ručnom kako te naučio. Najbolje da te uči ako neko ima od starijih i iskusnijih u porodici ili da tražiš po youtube neka upustva jer teško je ovako preko foruma da te neko može naučiti. I nemoj se bojati voziti auto, što više voziš bićeš bolji i sigurniji.
User avatar
Logovan
Posts: 94685
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#34 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Logovan »

Dany97 wrote: 21/08/2022 12:47 Eh ovako,naslov se odnosi na prvenstveno instruktore,njihov nacin obuke i zapravo koliko je "tacan/pravilan ili kako god nazvati...
Mene je instruktor ucio da brzine saltam na svakih +20km/h,a vracam na svakih -10km/h,za obrtaje mi nije objasnjavao i govorio koliko rpm treba pri kretanju itd,i takodje "nema gasa pri kretanju,vec samo pustis kvacilo pa onda gas" i kad bi krenuo dodati gasa pri kretanju on bi me opomenuo da ne radim tako,sto mi je teska glupost jer sta sad dodjem u situaciju kupim benzinca...Moram ponovo placati dodatno za njega obuku....
I koliko se zapravo u realnim situacijama,tj koliko cesto vi iskusni vozaci koristite ovo +20,-10km/h prilikom saltanja,ili to radite gledajuci obrtaje,zvuku motora?
Jeli ova tehnika bas realna za svakodnevni saobracaj ili?
Znaci imam situaciju da moram usporiti 10km/h i znaci moram mjenjati u nizi stepen?
Ma jok to +20, -10, slušaj motor i to ti je to. Takvo šaltanje mi je šablonsko. Prvi put čujem da instruktor ovako objašnjava. :-)
Evolution_IV wrote: 21/08/2022 16:08 jebem usta svakog onog ko uci nove vozace da krece na vagu uz brdo, pored rucne kocnice :-)
Ja vala učio i jedno i drugo, što je najbolje ja mislim, naučiš oboje. :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8362
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#35 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by kabal1337 »

Dany97 wrote: 22/08/2022 14:17 Plozio sam podavno da ne dodje/dolazi zabune,ali mi samo cudno bilo to i iritiralo me sto je on insistiro da ne dodajem gas uopste prilikom kretanja sve dok ne pustim kvacilo i da auto samo krene,ali nisam opet biti taj koji bi "solio" pamet instrukturu,ali opet bi pravilno i dobro bilo da se tu i kanditat pita...
Zelim uzeti nekog benzinca ali me bas brine....Pogotovo npr parkiranje unazad ili bocno jer nije isti princip koristenja papucicama dizela i benzinca (bar moja pretpostavka)...
I mene je instruktor ucio (dizel) pod kretanjem na uzbrdici da otpustim kvacilo do "sredine" dok ne cujem kako motor krece da "bruji" jace,dodajem lagan gas uz spustanje rucne i ostatak je lako....
A isto tako u sa noznom kocnicom,drzim kocnicu i kvacilo,otpustim kvacilo dok ne promjeni zvuk,pustim kocnicu i gas.
A koji bi bio princip u benzinca sa rucnom i noznom? jel isti kao kod dizelasa?
Jel se isto pod rucnom drzi kvacilo,otpusta dok ne promjeni zvuk,lagano gas i otpusta rucna?
Nauci za sva vremena rucna kocnica ti je prijatelj.
Prvo se dodaje gas onda se pusta kvacilo. "sredine" kakve ba sredine "bruji" kakvo brujanje, kada ti cucne auto ( drzi polozaj kvacila) onda spustas rucnu.
Veca brda zahtjevaju malo vise gasa. Princip kretanja na ravnom je isti kao o na brdu naravno bez rucne kocnice.

Sredina ne postoji i svako auto je drugacije i vremenom se mijenja.
Cuj brine te, pa jesi li musko. Sjednes i naucis, ugasi se ugasi, upali i opet.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37291
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#36 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by bitanga_sa_otesa »

Nije za tebe auto,idi taxijem ili komercijalom...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13682
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#37 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by Evolution_IV »

kad se naucis, nisi ni svjestan sta noge rade i koliko brzo :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17395
Joined: 31/03/2019 14:56

#38 Re: Instruktor i nacin obuke..

Post by vjeshalica »

Dany97 wrote: 22/08/2022 14:17 Plozio sam podavno da ne dodje/dolazi zabune,ali mi samo cudno bilo to i iritiralo me sto je on insistiro da ne dodajem gas uopste prilikom kretanja sve dok ne pustim kvacilo i da auto samo krene,ali nisam opet biti taj koji bi "solio" pamet instrukturu,ali opet bi pravilno i dobro bilo da se tu i kanditat pita...
Zelim uzeti nekog benzinca ali me bas brine....Pogotovo npr parkiranje unazad ili bocno jer nije isti princip koristenja papucicama dizela i benzinca (bar moja pretpostavka)...
I mene je instruktor ucio (dizel) pod kretanjem na uzbrdici da otpustim kvacilo do "sredine" dok ne cujem kako motor krece da "bruji" jace,dodajem lagan gas uz spustanje rucne i ostatak je lako....
A isto tako u sa noznom kocnicom,drzim kocnicu i kvacilo,otpustim kvacilo dok ne promjeni zvuk,pustim kocnicu i gas.
A koji bi bio princip u benzinca sa rucnom i noznom? jel isti kao kod dizelasa?
Jel se isto pod rucnom drzi kvacilo,otpusta dok ne promjeni zvuk,lagano gas i otpusta rucna?
Jebo te instruktor nadji kakva coeka od zanata i uzmi auto da te nauci ko insana da vozis
Post Reply