Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#26 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Roccohljup »

prijedlog je sasvim normalan (za normalnu zemlju, ljude, političare, itd.) a uštede bi samo na administraciji bile enormne. Bilo bi para za svasta nesto onda.
Al sa druge strane, sa obzirom da smo nakaradni u svakom pogledu, nema sanse da to prođe te da se idioti na vlasti odluče odreći svoje familije i biračkog tijela koje mahom popunjava tu administraciju.
Ekonomske regije su super ideje i upravo radi toga su nekad (bar koliko se sjećam) i osnovane regionalne razvojne agencije. Al džaba......
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#27 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by putokaz1 »

Prijedlog je u kampanji 2012 koristila NSRZB i dobila 0,000001% glasova šta vi hoćete
kad je Jerko Hrvat i to Multietnički Hrvat predlagao svi Kažu NE VALJA
A kada predlaže ''Ljevičar'' svi kažu VALJA
kAKO ODJEDNOM PROMJENA MIŠLJANJA,kako
a opet SDA pobjedi na izbori i 2018 i 2020 itd
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#28 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by LBVIEW »

Chmoljo wrote:okrupNJavanje.

:-?
:thumbup:
Ne znam otkud ovo "lj", tad je pogotovo besmisleno. :mrgreen:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#29 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Haman2 »

Stari prijedlog koji je nemoguce realizirati bez violje tri naroda, jer to zahtijeva Ustav BiH.
Ovo je samo da se politicari slikaju i podsjete glasace da su oni tu, da brinu o nama da se oni brinu o BiH i gradu na cijem su celu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#30 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by madner »

Za ovaj prijedlog je dovoljno ubjediti Hrvate.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#31 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Ajatolah_ »

Nema potrebe da se kantoni ukidaju, samo se trebaju oslabiti.
Lug
Posts: 2527
Joined: 09/02/2009 15:27

#32 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Lug »

cyprus wrote:Paaaa, razlika je u tome što nakon ukidanja kantoni više ne bi postojali, a nakon okrupnjavanja bi postojali, samo bi ih bilo manje...

ukidao bi znaci kantone i ovako i onako, samo s tom razlikom sto bi u prvom slucaju ukidao samo neke, a u drugom slucaju sve kantone.. ako je svrha ekonomija, zasto onda ne bi sve ukinuli? :roll:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#33 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by BarbaDue »

Ko god da ovo tjera i na kojem god nivou, pitanje je imaš li frajeru dovoljno ruku za "ZA", ako nemaš đaba se trošiš.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#34 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Chmoljo »

Roccohljup wrote:prijedlog je sasvim normalan (za normalnu zemlju, ljude, političare, itd.) a uštede bi samo na administraciji bile enormne. Bilo bi para za svasta nesto onda.
Al sa druge strane, sa obzirom da smo nakaradni u svakom pogledu, nema sanse da to prođe te da se idioti na vlasti odluče odreći svoje familije i biračkog tijela koje mahom popunjava tu administraciju.
Ekonomske regije su super ideje i upravo radi toga su nekad (bar koliko se sjećam) i osnovane regionalne razvojne agencije. Al džaba......
nije ni lako ostaviti silne ljude bez posla.

razumijem ja da bi mnogi VOLJELI vidjeti uplakane i zabrinute džabojede kako kupe prnje iz udobnih, neradničkih fotelja, ali velika otpuštanja bi dovela i do velikih ekonomskih potresa. da ne govorimo o tome da ti viškovi novca ne bi baš bili tako olako preusmjereni u neke bolje ciljeve, nego opet dobar dio u džepove odabranih.

ne maštajte o velikim rezovima, a i ne priželjkujte ih. koliko god svi mi bili ojađeni, svima bi nam se moglo obiti o glavu. pogotovo znajući kako sve traljavo radimo, sa puno javašluka, ugrađivanja i strogo neefikasno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#35 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Alfons Kauders »

Ne znam zasto bi "silni" ljudi ostali bez posla? Niko nece ukinuti sve institucije na kantonalnom nivou, vec ih prebaciti na lokalni ili federalni nivo. Profesorice i policajci bi i dalje radili, samo formalno za drugog poslodavca.

Inicijativa nije losa ali je beznadezna. Iako bi se po Imamovicu zadrzali kantoni u postojecim granicama, iako bi se mogla osigurati ista prava i bez 10 administrativnih aparata, svi znamo da to HDZ i SDA nikad ne mogu podrzati radi svoje budzetske baze.

Njih jednostavno ne zanimaju takva rjesenja, tako da mozemo zakljucati temu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#36 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Haris.ba »

Osim ukidanja ministara, premijera, skupštine - koliko bi se uštedilo para?

Na temama o ukidanju kantona ja samo tražim da se kažu koje bi to uštede bile. Budžetske pozicije za iste su navedene u budžetima. Samo treba cifru reći.

I vrijede li te pare uštediti pa slušati Tuzlu i Zenicu da sve pare odoše u Sarajevo? :D
Alfons Kauders wrote:Ne znam zasto bi "silni" ljudi ostali bez posla? Niko nece ukinuti sve institucije na kantonalnom nivou, vec ih prebaciti na lokalni ili federalni nivo. Profesorice i policajci bi i dalje radili, samo formalno za drugog poslodavca.
Pa koji je onda smisao ukidanja kantona? Narodu se prodaje priča da ukidanje kantona znači - UŠTEDE.
Jest da se ne kaže uštede čega.

P.S.
Shvatam ja frustriranost Imamovića osakaćenim nadležnostima općine. Ali, rješenje nije u ukidanju kantona.

Strukturalni problem su ustvari pare. Problem je što federalni nivo može se zaduživati bez granica, i time smanjiti kantonalne i općinske budžete. Te što je nedefinisan odnos nadležnosti i količine para za iste.

Problem je što se općinama ne želi vratiti nadležnosti vezane za osnovno obrazovanje, osnovnu zdrastvenu zaštitu i općinske policijske uprave (i obezbjediti im prihode za isto, naravno pričam da ovo bude zajednička nadležnost, ali da općina ima stvarnu mogućnost donošenja odluka vezanih za isto).
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#37 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by orinoco »

Haris.ba wrote:Osim ukidanja ministara, premijera, skupštine - koliko bi se uštedilo para?

Na temama o ukidanju kantona ja samo tražim da se kažu koje bi to uštede bile. Budžetske pozicije za iste su navedene u budžetima. Samo treba cifru reći.

I vrijede li te pare uštediti pa slušati Tuzlu i Zenicu da sve pare odoše u Sarajevo? :D
Alfons Kauders wrote:Ne znam zasto bi "silni" ljudi ostali bez posla? Niko nece ukinuti sve institucije na kantonalnom nivou, vec ih prebaciti na lokalni ili federalni nivo. Profesorice i policajci bi i dalje radili, samo formalno za drugog poslodavca.
Pa koji je onda smisao ukidanja kantona? Narodu se prodaje priča da ukidanje kantona znači - UŠTEDE.
Jest da se ne kaže uštede čega.

P.S.
Shvatam ja frustriranost Imamovića osakaćenim nadležnostima općine. Ali, rješenje nije u ukidanju kantona.

Strukturalni problem su ustvari pare. Problem je što federalni nivo može se zaduživati bez granica, i time smanjiti kantonalne i općinske budžete. Te što je nedefinisan odnos nadležnosti i količine para za iste.

Problem je što se općinama ne želi vratiti nadležnosti vezane za osnovno obrazovanje, osnovnu zdrastvenu zaštitu i općinske policijske uprave (i obezbjediti im prihode za isto, naravno pričam da ovo bude zajednička nadležnost, ali da općina ima stvarnu mogućnost donošenja odluka vezanih za isto).
Po stoti put na ovom forumu bravo!, beavo! i bravo!

O racionalizaciji troškova administracije u upravljanju Federacijom svakako trebamo i moramo raspravljati. Najveću uštedu postigli bismo ukidanjem svih 10 kantona ili njihovu redukciju na nekoliko. Međutim, nijedan kanton ne može biti ukinut bez prethodne promjene Ustava FBiH, a posebno bez plana i programa zapošljavanja hiljada kantonalnih radnika. Ako ćemo ih premjestiti iz kantonalne uprave u lokalnu samoupravu, onda ni racionalizacija troškova nema smisla, šak postaje skuplja.

Jedino rješenje je razvoj privrede i preseljenje radnika iz budžetskih organizacija u realni sektor, u privredne djelatnosti, a to je opet izuzetno velik posao i mnogo košta. Ali, ovakav način, dugoročno, najisplativiji je, u svakom smislu.
Lug
Posts: 2527
Joined: 09/02/2009 15:27

#38 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Lug »

pa kako onda opstaju druge drzave bez kantona, jer eto.. sta cemo sa zaposlenima u kantonima? Ko da su Bogom dani i oni i kantoni.. :roll:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#39 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Alfons Kauders »

Haris.ba wrote:Osim ukidanja ministara, premijera, skupštine - koliko bi se uštedilo para?

Na temama o ukidanju kantona ja samo tražim da se kažu koje bi to uštede bile. Budžetske pozicije za iste su navedene u budžetima. Samo treba cifru reći.

I vrijede li te pare uštediti pa slušati Tuzlu i Zenicu da sve pare odoše u Sarajevo? :D
Alfons Kauders wrote:Ne znam zasto bi "silni" ljudi ostali bez posla? Niko nece ukinuti sve institucije na kantonalnom nivou, vec ih prebaciti na lokalni ili federalni nivo. Profesorice i policajci bi i dalje radili, samo formalno za drugog poslodavca.
Pa koji je onda smisao ukidanja kantona? Narodu se prodaje priča da ukidanje kantona znači - UŠTEDE.
Jest da se ne kaže uštede čega.
Ti izgleda ne vidis razliku izmedju policajaca i profesorica i kantonalne administracije? KS na administraciju trosi preko 4% svog budzeta, TK nesto ispod 3%.

Smisao ukidanja kantona ili neke druge reforme je u tome da se taj trosak umanji ili eliminise, a ne da otpustimo npr. sve zaposlene u zdravstvu jer su i oni na kantonalnom nivou. Kada bi "reformirani" KS umjesto 4% trosio 2% na administraciju, to bi za mene bio dobitak, jer 1% nije malo kada se govori o budzetu KS.

Tebi haman jeste, pa smatras da je besmisleno pricati o tome?
P.S.
Shvatam ja frustriranost Imamovića osakaćenim nadležnostima općine. Ali, rješenje nije u ukidanju kantona.

Strukturalni problem su ustvari pare. Problem je što federalni nivo može se zaduživati bez granica, i time smanjiti kantonalne i općinske budžete. Te što je nedefinisan odnos nadležnosti i količine para za iste.

Problem je što se općinama ne želi vratiti nadležnosti vezane za osnovno obrazovanje, osnovnu zdrastvenu zaštitu i općinske policijske uprave (i obezbjediti im prihode za isto, naravno pričam da ovo bude zajednička nadležnost, ali da općina ima stvarnu mogućnost donošenja odluka vezanih za isto).
S tim da Imamovic zapravo i ne predlaze potpuno ukidanje kantona, vec njihovu reformu.

Sto se tice zaduzivanja, i FBiH ima granicu, kao i RS... S tim da je RS vec na granici (ili cak preko nje), a FBiH nije, pa su zato i opstine u RS u prosjeku zaduzenije od opstina u FBiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Haris.ba »

Alfons Kauders wrote:Ti izgleda ne vidis razliku izmedju policajaca i profesorica i kantonalne administracije? KS na administraciju trosi preko 4% svog budzeta, TK nesto ispod 3%.

Smisao ukidanja kantona ili neke druge reforme je u tome da se taj trosak umanji ili eliminise, a ne da otpustimo npr. sve zaposlene u zdravstvu jer su i oni na kantonalnom nivou. Kada bi "reformirani" KS umjesto 4% trosio 2% na administraciju, to bi za mene bio dobitak, jer 1% nije malo kada se govori o budzetu KS.

Tebi haman jeste, pa smatras da je besmisleno pricati o tome?
Svaka ušteda na administraciji se može smatrati dobrom. Ali, treba ući u suštinu stvari. Meni ne znači ništa ušteda u administraciji ako je ušteda npr. na inspektorima. Treba konkretno reći - ovi nam ne trebaju, ovi nam trebaju.

I onda se vratimo na sam smisao. Nisu ministri 4% kantonalnog budžeta. Ima tu buljuk administracije koji i treba i koje ne treba.

Fazon je što ne pravim razliku između policajca, profesora, suca, tužioca i kantonalne administracije jer oni primaju platu iz istog budžeta. Kod zdravstva je to malo drugačije.
I kad sjedneš sa ljudima i kažeš, hajde da vidimo šta treba, i šta ne treba - svi se uhvate sekretarice ministra kao problema koji će sve riješiti.
Ne diraj sudstvo, obrazovanje, zdravstvo, policiju - kaže dodaj još.
Alfons Kauders wrote:Sto se tice zaduzivanja, i FBiH ima granicu, kao i RS... S tim da je RS vec na granici (ili cak preko nje), a FBiH nije, pa su zato i opstine u RS u prosjeku zaduzenije od opstina u FBiH.
To sa granicama zaduživanja i jeste problem. U praksi FBiH nema granicu zaduživanja u odnosu prema kantonima i općinama (i ne govorim o famoznoj granici 60% BDP -a). Jer, može se zaduživati i onda teret vraćanja tog duga prebaciti kroz smanjeno davanje kantonima i općinama (jer prvo ide saniranje dugova, pa od toga što ostane - podijeli između federacije, kantona i općina, a onda kantoni i općine vraćaju svoje dugove iz toga šta je ostalo). To je problem.
Kantoni (ako izuzmemo dom naroda) i općine u biti nemaju mehanizam zaštite svoga budžeta. A vlastiti prihodi su minorni gledajući ukupni budžet.

P.S.
Stvar je da je stvar pare. Nisu problem kantoni. Ako neki budžet kantona želi da ima 100 ministara, sekretarica, vozača - nek ima. Pa imamo onaj a1 listić na izborima vezan za kanton. Sve to mi izaberemo.

To što Imamović nema šanse da izuzev općinskog (sada gradskog) nivoa u tuzlaskoj regiji preuzme vlast, neka ne pokušava lažnim reformama ostvariti. Jer da SDP ima vlast na kantonu - uvjeren sam da bi bilo ljubomornog čuvanja kantonalnih nadležnosti, nijedno ministarsto ne bi bilo ukinuto (a imali su šansu i da to urade).

P.P.S.
Ja po novinama samo viđam da predlaže ukidanje. Tj. reforma kantona kroz njihovo ukidanje. Možda gluho bilo lažu na njega.
Last edited by Haris.ba on 08/04/2017 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#42 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Alfons Kauders »

Haris.ba wrote:
Alfons Kauders wrote:Ti izgleda ne vidis razliku izmedju policajaca i profesorica i kantonalne administracije? KS na administraciju trosi preko 4% svog budzeta, TK nesto ispod 3%.

Smisao ukidanja kantona ili neke druge reforme je u tome da se taj trosak umanji ili eliminise, a ne da otpustimo npr. sve zaposlene u zdravstvu jer su i oni na kantonalnom nivou. Kada bi "reformirani" KS umjesto 4% trosio 2% na administraciju, to bi za mene bio dobitak, jer 1% nije malo kada se govori o budzetu KS.

Tebi haman jeste, pa smatras da je besmisleno pricati o tome?
Svaka ušteda na administraciji se može smatrati dobrom. Ali, treba ući u suštinu stvari. Meni ne znači ništa ušteda u administraciji ako je ušteda npr. na inspektorima. Treba konkretno reći - ovi nam ne trebaju, ovi nam trebaju.

I onda se vratimo na sam smisao. Nisu ministri 4% kantonalnog budžeta. Ima tu buljuk administracije koji i treba i koje ne treba.

Fazon je što ne pravim razliku između policajca, profesora, suca, tužioca i kantonalne administracije jer oni primaju platu iz istog budžeta. Kod zdravstva je to malo drugačije.
I kad sjedneš sa ljudima i kažeš, hajde da vidimo šta treba, i šta ne treba - svi se uhvate sekretarice ministra kao problema koji će sve riješiti.
Ne diraj sudstvo, obrazovanje, zdravstvo, policiju - kaže dodaj još.
Ja sam tu cifru uzeo kao polaznu tacku, cisto zato jer se konkretno odnosi na administrativne izdatke. Naravno da nije jedina i da bi trebalo rezati i drugdje, tipa koji ce nam kurac kantonalni ZZO?

To naravno ne znaci da nema prostora za ustede na drugim stvarima, jer ima i danas, a bilo bi i kad bi reformirali kantone. Eto primjer policije - KS ima vise policajaca po glavi stanovnika od Los Angelesa... Naravno da ima problema za ustedu, isto kao i u skolstvu gdje svake godine imamo vise zaposlenih i manje djaka... No, to su druge stvari i od toga naravno nema nista (po principu nemojte krenuti od nas). :D
Alfons Kauders wrote:Sto se tice zaduzivanja, i FBiH ima granicu, kao i RS... S tim da je RS vec na granici (ili cak preko nje), a FBiH nije, pa su zato i opstine u RS u prosjeku zaduzenije od opstina u FBiH.
To sa granicama zaduživanja i jeste problem. U praksi FBiH nema granicu zaduživanja u odnosu prema kantonima i općinama (i ne govorim o famoznoj granici 60% BDP -a). Jer, može se zaduživati i onda teret vraćanja tog duga prebaciti kroz smanjeno davanje kantonima i općinama (jer prvo ide saniranje dugova, pa od toga što ostane - podijeli između federacije, kantona i općina, a onda kantoni i općine vraćaju svoje dugove iz toga šta je ostalo). To je problem.
Kantoni (ako izuzmemo dom naroda) i općine u biti nemaju mehanizam zaštite svoga budžeta. A vlastiti prihodi su minorni gledajući ukupni budžet.

P.S.
Stvar je da je stvar pare. Nisu problem kantoni. Ako neki budžet kantona želi da ima 100 ministara, sekretarica, vozača - nek ima. Pa imamo onaj a1 listić na izborima vezan za kanton. Sve to mi izaberemo.

To što Imamović nema šanse da izuzev općinskog (sada gradskog) nivoa u tuzlaskoj regiji preuzme vlast, neka ne pokušava lažnim reformama ostvariti. Jer da SDP ima vlast na kantonu - uvjeren sam da bi bilo ljubomornog čuvanja kantonalnih nadležnosti, nijedno ministarsto ne bi bilo ukinuto (a imali su šansu i da to urade).

P.P.S.
Ja po novinama samo viđam da predlaže ukidanje. Tj. reforma kantona kroz njihovo ukidanje. Možda gluho bilo lažu na njega.
Zaduzenja se mogu rijesiti, i nepotrebno je imati tri nivoa vlasti kako bi se teret pravilno rasporedio. Trenutno imamo situaciju da nizi nivoi vlasti nemaju dovoljno sredstava ni nacina da namaknu ta sredstva (ni kroz zaduzenja, ni kroz vlastite prihode). Vecini gradjana upravo ti nivoi vlasti su najvazniji, ali jebiga, FBiH ide prva... A prije nje drzavni nivo, pa su zadnja rupa na sviralu. Izbacivanje jednog nivoa vlasti bi trebalo biti u interesu gradjana.

I ne, nije problem da kanton ima 100 ministara, pa ni vise... Nije problem ni da MUP KS zaposli jos 1000 ljudi... Pod jednim uslovom - evo vam budzet pa se uklopite, i nema vise kolektivnih ugovora za javni sektor. Ako nadju 1000 budala koji ce nositi uniformu za 500 maraka, i radi cijeg uposljavanje ce morati skresati plate drugim uposlenicima - bujrum!

Predlaze se djelimicno ukidanje, odnosno rasformiranje kantonalnih institucija i prebacivanje na vise i nize nivoe vlasti. Kantoni bi postojali kao formalna kategorija, sto je jako bitno s politickog aspekta i nije isto sto i ukidanje kantona (ako mi ne vjerujes, pitaj Hrvate).
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#43 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by cyprus »

Lug wrote:
cyprus wrote:Paaaa, razlika je u tome što nakon ukidanja kantoni više ne bi postojali, a nakon okrupnjavanja bi postojali, samo bi ih bilo manje...
ukidao bi znaci kantone i ovako i onako, samo s tom razlikom sto bi u prvom slucaju ukidao samo neke, a u drugom slucaju sve kantone.. ako je svrha ekonomija, zasto onda ne bi sve ukinuli? :roll:
Čuj samo neke... Ako već tako gledaš - ukinuo bih svih deset i napravio novih pet... Ali neki kantoni / regije / provincije sa ovlaštenjima srednjeg nivoa vlasti moraju postojati... Vidim kasnije pitaš kako druge države mogu bez kantona? Pa dobro, jel ti znaš da maltene svaka država ima neki oblik srednjeg nivoa vlasti... Negdje se zovu regije, negdje provincije, negdje savezne države, okruzi, oblasti ili nekako drugačije... Negdje taj nivo ima veće ovlasti, a negdje manje... Od toga prvenstveno zavisi stepen centralizacije države, a generalno smatram da centralizacija nigdje nije dobro rješenje, a posebno ne u Bosni i Hercegovini...

Dakle, ako ukidaš potpuno kantone, nije tu pitanje samo uposlenih ilitiga uhljebljenih... Šta ćemo sa nadležnostima kantona? Sve ih prebacit u Sarajevo? :-) Ono kantonalne sudove, kantonalne bolnice, turističke zajednice, pitanja prostornog uređenja itd itd itd... Mislim da nije potrebno obrazlagati zašto to ne bi valjalo... A ako određen dio spustiš na lokalni nivo, onda ispada skuplja pita nego tepsija... Jer puno je opština...

Sad ti možeš reći - kako RS može? Jel ti stvarno misliš da RS može služiti kao svjetli primjer ili uzor za bilo šta... Pogledat kontrast Banja Luke i drugih dijelova tog entiteta, posebno ovog istočnog, pa će ti se odgovor nametnuti sam...

A načelnici će vazda deklarativno zagovarati ove ideje, jer im iste služe i kao alibi: "eh, kad bismo dobili više para, šta bismo mi sve uradili..." :zzzz:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#44 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by KB9 »

tuzlanski kanton da je sam drzava presiso bi sve u regionu :izet:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#45 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Haris.ba »

KB9 wrote:tuzlanski kanton da je sam drzava presiso bi sve u regionu :izet:
Pa skoro da i jeste sam država. Pa opet vidimo da šteka. Ima policiju, ima sudstvo, ima zdravstvo, ima obrazovanje, ima administraciju. Sve državna obilježja.

Samo da nije mrskog Sarajeva koji otima pare. :D
cyprus wrote:A načelnici će vazda deklarativno zagovarati ove ideje, jer im iste služe i kao alibi: "eh, kad bismo dobili više para, šta bismo mi sve uradili..."
Dokaz je kad neko sa općinske vlasti pređe u kantonalnu - nema ni zvuka da se šta ukida i prenosi na općine. :D
cyprus wrote:RS može služiti kao svjetli primjer ili uzor za bilo šta... Pogledat kontrast Banja Luke i drugih dijelova tog entiteta, posebno ovog istočnog, pa će ti se odgovor nametnuti sam...
Pa čak je bilo i ideja da se RS podijeli na regije i politički, pa se zbog politike i para odustalo. Jer bi Banja Luka izgubila mogućnost upravljanja (manje para bi joj išlo) i stvorili bi se jaki opozicioni centri vlasti SNSD -a.

MIslite da Bijeljina ne gleda u Tuzlu i Brčko i ibreti se stepenu slobode samoupravljanja koje imaju?

P.S.
Da smo uređeni kao RS, ja bi se borio za uvođenje kantona. I sumnjam da bi iko uspio iscrtati bolje granice od postojećih. Nije problem što ih ima puno.
Problem je ponavljam, raspored nadležnosti i način saradnje.

Bake je jedno vrijeme pričao o megakantonima. Pa se to malo zaboravilo. O spajanju Zenice, Sarajeva i Goražda. Opet bi Tuzla ostala sama za sebe. :D
Mogu misliti oduševljenja zeničana. Jedino Vareš i Olovo da bi to mogli podržati. Možda Breza i Visoko. U Goraždu i Zenici bi tražili ispostave institucija - onda ti ga haman na isto dođe - samo što upravljanje ode u Sarajevo.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10979
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#46 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Prpa.ba »

Niko ne brani Kantonima da reformisu svoje Ustave, reorganiziraju ministarstva i smanje administraciju. Ako Federacija djeluje negativno spram odgovarajucih reformi (npr. sto se tice smanjenja plata - famozna "uskladjivanja koeficijenata"), Kantoni imaju svoje delegate u Domu naroda pa neka blokiraju njihov rad dok Federacija ne popusti Kanton. :mrgreen:

Najlakse je naprdjivati kako ce ukidanja Kantona nesto postici a ovamo se gomila ljude na budzet. "Mi kao hocemo, a oni nam kao ne daju". :mrgreen:

P.S.
Samo da dodam da smatram da bi Kantoni trebali voditi svoju poresku politiku i da Federalno ministarstvo financija treba svesti na protokolarnu instituciju.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#47 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Roccohljup »

Chmoljo wrote:
Roccohljup wrote:prijedlog je sasvim normalan (za normalnu zemlju, ljude, političare, itd.) a uštede bi samo na administraciji bile enormne. Bilo bi para za svasta nesto onda.
Al sa druge strane, sa obzirom da smo nakaradni u svakom pogledu, nema sanse da to prođe te da se idioti na vlasti odluče odreći svoje familije i biračkog tijela koje mahom popunjava tu administraciju.
Ekonomske regije su super ideje i upravo radi toga su nekad (bar koliko se sjećam) i osnovane regionalne razvojne agencije. Al džaba......
nije ni lako ostaviti silne ljude bez posla.

razumijem ja da bi mnogi VOLJELI vidjeti uplakane i zabrinute džabojede kako kupe prnje iz udobnih, neradničkih fotelja, ali velika otpuštanja bi dovela i do velikih ekonomskih potresa. da ne govorimo o tome da ti viškovi novca ne bi baš bili tako olako preusmjereni u neke bolje ciljeve, nego opet dobar dio u džepove odabranih.

ne maštajte o velikim rezovima, a i ne priželjkujte ih. koliko god svi mi bili ojađeni, svima bi nam se moglo obiti o glavu. pogotovo znajući kako sve traljavo radimo, sa puno javašluka, ugrađivanja i strogo neefikasno.
pa moralo bi boti bolnonna zalost. Medjutim ne mora znaciti da bi to dugorocno bio udar na nezaposlene. Za poxetak, dosta bih se moglo iskoristiti da popune nedoatatak kadrova u inspekcijskim organima. Popuniti raNorazne poreske i ostale inspekcije i odmah sve na ulicu da zgrcu pare. Ja koliko god da mrzim uhljebe, isto tako mrzim ove sto rade inizrabljuju ljude na crno.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#48 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:...I sumnjam da bi iko uspio iscrtati bolje granice od postojećih...
E sa ovim bih se teško složio... Deset kantona je zaista previše, pogotovo ako imaš u vidu ove sa manje od 100 000 stanovnika...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Haris.ba »

cyprus wrote:
Haris.ba wrote:...I sumnjam da bi iko uspio iscrtati bolje granice od postojećih...
E sa ovim bih se teško složio... Deset kantona je zaista previše, pogotovo ako imaš u vidu ove sa manje od 100 000 stanovnika...
Šta bi sa BPK, Posavskim i Livanjskim? Granice ostalih valjda nisu problem?
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#50 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by El_comadante »

nije loša ideja samo nemože proći zbog hrvata, zato je uzaludna priča izgleda opozicija i SDP nemaju o čemu da pričaju. ali ono što bi imali smisla i što bi moglo proći je smanjenje kantona i spajanje pojedinih opština. prije rata ako se nevaram imali smo 118 opština sada 142.
Post Reply