Imati ili biti?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#51 Re: Imati ili biti?

Post by fatamorgana »

Slažem se s gore napisanim samo da napomenem da nije problem u "imanju", posjedovanju materijalnih dobara, novca, kuće, auta ili bilo čega ostalog, i nasiromašnijem čovjeku je potrebna neka streha nad glavom i tanjir riže da preživi.

Problem je u privrženosti pri posjedovanju stvari i ne samo stvari jer ljudski je da smo privrženi i osobama, osjećajima, navikama, vlastitim mislima, karakteru, kraju u kojem živimo itd.

Znači neophodno je posjedovati, ali je poželjno polako se oslobađati privrženosti koje su krajnjoj istanci i kad dublje pogledamo jedan od uzroka uzroka ljudske patnje.

Biti znači i postepeno se osvijestiti da je sve pa i mi, prolazno, da je ljudski život često kratak ili bar nepredvidljive dužine trajanja pa izgraditi u sebi vrijedosti duha kao ljudskost, hrabrost, jasnoću, mudrost, pozitivnost u odnosu na sam život i vlastito postojanje kao i drugih ljudi i bića i cjelokupne prirode, ambijenta zahvaljući kome je moguć i sam život na planeti.

Sve ovo jeste teško za postići ali ne i nemoguće, izazov vrijedan imena ljudsko biće, :)
Post Reply